10. Sahoonspringeri. Vrije deelname Heeren Verplichte sprongen (3 M. plank): 14 salto voorwaarts met aanloop (armen aansluiten), Zweefduik achterwaarts (ar men aangesloten), Auerbach Snoekduik uit stand. 2 vrije sprongen. Prijzen: Me dailles. 11. Wisselslagesïafetle voor Dames en Heeren in ploegen van 4 zwommer(sters). Afstand 200 Meter. 50 M. schoolslag, 50 M. rugslag, 50 M. zijslag en 50 M. vrije slag. Prijzen: Medailles. 12. Popduiken. Vrije deelname voor dames en lic-eren. Prijzen: Medailles. 13. Waterpolo: L. Z. C. IIY III. 14. Waterpolo L. Z. C. IA. Z. I. 15. Paardentournooi voor Dames en Heeren, Leden en Adspirantleden der L. Z. C. Prijzen: Kunstvoorwerpen. Over het Kanaal. Lilian Sandersen is uit Buenos Aires te Brighton aangekomen om in Augustus een poging te doen over het Kanaal te zwem men. Nieuwe recoro's. Te New-York heeft Sybil Bauer de 100 M. gezwommen in 1- m. 22,6 sec. en Gertr. Ederle de 150 M. in 1 min. 58.6 sec., twee nieuwe 'Amerikaansche dames-records. De Amerikaansche zwemploeg voor de Olympische spelen bestaat uit 24 dames en 35 heeren. WATERPOLO. Zeventallen L. Z. C. De Leidsche Zwemclub zal voor liet a.s. polo-seizoen de volgende zeventallen in het water brengen: le zevental: J. Goekoop, W. F. v. Ingen Schenau, J. Groen, J. de la Court, H. Jesse Jr., J. Buis en J. S-egaar. 2e zevental: P. Hofsteenge, J, Eps- Varmp, E. E. J. Hegenbarth, W. van Leeuwen, B. Planjer, Tb. van Helvert, W. F. v. d.Reijdfen Jr. ZEILEN. De Studenten Zeilvereeniging Notes houdt ter gelegenheid van haar lustrum heden zeilwedstrijden op de Kaag voor 12 voets tellen en jachten der D-klasse. ATHLETIEK. Wedstrijden te Gouda Het programma der Nationale Athle- tiek-Weds (rijden, uitgeschreven door d'en Zuid-Eollandschen Athletiek-Bond, op Zondag 22 Juni 1924, op het Olympic-ter rein te Gouda, luidt als volgt: 1. 100 M. hardloopen. 2. 800 M. hardloopen. 3. 1500 M. hardloopen met voorgift. 4. 1500 M. snelwandelen. 5. 3000 M. relais. 6. 4 X 100 M. estafette. - 7. 2 X 80 en 2 X 100 meter ge mengde estafette. 8. Kogelstooten. 9. Olympische estafette. '10. 80 M. hardloopen, dames. *11. Yerspringen met aanloop. 12. 400 M. hardloopen, nieuwelingen. Kampioenschap Z. H. A. B. POSTDUIVEN. „De ÜGteyaar". De Postduivenvereniging ..De Ooie vaar'" te Wassenaar, 'hield Zondag een wedvlucht vanuit Orleans. Afstand 500 K. M. De duiven werden losgelaten can 7 uur De uitslag is: le. B. Looijestijn 4 38.10 n 2e. C. Brederode 5.7.4 u. 3e. B. Lcoije- i.in 5.25.31 u. 4e. W. Knijnenhurg 5.38.9 li. 5e. id. 5.42.28, 6e. id. 5.58.34 u. DE VIMe OLYMPIADE. De recette der voetbalwedstrijden. De finale der Olympische voetbalwed strijden te Colcmbes werd bezocht door on geveer 5Q.OOO toeschouwers; de recette be droeg 51S.COO francs, het record! In totaal is aan recette bij de voetbal wedstrijden ontvangen 1.800.000 francs; voor rugby werd 500.000 francs geincasseerd -te zamen dr.s 2.300.000 francs. ^'srÊsiïfesi. Ernstig engeluk op een stoomtrawler. Een doode. Op den stoomtrawler IJM 192 ..Pelikaan' /an de Sche.epsexploitatie Maatschappij „Marezaten" te IJmuiden is Dinsdagmid dag, terwijl het schip zich op de visscherij bevond, een ernstig ongeluk gebeurd, door dat de flens uit liet- peilglas is gesprongen. De stoker Karei Maas uit Scheveningen, dia zich in do machinekamer stond te was- selien, werd door de uitstroomends stoom- massa overspoten en trachtte zich nog te redden door de trap van de machinekamer op te vluchten. Vermoedelijk is hij met zijn kleeren aan de trap blijven hangen, want men heeft hem later in die positie terugge vonden, terwijl de levensgeesten reeds wa ren geweken. De opvarenden, die getracht 'hebben hem te redden werden allen min of meer door den stoom verwond. De kok. die werkzaam was in de kombuis boven de ma chinekamer geraakte door den stoom be wusteloos, doch kon nog uit zijn netelige positie .worden gered. De stoomtrawler dreef hulpeloos rond en werd in dien toestand opgemerkt door den stoomtrawler IJM. 99 „Johanna Elisabeth", van de Vereenigde Exploitatie Maatschap pij, Omdat men geen stoom meer had, kon den de netten niet meer worden ingehaald en heeft men deze dus gekapt. Me,t de vlag halfstok kwamen de schepen Woensdagavond te IJmuiden binnen, alwaar direct een geneeskundig onderzoek werd in gesteld en dc politie het lijk van den veron. gelukte voor eene nadere schouwing in beslag nam. „Het witte Kruis" staakt zijn beialingen Naar aanleiding van het door de direc tie stopzetten van de uitkeering der ge wonnen prijzen en premies, waren de hoofdvertegenwoordigers van do Obligatie- maatschappij „Het Witte. Kruis" gisteren uit alle steden naai* 's-Gravenhage geko men om do directeuren der maatschappij over die niet uitbetaling te spreken. Zij konden echter naar zij mededeelden, de beide directeuren niet vinden en riepen nu den hulp der politie in en deze slaagde erin de directeuren hij hen thuis aan te treffen. Deze hebben beloofd, dat zij het benoodigde geld bij een bank zouden storten. Overreden De vijftienjarige voermansknecht J. Meijer te Appingedam, die Zaterdag onder een wagen geraakte, is aan de gevolgen overleden. - De vechtpartijen in Drente Aangaande de ernstige vechtpartijen in Zwartemeer, Klazienaveen en Weerdinge., wordt nog gemeld, dat de vechtersbazen vermoedelijk slechte gesmokkelde Duitsche alcohol hebben gedronken. Waalsdorp verboden terrein Naar ons wordt medegedeeld, heeft de Minister van Oorlog, in verband met ge pleegde vernielingen en ongerechtigheden, bepaald, dat het militaire oefenterrein te Waalsdorp zal moeten worden beschouwd als een verboden terrein in den zin van art. 461 W. v. S. Te.n gerieve van bonafide wandelaars en ruiters zal echter een proef worden geno men met het verstrekken van toegangs kaarten, zoodat alleen personen, in het be zit van zoo'n kaart, zich ongestraft op het terrein mogen ophouden. Dergelijke strikt persoonlijke toegangs kaarten zijn voorwaardelijk tegen een kleine vergoeding verkrijgbaar op persoon lijke aanvrage op het bureau der Genie, Baamweg 4, 's-Gravenhage. Üisiiesï!» Groc-te dorpsbrand In het dorp Beaume-le-Troid (Frankrijk) heeft een ernstige brand gewoed. Twee en twintig boerenhuizen zijn daarb:j in dc asch gelegd, met al hetgeen er in geborgen was aan oogstproducten en landbouwwerk tuigen. Vele stuks vee zijn in de, vlammen om gekomen. De schade bedraagt meer dan een mil- lioen francs. De, juiste oorzaak van het onheil is on bekend'. Alleen weet men, dat de brand in een schuur ontstaan is. Aanslag op een spcorwegdirecteur te Havana Brigade-gene raai Jack, algemeen direc teur van de United Railways werd dezer dagen te Havana, toen hij in een auto, ver gezeld door een inspecteur van politie door de stad reed, door een revolverschot getrof fen. De aanslag werd gepleegd door een stakend employé. De gewonde werd on middellijk naar he.t ziekenhuis vervoerd. 'Zijn toestand is ernstig*. Vertegenwoordi gers van de Cubaansche regeering hebben Jack in het ziekenhuis bezocht en hun diepe verontwaardiging over deze daad te ken nen' gegeven. Men verwacht, dat de regee ring in deze kwestie onmiddellijk hande_ lend zal optreden. Talrijke gevallen van vlcesch-vergiftiglng op de Wembley-tentoonstelling. Bijna 60 bezoekers van da Wembley Ex hibition werden Dinsdag jl. plotseling ziek. Men vermoedt, dat zij lijdende waren aan een lichten graad van vleeschvergiftiging. De verschijnselen hiervan openhaarden zich nl. bij alle patiënten. Uit hup. verklaringen blijkt bovendien, dat zij allen vleeschge- rechten hadden gebruikt in het restaurant op do tentoonstelling. Het eerste geval deed zich voor om streeks 12 uur. Daar evenwel voortdurend gevallen van plotselinge lichte ongesteld heid zich op do tentoonstelling voordoen', werd aan dit geval weinig aandacht ge schonken. Toen evenwel de berichten van misselijk heid en lichte ongesteldheid zich dermate vermenigvuldigden, dat er cp een gegeven moment zelf een tekort aan verplegend personeel was, hetwelk toch op de tentoon stelling steeds in groote mate aanwezig is, begon men argwaan te krijgen en een nauw keurig onderzoek werd zonder verwijl ingesteld. In het geheel werden ongeveer 60 gevallen behandeld. De meeste patiënten konden na enkele uren naar huis terugkeeren. KECHTZAKEM KANTONGERECHT TE LEIDEN. Bij vonnis van 22 Mei j 1. heeft de Haagsclie Rechtbank vernietigd het von nis van dit kantongerecht, waarbij J. R. winkelier te Leiden is vrijgesproken ter zake van overtreding der Loterijwet; beklaagde, is veroordeeld tot een geld boete van f 25 subs. 25 dagen hechtenis. Hij heeft van dit vonnis cassatie aange- teekend. HAAGSCH GERECHTSHOF. Het Hof bevestigde het vonnis van dc Haagsche Rechlband, waarhij J. van D., to Katwijk aan Zee, is vrijgespro ken van den hem ten laste gelegden dief stal. FfllLUSSEBSEMTEM Uitgesproken Antonius Spring in '*t Veld, Aalsmeer; curator mr. L. TJ. Rengers Hora Siccama, Haarlem. Opgeheven: C. H. Spithoven, Haarlemmermeer. •Vernietigd: N. V. Centrale Hollar.usche Ijzerhandel Mij., Amsterdam. STflTEH»SEBEBflflL TWEEDE KAfdER. Vergadering van gisteren. Poenale sanctie. Aan de orde kwamen do conclusies eencr Kamercommissie betreffende „be scheiden, door den Minister van Kolo niën aan de Kamer overgelegd ter zake van het ontwerp-Koelicordonnantio van mr. A. F. van Blommcstein". Aan do orde kwam derhalve de kwestie der poe nale sanctie, dwang op den persoon van den arbeider, in do voor Nederlandsck- Indië gekiende koeli-ordonnanties; oen kwestie die de Kamer reeds meermalenj heeft beziggehouden. De geheeie Kamercommissie is van oor deel, dat do poenale sanctie, die aan de slavernij herinnert, oen zoo abnormaal middel is, dat dit slechts zoolang cn voor zoover onafwijsbaar noodig is te aanvaar den. De geheele. commissie is derhalve voor afschaffing. Maar over het tcanpo is zij het niet eens. De meerderheid, be staande uit. de heeren Marchant, Scheu- rer, Beumer en Van Rijckevorsel, meent, dat dadelijke afschaffing niet moet wor den bevorderd, met. het oog op het onge- wensclite van te ruw ingrijpen, in het be drijfsleven en de noodzakelijkheid eener voorafgaande afdoende regeling der kolo nisatie, doch wensaht toch de poenale sanctie in haar tegonwoorddgen vorm reeds nu niet langer to handhaven en de noödige dwangbepalingen in den voor heit rechtsgevoel minst aanstooteljiken vorm te gieten en do vrijheidsbeperking van de koelies zooveel mogelijk te redu- ceeren. De minderheid der commissie, de heer Schaper, echter wil de poenale sanc tie dadelijk zien afgeschaft. De strijd liep derhalve over de conclu sies der meerderheid en die der minder heid van do commissie. Naast do standpunten der meerderheid en der minderheid van -do commissie was er nog een derde strooming, welke do poenale sanctie wilde gehandhaafd zien. Dit harde, materialistische standpunt vond verdediging hij den Vrijheidshond; de heer Gerritzen was er ceni voorstander van. Gisteren is van weerszijden er veelover gepraat: vandaag is dc Minister nog aan het woord. y§T- BE QB»GEV1MB ALPHEN AAN DEN RIJN. Ts water. Dinsdagmiddag geraakte in de Smolenaarsbuurt oen vijf-jarig zoontje van v. d. B. in de He ij mans-Wetering te water. Het kind dat reeds naar de diepte verdween, werd door het kordaat optreden van den brugwachter v. Z., die zich te water begaf, van een wisse dood gered. Gisterenmiddag is in een onbewaakt oogcnblik het 2-jarig dochtertje van den landbouwer v. 'V. in een sloot te water ge raakt en verdronken. Pogingen aange wend cm de levensgeesten op to wr '.en bleven helaas vruchteloos. LEI MUI DEN. Onweer. Tijdens een lievig onv.eder sloeg gistermiddag dc bliksem inde woning van Van Leat in liet Oosten alhier, dc schoorsteen we-rd aan stukken gereten, zon der verdere ongelukken te veroorzaken. Nieuwe aardappelen. Door den heer Van Loon. onderwijzer alhier, werden Za terdag de eerste aardappelen gerooid, die uitstekend van quantiteit en kwaliteit wa ren. Te water, Gistermorgen geraakte het paard en rijtuig van H. R. J. te water. Rappe handen brachten een en ander weer spoedig op het droge. NIEUWKOOP. Schouw. Dijkgraaf cn Heemraden van den Polder Nieuwkoop'en Noorden hebben door aanplakking* bekend gemaakt, dat de tweede algemeene schouw zal worden ge- dievcn op Woensdag 25 Juni a.s. Stremming verkeer. Naar wij verne men zal gedurende de maand Juli het ver keer in het Zuideinde gestremd zijn, wegens een belangrijke reparatie aan de ophaal brug. ROELGFARENDSVEEN. Plechtigs Eerste H. Mis. Het program ma {er gelegenheid van de Pleditige Eerste. H. Mis, welke zal worden opgeclragen dc-or den WcIEe.rw. Heer Hendrik Bakker, in de parochiekerk van. St Petrus Banden alhier, laten wij hier volgen: Zaterdag, 14 Juni: Om 5 uur nam. feeste lijke intocht van den necmist met zijn fa milie aan de Fransehe Brug te Nieuwe-Wc- tering. De Harmonie, zal de feestelijkheid opluisteren met muziek. Voorts zullen eeni- ge bruidjes den stoet vergezellen. Vanaf dc Fransehe Brug gaat de stoet naar Roelof- are.ndsveen langs den dorpsweg naar dc Pastorie. Aan de pastorie gekomen zal de Voorzitter van het Comité de EdelAchtb.' heer L. II. M. J. Vosters, den necmist toe spreken uit naam van alle parochianen. Hiermede zijn de plechtigheden Voor dien dag afgeloopen. Zondag, 15 Juni: Om 10.15,des morgens zal de neomist naar de kerk worden geleid, vergezeld van Heeren Geestelijken en eeni- ge bruidjes. Om 10.30 uur voorm. zal de neomist een plechtige H. Mis alhier opdra gen, waaronder feestpredikatie,. Na <je Mis zal een feestcantate worden gezen door de Heeren Zangers welke, cantate f de Kerk zal worden uitgereikt. Des jJ,' van 2.30—3.30 uur zal gelegenheid zijnVfly allen om den neomist, in dc Zusterschool? gaan complimenteeren. Om 6.30 uur d' avonds zal tot sluiting een plechtig l! worden gedaan VEUR. Tuinbouwveiling De afgeloopen weet kenmerkt© zich door een flinke handel vooral op Duitschland. De bloemkool, reeds veel van het veil aangevoerd, gingen gretig weg aan prijzen van f 23,— tot f 48,— per 100, terwijl 2de soort van f 11.90 tot f 19.80 ipbracht. Groene komkommers werden weinig aan. gevoerd, de prijs ging heden nog tot f 51^ per 100; 2de soort van f 22.tot f 29.90. ►Salade bracht niet veel op, de prijzen v, rieerden van 2050 cent per 100. Gele komkommers waren er zeer veel de prijs bedroeg van f 18.20—22.80 per i« en witte van f 40.2044.50. Andijvie verhandeld tusschen f 1.40 en f 5.80 per IQ) struik. Postelein van f 6.40 tot f 10.40 per 100 kilo en spinazie van 47 cent per kilo. Wortelen varieerden zeer in prijs, den eenen da.g van f 24.60—28.90, den anderen dag van f 11.20—15.60 per 100. Aardbeien brachten op 6070 cent per pond. R. K. Volksbond. Het bestuur van de: R. K. Volksbond te Leidschendam breng; de leden nog eens in herinnering, dat in September de Bond zijn 12^-jarig Jubi. leum hoopt te vieren. Op de laatst gebon den vergadering is door het bestuur 1 voorstel gedaan, waarbij alle leden vanr Bond f 1.zouden storten voor de feest, kas, welk voorstel toen met algemeene stea men werd goedgekeurd. Iedere maand s ean kwartje betaald worden; men m u echter ook een gulden ineens storten. Da bode van den Bond zal U bij betaling eei bewijs overhandigen. Laten allen zonder onderscheid deze .bij. drage geven, daar de kas dit alles anders niet kan bekostigen wegens den grootea achteruitgang van het ledental. Dus vrienden en ook gij, vrouwen, werkt allen mede om dien dag zoo schitterend n gelijk te doen slagen.' Gewapende Dienst, In den loop dezer week zal in deze Gemeente een© collecte gehouden worden ten bate van het Fonda tot aanmoediging en ondersteuning vanden Gewapenden Dienst in Nederland. Goedkoop Industrie GasvDe aandacht wordt gevestigd op het besluit van dei Raad der Gemeenten Stcmpwijk en Ven van 27 en 28 Maart, waarbij besloten werd industrie-gas beschikbaar te stellen tegen den prijs van 13 cent per M3. WASSENAAR. R.-K. Volkstand De R-K. Volksbond alhier heeft liet plan opgevat ombeh per rijwiel c-ok per autobus op to trekken naar de Encycliékrneèting to Noordwij- kerhout. Voor deelname aan den autotocht moet men zich aanmelden uiterlijk Zater dagavond 7 uur. De fietsers vertrekken om 1 uur Zondagmiddag vanuit het Pa tronaat sgebouv,-. De prijs van de auto tocht is f 1. Aanmelding kau geschieden bij de heeren Th. de Klerk, Hallekcns- s'.raat en K. Zonneveld, den Doijl. IUR6ERLUKE STAID ST3MPWIJK. Geboren Elisabeth Margaretha Bier- huis geboren van der Horst, dochter. Ondert.ro il w d Thecdorus Petriii Cornells Pont en Johanna Christina Veen. G e h u w d Johannes Vijftigschild Anna Maria Boonekamp. Overleden: Johanna Petronell* Enze, 73 jaar, ongeh. Jacobus Nieuwen- broek. VEUR. Geboren: Jacoba Staalduinen, ren de Wit, dochter Hendrika Gerarda Mulder geboren Castelein, dochter. Ondertro-uwd Jan Johannes mer en Johanna Jacoba Boude,wijns. Gehuwd: Johannes Henricus Lecnar- dus van der Meer en Johanna Maria Alle- gonda Bergman. Overleden Teunis Oskam, wedn. van A. Snijders. FËUiLLgTOft HET STERVENDE LAND. U"> 1 Hij sprak zoo, harder dan ïilj meende omdat Mathurin met hem lang gesproken had, na het vertrek van den knecht en hem iets medegedeeld had van zijn wraak gevoel. Maria Rosa antwoordde niet, zelfs niet 51et een traan, en ging naar haar kamer. Neen, zij dacht niet aan eten, betzij dan zne: of zonder hen. Doch zij begon zich te klteden, zooals zij des Zondags deed, en Lam uit haar kleerkast haar beste kleeren Zij waschte haar betraand gezicht nog sens af, ging over het erf, en, sloeg djen weg in naar Sailerlaine. Voor den eersten keer van haar leven, had lij den indruk dat zij geheel alleen op do wereld was. Mathurin beminde haar niet, Franco is «ou haar niet verstaan hebben. André zelf, de Afrikaansche soldaat, die weldra terugkeerde en die zich zacht met haar toonde, beschouwde haar nog als een kind, dat hij gaarne plaagde. Zij was nochtans vrouw en groot, wijl zij leed. Ook had zij iemand noodig om baar leed dit te klagen. Tot nu toe, als men ruw te ren haar was, als men haar verachtte, had zij niet noodig het te zeggen, het was haar voldoende aan Jean Nesmy temogen Senken. Nu zij geweldig leed onder zijn fori rek, vroeg haar ziel hulp en steun, wilde zij elders kracht en troost vinden, ïn haar droefheid had zij aan de Miche- A>nnes gedacht. Rousille ging voorbij den ommuurden tuin: zij liep langs den moeraskant, van waar men Sallertaine, gelegen op een heuvel, zag. Neen, zij had enkel hoop in deze Michelonnes en verlangde vurig er bij te zijn. Hun gewone goedwilligheid stelde zij thans meer dan ooit op prijs. De gedachte alleen aan hun goedige ron de wezens vroolijkte haar op. 't Kwam haar voor dat .enkel het zien der Michelonnes haar zou troosten, al durfde zij zelfs alles zeggen, wijl ze geen. gesloten menschen waren noch lui, die kwetsend over ande ren praatten. Hoe zou zij erover beginnen? O, dat was niet gemakkelijk. Zij had beloofd haar geld terug te ne men en het te geven om de pacht te beta len. Zij zou zeggen: „Ik kom voor het geld, dat vader noodig heeft". En dan, in dien zij maar eenig vermoeden hadden, zou zij alles zeggen, al wat op haar hart lag, al het leed, dat zij alleen niet meer kon dragen. Het was bijna één uur. De heeteluoht trilde over de weilanden. Rousille ging snel over den weg. En zij versnelde haar passen om niet op haar weg tegengehou den te worden door vrienden en kennis sen. 't Was ook in het middaguurtje, ge lukkig. Velen lagen in het lommer wat te rus ten en groetten van verre: „Goeden dag, meisje, wat gaat ge snel. Zfjt ge ge haast?" Zij ging voorbij en kwam voorbij de groote plaats, die zich vernauwde hij de kerk, in wier schaduw het oude huisje der Miche lonnes stond. Zij beklom de drie trappen en hield stil om adem te scheppen, Toen Rousille even op de ijzeren klink drukte, opende zich stil de deur met een heel zacht belgerinkel, zoo stil dart het geeni kat kon hooren. Doch de vrouwen Michelonne, die kap mantels maakten voor de menschen van Sallertaine, waren echte luistervinken. D'r kon zich niets verroeren of zij hoor den het. Het waren twee vrouwen van om de zestig jaar, die geacht en bemind wa ren en goed haar vak kenden. Lief in 'haar omgang, minzaam met. iedereen, matig met haar prijzen. „Mijn beste pa rochianen! 't Is jammer dat zij in 't ge heel geen nakomelingen hebben!" zei de pastoor. Toen Maria Rosa binnentrad, stonden zij niet op, maar zij zegden samen, Ade laide hij het venster en Veronica een beetje verder: 1 Zijt gij dat, kleine Lümineau! Goe den dag, lieve 1Zet u neder, zei Adelaide, Want gij lijkt hui ten adem. Ge zijt toch niet ziek? vroeg Vero nica. Uw oogen zien er nel uit of ge koorts hebt! Dank, mijn tantes, antwoordde Ma ria Rosa zij noemde haar. „tantes", wijl 't nog een beetje familie was. Ik ben ver moeid, want, ik heb te hard geloopen. Ik kom om geld te halen. De twee zusters keken elkaar zijdelings aan, lachend bij de gedachte aan do toe komende bruiloft, en de oudste, Adelaide, haar naald in den mond nenfend, als om haar rimpels glad te strijken, vroeg: 1 Ge trouwt dus'' O, neen! antwoordde Maria Rosa, ik zal trouwen als gij tantes, met mijn kerkboek en mijn rozenkrans. Ik lconi voor vader, die het noodige geld niet heeft om de pacht te betalen. Wij zijn over tijd. En terwijl zij sprak bekeek zij het pla fond cn niet de zusters, die elkaar toeke- nen gaven, dat er hij Rousille iets scheel de. Doch de gezusters Michelonne waren beleefder dan nieuwsgicig. Als zij samen alleen waren, dan overpraatten zij het gehoorde nieuws en Adelaide, haar open gesneden mantel wegsmijtend, haar witte handen bijeenvouwend, hernam vroolijk: Zie, mijn schoone, ge komt juist goed! Ik had geld geleend \oor mijn neef je, dio groote en schoone veulens in Le Marais heeft. Hij is slim, do -groote Fran- cies. Heeft hij gisteren niet tegen een hoogen fahelachtigen prijs de schoone (grijze merrie verkocht, die de bewondering van iedereen gaande maakte? Zeker kan hij u een groot gedeelte der som terugge ven. 1-Iq.eveel wilt gij? Honderd vijf-en-twintig pistolen. Ge zult ze hebben. Is er haast bij? f— Ja, tante Adelaide. Ik heb ze voor morgen beloofd. Dus, Veronica, als gij naar neefje wildet gaan? De kapmantel zal wel een uur wachten. De jongste stond onmiddellijk op; ze was zoo klein dat zij nauwelijks met haar hoofd hoven Maria Rosa uitkwam, die op een stoel gezeten was. Snel schudde zij van haar zwarten voors.choot de draden af, kust to de nicht op haar twee wangen: Dag, Rousille! Als ge morgen weer komt, dan is uw geld hier hij ons. Ja het stille rustuur van het vlekje, hoorde men de pasjes van Veronica vreg- klanken. Als deze weg was, kwam Adelaide dicht bij Maria. Rosa. 9 Lieve kleine, deert u«werke!ijk niets- Go hebt geweend? Toe, ge weent nog! De gerimpelde hand nam de rose hand van het meisje. Wat scheelt er aan, Rousille Spreek legen mij gelijk tegen uw moader; ik évenals zij een hart. Maria Rosa hield hare tranen in. Zij wilde niet weenen, opdat zij spreken kon. E11 moed vattend, als wilde zij een ver wijt aan al hare vijanden richten: Zij hebben. Jean Nesrny weggezon den! zei zij, zich oprichtend. Hem, mijn lieve? een zoo goeden ar beider! Hoe hebben ze dat toch gedaan. Omdat ik hem bemin, tante Miche lonne! Zij hebben hem dezen morgen weggejaagd. En zij geloovcn dat alles lus schen ons amen en uit zal zijn, als hi) eenmaal weg is. Doch neen! Zij kennen c meisjes van liier nog niet. 1Wel gesproken, meisje'" antwoordde Michelonne. Ik zal hun al mijn geld geven, ja, dat zal ik. Doch mijn liefde, die ik verpand heb, blijft. Die blijft heilig als mijn doopsel. heb geen angst voor ellende, en ook vree ik niet, dat hij mij vergeet. Den dag, da hij zal wederkeeren, want hij heeft ge loofd terug te komen, zal ik hem tegemoej gaan. Niemand zal mij dit beletten. A ik door regen en sneeuw zal moeten ga zal ik het doen, zelfs aks de meisjes verbieden, zal ik gaan! (Wordt vervolgd;*

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 4