Tweede Blad, Zaterdag 14 Juni 1924 ^^Tt'oeVers j VAN DE CRITIEK LEEREN. ge t Huis gezin schrijft: Do Beiaard heeft een jeugd-enquèto gehouden. Aan tal van personen gevraagd, Jwat er onder de jongeren omgaat en leeft, wat zij denken en wenschen, welke idealen en verwachtingen de hunne zijn. Uit die enquête valt te leeren, het meest misschien van hen, die het scherpst cri- tiek oefenen op hetgeen als gangbaar aan vaard wordt. Er is niets verkeerder, en gevaarlijt kcr, dan te denken of te zeggen: het is ])ij 'ons in orde, wij zijn allen voortreffe lijke menschen, laat blijven wat is en zit ten wat zit. Tegen critiek hebben wij in den regel enkel dit bezwaar, dat zij onbillijk veral gemeent, dat zij uit verkeerdheden bij in dividuen en verkeerdheden in de toepas sing tot verkeerdheid van het stelsel en tot°een oeleg om verkeerdheden in'stand te houden, tot een soort samenzwering van de verkeerdheid besluit. Dit bezwaar hebben wij ook tegen do beschouwing van mr. F. A. Bijvoet, het bestuurslid van het Genootschap voor Op bouwende Staatkunde, in do jongste Beiaard-aflevering. Waarom hebben, meent hij, velen dor jongeren zich van de R.-K. Staatspartij afgekeerd? Omdat, zegt hij: misbruik wordt gemaakt van heilige za ken tot verwt- van politieke doel einden van de laagste soort; de meest dierbare, teere kwesties het leven worden ingesmeten door personen, die daarbij slechts eigen gewin zoeken; de R.-K. Staatspartij niet steeds gods dienst en kerk verheerlijkt, ómdat het godsdienst en kerk zijn; vaderlandsliefde, eerbied voor het Vor stenhuis, om reden van cultureelen en historischen aard, het op den achtergrond stellen van eigen persoonlijkheid, het geestelijke beoefenen om willo van het geestelijke, in onze huidige volksverte genwoordiging tevergeefs gezocht worden; haat en nijd, het vleien eenerzijds, het vertrappen anderzijds, in het openbare le ven en in de pers, ook in de Katholieke schering en inslag zijn; do moderne democratie, met haar con sequenties van losbandigheid en ongebon denheid, waardoor de élite zich terugtrekt, personen op het kussen heft, die slechts eigenbaat en eigen gewin öp het oog heb ben; bij de R.-K. Staatspartij materialisme, eigenbelang en egóisme hun intrede heb ben gedaan. Met een armzwaai en een kras woord is men van mr. Bijvoet en zijn requisitoir niet af. En al was men van hem af, er zijn an deren opgestaan en er zullen nog ande ren opstaan, die dezelfde beschuldigingen zullen uiten. Maar aan deze beschuldigingen kleeft de fout, dio we hoven aanwezen: de fout der overdrijving en der veralgemeening; wat individuen misdoen en te kort komen, mag men niet de R.-K. Staatspartij aan wrijven. Toch ware het heilzaam, indien we niet 'de beschouwingen van mr. Bijvoet ons voordeel deden; indien de R.-K. Staats partij vóór de verkiezingscampagne van bet volgend jaar een soort retraite deed, ia zich zelf trad en geestelijk meer ver innigd en verdiept daaruit te voorschijn kwam. Als, zooals mr. Bijvoet op meer dan één plaats in zijn artikel te verstaan geeft, de jongeren eerlijkheid, vertrouwen en oprechtheid in het openbare leven wen schen, dan, zoo zeggen wjj, zijn die jon geren. de onzen, dan bohooren ze vooral bij ons, want dat wenschen wij ook. Eerlijkheid, vertrouwen, oprechtheid, zijn dit niet cn moeten dit niet zijn de grondpijlers van do R.-K. Staatspartij, zooals wij do individueele tekortkomin gen en misslagen daargelaten mede ge heid hebben in den bodem van ons poli tieke leven? OBPERWIJS Federatie R.-K. Bijz. Onderwijzers. De vergadering van deze federatie werd Dinsdag gehouden in café „Noonl- örabanl" te Utrecht. De voorzitter, de heer A. G. do Boer, herinnerde in zijn openingsrede aan de aanneming van hot Wetsontwerp tot wij ding van de L. O. wet 1920 en van de leerplichtwet. Door deze aanneming zijn -ie wijzers van onze onderwijsklok minstens zeventig jaren teruggedraaid en komen we •hi weer, aldus spr., in den toestand van 'ie onderwijswet van 1806. Spr. betreurde -e instelling van het instituut der assis tenten en bracht hulde aan de katholieke kamerleden, die stemden tegen de invoe- -''ig hiervan. Hierna werden eenige huishoudelijke Zaken afgedaan. He heer J. Th. van Lent heeft ontslag genomen als lid van het Federatiebestuur. A's plaatsvervanger van de hoer Van Leut 'ceft de heer Willem Wiltschut zitting in hel bestuur gekregen. De voorzitter richt eeu hartelijk woord van dank lot do heer an Leut voor zijn arbeid in het belang federatie. Het jaarverslag'van de secretaris zal gepubliceerd in „Het K. S." e rekening en verantwoording van da «gmeester, de heer H. Th. van der Krogt, alsmede de begrooting voor 1921 worden onveranderd goedgekeurd. In. verhand daarmede wordt de contri butie door de aangesloten vereenigingeu aan de Federatiekas af te dragen voor 1924 vastgesteld op f 1 per lid. Tot voorzitter, secretaris en penning meester worden resp. herkozen de aftreden den, de heeren de Boer, Luyf en van der Krogt. De heer Speller, bestuurslid en tevens secretaris van de B. V. in 't Bisdom Haar lem leest daarna het rechtskundig advies door het H. B. van die vereeniging inge wonnen over 'n eventueele procedure in verhand met de intrek van art. 40. Hier uit blijkt, dat de Katholieke Bijzondere Onderwijzers niet kunnen procedeeren meti den Staat, doch dit zullen moeten doen met hun schoolbesturen. Er wordt geprocedeerd tegen de Staat door de ambtenaren, ook door de R.-K. ambtenaren. Wij willen desnoods gaarne bijdragen in de kosten van deze proce dure van Katholieke zijde, doch zelf te procedeeren ontraadt het bestuur op het oogenblik. Wordt de procedure door de Rijksambtenaren gewonnen, dan zal dit zeer zeker ook dezelfde gevolgen liebH ben voor ons. Verliezen de schoolbesturen, dan zul len zij do volle salarissen moeten uitkee- ren. Dan bestaan echter twee mogelijk heden, de Regeering kan zich hij dio uit spraak neerleggen en aan die Schoolbe sturen de voile salarissen terug betalen en dan is alles in orde, zij kan echter ook aan de Schoolbesturen zeggen: gij geeft meer salarissen dan de wet en de Ko ninklijke Besluiten toelaten, ergo gij zon digt tegen de wet, waaruit volgt, dat go geen subsidie meer- krijgt. I)e schoolbe sturen zullen dan staan voor de geheele be kostiging van de scholen en bet personeel, waardoor zeer velen, zoo niet allen ge noodzaakt zullen zijn de scholen op to heffen. Langdurige besprekingen werden ge voerd over de Onderlinge Interdiocesane Ziekteverzekering. De volgende bestuurs voorstellen werden tenslotte aangenomen. 1. De O. I. Z. blijft verplichtend voor de leden van dc aangesloten vereenigin- gen. 2. Als er eeii tekort dreigt, worden de uitkeeringen per drie maanden vastge steld, waarbij dan rekening zal worden gehouden met de behoeften van ..de trek honden. 3. De premie zal bedragen 3 per mille van de pensioengrondslag per jaar en zal niet door een hoofdelijke omslag kunnen worden verhoogd. 4. De betaling van de premie zal ge schieden in twee halfjaarlijksehe termij nen. 5. Do uitkeeringen zullen in 't ver volg niet over vijf jaren, doch over drie jaren worden gedaan. Tot redacteur van het „Katholieke Schoolblad" werd herkozen de heer H. G. de Boer. KERKNIEUWS H. H. Wijdingen. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft vandaag in do kathedraal van St. Bavo de volgende H.H. Wijdingen toege diend: het H. Subdiaconaat aan de E E. Hee ren: A. G. D. Andreoli, Ij. Bijl, F. F. v. Buuren, H. G. M. Dijsselbioem, H. A. J. Drast, J. H. A. Everts, II. P. J. Figelet, G. J. Koene, Th. Lampe, W. N. v. Leeu wen, E. L. J. M. Meijnders, Th. A. Nij- man, L. W. A. M. Rcelvink, N. T. J. v. Schaik, J. W. Schools, H. M. v. Spanje, A. Verhaar, J. P. A. Verhoeven, J. C. Verleun, W. G. Vcrsteegen en II. II. Wcstdijk. Het H. Priesterschap aan de Weleerw. Hoeren: H. Bakker. H. J. Bangért, A. R. M. v. Beijnen, A. II. P. Gleophas, G. W. v. Diest, G. J. W. v Dijk, W. G. v. Gas tele, X. S. Gu-dcle, H. W. Haselaar, J..H. D. Hofstede, J. J. Hogervorst, J. H. v. Kleef, B. W. Kloe.s. B. Th. Koopen, Th. W. V. v. d. Lugt, C. B. N. Luken, P J. Maas, G. J. Morsch, P. L. J. v. Schrotlen H. L. J. M. Sondaal, G. G. v. Trigt, H. J. A. V. v. d. Ven, A. M. A. Mollaerts, en F. S. Wolff. Z. D. H. do- Bisschop van Haarlem zal Dinsdag a.s. geen audiëntie verieenen. UIT PE OBHQEWS ALPHEN AAN DEN RIJN. Schielwedstrijdin. Uitslag van de Fe deratie-wedstrijden op. 11 Juni alhier. Korps scherp: Alphen I 455 punten (be ker, zilv. med., br. uied.), Bodegraven I 443 p., Boskoop I 423 p., Alphen II 421 p. Hoogste korpsschlitter G. Zaal 97 p. Korps marga: Bodegraven I 474 p., Al phen II 466 p., Alphen I 465 p., Bodegra ven II 459 p., Boskoop I 448 p., Boskoop II 434 p. Hoogste korps-schutter H. Göbel en G. Zaal 97 p. (loting). Personeel marga: De Jong 50 p., H. Baarslag 49 p., G. v. d. Werken 49 p., G. Zaal- 49 p., A. G. Mijs 49 p., D. v. d Lin den 49 p., L. G van Niekerk 49 p. (loting) II. Göbel en D. Nieuws teeg 48 p (loting), L. 0. Jongeburger 47 p. Personeel scherp: R. Duiker 47 p., A. J. v. d. Meer 47 p., W. W. v. d. Kwaak 47 p. (loting), C Zaal 46 p., A. G. Mijs 46 p., T. Zaal 46 p., W. B. Kroon 46 p. (lo ting), J. v. d. Giesen 45 p., L. G. Jongen- burger 44 p Rozenprijs personeel marga c-n scherp: A. J. v. d. Meer 7 rozen voor 10 schoten. Rozenprijs korps scherp: G. Zaal, 7 rozen voor 10 scholen. Rozenprijs marga: G. Bergshoeff, W. B Kroon, C. Bogaard, H. Göbel en G. Zaal, allen 7 rozen voor 10 scheten. Vrije baan buks: A. G. Mijs 100 p., F. H. de Jong 9997 p., G. Bergshoeff 99— 96 p., E. van Waveren 98—98 p., J. de Vries 98—97 p., L. van Niekerk 98 p., Naar het Land van Belofte en Vervulling. XXII NAAR MGR. ERAS. HERNIEUWDE KENNISMAKING MET ROME. HOLLANDSCHE GASTVRIJHEID. BIJ DEN PAUS. Rome, 27 Mei 1924. De reden, waarom ik zoo haastig het vriendelijk Gassino verliet, was deze: ik moest den Paus gaan zien. Een audiëntie bij den H. Vader is het beste besluit van een reis naar het H. Land. Daarvoor was ik dan ook te Napels achtergebleven, en door te lang te Cassino te toeven, werd dc leans geboren, die audiëntie mis te loopen, wat in geen geval gebeuren mocht. Om verlof te krijgen voor een bezoek aan Zijne Heiligheid, moet iedere Hol lander zich wenden tot Mgr. Eras, den procurator der Nederlandsche Bisschop pen to Rome. Maar hoe nu dit adres te vindon? In het heele adresboek was er geen spoor van, de Nederlandsche am bassade bij den H. Stoel gaf na telefonisch opbellen geen gehoor, wellicht omdat het Zondag was, de paters Dominicanen van de vlak hij het hotel gelegen kerk wisten het ook niet, doch gaven mij den raad, even naar do Via San Vitale gaan, waar hun magister generaal pater Theis- ling, die een Nederlander is, het zonder twijfel zou kunnen zeggen. Dan maar naar de Via San Vitale, waar het collegium angclicum der Dominicanen gelegen is. Pater Theisling wist gelukkig het" adres: via Pompejo magno 1. Toen was de zaak gauw heidonken. Do vriendelijke Mgr. B. Eras verzekerde niij, voor een audiëntie te zullen zorgen. Wat anders hadden we na dit bezoek kunnen doen, dan de Via Cola di Rienzi te nemen en even do "groote Sint Pieter binnen to gaan? In volle majesteit lag het reusachtige plein daar uitgestrekt en de koele basiliek bood op het eind van den warmen drukken dag de gave van een blijden rust. De kennismaking was spoe dig .hernieuwd, want mijn vorig bezoek was nog maar twee jaren geleden. Ik be zocht even het fraaie monument, dat men in den linker zijbeuk voor Pius X heeft opgericht, en wandelde toen door den zachten avond naar de Piazza Minerva, waaraan het hotel Minerva gelegen is. Dienzelfden avond na den maaltijd maakte ik in de gezelschapszaal kennis met mgr. Har tv, bisschop van Omaha (V. S. A.), die zich met zijn secretaris te Rome bevond wegens een bezoek ad li- mi na, en zoo welwillend was een uurtje niet mij te praten. Den anderen morgen brachten we een bezoek aan eenige heiligdommen, dio bij een vorig bezoek aan Rome twee jaar geleden uit tijdsgebrek of andere om standigheden er op overgeschoten waren, n.l. de San Clemente en de San Anselmo. De San Clemente is een zeer oude, scnoono basiliek, die misschien wel op klimt tot den tijd van Cohstantijn en een. zuiver type is van de kerken, zooals men zo bouwde in de eerste tijden van liet Christendom. De Sant 'Anselmo daaren tegen is een proeve van nieuwe bouw kunst en dateert van 1900. Het is een kerk der Benedictijnen, die het daarbij gelegen prachtig klooster bewonen. Kerk en klooster zijn heerlijk en rustig gele gen aan de Via Santa Sahina, en ademen eon Bcnedictijnschen, d.i. zuiver lituif- gischen geest, dio werkt als een verfris- schend had te midden van de overladen- heid, waarmee de Italianen, zoo uiterst gevoelig in hun godsvrucht, hun heilig dommen opsieren. Het was dien dag 26 Mei feest van den H. Philippus Neriiis. Het spreekt dus vanzelf, dat we in den namiddag do kerk van den heilige, die misschien wel - lie-t meest in Rome wordt vereerd, oven gingen bezoeken. De kerk is gelegen op liet Corso Vit- torio Emmanuele, en bewaart onder een zijner zijaltaren het voor een groot deel ongeschonden gebleven lichaam van den sympathieken heilige, terwijl men u in liet daarnaast gelegen klooster der Ora- torianen, van welko congregatie hij im mers de stichter is, zijne kamers toont niet verscheidene voorwerpen, welke San Filippo iijdens zijn leven heeft gebruikt. Wij vereerden in de mooie, dien dag zeer druk bezochte kerk het overschot van den heilige, en daarna do vertrekken, die hij eenmaal heeft bewoond. Dat do H. Phi lippus zulk een uitgebreide vereering in Rome ondervindt, zal niemand, die liet Italiaanschc volk in zijn doen en laten maar een beetje heeft nagegaan, ver wonderen. Het Italiaansche volk immers, zelf levenslustig en gemakkelijk van aard, vond zijn partuur in een heilige, die on der liet kleed van een bijkans luchthar tige vroolijkheid, zooveel solicdo deugd verborg, een evenwicht, des te meer te waardeeren, naarmate liet moeilijker valt te héreiken. Ernstige heiligen hebben we genoeg, en levenslustigen zonder deugd nog oneindig veel meer, maar in San Filippo voltrok zich de synthese, die on gewone strengheid van levenswandel en grênzeïoozo liefde voor de zielen ver bond niet een even ongewone naieteit, en uitbundigheid van vreugde. Ja, dat do Ita lianen hun Filippo liefhebben lieb ik met ontroering gezien aan de moeders, die het glas kussen, zeer innig cn lang kus sen, waarachter de rozenkrans van den heilige verborgen is, en met de hand, waarmee zij over dat glas gestreken heb ben, over het voorhoofd strijken van liim kind, dat zij op den arm dragen. Na dit langdurig bezoek, waarhij we het genoegen hadden onder den immer stroomenden golf van vereerders, twee Hollandscho karmelieten te ontmoeten, gingen we naar een anderen Hollander en oud-studievriend, die het gebracht heeft tot procurator der Orde van het Heilig Kruis en woont in'de Via di Monte Tar- pejo bij het Campidoglio. Het genoegen, dat dit bezoek gaf, scheen wederzijdsch want bij het afscheid nemen vroeg de vriendelijke gastheer, of ik er genoegen in had, dien zelfden avond terug te komen, ten einde wat langer en meer rustig oude herinneringen to kunnen ophalen. Ik mocht dit natuurlijk niet afslaan, en na in den vooravond een heerlijke, o zoo heerlijke wandeling gemaakt te hebbed over den Monte Pincio van de Piazza del Popoio af tot do Piazza di Spagna toe, en op het gewone uur in het hotel het maal genoten te hebben, gingen we weer naar de Via di Monte Tarpejo, vlak bij het eeuwenoude Forum Romanum gele gen, en daar, onder het genieten van een glas Frascati en het rooken van een Hol landscho sigaar, o lief vaderland en niet minder lief verleden, zaten we, om den dichter Boutens nog eens te citeeren: „uren saam Pratend van u aan rijk herdenkend-maal." Ik ben de geschiedenis vooruitgelo pen, want alvorens dien avond uit te gaan, ontving ik een brief van den maes tro di camera van Zijne Heiligheid Ca- millo Dominioni, dat ik den volgenden middag om 1 uur op audiëntie bij den Paus verwacht werd. Het spreekt van zelf, dat do rust dien nacht er te aan genamer om was. Het ontwaken den anderen morgen was zoet, want ik had het vooruitzicht, dien dag op bezoek te mogen gaan bij Paus Pius XI, dien we zoo gaarne „den Heiligen Vader" noemen. Om 1 uur! Bit wil dus zeggeu, dat ik oen heelen mor gen over had; ik gebruikte hem deels voor economische zaken van weinig belang, deels voor een bezoek aan de crypte van de Sint Pieterskerk. Be crypto van Sint Pieter kan men betreden tegen betaling van een paar lire en is hierom van bo- teekenis, wijl zij de'graven bevat van vele pausen, o.a. en op de eerste plaats van den H. Petrus, en vervolgens van een paar pausen, voor wie alle tegenwoordig levenden belangstelling koesteren: Pius X en Benedictus XV. Bij beiden stonden kaarsen te branden en lagen bloemen, maar bij Pius X stond een offerblok met het veelzeggend opschrift: Voor de zaak der zaligverklaring van Pius X. En het zal den lezer ongetwijfeld belang inboe zemen te vernemen, wat er op de marme ren plaat stond, die bij het graf is inge metseld: Pius Papa X pauper et dives mitis et humilis corde reique catholicac vindex fort is instaurare omnia in Ghristo Satagens pie obüt Die XX Aug. A. MGMXIV Dit wil-zeggen: Paus Pius X arm cn rijk zachtmoedig en nederig van hart sterke pleiter voor do Katholieke zaak, die trachtte alles in Christus te vernieuwen, is vroom ontslapen op 20 Aug. van het jaar 1914. Met dat al was het tijd naar het hotel terug te keeren om een kort maal te ne men, en ik voelde me wat gelukkig, toen ik, gekleed in Romeinscheu mantel, kortaf en met 'n zekeren ernst evenals voor de Koningin hoort men ook voor den Paus officieel te doen tot den chauffeur zeide: „Vaticano!" Op 't nippertje, net óm 1 uur, kwamen we aan. Hoevelo bezoekers er waren, kan ik niet juist zeggen. Er waren twee be zette zalen. In de enze waren cr onge veer CO. Evenals bij alle hooggeplaatste personen duurde het ook bij den Paus lang, voor Hij verscheen, 't "Was tegen 2 uui\ Hij was ongeveer dezelfde van 2 jaren geleden, alleen wat hleeker en minder vlug, maar met denzelfden bo- minnelijken eenvoud. Hij scheen weinig tijd to hebben. Wij mochten, geknield, Hem de hand drukken en den ring kussen. Daarna kregen we den Zegen en klaar was het Maar wat doet 't er toe? Onze audiën tie hij Christus' plaatsbekleder was er niet minder om. „Gij -zijt Petrus-' zoo durfde ik Jezus naspreken, toen Pius mij do hand drukte, en voortmij merend dacht ik: Gij hebt, evenals degene, wiens plaats gij inneemt, de woorden des Eeuwi gen Levens! Heilige Vader, ik hen in Je rusalem geweest, en heb daar voel scheu ring en twist moeten aanschouwen. Hei lige Vader, geef, doe uw best, dat zij één worden met ons, gelijk wij onder elkaar één zijn." Vol ernst daalden wc de trappen at van het Vaticaan. Onze reis naar het H. Land had zijn natuurlijk slot gevonden. Wat zouden we nog meer in Rome doen, tenzij den laatstcn brief schrijven naar De Leidscbe Courant, en ouzo maatregelen nemen voor onze afreis naar Holland via Zwitserland? Gelijk besloten werd, zoo is geschied. Dit is de laatste reisbrief naar Holland. Een wereld van indrukken is door mijn hoofd gegaan en terwijl ik, niet zonder vochtige oogen, alles nog eens overweeg, komen me de woorden te binnen, "\an hem, die wel niet een der onzen is, maar toch zooveel moois geschreven heeft: „Uren, gij zijt schoon geweest!" (Albert Verweij: In memoriam Patris). H. A. ULLEMAN, Pr. EINDE. Wij mogen den eerw. schrijver hier ze ker wel mede namens alle lezers harte lijk dank zeggen voor do vele uren van genot en leering, die hij ons, dank zij zijn vaardige en vlotte pen, heeft geschon ken, door zijn interessant reisverhaal. Wij willen niet gaarne afscheid nemen maar hem liever een tot spoedig weer ziens toeroepen! Red. 5.20 5.20 6.30 8.20 8.20 8.20 8.35 8.50 9.20 10.50 1.05 i 3.00 8.20 3.20 3.20 5.05 5.20 6.30 8.35 8.50 9.00 9.20 9.20 9.20 9.20 9.20 UIT Wat uur. uur. DE RADIO-WERELD 7.]; er vanavond te hooren is Brussel 265 M. Concert. SFR (Radio-Paris) 1780 M. Concert. 4 FL (Eiffeltoren) 2600 M. Concert. 4 •6. SG (Glasgow) 420 M. Con- 1 eert. j 2. LO (Londen) 365 M. Dans- muziek. 2. ZIJ (Manchester) 375 M. I Dansmuziek. Brussel 265 M Concert. 1 2. BD (Aberdeen) 495 M. Opera-Concert SFR (Radio-Paris) 1780 M. Gala-Concert. 2. LO (Londen) 365 M. Tlio Savoy Bands. Voor Zondag. SFR (Radio-Paris) 1780 M. Tzigane-orkest. PCGG (Den Haag) 1050 M. Concert met medewerking van het strijkje van de Bataafsche Petroleum-Mij. 2LO (Londen) 365 M. Orgel- concert. 5WA (Cardiff) 350 M. Con-, cert van Grenadiers. 5SG (Glasgow) 420 M. Orgel concert. SFR (Radio-Paris) 1780 M. Festival Regionale „La Tou- raine". Brussel 265 M. Concert. FL (Eiffeltoren) 2600 M. Con^ eert. NSF (Hilversum) 1050 M. Spe ciaal orkestprogramma, uit to voeren door het vaste draad- looze stationorkest „Be Vo gelaars". Brussel 265 M. Concert. 2LO. (Londen) 365 M. Gods dienstoefening. 6BM (Bournemouth) 385 M. Oratorium „St.-Paul" van Men delssohn. 5WA (Cardiff) 350 M. „Elyas" van Mendelssohn. 2LO (Lonclen) 365 M. Licht syphonie-orkest. SFR (Radio-Paris) 1780 M. Festival Mauresque. 5NO (Newcastle) 400 M. Beet hoven-avond. 2BD (Aberdeen) 495 M. Oude Engolsche kerkmuziek. 5IT (Birmingham) 475 M. „Lauda Sion" van Men delssohn. SFR (Radio-Paris) 1780 M. Dans-muziek. K ADSÖ Complete TOESTELLEN en ONDERDEELEN voor draadloos© ieiegrafie°ïeIe(on!e tegen concurreerende prijzen. Zie onze étalaees üml 6761 v.h. R. GE ER A ERTS-REU TER MARE 70 - TEL. 11!8 - LEIDEN T. Zaal 9797 p., F. Batelaan 9796 p. Vrije baan cylinder: N. C. A. v. d. Lin de 89 pA. G. Mijs 88 p., Benthuizen 87 p., L. C. Jongenburger 85 p., N. Bos 76 p „Leo XIII"; De R.-K. Harmonie- Vereen. Leo XIII, gaf gisteravond in den. tuin, gelegen achter liet Si. Josêph-Ge- sticht, voor bewoners cn genocdigden een goed geslaagd concert. Jammer dat het weer niet snede werkte. Arli ej Rcligione. Do Chr. Muziek- Vereen. „Arti et Religione" zal Dinsdag 17 Juni 's avonds te 8 uur, op het ter rein der Ghr. M.U.L.O-school aan do Sfe- voningstraat een '1ste concert geven. Programma: 1. Volksliederen. 2 Dil- beck-Marcbo (L. Marchand). 3. Bij Zo merdag (Ouverture) G. Fermans.* 4. Re- cueillement (Andante) E. Dencufbourg. 5 Carmen (Fantasie) M. J. II. Kossols. Pauze. 6." Bonjour Printemps (Marsch) G. Fermans. 7. Messidoz (Ouverture) Fan drieu. 8. Lo Chalet (Solo voor Tuba door J. do Klein) A. Adam. 9. Fantasie (op do liederen: Eere zij God en: Er ruischt langs do wolken) F. J. Schwoin&berg. 10 Koraal. Botsing, t- Gistermiddag werd doereen vrachtauto in de Wiiheltminastraat een lantaarnpaal do straatverlichting afgere den. Bps KOOP. Ter bedevaart Woensdag 18 Juni vertrekt de Goudscho procesëio naar do graven der H. II. Martelaren van Go ren va to Brielle.» Kaarten zijn verkrijgbaar bij den koster, den heer A ff. Brand, die ook verdere inlichtingen verstekt. Excursie. Gisteren arriveerde hier een autobus met dertien leerlingen der Rijkstuinbonwwintersohool to 's-Graven- hage. Het geheel was ouder leiding van den heer Jansen uit Rotterdam, Rijks- tuinbouwleeraar. De bedoeling was eenige kweekerijen te bezoeken, teneinde wat na der met onze cultuur bekend te worden NIEUW-VENNEP. De onlangs gepleegde doodslag. Do Haarlemsche justitie ia niet overgegaan tot vervolging van den jongeling, die on langs uit zelfverdediging een jongen doodde. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Niettegenstaande den! grooten aanvoer blijven de prijzen zich tamelijk wol handhaven. Voor sommige soorten is deze zelfs iiog oploopend. Iris sen komen nu in meerdere soorten en bren. gen van f 0.60 tot f 0.90 op per 100. Er zijn dit jaar veel Dahlia's uitgeplant, zoo- j dat indien deze moge groeien, de massa' j buitengewoon groot zal zijn, De teelt van snijbloemen blijft zich in alle opzichten' uitbreiden, zoodat men zich wel eens af- vraagt waar dit alles op den langen duur: ■zal moeten blijven. Er zal nog meer afzet-*; geliod getocht moeien •/orden.

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3