15e Jaargang. MAANDAG 12 MEI 1924 Mo. 4457 a Jwiildéelie Sou/fco/nt DaABONNEMENTSPRlJSbedrasgt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per Treek 12.50 per kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week 8 2.SO per kwartaal. Franco per post 8 2.95 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen J. Bureaux: RAPENBURG No. 10 LEIDEN TIL. INT, ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advert entiSn 30 cent per rega* Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van bet tarief berekend. s Kleine adverlenHëny van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop 10.50. 'Sit mastireïSff* isesSsat aasti '5«?eo bladen. V Socialistische terreur. Zooals bekend is, hebben de katholieke en christelijke textielarbeiders-organisaties besloten bet voorstel van don Rijksbemid delaar ir. Van IJsselsteyn na zeer ernstig overleg en rijp beraad te aanvaarden. Met overgroote meerderheid van stemmen werd op hunne ledenvergaderingen op allo plaatsen in Twente besloten den arbeid to hervatten. De werkgevers-organisaties aan vaardden eveneens het voorstel en hebben in overeenstemming daarmede de uitslui ting opgeheven. De modern© textielarbei- dersbond „De Eendracht" echter besloot do staking voort te zetten en voor geheel Enschedé, Goor en Neede werd door hen de staking geproclameerd, omdat bij op deze plaatsen beschikten over de meerder heid In een uitnemend artikel zet Hcnri Her mans in „De Volkskrant" uiteen, dat de Katholieke en protestantscbo organisa ties niet anders konden en mochten doen. "Wij zullen dat artikel in ons volgend nummer overnemen. Er is echter een barhaarsche terreur uit geoefend op de werklieden, die verleden Maandagmorgen weer aan het werk gingen Ter wille van vrouw en kind zijn ten slotte do dappere mannen moeten wijken voor do roode gewelddadigheden. Een eere-saluut komt toe aan die velen van de katholieke arbeiders en arbeidsters, die hoon en smaad verdroegen in den strijd tegen do socialistische terreur en ondanks alles toch het parool van hun katholiek hoofdbestuur volgden. "Was het oorspronkelijk een strijd tegen 'de werkgevers, thans gaat het in Enschedé Rood tegen Roonisch. De katholiek-georganiseerde arbeiders kunnen thans niet werken, omdat hun zulks door de roodo terreur onmogelijk "wordt gemaakt. Voor deze geterroriseerde arbeiders wordt alleen Katholieken steun gevraagd. Do werkwillige Katholieke leden van .,St. Lambertus" verdienen ten volle, ma ken volkomen gegronde aanspraak, om in dozen titanenstrijd tegen socialistische overhecrsching gesteund te worden door geheel Katholiek Nederland. Gedurende bet conflict stonden de com munisten klaar de onzen te lokken met hunne z.g. Zondagsmaaltijdenpakketten, maar met fierheid werd het van de hand gewezen en nu staan de socialistische Een- drachtsmenschen klaar met f 6.5Ö te geven por week aan ongeorganiseerden, de ge huwden en kostwinners. Mag Katholiek Nederland dulden, dat de trouwe katho lieke arbeiders in de armen gedreven wor- wen van het socialisme? De menschen wijzen ook dit aanbod fier van de hand, maar. mogen toch Tekenen op de nimmer falende charifas van katholiek Nederland. Het R. K. Vakbureau Drift 10 12 Utrecht neemt, natuurlijk gaarne, giften in ontvangst. V Centraal Bureau der K.S.fl. Onderstaand bericht werd ons dezer da gen toegezonden: „Bij Kè>> Besluit van 25 April j.l. is aan de slichting lot steun aan het Cen traal Bureau der K. S. A. uitstel verleend tot bet houden der trekking, welke feite lijk op 30 April 1.1. had moeten plaats hebben. Hoewel geen onbelangrijke resultaten bereikt werden, meent het bestuur der stichting do trekking te moeten uitstellen om nog meerdere Katholieken in do gele genheid to stellen op zulk een gemakke lijke wijze hun offertje tot steun aan het Centraal Bureau der K. S. A. te brengen en om tevens dien steun aan het Centraal Bureau zoo groot mogelijk te doen zijn. Er zijn nog loten in voorraad. Do prijs per lot is f 1.50. Op 10 loten wordt ccn lot of f 1.50 als provisie gegeiven Lóten worden op aanvraag in commissie gezonden door de stichting toit steun aan het Centraal Bureau der K. S. A., Nieuwe Mare 21 en voor Nijmegen cn omgeving en de stad Tilburg door het financieel Controle- en Beleggingsbureau, Spoor straat 24, Nijmegen. Hoo eer do loten verkocht zijn, hoe eer de (rekking plaats- heeft. Wie helpt er mede? Door het verkoopen van dezo loten steunt men een onmisbare Roomscho in stelling cn verricht men een Roomsch werk hij uitnemendheid", Een Roonisch werk bij uitnemendheid? Niet overdreven, heel erg overdreven? Wil als antwoord op dio vraag maar 'ns even lezen, wat onze Bisschoppen er van «eggen. Da Aartsbisschop: „Do K. S. A. is bet vliegwiel der Ka tholieke sociate organisaties in Neder land, en dit vliegwiel moet gesmeerd wor den". Haarlems Bisschop: „Het buitenland benijdt ons onzo K. S. A. en, waar deze den laats ten tijdal eens een noodkreet heeft doen hooren, moeten wij met vereende krachten ons inspannen om haar in stand te houden"* Monseigneur Diepen: „De K. S. A., dezo voor Katholiek Ne derland onmisbare instelling". Monseigneur Hopmans: „Do Katholieke Sociale Actie, een instel ling, welke Yoor Katholiek Nederland rij ke vruchten heeft voortgebracht en waar van wij voor de toekomst groote verwach tingen koesteren voor de eendrachtige sa menwerking onzer verschillende sociale vereenigingen". Daaruit spreekt toch wel waardeering, blijkt wl het inzicht van nut en noodzake lijkheid, klinkt toch wel hoop op behoud en verwachting van langdurenden, vrucht- dragenden arbeid in de toekomst? Voegen we nog daarbij wat onlangs Kardinaal Van Rossum liet schrijven: „dat hij door deze gift de Katholieken van Nederland hoopte aan te sporen de K. S. A. te blijven steunen met raad, ge bed en daad". En de H. Vader zelf zeide: „De som en de samenvatting van al die vereenigingen, instellingen en werken, die den naam dragen van „Katholieke actie", welk Ons allrdierbaarst is". „Dat de Ka tholieke actie zich derhalve meer en meer uitbreidt, vervult Ons hart met groote vreugde eu doet Ons met vertrouwen de toekomst tegemoet zien". Dat do K. S. A. een nuttige instelling is, hot is zoo vaak aangetoond uit opzet en doel. Wij hebben hier nu 'ns autori- teits-argumenten laten spreken. Mogen ileze worden verstaan! De Rapporten der Deskundigen. Ds kwestie van hei referendum. Do Duitsche bladen er tegen. Het besluit' van het soriaal-democrati sche partijbestuur om een referendum to eischen, waarbij het Duitsche volk in staat zou weiden gestold, zien voor of te gen de rapporten der deskundigen uit lo spreken, wordt door alle Berlijnsche bla den zonder een enkele uitzondering gehe keld. Do bladen der rechterzijde meenen, dal het besluit van de sociaal-democratie noodlottig voor de ontwikkeling van de buitcnlandscbe politiek zou kunnen zijn eu. slechts voordeclig zou wezen voor do politiek van Poincaré. Do „Deutsche Ta- geszeitung" vindt de kwestie zeer inge wikkeld en beweert, dat door een referen dum, zooals de sociaal-democraten dit wenschcn, do meening van do bevolking toch niet duidelijk bekend wordt. De „Ger- mania" vindt het voorstel hoogst beden kelijk, omdat de partijen dan de verant woordelijkheid in deze kwestie zullen ver liezen, hetgeen slechis voordeelig kan zijn voor do par tijen,die tot dusver tot de opposi tie hebben behoord, en dientengevolge van de jongste verkiezingen gedwongen worden, duidelijk kleur te bekenuen. Indien het voorstel der sociaal-democraten wordt aanvaard, krijgen do Duitsch-nationalen een kans om zich aan de verantwoordelijk heid to onttrekken. Vermelden wij nog de communistische „Ro!o Falme", die de actie van de sociaal democraten als een' „brutale demagogi sche bluf" beschouwt. Een referendum ia in Duilsohland slechts mogelijk, indien 10 pet. van de kiezers dit wenscht. Een dergelijk percen tage kan do sociaal-democratie wel vinden Bovendien moet echter volgens art. 73, alinea 3 van d'e grondwet van Weimar de bevolking zich in geval van een referen dum voor of tegen een bepaald wetsont werp uitspreken. De sociaal-dem'ocratio zal dus een wetsontwerp betreffende het uitvoeren van de conclusis der deskundi gen bij den rijksdag moeten indienen. In dien dan 10 pet. der kiezers dit verlangt moet do rijksdag het ontwerp in behan deling nemen. Wordt het ontwerp door het parlement aangenomen, dap is do volksstemming overbodig. Indien het ont werp een wijziging van de grondwet be oogt, moet het met een meerderheid van 2/3 worden aangenomen. Wordt het ont werp docr den rijksdag verworpen, dan krijgt de bevolking het woord en dan be slist eenvoudig de meerderheid van stem men. i t Duitsehiand. Do a.s. regcering. Von Bülow rijkskanselier? „De Zeit", het orgaan van Strescmann, besluit een commentaar op do jongste redo van PoincaTé als volgt: „Do Fransche regcering plaatst zich op do basis van bet expertsrapport, ten einde do verantwoordelijkheid voor latere moei lijkheden op Duilsohland af to wentelen. Het zou wellicht het beste zijn voor Duitschland, prins von Biilow aan de re geering to roepen. Dc-ze combinatie zou omvatten de Duitsch-nationalen, de Duit sche Volkspartij en het Centrum, terwijl de Deutsch-Völkischen neutraal zouden blijven. In politieke kringen te Berlijn is allo aandacht gevestigd op Von Büllow, die op het oogenblik te Rome vertoeft. Do NaficiiElïsten te Malle. Een bloedige Moltke- herdenking. Gisteren heeft in Halle de onthulling van een Moltke-standbeeld plaats gehad, bij welke gelegenheid de Völkischen een groote parade hebben gehouden. Men schat het aantal nationalisten, dat te Halle defileerde, op 50.000. Het oude regime was vertegenwoordigd door prins Oskar van Pruisen, generaal Ludendorff en ook verder een groot aan tal uit den wereldoorlog Lekende hooge militairen. Do communisten hadden besloten deze nationalistische manifestatie met een te gen-manifestatie te beantwoorden. Er ont stonden op verschillende punten vecht partijen, die aan vele personen het leven kostten en waarbij een groot aantal an doren meer of minder ernstig gewond werd. Naar tot nu toe is vastgesteld, werden 10 communisten gewond en 4 gedood. Van de politie werd 7 man zwaar gewond, van wie één agent inmiddels overleden is. In hot Elisabelh-ziekenhuis te Halle zijn in den loop van dag 6 gewonden binnenge bracht; om vijf uur gisteravond waren 2 van hen overleden. Terwijl tienduizenden defileerden voor Ludendorff, prins Oskar en andere gene raals, terwijl de kapel van de rijksweer speeklo en de rijksweertroepen op de ren baan ter eere van do nationalistische gas ten een parade hielden, werd een commu nistische bijenkomst in het Volkspark door de politie omsingeld en tot laat in den avond gevangen gehouden. Do bloedigste botsing tusschen politie, en cömmimislen had' in den omtrek van Hallo plaats. Do communisten, die in de voorsleden van Halle waren, wilden zich to voet naar de stad begeven. Om hen bui ten Halle te houden, had de politie ter ver dediging der stad loopgraven en barrica den opgericht. Te Woermlitz kwam liet tot con gevecht. De politie-president schat het aantal personen, dat daarbij gedood werd, op 10. -Beweerd wordt, dat in het geheel 2 agenten gedood zijn en verschei dene anderen zwaar gewond. Het aantal gedoodo communisten kon niet met zeker heid worden vastgesteld, daar hun paTtij-- genooten de gevallenen van liet tooneclvan den strijd wegdroegen Den geheelen dag werden overal com munisten gearresteerd en naar het hoofd bureau van politie gebracht, waar tegen den avond 400 arrestanten te zamen wa ren. In de avonduren werd de politie macht versterkt, daar men voor nieuwo ongeregeldheden vreesde als de 300 com munisten, die in het Volkspark omsingeld waren, vrijgelaten zouden worden. Het mijnconfiici aan do Roer. Afwachtende houding van de M i c u m. De toestand in de mijnen in het Roerge bied is nog onveranderd. In enkele ge deelten van Essen is de gasvoorziening in gevaar gebracht door het gebrek aan kolen De spoorweg-regie heeft medegedeeld, dat 13 treinen zullen uitvallen, ten ge volge van het tekort aan kolen. Ook de Rijnscheepvaart ondervindt de gevolgen van do staking. Slechts een zeer klein gedeelte der ar beiders werkt. Naar verluidt zou de Mi- cum voorloopig nog van ingrijpen afzien, daar in België en Frankrijk nog groote hoeveelheden kolen in voorraad zijn. In het Roergebied liggen verschillende bedrijven wegens gebrek aan brandstof, stil en men vieest voor uitbreiding van deze stagnatie in de bedrijven. Bemiddelingspogingen. Do Rijksminister van Arbeid heeft de beide hij het conflict in heit mijnbedrijf betrokken partijen uitgenoodigd tot een conferentie op heden, in zijn departement Het Duilsch-Riissische incident. De sovjot-regeering vat do zaak ernstig op, In een onderhoud met een vertegen woordiger van het nieuwsagentschap Ros- ta, zeide Rykof, dat het Duitsch-Russi- sche incident een zeer ernstigen toestand in liet leven had geroepen. Hij verwijt Duitschland het vertrouwen to willen winnen van de Europeescho re actionairen door de vertegenwoordigers van een revolutionair land brutaal to be handelen. Ingeval Duitschland zou weigeren sa tisfactie te geven, zouden de handelsbe trekkingen met dat land tot een minimum worden beperkt of zélfs geheel worden 8 verbroken. Vr ij lating der gearresteerden Do bij de huiszoeking in de Russische liandelsafdeellng gearresteerde personen zijn Vrijdag weer vrijgelaten. Frankrijk. De algcmeane verkiezingen Een nederlaag voor Poincaré? Een telegram uit Parijs meldt: Tot' groo te verbazing van de leden van het Natio nale Blok dat de politiek van Poincaré steunt, wijzen de resultaten, die te mid dernacht uit geheel Frankrijk hekend wa ren, zulk een groote verschuiving naar links aan, dat een ernstige nederlaag voor Poincaré gevreesd wordt. (Men zie eventueele nadere telegrammen) De Jeanne d'Arcfessien te Parijs Do feesten ter herdenking van Jeanne d'Arc werden gistermorgen begonnen met een officieele plechtigheid op do Place des Pyramides, waar do minister van justitie voor een talrijke menigte de roemrijke heldin herdacht, die een zinnebeeld was van het vaderland. Na afloop van deze rede defileerden talrijke vereenigingen en in alle kerken werden groote plechtigheden gehouden. Engeland. Nieuw arbeidsconflict Droigende staking in de kolenhavens Do onderhandelingen tusschen de werk gevers en de afgevaardigden der vakveree- niging, inzake het geschil met de kolen- tremmers, zijn afgebroken. In alle kolen- havens zullen massa-vergaderingen van de kolenlremmers gehouden worden, met het doel om een algeheele stilligging van den arbeid te bewerkstelligen. De fersche grenskwestie Volgens berichten uit Dublin zou Ulster de grenzen streng laten bewaken en zou den sterke af deelingen militaire politie naar de graafschappen Tyronnc en Fer- manach zijn gezonden. Spanje; De strijd in Marokko Een succes der Spanjaarden Do operaties in het Sidimesso-gebiod aan het Melila-front in Marokko hebben zicli lieden bepaald tot een bombardement van 16 vliegtuigen. Er werden 491 bom men geworpen op liet Moorsche kamp. Te vens hebben de vliegeniers een machine- vuur gericht op de loopgraven en zij be weren, den vijand daaruit te hebben ver dreven. Roemenië. De „vriendschappelijke" relaties Koning Ferdinand van Roemenië, die gisteren vanuit Bern te Genève is aange komen, heeft tegenover den correspondent van de „Daily Express" een geruststel lende verklaring afgelegd betreffendo de betrekkingen van zijn land tot spvjot-Rus- land. Het bericht der laatste dacen, volgens welke dezo betrekkinigen gevaarlijk i^ac'en zijn geworden is onjuist. Duca, do Roemeensche minister van Bui- lonlandscho s^Ien, wees erop, dat nog drie dagen geleden een Russisch-Roemeenscbe commissie, benoemd voor het onderzoeken der grenskwestie, t9 Kameneff-Podolsk is bijeengekomen om de zaak op vriendschap pelijke wijze te schikkc-n. De correspondent mneemt nog, dal Roemenië geen oorlogsmateriaal in het buitenland heeft gekocht, daar het over voldoenden voorraad beschikt en dat het voor een aanval der sovjets niet bevreesd is, aangezien het Rcemeenscho leger sterk is en slagvaardig. Britsch-lndië Een rebel gedood Do „Times" verneemt nit Madras, dat Rajah Sitaramnra Razoe, de leider van den opstand in Rampa (district Godavari, Voor-Indië), in een schermutseling is ge dood en dat zijn bondo uiteengejaagd is. Gedurcndo meer dan twee jaar was hij er in geslaagd de troepen, die zijn ver sterkt hcuvelgebied hadden omsingeld, te weerstaan. Japan De verkiezingen Ongercgoldhoden Ook in Japan hebben gisteren verkie zingen plaats gehad. De eindresultaten; worden eerst' Ding dag of Woensdag bekend. De algemeene opinie is, dat de regee- ring in de minderheid is geraakt tegen over de combinatie der oppositiegroepen. Er be-bben verschillende ongerogeldhei- den plaats gehad, waarbij een groot aan tal propagandisten en candidalen werd ge wond. MET VOQfiHA&fóSTE EHEU&'S. BUITENLAND. De Dulteche bladen zijn tegen een refe-i rendum over de aanvaarding van hel des- kundigen-rapporb Ernstige vechtpartijen te Halle tusschen Duitsche nationalisten en communisten. Er zijn verscheidene dooden en gewonden De verkiezingen in Frankrijk. (Men zie ook Telegrammen). De verkiezingen in Japan zijn van gj*. geregeldheden vergezeld gegaan. De immigraiiewei der Vereen. Staten treedt 1 Juli in werking. BINNENLAND De regeerir.g overweegt de wenscheiijk- höid om het Schoenenwetje ook na '1 Juli nog esnigen tijd to doen verlengen. To Kure vond een straatgevecht plaats, dat den geheelen nacht heeft geduurd. Een der aanhangers van de seiyukai-partij werd gedood, terwijl twee anderen wer den gewond. Te Marioka werd plotseling de brand weer gealarmeerd voor een zwaren brand. Van alle kanten trok zij erop uit en begon het aangewezen gebouw van alle kanten te bespuiten. Achteraf bleek echter, dat er hoegenaamd geen brand was. In het ge bouw bevonden zich echter candidalen en propagandisten van een aan de Seiyukai vijandige partij, waarop- deze laatste hel alarm bad gegeven. Amerika. De nieuwe immigraiiewet Inwerkingtreding op 1 Juli Het Hui3 van Afgevaardigden heeft het voorstel van president Coolidge niet aan vaard om het immigratievorbod voor Ja panners op te schorten tot 1 Maart 1925. De conferentie-commissie uit Senaat eu Huis heeft nu bepaald, dat de uitsluiting van Japanners van de immigratie in d* V. S. op 1 Juli 1924 van kracht moet wor den. Het conflict in ds Textielindustrie. In verband mot de door St. Lambertus en Unilas aangenomen motie, zijn do measto leden van beide genoemde organi saties wegens do uitgeoefende terreur niet weer aan het werk gegaan. Dit had ten gevolge dat van de bij het conflict betrok ken fabrieken do volgende werden stopge zet: fa. Blijdenstein en Go., Nico ter Kuile en Zonen (hier sloot het machinekamer- en ketelhuispersoneel zich bij do stakers aan), E. ter Kuile en Zoon, Ter Kuilo Cromhoff, N.V. Spinnerij „Oosterveld", Rigtersbleek der firma G. J. van Heek en Zonen, fabriek Kottendijk fa. S. J. Men- ko en Zn., fabriek Noorderhagen fa. van Heek en Co. en Spinnerij Roombeek fa. N I. Menko. De HoogEenvaarde hoer Vicaris-Gene raal van het Aartsbisdom Utrecht mgr. B. A. de Wit. heeft als Deken der stad Utrecht ton verzoeke van do R.-K. Wcrk- liodenvereeniging St. Joseph, aldaar een schrijven gericht tot de Zeereerw. Pas toors van Utrecht om hen uit to noodigen gisteren toe te staan, dat aan de kerken een collecte wordt gehouden voor de ar beiders in Twente, die verhinderd worden door socialisten en communisten om aan den arbeid te gaan. De Communistischs Partij. Do oppositie scheurt zich af. Op Zondag 11 Mei vond te Haarlem de landelijke vergadering plaats van de op- positio in do Communistische partij. Be sproken werd do houding, die de opporitie had aan te nemen na liet compromis, dat op het Rotterdanische congres tot stand was gekomen. Alge-meen werd geconsta teerd. dat do drio afgevaardigden, die de meerderheid der oppositic-delcgalio naar het Rotterdamsch congres vormde, volko men eigenmachtig tot het sluiten var, het compromis waren overgegaan, en daarbij de eischcn, die door do oppositie vóór het congres waren opgesteld, hadden losge laten. Daarom was men van oordeel, dat do oppositie op geen enkele wijze gebonden was door hel bedoelde compromis. Na bespreking van den toestand, ont slaan na het congres, kwam men tot de conclusie, dat het voor de oppositie onmo gelijk zou zijn langer haar inzichten bin nen de partij to propageeren. Men besloot ever te gaan lot hei vorken van een rond vn communisliseho strijd- cn propagnca- club. In Amsterdam, Rotterdam, Den Haag Utrecht, Haarlem, Zaandam, Leid on en ecnigo andere plaatsen, zullen onmi.ldcl- 1 lijk aidcclingen worden gevormd.

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1