VRIJDAG 1© MEI 1924 Mo. 4401 Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN HflllTEMLftüaP P»flMEBLI1«P 15e Jaargang, eQcidóohc&oiiïcmt O© ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bf] vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 6 2.50 per kwartaal. iBij onze Agenten 20 'cent per week 62.60 per kwartaal. SPranoo per post I 2.95 per kwartaal. {Het Geïllustreerd Zondagsblad 5s voor do Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Olt blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen J. TIL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTiE 15 GIRONUMMER 103003 u POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gawono adverientlën 30 een» pe? rage» Voor Ingezonden Mededeelingen wordt hst dubbele van het tarief berekend. n Klein» ndverlentlan, van ten hoogste 80 woorden,waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop ËQ.50. Dit nummsr bestaat uit fcwe fclsden. Duiischland. De politieke toestand P e Duits cli-N ationalen eischon aftreden der regeering Ilcl bestuur der Duitsck-nationale partij, hetwelk gisteren vergaderde onder leiding Van dr. ïïergt heeft een motie aangenomen, waarin in verband met de verkiezingen, welke volgens de motie den politie leen wil van het volk kekben doen blijken, van de rijksregeering wordt geëisclit, dat «zij terstond bij den rijkspresident kaar ontslag zal indienen, daar de tegenwoor dige regeering alle recht mist, Duitsckland bij de onderhandelingen over het experts- rapport nog te vertegenwoordigen. Voorts verzet de motie zich er tegen, dat het Kabinet eventueel de wetsontwerpen ter uitvoering van het expertsrapport aan de «Commissie van Herstel voorlegt, of zelfs maar bij voorbereidende onderhandelingen aan de organisatie-commissie of aan de C. v. H. eenigo verklaring-doet of la§tt doen over het standpunt van do Duitsche regee- ring. Do Duitsck-nationale Volkspartij aldus do motie zal dergelijke verklarin gen niet als bindend beschouwen. Ds rechts- en links-radicale agitatie Een Ulancndag te Fürstcnwalde De rechts-radicalen ontwikkelen den laatslen lijd overal een koortsachtige actie. Overal worden plannen ontworpen voor zoo genaamde Duitsche Dagen en Lcgerdagen. Nu wordt weer uit Fürstenwalde, een stadje in de Mark Brandenburg, gemeld, "(at aldaar Zondag een Ulanendag zal wor den gehouden. Onmiddellijk hebben ook kier de Communisten maatregelen geno- aien, om met medewerking van hun Ber- Hjnsche partijgcnoolen een machtige tegen- demonstratie op touw to zetten. Zoo doze beide demonstraties niet verboden worden, krijgen wee zonder twijfel in Fürstenwalde een herhaling van de bloedige gebeurtenis sen te Halle. De Communisten zijn het offensief reeds begonnen; gisternacht hadden ze van het Ulanenstandbeeld te Fürstenwalde de lin kerhand afgeslagen, waarover natuurlijk in rechtscke kringen hevige verontwaardi ging lieerscht. Niet minder verontwaardigd is men van rechts over het verbod van de Sckla- r;el ter-herdenking, dia men-dezer dagen in het Stadion te Berlijn wilde houden. Het Pestuur van den Verein. Vatorlandischer Verbande Deutschlands heeft tot den Ber- 'ijnschen hoofdcommissaris van politie een schrijven gericht, waarin het tegen dit verbod ten scherpste protesteert. Het be stuur wijst er op, dat nog nimmer een socialistische of communistische demon stratie door lieden van rechts is verstoord. Demonstraties van rechtsche groepen ech ter worden door de communisten systema tisch lastig gevallen. Het is een smaad voor het Duitsche volk, dat door een Duitsche autoriteit de herdenking van een heldhaftig slachtoffer- der Fransche geweld politiek eenvoudig verboden w-orat. Do Vaterlündische Verbande eischen dan ook onmiddellijke opheffing van dit verbod. Ontevredenheid onder de industriealen Volgens de „Voss. Ztg." hebben een aan- dal industrieelcn, ontevreden over de hou ding van hel verbond der Duitsche In dustrie ten opzichte van het rapport der aeskundigen, besloten uit dit verbond te inreden en een eigen organisatie te slich- 5®n. Het blad verklaart echter, dat slechts fen enkele industrieel van bcteekenis bij jtcis beweging betrekken is. Afscheidsbcweging in Hannover Voor gelijke rechten als andere bondsstaten Hannover wil niet langer een onderdeel •7.111 Pruisen zijn, het wil een afzonderlijke bondsstaat zijn, zooals b.v. Beieren of Saksen. Ü9 eerste belangrijke stap naar zelfbestuur wordt a.s. Zondag gedaan. Art. 18 van do Duitsche grondwet zegt, dat voor de stichting van een nieuwen alaat allereerst een stemming noodig is, baarbij men uitmaakt of er een plebisciet fever do onderhavige kwestie verlangd •wordt. „Eén derdo van het totaal aantal dergenen, die stemgerechtigd zijn voor den Rijksdag en wonende binnen het betrok ken gebied" moet die preliminaire stem ming verlangen. 'r Die stemming nu vindt Zondag plaats. In de provincie Hannover zijn ongeveer i.-j millioen kiezers voor den Rijksdag, zoodat er minstens 'A millioen kiezers ge vonden moeten worden ten gunste van het houden van het eigenlijke plebisciet. De stemming van Zondag zal do beweging hetzij aanmerkelijk verder tot haar doel ferengen, hetzij voorgoed .vernietigen. Hei laatste „Hitler-proces" Opheffing van 't Volksgericht. Het Volksgericht heeft Woensdag het laatste kleine „Hitler-proces" behandeld, en wel de aanklacht tegen den gewezen luitenant Hess die op 8 November j.l. des avonds in de Bürgerbrau een aantal perso nen, o.w. verschillende Beiersche minis ters heeft gearresteerd en weggevoerd. Hij werd veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden vestingstraf en 20 mark boete, met do bepaling, dat de straf na drie maanden voorwaardelijk wordt. Dat was tevens de laatste zaak welke het Volksgericht berechtte, want de ter mijn, waarmede na 1 April j.l. het bestaan van deze rechtbank was verlengd, is Woensdag afgeloopen. De staking aan de Roer Besprekingen met de bezotting De bezettingsoverheid had dezer dagen de leiders der mijnwerkersbonden, die te Essen wonen, uitgenoodigd tot een bespre king. In den loop daarvan heeft de bezet tingsoverheid do leiders der vakbonden aansprakelijk gesteld voor het gaande hou den der cokesovens, die de gemeente Essen van gas voorzien. De leiders der vakbonden betoogden, dat zij geen verantwoording op zich konden nemen voor misstanden, die uit het drijven van communistische cn anarchistische ele menten voortvloeien. Goede vooruitzichten op een compromis Naar bericht wordt, hebben de onder handelingen in het Rijksministerio van Arbeid te Berlijn, inzakee het conflict in den mijnbouw een zoodanig verloop, dat men hoopt binnen zeer korten tijd tot een compromis te komen. Frankrijk. De kabinetscrisis. Her riot of Briand premier? Naar alle waarschijnlijkheid zal Mille- rand Herrio-t naar heit Elysée roepen en -hem do opdracht lot vorming van een nieuw kabinet geven. Deze opdracht zal hij met of zonder voorwaarden aanvaar den. Indien Millerand echter voorwaarden stelt, zal Hcrriot waarschijnlijk verplicht zijn te weigeren. In het tegenovergestelde geval zal Her- riot zich tot de socialisten wenden en hun medewerking inroepen. Dezen zullen daar over op hun congres, dat op 1 Juni a.s. gehouden wordt, heslissen. Stemmen zij toe, dan krijgt men een ministerie uit het „linker Blok", weigeren zij, dan zou Herrio-t óf aan de andere zij de steun moeten zoeken óf de opdracht teruggeven. In dit geval zal Millerand zich waar schijnlijk tot Briand wenden. Dg eerste stemming, welke in do nieu we Kamer zal plaats hebben voor het ver kiezen van voorzitters, zal daarbij van grooten invloed zijn. 1 j .-•i De houding der socialisten. Aller aandacht is op het oogenblik ge vestigd op de houding van de socialisten. Zij zuilen den len en 2en Juni te Parijs oen buitengewoon congres houden om hun houding te bepalen en over do al of niet deelneming aan bet bewind te beraadsla gen. ïweo slroomingen doen zich zeer sterk voelen, Paul Boncour, Auniol, Varenne, Renaudel cn andere kopstukken zijn voor het aanvaarden van minister-portefeuil les, daar zij den toestand aldus beooraee- len, dat bet niet betreft een meedoen aan een-burgerlijk kabinet, doch het verdoelen van de taak, die zoowel aan de burgerlijke als aan de socialistische oppositie van eer gisteren is opgedragen. Daarentegen schijnt Leon Blum vlak weg tegen het aanvaarden van regeerin'gs- verantwoordelijkheid to zijn en hij zou daarbij volgens de gangbare aanwijzingen gesteund worden door 'n groots massa der socialisten. Herriot schijnt echter te reke nen op deelneming van de socialisten De Glcmenccau-groep. Da Glemenceau-groep van de kamer Is buitengewoon gehavend uit den strijd ge komen. Feitelijk blijft alleen Ignace over, bij wien do zeeroerw. heer Bergey, bet nieuwe kamerlid voor Bordeaux, die op Mandeis lijst gekozen is, zich misschien aansluit. Mandel gaat weer lucht happen in Japan, Tardieu een reis maken door Amerika. De „Echo National", het Tardieublad, is gisteren voor bet laatst verschenen Engeland cn de crisis In Frankrijk. Mac Donald's plannen. Volgens inlichtingen uit Engelsche bron zal Mac Donald den (Peuwen president van den Franschen ministerraad, die na 1 Juni als zoodanig zal optreden, uitnoodi- gen naar Londen te geinen om te confe- reeren over den internationalen toestanx. Mac Donald zou echter geneigd zijn, reke ning houdende met de drukke bezigheden van zijn Franschen collega, op dat tijd stip naar Parijs te komen. Engeland. Het mijnconflict. Eon ontwerp-overeonkomsï opgesteld. Men gelooft, dat de dreigende nationale mijnwerkersstakmg, 'welke een ramp voor het land zou be te-eken en, afgewend is. Gisteravond is n.l. een overeenkomst be reikt betreffende de Iconen der mijnwer kers. De voorwaarden dezer overeenkomst zullen den 29sten dezer aan een vergade ring der mijnwerkersgedclegcerden wor den voorgelegd. Italië Onrust bij de Fascisten. Een campagne tegen don Minister van Financiën Do onrust in de fascistische partij is allengs dermate toegenomen dat do „Po- polo id'Italia" in een hoofdartikel gewaagt van intriges, en dringend vermaant tot eendracht. Do -oneenigheid betreft eensdeels de her ziening van het partijprogram en is an derdeels een vinnige campagne tegen den minister van Financiën, die er van wordt beschuldigd, de belasting le hoog op te voeren en to karig te zijn met list verstrek ken van gelden voor openbare werken. Denemarken. De oniwapeningsplannen. Slechts politietroopon. Eenigen tijd geleden is reeds gewag ge maakt van den nieuwen ontwapenings- koers, welk door den pas aan het bewind gekomen socialistische Deenseho minister is aangekondigd. Rasmussen, do minister van Oorlog, heoft verklaard, dat Ji'ij tegen den herfst een wetsontwerp zal indienen voor een al- geheele militaire entwapening van het land. Van het tegenwoordige leger zullen slechts politietroepen worden 'behouden. De militaire begroeting zal daardoor tot 10 millioen kronen kunnen worden ver laagd. u Rusland. De terechtstellingen in Siberië. De staking op den Amoerspoorweg is onderdrukt, aldus de Russische bladen. Het stakingscomité is gearresteerd. De ge- lieele spoorweg is bezec door strafexpedi ties, die jacht maken op de stakingsleiders Op alle sta1 ions zijn militaire rechtbanken geïnstalleerd, die het recht hebben dood vonnissen uit te spreken. Hot aantal gefu- silleerden wordt geheim gehouden, maar hot is zeer groot. Uit Blagowesjfsjensk, dat dicht aan de Chineesche grens liigt, zijn vele beambten naar China gevlucht. Lliauen. Een communistisch complot ie Wilna. De bladen maken melding van de ont dekking van een groot communistische sa menzwering te "Wilna. Het complot had ten doel, tegelijkertijd te "Wilna en to War schau een opstand te organiseeren. Amsrika. De nieuwe Immlgratie-v/ot. 'Aangenomen door het Huis van Afgevaardigden. Reuter meldt uit "Washington, dat het Iluia van Afgevaardigden in weerwil van de oppositie van president Goolidge met overweldigende meerderheid het rapport van de conferentie van congresleden heeft aangenomen, waarhij de uitsluiting van Japaoische emigranten zal ingaan, op 1 Juli van dit jaar. Zoo als men weet, had president Goolidg© uitstel tot Maart 1925 verlangd. Het wetsvoorstel gaat nu naar den Senaat. Koninklijke Besluiten. Post en telegrafie. Rij Kon. besluit is, te rekenen van 6 Mei, de referendaris bij heb 'hoofdbestuur der posterijen en telegrafie D. van Jole eervol ontheven van de tijdelijke waarneming van de betrekking van directeur van den post cheque- en girodienst, met dankbetuiging voor de diensten, door die waarneming be wezen. Bij Kon. besluit i3 aan den directeur van bet post- en telegraafkantoor te Vlijmen A'. Koops, en deh directeur van het postten telegraafkantoor te Etten, F. J. H. van Hest, op hun verzoek, als zoodanig eervol ontslag verleend, met ingang van resp. 15 Mei en 1 Juni. Vragen van Kamerleden. Do veeziekte benedon den M o e rdij k. De heer Fleskens beeft den Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw gevraagd om, zoo de aard van de ziekte onder do runde ren nog niet vastgesteld is, onverwijld stappen te doen en daartoe maatregelen te nemen. Acht de Minister liet niet dringend nood zakelijk, dat onverwijld een deskundige commissie wordt benoemd, welke deze ziek te onderzoekt, ook in verband met de be strijdingsmaatregelen. welke moeten wor den genomen on in het belang van een goede uitvoering der Yleesekkeuirng? Regeerings- en Voogd ij- kinderen. Mevrouw BakkerNort beeft den Mi nister van Justitie in verband met bet feit, dat ter terechtzitting van de 6e ka mer der rechtbank te Amsterdam 19 Maart 1.1. vijf verzoekschriften zijn behandeld van een liefdadige instelling, waarbij deze ver zocht ontheven te worden uit de voogdij over minderjarige kinderen, waarvan de ouders uit de ouderlijke macht waren ont zet of ontheven, omdat zij uit hoofde van haar finaiicieelen noodtoestand onmachtig is de zorg voor deze kinderen verder te dragen, en ook met het feit, dat den of ficier van justitie to Alkmaar namens het bestuur van de afdeeling West-Friesland van de Vereeniging Tot Steun h medege deeld, dat de algemeene vergadering dezer vereeniging heeft besloten, voorioopig geen kinderen meer aan te nemen, omdat het rijkssubsidie beslist ontoereikend i3 en de geldmiddelen toch reeds te kort schoten om 33 pupillen van alles te voorzien en de vereeniging zich geplaatst ziet voor een groot tekort, gevraagd of deze feiten, die niet op zichzelf staan, geen grond opleve ren, te overwegen, of niet verhoogd behoort te worden het subsidie aan de vereenigin- gen, die zich 'belasten met de opvoeding eu verpleging van regeerings- en voogdij-kin deren. opdat niet door gebrek aan ge- wenschic plaatsing gevaar zal ontstaan voor stijging der criminaliteit en recidive van kinderen 1 De schoenwet. Ministerieel© bepaling. De Minister van Arbeid maakt bekend, dat met ingang van IS Mei invoer van schoenwerk, waarvan het bovenstuk groc- tendeels van leder i3 vervaardigd, zal kun nen worden toegestaan, indien daartegen over een aankoop van binnenlandsch fabri kaat staat tot een waarde, gelijk staande aan een vierde der waarde van het in te voeren schoenwerk. De nieuwe salarisregeling voor het rijkspersoneel. Een persbericht. Omtrent de voornemens van de regeering met betrekking tot de nieuwo salarisrege ling voor liet rijkspersoneel deelt men aan do ,,N. Ct." het volgende mede: De nieuwe salarisschalen zullen bedra gen 80 pet. van het inkomen voor burger- rijkspersoneel, 85 pet. van het inkomen voor militair personeel beneden den rang van adjudant en 80 pet. voor het overige militair personeel. Deze berekening geldt van het salaris, dat op 1 Januari 1024 genoten werd. De bestaande wachtgeldregeling zal ook spoedig worden opgeheven, door toeken ning van een afkoopsom, welke 60 h 65 pet. van het totaal wachtgeld bedraagt. Ten aanzien van het op wachtgeld ge steld personeel zullen binnenkort nog an dere maatregelen getroffen worden. (Wij nemen dit bericht, zooals vanzelf spreekt, onder voorbehoud over). Do staking in het brandstoffenbedrljf te 's-Gravenhage. Opgeheven. De staking in liet bvamUtoffonbedrijf te 's-Gravenhage is opgeheven en alle arbei ders zijn weer aan het werk gegaan. Do gang van zaken bij do opheffing van dit conflict is, naar „Het Volk" meldt, aldus geweest: De rijksbemiddelaar, ir. van IJsselstej-n, had de patroons en arbeiders ter confe rentie bijeengeroepen en legde den onder handelaars een berekening voor, waarbij hij heb loon der stakende arbeiders becij ferde in verband' met deït gedaaldeH le vensstandaard. De kosten van het levens onderhoud in Deo. 1920 op 1GÖ bepalende, kwam do bemiddelaar tot een een loon voor de brandstoffenarbeiders van f 32.58 per week. Men weet, dat de stakers f33 eischten en do patroons f32. Na langdurige bespre kingen is besloten heb loon gedurende 8 maanden van het jaar te bepalen op f32.50 en gedurende do 6 wintermaanden op f33. Hiermede hebben beide partijen genoegen genomen. - Do arbeiders hebben dus gemiddeld 25 cents van hun locncisch laten vallen. - BET VOORNAAMSTE NBEUWSr BUITENLAND. Toenemende actie dsr Duitsche nationa listen, waar tegenover de communisten eyenoens een greotere activiteit ontwikkelen Do afscheidingsbeweging van Hannover. Goede hoop pp een compromis in het mijnconflict aan de Roer. De houding der Fransche socialisten t.o.v. de regesringsyerantwocrdelijkheid. BINNENLAND Wijziging Waarborg voer gouden en zilveren werken (Staten-Generaal). De socialistische terreur in Twente. R. K. Universiteit De bibliotheek. Naar wij vernemen heeft wijlen do fcoog- eerw. heer M. W. A. Jaspar, Deken van Echt, zijn geheele bibliotheek vermaakt aan do R. IC. Universiteitsbibliotheek te Nijmegen. Rotterdam heeft het land van Hoboken gekocht. 4 Millioen. Het voorstel tot aankoop van het Land van Hoboken voor 4 millioen heeft in den gemeenteraad van Rotterdam een breed voerige discussie uitgelokt. Een der voor waarden, waarom verschillende leden tot aankoop wilden besluiten, was, dat de ge meente weer als bouwgrond zou verkoopen. Naar aanleiding van redevoeringen van den heer Van Ravesteyn, die het land ge heel als plantsoen wil aanleggen, en van den heer Ter Laan, die zooveel mogelijk groen wil behouden, heeft de raad met 2010 stemmen aanvaard een amendement- Schouten. waarin er uitdrukkelijk voor wordt gewaakt, dat het land een dergelij ke bestemming zal krijgen. Met algemeene stemmen is daarop tcfc aankoop besloten. Arsenicum in behangsel, meubel- en gordijnstof. Het Stbl. no. 213 bevat, zooals gisteren in het kort gemeld, het Kon. besluit van 28 April j.l., tot toepassing van dö artike len 14 en 15 der "Warenwet (Slbl. 1919, no 581) op behangsel, meubel-en gordijnstof Artikel 1 bepaalt: Dit besluit verstaat onder: „Behangsel, meubelstof, waaronder ta verstaan ook tapijlstof en gordijnstof", behangsel, meubelstof en gordijnstof, die voor den handel bestemd of in den han-< del gebracht zijn. Artikel 2: 1. Behangsel, van papier ver-» vaardigd, mag niet meer dan 5 mgr. ar-< senicum (As) per M2. bevallen. 2. Behangsel van andere grondstof dan van papier vervaardigd, meubelstof en gordijnstof mogen niet meer dan 100 mgr. arsenicum (As) per M2. bevatten. Artikel 3: Voor de beoordeeling of d© waren in dit besluit genoemd, voldoen aan de daarin gestelde eischen, moet gebruik gemaakt worden van de onderzoekings methode aangegeven 'in de bij dit besluit gevoegde bijlage. Artikel 4: Dit besluit treedt in werking zes maanden na den dag der dagteekening van hot Staatsblad (14 Mei), waarin het! is geplaatst, en kan worden aangehaald onder den titel van Behangselbesluit, met vermelding van den jaargang en het nummer vap he,t Staatsblad, waarin het! ia geplaatst. Ned. R. K. Huisvestings-Comité (Twaalfde mededeeling) In het tijdvak van 7 April tot 11 Mei ia door den algemeenen penningmeester van. het R. K. Huisvestings-Comité ontvangen: Voor do Duitsche bevolking f 6183.61;' voor Duitsche Kloosters f177; voor Duit-* scha pristera en studenten f 660; voor Ne derlanders in Duiischland f910.50; voor Oostenrijk f 515.70: voor Hongarije f 1871.78. totaal f 10318.59. Ingevolge het besluit, dat van de bin nenkomende gelden een derde bestemd1 wordt voor Nederlandsche kinderen i welk besluit voor een deel van bovengen noemde periode van toepassing is ia van dit bedrag f £954.39 op do rekening der Nederlandsche kinderen overgeschroven. Do uitgaven hebben bedragen voor d© Duitooi)e bevolking f18254.93 (waarvan f 11.7S0.40 voor aankoop van levensmidde len is besteed en f 2500 voor de Xinaor-» keuken is uitgegeven), voor Duitsche pries ters f625, voor Nederlandera ln Duilsclw land f5266.20, voor Oostenrijk f 1624.19, voor Hongarije f 1262.40, voor Nederland sche kinderen f252.23, totaal f 27 284.95. Verder werden verzonden voor de r;c- derlanders in Duiischland 4640 K.G. rijs^, 3094 K.G. vet, 3094 K.G. erwten cn ^094 K.G. boonen, verpakt in 3094 doozen. cn bestemd voor Nederlanders. Voor de Duitsche bevolking wcrc.cn vcr-^ zonden: 1

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1