Tweede Blad Donderdag 12 Juni SS24 ËSMEIdLJ4ai!S de SAVORN1N LOKMAN, t Een hulde aan Savtortiïjn Lohman. In do gister te Utrecht gehouden alge- meene vergadering van de Ghrist.-Histo- rische Unie heeft de voorzitter, mr. J. Schokking, hulde gebracht aan de nage dachtenis van den gisternacht overleden jninister van Staat jhr. mr. A. F. de Sa- vornin Lohmian. Hij vVas, zeide anr. Sc hok king, een persoonilijkkeid van scherp gesneden gaaf karakter, een man uit een ituk, die helaas, vaak niet begrepen -werd oen man, die tot op het -laatst zijn -werk ijverig heeft voleind en midden in het le ven stond aljs een echt •staatsman, -om steeds leiding te geven hij alle wisselende gebeurtenissen, een man die een harts tocht had voor vrijheid èn voor zichzelf Jr. voor anderen, maar dlie zijn harts tocht beheers elite door een groeten eerbied voor recht en een rotsvast kinderlijk ge loof. De overledene zal een breede plaats openlaten in onze gedachten en gaarne zullen wij zijn adviezen blijven volgen. De he teekenis van den overledene is n'iet beperkt tot de grenzen van ons land en 'ons volk, wat betreft het internationaal privaatrecht maar gaat veel Verder uit. God sterke ons en onze partij bij dit ver lies. Deze woorden werden door alle aan- weri'gen staande aangehoord, waarna de vergadering een aanvang mam. De Tijd besluit een artikel: „Maar boo dit weze, aan de goede irouw en onkreukbare rechtschapenheid, waarmede hij op godsdienstig, weten-; cchappelijk en staatkundig gebied opj 'kwam voor hetgeen-hij als waarheid had «riend, zal iedereen, die hem in zijn open- iaar leven volgde, hij het Verscheiden van dit rijke leven hulde breingen. En eerst het nageslacht zal ten vollo verstaan wat het aan Staatsminister jhr. mr. dr. A. F. de Savornin Lohman verschuldigd is voor eijn levenslangen strijd, gewijd aan he<t rechtl" Aan een artikel in De Maasbode ontkenen we: „Zich schikken, zich plooien kende Lob man weinig. Zich g'eheel offeren, zich' wegschenken aan de eerlijke overtuiging des te meer. Worsteling en strijd is voor hem daar om zijn lange, veem volle loopbaan ge weest. Smetteloos qs liet blazoen gebleven van 'dezen hartstochtelijken strijder. Wat was zijn kracht? Buiten de ongew-ouo geestesgaven, die hem geschonken waren, heeft zijn geloof, ïijn innig vertrouw vol geloof hem ge sterkt. "Wie nauw mot hem 'hébben. omge gaan, ver-telden van zijn wondersterk ver houwen in den Zoon van God. Negatief was zijn geloof niet. Door de politieke oonstel-latie in het engste ver band vaak met anti-papisten bij uitstek, bleef bij van bun neg'atieve strevingen! vrij. Positief was zijn geloof en vertrou- ipcn. „Wij kennen ten deele". Paulus' woord 2oid voor hem, als protestant, in dubbe len zin. Moge thans dezen voorbeeldigen Christen Staatsman de volle openbaring van Gods heerlijkheid zijn toebedeeld." „De oude heer Lohman". Men schrijft aan het „Hbkl." uit ?s-Gra- )enhage: De „oude heer Lohman", zooals hij in 'ie straat, waar hij woonde, genoemd werd, deed voor hij einde vorig jaar aan )et sukkelen ging, eiken ochtend, niette genstaande zijn lioogen leeftijd, nog stipt half acht zijn wandelingetje. Hij was 3e klok voor de omwonenden .in de Irompstraat. Hij wandelde dan de Laan fan Meerdervoort uit en den Ouden Sche- ^ningsgheu weg op tot de Promenade. En ian keerde hij weer om. Tot op dien tijd was ook zijn gewoonte gebleven 's avonds nog wat te werken. Hij bracht vóór de laatste lichting zijn post altijd zelf weg. Voor de buren had bij, als hij ze ontmoette, steeds een vrien delijk woord. Met belangstelling infor- aieerde hij dan naar de gezondheid van ie leden der families, die rondom hem Wonden. Na de oprichting van de Duinoordkerk m Zorgvliet ging hij m-e-est bij ds. Creutz- ierg ter kerke. Nadat hij van October af aict meer de straat op was geweest, had den voorlaatsten Zondag van zijn ge neesheer verlof gekregen, mot een rijtuig -en toertje te doen. Hij was in zijn uiterlijk zeer veel ouder .geworden. Zijn van vroeger zoo bekende ijzige figuur was diep gebogen. Maar 7-ijn wilskracht typeerend was,- dat hij joch alleen, op zijn stokje leunend, naar ■iet rijtuig stapte en bij zijn terugkeer '-«en koetsier het fooitjo ging geven. Het is de laatste keer geweest, dat hij v.n luchtje scheppen" ging. Dinsdagnacht beeft hij de benauwdheid terug gekregen, 10 hem in de afgeloopen maanden zoo geplaagd had. Om omstreeks negenen des •Jehlends is hij zacht ontslapen. eSen tienen vertelden de bakker en de Melkboer het verder op straat„we9t a t al de oude lieer Lohman is dood". alle omwonenden waren er vol van, -a( het „toch nog zoo onverwacht" ge- rfurd was. Chrisl.-Historische Unie. Jü te Utrecht gehouden, jaar verg.. - \Is°i j Christelijk Historische Unie zijn ■leden van het hoofdbestuur herkozen de heeren prof. Gr. J. R. 'Slotemafer <fe Bruine, J. R. Snoec.k Henkeraans, H. W. Ti'Ianus en jhr. mr. D. J. de Geer. Na langdurige discussie heeft -de afdec- ILng-ZegvgLd haar voorstel, dat de Unie zich zou uitspreken tegen handhaving van den vaccine-dwang en voor wederinvoe ring van de doodstraf, teruggenomen. In cene na afloop van de algemóeno vergadering gehouden vergadering van het hoofdbestuur i-s benoemd tot penning meester, tevens lid van het Dag. Bestuur jhr. mr. D. J. de Geer. - Arbeidsbemiddeling voor handelsreizigers. Een commissie. Do minister van Arbeid, Handel cn Nij verheid heeft in de commissie van advl voor de arbeidsbemiddeling voor handels reizigers, ingesteld bij Kon. besluit van 23 Januari 1D18 no. 42, voor het tijd vak 1 Juni 19241 Juni 1927 be noemd: a. tot leden-werk gevers: E. H. Brok- meier, fabrikant te Zandvoort, vertegen- woordiger^ van den Ned. Bond van Ver- eenigingen van den Handeldrijvenden en van den Industrieelen Middenstand; G. F. H. Maas, directeur der Haarlemsche Stoomverffabriek, to Haarlem, vertegen woordiger van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel; P. P. Pontier, koopman te Rotterdam, vertegenwoordiger van de Christelijke Werkgeversvereeni- ging; C. J. G. Struycken, koopman t( 's-Gravenhage, vertegenwordiger van den R.-K. Middenstandsbond; H. de Vos, di recteur der firma Van Rijn en Co.. to Utrecht, verlgenwoordiger van het Ver hond van Ned. Fabrikantenvereenigingeu; b. tot leden-werknemers: J. Hoornberg Jr., secretaris van de Ned. R.-K. Ver- eeniging van Handelsreizigers St. Chris- toffel te Nijmegen; A. de Jong, voorzit ter van de Nationale vakgroep van Han delsreizigers der Nederlandsche Vereeni- ging van Ghr. Kantoor- en Handelsbe dienden te Utrecht; J. A. Lotgering, se cretaris van het Bureau voor Sociale Ac tie ten dienste Aart Handelsreizigers Handelsagenten in Nederland, te Amster dam; H. I. Privé Jr., voorzitter van do Nederlandsche Handelsreizigc-rsvereeni- ging te Rotterdam; H. Schutjes, secreta ris van den Alg. Bond van Handels- en Kantoorbedienden ie Amsterdam. Tot secretaris is met ingang van 1 de zer benoemd J. E. van Riet, directeur der gemeentelijke Arbeidsbeurs te Rotterdam. Tegen den Tabaksaccijns. Een circulaire. Het bestuur A'an -de A. T. A. B. (Aniti- Taliaksaccijus-Bond) heeft tot eenige ba kende personen in de tabaks-wereld de a'olgende apragen gericht: I. Zal, naar uav oordeel en inzicht, een andere wijze a'an belastingheffing, dan de nu vigeerende op Tabaksartikelen, voor onze nationale Tabaksmarkt nadeelig zijn? II. Acht u met name belasting van het ruwe product ongewenscht omdat daar door ouze transitohandel in heit artikel zal worden geschaad en wellicht geheel zal verdwijnen? III. Zal, hij -de tegemvcordige ingewik kelde verhouding op internationaal, finan cieel gebiedt, inderdaad de Holiaudsche markt niet om allerlei redenen bevoor deeld blij up, ongeacht een belasting aan de bron, <Lw.z. bij den invoer uit de Ko loniën? IV. Kunnen, naar uw inzicht, boven dien wettelijke voorzorgen een machtsver- plaatsmg niet beletben en zou onze Indi sche Tabakscultuur mede, zij het indirect Avorklen beschermd? V. Vreest u oveneens groote nadeelen voor de Nationale Tabaksmarkt, indien onze sigaren-industie door de fiscale 'hef fing verder wordt gedemoraliseerd? VI. "Wegen, naar uw oordeel, de weinige millioen belasting, uit den accijns, tegen een vernietiging onzer nationale inldiiatrio op, die, naar veler gezaghebbend oerdeel, voor de deur staat? VII. Mogen wij uw oordeel en advies publiceeren? Uit het Bakkersbedrijf. Eenadres. Hel hoofdbesluur der Nederlandsche Vereeniging van Werkgevers in het Bak kersbedrijf betoogt in een adres aan den Hoogen Raad van Arbeid, dat do gevol gen van de afschaffing van den nachtar beid zijn: vermindering van het brood- verbruik, meerdere werkloosheid] onder de arbeiders, verhooging van de produc tie- en distributiekosten, vermindering van de kwaliteit van het brood en ver hooging van de broodprijzen. Do Hooge Raad De Minister van Arbeid heeft voor de Nederlandsche Vereeniging van Werkge- areis in hét Bakkersbedrijf benoemd tot leden van den Hoogen Raad van Arbeid (Commissie III) do heeren H. R. Hetzel, voorzitter en W. J. van der Meer, secre taris der vereeniging in het bijzonder voor de behandeling van het voorontwerp van wet tot wijziging van do bepalingen van de Arbeidswet betreffende do broodbakke- rijen. De hoofdredactie van „De Maasbode". De hoofdredactie van „Do Maasbode" zal tengevolge van het overlijden van den ZeerEerw. Heer N. H. M. van Reijsen, z.g., ad interim worden waargenomen door den heer L. J. M. Hazelzet, lid van de redactie van genoemde courant, door wion tijdens do vorige vacature een ge lijke opdracht werd vervuld. Raaf het Land van Belofte en Vervuiling. X XI DE STAD CAPRI. EUCHARISTISCHE DAG TE MONTE CASSINO. NAAR ROME. Als men van Capri hoort spreken, denkt men meestal slechts aan do blauwe grot. Maar het eiland zelf is even schoon en bezoekenswaardig als de grot. Capri n.l. is niet slechts een eiland, maar ook een hooge berg, en bo\:en op den top van dien berg ligt het bekoorlijk stadje Capri, dat als een adelaarsnest uitziet over heel den golf en, aan de andere zijde, over de zee. Men kan dat stadje bereiken met een rijtuig of met den funiculaire, maar men kan het even goed, misschien beter nog, beloopen langs den mooien, zachlklim- mendc-n weg van een uur gaans onge veer. O wat was die beminnelijk stij gende Avcg schoon, met zijn villa's en na- tuurweelde links en rechts. En boven heb je aran het stadsterras een uitzicht, met geen juweelen te koopen. Capri, je bent een godentuin! In de parochiekerk sprak" ik even den pastoor. Hij verteldo me, dat er op Ca pri 5000 Katholieken Avaren en één pa rochiekerk. „En is U daar heelemaal al leen voqr?" „Neen. antwoordde do beste man, wc zijn met z'n dertienen." „Met dertienen!", dacht ik hij mezelf, dat 'schikt nogal!" Wc namen een poosje enderdak in hst hotel Quisisana, en daalden weer van delend af naar de boot, dio om 4 uur te rug ging naar het koninklijke Napels. „Maar nu wordt het toch tijd, sprak ik 'savonds, om dezo vroolijko stad te ver wisselen a'oor iets ernstigs". „Waar zullen we dat ernstige dan zoeken?" Aroeg ik me af. Toen rees oen droombeeld bij manelicht de Monte- Cassino voor mij op. „Ja, op den Monte Cassino, en daar alleen!" Cassino, 24 Mei 1924. Den anderen "morgen, na de Mis gele zen te hebben in een klein aan Sinte Lu cia, patrones aran Napels, gewijd kerkje, zei ik vaarwel om 8 uur aan deze stad en A'oer door vruchtbare, raooie, door ber gen omlijste landouwen naar Cassino, Avaar de trein om 10 uur aankwam. Het beroemde klooster der Benedictijnen, bet stamklooster hunner orde, ligt boven op een berg, den Monte Cassino, en is on geveer 10 kilometer van Cassino verwij derd. Het is dus heelemaal geen overbo digheid, als men een rijtuig neemt. Het was ruim half 12, toen avo voor de kloos-' terpoort aankwamen. Klooster a'an den Monte Cassino, u te betreden is immer een mijner idealen ge weest. En gij hebt mij niet teleurgesteld, want toen ik na den stijgenden Aveg te heb ben afgelegd, die, als men hem te voet deed, den moeilijken weg des levens zou kunnen symboliseeren, uw poort binnen ging, was het, of ik in den hemel kwam. Toch trof ik het eigenlijk niet erg. Want het was sinds Donderdag diocesaan eucharistisch congres te Cassino, en een gedeelte van het congres werd gehouden boA'en op den berg in het klooster der Benedictijnen. Daar waren ook gelogeerd Zijne Eminentie Mgr. Ascalesi, kardinaal aartsbisschop van Napels en verschillende bisschoppen en gemijterde abten. Het gastenkwartier was vol priesters en voor mannen en vooi'vTCuwen uit de katholieko sociale beweging in Italië. Van logeeren was dus voor mij geen sprake meer. Maar men bood me oen goeden maaltijd aan en gaf mij gaarne verlof, om het klooster te bezien. Een aanbod van een Iialiaansch priester, om zijn bed met hem te deelen, sloeg ik lieA'er af. Ik wandelde dan ge- ruimen tijd door het klooster, bezocht zijn kapittelzaal, bibliotheek pinaco theek en gastenkwartier, om te eindigen met de prachtige kerk, onder welker hoog altaar in de fraaie crypte S. Benedictus en S. Scholastica begraven liggen. Boven het graf staat op een marmeren plaat, die is aangebracht aan de achterzijde van het hoogaltaar, het volgende opschrift in 't Latijn te lezen: „Benedictus en Scholastica, die op één dag voor de aarde geboren, ook door ééne Godsliefde aan den Hemel teruggeschon ken zijn, bevat dit één graf, dat voor immer de bewaker is van hun sterfelijk overschot." Ik Avoonde ook even een paar sectie vergaderingen bij, die op dienzelfden tijd in verschillende zalen van het klooster gehouden werden. In beide vergaderingen waren verscheidene bisschoppen, en het handgeklap en bravogeroep waren niet a'an de luebt. Vergeleken bij het onstui mig enthousiasmo a'an de Italianen is dat der Hollanders zoo iets als koud \nur. Na de vergaderingen verspreidden zich de deelnemers,zoo mannen als vrouwen, zoo jongelingen, als meisjes door de gan gen, tuinen en terrassen van het paleizig convent. En het was, toen daar die vele lieden van het Italiaansch buitenleven met hun bonte costumen dooréén war relden, zoo ongedwongen, hartelijk en gul, alsof do middeneeuwen in het midden- eeuwsche klooster waren herleefd, 't Was, alsof we een oudtijdsch landjuweel vier den; en een wadem van romantiek kwam hangen over terrassen en door corridors. Het was intusschen twee uur gewor den, en ik had van het klooster wel zoo veel gezien, dat een langer toeven, in deze omstandigheden, overbodig was. 't Is waar, wat we eigenlijk van Monte Cassino verwacht hadden, een dag rust in een sfeer van Benedictijnschen kloosterrust was mij niet vergund, maar iets anders werd me gegeven: een sensatie van ro mantiek. Om 2 uur dan reed de koetsier, die op me gewacht had. me terug naar Cassino. Daar had een klein incident plaats. De koetsier had me 's morgens eerst 50, toen 40 lire gevraagd, verklarend, dat dit de algemeen geldende prijs was, en ik niet be ter Avetend had toegestemd in den laatst en prijs. Maar op den Monte Cassino hing een bekendmaking van den burgemeester aangeplakt, waarin het tarief voor een rijtuig naar en terug van Monte Cas- Napeis, 23 Mei 1924. sino bepaald werd op 28 Lire. Ik zei niets, maar zocht onderweg uit al mijn zak ken op den ko p af 28 Lire bijeen en stop te den koetsier die bij aankomst in Cas sino zonder één soldo drinkgeld, omdat hij dit wcgcii3 zijn afzetterij niet ver diende, ijskoud in hauden. U had zijn gezicht een3 moeten zien! Als van den wolf tegen Roodkapje! En een kabaal! Ik zei hem echter, maar naar den bur gemeester te gaan, als 't niet goed Avaa. 't Is me altijd een genoegen, zulke lieden op hun afzet tersstreken te betrappen eD hun die betaald te zetten. Ik had om 4 uur naar Rome door kunnen reizen, maar het kerkelijk feest A'an dit pittore.sk Italiaansch dorp had me zoo bekoord, dat ik besloot er te blij ven tot den volgenden middag. Ik vond* een eenvoudig, doch proper dorpshotelle tje, en beleefde tusschen dat volkje zoon knuss en Zaterdagmiddag als me nog nooit gegeven was. Het dorp was ver sierd met slingergroen en eerebogen; a'elo huizen hadden reeds electrische ver lichting aangebracht, want den volgen den dag zou het congres gesloten worden met een theophorische processie door de straten. Zelfs het fraaie ruslaltaaï was al klaar, 's Avonds woonde ik in de kerk van Sint Aufonius een Lof met Heilig- Sacrament bij, dat duurde A'an 7 uur tot half 9. Over dit Lof zou ik wel een hoele brief kunnen schrijven. U moet namelijk weten, lezer, dat de Italianen zeer ge moedereerd met O. L. Heer omgaan. Ge durende de hoele preek, die bijina eeni uur duurde, Avas 't zonder ophouden ge loop a'an komende en weer Aveggaande menschen. Kleine, kinderen, die al lang in bed moesten liggen, plaagden elkaar, dat ze kraaiden a'an den pret, net zoolang tot de een wat te ver ging in het plagen, en de ander het dus op een schreien zette. Meermalen stapte een hon(l de kerk bin nen en bleef daar ongestoord rondsnuffe len, zoolang hij verkoos. Vrouwen ston den achterin de nieuwtjes van den dag te bespreken. Bij den stoeltjesman, bij wien men een stoeltje kan huren, was 't een heel getwist, alsof het markt was. En onderwijl stond die goeie man a'oor- in maar te prceken! 't Is waar: geduld overwint alles. Eén keer moest ik lachen. Iemand trapte bij ongeluk op den poot van een bond, die middelen door de kerk liep, zoodat het arme dier vrees el ijk be gon te janken. En dat onder de preek! Houd dan je lachen maar eens. Maar ziet, na de Benedictie had de hoele kerk weer mee: God zij geloofdI Ja, ja. de Italianen gaan zeer gemoedelijk met O.L. Heer om-' Na het Lof hadden verschillende huizen reeds feestverlichting, en op den gevel a'an het boven op den berg gelegen Be nedictijnerklooster brandde een reus achtig kruis van gloeilampjes, Rome, 25 Mei 1924. Toen ik vanmorgen om half 6 de kerk San Germano te Cassino binnentrad, Avas er al een hoele drukte, die voortdurend toenam, om zijn toppunt to bereiken te gen half 10, den tijd, waarop de kardi naal-aartsbisschop van Napels Mgr. Ales- sio Ascalesi de plechtige Hoogmis zou doen. 't Was immers vandaag de slui tingsdag a'an liet eucharistisch congres. De groote massa volk buiten en binnen de kerk werd teruggehouden door een ster ke politiemacht, die fraaie uniformen droeg en steken met blauw en -witfe- pluimen. Een beetje over half 10 trad de kardinaal zegenend de kerk binnen, a'er- gezeld van ongeveer 8 bisschoppen cn 4 abten, en begaf zich naar de sacraments kapel, waar een krachtig knapenkoor Zijne Eminentie het welkom toezong, waarna de Terts begon en de Kardinaal met do overige bisschoppen zich kleed den voor de plechtigheid. Weer ging de stoet dicht langs me heen en ik had ge legenheid op te merken, hoe zich op het gelaat van den nog jongen kerkvorst pas 52 jaar zich zoo kalme avüs- kracht als herderlijke waakzaamheid dui delijk afteekenden. Geen Avonder voor wie weet, dat dezo kardinaal voor zijn benoe ming tot bisschop van Muro Lucano 14 jaren lang doodgewoon kapelaan en pas toor was. Nauwelijks had do stoet zich in beweging gezet, of do lieele kerk werd ineens electrisch verlicht door honden den lampjes, die liepen langs koepel en arcaden. Het knapenkoor zong onder uit muntende leiding de Mis Cibavit en voor do vaste stukken de Mis Lux et Origo voor den Paaschtijd. Met een beroep op mijn toog en met behulp mijner beide ellebo gen och, zoo gaat het nu eenmaal In do wereld! wist ik me vooraan een goed plaatsje te veroveren, maar onder de gloedvolle preek, die Mgr. Lorenzo Jans- sens, abt van San Anselmo te Rome en titulair bisschop van Bethsaida, na het evangelie hield, was de warmte en be nauwenis in de kerk om té bezwijken; re den, waarom ik maar door de sacristie heen besloot te eclipseeren, na eerst daar oven van -den goeden pastoor afscheid te hebben genomen. Tegen 12 uur zocht ik mijn bagage bijeen en begaf mij naar bet spoorhof, om den trein van half één naar Rome te halen. Gaarne had ik den hee- len dag nog in 't vriendelijk dorp geble ven, vooral ofu de avondprocessio door de straten mee te maken, waarvoor ieder burger zich om het hardst uitsloofde met het bijeenbrengen van bloemen, ta pijten en guirlanden. Maar ik liet 't ver stand a'oor 't gevoel gaan, of, zooals do menschen in de wereld zeggen, de zaken voor het meisje, en vertrok bij oen war men, echt Italiaanscben hemel. De lijn NapelsRome is wel historisch. Behalve dat men langs den Monte Cassino gaat, die één brok geschiedenis is en waar Thomas van Aquino zijn opvoering ont ving, kom je langs Aquino, waar de en gelachtige leeraar geboren werd, langs Anagni, bekend uit de geschiedenis van 1600 My UIT DE RADIO-WERELD. Wat er vanavond te hooien 6.30 uur; F L (Eiffeltorcn) 2600 Concert. 2LO (Londen) 365 M. Po-ui Jaire muziek. 5 IT (Birmingham) 475 Mw Concert. i •5 W A (Cardiff) 330 M. Reis naar de Himalaya. i; 5NO (Newcastle) 400 M. Itaw Jiaanschc opera-avond. P-CGG (Den Haag) 1050 M.'1 Concert met medewerking van den heer Sam Swaap, viool, en mevr. G. W. Wijnbergen—' Knap, piano. Brussel 270 M. Concert. OEM. (Bournemouth) 3S3 M Concert. S F R (Radio-Paris) 1780 M. Concert o.a. ter eere van do lente. 3.20 8.20 8.30 8.35 8.50 9.20 10.20 S F R. Dansmuziek. Bonifacius VIII, en langs Palestrina, dat herinnert aan een grooten musicus. Na een snellen tocht van bijna 3 uur ,docr vruchtbare landouwen kwamen we tegen half vier in Rome aan. Rome, heerlijk! bij vader thuis. Ik had het gevoel van een student, die na 3 maanden blokken het ouderlijk huis binnengaat. Twintig minuten later leverde de koetsier mij af aan hotel Minen'a, door priesters zeer go- frekwenteerd en gelegen bij een prachtU ge kerk dor Dominicanen. Men «zegt lofprij-' zend van sommige menschen, dat Miner va bij hen thuis is. Bij mij is 't anders-.- om, ik ben thuis bij Minerva. Gegroet, Monte Cassino, vanuit de verte, gij zijt' me lief. maar ik wil dit verblijf met het uwe niet meer ruilen. H. A. ULLEMAN, speerj ROEIEN j Jubileum Njcrd. Een oud-Laga lid schrijft aan de ,.N. R. Crt.": De overzichtschrijver van dit jubileum spreekt van een sage, toegeschreven aan, een beroemde vier; het feit is dat in 1878 do twee, Brouwer, a'. d. Zwaan, Römer stuurman op den wedstrijd te AntAver- pen met groot saluut (riemen vertikaal iu de boot) do koningsloge passeerden. Wat de beroemde vier aangaat (mijn tijdge- nooten), het meest evidente van dezo ploeg werd niet genoegzaam naar voren ge bracht. Deze ploeg Avas de eerste in ons land welke oen ernstig training endewang nog wel niet zoo geraffineerd als thans maar toch ver boven andero vereenigin- gen uitstekend. En wat was het resultaat? Veel overwinningen; do me»; is to dm--, o. Avas op het meer bij Luik, waar do tv/co Dainsié's, Pels Rijken, Vresdc met ïïummo stuurman, wonnen op één dag: do oude vier, de jonge vier on cA'enzoo. do oude twee en jonge twee, dus ieder drio wodstrijdnummers. Dit resultaat is alleen toe to schrijven, aan de goede training on der leiding van Piet Damsté. Een der nummers twee zou verloren zijn indien do frisscho Laga twee, welke op de halve haan 6 lengten voorsprong had, niet door Ostende was onklaar gemaakt. Dezo twee was speciaal naar Luik gegaan om P. Damsté en Koos Vreede eens aan den tand te voelen, waarvoor nog geen gelegenheid hier to lando. Avas geweest. Nog wil ik opmerken, dat in die jaren geroeid werd in inrigged booten met vaste dollen en de baan meestal een keerpunt had, waardoor do stuurmanskunst tot naar recht kon kernen en ook zeer veel ge vergd werd van sloeg cn boeg hij het rond maken om boei of piket. De toeschouwers hadden toen veel meer aan de wedstrij den dan nil. ZWEMMEN. Hot Zwemfeest der L. Z. C. Het voorloopig programma van het zwemfeest der Leidsche Zwcmclub op Zondag 6 Juli 1924, 's namiddags 1 uur, in do Gemeentelijke Zweminrichting nabij den Hooge-Rijndijk to Leiden, luidt als volgt; 1. Snelzwommen met handicap voor Dames- en Heeren-leden en adspiranl- leden der L. Z. C. Afstand 40 Meter. Prij zen: KunstA'Oorwerpen. 2. Snelzwennnien mei polobal voor loden en adspirant-leden der L. Z. G., welke nog niutiner in 'een open wedstrijd een prijs of premio behaalden. Afstand 40 Meter. Prijzen: Kunstvoorwerpen. 3. Snel zwommen. Vrije deelname voor Juniores heeren. Afstand 50 Meter. Prij-» zen: Medailles en extra pij zen voor L. Z. C.-zwemmer niet prijswinner. 4. Rugzwemmen. Vrije deelname hoe ren. Afstand 50 Meter. Prijzen. Medailles en extra prijs voor L. Z. G.-zwemmer niet prijswinner. 5. Snelzwemimen. Vrije deelname dames en dames-leden L. Z. C. Afstand 50 Meter Prijzen: Medailles en extra prijzen voor L. Z. G.-dames niet prijsAvinsters. 6. Snélzwemmen. Vrije deelname hoe ren. Afstand 100 Meter. Hierbij wordt] ver zwommen de Van Spa'll-beker (Wissel-* prijs en Medaille) voor L. Z. C.-leidien, üh gezebenen van Leiden, boven do 17 jaar;' kamp. L. Z. C. Prijzen: Medailles. 7. SchoolslagzwemmenVrije deelname voor Juniores heeren en dames. Afstand 50 Meter. Prijzen: Medailles. 8. Schoonspringen. Vrije deelname Dames. Vorplichte sprongen (3 M. plank) f Salto achterwaarts (armen aangesloten), Schroef met loop (armen aangesloten, Snoekduik met loop (armen aansluiten), 2 vrije sprongen. Prijzen: Medailles. 9. Schoonsiningen. Vrije deelname hee- ren Juniores. Verplichte sprongen (3 Mv plank; Yelduik achterwaart*, Zwecfduik met loop (armen aansluiten), Snoekduik. achterwaarts, 2 vrije sprongen. Prijzen: Medailles. A

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3