een zal worden opgedragen, heeft de Pau selijke commissie van archeologie hef ini tiatief genomen om in de verschillende catacomben, welke zich in Rome bevin den, verlichting aan te brengen. Wijl reeds verschillende naties met dit plan adiiaesie hebben betuigd, is dezelfde Pauselijke commissie er toe overgegaan om de verlichting van de catacomben van Domitilla toe te vertrouwen, aan de Ka tholieken van H o 11 a n dy die f/an S. Sebasiianus aan fle Katholieken van Frankrijk, die van Pamphilus, aan de Spaansdie en die van Pretestatus aan de Braziliaans che Katholiek en. Voor ïüalië hebben de leden van do „Dooktors van Maria en van het Apostolaat des gebeds" de verlichting van de catacomben van de xf. Agnes en van Priscilla t op zich geno ssen. BINNEMLASHD EEN NIEUWE TARIEFWET. 10 niHlicen meer opbrengst. Ingediend is een wetsontwerp ter vast stelling van een nieuwe Tarief-wet, die in de eerste plaats tot doel heeft, in het belang van handel en nijverheid het ta rief in technisch opzicht te verbeteren Een gebrek van de bestaande Tarief wet bleek vooral: het verschillend lari- feeren van niet voldoende scherp van el kander te scheiden aanverwante artikelen. Chn dit gebrek weg te nemen zijn de samenstellers der nieuwe wet uit gegaan van het beginsel, dat de niet vol doende scherp van elkander te scheiden aanverwante artikelen niet op ver schillende, maar op uniforme wijze snoeten worden gctarifeerd. Dientengevol ge zijn de belaste artikelen van oen groep aanverwante'artikelen ter wille van de niet belaste artikelen van de groep vrijgesteld, zoodat het aantal belasting- objecten zal inkrimpen. Ten einde de daaruit voortvloeiende vermindering in de opbrengst tegen te gaan en haar met het oog op de nood zakelijkheid om to komen' tot verlaging van andere drukkende belastingen zelfs van 5 f/o op 8% te brengen, waardoor do opbrengst naar raming totaal "met f 10 millioen zal stijgen. Het Schoenenwetje. Intrekking met 16 Juni a.s. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat met in gang van 16 Juni a.s. wordt ingetrokken het besluit van 26 Juni 1923, houdende ver bod tot invoer van schoenwerk. Be constructiewerkplaatsen te Delft. Definitief tot opheffing besloten. De minister van Oorlog heeft bij de gis teren gehouden besprekingen met verte genwoordigers van het personeel der Con- *;truetiewerkplaatsen te Delft medegedeeld, dat thans definitief is besloten de Coli- iractiewerkplaatson op te heffen. De ver schillende afdeelingen zullen geleidelijk doch binnen wee jaar naar de Hembrug worden overgebracht. Een maairegel tegen belasting-ontduiking. Een wetsontwerp mot terug werkende kracht tot 1 Mei j. 1. In den laatsten tijd komt het meer en meer voor, dat belastingplichtigen hande lingen verrichten, die, zonder dat or spra ke is van strijd met de letter dor wet, me debrengen, dat de naar de bedoeling der wet verschuldigde belasting geheel of voor een deel ontgaan wordt. Het meest gewone geval is, dat men zijn bedrijf inbrengt in een naamloozc ven nootschap. Een ontwerp van wet, strekkende om aan dergelijke practijken een einde te ma ken, heeft het Departement van Financiën verlaten. Het is het voornemen, dat daar aan terugwerkende kracht zal worden toe gekend tot 1 Mei 1924. Regeling van het autebusverkesr. H Een conferentie. Ten stadJiuize te Haarlem is een con ferentie gehouden van burgemeesters der gemeenten Alkmaar, Bennebroek, Bever wijk, Bloemendaal, Caslricum, Haarlem, Haarlemnierliede c,a,. Haarlemmermeer, Heemskerk, Heiloo, Limmen, Lisse, Noordwijk, Noordwijkerhout, Schoten, Vel sen en Zandvoort, ter bespreking van het autohusverkeer.; Voorzatter was de burgemeestér van Haarlem. Algemeen was men van oordeel, dat in afwachting van een wettelijke regeling, maatregelen moesten worden genomen om uitwassen van het autohusverkeer tegen te gaan. Besloten werd zooveel mogelijk uniforme regelingen in de verschillende gemeenten te maken. Daardoor werd een commissie benoemd, bestaande uit de bur gemeesters van Haarlem, Alkmaar, Vel- sen, Haarlemmermeer en Noordwijk, die binnen enkele dagen haar werkzaamheden zal aanvangen en spoedig met voorstellen lal komen. R.-K. Midriensiandsbedrijfsraad. Een vergadering. Het bestuur van den R.-K. Midden- slandshedrijfsraad is thans opnieuw sa mengesteld. Namens den Ned. R.-K. Mid denstandshond hebben thans zitting in dit bestuur do hoeren W. Boon, Jzn. te Krom menie en F. van Rossum te Hilversum; namens het Bureau voor de R.-K. Vakor ganisatie de heeren A. G. de Bruijn te Utrecht en A. A. van Hamersveld te Am sterdam. Op Maandag 2 Juni j.l. vergaderde het bestuur te 's-Gravenliage onder leiding van den voorzitter Prof. Dr. J. A. Veraart. Besloten werd op Dinsdag 5 Augustus a.s. des namiddags half twee te Utrecht een Algemeene Vergadering te houden van de Middenstandshedrijfsraden. Op die verga dering zal o.m. worden behandeld dat ge deelte van bet. Advies van den Hoogen Raad van Arbeid over Bedrijfsorganisatie, waarin de Hooge Baad met zoo groolc meerderheid den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid adviseerde thans te komen met een wet, waardoor het moge lijk wordt dat „een aantal ondernemin gen, behoorendo lot die takken van han del, nijverheid, transport, landbouw, waar reeds geruimen tijd sprake is van regel matig overleg tusschen de organisaties van werkgevers cn werknemers, kunnen in publiekrechtelijko lichamen zoogenaamde bedrijven, worden georganiseerd". Gelijk bekend wordt in hetzelfde gedeelte van hét advies den Minister verzocht in elk dezer bedrijven een bedrijfsraad tot stand to brengen, samengesteld uit een even groot getal werkgevers- en werknemersaf- gevaardigden, die tot taak krijgt: a. de vakvereenigingen in het bedrijf te advi- seeren over to sluiten collectieve arbeids overeenkomsten; b. mede te werken aan do uitvoering van de sociale wetgeving, in zoover de verschillende sociale wetten die -medewerking vaststellen; c. den Mi nister van Arbeid, Handel en Nijverheid en do vakvereenigingen van het bedrijf te adviseeren over sociale en economische toestanden van het bedrijf en in aanslui ting hiermee het in overweging geven van maatregelen, hetzij door den wetgever, hetzij "door de regeering, hetzij door den bedrijfsïaad te nemen. Over dit gedeelte van het advies van den Hoogen Raad van Arbeid zullen twee referenten worden gehouden, één van de zijde van den Ned. R.-K. Middenstands bond en één van den kant van het R.-K Vakbureau. Aan alle leden der bedrijfs- raden wordt een exemplaar van het ad vies van den Hoogen Raad toegezonden. De Hanzebank, In een gisteravond gehouden vergade ring van de afd. Delft van de R.-K. Mid dens tandsvereeniging Do Hanzo heeft de voorzitter, do lieer Joh. van Langen, een en ander medegedeeld omtrent den toe stand van de Hanzeba.uk in het bisdom Haarlem. De gébouwc-n van de bank zijn niet met. verlies ^erkcchtg wel, ist cp de. ^qstal^.,!^' het eerste half jaar 1923 was de winst f 93 000, doch over het tweede halfjaar 1923 nihil. De werkelijke verliezen tot op heden bedragen aan effecten f 60.000, ver lies op installatie (15 pet.) f60.000, ver lies door winstderving f 80.000. Totaal is dus verloren f 200.000, zijnde ongeveer 10 pet. van het kapitaal. De aandeelen zijn derhalve nog te schatten op 90 pet. van de nominale waarde. Sedert 1 Januari 1924 is 6 a 7 ton aan nieuw geld ingelegd. Van de verleende credieten werd f 7.200.000 terug ontvangen, terwijl een bedrag van circa f 12 millioen door de bank is uitbetaald. Wat de gevorderde volstorting van aan deden betreft, werd medegedeeld, dat nog 1000 aandeelen te regelen zijn. Thans zullen strenge maatregelen geno men worden tegen de aandeelhouders, die nog niet voldeden aan hun verplichtingen jegens de Hanzebank en ook" tegen de crediethouders, die geen regeling treffen om hun schulden te voldoen. De credieten zullen beperkt worden tot f 10.000 a f20.000 Eerst zal echter meer geld gebracht moe ten worden, circa f 4.000.000, eer nieuwe credieten verleend zullen kunnen worden. Deze maatregelen zijn reeds of worden al thans genomen. Voorts is de post salarissen tot op onge veer een derde teruggebracht (n.l. van f354.00 tot f 11.000 a f12.000) en in krimping moeten plaats vinden, b.v. hij inspectie, personeel, beheerders, commis sarissen, enz. De heer Van Langen is er van overtuigd, dat de Hanzebank in het bisdom Haarlem zich zal kunnen blijven handhaven. (Wij ontleenen het bovenstaande ver slag aan enkele ochtendbladen). STflTEHlQEHEBftAL TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren Ruilkaveling. Het aantal wijzigingsvoorstellen op het wetsontwerp, houdende bepalingen om trent de ruilverkaveling, was legio. Tot de meer belangrijke behoordp dat van den heer v. S a s s e Van IJ s s e 11 (R.-K.), hetwelk duidelijk wilde vastleg gen, dat hij het ruilverkavelen moet voor opstaan, dat er een „voor den landbouw ongunstige indeeling van den bodem be staat" en dat „verbetering geschiedt in het algemeen landbouwbelang". Het voor stel bracht het er evenwel al heel sleclii af. Het werd verworpen met 65 tegen 3 stemmen. De Kamer was het nagenoeg in haar geheel eens met den heer A m e n l (R.-E.) en Minister R u y s, dat het amendement overbodig was, omdat het landbouwbelang in het ontwerp reeds vol doende voorop staat cn bovendien ietwat gevaarlijk, daar ruilverkaveling ook moet kunnen geschieden ter verbetering en voor aanleg van wegen en ter afwateringsver- hetering, wat dikwijls- slechts indirecte landbouwbelangen zijn. De belangen der hypotheekhouders en Dames- en Meisjes- Bandschoetien en Molières f1,50 f 1.75 „DE OBEUF - Oookers!eei 5 11958 der grondren terecht/hebbenden werden ten aanzien der. verrekening der waarde van verkavelde perceelen „veilig gesteld" door het overnemeu van een amendement der Bijzondere Commissie, wellce de behan deling van het ontwerp voorbereidde, en van. een gedeelte van een amendement- Van S a s s e v a n IJ s s e 11. Zonder hoofdelijke stemming werd aan genomen een amendement van de heeren Van Voorst tot Voorst (R.-K.) en Deckers (R.-K.) waarbij wordt be paald, dat 2/5 der leden van de Cen trale Commissie, welke belast zal zijn met de algemeene leiding in ruilverkaveling^- zaken, zal worden benoemd na overleg met de centrale JandBèuwvereenigingen, ■teneinde aan de organisaties van do be langhebbenden eenigen invloed to geven op de samenstelling der commissie. Volgende week woïdt de behandeling yoortgezet. De Graanbeurs op Vrijdag. Na afloop der gisteren gehouden Han delsbeurs werd in de koffiekamer der Stadsgehoorzaal een vergadering gehou den, uitgeschreven door do Karner - van Koophandel voor Rijnland, met het doel de belangen van de graanbeurs te bespre ken cn om te trachten te komen tot op richting eener -vereeniging tot steun der Vr'jdagscho graanbeurs. De voorz. der Kamer van Koophandel, do heer D. ten Gate Brouwer, wees er in zijn openingswoord op, dat liet de bedoe ling der Kamer geweest was door (ie stichting -der Handelsbeurs van Leiden een bloeiend handelscentrum te maken. Dit is, wat de graanbeurs betreft, nu niet zoo gunstig uitgeloopen en spr. moet zelfs constateer en, dat de graanbeurs een kwijnend bestaan lijdt. Daarom was deze vergadering bijeen geroepen om te trachten de graanbeurs nieuw leven in to blazen. Do voorzitter gaf hierna bet woord 'aan de vergadering. Een der aanwezigen merkte op, dat een radicale oplossing te vinden zou zijn door do^ Zaterdagse lie beursop te heffen. ter dagscho beursvereeniging, zegt dat 't bestuur zijn volledige medewerking tot de Vrijdagsche beurs had toegezegd en ook heeft verleend. Niettemin blijven de koopers hier toch weg en spr. ziet hierin geen verandering, indien men niet de beschikking krijgt over een gebouw in de onmiddellijke nabijheid van de markt. Spr. zou echter in overeenstemming met zijn bestuur'liever zien, dat men niet aan de Zaterda.gsche beurs gaat tornen. Re- ter kon dan de Vrijdagsche beurs een voudig opgeheven worden, als hebbende geen reden van bestaan. De heer de Koster wijst er op, dat zijn beiirsvertegemvoordiger als zijn meening te kennen heeft gen-even, dat de Vrijdag sche beurs geen reden van bestaan heeft. De lieer Castelein merkt op, dat men de Vrijdagsche beurs meer leven moet in storten, wijl zij aan bloedarmoede lijdt. Spr. gelooft, dat er nog genoeg koopers zijn buiten die van de Zateröagsche beurs. Daar moet het heen. De heer Raaphorst zou het zeer toe juichen indien het daarheen geleid kon worden, dat alle hakkerspalroons hun in- koopen op de beurs doen, dan zijn ze veel tijdverlies thuis kwijt. De heer Blonk vraagt, of het niet mo gelijk is, dat de graanbeurs op Zaterdag gehandhaafd blijft onder medewerking van de Kamer van Koophandel. De han delaren, die Vrijdags den geheelen mor gen op de markt moeten zijn, hebben niet altijd lust, om dan nog naar de beurs te gaan. De heer Chardon meent, dat het hou den van twee beurzen ongetwijfeld voor beiden een onzeker bestaan zal geven. Spr. pleit voor liet. behoud der Vrijdagsche beurs, met opheffing der Zaterdagsche. De lieer de Rooy is het biermede eens. Volgens hem moet ieder zakenman het toch toejuichen, indien hij slechts een- maal de beurs moet bezoeken. Dat be spaart hem tijd en geld. Na een algemeen overzicht van den voorzitter over de gehouden beschouwin gen werd na stemming geconcludeerd, dat van de 18 aanwezigen er twaalf voor het behoud der beurs op Vrijdag waren, twee waren er tegen, terwijl vier aanwe zigen blanco stemden. Een commissie, bestaande uit de hee ren Raaphorst, Bonda, Castelein en de Groot, wordt hierna benoemd, die met het bestuur der Kamer zal overwegen welke middelen ter verbetering van den toestand der graanbeurs zullen kunnen worden aangewend. Amerikaansche Week aan de Leidsclio Universiteit. Daartoe uitgenoodigcl door do Ndther- land America Foundation te New York hebben de hoogleeraren P. J. Blok, Colen- bvander, Eekhof. Van Eysinga, Huizinga, Martin en Van Volienhoven zich bereid verklaard om in de week van 7 tot 12 Juli e.k te Leiden een reeks academische voor drachten voor Amerikaansche studenten te houden. Het programma van deze Amerikaansche Week, welke georganiseerd wordt door de Neclerla-ndsch-A'mërikaansche Fundatie on der de auspiciën der Leidsche Universiteit, luidt als volgt:' M a. a n d a g, 7 Juli: 10 uur: Ontvangst van studenten en hoog leeraren door het Gemeentebestuur ten stadhuize. Welkomstgroet van den Burge meester. 11 uur: Opening van de Amerikaansche Week door den Rector Magnificus in de Aula der Universiteit. 11.1512.15 uur: Dr. J. Huizinga:' „How Holland became a Nation", (Hoe Holland een natie werd). 12.30 uur: Lunch ter kennismaking, aan geboden door liet Leidsch Studentencorps. 2.30d uur: Bezoek aan eenige belang rijke instellingen en gebouwen. Dinsdag, 8 Juli 1011 uur: Dr. van Eysinga: „The place of Holland among the. Nations" (De plaats van Holland onder de mogendheden). 1 Aula 11.1512.15 uur: Dr. J. Huizinga: „How Holland became a Nation", II. 's Middags bezoek aan Den Haag: Mau- ritshuis en Vredespaleis. Tea aangeboden door den Amerikaan se!) en gezant te zijnen huize. Woensdag, 9 "Juli. 9.3010.15 uur: Dr. van Eysinga: „The place of Holland among the Nations", II. 10.3011.15 uur: P. J. Blok: „Motley as Historian" (Motley als historicus). 11.3012.15 uur: A. Eekhof: „The latest discoveries about the history of the Pil grim Fathers", (De laatste ontdekkingen betreffende de historie van de pelgriinva- ders), met lichtbeelden. 2.304 uur: Bezoek aan bet Hofje van Robinson en enkele Leidsche oude gebou wen. Donderdag, 10 Juli. 1011 uur: Dr. Colenbrander: „The In- dian Empire of the Netherlands", (Heb In- j dische Rijk van Nederland) I. Aula. 11.1512.15 uur: Dr. A. Eekhof: ..Reli gious ^Thought and Life in Holland", (Gods dienst- leer en leven in Nederland), Aula. V r ij d a g, 11 Juli. 10—11 uur: Dr. Colenbrander: „Tndian Empire of the Netherlands", II Aula. 11.1512.15 uur: Mr. Van Vollenhoven: „The Land of Hugo Grotius", (Het land van Hugo de Groot). I Aula. Zaterdag.' 12 Juli. 1011 uur: Mr. van Volienhoven: „The Land of Hugo Grotius". II Aula. 11.1518.15 uur. Dr. W. Martin:' ..The National Element in Duitch AH", met licht beelden. 's Middags boottocht naar het Kagermeer en tea' op de Sociëteit do Kaag,, aangebo den door de Nederlandsell-Amerikaansche Fundatie. Sluiting van do Amerikaansche Week door den heer W. Westerman, voorzitter der Fundatie. Onder de ruim ve er tig. A niêrika n en. die zich reeds hebben aangemeld en wier aantal da gelijks toeneemt, ziin er 25, die tijdelijk te Oxford studeeren. Ook zal Dr. Pratt Jud- cafro, de voordrachten bijwonen. Het is de bedoeling, dat de Amerikanen, voor zoover zii daartoe den wensch te ken nen hebben gegeven, zullen worden gehuis vest bii Leidsche ingezetenen. De Leidsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, voorzitter de heer A. W Frentzen, regelt de huisvesting, terwijl de Directeur van de Ned. Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer. de heer Van Deventer, de regeling der bezoeken aan andere steden welwillend op zich heeft genomen. Nod. R.-K. Reeders-Schlppeisbond „St. Nicclaas". Gaarne geven we plaats aan liet volgend ons toegezonden verslag: „Een lied, dat als een nachtkaars uit ging", zou men van bovenaangeduide afd. kunnen zeggen of neerschrijven. Toch bleef hij eenige harer leden do herinne ring aan en de ambitie voor 'haar bestaan, wat tot een soort heimwee werd, nu zij bij de buurvrouw, afd. „Amsteiland", zulk een opgewekt en bloeiend leven schouw den, blijkend uit de daar verkregen succes .sen en vak-voordeelen. Geen wonder, dat deze vroegere leden „een onder-dak" bij de buurvrouw gingen zoeken, nu het eigen huis niet meer bestond. Dit werd trouw- hartig-roomsch vanzelf verleend en wekte daar de gedachte, dat er te Leiden onder de asch toch nog gloed moest smeulen. Met voorkennis van het hoofdbestuur te Rotterdam werd dra besloten, dat Ams tei land te Leiden eens op verkenning zou gaan en zoo kwam het, dat er op 2den Pinksterdag in ,Zoanerlust" een samen treffen was van wel 43 gegadigden, onder leiding van Amstelland's voorzitter, schip per G. v. d. Laan, geflankeerd door den weled. lieer J. G. Kerkvliet, hoofdvoorzit- ter uit. Rotterdam en den weled. lieer A. Lindeman, hoofdbestuurder uit Amster dam, tevens secretaris der afd. aldaar, en hoofdbestuurder schipper J. F. de Bot, v. h. schip „Johanna", Na verwelkoming zette do heer G. v. d. Laan de gedachtewisseling in, vurig opwekkend de poging, Leiden nieiuv leven in te blazen, te steunen en bij te treden. De nu 5-jarige St. Nicolaas Schippea-s- bond behoeft nu niet meer te bedelen om gunst en recommandatie. Hij is gevestigd en sprekers afdeeling, welker leden m vak-geaardheid en behoeften de Leide- naars zoo nabij komen, staat voor die be- belioeften met gevulde handen. Ook bloeit bij hen de organische solidariteit en broederlijkheid der leden onderling en kunnen zij een kostbaar afdeelings-vaan- del, tevens kostelijk symbool van hun trouw aan Kerk en Paus toonen, dat reeds gestorvenen naar hun graf vergezelde, de altaren der afdeelingsdorpen in de H. Eucharistie sierde en rondtrok in de hul diging voor H. M. de Koningin, het vo rig jaar te Amsterdam. De "Wleleenv. lieer Kerkvliet, daarop uit- geiioodigd het woord te nemen, verklaar de, er do voorkeur aan te geven, eerst uit de aanwezigen het een en' ander te KsrSÜBöïielk© LEIDEN. Zondag. Encycliekmeeting Iflgvdwijk hout. "Vertrek per trein 1243' Vetrek per rijwiel 12.45 vanaf'dó Haarlemmervaart. Maandag. Propagandacluib „St. Catharina" Bondsgebouw te S.30 uur. 1 Dinsdag, R. K. Gemengde Zangver. „Puld,,; Studio", Bondsgebouw, te S uur. Donderdag. Repetitie „Ons Toonecl" Bondsgebouw, te 8.15 uur, 1 'Apotheken dio lot en met. Zondag on Maandagmorgen eiken nacht en des Zon, dags geopend zijn: G. F. Reijst, Steenstraat 35, Tel. 136. A. J. Donk, DoezastraaE 31, Tel. 1313. i' N Van Zaterdagavond 8 u. tot Maandags gen 8 uur nemen de volgende huisartsen don dienst waar: Dr. Hovons Gréve, Rijn en Scliiekade 1(M Teï. 1281. Dr. Rassers, Rapenburg 47, Tel. 1469. Dr. v. Voorthuijsen, Heerengracht 38, TeL 7, De geneeskundige Zondagdienst t6 Oegslgeest wordt, vanaf Zaterdagavond 8 uur tof-, Maandagmorgen 8 uur waargeno. men door Dr. Varekamp, Warmond erwt? 22, Telef. 1916. willen vernomen, over het leven en ve* loop der bestaan hebbende afdeeling, Tevens de principieele gron- den voor Roomse he organisatie en de algemeens voordeel-en voor onderlinge saamlioorigheid, alsook de kracht van hot. vertoon aan massa aanstippend, zag spr. uitlatingen en opmerkingen in ruime mate tegemoet. Daaraan werd toen flink voldaan; al- -Iereerst door schipper B. Klein, denvroe- geren secretaris der afdeeling. Gaarne gaf deze zijn ervaringen of belevingen uitzijn vroegere functie, maar ongaarne, 1111 hij ■dit moest doen zonder den vroegereu voorzitter aanwezig te zien; immers aan diéns leidingskracht of -wil had veel onl- broken en zoo kreeg de secetaris zeker meer te torsen dan zijn taak was en hij dragen kon. Buitengewone beproevingen in ziekte en sterfgeval in zijne naaste fa milie kwamen mede drukken, de actie der grooto beurtschippers tegen verhoogde bruggelden had niet het gewenschte ver- Joop, zoo ook do correspondentie met Pa- tronaats-besturm uit de dorpen van Lei den's omgeving, maar bovenal had hem, eeno ontnuchtering, bij liet hoofdbestuur te Rotterdam opgedaan, zijn inzicht én idealisme voor den Schippersbond doen wijzigen en eenigen tijd 0111 op verhaal of op adem (e komen voor den bond nooclig .gemaakt. Thans voelde bij evenwel wam voor de herleving der afdeeling. Sprekcr's rustige opsomming en uiteenzetting ver kreeg een vol applaus. Schipper Welsing uit Warmond zich daarop hooren en wel, dat hij zich, vrij aanstonds na zijn afdeelings-Hd- maatschap, als oen kurkezak bekneld zog tusschen dit en zijn Middenstanders-Han- ze-lidmaatschap. „Wat heb ik met do groote middesntands-heeren, als schip pertje, to maken? Ik heb bij hun zaak geen belang en gevoel mij hij hen, als een kat in een vreemd pakhuis!" Dat voor deze hotsing niet was opgetreden, was sprekers grief. Schipper Overmeer uit Noordwijk a. Zee tipte ook de Hanze aan en de Jong Sr. uit Nieuwkoop (Noorden) bracht bij, dat zijn correspondentie niet beau tumor d was, wat schipper v. Galen de opmerking' ontlokte: „Ge badit daarbij uw afdeelingsbestuur niet moeten passee- ren. De weleer nr. beer Kerkvliet nam als- toen weer het woord en ving de verschil lende mdedeelingen en uitlatingen op on toonde ook de creditzijde van Leiden's af- deeling-bestaan en wel in 'het gewonnen proces voo schipper v. d. Geest, hoewel thans geen schipper meer. Wijl er gc-en enkele stem vernomen was bij do uitge brande nachtkaars maar te berusten, zet te Z.eerw. de bespreking in over: „Zal van nu aan „Leiden" weer zelfstandig op treden of voorloopig deel van Amstel- land" zijn?" Schipper Beinsdorp uitto zich als voorstander van dit laatste. Over meer daarentegen voor aanstonds zelfstan dig en voorzitter G. v. d. Laan viel Beins dorp bij. De Weleerw. heer Kerkvliet losle bet op. door Leiden aanvankelijk als cor- pondentschap te nemen, terwijl dan com missarissen de verbindingsschakel met Amstelland' on hoofdbestuur zouden vor men, waarover schipper v. (L Berg no? bijzonderheden uitwerkte. Schippers v. Steijn en Kleijn bleven wijzen op de van „Amstelland" eigenaardige afwijkingen hij de LeideSaars; hoofdbestuurder J. F. de Bot ried, zeker voorloopig verbinding met Amst.land aan en in dier voege,als dooi' den Weleerw. heer Kerkvliet bedoeld. De vergadering besloot daartoe, tevens vast stellende op Zondag 13 Juli weer hijeen te komen, 's nam. 3 uur, in het Volks bondsgebouw, Steenschuur 15, ter nadere afhandeling. Het drietal; dat voor deze samenkoming zorgde, zal het werk voor 13 Juli e.k. eveneens vervullen cn schip per B. Kleijn zou uit zijn bescheiden den Weleerw. lieer Kerkvliet een lijst doen toe komen van vroegere gegadigden. Hoofd bestuurder Lindeman had intusschen ook zijn woord tot aanmoediging weten plaatsen, in verband met het verkrijgen zijner Pauselijke onderscheiding: „Pr0 Ecclesia et Pontifice", op 20 Mei 1.1., medo voor zijne bemoeiingen voor den bloei van „St. Nicolaas" en de "Weleerw. beer Kerk vliet hielcl daarop een inslaande perora tie tot bevestiging van het beslotonc en tot volharding en propageering van en dooi' alle aanwezigen. Voorz. G. v. d. Laan sloot daarop met dankzegging en den Chris, groet, waar mede ook was aangevangen, liet opge wekte bijeenzijn te ruim 7 uur. j

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 2