MAANDAG 26 MEI 1924 No. 4469 Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN 15e Jaargang. 9e £eicbelve Soti/to/nt DeABONNEMENTSPRIJSbedraagt bï] vooruitbetaling tfoor Leiden 39 cent per week 12.50 per kwartaal, ]Bij onze Agenten 20 cent per week 3 2.60 per kwartaal. Franco per post 12.95 per kwartaal. (Het Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonn^s ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. nummaa* bestaat uit twee bladen. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen 1. TlgL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 u POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone a d verten tlën 30 oen! pe? regelt Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. n Kleine adverSentsën9 van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop i0.59a Bedrijfsorganisatie en mede zeggenschap. Tn d© algemeene vergadering van deö Nöd. R. K. Metaalbawerkersbond, welke Zaterdag en gisteren te Utrecht is gehou den, heeft de.hoogeerw. heer J. D. J. Aen- genent, professor aan het Groot-Seminarie t© Warmond, een rede gehouden over ..me dezeggenschap en bedrijfsorganisatie" Welk actueel en belangrijk onderwerp de hoogleeraar reeds meermalen met klaarheid heeft belicht, zoo, dat alle- bestaande onwe tendheid en misvatting daardoor kan wor den opgehelderd en weggevaagd. De spreker zeide zijn taak te aanvaarden met optimisme, omdat hij er diep van over-- tuigd is, dat het ideaal verwerkelijkt zal worden met enthousiasme tevens, cmdat het hem een vreugde was, nogmaals open lijk te doen blijken van zijn sympathie voor dat ideaal. Zijn optimisme grondde de hoogleeraar op twee redene.nf Vooreerst, uw© beweging is niet een kunstmatige, maar een natuurlijke èn kern-gezonde; welnu, wat natuurlijk is, wint het op den duur me.t zekerheid. En ten tweede, onze christelijke pa troons zijn voldoende bezield met chris telijke gevoelens, om aan niet-onredelij- ke strevingen der arbeiders tegemoet te komen, zoodat het niet kan uitblij ven, dat zij feitelijk de eersten zullen zijn, om aan de. zijde der arbeiders propaganda te maken voor dat ideaal. Om drie redenen noemde prof. Aengenent het streven naar bedrijfsorganisatie en me- dezeggenschap een natuurlijke en kern-ge- fconde beweging. 'Allereerst, omdat bedrijfsorganisatie bedoelt: de twee bij het productiepro ces betrokken partijen in een één heid samen te vatten, waaruit beide partijen wederzijds bezield zijn met het verlangen om elkanders belangen -tc1. -1. l^o- J Vervolgens, omdat het systeem der bedrijfsorganisatie het ingrijpen van den staat op het terrein van het eco nomisch leven overbodig wil maken. En ten slotte, omdat bedrijfsorgani satie ook wil, dat de arbeiders bij het tot stand komen en bij de uitvoering van die regelingen en bij de bcdrijfs- reebtspraak medespreken. r Na deze uiteenzetting, welke wij hier in énkele groote trekken Tesumeeren. stelde 'de hoogleeraar de vraag, waarom het be- drijfsradenstelsel nog niet de sympathie heeft verworven, die verwacht werd.. Eu dan wees hij allereerst op de ont zaglijke economische malaise, waaronder de patroons gebukt zijn gegaan, en de zwa re financieele zorgen, die zeer velen van hen hebben gedrukt. En vervolgens op den .,'oerg van misverstanden" omtrent bet stel sel. Enkele van die misverstanden, welke spreker in zijn rede noemde de onze meening meest-verspreide willen wii hier naar voren treden. Daar is vooreerst de mecning, dat de me dezeggenschap, waarvan on3 bedriifsra- denstelsel spreekt, bedoelt te zijïi: mede zeggenschap in de individueels onderne mingen, zoodat de arbeiders zullen krijgen't-- rcclit, om ieder oogenblik de boeken van hun patroon in te zien, en dat deze geen enkele beslissing meer zal kunnen nemen, zonder dat de- arbeiders van de onderne ming meespreken, 1 Deze meening is in breede kringen ver spreid. Zoo stelde nog pas enkele weken geleden eert sociaal-demoeraat in den Leid- schen gemeenteraad het voor, alsof dit dé opvatting der Katholieken wa3 betref- fendo de medezeggenschap op welké misvatting toen ook daar van Katholieke zijde is gewezen. Prof. Aengenent zegt er van: Ku zij nogmaals uitdrukkelijk ge constateerd, en het is trouwens reeds honderdmaal herhaald, dat ons be drijf sradenstelsel met geen syllabe rept van medezeggenschap irt individueels ondernemingen, het streeft alleen naar medezeggenschap in een nationaal complex van bedrijven. Niet de arbei ders der individueels ondernemingen spreken dus mede, maar de nationale arbeidersleiders. Voor geen enkelen maatregel of beslissing in een indivi dueels onderneming is derhalve een vergadering der arbeiders noodig. Difc zou inderdaad onmogelijk zijn, om de twee genoemde redenen. Niet wij, maar de socialisten streven naar een mede zeggenschap in de individueele onder neming. Doch ik ben het volkomen eens met Prof. Bonger (zooals men weet: een sociaal-democraat), die zegt, dat zulks onmogelijk is, omdat men bij de arbeiders geen voldoende kennis van bedrijfspolitiek kan verwachten even min als men bij den gewonen man kan veronderstellen, dat hij doorkneed is in de oplossing van wiskundige proble men. Een ander misverstand is, hetwelk prof. Aengenent noemt „van groote beteekenis". Velen meenen namelijk, dat, wanneer het bedrijfsradenstelsel werkelijkheid wordt, da Staat onmiddellijk zal komen en bij de wet organen in het leven zal roepen, die het geheele bedrijfsleven autoritief zullen regelen, d.w.z. dat er-onmiddellijk zal ko men publiekrechtelijke hedrifjsorganisatie. Naar aanleiding van dit misverstand zegt do spreker: Mijns inziens is wettelijke regeling van bedrijfsorganisatie en medezeggen schap op dit oogenblik een volstrekte onmogelijkheid. En wel om twee re denen. Vooreerst, er lieerscht nog geen klaarheid en eenstemmigheid over de begrippen. En ten tweede, bij vel© patroons en nok bij vele arbeiders moet de menta liteit nog heel wat veranderen, alvo rens het instituut in voldoende mate uit het particulier initiatief is opgeko men. Een algeheele regeling van boven af door de wet is dus voorlopig een hersen schim. aldus prof. Aengenent. Toch blijkt onze Regeering reeds nu tc willen doen, waartoe zij in staat is, wat spreker door het volgende illustreerde,: Vooreerst toch is de Regeering be reid, om weldra te komen me,t een wettelijke regeling omtrent bindend- verklaring van collectieve arbeidscon tracten. Dat is een stuk publiekrech telijke regeling; want aan de collectie ve contracten der vakvereenigingen „wordt daardoor kracht van wet gege ven. Ten tweede wil d9 minister van Ar beid ds uitvoering der sociale verzeke ringswetten leggen in de banden van bedrijfsvereenigingen, samengesteld uit patroons en arbeiders. Dat is even eens een stuk publiekrechtelijke rege- ling. 1 Ten derde in het ontwerp der Land- boiiB-arbeiderswet.jdALj-K.Wi^t^m-^- tijd, die door patroons en arbeiders in' het landbouwbedrijf zal worden tot stand gebracht, verplichtend zal zijn. Dat beteekent alweer publiekrechtelij ke regeling. En ten vierde, ook bij de wijziging ïn de Arbeidswet voor fabrieken en werkplaatsen is een gelijksoortigo be paling ingelascht. Uit al deze feiten blijkt de geneigdheid der Regeering om geleidelijkerwijze publiekrechte lijke regeling in te voeren. Wij mogen dus op haar vertrouwen voor de toekomst, al is dan ook van haar niet te wachten een plotselinge wettelijke regeling van het geheele be drijfsleven. Mcge mijn beschouwingen, zoo besloot de spr., er iets tce bijdragen om de be staande misverstanden uit den weg te ne men en aldus aan. een spoedige verwezen lijking van uw ideaal ten goede komen. Wij zijn er van overtuigd, dat die be schouwingen dit resultaat, kunnen hebben en hebben daarom gemeend goed te doen met er op deze plaats de aandaqjit onzer lezers voor te vragen. Duifschland. De parüjbespreking fa Berlijn Heden beslissen do Duits ch-N ationalen De besprekingen, welke ten doel hebben tot een oplossing van de Duitsche kabinets crisis te geraken, hebben Zaterdag den geheelen dag. geduurd. De middenpartijen zijn. het, na veel moeite, eens geworden over een formule i in zako de buitenlandsche politiek en ver langden van de Duitsck-Nationale afge vaardigden, dat zij zich met deze formule accoord zouden verklaren. De Duitsch-nationalen waren echter van mcening, dat zij, alvorens hiertoe te kun nen overgaan, het oordeel moesten inwin nen van de geheele fractie Te dien einde zou de Duitsch-nationale Rijksdagfractie heden bijeenkomen en na gehouden besprekingen een beslissing ne men. Vanavond zullen dan de onderhanden lingen worden voortgezet. Het is thans zoo goed als zeker, dat het kabinet-Marx in zijn tegenwoordige sa menstelling op 27 Mei a.s. voor den Rijks dag zal verschijnen. De leiders der mid denpartijen spraken eenparig als hunne meening uit, dat het huidige ministerie voorloopig nog aan moest blijven. Alles wijst er op, dat men op een lang durige crisis moet rekenen. Het regimsn'sfeest De ex-kroonprins niet aanwezig Zaterdag beeft te Potsdam de aangekon digde onthulling plaats gehad van het denk teek en voor het cavalerie-regimcnt der „Garde du Corps". Vele leden der vtoegere keizerlijke fa milie waren daarbij tegenwoordig, onder v/ie de prinsen Eitól Friedrich, August Wilhelm en Oscar. Generaal Von Richthofen bracht het regiment de gelukwxnschen over van don ex-kroonprins, die liet mededeelen, dat hij zeer zeker aanwezig zou zijn geweest, in dien do regeering hem dit niet onmogelijk had gemaakt. In den vorigen nacht werden in Pots dam acht communisten gearresteerd, die iu het bezit werden ge'.enden van revolvers, handgranaten en hommen, waarmede zij het gedenkteeken hadden willen vernielen. Hef Rosreonflicf. Nieuwe arbitrale uitspraak. De Roerkamp gaat rustig verder. De be zettende machten hebbeft verzekerd niet in te zullen grijpen, zoUang de voorziening van gas, water en el etriciteit niet in ge vaar komt. De rijksa^beidminister, die nu zijn handen vrij heef:, heeft besloten nog maals oen scheidsrechterlijke beslissing uit to lokken en dr. Syrup als arbiter benoemd Belegering van een mijn Een menig to van vijfhonderd mijnwer kers heeft Vrijdagavond de mijn Konstan- tin bij Bochum belegerd. Aanrukkende polilio werd met steenworpen ontvangen. Daarop werd een salvo afgegeven, waarna de menigte ruim baan maakte. Er werden eenige personen gearresteerd. Frankrijk. De nieiiv/e regeering Actie tegen Mille rand „Central News" meldt uit Parijs, dat liet socialistische congres, dat op 1 Juni a.s. zal worden gehouden, zich tegen deel neming aan dö regeering zal verklaren. Het „Journal" verklaart, dat sommigo radicalen het plan hebben, de partijleden er toe te dwingen een resolutie aan to de handen van Millerand. Indien deze resolutie wordt aangenomen en daaraan uitvoering wordt gegeven, kan do politieke toestand daardoor geheel ge wijzigd worden. Tn ,,1'Oeuvre" geeft Robert de Jouvenel to verstaan, dat de toekomstige kabinets formateur bezwaarlijk onder de huidige omstandigheden een opdracht tot kabinets formatie van Millerand aanvaarden kan. daar de toekomstige regeering en het tegenwoordige staatshoofd moeilijk kunnen samenwerken. Hij stelt de vraag: „Zullen de partijen toelaten, dat de toekomstige president van den ministerraad, uit de handen van Mil lerand, den chef van het nationale bloc, de opdracht tot het vormen van een nieuwe regeering zal ontvangen"? En zijn antwoord luidt: „Het antwoord van de socialisten laat geen twijfel over. Dat van de radicaal- en republikeinsche socialisten zal zéér weinig daarvan verschillen. Misschien herinnert men zich onder welke omstandigheden Mil lerand de onderhandelingen, welke Briand to Cannes voerde, liet mislukken; misschien herinnert men zich ook de intrige, welke het Elyséo tegen Poincaré zelf op touw heeft gezet. Het valt dan ook 'moeilijk te begrijpen, dat een president van den ministerraad, die van zulke precedenten op da hoogte is, en een poli lick aanhangt, welke oneindig veel verschilt van die van Millerand, daar zelfs lijnrecht tegenover staat, een op dracht tot vorming van een kabinet onder en dergelijke voortdurende bedreiging zal aanvaarden". Engeland. Politieke bedrijvigheid. Verkiezingen 1)innen 3 maanden Volgens do „Daily Mail" gelastte het conservatief hoofdkwartier zijn agenten in het geheele land zich gereed te houden voor de algemeene verkiezingen binnen drie maanden. Do liberalen zijn een grooto politieke campagne begonnen, welke minstens vijf tig vergaderingen per week over het ge- heelo land omvat. De campagne werd in geleid in het Brighton district, waar As- quith een progressief program ontvouwde, dat de ontwikkeling van de nationale pro- tectio en van de rijksbronnen verzekert. Spanje; Da strijd in Marokko. Vliegers doodgevallen. Een militair vliegtuig dat boven het Rifgebied vloog is gevallen. De twee in zittenden officieren zijn gedood. Italië De Italiaanscha troonrede. Nog geen ontvtapeing. De opening van het Italiaansche parle ment heeft aan de fascistische regeerin: de gelegenheid gegeven tot. een groote mi litaire demons tralie. Zevenduizend man met 20 stukken geschut waren voor het parlementsgebouw opgesteld. Mussolini droeg een met goud bestikte staatsierok met de versierselen der Annunciata-orde. Het groote gedeelte van de troonrede was aan het leger gewijd, dat de roem van do natie en de garantie voor de toekomsti ge ontwikkeling van het land werd ge noemd. In militaire problemen aldus gaat de troopredo voort moeten voortdurend de opmerkzaamheid gaande houden en even- een.:. moet dat de economische positie van het land, in het bijzonder met het oog op de eischen van de buitenlandsche politiek. Italië kan niet ongewapend te midden van gev. apenden staan. Het kan zich niet bloot stellen aan het groote gevaar, door de ge beurtenissen verrast te worden. De buiten landsche politiek kan wel is waar vrede lievend zijn, maar dient met waardigheid en kracht de belangen van het land te ver- digen. Zweden. De Zweadsche legarbcorcoting verworpen. Aanzienlijke beperking der bewapening. De legerbcgrooling van de Zweedsche regeering,wclke door de Eerste Kamer was aangenomen, is door de Tweede Kamer verworpen. Deze heeft een amendement aangenomen van de sociaal-democraten, om de bewapening aanzienlijk in te krim pen. Volgens dit amendement zou do legerbe- grooiing worden verminderd van 85 tot 52 millioen Kronen, do vloot-begrooting van 40 tot 24 millioen Kronen, terwijl van de 72 infanterie-rogimenten slechts 14 zullen worden behouden. Bovendien zullen ook de andere wapenen naar evenredigheid wor den verminderd. Op grond van het meeningsverschil tus- schen de beido Kamers zou thans, volgens de grondwet, een gecombineerde zitting het priucipieele verschil," niet' moge acht. Het huidige kabinet is nog niet tot af treden gedwongen, doch dit wordt geens zins onwaarschijnlijk geacht. Litauen. Een Minister van Financiën gsviuehi. Naar uit Kowno gemeld wordt is de Li tausche minister van financiën er met anderhalf millioen dollar cn 200.000 goud mark van door. Deze vlucht zou een pa niek veroorzaakt hebben in Litausche kringen en het betaalmiddel zoo hebben doen dalen,dat een steunacüe ontworpen is Van ambtelijke zijdo wordt het bericht in dezen krassen vorm tegengesproken, maar welingelichte kringen schijnen niet •rrast te zijn over dit avontuur van den 24-jarigen minister van financiën. De Pccisch-Lithausche grcns-ip.cidentan. Tegenstrijdige berichten. Terwijl van Poolsclie zijde de berichten omtrent den overval door Litausche hen den in de streek rondom Wilna officieel worden bevestigd en zelfs nieuwe overval len worden gemeld, naar aanleiding waar van de Poolsclie ministerraad beeft be sloten, onmiddellijk maatregelen tot be scherming der bevolking te treffen, komt uit de Litausche hoofdstad, Kofnoa nieuws van geheel anderen aard. Blijkens een te legram uit die stad spreekt de Litausche regeering officieel tegen, dat er aan de Poolsch-Litauscho grens eenig incident heeft plaats gevonden. Poien. Bisschoppen-reis naar Warschau. Omtrent de reis van enkele Franscho bisschoppen naar Warschau meldt de Pa ri jscho redacteur vau de Msb.": Midden Juni zal de deputatie uit het Fransclie episcopaat, welko gevormd wordt door deu kardinaal-aartsbisschop van Pa rijs, kardinaal Dubois, en de bisschoppen Chollet, Julien, Baudrillart en Chapial, een officieel bezoek brengen aan Polen. Het doórluchte gezelschp zal den 12dcn een bezoek brengen aan Weenen, vervol gens drio dagen td Krakau verblijven om na nog Czestochova bezocht te hebben, den 17den te Warschau aan te komen. Daar zal het door den president van de Poolsche republiek officieel worden ontvangen. Van den 21sten tot den 2-isten Juni zul len de hooge bezoekers verblijven in het koninklijk slot van Posnan. Daar zal den 22sten de beroemde processie plaats heb ben van Hemelvaartsdag, op den avond van welken dag een groote katholieke ver gadering zal plaats hebben, in welke de primaat van Polen, kardinaal Dalhor en de kardinaal-aartsbisschop van Parijs het woord zullen voeren. 24 Juni wordt een bezoek gebracht aan Mgr. Hlond, apostolisch legaat voor Op- per-Silezië; den volgenden dag zal te Kat- 1 towitz wederom een plechtige vergadering KET VOORNAAMSTE NIEUWS* BUITENLAND. Heden zullen de Duitsch-naiïonalen hun houding bepalen. Hei regimenisfeesi is Potsdam is rustig verlcopen. De ex-kreenprins was niet aan wezig. De actie van de linkerzijde tegen rand wordt voortgezet. De Zv/esdsche Tweede Kamer hesft 03 Icgerbegrcoting verwerpen en een amende ment aangenomen cm de bewapening sterk te verminderen. De Litausche minister van financiën er vandoor. BINNENLAND Dc Memorie van Antwoord inzake hst wetsontwerp tot wijziging van de Lear- piichtwet cn van de L. G.-wet 1920. Ds Minislor handSiaaf't zijn nu ingenomen standpunt. Becijferingen betreffende de bezuinigingen. LEIDEN. Ernstig motor-ongeluk onder Wassenaar plaats hebben onder voorzitterschap van den staatsman Ivorfanty. Turkije. Bandidsnoverval in een Turksch dorp. 16 per so n en vermoord. Een bende kommitadji's is gister in het Turksche dorp Kaintkoekhoer op 10 K.M. afstanös van het station Narlikeuy in Oost Thracië binnen gedrongen. De bende ver moordde 12 mannen en 4 vrouwen, terwijl vier andere personen nog door hen werden gewend. Daarna verdwenen de bandieten onbekende richting. Een troepenafdee ling doet nasporingen naar de bandieten. In den loop van den dag hebben zich Da incidenten aan de Syrische grens. Volgens een bericht uit Konstantinopel breidt zich de opstand in Syrië uit. Steeds grootere troepen opstandelingen doen stelselmatige aanvallen op de Fran sclie munitie- cn verplegings-colonnes. Ds opstandelingen hebben een ultimatum ge steld waarin van do bezettingstroepen ge- eischt wordt het laud to verlaten. Een tegenspraak. Generaal Wcygand heeft tegenover de persvertegenwoordigers de juiste toedracht medegedeeld van do incidenten aan de Turkscli-Syrischc grens, welko in de Turk sche cn buitenlandsche Europeesebe per3 schromelijk overdreven zijn voorgesteld. In geheel Syrië lieerscht algeheele rust. De z.g. ernstige botsingen waren rooftoch ten van grensbandieten, waarvan enkele dorpen, die uitgeplunderd werden, het slachtoffer zijn geworden. De Fransclie grensbewaking is verschillendcne malen met succes opgetreden. R. K. Propagar.dac'iub Siatenkiaskring Gouda De Federatie van R. K. Propaganda- Clubs in den Statcnkicskring Gonda houdt den 7en Roomschen Districtsdag op Don derdag 29 Mei 1924, des namiddags te 4 uur, in do zaal „Concordia", te Gouda. Het openingswoord wordt gesproken door den Eere-Voorzitter der Federatie van R. K. Prop.-clubs in den Statenkieskring Gouda, don Zeereorw. Heer P. H. Wijten- burg, Deken van Gouda. De beer I.enrt Hermans, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en Kapelaan W. C. C. M. van Alpben, Geestelijk Adviseur der Fede ratie van R. K. Prop.-Clubs in den Staten kieskring Gouda, zullen redevoeringen houden. Verder wordt de vergadering opgeluis terd door muziek en zang. R. K. Melaatbswcrkersbond Na de rede van prof. Angenent (zie ohm driestar) werd eenige discussie gevoerd, waarbij do heer A. C. de Brmjn (K. li. Vakbureau) zich deed kennen ah! een voor stander van do opvatting dat de wetgever reeds nu voor bedrijfsorganisatie een raamwet dient te maken. Een motie word aangenomen, waarin de bond da hoop rut- spreekt, dat de bedrijfsorganisaties en me dezeggenschap spoedig werkelijkheid zul len worden, en besluit, onder zijn leden de idee van solidariteit in die richting te zul len blijven ontwikkelen. Hofberichten Do Koningin-Moeder wordt YrlJd*° 30 Mei voor eenige dagen op het Loo \er- Walp'rins Hendrik vertrok Zondagmorgen met zijn adjudant per auto naar Am-ter

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1