„De LeidscliË Couranl" Tweede Blad] 'drukt© punlen onlraadt, omreden bij mis tig of nat weer deze geen nut hebben. Dat, in verband met het drukke verkeer aan de Karnemelksbuurt-Achterweg, maatregelen in voorbereiding zijn om het verkeer om te leggen. Volgt punt 2 der agenda.. Tot le den der commissie tot nazien der rekenin gen Gas en Electriciteit en Waterleiding bedrijf worden benoemd de heeren A. J. v. Wjalsem, P. Meerburg, W. v. Beelen Cz. Voor het grondbedrijf de heeren A. J. v. Walsem, H. W. Grimbergen, W. v. Beelen CfZ.: voor de gemeenterekening de heer J. v. d. Perk, D. G. van Leeuwen, W. v. Bee len Wz. Punt 2. Aanvrage voorschot ingevolge art. 103 der L.O. Wet. 1 April waren aan de R.-K. school ingeschreven 87 leerlin gen. Vergoed wordt, per kind, f 12.50 per 10 maanden is f 877.25, waarop een voor schot wordt verleend van 80 pet. is f701.80 Alles volgens wettelijk voorschrift. Goedge keurd. De N.V. Visscherijmaatschappij vraagt in huur een stukje grond aan het P. H. Kanaal. B. en W. stellen voor dit toe te staan tegen een vergoeding van f 10 per jaar. Aangenomen. De heer A. Parlevliet vraagt te koop ©en stukje grond in de Westzijde van de Roest v, Limburgstraat, groot 157 vierk. M. B. en W. stellen voor aan dit verzoek te voldoen on den grond af te slaan tegen den prijs van f 3 per vierk. M. vrij geld, waarmede de raad ac- voord gaat. Punt. 7. Verordening, regelende het ver keer op de voetpaden der gemeente. Als gevolg van het maken ran de nieuwe rij wiel- en wandelpaden meenen B. en W., dat thans een 2-tal verordeningen noodig zijn. Een gewone verordening en een straf verordening. Het pad naast den straatweg is bestemd voor rijwielpad, daarnaast het wandelpad, langs de huizen nog een rij wielpad, niet toegankelijk voor motorrij wielen. Na enkele ophelderingen te heb ben gegeven, wordt een en ander goedge keurd. Dan komt in behandeling de wijzi ging der verordening voor de levering der electriciteit. Te langdradig om uitvoerig te vermeiden. Komt "in hoofdzaak hierop neer, dat per 1 October a.s. de prijs per K. W. U. met 3 ct. wordt verlaagd voor licht, en wordt dan 45 ct. Dah komt in be handeling do wijziging van het werklie denreglement. In vorige vergadering is reeds meegedeeld, dat de workman in het electriciteitsbedrijf Boot een sigarenwin kel zou beginnen, hetgeen B. en W. liever niet zagen. In de desbetreffende verorde ning was er echter niet in voorzien om dit tegen te gaan. De heer Boot kwam op z'n besluit terug, omdat B. en W. dat wen- schen, doch had hierdoor f 130 schade. Deze zouden B. en W. willen vergoeden. Na eenige bespreking" wordt dit toegestaan De heer v. Duyn brengt ter sprake het ge val, dat iemand, in gemeentedienst, op zijn vrije dagen steenkolen lost en hier door andere werklooze arbeiders bena deelt, hetgeen i eigens den Voorz. niet do bedoeling is geweest bij. liet geven van vrije dagen. Het zal niet meer worden toe gestaan. De heer v.' Leeuwen vraagt, of dit reglement ook voor ambtenareu geldt, wat volgens den Yoorz. niet zoo is, omre den het nog niet noodig gebleken is, dat voor de ambtenaren een dergelijk regle ment wordt samengesteld. De beer Van Leeuwen zegt dat hem toch ook wel geval len bekend zijn, dat een ambtenaar door andere bezigheden zijn inkomen vergroot. De Voorz. geeft den heer v. Leeuwen in overweging met een dergelijk voorstel te komen in een volgende raadszitting. Vervolgens zegt spr., dat er plannen zijn voor de verhel er ing van den weg "WassenaarKatwijk—Noordw^jk. Voor 'n algeheele verbetering is er echter subsidie noodig van Rijk en Provincie. Bedoeling zou dan zijn den weg te bestraten met vlamovensteenen. Enkele leden juichen deze plannen toe. Do Voorz. zegt, dat men nog niet al te optimistisch moet zijn, omdat het nog niet zeker is, dat voldoende subsidie gegeven zal worden, of dat Gén. St. soms andere, veel duurdere plannon, zouden aan de hand doen. Men most eclitcr nog maar hopen op den goeden uitslag. De aannemers der R.-K. school vragen nogmaals kwijtschelding der hun opge legde boete voor de te late aflevering de zer school. De Voorz. zet de zaaic uiteen en toont aan, dat aan tramgeld voor kin deren, die de R.-K. school te Noordwijk en te Oegstgeest moesten bezoeken, door te late aflevering van een maand, f 50G.44 betaald is moeten worden; dat de opzich ter voor het langer in dienst zijn f 100 vergoeding gegeven is moeten worden; dat do gemeento door het later openstellen der school f 315 voordeel heeft genoten, blijft alzoo een schade van f 291.44. B. en W. stellen voor van de betaalde boete f 150 te rug te geven, -waardoor de gemeente geen schade lijdt. De heer Houwaard pleit voor de aannemers. Ook de heeren v. Walsem en W. v. Beelen sluiten zich hierbij aan. Wetli. R. Ouwehand toont aan, dat het de geheele schuld is van de aannemers, dat de school zoo laat klaar was. Op 18 October moest de school onder de kap zijn, hetwelk op 28 Nov. pas het geval was. Hierdoor kreeg men het slechte jaargetij de tegen. B. en W. hebben voor een maand boete berekend, doch ze waren veel meer dan oen maand te laat. Het gas, dat ver bruikt i3 om bet gebouw droog te stoken, b.v. voor den schilder, heeft de gemeente betaald. Als de heeren, zegt spr. medelij den hebben met de aannemers, moeten ze zorgen, dat ze de heeren op andere wijze aan geld helpen. Men zit hier echter op de eerste plaats om de belangen der ge meente te behartigen. Als den aannemers algeheele kwijtschelding gegeven wordt, behoeven wo het in het vervolg niet meer in het bestek te zetten. De eerste lading steenen kwam 3 weken te laat aan. Van 13 tot 28 Oct. waren er geen steenen. Do Voorz. zegt, dat, als de gemeente geen schade had, de zaak anders stond. Dan zou de gemeente door de boeteheffing een voordeel kunnen hebben. Spr. zegt niet te begrijpen, waarom men ei nu de ge meente voor wil laten betalen. In andere gevallen is ook boete geheven of slechts gedeeltelijke kwijtschelding geschonken. Het voorstel van B. on W. komt op ver zoek van den beer v. Leeuwen in stem ming en wordt met algemeene stemmen aangenomen. Punt 12. Vaststelling vermenigvuldi- gingscijfer. De Voorz. licht toe, hoe de toe stand op heden is, waaruit blijkt dat, dank zij het batig saldo van vorige jaren en de mededeeling van den Rijksontvan ger, dat het totaalbedrag der Gemeentelij ke Inkomstenbelasting nogal mee zal val len, het vermenigvuldigingscijfer op 2 ge steld kan worden. Vorig jaar 2i Het mi nimum percentage zal dus 2, het maxi mum 7 zijn. Vorig jaar 218.75 De Raad gaat hiermede accoord. Een kleine wijziging is noodig voor do begrootingen 1923 en 1924, waarmede de Raad zich kan vereenigen. De belasting reclames zijn voor de leden ter visie ge legd en, volgens voorstel van B. en W., aangenomen. De rondvraag gaf niet veel bijzonders. De heer H. Parlevliet drong er bij B. en W. op aan spoed te betrachten met het maken der steigers aan het P.-H. Ka naal, omdat binnen korten tijd. de drukte in het visscherijbedrijf weer te wacliten is Weth. R. Ouwehand zegt, dat het hout al een paar maanden klaar ligt, doch de vele werkzaamheden van den hoofdop zichter zijn oorzaak, dat met het werk nog niet is begonnen. De heer Houwaard wijst op de balda digheid der jeugd te Katwijk aan Zee en zou beter politietoezicht willen, hetwelk de Voorz. zegt in overweging te zullen nemen Dan sluiting der vergadering. NOORDWIJK De Hanze. Vrijdagavond vergaderde „De Hanze" in het juvenaat .Voorzitter was de heer W. P. de Vreede. Deze ver welkomde het kleine getal opgekomenen. De notulen werden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken werden ter kennis ge bracht van de leden. Eerstens een opwek king tot het Internationaal Euch. Congres. Dan een overzicht van de inspectie-verga- derinigen en Hanzedagen. Een oproep voor het houden van Santos-bloemendagen. Aangaande de levering aan z.g. Reken- plichtigo besturen werd het volgende he kend gemaakt: Het is ons oen genoegen, te kunnen berichten, dat de commissie, welke inzake deze aangelegenheid door het Hoofdbestuur in liet leven werd geroepen, met succes vergaderd heeft met de R. K. Werkgeversvereeniging, den R. K. Archi- tectenbond, den R. K. Bouwpatroonsbond en cenige vertegenwoordigers van de R. K. Vakbonden der z.g. Nevenbedrijven. Er UIT DE RADIO-WERELD. Wal er vanavond te hooren is. 6.30 uur. F. L. (Eifféltoren) 2600 M. Con cert. 7.50 2. L O. (Londen) 365- M. Voor dracht en Concert. 7.50 5. W. A. (Cardiff) 350 M. Wel- sche liederen. 7.50 2. Z. Y. (Manchester) 375 M. Dansmuziek. 7.50 5. S. C. (Glasgow) 420 M. Con cert. 7.50 2. B. D. (Aberdeen) 495 M. Po pulaire muziek. 8.30 P. G. G. G. (den Haag) 1070 M. Concert van de „Batavieren". 8 30 2. L. O. (Londen) 365 M. Moder ne Australische muziek. 8.35 Brussel pl.m. 280 M. Concert. 8.35 6. B. M. (Bournemouth) 385 M. Concert van het gemeente- orkest. 8.50 Königswusterhausen 645 M. Concert. 9.05 5. I. T. (Birmingham) 475 M, Zang. 9.20 S. F. R. (Radiola) 1780 M. Con cert. Fransche soldatenliedjes. 9.20 P. T. T. (Postschool, Parijs) 450 M. Liederen uit den ouden tijd met begeleiding van vioo?, piano en harp. 10.20 2. L. O. (Londen) 365 M. Th* Savoy Bands. wordt thans gewerkt aan 't ontwerpen van 'n concept-regeling, welke voor de richtige naleving der bestaande voorschriften van groote beteekenis kan worden. Daarnaast wordt in nationaal verbaud gezocht in heeverre tegemoet gekomen kan worden aan talrijke klachten Jbetreffende achter stelling van Katholiek georganiseerden uit die branches, welke tot dusves niet let terlijk in de bestaande voorschriften wor den genoemd." De MiddensTandersbond streeft te dien opzichte met alle kracht naar het bereik bare. In herinnering werd gebracht, dat alle R.K. georganiseerde Middenstanders, wel ke vóór 1 Januari 1925 hun brandrisico verzekeren bij de Hanze-Brandverzekering (Ned. Lloyd), een blijvende reductie beko men op de premie van tien procent. Mede gedeeld wordt, dat een vergadering van voorzitters zal gehouden worden, waar ge sproken zal worden over den Hanzebond en Hanzebank, en hoe men deze instellingen nader bij elkaar zal brengen. "Werd besloten do voorzitter naar die vergaderinig af te vaardigen. De voorzit ter van de K. S. A., de heer C. G. J. Alkemade, houdt hierna een warm pleidooi voor het Gew. Euch. Congres, en rekent op aller medewerking. Het program werd door ons reeds eerder gepubliceerd. De heer van Noord stelt voor op dien dag een bloemenhulde t© brengen bij bet Aller heiligste. De Geest. Adv. deelt mede, dat de heer C. J. L. v. d. Meer heeft toege zegd het altaar op het Sportpark te zullen Verzorgen, wat natuurlijk het geven van bloemen niet uitsluit; hoe meer hoe liever. Wordt besloten bloemen te geven buiten bezwaar van de schatkist. Een kleine com missie wordt benoemd,® n.l. de heeren C. van Gerwen, van Noort en G. van Riel. Afwijzend werd door B. en W. beschikt om op Hemelvaartsdag bloempjes te ver- koopen ten bate van bet Santos-fonds. Ge tracht zal worden dit op een werkdag ge daan te krijgen. Besloten werd een t© houden propaganda-vergadering uit te stellen tot September, gezien de weinige belangstelling, maar dan goed uit don hoek te komen. De heer C. G. J. Alkemad: deelt nog mede, dal een afd. van de: Stillen Omgang zal worden opgericht, otv der leiding van de K. S. Aen beveelt diï den leden aan. Hierna sluiting met den Ghr. groet. NOORDWIJKERHOUT Bouwen. B. en W. hebben aan P. M. Warmerdam alhier vergunning verleend tot het bouwen van een woonhuis. Drankwet. Op verzoek is door B. en W. aan de wed. F. de Groot alhier ver gunning verleend voor den verkoop van sterken drank in het klein. RIJNSBURG. „Flora". De Veilingvereniging ..Flo ra" vergadert op Donderdag 15 Mei a.s. 's avonds 8 uur, in gebouw „Flora". Maandag 12 Mei 1924 BHHNEMLJiiaD F' Invoerverbod van schoen&n. j Verlenging van het wetje. I Naar de Haagsche redacteur van de „Msb." verneemt, overweegt de Regeering thans of het gewenscht is, ook al wordt op 'het oogenblik de behoefte aan een invoer verbod voor schoenen niet zoo gevoeld, 't Sehoenenwetje ook na 1 Juli nog eenigen iijd te doen verleggen, opdat de Regeering de bevoegdheid heeft om, mocht een in voerverbod weer noodig worden, dit in werking te doen treden. De bieraccijns. De datum. Naar aanleiding van het bericht, dat de wet tot verhooging van den accijns op hier en van het invoerrecht op hier en thee met ingang van Maandag in werking zal treden, verzoekt men mede te deelen, dat 'do verh'ooging van den bieraccijns van toe passing is ten aanzien van alle brouwsels, waarvan de vervaardiging is aangevangen op of na 1 April 1924. De oude zilverbons. Inwisseling. Bij Kon. Besl. van 29 April is opnieuw de gelegenheid opengesteld tot inwisseling van de bij besluit van 15 Februari 1919 ingetrokken zilverbons van f2.50, aange duid als zilverbons van de eerste soort; en de bij besluit van 28 JaAuari 1921 inge trokken zilverbons van f 1.aangeduid als zilverbons van de eerste soort. De inwisseling kan tot 3.1 December 1924 geschieden len kantore van bet agentschap van het Ministerie van Financiën te Am sterdam. Pensioenwet 1922. V Personeel Algemeene Volkstelling. Bij Kon. besluit van den 25sten April 1924 is bepaald, dat het personeel in dienst gen-omen, voor het bewerken van de uit komsten der laatstelijk gehouden Alge meene Volkstelling, voor de toepassing van de Pensioenwet 1922 sodert gewijzigd, wordt geacht te zijn personeel in lossen- dienst. voor zoover de diensttijd langer dan twaalf maanden, doch korter dan 3 jaar heeft geduurd. Bij het kadaster. Bezuiniging. Het voornemen bestaat, geen boekhou ders meer bij het kadaster aan te stellen, fcoodat voor deze betrekking geen examen meer zal worden afgenomen. Waar een boekhoudersplaats open valt, zal daarin zoo noodig worden voorzien door plaatsing van een adjunct-commies met vak-d''ploma. „N. R. Crt." De fraude bij het leger. Straffen en maatregelen. Op een aantal vragen, in hel Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de sup- pletoire Oorlogsbegrooting 1923 gesteld ten aanzien van door een zadelmaker ge ploegde fraude, antwoordt minister Van Diik. o.m. dat de beide commandanten in liet hun opgedragen toezicht, op hoogst Laakbare wijze zijn te kort geschoten. Zij keurden met. hun handteokenin.gen de rekeningen goed en hebben daardoor de uitbetaling van niet verschuldigde bedragen gedekt; daardoor hebben zij mede de ver antwoordelijkheid op zich genomen van 'de 'deugdelijkheid dier rekeningen. Zij zijn daarom aansprakelijk gestehl voor de schade, die het Rijk door hun zorgeloos heid heeft geleden. Hun is een sehadever- góeding opgelegd van f 1200 ieder. De minister deelt verder mede, dat z:cli ook in eenige andere gevallen misstanden van ongeveer gelijken aard hebben voorge daan. Het mogelijke is verricht om daar-" aan voorgoed een einde te maken. Daar toe zijn de Ijpstaande voorschriften, waar FEUILLETON DE PROOI VAN DEN GIER. Naar het Engelsch van H. de Vere Stacpoole. 31) Toen zij dichter bij kwamen, zagen zij •een man op den stoep zit ten, die bezig was oen pijpje te rooken. Zij stegen van hun paarden af en gaven ze aan een kaffer over, dio van achter het huis te voor schijn kAvain. Duncan begroette den ouden man in het Hollandsch. Hij scheen echt Engelsch maar goed Ivaapsch te spreken, dat Dun can ook kende 't Is een goed man, zei Duncan na oen onderhoud van eenige minuten, dat Savage wel Grieksch leek. Hij vraagt of wij willen gaan zitten; zot jij je maar op die steenen bank. Dat deed Savage en Duncan zette het gesprek voort. Na een poos bracht een be diende koffie. Toen de oude man daarvan gedronken had, begon hij ook wat te pra ten. De discussie had zoowat oen half uur geduurd, toen Duncan opstond en hem goeden dag wenschte. Hij wil het verkoopen, zei Duncan, toen de kaffer de paarden voor bracht. Daarop wierp hij den jongen een munt stuk toe, nam zijn hoed af voor den ouden man op de stoep, steeg op en reed weg, gevolgd door Savage. Hij wil de boerderij voor ">00 pond vorkoopen, contant, zei Duncan, de grond ér om heen strekt zich tot vijf mijlen in ^e rondte uit en als het wezenlijk iets be- noodig, verscherpt; aan 3e daarvoor aan gewezen autoriteiten is opdracht verstrekt zeer strengo controlet op de verschillende herstellingen en aanschaffingen uit te oefeningen. y§T m OMGEVING - KATWIJK. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente kwam Vrijdag in openbare vergadering bijeen. Voorzit ter burgemeester J. H. de Waal Malefijt. Afwezig met kennisgeving de hoer P. Meerburg. De notulen van 11 April wor den goedgekeurd. Ingekomen een schrij ven van Ged. Stalen, meldend dat dit Col lege het besluit van den Raad, om de school der vereeniging tot stichting en in standhouding van Christelijk onderwijs aan deze vereeniging over te dragen, nog in beraad wenscht te houden; dat de ver ordening, waarin geregeld is het gebruik van drinkwater, is goedgekeurd en deze verordening dus in werking kan treden. Van den Hoofdopzichter hij hot L O. is een verzoek ingekomen, in de verordening op de Bewaarscholen in het desbetreffend ar tikel de alinea toe te voegen, dat de help ster gediplomeerd moet zijn. Een schrijven van Ged. St., waarin medegedeeld wordt dat voor ieder kind, dat te Leiden het Openb. Gymnasium bezoekt, de gemeente moet bijdragen de som van f 189.13. Uit Katwijk bezoeken 4 kinderen, 3 van dr. v. Dorp en 1 van A. v. Mels, deze school; dit kost de gemeente dus f 756.52. Dat voor ieder kind, dat de openbare H. B. S. voor meisjes te Leiden bezoekt, moet be taald worden f 148.51. Een kind Aan A. van Mels bezoekt deze school. Voor ieder kind dat de openb. H. B. S. voor jongens bezoekt moet betaald Avorden f 179.47. Ze- a'en kinderen bezoeken deze school; dit kost de gemeente dus f 1256.29 Te Rotter- dm bezoekt een leerling, zoon van A. Funcke Cuper, de Academie voor Beelden de Kunsten. De gemeente moet bijdragen f 103.32. Allo genoemde bedragen zijn ge rekend zonder het schoolgeld, wat de ouders zelf moeten betalen. En deze rege ling is alleen vroor openb. scholen, niet voor bijzondere. De heer v. Tongeren vraagt of hier niets aan te doen is, Avaar- op de Voorz. ontkennend antwoordt. Voor 10 leerlingen uit Rijnsburg en Valken burg, die hier de Ambachtsschool bezoe ken, moeten de gemeenten Rijnsburg en Valkenburg bijdragen. Ingekomen is een request van verschil lende kioskondernemers, waarin deze er op wijzen, dat, met het aannemen der a'erordening op de winkelsluiting, Avaar- door het* aan houders aran kiosken niet meer zal zijn toegestaan Zondags him ten tjes open te houden aan het strand, h.i. niet het resultaat kan worden bereikt wat men hiervan verAvaehtte. Het gevolg zal zijn, dat men koffiehuizen en verlofzaken zal gaan bezoeken. De houders a*an ten tjes worden» bovendien zwaar getroffen. Zij vragen de verordening te willen Avij- zigen, Avaradoor bet toegestaan zal zijn des Zondags na de Godsdienstoefeningen do tentjes geopend te-hebben. De Voorz. zegt, dat B. en W. geen vrij heid kunnen vinden de pas aangenomen verordening to wijzigen en stellen mitsdien a'oor het verzoek niet in te willigen. De heer Wouda zegt, als onderteekenaar Aan het vroeger aangenomen voorstel, hierop thans wel te willen terugkomen. Het is voor de betrokken personen een groote slag. Spr. zou als overgangsmaatregel het verzoek willen inwilligen. Daar geen der leden het a'oorstel ondersteunt, wordt het niot in behandeling genomen. De heer P. de Kort waagt, om, nu hij den grond bij zijn pand van de gemeente, volgens het besluit in laatstgehouden vergadering, niet koopen kan, deze terreinen te zuiveren. B. en W. zullen in volgende vergadering ad- viseeren; het verzoek was nu te laat inge komen. Dan deelt de Voorz. mede, dat 'hefc verzoek aran den heer C. v. Tongeren; betreffende veiligheidsmaatregelen bij het station der tram aan de directie der N. Z. H. T. is 0Arergebracht. Dat, als antwoord aan den heer H. Parlevliet, in de duinen ten zuiden van KatAvijk aan Zee geen vuil meer mag worden neergeworpen. Dat de inspecteur der Koninkl. Ned. Automobiel- club het aanbrengen van spiegels op looft, dan kan ik wel 500 pond te Johan nesburg opnemen. Maar zou hij zijn belofte avcI hou den, zeide Savage. O ja, die patriarchale boeren houden wel hun woord, en deze is een belrouAV- baar man. dat heb ik al gemerkt. Zij reden hu terug en vonden bij Van Voorst het maal op tafel staan. Hij vroeg niet, waarheen zij geweest waren en de leugen van Duncan, dat zij Avaren ver dwaald, scheen hij niet eens te hooren. lederen dag ging Duncan nv. uit om den grond te onderzoeken en Savage bleef op wacht. Nooit vond Duncan echter iets. Doch na een Aveek kwam hij erg opge- Avonden thuis. Hij gebruikte den maaltijd, zonder een woord te zeggen en na het maal zei hij zachtjes tegen SaA*age: Kom eens even mee naar onze ka mer, ik avou je wat vertellen. HOOFDSTUK XXXX. Diamanten. Kijk eens zei Duncan, toen zij op hun kamer waren en tevens haalde hij iets uit 'zijn zak. Savage zag een stuk blauAve rots en daarin zat een kristal, zoo groot als een erwt. Diamanten? vroeg Savage. Ja, dat stuk is blauwe klei en er zijn er een massa. Stil nu zei Savage, Avaar heb je ze gevonden. Op tAvee mijlen afstands. Er staat een groep kopjes en de blauwe klei ligt er midden in. Een stuk wel een bunder groot. Sapperbleu, zei Savage. Zijn gemoed Avas nu met trots vervuld. Hij had dus gelijk gehad, toen hij zei dat het cryptogram op diamanten doelde en Avel op een mijn. Nu het bewezen was, dat er een dia mant mijn bestond, was het doel van Mo- schelles duidelijk. Hij had nu twee plich ten te vemillen, de eene te krijgen en de tweede om het geheim van het crypto gram voor Violet Prynne te bewaren. Dun- caii was een betrouwbaar man, daar Avas hij zeker van. Wij moeten er steeds aan denken, begon hij, dat de mijn niet aan ons be hoort. Wij zijn het te Aveten gekoimen door oen document dat aan een jong meisje ont stolen is. Het behoort haar toe. Onze toe stand heeft zijn moeilijkheden. Als wij nu schavuiten waren, dan kochten wij den grond en hielden de mijn voor ons. Nie mand zou ons iets kunnen maken, maar wij zijn nu eenmaal geen schavuiten, dus dat doen wij niet. Ik zal het geld opnemen om het te koopen, zei Duncan, maar ik kan niet weg voor die Moschelles er geweest is. Kwam die nu maar. Hij komt wel,, maar als hij wist wat hem Avacht, dan zou hij zich zeker niet haasten. Den volgenden morgen zadelden zij hun paarden en gingen samen een ritje doen. Wij moeten er niets van vertellen, zei Duncan, Van Voorst vermoedt wel niets mar toch houdt hij ,ons erg in het oog en hij kijkt voortdurend uit naar Ki- riak. Dio kaffer, Jack, zit daar op dien heuveltop eiken nacht te loeren en Van Voorst houdt de wacht overdag. Het zal wel een gevecht geven als Kiriak komt. Dat Arees ik ook, zei Duncan, vertel hem eens, dat dat meisje nog leeft, dan gaat hij wel naar Engeland haar opzoeken en zijn we van hem af. Ik zal het hem zeggen, zei Savage. Bij een van de kopjes hield Duncan stil Hier is het, zeide hij, een stuk grond aanwijzend dat verzengd Averd door de heete zon. Dat stuk grond bestaat geheel en ai nit blauAve klei, liet gaat heel diep in den grond en zit vol diamanten. Daar is zeker een oude vulkaan geAveest. Wil je het eens _zien? Zij liepen samen over den grond en ke ken uit. Duncan Avees de goede steenen aan en zij raapten er verscheidene op. Wat-is t' hier nu eenzaam, zei Dun can, maar dat zal zoo niet blijven als er hier opgravingen gedaan worden en wij zullen zorgen dal wij er ook ons deel van krijgen. Dat zullen wij wel, zei Savage, maar kom, laten wij nu teruggaan, anders merkt Van Voorst het nog. HOOFDSTUK XLI. Eerlijk spel. Van Voorst Avachtte op Savage en Dun can en a-roeg niets, ofschoon zij een heele poos Aveg waren geweest. Duncan was oen man van do wereld en hij vertrouwde die stilzAvijgende menschen eigenlijk niet. Aan het middagmaal nam hij zich voor om eens iets te zeggen. Wij zijn eens uit geAveest om alles op te nemen. En wat viel er op te nemen? vroeg maar 't kan hem niets schelen, hij denkt Van Voorst. Wij zoeken goud. Van Voorst glimlachte en zei: ik twijfel er aan of u hier goud in den grond zult vinden. Ik dacht dat ik er sporen van zag, maar ik merkte, dat ik ongelijk had. Ik wou, dat ik hier Avater kon vin den, zei Van Voorst. Toen zij dien avond op de stoep zaten te rooken en te praten 'hij het licht van de groote Afrikaansche maan, zei Savage tot Van Voorst. Je herinnert je nog dat meisje, dat Kiriak bij den moord hielp? Ja zeker. Nu ik vergat te zeggen, dat zij nog leeft, maar zij is in de gevangenis. Leeft zij nog en is zij in de gevange nis? —Ja, zij heeft zichzelf aangegeven als medeplichtige aan den moord op Van Voorst. En voor wat misdaad heeft zij vroe- *ger in Holland in de gevangenis gezeten? Omdat zij .effecten gestolen had, er Avaren toen geen bewijzen legen haar om trent den moord. Maar nu heeft zij bekend dat zij daaraan medeplichtig is geweest. Hemelscho goedheid. Dat heeft zij gedaan om zich te Avre- ken op Morschelles, toen zij gemerkt had dat hij eigenlijk Kiriak was. Zij had al jaren lang op hem geloerd. Van Voorst stond op en liep in de er- and a op en neer. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3