iTweede BladJ Maandag 2 Juni 1924 BINNENLAND BUREAU VOOR DE R. K. VAKORGANISATIE. i Onder voorzitterschap van den heer J. v. Rijzewijk hieM in 't St. Joseph gebouw te Utrecht het bureau voor de R. K. Vak organisatie met de aangeslotc-n vakbonden zijn veertiende jaarvergadering welke ge opend werd met een reide van den voor zitter, waaraan wij onlLeeaen: Openingsrede. De voorzitter begon uiteen te 'zetten, dat liet R. Iv. Vakbureau zich bevindt in heit 15e jaar van zijn bestaan al'S R. K. Vak centrale. Als de teekenen niet bedriegen, als die verwachting wordt verwezenlijkt, dan zal 'liet Doorl. Episcopaat binnen een maand een voor ons Vakbureau zeer 'gewichtig© beslissing nemen, rt.l. de al of niet goed keuring van bet „R. K. Verbond van den Arbeid", dat evenltueel in de plaats zal tre den van het Bureavi voor de R. K. Vakor ganisatie en de Federatie der Diocesano Werkliedehbonden. Voortgaande zeide spr.: Wij allen ver korren onder den indruk van wat er zich in Twente heeft afgespeeld, zich thans af speelt, en wat er nog afgespeeld zal wor den. Gedurende een half jaar heeft er een staking en een uitsluiting geduurtd. Onge veer 22.000 personen waren er in den strijd, hetgeen voor het gelieele gewest Twente van buitengewoon groote beteekc- nis' is geweest. De werkgevers poogden te bewerkefi 10 pet. loonsverlaging en invoe ring door overwerk, van een 53-urige ar beidsweek. Do noodzakelijkheid noch van het een, noch van het ander, werd door hen hewezen. Op de oude bekende wijze, kwam er van het overleg niets terecht, zoodat de patroons bun wil doorvoerden. Onze R. K. Toxtielbewerkersbond had pl.m. 2300 loden in dezen strijd en keerde tot heden f 550 000.aan zijn leden uit. Door de inwerkingtreding der Arbeiders- gesc'hi'llenwet en het optreden van den Rijksbemididelaar, den heer Van YsseT- stein, is het conflict in zijn eerste stdium beëindigd. Thans zijn er pl.m. 2700 ar beiders in Enschedé aan den arbeid* of on geveer 1/3 deel. Met gedeeltelijke hervat ting van den arbeid telkens enkele fabrie ken, zijn wij er zeker van bet roode geweM 'te zullen overwinnen. Brengen wij als R. K. Vakcentrale, na mens de 100 000 R. K. georganis'eerdcn arbeiders van Nederland, onze eerbiedige hulde en hartelijken Bondsgroet, aan de fiere strijders en strijdsters van Twente. Ook wij als B. K. Vak-centrale hebben met ons fonds tot steun bij werkstaking en uitsluiting een krachtproef doorstaan. Wij mogen constateeren, dat die proef goed is 'geslaagd. Het fonds heeft steeds aan zijn verplichtingen kunnen voldoen, en voldoet tot heden nog. terwijl hét reservefonds nog niet aangesproken is. Hét zij mij vergund, aldus ging spreker voort, nog beknopt op een paar punten de aandacht te vestigen. Op de eerste plaats op ons ledental. Het verloop van lieden is thans tot stilstand gekomen. Wij zijn blijkens de laatste cijfers nog boven de 100 000 leden gebleven. Er heeft du9 wel een groot verlies plaats gehad, vooral van de gelegenheidsreden, die meenden, dat er in de vakbeweging steeds to profi- teeren viel. De zuivering deT 'gelederen ié aan de degelijkheid en paraatheid onzer beweging ten goede gekomen. Wij zullen thans moeien trachten geleidelijk tot aan winst Van overtuigden over te gaan. Wij verwanten in dit opzicht ook veel van de stichting van het H. K. Verbond van den Arbeid. Een enkel woord wil ik nog spreken over bet groote vraagstuk -der bedrijfsorganisa tie en medezeggenschap. Deze materie is geleidelijk in de sfeer der politieke belang stelling terecht gekomen. Naar do male da't zulks 'gebeurde, verklaarden onze R. K. Grootwerkers zich meer als feeenstan ders van hét Bedrijfsorganisatie en Mede zeggenschap, die zij vroeger in 1919 mede hebben gepropageerd om wettelijk gere geld te worden. Wij kunnen thans zeggen, dat die gelieele arbeidersbeweging staat op liet standpunt idat do overheid tot taak heeft het bedrijfs leren wettelijk te regelen en publiekrechte lijke bevoegdheid ie geven. Er is nog wel] geen overeenstemmin'g over de wijze waar op. De eene organisatie wil dm dit opzich'b verder gaan dan de ahderc, hoofdzaak is, dat de arbeidersbeweging van de Regee ring' verwacht een wettelijke regeling der bedrijfsorganisatie en der modezeggen schap. Ten slotte deed spr. een aanmaning hoo- ren om het Eucharistisch Congres bij to wonen en openide daarna de bijeenkomst. De mededeelingem en de jaarverslagen van secr. en penn. gaven geen aanleiding voor belangrijke besprekingen. V o or s tc 11 en v a n h et B e s t u ur. O.m. werd door hét Bestuur voorgesteld: De jaarvergadering besluit met bet oog op de noodzakelijkheid eener versterking .der geldmiddelen voor „Herwonnen Levenskracht" te bevorderen, dat cLe afdeelingen van de aangesloten Vakbon den plaatselijk stappen doen om te komen tot een permanente vri!jwi'll>fge bijdrage van 5 ets. per lid en per week. Eventueele m'ndere "bijdragen zullen ook worden aanvaard. Door het hoofdbestuur van „Herwonnen Levenskracht" zal liét propagandaplan nader worden uitgewerkt. Do voorzitter wees er op, dat een' ver hoogde bijdrage absoluut noodig zal zijn, wil men met Herwonnen Levenskracht" propaganda knnnen blijven maken voor de Vakbeweging. Deze sympathieke instelling, aldus spr., kan n 1. niet meer werken zoo als ze wil en moet, en teveel plannen moe ten „plan" bhjven. waardoor te veel zie ken en zwakken teleurgesteld worden in hun verwachtingen. De heer Bekker geeft eenige pract'ische middelen tot steun van H. L. Sommige acties voor H. L„ zooalé de kalemder-ge- -schiedenis, kunnen, volgens spr.. echter best gestaakt worden. Ze kosten meer (fan ze opbrengen. Na voortgezette 'discussies werd besloten H. L. te machtigen, mét de Vakbonden en het Vakbureau cene regeling te treffen voor een nieuwe propaganda. Het innen der gelden zal worden overgelaten aan H. L„ dat hiertoie in overleg treden zél met de daarvoor in aanmerking komende oTgani- satiën. Vervolgens werd besloten een com missie te vormen tot het nagaan op welke wijze de financiën van hét wéerslands fonds versterkt zullen kunnen worden. Het bestuur zal de leden benoemen. Rede over den arbeidsduur. Daarna hield ide heer A. C. de Bruin, secretaris ran het R.-K. Vakbureau een inleiding over: „De Katholieke Vakbewe ging en de wettelijke regeling vah den ar beidsduur." Spr. constateert, dat hét cr op het oogenblik naar uitziet, dat de arbeidstij den weder ingevoerd worden van vóór de invoering der Arbeidswetten. Mot citaten uit do verdediging van de wet docr den Minister, bewees spr. verder de economische verdedigbaarheid van den 8-urendag, waarbij hij tevens Mgr. Nolens aanhaalde. Nu heeft men eerst beweerd, dat de wet voor Holland geen stand kan houden en daarna' is zelfs voligebouden, dat ze internationaal onhoudbaar is. Spr. ontkent echter met nadruk, dat do ar beidswet de oorzaak rs> der bedrijfsdepres- s:e. Immers, vóór de wet tot stand kwam, had men reeds in vele fabrieken hier te lande wegens de slapte de 8-urendag inge voerd. En in Engeland waren vele voor standers, terwijl in Amerika de wet reeds tientallen jaren in zwang was. Ook in ons land, speciaal' in de- diamantindustrie, kwana reeds in sommige fabrieken de 48- urenwéek voor vóór de invoering der wet. Met vele voorbeelden toonde spr. aan, dat verkorting van den arbeidsduur geen nadeeligen invloed oefent op de produc tie. De arbeiders dienen wettelijk beschermd te worden tegen hunne broodlieeresn. In velband hiermede betoogde spr., dat ook vele katholieke werkgever^ alles behalve vrij uit gaan. De mentaliteit der werkge vers-leiding is zonder twijfel dikwijls nog te liberalistisch. Tegen dezen moet Aal- berse 'de arbeiders Mijven beschermen; hij wijke daarbij niet voor drang. Spr. noemt het daarbij een schande, da/t nog zoove- len, als winkel-, hotel- en apotheek-perso neel niet onder de wet zijn gebracht, maar vermaant, dat men in Minister Aalberse vertrouwen moet blijven schenken. Nu, nóch in de toekomst, rekene men er op, dat het R. IC. Vakbureau ooit ite vin don zal zijn voor een afwijking van de Arbeidswet. De rede vond luiden bijvaü. Er had nog eenige gedachtonwisseling over plaats, waarna de vergadering werd R.-K. P., T. en T.-personecf. Het R.-K. Post-, Telefoon cn Telegraaf personeel, vereenigd in den Bond „St. Pe trus" heeft een congres gehouden te 's- Gravenhage. De Voorz., de heer M. v. d. Broek, open- het congres met een rede, waarin bij zijn ontevredenheid uitto over de R.-K. Ka merfractie, maar toch „oprechten dank" en „warme hulde" bracht aan monseigneur Nolens (onder applaus der vergadering) voor diens houding bij het wetsontwerp 312 Het congres heeft na veel discussie de volgende motie aangenomen. De Nederl. R.-K. Bond van P. T. T. Per soneel „St. Petrus", in congres bijeen te 's-Gravenhage op 30 en 31 Mei 1924, gehoord do besprekingen omtrent de fi nancieel© positie van de Rijksambtenaren in het algemeen en die van het P. T. T.- porsoneel in het bijzonder en omtrent de plannen der Regeering ten aanzien van de salarieering, welke plannen reed3 gedëel- telijk ten uitvoer zijn gebracht, c-onstateerende, dat (heb personeel van P. T. en T. sedert jaren ten opzichte van andere gelijkwaardige groepen van Rijks personeel in salarieering is achtergesteld, constateerende, dat deze achterstelling hoewel meermalen erkend, ook door het indienen van voorstellen tot verbetering, welke voorstellen helaas nimmer werke lijkheid zijn geworden van de zijde der Regeering, nog steeds blijft voortduren en dat de gevolgen daarvan door pensioen korting en salarisverlaging zich steeds schrijnender doen gevoelen. protesteert met nadruk tegen de ver krachting van bij K. B. verkregen rechten, protesteert bij voorbaat tegen elk voor nemen der Regeering om een nieuw sala- risbesluit samen te stellen, waarin niet zou zijn opgeheven de declasseering van het P. T. T.-personcel in bet algemeen en die van de technische groepen daarvan in het bijzonder en waaruit groote groepen zou den worden gelicht om te worden gesala rieerd volgens het Rijks werklied en-regle ment, en waarbij in het bestaande kinder toeslagstelsel wijziging ten gunste wordt gebracht, protesteert tegen het streven om, ten koste van de salarissen en de arbeidsvoor waarden van het personeel bij het Staats bedrijf van P. T. on T., welk bedrijf een cultureel Jjelang dient, te komen tot een sluitendo begroeting, geeft tot zijn leedwezen to kennen, dat liet onder de tegenwoordige omstandighe den, waarbij een eenzijdig offer is en zal worden gevorderd van de ambtenaren, niet alleen onmogelijk is de Regeering den stgun te verleenen, waarop zij als Christe lijke Regeering aanspraak zou kunnen maken, doch dat do omstandigheden er toe hebben geleid, dat bet vertrouwen zeer ernstig is geschokt, ja zelfs bij velen beeft plaats gemaakt voor ernstig wantrouwen, dringt er daarom bij de Regeering met de meeste kracht op aan haar tot nu toe ge volgde gedragslijn met betrekking tot de ambtenaren te wijzigen en geen maatrege len te nemen, die niet bet resultaat zijn van een gezond overleg, en gaat over tot de orde van den dag. De geestelijk adviseur, de weleerw. pater v. Delden, sprak hierna de vergadering toe R.-K. Vereeniging ter bescherming van Meis'jes. Centr ale Vereenig i n gi n bet Bisdom Haarlem. Op 27 Mei j.l. had te Den.Haag de jaar vergadering plaats van de Ned. R.-K. Cen trale Ver. ter Bescherming van Meisjes in bet Bisdom Haarlem, onder leiding van de Vice-Voorzitster mevr. M. Krul- Schütz. Een verkort verslag werd uitgebracht over do verschillende werkzaamheden ïn den loop van 1923 verricht door de negen afdeelingen, die te zamen de Centrale Ver. uitmaken en gevestigd zijn te Amster dam, Den Haag. Rotterdam, Leiden, Haar lem, Alkmaar, Delft, Castricum en Vlis- singen. Op bijne alle andere plaatsen in het Bisdom zijn correspondentschappen gevestigd. Alle afdeelingen hebben Tehuizen, waar tegen billijk tarief, nachtverblijf, des- gewenscht met pension, wordt verleend, en waar alleenstaande meisjes haar vrije avonden kunnen doorbrengen. Het stadsonderzoek gaf handen vol werk; het aantal bezochte meisjes beliep in de duizenden. De bemiddelingsbureaus hadden afwisselend te'kampen met te veel en te kort aan werkzoekenden, al naar den toevloed der Duilscbe meisjes, die ook de volle aandacht der afdeelingen hadden. In Amsterdam, Rotterdam en Den Haag waren de vaste posten van het stations- werk gedeeltelijk door vrijwillige en bezol digde krachten bezet, wier toewijding en waakzaamheid boven allen lof verheven waren Er kwam een kleine wijziging in het bestuur, doordat mevr. Is. Droog-Deckers, krachtens de statuten als voorzitster moest aftreden. In hare plaats werd mej. N. Crie- laers, voorzitster der afd. Amsterdam, mej. algemeene stemmen gekozen. Door onvoorziene omstandigheden, zag mej. L. Schmeik zich genoopt als secreta resse te bedanken. De vacature werd ver vuld door benoeming van mevr. Is. Droog- Deckers, als baar opvolgster. Het secre tariaat wordt nu gevestigd: Raadhuis plein 8, Heemstede. Na behandeling der mededeelingen en ingekomen stukken, ontspon zich een le vendige gedachtonwisseling over het dienst bodenvraagstuk waarna de vergadering werd gesloten. De vergadering van „Mercurius". Het einde van de „neutrale" vakbeweging. De zoogenaamd „neutrale" Bond van Handels- en Kantoorbedienden heeft nu eindelijk zelfs den schijn van zijn onzij digheid in de politiek afgeworpen, om met vlag en wimpel over te loopen naar de teo- cialistische vakbeweging, dus naar do S.D.A.P. Het voorstel tot fusie met den rooden Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden en tot bestuurlijke sa menwerking met het N.V.V. is aangeno men met een meerderheid van 5958 tegen 3206 stemmen. Een sterkeo minderheid in den Bond blijft derhalve tegen de fusie met den rooden Bond. Gemengde Berichten. De moord te Gestel Het bericht, dat Coppen, de dader van den moord te Gestel, dien de Bossche rechtbank tot 6 jaar gevangenisstraf heeft veroordeeld, en in bet Huis van Bewaring te 's-Hertogenbosch een poging te zelf moord pleegde, stervende zou zijn, is on waar. Coppen is geheel genezen uit het ziekenhuis ontslagen en weer in de gevan genis opgesloten zegt het „Vad.". De doodslag te Ederveen De jongen in Ederveen, die het 18-jarige meisje Rika Vlastuin doodschoot, schijnt meermalen blijk te hebben gegeven, dat hij niet wel bij het 'hoofd was. Hij kon niet hebben, dat het meisje met andere jon gens omging of sprak, terwijl hij haar meermalen met. liefdesbetuigingen, waar van zij niet gediend was, lastig viel. Waar schijnlijk was or Hemelvaartsdag weer iets gepasseerd, dat hem nie-t aanstond. Met een revolver gewapend is bij 's ochtends naar haar huis gegaan. Buiten heeft hij tegen haar broertjes gezegd: ik ga eens met Rika praten. Hij vond haar alleen thuis en schoot haar neer. De dader is thans na zijn poging tot zelfmoord naar het ziekenhuis te Arnhem overgebracht. Zij toestand is zeer ernstig. „Tel." Overreden Op het station te Heerlen is gisteren een circa 30-jarige spoorwegbeambte door een losse locomotief overreden en gedood. Verdronken Het bijna tweejarig zoontje van Wolter UIT DE RADIO-WERELD, "^sjj Wat er vanavond te hooren Is. 6.30 uur FL (Eiffeltoren) 2600 M. Coup eert. j NSF (Hilversum) 1050 ML'j kinderuurtjo door mej. AnJl toinetto v. Dijk. 2LO (Londen) 3G5 M. Duetten en.'j vergelijking van Schotseken en' Ierschen humor. 5NO (Newcastle) 400 M. Ameri- kaansche muziek ij PCGG (Den Haag) 1070 M. Concert met medwerking van de „Batavieren". 6BM (Bornemouth) 385 M. Concert van het stedelijk or- kest. Brussel 270 M. Concert. PTT (Postsckool, Parijs) 450 M. Causerie en concert. 2LO (Londen) 365 M. Muziek' van moderne Engelscke compo-: nisten. SFR (Radio-Paris) 1780 M, Concert en causerie. 2LO (Londen) 365 M. Dans muziek. 7.1b 8.20 8.20 8.35 8.50 Dekker te El*m is in een. bij het liui3 zijnd1 mestgat met water geraakt en verdronken Vergiftiging Ten gevolge van het eten van planten is het 6-jarige zoontje van de H. te Scher- penzeel aan vergiftiging overleden. Auto-ongeluk Op den Bennebroekerweg gemeente Haar lemmermeer reed de heer Schwarz, onder directeur van het Amsterdamsch kantoor der Rotterdamsclie Bankvereeniging met een 30 K.M. snelheid tegen een boom met zijn luxe auto, waarin zaten zijn echtge- noote met zijn zoontje, mevrouw Rast, dal heer Mulisch en het dertien-jarig zoontje van dokter van der Valk uit Amsterdam, benevens den chauffeur. De auto is totaal vernield, de inzittenden werden verwond, de chauffeur ernstig. Laatstgenoemd©' werd naar het ziekenhuis te Haarlem ver voerd. Motorongeluk Uit Alkmaar wordt gemeld: Te kwart voor 3 Zaterdagmiddag is tijdens de motorrennen de renner J. C. v. d. Pijl op een Douglas in vole vaart tegen een hek gereden, waarachter zich publiek bevond. V. d. Pijl sloeg over den kop en geraakte bewusteloos. Hij werd naar het St. Elisabth-gesticht vervoerd. Daar werd een ernstig onderbeenfractuur geconsta teerd. Heb slachtoffer bracht een rustigen nacht door. Er bestaat kan, dat het ge- kweste been geamputeerd zal moeten wor den. Ook de renner Bur lage kwam met zijn motor te vallen, doch werd niet ernstig ge wond. In een zeis gevallen Zaterdagmorgen had de landbouwer Jan Visser, wonende te Waddinxveen, het ongeluk in een zeis te vallen. De slag ader in het dijbeen werd doorgesneden. Daar het geruimen tijd duurde voor hulp kon worden verleend, was z'n toestand, toen hij naar het ziekenhuis te Gouda werd vervoerd, zorgwekkend. Des middags is hij in het ziekenhuis overleden. Hilj laat een vrouw met een kind achter. Brandstichting Donderdagmorgen werd te Aalsmeer een begin van brand ontdekt in het groote cm- ballagelolcaal van het veilingsgebouw „Blo© menlust". Een door de rijkspolitie inge steld onderzoek wees uit. dat hier moedwil ligheid in het spel was en leidde tot arres tatie van den vermoedelijken dader J. B., aldaar. Clandistiene distilleerderij Bij een te Wijk bij Duurstede gehouden; inval waarbij een geheime jeneverstokerij werd ontdekt, werd behalve het distilleer- toestel nog ongeveer 100 liter gedistilleerd in beslag genomen. Net nog gesnapt Een auto uit Pijnacker reod Donderdag avond op de Voorstraat voorbij dc Molen straat te Delft, zonder dat de chauffeur een signaal gaf, waardoor een meisje op een rijwiel werd aangereden en de fiets vernield. Na even te hebben bestopt. wild© FEUILLETON HET STERVENDE LAND. 4) Do breedte der borst, de lengte der ar men en handen verraadden een hooge ge stalte, maar als deze reus zich tusschen zijn krukken oprichtte, dan leek hij een iaeengerolde romp, waarvan lamme en ver draaide beenen afhingen. Dit herkulische lichaam eindigde in twee spillebeenen, waarop hij nauwelijks eenige seconden kon rusten en waaruit alle levenssap wegteer de. Nauwelijks de dertig voorbij, grijsde reeds zijn volle baard rond zijn bleek ge zicht, waaruit twee zwarte oogen droef den, die bij tijden flikkerden, als hij d^cht aan zijn onverbiddelijke kwaal, die hem langzaam naar bet graf sleepte. Diepe vo- l'en doorgroefden zijn voorhoofd en sneden de tusschenruimte van zijn wenkbrauwen af. „Arme groote Lumineau, wat is er ge worden van u, den schoonsten jongen van bier", zei de moeder destijds. Zij bad gelijk hem te beklagen. Zes jaar geleden was hij van het regiment terug gekeerd, mooi als bij zijn inlijving bij het leger. Drie jaar kazerneleven waren heenge- gegaan over hem, zonder z'n wild ontstui- ttdg boerenharit, zonder zijn droomen voor arbeid en angst, zonder zijn geloof, bet kostbaar erfdeel zijner voorvaderen, iets of wat aan te tasten. Met een afkeer van de stad, was bij huiswaarts gekoerd. Men bad gezegd bij zijn terugkomst: >iDe oudste der Lumiaeaux gelijkt niet dp. de andere jongens, hij is heelomaal niet veranderd". "Welnu, op een avond dat hij naar den molen een grooten wagen koren gekard bad, kwam bij leeg terug. Dicht bij hem, op een hoop ledige zakken gezeten, luisterde bij aandachtig naar een meisje van Sallertaine. Félicité Gaurit van la Seu- lière, die bij tot zijn vrouw wilde nemen. Over de wegen schaduwde reeds de aanko mende donkerte.De karsporen waren niet meer te onderscheiden van de gras terpen. Hij nochtans, geheel bezig met zijn vrien din, wetend dat zijn paard blindelings den weg vond, hield de teugels niet vast, die dan ook afvielen en over den grond sleur den. En op bet oogenblik dat ze een steilen weg afdaalden,, dicht bij de Fromentière, ging bet paard, gezweept door een boom tak, op hol. Do w agen, geslingerd van den cenen naar -den anderen kant, dreigde om te kantelen, de raderen kwamen op den berm, en bet meisje wilde afspringen. „Heb geen vrees, Félicité, laat mij be gaan'" schreeuwde de jongeman. Hij stond rcht, klauterde over de berries om bet paard bij de stang te nemen en tot staan t brengen. Doch de duisternis, een schok, kortom, het ongeluk gebeurde toen; hij slibberde uit langs het tuig. Twee kreten tegelijk trilden door de lucht, van onder en boven de kar uit. Het rad was hem over de beenen gegaan. Toen Félicité Gaurit naar hem toeliep, zag ze hem moeite doen om op te staan, maar 't- ging niet meer. Gedurende acht maanden lang, builde Ma- thurin Lumineau van pijn en smart. Dau verdoofde de klacht; bet lijden smartte ver der en lang: doch de dood wroette in de 'voeten, dan in de knieën en liet hem niet meer los Thans sleurt hij de helft van zijn li chaam achter zich; bij kruipt op zijn knieën en zijn overdikke kneukels. Nog kan bij een karretje naar den ak ker leiden, maar de gang mat hem heel en ganscb af. In een bouten wagentje, waar mede boerenkinderen spelemeien, voert hem zijn vader of familie naar vergelegen akkers. Hij ziet bij naar 't werk, waaraan hij zelf niet kan medehelpen, dat werk waarin bij opgegroeid is en toch nog lief beeft. „Arme groote Lumineau, de schoonste jongeling van de streek!" Alle vroolijkbeid is geweken. De ziel evenals 'het lichaam heeft zich outvormd. Zij is gesloten. Hij is barsch, argwanend en boos; Zijn broeders en zusters verbergen hun klein ste gangetjes voor dezen man, voor wien 't geluk van anderen 'n uitdaging voor zijn ziekte is; zij vreezen zijn bestendigheid in het'ontdekken van liefdesontwerpen, zijn valschkeid, die zoekt om liefdesplannen stuk te slaan. Hij, die niet bemind zal worden, wil ook niet anderen liefhebben. Vooral wil hij niet dat een ander de plaats inneemt, die hem rechtens, als oud ste zoon, toekwam, deze van toekomend meester, van opvolger van zijn vader in het bestuur der boerderij. Om deze reden nijdigt bij tegen Francois, en meer nog tegen André, den inooien Afrikaanschen jager, vaders gunsteling; hij is zelfs ja- loersck op den knecht, die gevaarlijk zou kunnen worden, mocht hij Rousille hu wen. Soms zei Mathurin Lumineau: „In dien ik eens genas' Mij dunkt dat het be ter gaat'" Andermaal is hij soms razjend gedurende verschillende dagen, blijft bij doof, ver teruggetrokken van alle werk en zelfs van bet buis, dan vloeien hem do tranen langs de wangen, die zijn woede stillen. In dergelijke oogenblikken mag hem maar een menscb genaken: zijn vader. Eén ding verteedert den zieke: bet zien van zijn akkers, van zijn ossen, van zijn zaden, waaruit haver en koren opschieten, do ho rizonten, waar hij het volle leven genoten heeft. Sedert zes jaar dat hij lijdend is, heeft bij het gehucht van Sallertaine niet meer teruggezien. Nooit meer heeft hij op zijn weg nog Félicité Gaurit van Seu- lière ontmoet. Soms vraagt hij aan Eleo- nora: „Hoort ge niet vertellen dat zij trouwen gaat? Is zij nog zoo schoon als toen ik haar vriend was'?" Toen Maria Rosa in de kamer Yan de Fromentière binnentrad, was hij het, dien zij vluchtig bezag en het scheen haar dat hij grijslachte en dat hij het uitgaan van den knecht gezien of geraden had. Dicht bij Mathurin was Francois geze ten. Deze verschilde geheel en ganscb van dén oudste door zijn middelmatige ge stalte, zijn bollig rozend gezicht. Dezen vreesde Rousille heelemaal niet. Hij hield meer van genoegens dan van al het ove rige. Niet al te vlijtig, en tevens verkwis tend, want hij was op alle markten te vinden. Door aard en wezen geleek bij op Eleonora, die twee jaar ouder was, had hetzelfde breede gelaat, met fletse blauwe oogen en een lusteloosheid, die aan beiden herhaalde berispingen vanwege den vader bezorgde. Maar, terwijl de dochter, door het milieu beschermd door den invloed der overleden moeder, eene onbekende en hei lige boerin, gelijk er nog zoo velen op den buiten zijn, eerlijk bleef, had de kazerne hem bedorven. Hij had. de krijgstucht aan den lijve gevoeld zonder de noodzakelijk heid ervan te begrijpen, zonder het noo- digo voordeel er uit te trekken. Men had hem bevelen gegeven, men had liem ge straft, hem doen loopen en terugkomen gedurende drie jaar, maar nooit had hij zich bemind gevoelde, nooit had hij on dersteuning gevonden in enkele schuchtere goede gevoelens, die hij van huis had me degebracht, nooit was hij behandeld ge worden als oen menscb, die een ziel heeft en die al zijn werk wil veredelen. Aan den anderen kant had al liet kwaad van de kazerne vat op hem gehad; de voorbeelden op de kamer, de gesprekken, de gedurige zorgen'om aan do voorschriften tc ont snappen, de vooroordoelen, al de verlokkc- lijkheden van de steden voor landelijke jongens, onttrokken aan bim haardsteden, waarvoor de jeugd geen veiligeu gids had Hij was daarom niet beteT of hechter dan vele andere jongens, die terug naar huis komen. Hij had meegebracht op de Fromentière een herinnering aan slechte plaatsen, een wantrouwen in de overheid, en tegenzin in harden arbeid en een liefde voor lichter werk, dat in de stad zoo goed betaald werd en waarbij tevens heel wat vrije tijd overschoot. Met zijn lossen vriend» en beschermer André hiold hij enkel van lichten arbeid en hij verzorgde slechts met tegenzin het vee. (Wordt vervolgd). Lf

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3