Je LtiisÉ Cfliifj Tweede BSadj 1923 een bedrag ran f358.94 aan de ge meente Leiden voor 2 kinderen, dio de H. B. »S. aldaar in 1923 hebben bezocht, als mede een bedrag van' f 18.09 als kosten in de Huurcommissie der gemeente Ha- zerswou.de over 1923. Besloten wordt ter visie te leggen voor de leden het verslag, van den toestand' der gem.-bedrijven te Boskoop over 1923. Idem tot bestelling van 5 ex. overzicht belastingdruk over 1923/24 van do diverse gemeenten in Ne derland bij het Centraal Bureau voor de Statistiek, welke boekjes daarna ter in zage zullen gezonden worden aan de le den. Voor kennisgeving wordt aangeno men het verslag der Geitenfokvereeniging „Zorg en Vlijt" en besloten voor 1924 we derom een subsidie van f 40 te verleenen. "Wederom is ingekomen een verzoek van L. Berk e.a. om op het Watertje gele genheid te laten maken om lo kunnen kee- ren met automobielen. De bedoeling is op het erf van G. van der Hoeven of wel om een steiger te anaken tegenover het huis van Klaassen. B. en W. stellen voor het adres voor kennisgeving aan te nemen. Ze vreezen, dat bij inwilliging van dat verzoek meerdere dergelijke voor de ge meente bezwarende aanvragen zullen bin nenkomen. Er wordt bier geen algemeen, doch een particulier belang gebaat. Ook achten zij het maken van een steiger be lemmerend voor de scheepvaart. Overeen komstig het voorstel van B. en W. wordt zonder hoofdelijke stemming of discussie besloten. Door J. Vlasveld en F. Evering wordt vergunning gevraagd tot het plaatsen van oen hek op gemeentegrond langs den Slompwijksohen weg. B. en W. stellen voor het verzoek toe te slaan tot weder- opzoggings toe en onder bepaling, dat het hek wordt geplaals mins (ens 2.25 M. uit de as van den weg, terwijl bij de wagen- makerij een schuine boek moet. gemaakt worden ter lengte van minstens 2 M., een en ander in overleg met en ten genoege van den gemeente-opzichter. Aldus wordt besloten. Do regeling.scomimssie voor do Kring- wedstrijden voor de Burgerwacht in de Federatie Bijnland Oost vraagt' f 25.— subsidie, als bijdrage in de kosten. B. en W. stellen voor om evenals verleden jaar f 10.—i te geven. De lieer Stadhouder acht f 10.— maar een fooi en wil dan liever maar heek/maal niefs geven. De heer Starrenburg denkt dat liet geld beter voor andere doeleinden kan aangewend worden De Voorz. zegt dat het Rijk minder sub sidie geeft, zoodat elk bedrag welkom is, als is het dan ook maar oen fooi. In stem- ming gebracht wordt het voorstel van B. en \V. aangenomen met 8 tegen 2 slem- men (de beeren Starrenburg en Stadhou der). De heer De Boer is nog niet ter verga dering aanwezig. Opheffing zekerheidstelling van wijlen .0. Slootweg, gemeente ontvanger. Aange zien de gemeenterekening over 1921 thans door Ged. Staten is vastgesteld, stellen B. en W. voor de gestelde zekerheid op te heffen. Hiertoe wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. Gomptabiliteitsbcsluiten. Besloten wordt tot het doen van af- en overschrijvingen op do begTOoting 1923 en 1924, alsmede tot het doen van betalingen uit den post onvoorziene uitgaven 1923. Mede worden een aantal aanslagen wegens hoofdelijken omslag, schoolgeld en hondenbelasting over de jaren 1920 tot en met 1923 on inbaar en andere verhaalbaar verklaard. Zekerheidstelling administrateur water leidingbedrijf. Overeenkomstig het voorstel van B. en "W. wordt het bedrag der ze kerheid bepaald op f 1500.—. Jaarwedde administrateur. B. en W. zeggen in hun prae-advies, dat bet in de bedoeling van de commissie voor het wa terleidingbedrijf en van B. en W. heeft gelegen de administratie enz. op te dragen aan den gemeente-opzichter, op grond dat -dit voor de gemeente voordeeliger is en op de tweede plaats, teneinde eventueele moeilijkheden te voor-komen bij de toe passing van de instructie van den gemeen te-opzichter en den administrateur. Zij stellen voor de jaarwedde van ge meente-opzichter met f 300— te verlagen en die van den'administrateur te bepalen op f 360.—. Aldus wordt besloten. Benoeming administrateur. Aanbevolen worden de heeren H. J. van Mil en L. UIT DE RADIO-WERELD. "S Wat er vanavond te hcoren is. 6.30 uur FL (Eiffeltoren) 2600 M. Con-f eert. 8.20 5SG (Glasgouw) 420 M. Con-/ sche muziek. 8.20 2L0 (Londen) 365 M. „Higlw wayman Love" a romantiai light opera van "W. H. Bul lock. 8.20 2ZY (Manchester) 375 M. Ope-f rette-muziek. 8.35 Brussel 270 M. Concert. 8.50 6BM (Bournemouth) 385 M. Zang en orkest. 8.50 PTT (Postschool, Parijs), 450 M. Causerie en concert. 9.00 t, NSF (Hilversum) 1050 M. Voordracht van den beer J. F. H. Kooman, adviseerend ingo- nieur en secretaris der Nederl. Ver. van Koeltechniek, over „De beteekenis der Koeltech niek". Daarna aansluiting met bet zomerdansavond-program- ma in den tuin van hotel Ham-i dorff te Laren. De overbren ging van de muziek van La/- ren naar Hilversum geschiedt per lijntelefoon. 9.20 SFR (Radio-Paris) 1780 M. Concert, o.a. muziek van. Gou nod, Faure en Bach. 10.20 SFR Dansmuziek. A.N. van Dommelen. Benoemd wordt de heer van Mil met 9 van de elf uitge brachte stemmen. Benoeming directeur brandweer. Aan den heer C. J. Akerboom wordt wegens vertrek uit deze gemeent overeenkomstig eigen verzoek eervol ontslag verleend als directeur der Brandweer. In overleg met het college van Brandmeesters stellen B. en W. voor en nieuwe functionaris t.e be noemen uit de volgende aanbeveling: 1. A. J. van Vliet, 2. C. van Es. Do lieer Stadhouder vindt den naam van directeur grootscheeps; hij zou liever den voorzitter dor brandmeesters doen kiezen door dat college. Hij heeft daar vroeger reeds op gewezen; voor den titel betaalt men thans f 100. Do Vcorz. licht tos welke werkzaam heden aan den* Directeur zijn toever trouwd. Over den naam heeft men hij de vaststelling van de verordening op de brandweer lang genoeg gediscussieerd, doch geen beteren kunnen vinden dan directeur. Zooals de 'heer Stadhouder het bedoelt zoii het gaan lijken op een sovjet republiek. De heer Stadhouder zegt dat hij onkun dig was van do werkzaamheden, doch is nu naar genoegen ingelicht. Overgegaan wordt lot benoeming en het blijkt dat de heer A. J. van Vliet met algemeene stemmen is benoemd. Bruggestraat. In hun prae-advies zog gen B. en W. dat naar aanleiding van de gehouden besprekingen in den Raad, door hun College met de commissie uit den Raad Ier plaatse ccn onderzoek is inge steld en dat beiden de meening zijn toe gedaan, dat bet do beste oplossing is om in de sloot cene rioleering te leggen cn daarna de sloot te dempen. Ook zou dan oen betonschoeiing moeten gemaakt wor den vanaf den rechtervleugel der Lcider- dorpsche brug naar het terrein van den heer Brouwer. Met laatstgenoemde is tor- zake geconfereerd en gecorrespondeerd, doch het resultaat is geweest, dat de heer Brouwer wel toestemming wonscht te geven voor uit uitvoering van een cn an der, mits de gemeente na demping der sloot een hek plaatst aan den huilenkant dier sloot, welk hek dan tevens door de gemeente dient onderhouden te worden. B. en W. hebben getracht om een en ander in der minne met den heer B. te schik ken, doch deze ko-mt daar niet van in. Thans zijn 2 wegen open, n.l. dat de heer B. verplicht wordt de sloot op behoorlijk peil to houden, om na ingewonnen advies der Gezondheidscommissie, tot uitvoering van vorengenoemdo werken, zonder toe stemming van B. over te gaan, zulks op grond der beslaande verordeningen. De kwestie van wien en in hoeverre de sloot het eigendom van den heer B. of een an der is wordt in het miclden gelaten. Wel zal do heer B. verplicht kunnen worden een hel# te maken ter afscheiding van zijn umu. Vrijdag 6 Juni 1924 USX OE O SI® O?SUS F" HILLEGOM. Onderwijsjubilea. Voor enkele dagen schreven; wij, idat op 4 Juni do heer P. J. Litjens, hoofd der R.K. Muloscliool alh. zijn 40-jarig ambtsju hileiun hoopte te vieren en zijn echtge- noote, mevrouw Litjensvan den Donk, tegelijkertijd haar zilveren jubileum hij hef onderwijs zou herdenken. Wo beloof den toen op die heuglijke gebeurtenissen zullen terugkomen en deze belofte gaan wij thans inlossen. De hooggeachte jubilaris en mevr. Litjens meenden in al lo stilte en uitsluitend in huiselijken kring deze data to vieren, doch het schoolbestuur en de oud-leerlingen en leerlingen dachten er andeTS over en zoo -is 4 Juni geworden een jubeldag voor heel Roomsch Hillegom. Des morgens werd in de St-Martinus door den Z.eenv. Heer Pastoor Krook een plechtige H. Mis opgedragen aan het eenvoudig, maar rijk versierde hoogaltaar, welke behalve door het jubileerend echtpaar en do familie werd bijgewoond door de- leerlingen der Mulo, het kerkbestuur en vele ouders en oud-leerlingen. Het zangkoor, waarvan tie heer Litjens reeds jarenlang direc teur is, huldigde hij deze gelegenheid zijn beminden dirigent door keurige uit voering van 'n meerstemmig Geni Creator cn de 3-stemmige Mis van Hub. Cuy- •pers. Na het Evangelie hield Pastoor Krook een korte toespraak naar aauleiding van de woorden van St.-Johannes Chrysos- fhoinus: „Is er wel iets grootschers dan gees ■ten te leiden en de karakters to vormen der jongelingen?" De gewijde redenaar wees er op, hoe de Zaligmaker altoos Zijn bij zondere liefde getoond heeft voor het on schuldige kind en de heerlijkste beloonin gen toezegt, aan dengene, die het in lieij» iigheid, onschuld en deugd doet op groeien. Wie die kunst verstaat, wordt door St.-Joh. Chrysosthomus hooger geacht, dan schilder of beeldhouwer en zoo zal ieder begrijpen aldus de Pastoor dat ik 'dit merkwaardig jubileum niet onopge merkt mocht laten voorbijgaan. Om wille der bescheidenheid van den heer en me vrouw Litjens, wil de Pastoor niet schet sen de groote verdiensten van beide aan heel do parochie bewezen, maar wel wil spr. zeggen, dat naast het Priesterschap hot de grootste roeping is te mogen, onder wijzen. Dank brengt de Pastoor aan God, dank aan do jubilarissen voor zooveel heerlijk werk en terwijl hij het H. Misoffer gaat voortzetten vraagt bij den oud-leerlingen cn allen aanwezigen om naast hun dank gebed met hem een smeekgebed ten he mel op te zenden, dat God de feestelingen nog lang moge sparen. Onder de H. Mis naderden^ behalve de heer en mevrouw Litjens en verwan ten, alle leerlingen tot de H. Tafel, ter wijl na de H. Mis een feestlied werd ge zongen op de wijze van het Oostenrijksch Volkslied, waarvan de woorden gemaakt waren door een der leden van het Zang koor. Van half 12 tot 2 uur werd er ten huize van den jubilaris receptie gehouden. Ook hierbij bleek, hoe hoog geacht de heer Litjens en zijne echtgenoote zijn. Daar merkten wij op de leden van het kerkbe stuur, de geestelijkheid deT beide paro chies, de kapelaan van Vogelenzang na mens den hoogeerw. deken, hoofden van scholen, deputatie van de PI. Schoolcom missie, oud-leerlingen en ouders en nog zeer vele belangstellenden. Namens het kerkbestuur werd het ju- bileerendo echtpaar een prachtige- klok met speelwerk aangeboden, namens de oud-leerlingen een zilver theeservies met inscriptie, namens de leerlingen der Mulo een rijk bloemstuk. To half 5 werd den leerlingen een feest je bereid in de zaal der voormalige Pas torie aan de Mariastraat. FEUILLETON HET STERVENDE LAND. 7) Meent go waarachtig, dat een meisje -als Rousille een gretig oor lfeenjt naar zijn knecht? antwoordde de boer. Heeft zij werkelijk genegenheid voor hem, Mathurin? Toussaint Lumineau luisterde te veel aaar het oordeel en de klachten van zijn (oudsten zoon. Ondanks de hoop, dat hij Eenmaal zijn opvolger zou worden, ver dwenen was, ondanks de vele bewijzen ;an opvliegendheid en zieke kwaadaar digheid van den kranke, had deze toch 2og altoos een grooten invloed op zijn ^ader. Stil hoorde de boer hem fluisteren: Vader, zij beminnen elkaar. De afkeer over het geluk van de ande- *gq had plotseling de gelaatstrekken- van Mathurin misvormd. Toussaint Lumineau aanschouwde het bleeke gelaat van zijn zoon in den valen maneschijn. Hij was getroffen door de uitdrukking van smart, die de gelaatstrekken van den zieke had- den aangenomen. Indien U ze had bespied gelijk ik, ging de zoon voort, don had U gezien, dat ze tehuis nooit mot elkaar spreken, toaar dat zdj buiten steeds denzelfden weg °Pgaan. Ik heb ze meermalen verrast, als 20 met elkaar schertsten en praatten, als verloofden, die de toestemming hunner ouders hebben. durf k6n* G^en ^ean ^asmy Edet. Hij heeft Hij doet u gelooven dat hij van jagen Bij het feestje dat de heer en mevrouw Litjens in het Patronaatsgebouw den leer lingen der Mulo aanboden, offreerden de ze het jubileerend echtpaar een zilveren soeplepel met inscriptie. Ook kwamen ge durende den dag nog meerdere bloem stukken in. Vermelden we nog, dat van do 40 dienst jaren, welke de heer Litjens thans heeft, er 33 te Hillegom zijn doorgebracht; 't grootste gedeelte daarvan in de dubbele functie van hoofd der lagere en der Mulo- school, dat mevr. Litjens mede tal van jaren aan de school van haar man heeft gearbeid. Wij spreken dan ook den oprechten wensch uit, dat heiden nog lang voor school en gezin mogen gespaard blij-) ven en zij straks nog eenige jaren mo gen genieten van een welverdiende rust. LEIDSCHENDAM. Bibliotheek Patronaat. <-* Zondag, 1 Juni, werd do bibliotheek in het Patro naat heropend. Door aankoop van oen aantal nieuwe boeken is het gehalte zeer verbeterd en is er een ruime keuze voor de lezers, aan wie de gelegenheid wordt opengesteld hiervan te profiteeren; de nieuwe boeken zullen echter niet aan kin deren worden meegegeven. Het leesgeld bedraagt voor de nieuwo boeken 8 cent; voor de oude boeken 5 cent. Men mag een boek niet langer dan 14 dagen "in zijn bezit houden. Men zorge or voor de hoeken netjes te behandelen en wo sporen allen aan van de vele goede boeken, die er zijn, een veel vuldig gebruik te maken. Annexatie. Vorige week kwam, waar schijn!ijk op uitnoodiging van den heer B. to Veur, een 20-tal journalisten en eenige inwoners van Veur en Stompwijk in hotel de Zwaan te Leidschendam bij een. Het doel, dat deze journalisten had den, was de bevolking eens te polsen over eventueele sympathieën voor annexatie plannen. We willen echter over deze hij een komst niet veel zeggen, daar deze te een zijdig was, wijl geen onkel katholiek op deze bijeenkomst was genoodigd en liét' aantal andere genoodigden te klein was om eenig resultaat te hereiken. Wij kun nen dan ook gerust zeggen, dat de bijeen komst voor het gestelde doel een misluk king geworden is. Immers, wij willen niet veronderstellen, dat de heeren en hun kleine groep denken 't rooht te hebben de Leidschondamsche publieko meening te vertolken. NIEUWKOOP. Tabaksvergunningen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op geves tigd dat 1 Juni opnieuw het jaarlijksch vergunningsrecht, voor de tabaksvergun- ning l>ij den Rijksontvanger moet worden betaald. Niet tijdige voldoening kan in trekking der vergunning tengevolge heb ben. Polderbestuur. De rekening van den Polder Nieuwkoop en Noorden wees een totaal aan van f 17826.65 en van uitga ven f 14619.37. Batig saldo f3207.28». Pfleije-brug. In de gehouden ingelan denvergadering van den. Polder Nieuw koop en Noorden werd besloten het plan om de Meije-brug hij Zwammerdam te veranderen in een beweegbare brug, los te laten met het oog op de geringe mede werking van de belanghebbende gemeen ten. Vooral de houding van de gemeente Zwammerdam, waar de Raad totaal niets wilde bijdragen, werd scherp ge laakt. NOORDWIJK. Rijksontvanger. De heer Layendeklcer, rijksontvanger in deze gemeente, is als zoo danig benoemd in de gemeente Haarlem. Hoewel deze promotie door iedereen aan den heer Layen'dekker gaarne wordt ge gund, is toch het leedwezen om zijn heen gaan in de gemeente algemeen. De heer Layendekker heeft zich geduren de zijn 22-jarig verblijf in deze gemeente de genegenheid van velen verworven, door zijn groote hulpvaardigheid e,n welwillend heid. Het badseizoen. Het voorseizoen voor onze gemeente laat zich niet slecht aanzien. Talrijk© villatjes te.Noordwijk aan Zee zijn reeds thans bewoond, terwijl ook de meeste hotels reeds gasten hebben.. Sommige hotels hebben voor de Pinksterdagen reeds gasten moeten afzeggen. Het gemeentebestuur heeft besloten houdt, en ik zeg niet van noen. Maar zooals hij heb ik nooit een ander gezien. Is het soms voor zijn plezier alleen, dat hij tot aan het einde van Le Marais gaat, om een paar kieviten te schieten, dat hij de koorts oploopt, om palingen met de hooivork te steken, dat hij heele nachten huiten doorbrengt, na overdag gewerkt te hebben? Noen, dat is voor Rousille, voor Rou sille, voor Rousille! Zijn stem zette zich uit en kon Yan huis uit gehoord worden. Ik zal wakon, mijn jongen, zei do vader. Maak u er niet ongerust over. Als ik in uw plaats was, ging ik morgen vroegen den weg op van Le Ma rais en als ik ze samentrof Genoeg, onderbrak de boer. Ge doet niet goed met zooveel te spreken, Mathu rin. Ziedaar Eleonora, die je zoekt. Inderdaad, de oudste dóchter kwam achter 'hem aan. Als naar gewoonte kwam zij om Mathurin' te helpen, die moeilijk de trappen opging en om hem de schoe nen uit te doen, die hij eveneens lastig kon losrijgen en uittrekken. Zoodra zij hem den arm gaf, volgde hij haar. Het gerucht der krukken en stappen verwijderde zich. De vader bleef alleen. Ta, ta, als dat waar is, dan zal ik niet toelaten dat men er nog langer mede lacht in Le Marais' Hij hapte do frisscho lucht gulzig in als dronk bij een smakelijk glaasje ouden ■wijn. Dan zich vergewissend, dat Rousille niet uitgegaan was, trad hij door de mid-) dendeur binnen, die tot do kamer der meisjes toegang gaf. Binnen was het nog dit jaar op bel strand 8 fotografen foé Ié laten nl. O. van Munster, A. van Kampen' en C. Marijt. Deurwaarder. Tot deurwaarder der belastingen is door het gemeentebestuur benoemd de heer J, Banck, torwijl aan den heer J. Dijkstra op zijn' verzoek door het gemeentebestuur als zoodanig eervol ont slag is verleend. OUDF.-WETERING. Een lastige klant. Gisterenmiddag werd op den openbaren weg een man aan getroffen die wegens verregaande dronken schap niet meer in staat was zijn weg to vervolgen. Hij werd dan ook door de rijks politie in veiligheid gebracht. In de cel ge komen was het geen gemakkelijke klant, want hij begon onder lievig razen en tie ren de deur van de cel danig te bombardee ren. Het deksel van het privaat en schoe nen werden hierna uit do cel verwijderd1, zoodafc hij gauw genoeg kreeg van het •slaan en trappen tegen de celdeur. Hij bleek te zijn een zekere varensgezel uit Amsterdam O. M. die bovendien nog eenige dagen hechtenis wegens dronkenschap te goed had. M. is den volgenden dag naar Haarlem gebracht ROELOFARENDSVEEN. Bekroning. De heer G. V. Vergeer, bakker alhier, behaalde op de te Amster dam' gehouden groote internationale Bak kerij en aanverwant© Tentoonstelling een 2en prijs in Hasso 36 voor het bakken van bruinbrood. De 2e prijs bestaat uit een groot zilveren medaille. De heer Vergeer heeft al meerde-re prijzen op een tentoon stelling op bakkersgebicd behaald, hetgeen een bewijs mag wezen, dat hij zijn vak uit stekend verstaat. RIJNSBURG. Bloemenhandel. De bloemenprijzen blijven laag, voor meerdere soorten zelfs zeer laag. Centoria, vooral de enkele, worden haast niét gekocht. Ros© Anjers en sommigo soorten Pytellirums gaan nog al. Rose Anjers voor f0.60 tot f0.70 per 100. "Witte zijn aanmerkelijk goedkoo- per. Pyrethrnms varieeren van f 0.18 tot f 0.60 per 100. Witte zijn het meest ge- vraagd.^ioenen worden ook goedkooper, van f2.50 tot. f 4.40 per 100. Lupinen zijn goedkoop. De storm van 1.1. Zondag heeft veel schade aangericht. De buiten staande Pyrethrums zijn alle krom ge waaid, WGUBRUGGE. Gemeenteraad. Gisteren heeft do Gemeenteraad verga derd. Wij kunnen het reeds gezetto verslag nog niet in dit nummer opnemen wegens gebrek aan plaatsruimte. ZOETERWOUDE. Gemeenteraad. 'Aanwezig alle leden. Voorzitter de bur gemeester. De notulen van het verhan delde in de vorige vergadering worden door den secretaris voogelezen en vervol gens onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken. Voor kennisgeving worden aangenomen de volgende ingeko men stukken. Bericht van den Rijksont vanger dat in de gemeentekas is gestort f 7S96.54. Bericht van J. G.'Baxmeijer dat hij zijno benoeming aanneemt als lid der Commissie van Toezicht op het L. O Bericht van G. Dullemans dat zij hare benoeming aanneemt als onderwijzeres in de nuttige handwerken aan do openbare lagere school. Missive van Ged. Staten ter begeleiding van de door de Kroon goed gekeurde schoolgeldregeling. Missive van Ged. Staten waarbij wordt toegezonden do door hun collego vastgestelde gemeen te-rekening ovr 1921. Missive van Ged. Staten, waarbij wordt toegezonden d© door hun college goedgekeurde verorde ning op het Waterleidingbedrijf. Provin ciaal Blad no. 51, waarbij door Ged. Sta ten wordt bepaald dat de gemeentereke- ning 1923 uiterlijk op den 31sten Augus tus aan hun college moet zijn ingezonden. Schrijven van B. en W. van Voorschoten waarbij wordt toegezonden het door God. Slaton goedgekeurd gemeenschappelijk raadsbesluit, waarbij wordt geregeld de toelating van kinderen uit do gemeente Zoeterwoude op de openbare lagere scho len te Voorschoten. Besloten wordt te betalep uit den post onvoorziene uitgaven donker. Een flauw manestraaltje scheen enkel op de groote kasten der zindelijke kamer van Eleonora en Rousille. Tastend ging hij langs de groote keu kenkast, een geschenk van zijn moeder, hij ging de kamer door, en kwam dan te recht in do rommelkamer, die uitkwam op zijn slaapkamer en die van Mathurin, toen eensklaps in een hoek een schaduw zich oprichtte: Vader! Hij bleef staan. Zijt gij dat Rousille? Gaat u slapen? Neen, ik heb u opgewacht. Ik wilde u iets zeggen. In de duisternis zagen zij elkaar niet. I— Wijl Frangois u het geld niet kon geven, heb ik gedacht u het mijne ter hand te stellen. De boer antwoordde hard: Hebt ge geen angst dat ik u het niet terugeef. Do jonge stem, ontmoedigd door dit onthaal en in haar spontane ontboeze ming weerhouden, hernam al stamelend: Ik zal het morgen gaan halen Het is bij den neef van de Michelonnes Ik zal het halen gaan om zeker te zijn. Overmorgen hebt gij het OnLviel haar een traan, de vader zag het niet. Hij ging naar zijn kamer. Toen Eleonora eenige oogenblikken la ter in de kamer met de vier kasten bin nenkwam, dragend in haar hand een brandende kaars, .die zij op een kist plaatste, stond Maria Rosa niet meer aan den voet van het bed. Zij stond rechtop bij hot venster, dat op den hof uitzag. Van hier, uit dit kamertje, dat op oen verdieping geleek, kon zij over den muur heenkijken, kon zij de akkers en de wei landen zien. Dikwijls ontkleedden zich de zusters samen zonder te sproken. Rousillo keek voor zich uit. Haar oog onderscheidde de dingen bij de klaarte van de maan, bijna zoo goed als overdag. Eerst zag zij de hooge olmen waaronder karren, wa gens on ploegen geloodst waren; dan een broekland en do deinende landouwen. Bo ven dit alls koepelde de lucht licht en blauw, donker en zwart. HieT en daar prijkte in de verte een vensterlichtje, dat van uit do ginder verre liggende pachthoeven uitstraalde, die zij alle bij naam kende. Eu achter de boer derijen lag het groote Le Marais, waar Jean Nesmy loerde op de kieviten voor haar. Lang peinsde zij op hem. Zij meende hem ginder ver, heel verre te zien in den idlroom der nevelen, dio afgrijsden en haar lippen persten zich samen als wilde zij een kus drukken. Dan gonsde boven de Fromontière een vogelvlucht. Doo dan dicht, Rousille! zei Eleo- nore opschrikkend. Doe dicht! De avond lucht waait koel. Het was zacht De wolkcndrom was voorbij gevaren. Het licht van den molen werd uitgedoofd. En stilaan werden de lichtjes van de andere boerderijen ook uitgeblazen. <-< Tot morgen, mijn Jan, in den ge sloten boomgaardl fluisterde Rousille. En langzaam ontkleedde zij zich en legde zich biddend en droomend te bed. De gesloten boomgaard. De mooie nacht stierf weg voor vier uur en in de verre luchteinders taande de sterrenglans. Een haan kraaide om her-) horen daglicht. Het was dezelfde iederen dag, een goud-gele, met scherpe groote sporen en vlammende oogen onder af hangende lellen. Maria Rosa had hem zien opgroeien. Zij hoorde hem en dacht: „dank, mijn vriendje". Dan kleedde zij zich aan, geruisekloos om Eleonora niet te wekken, die nog rustig 'cn vast door sliep. In een oogwenk was zij klaar, giug over den hof en draaide links om, voorbij den in puin gevallen muur, langs 'n weg, die van de pachthoeve afvoerde, in den beginne heel groen, vol afhangende tak ken en waarlangs men Le Marias kon bereiken. Op een honderd meter afstand van de Fro-menlière hield alle beplanting op eenmaal op, en een lage muur, mot mos en wintergroen overgroeid, omringde een boomgaard van een bunder grootte. Rousille trad langs den middengang den' boomgaard binnen, die vreemd zonderling aandeed. De appel- en pereboomen waren door den "wind niet veel hooger gegroeid dan de muurkanten.

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3