f Buitenland 15s Jaargang. WOENSDAG 2? MEI 1924 No. 4465 DeABONNEMENTSPRIJSbedraegt b!J vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per iveek 12.50 per kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week 8 2.60 per kwartaal. Franco per post f 2.95 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad Is voor de Abonné*a ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. por kwartaal, by voor- uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Oit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen 1. Bureaux: RAPENBURG No. 10 LEIDEN TIL. INT, ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II OS ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT! Gewone adverleniien 30 eenl per r$saj< Voor Ingezonden Mededeelirtgen wordt het a dubbele van het tarief berekend. s advertent:ön, yan ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en vet> huur, koop en verkoop 10,50. i)it nummer beslaat Kit isrea bladen. De Rapporten der Deskundigen. Do intergeallieerde besprekingen. De conferentie te Milaan. Mussolini verklaarde aan een vertegen woordiger van het B. T. A., dat de confe rentie te Milaan zeer belangrijk is en een grooten stap in de richting der oplossing van de herstelkwestie beteekent. Zij beves tigde de volkomen overeenstemming be treffende de plannen en de daden der beide landen. De beide ministers, aldus Mussolini, maakten op mij een zeer aangenamen in druk. Ik stel hun pogingen om do oplos sing der internationale kwesties te bespoe digen en den vrede te consolideeren ten zeerste op prijs. Ondervraagd door den vertegenwoordi ger van het B. T. A. bevestigden de België 3che ministers dat de bijeenkomst te Mi laan van groot belang is. Zij zal een groote steun zijn bij de voorbereiding der algemeens overeenkomst. Wij hebben ge constateerd, dat de Italiaansche regeering bezield is door denzelfden geest als wij ten aanzien van de dringenae noodzakelijkheid eener aV"emeene overeenkomst. De Franse h—E ngelsc'ns onderhandelingen. Do diplomatieke medewerker van de „Daily Tel." kan definitief mededeelen, dat de Britsche regeering geen verdere onder handelingen met Parijs zal voeren over het Dawes-plan, alvorens een nieuwe Franscho regeering aan het bewind is. De plannen met da Rijksspocrwegen. Verzet der Duitsche V akvereenigingon. Naar een correspondenticiburean mede deelt, hebben de Duitsche vrije vakorgani saties zich in verbinding gesteld met de organisaties in Engeland en Frankrijk, teneinde te trachten wijzigingen te verkrij gen in de voorstellen der deskimdigen in zake de Duitsche rijksspoorwegen, daar de Duitsche vakorganisaties de voorstellen, zooals ze thans zijn, ondragelijk achten voor de groote massa van het personeel. Duitschland. Da peliiicko crisis. Nieuwe toenaderings pogingen. De Rijksdagfractie van de Duitsch-na- tionalen heeft een uitnoodiging gezonden aan het Centrum, do Duitsche Volkspartij en do Beiersche Volkspartij tot een ge meenschappelijke bijeenkomst op 12 Mei ter bespreking van do vorming eener re geering. Nadat do Duitsche Volkspartij en het Centrum geweigerd hadden in te gaan op dezo uitnoodiging, omdat de democraten niet mede waren uitgenoodigd, heeft de Duitsch-nationalo partij thans ook nog de democraten uitgenoodigd. Thans zal heden do bespreking plaats hebben, waaraan dus, met uitzondering van de Deutsch- Völkischen, allo burgerlijke partijen zullen deelnemen. Tot basis van de te houden besprekingen y:al gtfmaakt worden een buitenlandsch- èpliüek program, waarover gisteravond met Rijkskanselier dr. Marx overleg is ge pleegd, strekkende tot voortzetting van de politiek van het kabiuet-Marx-Strescmann. Dc nieuwe FïijltsJag. Communistische beloften. Naar men uit parlementaire kringen «orneemt, is do president van den huidigen Rijksdag, Loebe, in accoord met de Rijks regering voornemens, den nieuwen Rijks dag op 27 Mei a.s. tegen 3 uur bijeen te /oepen. i Do communistische Rijksdagfractie is voornemens reeds in do openingsvergade ring zooveel mogelijk kabaal te maken. Uit een rondschrijven van de centrale der coruuimistische partij blijkt, dat de eerste actie zal gericht zijn op de vrijla ting van de politieke gevangenen. Delegaties uit alle bedrijven, vrouwen van gearresteerden en zij, die gearres teerd geweest zijn, zullen toegangskaarten krijgen, om vanaf do tribune de actie van de communisten in den Rijksdag krachtig to steunen. De staking in de Rocrmijnen. Be toestand steeds ernstiger. De situatie in de Roer begint een zeer bedenkelijk karakter te krijgen. Bijna 93 Pet. van de mijnarbeiders staakt en do overigen brengen niet meer dan 8 pet. van «e gewone hoeveelheid brandstof-naar bo- ïun. - ^al ¥53 mejaalfabrieken zijn door ge-. brok aan kolen gedwongen geworden te sluiten en hierdoor alleen zou reeds oen millioen arbeiders broodeloos zijn. Het Micum heeft inmiddels ingegrepen en do weinige kolen, die in voorraad zijn, in be slag genomen. Do communisten treden met groote driest heid op en wakkeren de bevolking aan le^ vensmiddelen te nemen, overal, waar deze maar te vinden zijn. Bovendien zijn zij er in geslaagd den noodarbeid in verschillen de mijnen door middel van terreur stil te leggen, waardoor duurzame schade ont staat. De politie is dag en nacht in de weer, maar blijkt tegenover do enorme menschen massa onmachtig. Te Essen heeft het ge meentebestuur besloten in zooverre paTtij te trekken, dat aan de vrouwen en kinde ren van de arbeiders een maaltijd verstrekt zal word-en, maar do waarde daarvan zal later door de betrokken huisvaders geres titueerd moeten worden. De Phoenix zal van heden af wegens kolengebrek het gehcele bedrijf stopzetten. Een juridische vraag. De oplossing van het conflict wordt door een juridische vraag bemoeilijkt. Het is n.l. zeer lastig uit te maken, welke op bet oogenblik de geldende arbeidstijd is, nud'e tot nu geldende overeenkomsten niet lan ger van kracht zijn en de arbeiders de scheidsrechterlijke uitspraak van 16 Mei verworpen hebben. Om die kwestie zoo spoedig mogelijk opgehelderd te krijgen iheeft de rijksarbeidminister zich tot den voorloopigen voorzitter van den economi- schen raad gewend en deze heeft vier ju risten benoemd, die in den loop van gister middag voor een eerste bespreking zijn bijeen gekomen. De werkgevers aanvaarden de scheidsrechterlijke uitspraak Naar de „Koln. Ztg." meldt, heeft de Bond van mijndirecties de te Berlijn ge velde scheidsrechterlijke uitspraak, in te genstelling met de houding der mijnwer kers, aanvaard. In het desbetreffende schrijven aan den rijksminister van Arbeid wordt gezegd, dat de bond de uitspraak aanneemt, ofschoon hij daarmee niet accoord gaat, o.a. omdat zoowel de bestaande loonen alsde werk tijden in hoofdzaak worden gehandhaafd, niettegenstaande zij niet in overeenstem ming zijn met do belangen van het Duit sche economische leven. Ook met de nieu we loonregeling voor het overwerk gaat de hond niet accoord, doch hij aanvaardt de uitspraak, omdat hij al het mogelijke wil doen om het bestaande conflict met zijn verderfelijke gevolgen voor het algemeen en met name ook voor de arbeiders te be ëindigen. Frankrijk. Ds mogelijkheid esner coalitie De" onderhandelingen der linker part ij en De onderhandelingen tusschcn de ver schillende linksche partijen om tot over eenstemming te geraken omtrent de te vol gen gedragslijn bij de samenstelling eener nieuwe regeering zijn thans in vollen gang, nu Hcrriot van zijn kortstondige ver- poozingsreis is teruggekeerd. Herriot wordt, naar men weet. beschouwd als de eerste man, dien president Millerand zal ontbieden om zich met de vorming van een kabinet te heiasten. Hcrriot zet alles in het werk om uit het blok 7 der linksche par tijen, dat slechts voor den duur der ver kiezingen was aangegaan, een duurzame regeeringscoalitie te vormen. R.enaudel, die in de Kamer is teruggekeerd en als een sterk tegenstander van -socialistische deel neming in de regeering geldt, heeft aan stonds een onderhoud met Herriot gehad. Intusschen heeft Herriot als leider der radicaal-socialisten, tezamen met Painlevé en Léon Blum, de kopstukken der repu- blikeinsck-socialistiscke en socialistische partij, een verklaring over de toekomstige politiek afgelegd. Uit den aard der zaak bepaalt dezo verklaring zich tot algemeen heden, goede internationale verstand houding; evenwicht in de begrooling, enz. daar Blum tegen socialistische deelne ming in de regeering is gekant. Het slaat wel vast, dat, indien er een kabinet-Herriot mocht komen, de ophef fing van vier der door Poincaré's regee- ring genomen hesluiten zal worden voorge steld: lo. machtigingswet (décrets lois), waarhij Poincaré gemachtigd was bezuini gingsmaatregelen te nemen zonder vooraf gaande goedkeuring van het parlement; 2o. de 20 pet. belaslingverhooging; 3o. de op heffing van het staatmonopolie van luci fers; en de besluiten ran minister Bérard inzake het onderwijs van Latijn in do Fransche scholen. "Wat de buitenlandsche politiek aangaat sprak Herriot zich uit voor een heter wedersijdsch vertrouwen tusschen de verschillende landen. Een speciaal vriendelijk woord had hij voor Italië over. Hoe de Italiaansche hinnen- landsche politiek ook moge wezen, zeide hij, de traditie van sympathie van Frank rijk jegens Ilalig moet gehandhaafd biij- ven. Als burgemeester van Lyon, waar zoo- vleel Italiaansche werkkrachten arbeiden, heeft hij de Italianen als een nijver volk leeren waardeeren. Intusschen houdt men zich bezig met punt 2 van het program der republikeinsch socialisten, hetwelk de wederinvoering van het z.g. „scrutin d'arrondissement" eischt, n.l. het meerderheidstelsel in de kiesdis tricten, in tegenstelling met het thans bei- staande evenredigheidsstelsel. Léon Baréty afgevaardigde Voor de Alpes-Maritimes, zal onmiddellijk een desbetreffend voorstel bij het bijeenkomen der nieuwe Kamer in dienen. Men vra'gc zich af hoe het komt dat een partij, die juist aan het bestaande stelsel haar ovci^vinning heeft te danken, dit stelsel aanstonds wil veranderen. De verklaring wordt gezocht in punt I van het program, dat het onmiddellijk aftre den van Millerand eischt. De president der republiek heeft zich dit jaar bij de behan deling der kieshervorming zulk een fel te genstander van oen terugkeer tot het „scrutin d'arrondissement" betoond, dat hij onmogelijk in zijn ambt zou kunnen blijven, indien het er thans van mocht ko men. Een vreemde kieswet Meer stemmen, minder zetels In de „Rappel" wordt een vergelijking gemaakt van het aantal stemmen, dat door de rechter- en linkerpartijen is behaald, en het aantal zetels dat aan deze is toege wezen. Men komt tot de volgende resul taten: Nationale blnc en aanverwante lijsten 31.784.039 (1919); idem 30.419.847 (1924). Het verlies bedraagt dus 1/30. Linksche partijen (in 1919) 27.057.51 idem (in. 4924) 28.139.831. Winst ongeveer 1/30. Het nationale bloc, dat dus sterker ïs dan liet linksche in kiezersaantal, heeft niettemin tengevolge der fameuse kieswet 244 zetels tegen de radicalen en socialisten 276. Ftgeland, De Engslseh-Russische conferentie Do houding van Moskou Terwijl de Engelsch-Russische confe rentie te Londen voortduurt en dank zii vooral den goeden wil der Britsche gedele geerden, tal van moeilijkheden uit den weg worden geruimd, blijkt uit berichten uit Moskou, dat men niet do minste zekerheid heeft, of het geheele werk der conferentie niet 24 uur na den terugkeer der Russen in Moskou zal worden vernietigd. Do „Eve ning Standard" zegt, dat te Moskou zelf reeds mceniugsverschil is gerezen ten aan zien van d9 besprekingen te Londen en dat gematigden en extremisten elkaar fel bestrijden. Wat de compensatie voor Britsche be langen betreft, waarmede reusachtige som men gemoeid zijn, wachten de Russische gedelegeerden nog op de definitieve in structies uit Moskou, waar men de kwestie sinds Donderdag in overweging neemt. Hei gemeentebestuur van Dublin ontbonden De regeering van den Vrijstaat heeft het gemeentebestuur van Dublin ontbonden en drie commissarissen benoemd om zijn taak te vervullen op grond dat deze niet be hoorlijk werd verricht. Finland. De ontevredenheid in hei leger 800 officieren hebben ontslag genomen uit ontevredenheid met het legerbestuur en den generalen staf, aan welke zij een slechte organisatie verwijten alsmede pas siviteit bij de vorming van een burger lijke coalitiie-ministerie, dei vertraagd is door de meoningsverschillen der partijen inzake het militaire vraagstuk. Turkije. Da Mosoel-Confereniia Aanmerkelijk uiteenloopcndc gezichtspunten Op de Maandag te Constantinopel begon nen Engelsch-Turkscho conferentie over Mosoel zijn de besprekingen niet open baar. Het eerste communiqué zegt, dat de Brit sche uiteenzetting van den stand van za ken aanmerkelijk verschilt van de Turk- IMMMEBlLilMP INTERNATIONAAL EUCHARISTISCH CONGRES. (Officieel). Ter vergadering van het Locaal Comité met do bisschoppelijke gedelegeerden is besloten voor alle plechtigheden en bijeen komsten in het Stadion ook afzonderlijke toegangskaarten verkrijgbaar te stellen. Do overdekte tribune blijft gereserveerd voor de Congressisten, die een doorloopen- de congreskaart bezitten. Do prijzen der overige plaatsen zijn als volgt: voor do cpeningsbijeenkomst .Woensdag:, zitplaat sen f 2.50, staanplaatsen 50 cents. Voor do Stadion-bijeenkomsten' op Donderdag- en Vrijdagavond respect, f l en 25 cent. Voor de Kindercommunie Zaterdagochtend heb ben de kleinen onder geleide der onderwij zers en onderwijzeressen vrijen toegang en de ouderen toegang k 25 cent. Voor Zondag des ochtends tijdens de H. Mis van den Kardinaal-Legaat: zitplaatsen f 2.50, staanplaatsen f 1.èn des middags tijdens de processie zitplaatsen f 2.50, staan plaatsen binnen de muren f 1.en staan plaatsen buiten de muren 50 cent (de pro cessie trekt nl. ook over het afgesloten ter rein buiten de ommuring). Nader zal worden bekend gemaakt wan neer deze kaarten te bekomen zijn. Door- loopende congreskaarten zijn alleen nog maar na schriftelijke aanvrage te verkrij gen. R. K. Uniyersiteit. Men meldt uit Nijmegen aan de ,,'s-Hert. Courant":' Het curatorium der R. K. universiteit al hier heeft beslist, dat voorloopig geen lee- ken zullen worden toegelaten als student der theologische faculteit. Dit besluit is igenomen in afwijking van het gebruik bij de meeste buitenlandsche R. K. Universiteiten en draagt een tijdelijk karakter. Koninklijke Besluiten. Bu rgemeesters. Bij Kon. besluit is benoemd tot burge meester te Herwen en Aerdt W. J. A. M. Bruns, secretaris van die gemeente; tot burgemeester te Stad- en Ambt-Vollenhove jhr. H. Beelaerts van Blokland. Vragen van Kamerleden. De tragedie "van Baarn. Op d® vragen van den heer Ter Hall be treffende liet instellen van een onderzoek omtrent de feiten in verband met 't over lijden van een zwerver in het voor nacht verblijf bestemde politielokaal te Baarn, antwoordde de Minister van Binnenl. Za ken en Landbouw, dat het onderzoek om trent de feiten in verband met het overlij den van een zwerver in het voor nachtver- iblijvers bestemde politielokaal t© Baarn in handen is van de Justitie. In dit stadium meent de Minister zich te moeten onthouden van beschouwingen of mededeelingen als in de vragen beoogd. Niet-toelating van ©en meestor in de rechten als advocaat en procureur. Het Tweed© Kamerlid Oud heeft den Mi nister van Justitie de volgende vragen ge steld:' ,.Is het den Minister bekend, dat door den raad. van toezicht en discipline der Or de van Advocaten to Rotterdam verzet is godaarï, welk verzet door het gerechtshof te 's-Gravenhage is bekrachtigd, tegen de toelating als advocaat en procureur van een meester in de rechten', op den enkelen grond, dal zijn vak, dat van manufacturier, niet in overeenstemming zou zijn met de eer van den stand van advocaat, zulks op grond van artikel 5b Reglement III? Acht de minister deze beslissing niet zeer willekeurig en voor den betrokkene in lioo- ge mate krenkend, waar andere personen, wier nevenberoep ook bestaat in het ver richten van daden van koophandel, als bankiers, assuradeurs e. d„ zonder 'bezwaar 'door do raden van toezicht en discipline worden toegelaten? 'Acht de minister het niet noodzakelijk, dat wijziging in gemeld artikel 5b worde gebracht, ten einde de uitsluiting van be voegden op zoodanige gronden in de toe komst te voorkomen?" Naar ens bij informatie bleek, betreft het hier een geval van. een manufacturier uit Gouda eu ging het verzet van den raad van toezicht en discipline niet tegen het feit, dat de betrokkene manufacturier was, maar tegen do wijze, waarop deze zijn vak van manufacturier uitoefent en dat zou willen combineeren met de advocatuur. In den raad van toezicht en discipline zou de helft voor toelating zijn geweest om dan alleen bij excessen in te grijpen en de an dere helft tegen toelating zonder eenig© restrictie. De deken van den raad zou toen den doorslag hebben gegeven. En deze op vatting zou door het hof zijn bevestigd. „N. R. Crt." Het conflict bij Werkspoor te Amsterdam. Nog geen overeenstemming. Het Haagsche Correspondentie-bureau meldt Do Rijksbemiddelaar H. A. Van IJssel- stein heeft gisteren een bespreking gehad met de partijen betrekken bij de staking op Werkspoor. Aanvankelijk werd met elk van beide par tijen afzonderlijk vergaderd. Daarop volg de een bespreking met beide partijen ge zamenlijk. De vertegenwoordigers van de werkne mers hebben zich neergelegd bij een ver mindering van het tariefloon met 30 pot. De dir9ctio is yan oordeel, dat ook het swgggssEggggeSS MET KOORS3AA93STE NIEUWS. BUITENLAND. Nieuwe toenaderingspogingen tusschen de Duitsche burgerlijke partijen. De nieuwe rijksdag komt waarschijnlijk 27 Mei bijeen. Da communisten beloven ka baal fe maken. De toestand in het Roerconflict wordt met den dag erger. Ü9 onderhandelingen tusschen do linker- partijen in Frankrijk. De gevolgen van een vreemde Kieswet BINNENLAND In de Tweede Kamer is aangenomen een wijziging van de Nijverheidsonderwijs wet. 1 Behandeld wordt verder dc wijzi ging van de Motor- en Rijwielwet. uurloon in dezelfde evenredigheid vermin derd moet worden. Zij heeft echter reeds de concessie gedaan, zich voorloopig met een onmiddellijk ingaande vermindering van het uurloon met 5 pet tevreden te stel len en het nog eenigen tijd (in ieder geval tot 1 'Augustus a.s.) te zullen aanzien of een tweed© vermindering met 5 pet. noodzake lijk is. Waar verreweg het grootste gedeelte van de arbeiders uitsluitend in tarief werkt, is het duidelijk, dat in dit opzicht nog slechts een klein financieel verschil overblijft. Toch bleken beide partijen op hun stand punt te blijven staan, zoodat de vergade ring zonder resultaat uiteenging. Het conflict in de Twentsche textiel-nijverheid. De redacteur van de „Msb." te Brussel meldt: Het Belgisch katholiek verbond van textielbewerkers heeft een bedrag van 5000 francs beschikbaar gesteld voor de in sta king zijnde textielarbeiders van Twente. (Minister Aalbers© heeft geantwoord op schriftelijk gestelde vragen van het Tweede Kamerlid Albarda. Wij zullen dat ant woord in ons volgend nummer mededeelen). De gewone audiënties van de Ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Marine zullen Donderdag e.k. niet plaat3 hebben. Oeiïïesïgda Ee5*icLste5ï. Felle brand te Helmond. V.D. meldt ons uit Helmond: Gisterennacht heeft in deze gemeente een felle brand gewoed. Te ongeveer drie uur werd brand ontdekt in een complex van drie woningen aan do Molenstraat tegenover het R. K. Gasthuis. Spoedig was de brandweer ter plaatse, aio krachtig ingreep. Twee van de drie wonin gen konden met groote moeite behouden blijven, de derde brandde geheel af. Het groote meubelmagazijn van Yan Kampen, dat eveneens een prooi der vlam men dreigde te worden, kon door nat hou den gespaard worden. De waterschade Ï3 over het algemeen zeer groot. Yan oorzaak is niets bekend. Verzekering dekt de sehade. Ongeluk 'met doodelijken afloop. V.D. meldt ons uit Ocstwokl: Gisterenmorgen heeft bij den aanbouw van een boerderij in deze gemeente een ernstig ongeluk plaats gehad. Timmerlieden n arbeiders waren bezig de gebinten van een schuur te plaatsen toen op een gege ven oogenblik een takeltouw brak met het noodlottig gevolg dat een zware balk naar beneden viel, welke terecht kwam cp het hoofd van den 40-jarigen Pieter de Boer, wonende te Lettelbert. De ongelukkige was onmiddellijk een lijk. De arbeiders de Haan en Wiersma liepen lichte kwetsuren op. Het is gebleken dat het takeltouw niet sterk genoeg was voor den arbeid dio er van gevergd werd. De overledene laat een vrouw met zeven kinderen achter. E rustig ongeluk bij het heien. Men meldt ons uit Waddinx-vecn: Bij een heistelling alhier had hedenmid dag een ernstig ongeluk plaats. Een bijd-3 stelling werkendo man had het ongeluk het heiblok, dat enkele duizenden kilo's zwaar i3, op één der handen te krijgen. Heb lichaamsdeel werd totaal verpletterd. Het slachtoffer werd naar het Ziekenhuis ta Gouda vervoerd. RECHTZAKEN RECHTBANK TE 'S-GR AVENHAGE. Uit den distributietijd. Do rechtbank heeft gisteren uitspraak gedaan in een procedure tusschen Gebrs. Bijvoet en den staat over een partij Eiesen- boonen. J

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1