leider der Fransche socialisten. Hij is zeer democratisch man, wat blijkt uit feit-, dat hij zich in zijn hemdsmouwen kieken iet n den voet het veld, zoodat Ouwerkerk or Fluks uitvalt. Do Fluks-verdediging, larin van der Reyden Benamel's plaats eft ingenomen, doet haar best, doch kan 1 verhinderen, dat D.T.V. nog eenigo isen krijgt, die echter niet in doelpunten irden omgezet. Het Fluks-middenvak >rkt flink. Vooral Ragut blijkt het korf- lspel weer geheel meester te zijn. Eindelijk weet Meyer den stand te hren- op 3—3. Wisseling brengt nu de beginopstelling van beide partijen vlug aanvalsspel. hTa enkele minuten wordt échter einde floten, zonder dat verandering in den and gekomen is. LAWNTENNIS. Om den Davis-Cup. Voor-Indië slaat Nederland. Na een uiterst spannenden strijd, die .r 't geheel weinig fraai tennis bood, van Lennep en Timmer erin geslaagd dubbelspel in 5 sets van Jacob en Ha- [di te ■winnen: 64, 46, 36, 26, 64. I Hierdoor was de 20 achterstand van Bolland verkleind tot 21. Alle hoop was jjiu gevestigd op de partijen JacobTim- toer^en Sleemvan Lennep. Deze partijen werden gisteren gespeeld L deden telkens verwachten, dat Holland Bo; gelijk zou maken. [ïiinmers verloor echter van Jacob met i-7, 3—6, 6-2, 1—6. De gedachte dat Van Lennep. die nog igen Sleem zou spelen, hoewel do uitslag ?eds vaststond, den stand op 32 zou rongen, leek aanvankelijk bewaarheid. Pant de Hollander joeg hard en zeker ags de lijnen. Doch al spoedig bleek [eer die enorme vastheid vain Sleem. Voor jkele koge's mocht hij zwich'en drie- [wart van alle soort stageii die hij kreeg, !de hij terug. Van Lennep bleef drie lts lang bombardeeren en drie seté ver- r hij, omdat hij het was, die het meesto rallie verloor: 3—G 36 46. Tn do lalde zet stond hij 4»—0 nochtans ver ier hij. T.eiden verloor in R'dam van de Abglo Dutch lib met niet minder dan 61. WATERPOLO. Polo-dag te Utrecht. Op den gisteren vanwege de IT. Z. C. té plrecht gehouden waterpolo-dag won L. j. G. I den wedstrijd tegen A. Z. II door iet wegblijven van deze laatste. Daardoor vam L. Z. C. I in de 2é ronde, waar ze igen de A. Z. en P. C. (Amersfoorisehe Zwem- en Poloclub), waartegen ze met 1—3 verloor. Een groote handicap was, dat 4 spelers an L. Z. C. I verhinderd waren, liet eenige punt kwam van de hand van [en heer Van Helvert, die over het geheel [ocd voldeed. i ZWEMMEN. Fransch record. kampioen van Frankrijk op de 400 II. borstzwemmen, Zwiller, heeft te Parijs lijn record, dat stond op 6 min. 43 sec., ge- iracht op 6.37 m. k WIELRENNEN. Van de Rijswijksche baan. Gisteren werd een drie-uurs-koppelwed- tfrijd gehouden, waarvan de einduitslag luidt: 1. Van Kempenv. Nek 140 p., 2. Vreeswijk—Hulst 57 p., 3. Moerenhout— ■v. d. Bossche 41 p., 4. VollbrechtGeers p P- 5. Bontekoev. Boxtiel 24 p., 6 en P- EykmansSpiessens en De Bruinv. B. Bussche 14 p., vervolgens Erkelens— Busbaan 11 p., Gebr. Boogmans 8 p., v. 1 Wiel—v. J. Boogaard 7 p., P. Leene— v°ms 7 p., DebacWalratve 4 p., Klop penburg—Kollet 0 p. TOERISME; Reünie van Wielrijdersver. Op Initiatief an do 's-Gravenhaagsche •Vielrijdersvereeniging „Velo" werd Don derdag (e Leiden een reünie van rijwiel- Joeristenvereenigingen in Zuid-Holland fehouden, waaraan 13 vercenigingen met gezamenlijk aantal leden en genoo- tgclen van 603 waaronder 272 dames, leeluamen. Dg bijeenkomst werd tegen 12 uur in wmerzorg geopend door den voorzitter Ml Velo, den heer Goes, die een wel- mstwoord sprak, de afdeelingsconsul au den A. N. W. B do heer Opschol- lond op tot aansluiting bij dien Daarna werden de diploma's en me- rles uitgerikt, n.l. aan de Rott. In- Mo Toeristenclub een diploma met me- nQ> /?SerL3 bet grootst aantal deelne- X <7°) aan de R.-K. Fietsclub „Hof- een diploma met medaille wegens het grootst aantal dames-deelneemsters (44), aan de wieirijdersverocniging „Hol- landia" do door den A.N.W.B. beschik baar gestelde medaille voor de tot den Bond toegetreden vereeniging met het meeste aantal bondsleden (30) aan de Rott. Toeristenclub „De Zwaluw" de door do Redactie van de „Velopost" beschik baar gestelde medaille voor het grootste aantal abonnó's (38) een diploma alleen aan de Rott. clubs 't Westen, Rofita, Maas stad, Ons Vermaak, en Zwaluwen, de Haagsche clubs Zwaluw en Velo en de Coudsche fietsclub Gouda. De reünisten m'aakten daarna een boot tocht over de Kager- en Brasemermeren, die door prachtig weer werd begunstigd. Na terugkeer te Leiden werd de reünie ontbonden. ÊCEfFSSCaüEUWS 7 De Eucharistische Bond tot Primaria verheven deer Zijhue Heiligheid den Paus. Onderteekend door Zijne Eminentie Kardinaal Gasparri, Staatssecretaris van den Paus, ontvingen wij de Breve, waar door de Eucharistische Bond tot Primaria is verheven met recht van aggregeeren voor geheel Nederland. „Gedreven door brandende liefde jegens het Allerheiligste Sacrament", aldus de H. Vader, „na gehoord te hebben den Kar dinaal der Heilige Roomsche Kerk, Prefect der Congregatie, die do decreden van het Concilie, van Trente interpreteert.ver heffen Wij met ons Apostolisch Gezag den Eucharistischen Bond, tc Amsterdam ge sticht, voor Holland tot de waardigheid van Primaria; en Wij verleenen aan do tegenwoordige en toekomstige moderalores do volmacht'te aggregeeren alle en iedere pia unio, die onder denzelfden titel, bin nen de grenzen van Holland opgericht, zijn oi' opgericht worden', en haar alle indul genties en spirituales gratias mede-te doe len, door don Heiligen Stoel daaraan ge geven of nog te geven. Dit verklaren Wij en bepalen, dat deze Breve altijd van kracht zij en blijve, en volle effect ver- kvijgoen dat Wij den Eucharistischen Bond, zóó door Ons verheven, nu en in 't vervolg zeer rijkelijk begunstigen". Zóó moet er over geoordeeld wordeó, zegt do Breve, en als ongeldig en van gee nerlei waard wordt verklaard al wat, door tv elk gezag ook, daartegen worde beproefd En dit alles ondanks ordinantiën en studiën hiermede In strijd. Do Breve werd gegeven te Rome hij d.en ÏI. Petrus, ouder den visscliersring den 11 den Mei 1924, onder het derde jaar van het Pontificaat van Pius XI. Dat wij met buitengewone vreugde deze tijding ontvingen, behoeft niet gezegd. Het is een zeer groot voorrecht aan den Eucharistischen Bond gegeven door de Kérk. Hooger goedkeuring is niet mogelijk; op aarde. De Eucharistische Bond, reeds dadelijk bij do stichting in Augustus 1916 door Z. D. H. Mgr. Aug. Joc. Gallier, Bisschop van Haarlem goedgekeurd en meermalen sterk aanbevolen: door hunne Eminenties Kardinaal Van Rossum en Kardinaal Mar retti gezegend en geprezen; en verleden jaar nog door Z. D. H. Mgr. Th. Lud. Heij- len, Bisschop van Namen, president der Internationale Eucharistische Congressen, geroemd: „geen krachtiger middel dan de Eucharistische Bond, cm de Eucharistie te doen kennen en vereeren, om de H. Mis te doen hoogschatten, om de veelvuldige da- gelijksche H. Communie te verspreiden"; deze Bond is nu door 't hoogste. Gezag op aarde, door Rome, door den Paus goed gekeurd. En dit .ad perpetuam rei meano- riam" voor altijd"! Paus Benedictüs XV heeft in 1920 aan den Eucharistischen Bond lof geschonken: „summa, laude digntmi", den hoogs ten lof waardig. Reeds lang had Z. D. H. Mgr. Callier geschreven: „Niets aangenamer zal mij zijn, dan dat deze Bond in alle parochies worde verspreid". En Mgr. Heijlen schreef kort na het le Eucharistisch Congres in Nederland, te Amsterdam gehouden in 1922 op initiatief van d!en Eucharistischen Bond, die „Eucha risitdsche Congressen organiseeren", op somt onder de middelen ter bereiking van zijn doel: „Ik bid God, dat Hij uw werk zegene, en dat weldra do Eucharistische Bond in alle parochies opgericht worde". Dit was ook een der vota van ons le Eucharistisch Congres. Dat votum achtte Mgr. Heijlen „zeer belangrijk", en „dat veel zal bijdragen, om ook de andere vota te bevorderen". Het doel van den Eucharistischen Bond is bekend. Artikel 2 zegt 't: Jezus Christus, onzen God en Koning, op alle mogelijke wijzen in Zijn Allerheiligst Sacrament te huldigen, maar vooral het decreet van Paus Pius X van 20 December 1905, over do veelvuldige en dacolijkscho H. Com munie, zoo strikt mogelijk in de parochies uit to voeren. De Boud werkt, uitstekend. Getuigen de 152 afdeclingen, die nu reeds bestaan, ter wijl nog zeer vele zeereerw. pastoors hun plan te kennen gaven, een afdéeling te zullen oprichten, Zooals blijkt uit de statuten, omvat de Eucharistische Bond de geheelo eucharis tische actie. Uit allo bisdommen van Nederland, en uit vele andere landen, kwamen herhaal delijk aanvragen tot oprichting. Gaarne zenden wij statuten gratis. Nu de Paus-zelf den Bond waardig keurt de verheffing tot Primaria, mogen spoedig vele nieuwe af deelingen volgen. De eucharistische actie worde erdoor hooger opgevoerd, het eucharistisch leven in Nederland bevorderd en verdiept, tot heil der zielen, tot eer van Godt Nu Nederland, laten wij 't maar eerlijk bekennen, vooral door toedoen van dén Eucharistischen Bond het groot voorrecht genieten gaat van een Internationaal Eucharistisch Congres, nu mogen zeer vele parochies haar monument van dankbaar heid, Ier blijvende herinnering, stichten, n.l. een afdeeling van den Eucharistischen' Bond, door den Paus verheven tot natio- nalcn Bond van Nederland. Gaarne verstrekt ondergeleekendo alle mogelijke inlichtingen. W. VAN DIJK, O.S.Aug., Secretaris. Amsterdam, Spinhuissteeg no. 4. Gebedsactie voor de bskeering der Joden Uit een artikel in het „Centraal Blad voor Israëlieten in Nederland", geschreven ter gelegenheid van liet bezoek van H. M. Koningin Wilhelmina aan do Groote Syna goge te Amsterdam op 1 April 1924, citeer ik: „We smeekten dat gansch Israël, spoe dig in veiligheid moge wonen, en dat Zion den glansrijken tijd van de komst van den Verlosser weldra moge aanschouwen".... en verder: „....baden we dus innig, innig mede, dat de blijde boodschap in vervulling moge komen, eenmaal door Jeremia voor den Messias uitgesproken, dat, nog tijdens de regcering onzer geëerbiedigde vorstin Koningin Wilhelmina, en ook in onze da gen, Juda worde geholpen, Israël veilig wone en in Zion de Verlosser verschijnc! Zoo zij het!" Ja, Amen! roep ik als Jood met mjin rasgenooten uit, en als tot Christus bekeer de Jood bid ik den Hemelschen Vader den blinddoek van hun oogen weg te nemen. Immers de zoo hartroerend door hen van den Hemel afgesmeekte Messias is al 19 eeuwen vóór do regcering van onze Konin gin gekomen. Hoe kan het dat zij nog niet weten, dat de Gast, op Wiens komst ze in de deurpost van hun huis staan te wachten, allang aan hun woning geweest is? Wanneer zullen ze met weemoed ge waar worden, dat Hij het lange wachten moede, maar eerst naar hun buren is ge gaan, die met graagte aannamen, wat door hen versmaad werd? Kwam niet door hun val liet Heil over do Heidenen, opdat de Joden jaloerscli zouden worden? (Rom. XI. 11). Degene, op Wien zij wachten, wacht al 19 eeuwen op hen! Christus, zoon van dat volk, was niet tegen zijn rasgenooten, integendeel, Hij had hen hartstochtelijk lief. Hij zou met gansch Zijn Hart tot Zijn glorie-titel wil len maken het oordeel, dat Pilatus boven het kruishout liet spijkeren: Jezus van Nazareth, Koning der Joden. Hij wilde op do eerste plaats hun gees telijke koning zjjn en daarom zeide Hij, dat Hij het eerst kwam tot de kinderen van Israël. Heeft Hij Zich bij de slich ting van Zijn Rijk dan ook niet eerst be diend van uitsluitend Joodsclie krachten? Niet alleen zij, die Hem verwierpen DE A.S. FRANSCHE PREMIEP en deden kruisigen, waren Joden, maar ook zij, die Hem eerst volgden, liet eerst Zijn Goddelijke Leer verkondigden en het eerst als martelaren hun leven en alles op offerden voor Hem. Ook Zijn H. Moeder, do gezegende on der de vrouwen, de H. Maagd Maria, wier lof wij tientallen malen daags verkondigen, ook Zijn II. Voedstervader, do IT. Joseph, wiens bescherming wij dagelijks inroepen, waren kinderen van datzelfde volk van Israël! Laten we daarom, als we met Christus' geest willen medeleven, dan ook niet anti- Joodscli zijn. maar laten we met Hem een voorliefde hebben voor dat volk. Persoonlijk heb ik de overtuiging, dat de Joden door liefde alleen zullen getrok ken worden tot ons. Zou het niet jammer zijn voor de wereld, als de Christenen door onbewuste onvriendelijkheid de Joden ver wijderd hielden van den Christus? Laten we, vóór alles speciaal en intens bidden voor de bckeering van Israël! Als wij voor dat volk bidden om bekeering, zouden dan niet Jezus èn Maria èn Joseph èn do Apostelen bijzonder getroffen zijn, gelijk en St. Augustinus getroffen wordt als wij bidden voor Engeland, een St. Lo- dewijk als wij bidden voor Frankrijk en een St, "YVillibrord, als wij bidden voor Nederland? De vloek bij het paleis van Pilatus over henzelf afgeroepen: „Zijn Bloed kome over ons en over onze kinderen i" moet voor hen verkeeren in een zegen! Hoe kan dit geschieden zonder gebed? Wij moeten hier het voorbeeld volgen van onzen Heiligen Vader, den Paus, die menigmaal aan God het H. Misoffer opdraagt voor de bekec- ring van Israël. Vergeet niet: als Israelis kinderen tot het Vaderhuis temgkeeren, dan zal er vreugde zijn in den Hemel, vreugde ook op aarde, want als hun verwerping de ver zoening der wereld is geweest, wat zal dan hun opneming anders zijn, dan leven uit de dooden? Rom. XI, 12, 14). J. VAN TI'JN Huize „Ora et Labora" Rijswijk, (Z. H.) t [1 HAAGSCHE BRIEVEN. Van deugden en schijndeugden. Wat is het heerlijk en mooi als men in do tegenwoordige vermaterialistiscko wereld uitingen ziet' van werkelijke mil- dadigheid, zielenadel en naastenliede. Ik spreek hier niet van grooisch opgezette bewegingen waar een comité met kljnkende Damen een organisatie op touw gezet heeft om een huldeblijk aan te bieden aan een Herriot (staande) de aanstaande Fransche premier, be spreekt den toestand met Briand. groot man, of om bij een wereldcatastro- phe de geteisterde bevolking zoo spoedig en krachtig mogelijk van de allereerste levensbehoeften te voorzien. Neen, de bloe men en do vruchten die daaruit ontstaan ziet men overal langs de openbare wegen en straten. De deugden van een volk, welke ik hier bedoel zon ik willen vergelijken met jonkvrouwen van een koninklijk geslacht, die niettegenstaande hunne hooge geboor te en afstamming, een voorbeeld zijn van nederigheid en teruggetrokkenheid. Déze edelen onder de edelen zijn aan geen plaats gebonden, men vindt ze terug over al, waar slechts menschen wonen. Zeker, 't zijn hier niet de kleederen waaraan men den adeldom kent: Die adeldom des gees- tes, die zielegrootheid verbergt zich even goed onder de eenvoudige kleederen van een arme, ofschoon men deze niet zoo ge- jnakkelijk herkent daar zij do blikken tot zich trekken door hun uiterlijke rijkdom van goud en kostbare kleederen. Al die deugden die te samen, die heer lijke en sublieme geesles-harmonie vormen, hebben alle hunne karakteristieke eigen schappen, welke soms zeer verschillend zijn. Zeker ze verdienen allen onze bewon dering en waardeering. Maar zij hebben niet voor allen en in dezelfde mate, dat verlokkende, dat naar het bezit ervan doet streven. De leeftijd, het geslacht en onze aard zijn hier zeer voorname factoren, die bij onze strevingen een niet geingen rol spelen. Volgens de eigenschappen van zijn karakter zal de een zich bijzonder geroe pen gevoelen tot do ontwikkeling van deze eigenschap, terwijl hij zich geen moeite zal geven om gene hoedanigheid tot volle rijpheid cn wasdom te brengen. Er bestaan echter van die zielshoeda nigheden en zielegaven, van dio deugden, die hun zetel zouden moeten hebben in alle huizen of beter gezegd in ieders gewten. Misschien is juist het dwingende karakter van die deugden oorzaak dat zij door som migen, die nalaten haar te kweeken en te ontwikkelen, zoo wordt aangevochten. Wij moeten hier echter dadelijk aan toe voe gen dat al die deugden die als een uit vloeisel zijn van die hoedanigheden, in het algemeen door ieder worden geëerd, zoo zelfs, dat indien de werkelijke goede hoe danigheid ontbreekt, men deze poogt te vervangen door een zekere schijnheiligheid of schijndeugd, en men is reeds zoover voortgegaan dat de leelijkste ondeugden worden voorgesteld en voorgezet als uitin- gTCi aan en hoedanigheden van een in derdaad eerlijk en oprecht karakter. Indien de werkelijke flinkheid en vast beradenheid ontbreekt, dan komt men er -toe de goedheid van een persoon een af keurenswaardige zwakheid te noemen, eveneens acht men zichzelf flink en slag vaardig als men bij gebrek van zelfbeheer- schink, zijn verregaande grofheid en bru taliteit wil verbergen. Het is zuiver een ge mis van fijn gevoel wanneer men zeer on- kiesche woorden zeggende, zichzelf eerlijk man waant die voor do waarheid durft uitkomen. Wo zullen ons echter bepalen tot één voorbeeld. Ieder kent de eerlijkheid als een deugd die in het dagelij kscli leven een zeer voornamen en zeer waardigen rol speelt. De eeriijkheid vraagt van ons dat wij waarheidlievend zijn in al hetgeen wij spreken, dat wij eerlijk zijn hij al onze daden, en onze verplichtingen getrouw na komen. Niemand, absoluut niemand, nooh kinderen, noch ouders, noch overheid, noch ondergeschikte, kan zich een oogen- blik van baar geboden ontslagen achten. Zij verbiedt formeel do waarheid ook maar één oogenblik geweld aan te doen, of zijne principen op te offeren aan zijn be langen, te pogen zijn tegenstander oneer lijk te behandelen, valscho voorspiegelin gen te doen,te pogen denzelfden wissel twee maal te incasseeren, enz. enz. Maar 't is niet alleen op dit gebied, ook in den huisc- lijken familiekring worden aan het eerlijk heidsgevoel soms ernstige wonden toege bracht. Een kind verzint een leugen om zich voor het een of ander te verontschul digen, of het eigent zich iets toe ten na- deele van zijn andero broertjes of zusjes. Wat doen de ouders. Zij missen de tact om het karakter van het kind in goede kanen te leiden, en zijn te zwak om de verschijn selen van een leelijken karaktertrek vanaf het begin to koeren, togen to gaan en uit te roeien. Wat doen do ouders? Zij gaan het ondeugende kind alle mogelijke moois en speelgoed beloven als liet zoo iels niet meer zal doen. Het kind belooft 'i gaarne en ziet weldra z'n collectie poppen of paarden of bouwdoozen, aanmerkelijk uit gebreid, en wel met als eerste oorzaak:', hun vergrijp, hun overtreding. Do ouders' meenen werkelijk iets goeds gedaan en iets buitengewoons gepresteerd te hebben en rangschikken zichzelf onder de categorie: wijze ouders. Dit is slechts één voorbeeld uit zocvele. 't Zou weinig moeite kosten deze gevallen met eenige tienlallen uit te breiden, maar ieder kan ze zelf met voorbeelden, ont leend aan zijn eigen omgeving, verrijken. Ik wil hier alleen nog aan toe voegen, dat do school ook een uitmuntend terrein vormt voor waarnemingen op dit gebied. In de zakenwereld wordt de godin der eerlijkheid ontelbare malen beleedigd. Mot dat schoone woord, dat schoone elikei: „Zaken zijn zaken", wordt enorm voel bedekt, denkt men. 't Is eigenaardig hoe de meening en overtuiging vastgeroest is in handelskringen, dat voor hen een an dere moraal van eerlijkheid en betrouw baarheid zou gelden dan voor anderen. Hei ligt niet op mijn weg, omdat ik iedere be voegdheid van een moraal-tlieoloog mis, te bepalen in hoeverre hot schuldig over deze categorie moet worden .uitgesproken. Ik laat de beoordeeling en veroordeeling aan do consciëntie van anderen over. Dat voor hen echter een andere moraal geldt dan voor anderen, dat make men andoren wijs. Op politiek terrein zijn misschien de overtredingen minder talrijk, omdat do gelegenheid zich minder veelvuldig voor-^ doet. Wat zij echter in getal te kort ko men dat winnen ze in grootte en omvang. Zij zijn echter des te rampzaliger in baar gevolgen, naarmate het volk de overtuiging heeft dat hun leiders, zoowel op politiek als ander terrein, verplicht zijn een goed voorbeeld te geven. Het is toch werkelijk niet voldoende voor de rechtvaardiging van een onrechtmatige daad, dezo con uiting van voorzichtigheid te noemen. Evenmin kan men alleen door de verkla ring dat het geoorloofd is, de nakoming van een belofte niet ongedaan maken. Wat zijn we ongelukkig en beklagens waard, als we niet willen inzien dat bet leven veel aangenamer, gemakkelijker en rijker zou zijn, als we allen de deugd der eerlijkheid beter beoefenden cn toonden meer eerbied te hebben voor de verplichtin gen, dio de eerlijkheid ons oplegt. JUDEX. Wetenschappelijke Berichten De „Doodende Straal". Een vliegenier biedt zicli voor eon experiment aan Indien Grind ell-Matthews een mensclm- lijke „schietschijf" zoekt voor een proef neming met zijn „doodende straal", clan is een vroegere piloot van het Amoriknan- sche leger, luitenant Walter Sutter, be reid, als zoodanig dienst te doen. Waller Sutter heeft zich hercicl verklaard al dus meldt de „Daily Tel" met een machine op te stijgen en den „straal" op zich te laten inwerken op een hoogte van 1000 tot 2000 voet. „Indien de uitvinding werkelijk zoo machtig is als de uitvinden beweert, dan heb ik verkeerd gespeeld op de tafel der wetenschap en verlies ik, maar ik zal dan tocli ook iets iiqbhen ge daan, om toekomstige oorlogen lo stelpen voorkomen, aldus Sutter. Uij voegde hieraan toe, dat hij geenszins gedreven wordt door levensmoeheid en hij is zich volkomen bownst over liet gevaar, dat hij gaat loopcu. Mot alle respect voor do uil- vinding van Grindcll Matthews, beweert luitenant Suitor echter, niet tc gcloou:: aan de vermeende kracht van den dool!one! straal cn bij kan niet aannemen, «lat „straal" in slaat is, een vliegmanh.r.e f dalen tc dwingen. Hij is daarom, Ui verklaarde hij, bereid en verlangend zijn leven te wagen als vliegenier, togen do macht van den „doodende straal .vil

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 5