Tweede Blad Vrijdag 9 Mei 1924 BIMHEBiLfigiEa fc^HET KATHOLIEKE OOSTEN EN i; HET INTERN. EUCH. CONGRES (Officieel) Uit vele steden, landen en wcrelddce- ïen, zoowel uit do eeuwige stad als uit Je rusalem, n.l. van den Patriarch van Jeru salem mocht het comté voor Pers en Pro paganda bewijzen ontvangen van grooto belangstelling in het Internationaal Eucha ristische Cougres te Amsterdam. In Noord en Zuid-Amerika, in Engeland, België, Frankrijk, Spanje Italië, Zwitserland, Duitse hland, Oostenrijk, Hongarije, Tje- icho-SIowakije en elders werden reeds of worden reisgezelschappen gevormd, van welke dat uit Canada een eigen op kunst- napier gedrukt, o.a. met enkele foto's van 'Amsterdam en Den Haag, geïllustreerd ïeisboekje deed drukken, voorzien van een voor Katholiek Nederland vleiend voor woord van den geestelijken leider abbé 'Joseph N. Dupuis uit -Montreal. Dit ge selschap maakt een rondreis tevens door Europa over Rome, Parijs, Lourdes, Brus- Bel, Londen. Buitenlandsche bladen, met name Ame- tikaansche. Franschc, Spaanschc en En- gelsche tijdschriften wijdden al dan niet geïllustreerde artikelen aan bet Congres en nog dezer dagen spoorde de „The Ca tholic Times" zijn lezers o.a. aldus aan: „A visit to Amsterdam is enough to dis sipate the idea prevalent in England that Holland is a Ihorougly Protestant country, though the main strength of the Dutch Catholics is not in the province of North Holland, in which Amsterdam is situated, but "u the south." En de oproep tot de Canadeezen luidt: „La Hollande n'est plus la puissante eon- rée du XVIIo siècle, mais elle est- encore Fun des plus grands états coloniaux du monde. C'est aussi, parmi les états euro- péens celui ou il y a lo plus d'instruction populaire et lo moins de corruption des moeurs. Situé a l'extrémilé du continent, occupé do son commerce ct do ses colo nies, il jouit en paix des fruits de son tra vail avec la noble consolation do pouvoir se dire qu'aucun peuple du nionde n'a con- fluis, au prix de plus grands sacrifices, la liberfé de sa foi ct l'indépendance de son pays. Pourquoi ne pas visiter cettc contréo liercuso et assister au XXVIIe Gongrès Eucbaristiquc? Le Canada no veut pas rester étranger a cette manifestation inter nationale." Thans ontving bovengenoemd comité uit Beskinta een voor bet Amsterdamsche Gffngres speciaal vervaardigd werkje in de Syrische taal met Arabische, zoowel als Fransche bijgevoegde vertaling van enkele Syriscb-Maronietische Homileën over de Eucharistie. Dit boekje is opgedragen aan Z. D. H. Mgr. Heylen, als algemeen voor zitter, ter gelegenheid van het Congreê te Amsterdam, zooals nadrukkelijk vermeld staat onder den titel. De titel luidt „Homélies Syro-Maronites sur l'Euckaristie, traduites du Syriaque en Arabo par le père Jos Hobeïka, religieux Maronite Libanais, La Traduction Fran- caise est duée a son frère, Mgr. Pierre Hobeïka Périodeute mitré, Officier de l'In- struction Publique, Procureur général du Diocèse de Damas, Supérieur du college St. Pierre-Baskinta (Lilian.)" In een begeleidenden brief schrijft Mgr. Pierre Hobeïka aan den voorzitter van Jiet Comité voor Pers en Propaganda: „Wij koesteren de vurigste wensclien voor het groote succes van het Congres en voor het groote geestelijke, zoowel als tijdelijke heil van uw dierbaar vaderland." Do Maronieten worden voor het eerst vertegenwoordigd op het Congres to Je rusalem in 1893 door een afvaardiging van geestelijken en leeken onder voorzitter schap van Z. D. H. Mgr. Hoyek. Deze was in 1891 do officieel afgevaardigde naar het Congres te Reims. Bij het Con gres te Weenen vertegenwoordigden H.H. D.D. H.H. Mgr. Awouad, aartsbisschop van Cyprus en Mgr. Chebli, aartsbisschop van Beyrouth, de Kerk der Maronieten. In 1914 namen Mgr. Chetti on Mgr. Abd. Kowzy deel aan het Congres to Londen. Z.D.H. Mgr. Cbemali, aartsbisschop van Damascus, nam deel aan het Congres in de Eeuwige Stad in 1922, waar ook de geleerde bisschop van Myndo Z.D.H. Mgr. Nametallali Carame zich bevond. De schrijver dor Homilieën, hier saam- gebracht en vertaald, is volgens getuige nis van Z.D.H. Mgr. Georges Manache, Maronieten bisschop van Aleppo:* Abdel- Massih Libian. geboren te Aleppo, een uit nemend Maronietisch liturgist en groot Sy- risch dichter, gestorven in 1742. Abdel Massih is de schrijver van 15 officies der „Techmecht", in de Kerk der Maronieten: een verzameling onuitgegeven -gebeden enz. voor bepaalde feestdagen, waarvan de oudste zooals de Cantique de Marie voor den tweeden Kerstdag tot 1300 opklimt. Pater Ckeïkko S.J.. leider van het tijd schrift „Al-Macliriq", stond de samenstel lers van het boekje mot enkele aanwijzin gen ten dienste. Het werkje, gedruk' te Beiroet in Syrië, is to bekomen bij de samenstellers te Baskinta of Beskinta (Libanon) „en vente pour une bonne oeuvre". Naar het Land van Belofte en Vervullinq. VIII. GOEDE-YVEEKPLECHTI GEMEDEN IN DE H. STAD. Jerusalem.- £0 April 1924. Op -den avond van dezelfden dag, dat wij in Jerusalem kwamen, was ook aangeko men Mgr. Daeger, aartsbisschop van Santa Te (New-Mexico Y. S.) met 90 Amerikanen. Wanneer er een pelgrim-bisschop in de H. Stad is. staat de Latijnschc patriaeh van Jerusalem Mgr. Barlassina zijn recht cp de plechtigheden in de H. Grafkerk aan hem af. Dit was do reden, waarom wij den an deren morgen, Witten Donderdag, Mgr. Daeger om 7 uur de pontificale Mi3 bij het H Graf zagen doen. Alle priesters in de H. fötad zijn daarbij welkom. He begaf Ine dus naar sacristie, kleedde me aan, volgde de plechtigheden van zeer nabij, ontving de CPaasckcommunie uit dé banden van den [Aartsbisschop van Santa Fo en voelde me fceer gelukkig. Des middags om 2 uur zou de gcbruikc- ïijke Voetwassching zijn. Gaarne wilden we die meemaken en begaven ons op weg. Maar helaas! we kwamen één minuut te Iaat en vonden de poort gesloten I Op Wit ten Donderdag nl. is, wat we niet wisten, doch zeer wel konden verklaren de poort der basiliek gedurende do officies dicht. Moesten wij er veel spijt van hebben? Eigen lijk niet. Want onmiddellijk na dé Voetwas- 6cliing hadden de Metten voor Goeden Vrijdag plaats, zoodat degenen, die er om 2 uur waren ingegaan, cr niet uit kenden ivoor5 uur. Wc bleven een half uurtje pauzcercn op het plein voor de H. Grafkerk. Dat eeu wenoude pleintje, ingesloten aan drie zij den door oude gebouwen, nl. de kerk en 2 Grieks clie kloosters, zou ik een markt wil len noemen, een markt-van-indrukken. Den heelen dag door vindt je daar vertegen woordigers van alle landen en alle talen Want het H. Graf is een magneet van won- iclere kracht Tot nu toe totaal onbekende sueiischen maken daar met elkaar kennis, Vragen naar elkanders land en omstandig heden en vooral wisselen.indrukken uit. De kerk bleef gesloten en om het. verdriet Ie verzachten ging ik maar naar het-, voor al opdien dag, zoo eerbiedwaardige Cena kel. Ja vroeger tijd had men mij geleerd, dat de plaats, die men u in Jeruzalem aan wijst als heb Cenak'el, zeker de plaats is, Waar de H. Geest is neergedaald en waar schijnlijk ook wel, waar het Laatste Avond maal v-s gehouden. Ik nam deze waar schijnlijkheid maar voor lief, en bezocht tlus liet Cenakel om een dubbele reden. Op ipen bovenverdieping in het Zuid-Westen der H. 8lad toont men u de hoogst eerbied waardige, gerestaureerde, door gekapiteel- tje kolommen in 2 deelen gescheiden zaal. ■Ik herinnerde me nu ineens een plaatje van Jfle Leuvonerkunstschool, waarop het Avond, "fcaal als in een dergelijke zaal wordt voor gesteld. G[> den avond van denzclfden dag ge- Achiedde een zeer treffende plechtigheid. jvP Witte Donderdagavond nl. gaan veel katholieken in Jerusalem, en op dc eerste Juaals pelgrims natuurlijk, denzclfden 1 eg maken, dien Jezus den nacht van zijn lijden heeft afgelegd. De weg van. Jezus begon bij het Cenakel. Daar wij dat al be zocht hadden, begonnen wij, pelgrims, bij de vlak daarbij gelegen kerk, genoemd Dormitio B. M. Y. Deze kerk staat op de plaats, waar Maria, de Moeder Gods, ge storven is. Wel meenèn sommige Bijbelver klaarders, dat Maria gestorven is te Ephese in Klein-Azic, doch de meening, dat dit ge schied is in Jeruzalem, is waarschijnlijker en verdient dus den voorkeur. De sultan gaf in 1898 dit terrein cadeau aan ex-Keizer Wilhelm II, die het op zijn beurt schonk aan den Deutscher Verein vom heiligen Lande, die er in 1910 een prachtige kerk bouwde, genaamd Dormitio-B. M. Y. en nu bediend wordt door de Benedictijnen van Bluron. In deze kerk werd prachtig gepreekt door pater Justinus, oud-generaal der Assomp- tionisten, gezongen en gebeden, en daarna trokken wij langs stijgonde en dalende met keien bezaaide wegen o wat zijn die we gen in Jeruzalem slecht! naar Gethse- mani, na de uitgedroogde cedronbeek over gegaan te zijn, en bezochten de daargele- gen kerk, gebouwd op do plaats van Jesus' Doodsangst. Preeken, bidden, zingen en voorlezen het desbetreffende verhaal uit •het Evangelie van Sint Mattheus XXVI Zeer treffendDaarna naar de kerk van de Assomptionisten, getiteld St. Petrus in GaL- licantu, waar men het terechtstaan van Jesus voor Caiphas en de vcfloochening van Tetrus herdenkt. Preeken. bidden, zin gen en voorlezen uit Mb. XXVI. Deze tocht is hier in een paar regels beschreven. maar duurde bijna4 uur. Van 7 tot bij elven. En daaraan namen alle pelgrims deel, ook do dames, waaronder meerderen bejaard waren. En dat zonder mopperen! O wat ziin de Fransohen in dat punt taai cn on3 ten voorbeeld. Probeer zoo iets eens met Hollanders! Toen gingen we naar huis. Do •hemel was blauwzwart, maar de sterren stonden uit-, talloos, en oen bijna volle maan goot haar koele glanzen over de hei lige- Stad. Witte Donderdagavond in Jeru zalem, gij zijt onvergeetelijk! De Goede Vrijdagplechtigheden in de H. Grafkerk gesohiedden weer door den aarts bisschop van Santa Fe en duurden van half 7 tot over tienen. Evenals den vorigen dag assisteerden een 50 è- GO geestelijken. Het grootste deel der plechtigheden gebeurde nu op den Calvarieberg. Men moet nl. weten, dat do tegenwoordige H. Grafkerk een verbinding is van 3 vroeger afzonder lijk bestaande heiligdommen: dab van Het H. Graf, van den Calvarieberg en van Het IT. Kruis (d. w. z. van do plaats, waar kei zerin Helena heb H. Kruis vond). We kunnen, om dezen brief niet te lang te maken, onmogelijk daarover verder uit weiden. Wellicht krijgen we de gelegenheid dat later te doen. Nu waren op Witten Don derdag de ceremoniën verricht op een noodaltaar, dat overigens glansde van het vele zilver, opgeslagen vlak bij het H. Graf. Na de plechtigheden werd Ons Heer pro- cessiegewijs gebracht naar de graftombe van Jesus, binnen in de grafkamer, om me zoo uit te drukken, zoodat we op Goeden Yrijdag, ofschoon de eigenlijke ceremoniën gesohiedden op dat hooggelegen deel der •kerk, dat de Calvarieberg genoemd wordt, in processie naar beneden moesten om Ons Heer te halen uit het H. Grafhuisje. Om 1 uur in den namiddag had de Kruis wegoefening plaats, niet in de Kerk, maar op de openbare straat, waarbij wij den- zelfden weg volgden, die Jesus eenmaal ge gaan is. Honderden, honderden, namen daaraan deel. Een groep, de grootste, stond onder leiding van een Franciscaan, die bad in het Fransch, terwijl do Amerikanen af zonderlijk 'gingen. Dezen baden in het En- gelsch natuurlijk Ook de Aartsbisschop van Santa Fe, een fijne, bescheiden ver schijning, sloot zieh daarbij aan. De Kruis weg begon bij de Turksche kazerne op de plaats, waar vroeger do burcht Antonia stond, en eindigde, zooals spreekt in do Ba siliek van het H. Graf. Wij volgden natuur lijk den Franciscaan, die met een stem die ver gehoord werd, 14 maal achtereen een korte treffende meditatie (zonder boek) j hield. En^dat onder een brandende zon, van 1 tot 3 uur. Ja, er zijn onder ons toch nog menschen, die wat kunnen presteeren. Hul de! Een statie, de 8e, konden velen, waarbij ondergeteekende niet bereiken. Want op een gegeven oogenblik ontstond er in de nauwe straten zulk een opstuwing met opzet! van Muzelmannen, dat cr bijna geen doorkomen aan was. Ziende, dat liet hun bedoeling was de rij der Christenen te verbreken, kregen wc het consigne, kostte het kostte, het cordon aaneengesloten te houden. Dat werd dus een tegengedrang van de andere wereld. Ik kreeg medelijden met een groep weeskinderen, die. onder ge leide hunner nonneties, er bijna het slacht offer van werden. Maar geholpen door de Pales tijnsehe politie slaagden we erin de rij te bewaren ofschoon velen van de 8ste statie moesten afzien. O men heeft maar korten tijd in de H. Stad te wezen om te zien, dat de toestand hier Godgeklaagd is. En de Turken zijn nog de kwaadste niet. Er bestaat nog zoo iets van wrijving tus- schen Latijnen en dc Schismatieke Grieken cenerzijds, Syriërs en Armeniërs anderzijds. Allemaal vanweg do H.H. Plaatsen. En vooral de schismatieke Kopten, ofschoon zij amper honderd tellen in Jeruzalem! •Den vorigen Zondag, Palmzondag, had er een formeel opstootje plaats gehad bij het H. Graf tusachen de Latijnen en die Kop ten, die het beschikkingsrecht hebben over een klein kapelltje aan de achterzijde van het H. Grafhuisje en daarvan te pas en on pas soms gébruik maken. Natuurlijk is het beste middel om tot een afdoend compro mis te komen de vcreeniging van al die schisniatieken met Home cn dat is dan o.ok een der redenen waarom de Pausen op die kereeniging hebben aangedvongen. Ook heeft men mij van verschillende zijden ver zekerd, dat de overheersching der Engel- schen sinds de inname van Jerusalem in December 1917 geen fortuintje is. Zien- deroogen 'begunstigen zij dë Joden in hun Zionistische beweging. Het ging vroeger onder do Turken beter. Maar ziet, dat is nu juist de kracht van het Katholicisme, vol te houden tegen de verdrukking in, jaren, neen eeuwen lang, met taai geduld. Was het Chateaubriand niet, die zeide: „le catholicisme, c'est la vie?" O die Franciscaan, die op Goede Yi'ijdagmiddag met heete stem predikte door de straten van Jerusalem, gelijk wel eer Savonorola trok door de straten van Florence, hij was me de incarnatie, liet le vende symbool van don strijd der ware christenen cm heb bezit van heb heiligste in do Heilige Stad! Op Goede-Vrijdagavond had in de Ba siliek van het H. Graf een treffende plech tigheid plaats, die wij in Holland heèic- maal niet kennen. Om half 8 verscheen do Aartsbisschop van Santa Fe met een stoet van geestelijken in de kapel van den Calvarieberg. Een van hen droeg een groot kruis, anderen zilveren vaten vier van hen hadden zwarte stolen cm. Eerst zong men het Miserere, waarna een En- gelscho preek werd gehouden over het on derwerp van den dag. Daarna las men het evangelie van Joannes XIX, 3842. Dan werd van heb kruis, dat men had mee gebracht, zacht het corpus los gemaakt, heb corpus zelf, ontdaan van den doomen- krans en gewikkeld in lijnwaad. Vervol gens werd een Fransche preek afgesto ken. Men ging nu de trappen af, naar het benedengedeelte en legde Jiet corpus neer op den Steen der Zalving, die gelegen is dioht bij den ingang der basiliek en be schouwd wordt als do Steen, waarop Je zus inderdaad gebalsemd is. Men her haald nu die balseming aan dit corpus, waarna een 3e Franciscaan een Arabische preek hield. (Het Arabisch is hier de volks taal). 'Daarna ging men naar het H(. Graf huis en legde het gebalsemde corpus op Jesus' graftombe neer, waarna een 4e Fran ciscaan een Spaansch© predicatio afstak, dio even vurig was als Spanje's wijn. De woorden ratelden uit zijn mond; hij keer de zich soms heelemaal cm, sloeg zich voor heb voorhoofd en wrong de handen. Ver bazend scherp was de articulatie. Echt Zuidsch! O Holland, wat ben jij toch nuchter I Na deze preek verzonk de aartsbisschop niet geheel zijn gevolg in een kort gebed, terwijl het koor der Franciscanen een lij densantifoon zong. Weldra ging de stoet in de sacristie en de massa volk verdween in den zwoelen avond, 't Was half tien; de ceremonie had ooieer dan twee uur geduurd. Neen, men kijkt in Jeruzalem op geen half uurtje. En waren er nu maar zitplaat sen, doch er is geen stoel of bank in de 'Basiliek te 'bekennen. H. A. ULLEMAN, Pr. UIT DE 08SGEVIHS LEIMUIDEN. Gemeenteraad. De Raad der gemeente vergaderde Woensdagavond te 8 uur. Afwezig de lieer G. van den Akker we gens ongesteldheid en de heer H. Heenk. Voorz. J. A. Bakhuizen, burgemeester. Secretaris W. L. Diemont. Do Voorz. opent de vergadering met gob bed. De notulen dor vorige vergadering worden gelezen en onder dank goedge keurd. Do Voorz. doet inededeeling van de na volgende ingekomen stukken: Een missive van Ged. St., inhoudende goedkeuring van het raadsebsluit, betref fende het aangaan van een geldleening, groot f 10.00Ö voor herstel van do bc- schoeiingswerken in de Bilderdammer- buurt en het herstellen van de los- cn laadplaats in het dorp. Alsvoren, inhou dende de goedkeuring van bet raadsbe sluit, betreffende het aangaan van een rekening-courant met de Bank voor Ne- derlandsche gemeenten. Een schrijven van J. G. van Graas, inhoudende do mede- deeling, dat hij zijne benoeming tot lid van de Commissie tot wering van school verzuim niet aanneemt. Alsvoren van H. C. de Rijk, inhoudende de mededeeling dat hij zijne benoeming tot lid der Sehat- tirmpcomniissio niet aanneemt. Een be slint van Ged. St., waaruit blijkt, dat deze gemeente een bedrag van f 148.51 moet bijdragen in de kosten van de Hoogere Burgerschool voor meisjes te Leiden, aan gezien een leerlinge, genaamd G. E. Bout hoorn, wonende alhier, die school bezoekt Hoewel het zeer te bejammeren is, dat do gemeente dit bedrag moet betalen, is ont komen hieraan niet mogelijk. Ook is van dat College nog een besluit ingekomen onj een bedrag van f 179.47 te betalen in de oksten der Hoogere Burgerschool voor jon gens, wegens het bezoeken van een leer ling uit deze gemeente en wel de zoon van den stationschef te Leimuiden. Do Voorz. deelt mede, dat dit laatste besluit op een misverstand berust. De leer ling, waarvoor de bijdrage gevorderd wordt, woont niet alhier, maar in de ge meente Haarlemmermeer. B. en W. heb ben Ged. St. hierop opmerkzaam gemaakt, maar ideze hebben geantwoord, dat tegen hun besluit binnen 30 dagen beroep bij de Koningin kan worden ingeesteld. B. en W. verzoeken, daarom thans machtiging om bij do Kroon in beroep te gaan. De Raad kan zich hiermede volkomen ver- cenigen. Aan de orde komt punt 2 der agenda: behandeling van de aanvragen van het Bestuur der Prot. Naaischool alhier, om een subsidie van f 200 en van het R.-K. Schoolbestuur om voor de bewaarschool een subsidie te megen ontvangen van f 200 voor het jaar 1924. Deze adressen zijn ingekomen naar aanleiding van een vraag van den heer Rietdijk hij de behandeling van de gemeentebegrooting voor het jaar 1924, betreffende toekenning van subsi dies. Het College heeft aan beide besturen uitvoerige inlichtingen verzocht en heeft die ontvangen van het Bestuur van de Pro|f Naaischool. Het Bestuur van de R.- K. Bewaarschool heeft echter niet de noo- dige gegevens ingezonden. De Voorz. zou echter gaarno beide aan vragen in hetzelfde licht willen behande len en leest beide adressen met do memo rie van toelichting voor. Spr. deelt mede, dat deze beide adressen druk in het Col lege zijn besproken, doch over dit onder werp heerscht geen eenheid in het Col lege. Spr. deelt eerst zijn persoonlijke maening mede, dat in hoofdzaak hierop neerkomt, dat alleen subsidie moet wor den gegeven, daar, waar tekort is. Wan neer men dat standpunt inneemt dan krijgt men een zuiver standpunt. Wat nu betreft de R.-K. Bewaarschool, die heeft niet de gevraagde inlichtingen verstrekt, alleen heeft het Bestuur medegedeeld, dat gedurende het jaar 1923 geen bewaar school is gehouden en ook in 1924 waar- schijnlijk niet. Hierover zet de Voorz. zijn. standpunt uiteen. Spr. stelt namens B. en W. voor aan de R.-K. bewaarschool voor het jaar 1924 geen subsidie te verleenen. De lieer van Dam deelt nog zijne ziens- wijzo mede, en zou het betreuren als sub sidie werd gegeven. De ouders kunnen 't best zelf betalen. De heer Rietdijk kan zich volkomen ver- eenigen met de woorden van den lieer van Dam. Spr. zou zelfs een stap verder wil len gaan. Het is in deze kwestie geen alge meen belang. Het is echter een kerkelijk belang. Het is veel beter als wij beide sub sidies laten vervallen. De heer Koot vraagt hoelang reeds die subsidies worden gege ven. De voorz. verstrekt hierover eenige inlichtingen. De voorz. is het grootendeels eens met de zienswijze van den heer Riet dijk. Spr. heeft een conferentie gehad met het bestuur van de Prot. Naaischool on ook op die vergadering zijne zienswijze medegedeeld. Spr. vraagt aan den Raad of het voorstel van den heer Rietdijk wordt ondersteund. De heer v. Dam onder steunt het voorstel. Aangezien het voor- stol niet door andere raadsleden wordt on dersteund, wordt het voorstel van B. en W. in stemming gebracht om aan het be stuur van de R.-K. bewaarschool over het jaar 1924 geen subsidie le verleenen. De Raad besluit z. h. s. hiertoe. Wat de subsidie aan de Prot. Naai school betreft hierover is geen positief omschreven 'voorstel. De heer Bernard heeft voorgesteld om voor 'kinderen van min- of onvermogende ouders een subsi die te verleenen. Voor minvermogenden zou dan de grens te trekken zijn van hen, die een zuiver inkomen hebben beneden f 2500. Dit voorstel wordt in stemming ge bracht en met drie tegen twee stemmen aangenomen. Tegen stemden do heeren v. Dam en Rietdijk. Ook wordt nog bepaald, dat de ouders der leerlingen waarvoor e.v. subsidie wordt verleend woonachtig moe- 1 ten zijn in de gemeente Leimuiden. UIT DE RADIO-WERELD. Wat er vanavond te 'hooren is. G.30 uur: F.L. (Eiffeltoren) 2600 M. Con cert. 7.50 uur: 5.I.T. (Birmingham) 475 M. Mei-fes tivpl. 7.50 uur: 2.L.O. (London) 365 M. Con cert. 7.50 uur: 2.B.D. (Aberdeen) 495 M. Ta- freelen on karakters uit Dickons 7.50 uur: 5.W.A. (Cardiff) 350 M. Dans muziek. 3.05 uur: 5.S.C. (Glasgow) 420 M. Ka- merrauziek. 8.20 uur: 6.B.M. (Bournemouth) 385 M. Concert van de Band of H.M. Royal Air Force. 8.20 uur: 2.Z.IJ. (Manchester) 375 M. Populairo Britsche muziek. 8.35 uur: Brussel 410 M. Concert. 9.00 uur: N.S.F. (Hilversum) 1050 M. Voordracht van dr. Frederik van Eeden over „Poëzie". Daar na concert, te geven door me vrouw Leopold—Draper, piano en dr. H. M. Leopold, aitvibol. Programma: Prelude uit de „suite bergamaske" (Claud© Debussy), Trois consolations (Liszt), Andante uit- de sonate van Grieg, alle piano, en Ada- «gio (Bargiël). 9.20 uur: S.F.R. (Radiola) 1780 M. Con cert. De Voorz. deelt mede, dat de Rijksveld wachter uit de Bilderdammerbuurt thans in deze gemeente woonachtig is cn nu oen gemeentewoning dn de Bilderdammerbuurt is vrijgekomen. Spr. stolt namens B. en W. voor dit perceel te verhuren voor f 4 per week aan P. J. Horsman. De heer Riet dijk vindt een huur van f 4 wel wat hoog en zou f 3.50 willen voorstellen. De heer Koot kan zich hiermede ook vereenigen. Ten slotte besluit do Raad het perceel voor f 4 per week to verhuren. Thans moet worden vastgesteld het percentage voor het belastingjaar 1924-1925. De Voorz. geeft cc-n financieel overzicht en stolt namens B. en Yv'. voor hot hef fingspercentage te bepalen op 2 pet., zoo als het thans is. De Raad kan zich hier mede volkomen vereenigen. Door den Voorz. wordt mededeeling ge daan van de gehouden openbare aanbeste ding betreffende bijbouw van twee loka len aan de bestaande R.-K. school. Het werk is gegund aan den laagsten inschrij ver Ghr. Overdevest to Rijnzaterwouda voor f 17260, behoudens goedkeuring van het College van B. en W. In verband met het beschikbaar stellen van de noodige gelden wordt thans het voorstel gedaan om hiervoor een geldleening aan te gaan van ten hoogste f 25000 in aandeelen van f 250 tegen een rente van 6 pet. Spr. zou willen voorstellen om het bedrag te plaat sen onder de ingezetenen dezer gemeente. De heer Koot vindt de rente, wel wat te hoog. Het geld kan misclrien het vol gende jaar goedkooper geleend worden. De Voorz. deelt, mede, dat in het lec- ningsplan do bepaling zal worden opge nomen, dat ook bedragen, grootcr dan f 1000 kunnen worden afgelost. De Raad kan zich ten slotte met do voorgestelde leening vcreenigen. In verband met het niet aannemen van zijne benoeming tot lid der Schattings- commissie door den hoer de Rijk wordt overgegaan tot benoeming van een ander lid. De heer G. C. Cliarlet wordt gekozen Eveneens wordt overgegaan tot de benoe ming van een lid der Commissio tot we ring van schoolverzuim. Gekozen werdt de heer P. de Jeu. Vastgesteld wordt het kohier der Hon denbelasting voor het jaar 1924 tot oen totaal bedrag van f206. Vastgesteld wordt het kohier der vcr- •lichtingsbclasting voor het jaar 1924, In behandeling komt een schrijven van Ged. St., inhoudende eenige opmerkingen, tegen do ingezonden gemeentebegrooting, dienst 1924. Hoewel deze begrooting reods in October 1923 ter goedkeuring is inge zonden, hebben Ged. St. die pas een paar dagen geleden teruggezonden met eenige opmerkingen. Na voorlezing dier opmer kingen besluit de Raad hieraan zooveel mogelijk le voldoen. In behandeling komt een schrijven van Ged. St. mot een nota van opmerkingen tegen de ingezonden gemeenterekening, dienst .1922. Na voorlezing dier opmerkin gen besluit de Raad hieraan te voldoen. Het punt, dat (hans aan de orde komt is niet geheel juist op de Raads-agenda aangegeven. De kwestie over den aankoop van do drukmachine is in den Raad der gemeente Rijnzatenvoudc behandeld en de Raad heeft aldaar besloten samen dio drukmachine aan te koopen, mits de ge meente Leimuiden de verschillende leüer- lypes aankocht. Dit voorstel is nu wel heel eigenaardig van den Raad der ge meente Rijnz.woudc, maar de Voorz. denkt er niet over om thans den. Raad dezer ge meente voor te stellen dit voorstel aan to nemen. De beide gemeenten hebbeu even veel belang bij de machine cn al is Rijn- zaterwoude nu wel ^vat kleiner, de letter types moeten beide gemeenten hebben. Be sloten wordt dan ook niet op het •voorstel van don raad dor gemeente Rijnzaler- woudo in te gaan. Goedgekeurd worden twee comptabele besluiten, betreffende wijziging van do gemeentebegrooting, dienst 1923. De Voorz. doelt nog mode, dat het ad vies is gevraagd aan den gemeente opzich ter over de ingezonden bijrekening van Aartman en Brand. Daaromtrent zou hij gaarne het woord willen geven aan wclii. Van Bam. De heer Van Dam geeft hierover eenige inlichtingen en zou den raad willen v-'r- stcllen, als men ten slotte nog iels yiu te-| gemoet komen, aan do aannemers l-iwefc opzichtcrsloon uit te betalen, dus ongeveer f50. De heer Koot zou £80 willen ge\cn. De raad besluit ten slotte 1* week loon van

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3