GEBR. BRÏINING f 19.= verstelbaar, 7818 Hoogstraat 1-2 - N. Rijn 8-10. 10. Praeadvies op het verzoek van de firma van der Waals en Co., oin de te bouwen schuurtjes op die perceelen Hoogo [Rijndijk, Sectie O nos. 15 en 32, van hout te mogen- maken. (Voorstel dit verzoek in te willigen.) 11. Verordening, houdende wijziging van !de verordening van 12 October 1905 (Ge meenteblad no. 25), op het Bouwen en Blo open. (Voorgesteld wordt, om de competentie, .Vergunning te geven, een schuur van hout te bouwen, te verleenen aan B. en W. in plaats van aan den Baad.) 12. Voorstel tot verhuring van de bo venwoning aan de Korte Mare no. 15, aan B. H. Jansen. (Tegen een huurprijs van 860 gld) 13. Voorstel: a. in zake do overneming in eigendom bij de gemeente van eenige perceelen aan de Van der Wcrff-st-raat en heb Dijkenhof, alsmede een gedeelte van dat hof; b. tot het verleenen van toestemming aan de N-.V. voorh. A. Waals, om den ge vel van het op te richten perceel aan do Haarlemmerstraat, nos. 132, 134 eni 13G aan de zijde van de Van der Werfstraat, tot 12.60 M. op te trekken. (Zie hieronder.) 14. Voorstel van den heer Wit-mans en Mevr. Dietrichde Booy, om B. en W. uit te noodigen, het gegeven oneervol ontslag aan de brugwachters 2e kl. W. van Putten en J. Rietkerken, alsnog eervol te verlee nen. 15. Praeadvies op het verzoek van J. Pardon c.s., om aan de Mirakelsteeg een anderen naam te geven. (Zie hieronder.) 16. Voorstel tot ondc-rhandsche opdracht van het vernieuwen van ©en gedeelte wal- muur aan de Botermarkt, aan A. Kelfkcn te Dordrecht. (Zie hieronder.) 17. Voorstel in zake het sluiten van kas- geldleeningen gedurende het 3e kwartaal 1024. (Maximaal 5000 gld.) 18. Voorstel tot het aangaan van eene geldleening onder hypothecair verband van de ingevolge do raadsbesluiten van 30 April 1923 en 5 November 1923, door de Wonin gbouwvereeniging „de Een dracht'' gestichte woningen op een! terrein aan den Lagen Rijndijk, Sectie N, No. 219 ged. (Zie hieronder.) 19. Voorstel tot het aangaan van eer.e tijdelijke kasgeldleening bij de Kon. Ned. Grofsmederij, ad f 200.000. (Zie hieronder.) 20. Voorstel om B. en W. te machtigen! de perceelen Hcogewoerd Nos. 5 en 7 en Steenschuur no. 2, in het openbaar of on derhands te koop aan te bieden. (Zie hieronder.) 21. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 23 Mei 1912 (Ge meenteblad no. 18), op het Rijdern (Zie hieronder.) 22. Voorstel: a. tot verkoop aan de Woningbouwvcr- oeniging „do Eendracht" van een gedo van het perceel aan den La-gen Rijndijk Sectie N no. 219, ten behoeve van den bouw van 14 beneden- en 14 bovenwonin gen en 2 winkels met pakhuizen en 2 bo yenwoningen; b. tot wijziging van het Raadsbesluit van 30 April 1923, in zake heb verleenen van hypothecaire voorschotten aan die vereeniging voor de uitvoering van haar bouwplan benoorden den Lagen Rijndijk (plan IV); c. tot wijziging van het Raadsbesluit van 7 April 1924 ran gelijke strekking ten opzichte van plan VI; d. tot vaststelling van de desbetreffen de begrootings-staten, dienst 1923 en 1924. 23. Voorstel: a. tot het verleenen; van medewerking aan het Bestuur der Eerste Leidsche Schoolvereeniging tot aanschaffing van leermiddelen voor het met 1 September a.s. aan de school te verbinden 6e leerjaar en tot verbetering van het terrein voor lichamelijke oefeningen; b. tot beschikbaarstelling van de voor ©en en ander benoodigde gelden. 24o. Praeadvies op het verzoek van heb Bestuur der R.-K. Par. Jongensscholen onder R.-K. Par. Kerkbestuur, om beschik baarstelling van gelden voor de verande ring van inrichting van het schoolgebouw aan de Haarlemmerstraat No. 240 en het daarachter liggend schoolgebouw aan do Pelikaanstraat No. 20. 25o. Voorstel: a. om afwijzend, te beschikken op het verzoek van het Bestuur van de R.-K. Par. Jongensscholen onder R.-K. Par. Kerlrbe- «tuur, om beschikbaarstelling van gelden! yoor de centrale verwarming van de schoolgebouwen aan het Pieterskerkhof 4 ©n het Rapenburg 48; b. tot beschikbaarstolling van gelden yoor de vervanging van de bestaande gas verlichting in het schoolgebouw aan het -[Rapenburg 48, door eene elec-trische ver lichting; c. tot vaststelling van den desbelreffen- Een. begrootingsstaat. 26o. Voorstel: a. tot wijziging van het Raadsbesluit van 2S Augustus 1919, iri, zake den arbeids duur van de werklieden en de ambtenaren in dienst der gemeente Leiden; b. tot vaststelling van de verordening, houdende wijziging van de verordening 31 Januari 1918 (Gem. blad No. 3), be treffende de wedden van ambtenaren in dienst der gemeente Leiden. 27o. Voorstel iu zake het verhaal van bijdragen voor weduwen- en weezen pen sioen van gemeente-ambtenaren. (Voor al deze punten verwijzen wij naar de hieronder afgedrukte praeadviezen.) lo. Bezwaar- en verzoekschriften togen aanslagen in het schoolgeld Middelbaar- Hooger Onderwijs, dienst 19221923 en 1923—1924. De Zoeterwoudsche weg Bij een nader door B. en "W. gedaan onderzoek blijkt nu, dat, ook wanneer het maken van voetpaden achterwege wordt gelaten wegens te hooge kosten, en alleen tot verbetering van den weg. met gebruik van en basalt-onderlaag werd overgegaan, daarm,eide in ieder geval ten minste f 16.000.— gemoeid zou zijn B. en iW. hebben zich met het oog hierop afgevraagd, of het wel raadzaam is, op het oogenblik tot een dergelijke uitgave^ voor dit doel te besluiten. Immers, de uitvoe ring van dit werk zou, zooals ook in het voorstel van 11 Maart j-1. te kennen werd gegeven, voornamelijk dienen ter bestrij ding van de werkloosheid, want, al mag natuurlijk de verbreeding van den Zoeter- woudschen weg op zichzelf wensehelijk liee. ten, noodzakelijk achter zij die verhreeding in geenen deele. Waar nu de werkloosheid in deze gemeente in den laatsten tijd aan zienlijk is verminderd, meenen B. en W., bij nadere overweging dat voorshands niet tot uitvoering van het hier bedoelde werk moet worden overgegaan. Bouwplannen aan de van der Werfstraat De N. V. v.h. A. Waals heeft, den Raad verzocht, de hij artikel 19 van de verorde ning op het bouwen en sloopen voorge schreven maximum-hoogte voor gehouwen te overschrijden, ten aanzien van den gevel aan de van der Werfstraat van een door haar, ter plaatse van de af te breken per ceelen Haarlemmerstraat nis 132, 134 en 136. te bouwen pand. Blijkens de bij het verzoek overgelegde teekening, zal de gevel van het op te rich ten gebouw aan de zijde van de van der Werfstraat een hoogte verkrijgen van 12.60 M. Aangezien de van de.r Werfstraat voor het op te richten gebouw thans over een lengte van 2.60 M. een breedte heeft van 5.20 M. cn over een lengte van 14.40 M. een breedte, heeft van 4 M., zal de hij art. 19 van de verordening op het "bouwen en sloopen voorgeschreven maximum-hoogte voor gebouwen met respectievelijk 4.80 M. en 6.60 M. worden overschreden. Tegenover het op te richten gebouw be vinden. zich 3 pakhuizen en de onlangs on bewoonbaar verklaarde woningen Dijken hof Nis 1 en 2. Deze beide woningeai ont vangen voldoend© licht en lucht van het naast gelegen open terrein, terwijl de over schrijding, van de maximum-hoogte ook slechts van geringrn invloed zal zijn op de gelegenheid tot toetreding van licht en lucht in de pakhuizen. Tegen inwilliging van het verzoek zou daarom geen overwegend, bezwaar bestaan, ware het niet, dat de mogelijkheid, geens zins is uitgesloten, dat genoemde pakhui zen en onbewoonbaar verklaarde wonin gen tc eeniger tijd door behoorlijke woon huizen worden vervangen En in dat geval zou de 12.60 M. hooge gevel zonder eeni- gen twijfel de toetreding van licht en lucht in die woonhuizen belemmeren. De Gezondheidscommissie verklaart zich dan ook tegen de gevraagde overschrijding, terwijl de Commissie van Fabricage ver deeld is. Ook het College van B en W. is van oordeel, dat het verzoek niet zonder meer kan worden toegestaan en in ieder geval gepaard moet gaan met een verhree ding van de. Van der Werfstraat ter plaatse Deze nauwe straat, die gelijk gezegd, te genover het te houwen pand een breedte van slechts 4 M. heeft en bij de Mare zelfs van niet meer dan 2.80 M., ontsiert wegens de onstelselmatige bebouwing aan de Noordzijde en wegens de aan die zijde staande in zeer vervallen toestand verkee- rende perceelen de omgeving in hooge mate. Met het oog op het toenemend drukke verkeer zal te zijner tijd tot hare verhree ding moeten worden overgegaan en wel aan de Noordzijde. Van de Mare tot de Janvossensteeg zou de van der Werfstraat dan een breedte van 10 M. verkrijgen. Namens B. en W. is toen in onderhande ling getreden met genoemde N.V. En deze is ten slotte ingegaan op de door B. en W. voor de to geven gevraagde toestemming gestelde voorwaarden, n.l. het kosteloos aanbieden aan de gemeente van eenige pakhuizen, onbewoonbaar verklaar de woningen en een gedeelte open terrein, genoemd het Dijkenhof, welke te gelegener tijd zullen moeten dienen ter verbreeding van de v. d. Werfstraat, en tot dien tijd door de N.V. v.h. A. Waals kunnen worden gebruikt e.n moeten worden onderhouden. B. en W. stellen nu voor de gevraa; vergunning to verleenen. Het rijden met auto's op het Kort Galgewater. De N.V. Automobiel eu Motorhandel „Hcfc Motorhuis" heeft verzocht dat voortaan 't Kort Galgewater in heide richtingen mag worden hereden. B. en W. adviseeren den Raad, dit ver zoek niet in te willigen, maar te besluiten, dat het geoorloofd zal zijn het Kort Galge water to berijden met auto's, komondo uit de richting van de Breestraat. De naam „Mirakelsteeg" In een adres aan den Raad verzoeken J. Pardon en een aantal andere bewoners van de Mirakelsteeg. den naam van die steeg in „een beter klinkenden naam" to willen veranderen, omdat die naam, naar zij in hun adres mededeelen, aanleiding zou ge ven ,,tot spot en minachting tegenover do bewoners der steeg", hetgeen! dan in het request nader wordt omschreven. Volgens de overlevering, aldus het re quest, zou de tegenwoordige naam te dan ken zijn aan het feit dat daar destijds ge boren werd; een kind; dat bij uitzondering geen: onzuiver hoofd (in den Volkstaal „Kletskop") had en dat dit feit als een mi rakel werd beschouwd, hetgeen voor de te genwoordige bewoners als zeer oneervol en beleedigend wordt aangemerkt. B. en W. deelen mede het gevoelen van den Archivaris, „dat- de in het adres aan gegeven oorsprong van den naam Mirakel steeg een latere volfcsverklaring is, die met het ontstaan er van niet het minste ver band houdt, maar dat de naam waarschijn lijk ontleend is aan het een of andere voor val, dat zich in Vroeger eeuwen in die buu»rb heeft afgespeeld en waaraan destijds blijk baar de beteekenis van mirakel of wonder is gehecht." Een verkeerde uitlegging, door sommigen aan den naam van een straat gegeven, kan echlcr, aldus B. en W., gee,n reden zijn om dien naam te veranderen, te minder, waar-overigens tegen dien naam geen be zwaren bestaan en wijziging uit een histo risch oogpunt zou zijn af te keuren. Aan soortgelijke verzoeken om verandering van straatnamen als bijv. Dief steeg, Gal ge wa ter, Kijfgracht, enz., is dan ook tob dusver nimmer gevolg gegeven. De huizen aan de Korevaarstraaf. Nu de werkzaamheden voor de tramvor- binding LeidenVoorburgDen Haag bin nen de gemeente zijn af geloop en en do huizen Hoogewoerd nis 1 en 3 geheel en nis 5 en 7 gedeeltelijk zijn afgebroken, zoo dat do Korevaarslraat thans tot haar volle breedte kan worden aangelegd, moet worden beslist, wat moet worden gedaan met het resteerendo gedeelto der percee len aan do Hoogewoerd. nis 5 en 7 en met het perceel Steenschuur no. 2, dat door do Tramweg-Maatschappij ingevolgo do overeenkomst van 1919 kosteloos aan de gemeente moet worden overgedragen. Na ampele overweging zijn B. en W. van oordeel, dat het behoud van geen dezer perceelen voor gemeentelijke doel einden noodig is; de perceelen Hooge woerd nis 5 en 7 speciaal no. 5 zouden, indien men ze wilde verhuren zelfs ingrijpende verbouwingen moeten ondergaan, teneinde er iels bruikbaars var- te maken. Het komt daarom B. en "W. en ook de Commissie van Fabricage raadzaam voor, deze perceelen alle van de hand te doen. De vraag is nu op welko wijze dit, met het oog op de belangen van do gemeente, het best kan plaats vinden. Op dit punt n.l. loqpen de meeningen in liet College van B. en W. uiteen. De min derheid, en met haar de Commissie van Fabricage, is van meening dat do percee len Hoogewoerd 5 en 7 van gemeentewege moeten worden, afgebroken en de vrijko mende grond publiek of onderhands moet worden verkocht, omdat naar haar oor deel alleen op die wijze een behoorlijke bebouwing van dit zoo gunstig gelegen ter rein kan worden verkregen, welke tot verfraaiing van dit gedeelto der stad zou kunnen medewerken. Wel is waar zal ver koop van de perceelen, zooals die thans staan, wellicht pl.-m. f 8000 meer opbren gen dan wanneer de grond, ontdaan van do huizen wordt verkocht, maar zij acht dit geldelijk offer gerechtvaardigd ter verzekering van oen doeltreffende bebou wing. De meerderheid van het College acht do opoffering van een zoodanig bedrag in do tegenwoordig© tijdsomstandigheden niet wel te rechtvaardigen, en meent dat het door de minderheid gewenschte doel ook is te verkrijgen, zonder dat de ge meente eerst de beide huizen afbreekt. Het komt haar voor, dat aan hot particulier initiatief veilig kan worden overgelaten, op welke wijze dat de bebouwing van dit terrein zal uitvoeren. Do gemeente heeft trouwens, door do veroischto goedkeuring van de bouwplannen on van den gevel, genoegzamen invloed, om daar ter plaat se een behoorlijken toestand in het leven te roepen. Zij acht het daarom de voor keur te verdienen om de huizen Hooge woerd nis 5 en 7 in het openbaar of on derhands te verkoopen, zooals zij er thans staan; alleen eenigo betimmering van waarde zullen er eerst uit moeten worden verwijderd. Wat het perceel Steenschuur No. 2 (het voormalige kantoorgebouw der N.V. Hoogenstraalen en Co.) aangaat, dit is thans nog eigendom van do Tramweg-Mij. doch moet, als hierboven is vermeld, kos teloos aan do gemeente worden overgedra gen. Ten einde to voorkomen dat twee transportakten moeten worden opge maakt, 'is de Tramweg-Mij. bereid be vonden de gemeente te machtigen dit per ceel te verkoopen, waarna zij hare me dewerking tot de overdracht aan den koo- per zal verleenen. Arbeidsduur gemeentewerklieden. Door B. en W. is thans bij den Raad een voorstel ingediend om den 8-uvigen- arbeidsdag, resp. 45-urige arbeidsweek van het gemeente pers one el te vervangen door den 81-urigen arbeidsdag, resp. 48-urige arbeidsweek en om voor enkele categorieën van ambtenaren en werklieden een gemid delde 48-urige arbeidsweek voor te schrij ven. Gelijk men weet, kwam reeds in 1923 een dergelijk voorstel in behandeling, maar weid. toeni besloten' dit punt van de agenda af te voeren. Tot recht verstand der zaak zeggen ,B. en W'. willen wij U nog kortelings in her innering brengen, waarom wij verleden jaar tot indiening van ons onderwerpelijk voorstel meenden to moeten overgaan. Het voornaamste motief, waarop Uwe Vergadering op .voorstel van ons College in Augustus 1919 besloot over te gaan tot invoering van den 8-urigen arbeidsdag, resp. van de 45-urige arbeidsweek, was ge- legenl in het streven, om den arbeidsduur van het gemeente-personeel zooveel moge lijk te regelen' in. overeenstemming met de voorschriften' van het toenmaals bij de Staten-Generaal aanhangig ontwerp-Ar- beidswet. Toen echter do Rijkawet bij de wet van 18 Mei 1922 S. 364 oa. in dien zin was gewijzigd, dat de 81-urige arbeidsdag, resp. 48-urigo arbeidsweek in de plaats trad. van den 8-urigen arbeidsdag, resp. 46-urige arbeidsweek, achtten wij het vol komen rationeel, dat ook de arbeidsduur van het gemeente-personeel dienovereen komstig werd gewijzigd en dit te eer, om dat, bij de allerwege heerschendo malaise en met het oog op den toestand der ge- meentefinanciën, bezuiniging op de uit gaven der gemeente! dringend was geboden en omdat het Rijk, verschillende andere gemeenten en ook het particulier bedrijf in verlenging van den arbeidstijd reeds waren voorgegaan. Aan de andere zijde meenden wij van het jgemeento-personeel slechts een ge ring offer te vergen; immers wij wezen! er op, dat de voorgestelde regeling niet raakt aan het weekloon der werklieden, dat alleen het uurloon, hetwelk in hoofd zaak dient voor de berekening van het, overigens zooveel mogelijk te beperken, overwerk, uit den aard der zaak eenigszins wordt verlaagd, terwijl ton slotte ook na do verlenging van den arbeidsduur voor den arbeider voldoende tijd overblijft om zicli aan zijn gezin, zijn ontwikkeling en vereenigingsleven te wijden. Yroes voor toeneming van de werkloos heid behoefde ook niet te worden gekoes terd, aangezien het ons voornemen was de verlenging van den arbeidsduur slechts ge leidelijk in te voeren door het niet ver vullen van vacatures, zoodat in verband met de verlenging van den .arbeidsduur goen personeel zou worden ontslagen. Do motieven, die ons destijds tot indie ning van het voorstel noopten, gelden naar onze mcening nog in sterkere mato dan verleden jaar. De financiëele toestand van de gemeente toch is er sindsdien niet gunstiger op ge worden; ondanks een belangrijk batig saldo over 1922 van f 419.541.kon de -be- grooting voor 1924 niet anders sluitend worden gemaakt dan door tevens te be schikken over oen. aanzienlijk deel (297.708) van het te verwachten batig saldo over 1923, hetwelk feitelijk geheel aan het dienstjaar 1925 had moeten, ten goede komen. Zouden eventueel batigo saldi, tot- de vorming waarvan ook de wins-ten van eenigo bedrijven medewerken, komen te ontbreken, dan is, indien mede de uitgaven niet sterk besnoeid worden, belastingver- hoo-ging onvermijdelijk, terwijl anderzijds het ernstig stroven moet zijn den belas tingdruk, waaronder thans do ingezetenen reeds zuchten, zoo-veel mogelijk te verlich ten-, hetgeen, zooals U bekend is. voor het belastingjaar 1924/25 tot ons leedwezen nog niet mogelijk was. Bij het Rijk en bij tal van gemeenten, in Amsterdam reeds sinds 1 Juli 1923 en nagenoeg in het geheclo particulier be drijf is thans de SLurige arbeidsdag, resp. 48-urigo arbeidsweek ingevoerd; het is dus alleszins rationeel, dat ook de arbeids duur van het Leidsche gemeente-personeel daarmede in overeenstemming wordt ge bracht. Met leedwezen hebben wij daarom uit het advies van de algemeene commissiën van het georganiseerd overleg bemerkt, dat ook thans weder de vertegenwoordi gers van allo organisalie's, met uitzonde ring van één enkele, daarbij gesteund door 2 van de 6 vertegenwoordigers van den Gemeenteraad in die commission, niet op de door ons College gewenschte wijze tot het brengen van dit geringe offer in het behang van de gemeente bereid zijn. Ook thans weder verwachten zij van aanneming van ons voorstel geringe bezui niging voor de gemeente en toeneming van <lo werkloosheiddaartegenover kunnen wij slechts herhalen, dat-, zooals U nader uit het door de hoofden van dienst aan ons Collego gericht rapport kan blij ken, met den voorgestelden maatregel wel degelijk op het gebied der bezuiniging iets te bereiken fvalt en dat toeneming van werkloosheid niet is te vreezen, omdat de regeling slechts geleidelijk, door het niet vervullen van ontstane vacature's, zal worden ingevoerd- En juist omdat de rege ling slechts geleidelijk eal worden inge voerd1, is er ook geen enkele aanleiding mede te gaan met het door den heer Uccmskerk in het georganiseerd overleg ingediend, door de meerderheid der orga- nisatie's aangenomen voorstel, om de ver lenging van dien arbeidsduur eerst met in gang van 1 Januari 1925 in te voeren. Bo-vendiien kunnen wij ons zond-cr meer niet binden aan de door den heer Heems kerk bij de toelichting van zijn voorstel uitdrukkelijk gestelde voorwaarde, dat dan gedurende 1925 do arbeids- en dienst- vooTwaarden van het gemeente-personeel verder ongewijzigd gehandhaafd blijven. Na het bovenstaande zal het geen. be toog behoeven, dat wij do in het advies van het georganiseerd overleg voorkomen de beschouwingen, welke uitstel van be handeling van ons voorstel aannemelijk pogen te maken, niet kunnen deelen. Eerste Loidschc Schoolvereeniging. Boot B. en W. wordt voorgestokl goed gunstig te beschikken op een adres van bovengenoemde vereeniging, waarbij gel- -dlon worden aangevraagd voor aanschaf fing van l-eermiddieilen en verbetering van de speelplaats, tot een bedrag van f 1058. Woningbouw. Een'igen tijd geleden werd oen verzoek van, „De Eendracht" om voorschot e-p. bouwcrediet voor den bouw van 12 wonin gen en 2 winkels, bij bet plan benoorden den Rijndijk afgewezen, omdat de huren voor arbeid ersinko mens te hoog werden geacht. Thans is een nieuw verzoek ingediend, n.l. voor 14 beneden- en boven woningen, GcmeeaEelijke flarakomtfj «Hing, ^GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den Gemeentelijken Vischwinb] Viscbmarkt 18, Telef. 1225, is VRIJDAG verkrijgbaar SCMELViSCM a f o 28 SCHOL a f0.17-f0.38, HORS MAK REEL a f0.12, CARBONADE VISCH a f039 MAKREEL a f 0.26, TARBOT a f 0.70 r^l pond. en NIEUWE HARING a f0.06 po? stuk. N. C. DE GIJSELAAR,' Burgemeester. Lolden, 12 Juni 1924. alsmede do winkels, tot afbouw van het vierde plan en van 14 beneden- on 16 bo- venwoningen en 2 winkelb 'voor het zesd<j plan. Hoewel een gemiddelde huurprijs van f 5.82 B. en W. nog wel wat hoog voor- komt, hebben 2tfj toch geen bezwaar aan di,t verzoek to voldioc-n, en stollen zij den Raad voor, dienovereenkomstig te beslui ten. Verzoeken van het Bestuur der R.-K. Parochiale Jongensscholen. In een adres van 24 Maart j.l., verzoekt het Bestuur der R.-K. Parochiale Jon. geusscholen onder R.-K. Parochiaal Kerk bestuur alhier gelden beschikbaar te stel- len voor verandering van do inrichting van het schoolgebouw aan de Haarlem- nierstraat 240 en van bet daaraan gren zend schoolgebouw aan do Pelikaanstraat 20. Blijkens de hij het adres behoorendo stukken zal deze verandering van inrich ting bes-taan in het aanbrengen van oen- trale verwarming in die schoolgebouwen. Het Bestuur acht deze verandering noo-i dig ter verkrijging van eene rogelnnatigo verwarming der schoollokalen, merkt op, dat een gevolg van het aanloggen van de centrale verwarming zal zijn „bezuiniging en voordeel voor de gemeente, aangezien, de centrale verwarming door ga-s zal ge schieden" en deelt ten slotte n-og mede, d>at al zijne in aanbouw zijnde scholen evenzoo worden verwarmd, waardoor het „een der grootste afnemers zijn zal van het in de gemeente overtollige gas". Bij het krachtens' art. 77 der Lager onderwijswet 1920 met dit Schoolbestuur gepleegd overleg is .ons gebleken, aldus B. en W., dat het Bestuur, door het afnemen van grooto 'hoeveelheden gas, verwacht een zoo lagen prijs per M3. te kunnen be dingen, dat de exploitatio van de centrale verwarming goedkooper zal zijn dan die van kolenkachels. Hoewel het ons, zoo vervolgen B. en W., met do Commissio van Fabricage en den Directeur van Ge meentewerken minst genome-n twijfelach tig voorkomt of deze verwachting gegrond is, zou, zelfs indien kon worden aangeno men, dat' do kosten van centrale verwar ming en dio van kachelverwarming wei ring verschillen, inwilliging van het ver zoek van het Bestuur o.i. toch nog beden kelijk zijn. Immers staat o.i. slechts dit eene vast, dat, wordt voldaan aan don wensch van dit Schoolbestuur en word'! ook ingewilligd het docr hetzelfde Bestuur bij een tweede adres gedaan verzoek ca gelden beschikbaar te stellen voor het aan leggen van centrale verwarming in zijne schoolgebouwen aan het Rapenburg 48 en Pieterskerk-hof 4, zulks do gemeente te za- men op f 27000 zoude komen le staan B. en W. kunnen de noodzakeijkheid van dezo uitgaaf niet inzien en zouden er niet aan den-ken om in do tegenwoordige omstandigheden, waarin de gemeente zich heeft te onthouden van allo niet strikt noodzakelijke uitgaven, in do bestaande g e m e o n t e 1 ij k e scholen de kachels doo-r centrale verwarming to vervangen. Zelfs in 'bet Gymnasium, hetwelk nog on langs zeer belangrijk is verbouwd, is niet tot aanleg van centraio verwarming over gegaan. Zeer betoruren wij het, aldus B. en W., dat het Bestuur geen gevolg beeft gegeven aan ons verzoek om deze aanvra ge terug te riemen. Naar de meening van B. en W. vordert het belang van de gemeente, dat die be slissing afwijzend zij en is afwijzing van het verzoek wettelijk ook wol mogelijk- Het betreft hier n.l. schoolgebouwen, wel ko cp het in art. 205, le lid, der T.agcr- onderwijswe-t 1920 genoemde tijdstip van 1 Januari 1921 in gebruik waren, zoodat mag worden aangenomen, dat do Raad krachtens het 3e lid van dat wetsartikel bevoegd is do aanvrage van bet Bestuur af te wijzen op grond van do bruikbaar heid van de tegenwoordige -gehouwen. Onder dagtoekening van 24 Maart jl heeft het Bestuur van do R.-K. Pa.r. Jon gensscholen onder R.-K. Par. Kerkbestuur zich tot den Raad gewend met hot verzoek gelden beschikbaar te stellen voor veran dering van de inrichting van het school gebouw aan het Rapenburg 48 en 'h« daarachter liggend schoolgebouw aan het Pieterskerkhof 4. Uit de hij dit verzoek behoorendo stukken blijkt, dat deze ver andering van inrichting zal bestaan in n« aanleggen van electrisclio verlichting in het schoolgebouw aan het Rapenburg en het aanbrengen van centrale verwar- ming in dat schoolgebouw aan het Pie* terskerkhof 4. Evenmin als bij de Commissi e van fa bricage eni dien Directeur van Gemiean-* werken bestaat hij B. en W. legen <lo vee vanging van de gasverlichting in schoolgebouw aan liet Rapenburg 48 aoor eleotriseho verlichting bezwaar. Met betrekking tot het aanbrengen van '••^teïralo verwarming in de ganoeun schoolgebouwen, meenien B. en W. to mo* gen verwijzen naar do .beschouwing welko zij hebben gewijd aan het ycrzö van ditzelfde Schoolbestuur, om gelden verstrekken voor bet aanleggen van c tralo verwarming in do schpolgebou aan do Haarlemmerstraat 240 en kaanstraat 20. Weliswaar is hel schoo f houw aan het Pieterskerkhof 4 na J-

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 2