Tweede Biad RADIO Maandag 19 Mei 1924 JLGEMEENE MISSIE-ACTIE VOOR LISSE EN OMSTREKEN. 25—29 Mei 1924. Onder dezen titel is verschenen het pro grammaboek van de Lissesche Missieweek »- esn programmaboek, dat keurig ia ver zorgd, met leerendo en leerzame tekst cn jnooie photo's, en, heel veel gelijkend op Jat der Leidsche Missieweek, daarvoor jüet behoeft onder te doen. Naast het portret van Z. D. H. Bisschop van Haarlem, lezen we het vol gend Bisschoppelijk schrijven aan den jWelEerw. heer A. Th. L. Hendriks, voor zitter van het hoofdcomité: WelEerw. Heer Met genoegen hebben wij kennis ge komen, dat ook Lisse zijn Missieweek zal krijgen. Het comité, hetwelk zich met de organisatie dezer heeft willen belasten, .wenscheni wij van harte toe, dat deze week moge slagen, welke onder Gods zegen zeer yeel zal bijdragen o.a. ook tot versterking van bet eigen geloofsleven, als men! met ©ogen ziet wat anderen hiervan over hebben. U, W. E. en bet comité verleenen wij gaarne op het welslagen dezer onder neming onzen Bisschoppelijken zegen. Met alle hoogachting inmiddels Uw dienaar in O. H. <w. g.) t AUGUSTINUS JOSEPHUS, Bisschop van Haarlem In een eere-comité hebben zitting als be- achermheeren de hoogeerw. hooggel. heer mgr. H. J. M. Taskin, president van het Gr. Seminarie te Warmond en de hoog- serw. lieer H. J. Zondag, Deken van Noordwijk en pastoor te Vogelenzang; als eere-voorzitter de ZeerEerw. heer H. J. P. ïhomann, pastoor te Lisse. Van deze drie eerw. heeren zijn de .por tretten in het programmaboek opgenomen en verder van mannelijke en vrouwelijke Missionarissen uit Lisse en Omstreken. Het programmaboek geeft vervolgens o.m. een duidelijk overzicht vail de Missie tentoonstelling en zegt natuurlijk ook wat er verder „te doen" zal zijn. Wij zullen hier (ook voor belangstellen- tien buiten Lisse) het schoon© program van de Lisse'sche Missie-Actie kort afdrukken: Zondag 23 Mei, 's morgens Algemeenc H. Communie. Half elf Solemneel© Hoog mis door mgr. H. J. M. Taskin. Vier uur plechtige opening der tentoonstelling in het patronaat door de hoogeerw. heer H. *T. Zondag. De tentoonstelling is geopend van 5* 71 uur. Om acht uur Lichtbeelden in de zaal yan den Volksbond. Maandag 26 Mei. Do tentoonstelling is geopend van 1012 uur en van 47 uur. Om half vier Lichtbeelden voor de leer lingen der B. K. Jongensscholen. Om- acht uur Lichtbeelden in do zaal van den iV olksbond. Dinsdag 27 Mei. De tentoonstelling is geopend van 1012 uur en van 47 uur. Om half vier Lichtbeelden voor de leer lingen der R. K. Meisjesscholen. Om acht uur Lichtbeelden; in de zaal van den! Volks bond. Woensdag 28 Mei. De tentoonstelling is geopend van.1012 uur, van 35 uur, van 47 uur. 's Morgens te 7J uur algemeen e H. Com munie voor alle schoolgaande kinderen. Donderdag (Hemelvaartsdag). Half elf plechtige Hoogmis. De tentoonstelling is geopenld yan 3—6 uur. Half acht plechtig sluitingslof met slofc- predicatie door den hoogeerw. pater dr. Cyprianus Verbeek, provinciaal der E. E. P. Carmelieten. Zondag en Donderdag zal er te Lisse in allo H. Missen door een Missionaris wor den gepreekt. Zondag ook in de kerken te Vogelen- Zang, De Zilk en Voorhout. Op Hemelvaartsdag ook in de kerk te Bennebroek. 'l Behalve te Lisse op Zondag, Maaddag en Dinsdagavond worden er lichtbeelden vertoond: Zondagavond te Sassenkeini en Dinsdagavond te Hillegom en Benne- brock. L@f«;eB*en en Kunst BERNARD ZWEERS Zaterdagmiddag is Bernard Zweers, die -gisteren zijn 70sten verjaardag herdacht, op waardige wijze gehuldigd in den. huize Couturier op de Keizersgracht te Amster dam. De groote musicus is het eerst gehuldigd door Minister De Visser, die hem namens de regeering mededeelde, de benoeming tot Ridder in de Orde van den Nederland- schen Leeuw. Ka den burgemeester van Amsterdam, den lieer v. d. Vlugt, voerden verscheidene afgevaardigde uit de musicale wereld het woord. Muzikaal Nederland heeft getoond zijn Nederlandsche kunstenaars dankbaar f0 willen huldigen. DE PAUS EN LEIDEN olgens den Romeinschen correspondent Tan de „N. R. Ct.", is dezer dagen de jederlandsche geleerde, dr. F. C. .Wieder, 4?10 in. de Vaticaansch Bibliotheek een be- «PSrijke wetenschappelijke' ontdekking 'deecT, (liij vond er n.I. 5eü "gesigneerde kaart van het gebied, waarop de West- Indische Compagnie handel mocht drijven) door Z. H. ontvangen. De Paus, die vele jaren lang bibliothecaris van de Ambro siana te Milaan en ook eenige jaren van de Valicaanscho bibliotheek is gewees.t in teresseerde zich levendig voor de zaak. Z. H. vroeg met groote belangstelling naar Leiden, de oudste der Nederlandsche uni versiteiten en de bibliotheek aldaar, be roemd om den schat van klassieke hand schriften, en informeerde of de fotografi sche reproductie van codices weer voortge zet wordt. DE CREDO-FILM In het Katholiek weekblad „Nieuw Nederland, lezen ave: „Er is in deze dagen oen kolommen- en kolommenlange kranten-litteratuur-film af gedraaid, nog langer dan do Credo-film, die tot mijn dubbele verwondering mijn geloofsgenooten in verrukking heeft ge bracht en niet-katliolieken geërgerd. Hebben niet beide partijen ietwat onge lijk? Want de eersten overschatten kinder lijk deze wonder-namaak, gespeeld door acteurs voor een nieuwsgierig publiek, en de tweeden hitsen in dweepzieke gesteltenis tegen dc bovenzinnelijke wereld van liet katholieke geloof zich zelf en andere be- vooroordeelden op wegens dit in do lugu bere film-ellende ongewone lichtbeelden- spel". Wij onderschrijven niet ieder woord van dit in zijn kortheid door te krasse termen uitgedrukt oordeel. Maar de lezer van onze recensie weet, dat wij niet behoorden tot degenen, die over de Credo-film in geestdriftige verruk king waren. Wij vonden deze film heel mooi en juichten de opvoering toe, maar een zoo groote bewondering, als van vele anderen scheen ons, alhoewel psycholo gisch verklaarbaar, objectief niet voldoen de gemotiveerd. GeEtt@ra§jds Bepiehten. De dubbele moord te Wychen. Tegen alle drie de verdachten in zake den dubbelen moord te Wychen is thans rechtsingang verleend. Over den afschuwelijken moord vernam de „Tel." nog eenige bijzonderheden. Van Munster meet het eerst door het kleine raampje naar binnen geklommen zijn en hij heeft zich dadelijk naar de ka mer van Willem-s begeven. Wat daar ge schied is, kon Kees van den Broek niet me- dedeelen, omdat hij, naar hij zegt, daar niet Bij geweest is. Gebleken is nu, dat de oude Willems met zijn zwakke krachten zich toch nog tegen den schurk heeft verzet. Hiervoor getuigt de groote ruine in het slaapkamertje, het feit, dat W. voor zijn bed werd gevonden en dat zijn stok in drie stukken gevonden werd, terwijl de scherven van een koffie- potje in het bed van Willems zijn gevon den. Op de handen van Van Munster zijn ver schillende verwondingen geconstateerd. Vermoed wordt nu, dat hij deze heeft op- geloopen door slagen met den bewusten stok. In totaal moet Van Munster driemaal naar den ouden boer zijn gegaan om hem met den houten hamer op het hoofd te slaan. De tweede maal deed hij het, toen Trui Willems er bij was. Deze begon toen, zooals gemeld is, te bidden en te schreien. Trui herkende den schurk, zooals we me dedeelden. en dit kostte haar het leven. Zij had namelijk den naam „Bertus" genoemd. Bertus is de broer van den gearresteerden Van Munster. Na den moord op de vrouw heeft Van Munster zich voor de derde maal naar den ouden Willems 'begeven. Deze gaf toen nog teekenen van leven en kreeg den „genade slag." Bij het onderzoek naar geld heeft Kees van den Broek zijn metgezel bijgelicht met twee lampen. Deze zijn heide in stukken op den grond gevonden. Kees verklaarde, dat hij zoo overstuur was door de zenuwen, dat hij de 'lampen liet vallen. Van Munster bediende zich daarna van een kaars, die later bij den waterput is teruggevonden. Gebleken is, dat Van Munster na het misdrijf nog 21 eieren heeft gestolen. De kleeren van Kees van den Broek' ver- toonen duidelijk bloedspatten. Hij zegt, dal hij deze opliep, toen Van Munster den ouden boer den laatsten slag gaf, waar hij •bij gestaan heeft. Ook op de kleeding van zijn broer Piet zijn bloedvlekjés aangetroffen. Het is ech ter mogelijk, dat deze van ouderen datum zijn en wellicnt opgeloopen bij een vecht partij. Het verleden der gearresteerden is voor geen van drieën gunstig. Van Munster, die nog steeds hardnekkig blijft onkennen, hoewel thans ook Piet de verklaringen van Kees van den Broek vol ledig 'heeft onderschreven!, is 12 maal ver oordeeld en bracht in totaal reeds 10 jaren! in de gevangenis door. Ook de gebroeders Van den Broek hebben eenige veroordee lingen achter den rug. Tragisch ongeval op den Leidscher» Straatweg. D e renner van Dam overled e n. Gistermorgen is op| den Leidschen Straatweg een tragisch' ongeval gebeurd, dat den beroepsrenner G. H. v. Dam, wo- nendo Jaagpad 3 te 's-Gravenhage, het le ven gekost heeft. Bij het passeeren van een voor hen rijdenden auto zijn de renuers v. Dam en Brinkman gevallen, terwijl juist op dat moment van de tegenovergestelde richting de auto van den Haarcellen ban kier Capadose kwam aanrijden. De chauffeur van dezen auto zag het ongeluk aankomen en deed nog alles om het te vermijden. Hij kon echter' niet verhinde ren, dat één der wielen van den wagen over Van Dam heenreed, die bewusteloos bleef liggen. Do heer Capadose bood on middellijk zijn auto aan om den ongeluk- kigen renner naar een ziekenhuis te ver voeren ett bracht V. Dam' "eerst naar liet gebouw van „Het Roode Kruis" in de Jan van Nassaustrnat i- 's-Gravenhaee, waar men weigerde hem naar men aan „De Crt." mededeelde op te nemen, omdat er op dat moment geen dokter aanwezig was, waarop men v. Dam naar het zie leenhuis Bronnovo vervoerde. Daar con stateerde dr. Groot, dat de renner een ernstige schedelbreuk, benevens eenige kleinere verwondingen had opgeloopen. Te circa kwart over twee is Van Dam aan zijn verwondingen overleden. De politie stelde onmiddellijk een uit gebreid onderzoek in naar de juiste toe dracht van de zaak. Volgens de bij het onderzoek afgelegde verklaringen van ver schillende ooggetuigen, is het ongeval als volgt gebeurd: Te ongeveer half tien is bij paal 2 op den Leidschen straatweg een aantal leden der 's-Gravenhaagsche wielrijdersvereni ging „Excelsior" gestart voor een 20 K.M. betrouwbaarheidsrit. Ongeveer een 150 M. na den start reden de renners een auto achterop, dien zij passeeren wilden. De be stuurder van dezen wagen moest echter een weinig naar links uitwijken voor een voor hem fietsenden heer en dame. Eén der renners, Brinkman, zwenkte me© naar links; vermoedelijk heeft van Dam deze beweging van zijn makker niet gezien. Hij reed althans recht door en kwam daar door mot Brinkman in aanrijding. Brink man viel naar rechts van den weg, ter wijl enkele andere renners eveneens dien kant uitvielen. Van Dam, die wellicht nog tegen den auto opreed, viel naar links, juist op het- moment, dat van de andero zijde de auto van den heer Capadose kwam aanrijden. Van Dam raakte juist onder dezen wagen, met het bovenvermelde nood lottige gevolg. De chauffeur van den heer Capadose heeft nog alles gedaan om een ongeluk te voorkomen; hij stuurde zijn wagen geheel rechts van den weg, zoo zelfs, dat de recliterwielen door het op den berm staande kreupelhout reden. De bestuurder van den anderen auto is doorgereden en heeft vermoedelijk niets van het ongeval gemerkt. Volgens de ver klaringen van de ooggetuigen treft geen der beide autobestuurders eenige schuld doch is het ongeval louter aan een tragi- schen samenloop van omstandigheden te wijten. De renner Brinkman bekwam eenige lichte schaafwonden; zijn rijwiel werd echter geheel vernield, terwijl dat van Van Dam nagenoeg niet beschadigd was. Bij hel roeien verdronken. Uit Amsterdam wordt gemeld: Gister middag voer een roeibootje van een ver- huurinrichtir»welk vaartuigje van niet al te groote afmetingen was, van den Am- stel do Stadhouderskade binnen. Het werd geroeid door een 23-jarig jongmensch, ter wijl een meisje achter in de boot had plaats genomen. Juist toen het vaartuig den bocht omging werd liet water van den Amstel in beroering gebracht door een groote stoomboot. Daar het roeibootje slechts eer> -"»ar c.M. boord had, sloeg het water naar binnen en bracht het tot zinken. Beide inzittenden geraakten te water. Dit werd opgemerkt door eenige voorbijgangers op do Stadhouderskade en een hunner begaf zich te water. Hij slaag de er in het meisje te redden. De jonge man echter verdronk. Zijn lijk werd even later opgehaald. Een negenjarige jongen onder een tram Gistermiddag is op het Tournooiveld te 's-Gravenhage een noodlottig ongeval ge beurd. Te ongeveer 6 uur reed een wagen van lijn 9 der H. T. M. met een open bij wagen den hoek van de Lange Houtstraat en het Tournooiveld om. Uit baldadigheid wilde een negenjarige jongen L. v. d. B. op de treeplank van den bijwagen springen. Hij sprong echter nns en kwam onder den bijwagen terecht. Eén zijner beenen werd geheel afgereden, ter wijl het andere heen gebroken en zwaar verwond werd. In zeer zorgwekkenden toe stand werd de jongen per auto van den Ge neeskundigen Dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Daar oor deelde de dienstdoende geneesheer liet noo- dig om het gebroken been onmiddellijk te amputceren. Gisteravond Iaat wa3 de jongen nog steeds niet tot bewustzijn gekomen. Zijn toestand is zorgwekkend. Moordaanslag te Schiedam. Zaterdagmiddag omstreeks halfvier is op de Nieuwe Haven t© Schiedam een moord aanslag gepleegd. De ongeveer 23-jarige J. F., brillenkoop- jiian' van beroep, afkomstig uit Hansweert, die sedert eenige maanden te Schiedam ver. toeft, had betrekkingen aangeknoopt met de 19-jarige A. J. v. d. W. Deze wenscht© de kennismaking niet voort te zetten. Toen F. 'het meisje en haar getrouwde zuster, mejuffrouw K., ontmoette, vergezel de hij haar. Bij haar huis gekomen, zeide mejuffrouw K. tot F.T „Je krijgt haar toch niet F. trok daarop een revolver en loste op liet meisje een' '4-tal schoten, waarvan 3 haar onder het rechterschouderblad trof fen, en een onder den rechteroksel. Een vijfde schot, blijkbaar op het hoofd gericht miste, doordat het meisje bukte. F trok daarop zijn jas uit, wierp zijn hoed af en rende op de haven toe', maar voor hij bij het water kwam bedacht hij zich'. Eenigo ooggetuigen grepen den man e>n brachten hem in een garage in de onmid dellijke nabijheid, vanwaar telefonisch een dokter en de politie gewaarschuwd werden. Op last van dr. Geerdes werd het meisje naar het ziekenhuis vervoerd. F. is op het politiebureau opgesloten De revolver van licht kaliber is door de politie in 'beslag genomen. Tragisch. Te Wouw vierde de vorige week het echt paar van der Heijdenvau Geel het gou den bruiloftsfeest, ThAns zijn bei '.:n i één week overleden. Verdronken. Het éénjarig zoontje van den vracht rij- i 1 dér J B ié Mookhoelc is in dé sloot ach ter de woning geraakt en levenloos daaruit opgehaald. Doodelijk ongeluk. Vrijdagavond half elf is op den Am- sterdamschen Straatweg nabij Ede de zekere ten C. uit Wageningen door een nog niet opgehelderde oorzaak tegen een vrachtauto van R. uit Ede aangereden en daarna te gen een boom aangebotst. Hij was onmid dellijk dood. Wie de schuld van het onge luk draagt staat nog niet vast. Het lijk is naar het lijkenhuis te Ede vervoerd. Doodelijke val. De circa 40-jarige monteur Kramer, sinds korten tijd to Terneuzen woonach tig is bij het verrichten van werkzaamhe den in een paal, doordat deze brak, geval len en onder den paal terecht gekomen. De borstkas van den ongelukkige werd in gedrukt. Hij stierf korten tijd daarna. Het slachtoffer laat een vrouw en vier 'kinderen achter. Autobus-ongeval t8 Berg en Dal. Gisterenmiddag gebeurde in den Holle- weg onder Berg en Dal een auto-ongeval, dat nog al tamelijk goed afliep. Een autobus, komende uit de richting Nijmegen kwam door nog onbekende oor zaak ie kantelen. Van de vijf on twintig in zittenden werden negen personen min of meer ernstig gewond. De electrische draad. Een Duitsch electricien, werkzaam aan de leiding van de electrisohe tram te Voor burg, bleef aan den draad hangen. In le vensgevaarlijken toestand werd de onge lukkige naar St. Antonipsdioeve vervoerd. Belangrijke auto-smokkelarij. De Duitsclie grensbeambten hebben een belangrijke smokkelarij van auto's en mo torrijwielen uit Holland, naar Pruizen ont dekt. Toen de koers van de Mark daalde, werden groote partijen auto's naar Holland verkocht die men nu weer naar Pruisen hij nacht en schemer binnensmokkelde. De smokkelbende staat onder leiding van. een Hollander te Bellingwolde. De helpers bren gen de opbrengst der verkochte auto's weer naar Holland. Inbraak in een kerk. Vrijdagnacht zijn. inbrèkers binnenge drongen in de kerk van O. L. Vr. Rozen krans aan den Singel te Schiedam. Door uitsnijding van een ruit in het verwa^- mingshok heeft men zicl^ toegang tot de kerk verschaft én de drie offerbussen, open gebroken. Vervolgens heeft men een bezoek gebracht aan de Sacristie en Pastori© en tuin. De geheele buit bestaat uit een ver moedelijk gering 'bedrag uit do offerblok ken; een som van f 20 uit de keuken, waar men ook een gouden broche heeft medege nomen. Drie zakjes met zilvergeld tot een bedrag van f 30 vond men ingepakt gereed staan in de keuken en hieruit wordt gecon cludeerd, dat de dief of dieven bij een of ander gerucht do vlucht genomen hebben. De politie heeft een nauwkeurig onder zoek ingesteld; vingerafdrukken zijn geno men. Van de daders echter is nog geen en kel spoor gevonden. „Msb." Nekkramp bij een koe. Te Olst is bij een koe van H. Smit op ..de Boskamp" nekkramp geconstateerd. Het dier meest- onmiddellijk worden afge maakt. Guiten!. Berishien Botsing met den Simpton-Express Vier doodon Uit Laibach wordt gemeld: De Simplon-express is op weg naar Italië bij Adelsberg op een goederentrein geloopen. Daarbij werden vier personen gedood en vijf zwaar gewond. Do dienst doende beambte schoot zichzelf dood. De hotsing was een gevolg van een verkeerden wisselstand. Aankoop van Y/embley! Een Amorikaansch bod van 8 millioen pond Hetgeen een ieder had kunnen verwach ten, ofschoon niemand er aan gedacht heeft, is thans geschied. Te Londen is een Amerikaan aangekomen, die voornemens is V embley t© koopen. Hel .Is rar. L. Brit ton, een rijk indus trieel van New York en Chicago en bezitter van uitgestrekte petroleumvelden in Texas. „Ik hen naar Londen gekomen", ver klaarde hij in een interview, „om te zien of er kans bestaat beslag te leggen op de terreinen en gebouwen te "Wembley, zoodra de tentoonstelling geëindigd is. „Ik werk niet voor een syndicaat", verklaarde hij, „ofschoon mij steun is aangeboden tot een bedrag van 10 millioen dollar. Ik heb mij nog niet in verbinding gesteld met de ten toonstellingsautoriteiten, maar mijn idee is, dat de tentoonstelling een blijvende instelling moeten worden voor Londenaars en Amerikanen. De afdeeling der vermake lijkheden zou worden uitgebreid tot een sóórt ontspanningsdorp, juist buiten Lon den. Wij hebben onze plannen gebaseerd op de veronderstelling, dat de gebouwen van Wembley op 10 jaar berekend ziju. Naar de „Evening Standard" verneemt, zou mr. Brit ton bereid zijn 8 millioen pond te bieden, doch hij zelf weet nog niet, hoe de Engelsche autoriteiten tegenover zijn aanbod zouden staan. Muziekcorps van 1000 man te Wembley Meer dan duizend militairen, gekozen uit de muziekcorpsen van alle regimenten in het Vereenigd Koninkrijk en aan den Rijn, zullen zich ter gelegenheid van de viering van „Empire Day" op 24 Mei te Wembley doen hooren. Dit gToole corps zal ook spelen bij gelegenheid van den dienst, die den Zondag daarop wordt gehouden in het Stadion op do tentoonstelling, tege- r HTT ÖE RAÖÏÖ-WEfiECff. Wat er vanavond te hoorton li 0.30 uur. F.L. (Eiffoltoren) 260Ó M. Con-T eert. 7.15 N.S.F. (Hilversum) 1050 Mj Kinderuurtje. 7.50 5 W. A. (Cardiff) 350 M. Coim eert. zang en kamermuziek. 8.20 6 B. M, (Bournemouth) 385 M. Concert van het stedelijk' orkest. 8.25 2 L. O. (Londen) 365 M. Mu« ziek van Royer Quilter. 8 30 P C G G (Den Haag) 1070 M. Concert van de ^Batavieren". De heer L. Si mans. Leider der; „Wereldbibliotheek", te Ami sterdam, heeft zich bereid ver klaard. tussclien enkele num-i mors van het muzikale pro* gramma, een verhandeling té houden over: „Radio en het Boek". 8.35 Brussel 270 M. Concert. 9.20 S. F. R. (Radio-Paris) 1780 M. Concert. 10.25 2 I, O (Londen) 365 M. Tho Savoy Bands. De nachtegaal voor de draadlooee. Een van de meest interessante proeven, tot dusver door de Engelsche omroep-» maatschappij genomen, zal heden plaat* hebben. In de bosschen van Surrey zal een poging worden gedaan om het gezang van de nachtegalen gelijktijdig in alla deelen van het land draadloos-telefonisch ten ge* hoore te brengen. In den laatsten tijd wa* ren reeds proeven met goed gevolg geuo% men; een gevoelige microphoon was ge»* plaatst dicht-hij do plek waar zes nachle* galen gewoon waren concert te geven. De vredes-redevoeringen. De draadlooze uitzending van do rede* voeringen, Zaterdagmiddag gehouden tei? gelegenheid van de 25-jarige herdenking der vredesconferenties, is mislukt. Comolete TOESTELLEN en ONDERDEELER voor draadlooze telegrafie-telcfonio tegen concurreerende prijzen. Zie onze étalages INTERNATIONAL ELEÜiE MACHINE Elf1 6764 v.h. R. GEERAERT3-REUTER MARE 70 - TEL. 1118 - LESSEN lijk met een koor van 3000 zangers, terwijf zij later nog een reeks concerten zullen geven. De cholera in Indië Naar de „Daily Mail" meldt, neemt liet aantal cholera-gevallen te Bihar en Ben galen langzaam af, ofschoon de epidemie nog de vorige week 2500 dooden eisclite.' In verband met het komende mango-» seizoen is een officieele waarschuwing ge-» p'ubliceerd tegen hot overmatig eten van' vruchten, daar dit elk jaar de voornaam ste oorzaak der cholera vormt. LEGER El VLOOT J. t« Te Beverwijk is overleden de lieer J. da Wind, ridder der Mil. Willemsorde 4e kL In '1872'74 nam hij als .soldaat van het Indisch leger deel ahn den juist uitgebro ken At joh-oorlog en werd bij de inneming van d.eu kraton belast met de overbren ging van een brief. Onderweg dicht bij den kraton, werd het paard onder hem. doodgeschoten, dodli De Wind zou zijn brief overbrengen. Te voet zette hij zijn tocht voort en bereikt© het doel. Hij was oen der eersten die de kraton binnentrok. Voor dit heldhaftig optreden is De Wind benoemd tot ridder van de Militaire Wil lemsorde. RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE ALPHEN AAN DEN RIJN. Voor het Kantongerecht stond tereear. A. G. terzake dat door hem waren afge leverd twee bussen melk, waarin, naar uit een ingesteld onderzoek gebleken was, zich een aanzienlijke hoeveelheid vuil bevond. Bekl. was niet verschenen. Dr. v. Eek, directeur van den Keu ringsdienst van Waven te Leiden, ver-» klaarde, dat deze melkvervuiling buitenge woon erg was. De ambtenaar van liet O. M. eischte een geldboete van f 200 subs. 50 dagen hechtenis. Do Kantonrechter uit spraak doende, veroordeeld© beklaagde tot f 100 of 20 dagen. Voor eenzelfde overtreding stond terecht J. do V. te Tor Aar. Eisclh f200 of 50 dagen. Vonnis f50 of 10 dagen. Tegen W. V. te Woubrugge was proces-verbaal opgemaakt, dat hij met schakels in water had ge vis oh t, dat hem niet toebehoorde en waartoe hij evenmin vergunning had hekomen. Twee getuigen bevestigden dit feit. Uitspraak f 5 cf 5 d. Voor eenzelfde overtreding, het vis* sclien met een zischzegen, stond terecht C. v. d. B. Bekl. bekende het hem ten laste gelegde, en verklaarde te welen, dat hij vischte in een anders viscliwater, doch hij had aldus uit drift gehandeld, daar men zijn vischwator geheel had uitgevisolvt.' Bekl. heeft N., in wiens water hij visöhlöc schadeloos willen stellen, doch dezo wilde hier niets van weten. Bovendien had dikwijls in het water van bekl. geviseht* waarvoor hij steeds vergunning verkreeg,- N. werd nu gehoord en deze bevestigd# het laatste gezegd van bekl., verklaarde te vens dal hij om te visschen geen toestem-^ ming had gegeven, en deoldo omtrent do schadevergoeding mede, dat hij met f IQ geen genoegen wilde nemen, omdat bekL. eerst f20 had bedongen. A. P., gemeente-veldwachter, bevestigde dit, terwijl hij verklaarde» dV befea. al#

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3