3es waters loocllcnt, is het Christendom der eerste tijden niét. Over dit punt heb ik 30 gegevens verzameld. IIT De Christenen der eerste tijden hechtten sterk aan een Leergezag Niet enkel dat ik nooit of nergens in. de vele kilometers gangen en cubicula der 10 Ca tacomben, die ik bezocht, eenig, het aller minste spoor heb kunnen vinden van b.v. menschen. die psalmzingende of Bijbel- lezende den H. Geest ontvangen (wat al heel bijzonder gemakkelijk in beeld ware te brengen geweest!) niet enkel, dat van predikende leeken, van psalmzingende ge meenten. van Bijbellezende geloovifen ner gens ook maar het allerflauwste spoor is te vinden, maar zóó duidelijk en sprekend beelden zij het Kerkelijk leergezag uit, dat niemand aan hun omvatting twijfelen kan, hoe zij zich de heilsbeschikking der Gods waarheid lebben 'edacht! Bij voorkeur geven zij zelfs ééne scène, die het achter halen der Godswaarheid door persoonlijk Echriftimrnnderzoek historisch uitsloot 3ïet komt onweerstaanbaar tot U, dat deze eerste Christenen zich een leergezag dach ten. door Christus ingesteld en gewild. Zóó beeldden zij het'immers uit! Ongeveer 20 voorstellingen vond ik van dit punt. IV. Nauw met het vorige samenhangend, toch een afzonderlijk punt vormend in on zen gedachtengang, staat daar het groote ^vraagstuk: Petrus! De eerste Christenen hebben hem overduidelijk gekend en er kend als den zetelende op de cathedra, als den Mozes van het Nieuw Verbond, als den Vicarius Christi, als dengene, die de Wet ontving, als het hoofd der Apostelen. Hij en hij alléén treedt in dit licht. De 2e, 8e en 4e eeuw huldigen Petrus als den „bonus pastor" (Goeden Herder) naast Christus, eerden hem als den Petra-man. Dat is uit 45 voorstellingen klaar als de 3a g. V. De gemeenschap der Heiligen, doch gelijk de H. Paulus ze kenschetsend aan duidt, n.l. wij allen, die leden zijn der kerk. ook leden van Christus' Lichaam, waarvan Hij het hoofd is; wij allen elkan ders leden, het ééne lid werkend voor het ander, het eene lid zich mee-verheugend en meê-bedroevend met het ander: deze Gemeenschap der Heiligen, waarop enkel (dit is mijn ervaring) op den Boomschen Catechismus uitvoerig wordt gewag ge maakt, vindt men ook onmiskenbaar in het Christengeloof der Catacomben. Het begrip „gemeenschap der Heiligen" omvat logisch .vooreerst: de vereering der Heiligen; wel nu, deze komt helder uit in de Catacom ben: daaraan is twijfel uitgesloten. De er kenning van de gemeenschap der Heili gen spreekt vervolgens in de Catacomben uit de getuigenissen, die bewijzen, dat de eerste Christenen overtuigd waren, hoe de Heiligen bidden voor ons, zoodat zij dezen f sinds de 3e eeuw zeker) aanriepen. De leer van het Vagevuur, waar leden rusten van de Gemeenschap der Heiligen, die in genade stierven, maar nog moeten worden gelouterd, die dus onze gebeden behoeven ?n verlangen, en wie men nog enkel toe- wenscht en toebidt de eeuwige vergelding in Gods Zalige Oorden, deze leer is ook zeer duidelijk de leer der eerste Christenen ge weest. De gemeenschap der Heiligen staat dus in drie punten glashelder in de Cata comben te lezen. Ik heb 51 merkwaardige uitingen aangeteekend. VI. De H. Maagd'"Maria met het Goddelijke Kind. Maria alléén, biddend voor onsMaria met de Wijzen Maria en de Engel Gabriël.Maria met een Profeet die over haar of haar Kind profeteert, Maria en Bethlehem. 34 afbeel dingen in de Catacomben! En dan zouden die eerste Christenen Haar niet vereerd hebben? Wie anders dan Roomsehen han gen platen der H. Maagd in hun wonin- ■*cn' Wie orders dan üoomschen staan op de vercering van Maria en geven haar een eereplaats in hun huis? VII. Dat ook de H. Eucharistie en de H. Mis behoorden tot het geloof der eerste Christenen, blijkt onloochenbaar in de Ca tacomben. Tallooze toespelingen, telkens herhaalde symbolische voorstellingen, dat isi voorstellingen, die of wel nonsens zijn, of symbolieken waarom zouden die menschen in hun heiligdommen, in hun ernstige grafgangen cn graf-kluizen overal denzelfden nonsens hebben uitgebeeld in net aangezicht voortdurend des doods? Kom. dat is immers ongerijmd! 38 keer treedt duidelijk het H. Sacrament of de H. Mis naar den voorgTcnd in de Cata comben der eerste Christentijden. Zeker, de dogmatische toelichting der H.H. Vaders is ook hier onmisbaar, maar van die dogma- tiek-ls 'e machti^- -'astiek der Catacom ben een sch'i'erend-liarmonische opluiste ring. VIII. Tenslotte: de Christelijke eschato logie (d.i. uiteindeleer). Wij zullen eenmaal met Christus cn als Christus verrijzen, ons v/acht éénmral de eindvernieuwing; dit vond ik 40 maal uitgedrukt in kleur en steen cn schrift. Maar dit heerlijk einde, zeegen de Sarcofagen der Catacomben, is tot den -i-ijs van trouw aan Gods Waar heid en Gods Leven in ons.Ziedaar! Mcc-r kon ik in d.'f overzicht niet doen dan aanstinpen. Do uihve-kin0" bewaar ik voor mijn lezing met lichtbeelden. Dan zal men zien. dat het is, gelijk ik bier schreef. Besluit men dan: het éénigo Christelijke geloof, dat al deze punten vasthoudt en vasthield do eeuwen door, is het Roomsche, dan zal V- zeker niet tegenspreken. Zóó begrijpt men, welk een machtig stuk Apologetiek ligt in de Catacomben in ver band met do door mij genoemde Musea «n titelkerken, die samen genomen moeten worden, wil men de taal der eerste Chris tenheid. der eerste Christentijden verstaan. Aclit-en-twintig Catacomben zijn bekend bij name, er is nog niet 1/10 uitgegraven., bij gebrek aan geld. Een gulden is 8 lire. De Pauselijke Archeologische Commissie /secretaris Monsignore Respighi, Via della ?igna 13a, Rome) was mij zoo lieel wei- villend: ik heb beloofd, het Katholiek Ne derland Ie doen bogriincn. dat de ontgin- -oing der Catacomben geen Ilaliaansch, maar oen wereldbelang is voor alle Room- schen. Niet vertrouwen wacht ik goed ge volg van mijn wenk. Paus Benedictus XV kocht uit eigen middelen het landgoed aan waarop de Catacombe Pamphilius ligt om dc-2e te doen uitgraven. De Pausen stel len het allerhoogste belang in de Catacom ben om hun krachtig Apologetisch karakter Katholiek Nederland moge nu doorden ken. Eu alle Apologeten mogen in Rome ko men zien, wat ik zag. De welwillendheid hier was niet voor mij (niemand kende mij immers), maar voor mijn doel. Mijn Hol- landsche vrienden kennen nu de namen, men zal dezelfde vriendelijke hulpvaardig heid ontmoeten als ik genoot- en waarvoor ik steeds dankbaar blijf. PATER F. HEXDRICHS S.J. STATEM-GEMEftflAL EERSTE KAMER. Vergadering van gisteren. Begrootino van Onderwijs. Voortgegaan wordt met de behandeling van de begrooting van onderwijs, kunsten en wetenschappen. De heer Verkouteren (C.-H.) zegt, dat de vitale belangen van het land gaan boven de vitale belangen van het onder wijs. Hij meent trouwens, dat de belan gen van de leerlingen meer en meer wor den opgeofferd aan de belangen van de onderwijzers. Aan de hoogleeraren zou hij eischen van zedelijkheid willen heb ben gesteld. Hier gaat vaak op: hoe groo- ter geest; hoe grooter beest. Verhooging van den leeftijd voor toelating tot de la gere school acht hij zeer goed. "Wat ver eenvoudiging van ons onderwijs is zijns inziens wenschelijk. We zitten al te veel opgescheept met ons intellect. Wat heeft men er aan? "We kunnen het niet uitvoe ren, want het buitenland zit ook stikvol en in Nederland is geen baantje te vinden voor al die menschen. We mogen niet meer intellect kweeken dan de maatschappij op een gegeven oogenblik kan absorbceren, want anders worden al deze geleerden mislukte kantoorheertjes. Alle zoogenaamde verslechteringen van ons onderwijs begroet spr. als groote ver beteringen. Niet het intellect moet bij de opvoeding overheerschen, doch de vor ming der persoonlijkheid. De heer De Vries (C.-H.) wenscht behoud van de normaalscholen. De heer De Jong (R.-K.) wonschte meer vrijheid van leerplan voor school besturen en terugkeer tot de salarisrege ling van 1920 met toepassing van de kor ting. De heer Slotemaker de Bruine (C.-H.) bepleitte o.a. gelijkheid en vast heid bij salarisvermindering voor leeraren en vroeg of het juist is dat te Utrecht met particulieren steun een nieuwe Indische faculteit in de rechten wordt ingesteld, welke een absolute tegenstelling zou vor men met den leerstoel te Leiden. Minister de Visser antwoordt, dat ruimte beschikbaar komt voor medi sche studenten te Utrecht. Het stelsel van subsidieering brengt vanzelf vrijheidsbe perking mee. De leeraren wórden op ge lijken voet in hun salaris gekort als an dere rijksambtenaren. De minister verdedigt zich tegen de be schuldiging van onvastheid en zegt, dat men het recht mist zich te verzetten tegen zijn bezuinigingsmaatregelen als men geen andere uitvoerbare plannen ervoor in de plaats kan stellen. De begrooting van onderwijs is z. h. st. aangenomen. Tegen stemden de leden van de S. D. A. P. Begroeting van Justitie. Aan de orde is de begrooting van Jus titie voor 1924. De heer Heer kens Thijssen (R.- K.) behandelt ons gevangenisslelsel en speciaal de celstraf. Afschaffing daarvan wil spr. niet, maar het huidige cel-leven noemt spr. onmenschwaardig. In het kort schetst spr. dat leven, als een pijniging, hoogst ongezond, weinig lichaamsbewe ging en weinig frissche lucht gevend. Spr. noemt het celleven hoogst eento nig, ook op het stuk van arbeid. Waarom ook niet gezorgd, dat kort voor 't ontslag den gevangenen wat meer lichaamsbewe ging wordt gegeven? Allicht ware ook het meubilair van een cel wat beter te maken. En dan mist de celstraf elk opvoedend be ginsel; er wordt niet gedifferentieerd tus- schen personen die 5 weken en die 5 jaar zitten. In onze gevangenissen moest men ten minste één man hebben, die gevoelt voor reclasseeringswerk. Nu krijgt een gevangene wel bezoek, soms zelfs te veel, maar aan dit bezoek ontbreekt elk systeem Zelfs zijn er bezoekers, die niet weten hoe tegenover een gevangene op fe tre den. De minister is ongetwijfeld een vriend van de reclasseering en dus zal hij zeker deze grief wel beamen. De zieken moeten door gediplomeerde verplegers worden behandeld, niet door menschen, die onbevoegd zijn. In de gevangenissen worden godsdienst oefeningen gehouden, doch met do wijze waarop dit geschiedt heeft spr. geen vrede De hokjes der kerkgangers mogen z.i. niet getralied zijn, zooals thans het geval is, De koepelvorm onzer gevangenissen is zeer mooi, maar een fout is, dat ze een noordkant en een zuidkant hebben. Wie aan den noordkant zit, ziet gedurende al de jaren, dat hij er is, de zon niet. Ook de nachtrust is te lang zeer lot schade van geest en lichaam. Waarom het niet mogelijk gemaakt, dat er 's avonds wat gewerkt wordt, desnoods naar eigen keuze- Verder wijst hij er op, dat gevangenen, die ver van hun woonplaats hebben moe ten zitten, een belangrijk deel van hun uitgangsgeld moeten besleden om de reis te maken naar hun woonplaats. Minister Heemskerk sympathiseert met vele opmerkingen van den heer Heer- kens Thijssn. Er zijn gevangenen, die de cel prefeveeren hoven gemecnsch'appelijken arbeid. Het stelsel van werk, zooals dit in Veenhuizen geschiedt, is meer opwekkend dan'het celstelsel, al is dit laatste bij geen enkel strafstelsel als onderdeel te missen. Evenmin is eentonigheid van arbeid steeds te vermijden. Er is al één en an der gedaan om de celstraf minder eentonig Pijnloos en radicaal werken Mijnhardt's Laxeertabletten te maken, o.a. door het aanbrengen, dik wijls door de gevangenen zelf, van deco raties aan do muren. De Minister is steeds een voorstander van reclasseering geweest, doch met een groot aantal gevangenen is niets te begin nen. Het desideratum, dat iedere gevange ne individueel behandeld en bewerkt dient te worden, zal wel niet geheel te vervullen zijn. Maar natuurlijk moeten er in do Ages van regenten personen worden gebracht, die zeer veel belangstelling voor gevangenen hebben. Over de verpleging van zieke gevange nen zijn geen ernstige klachten loopende. Zooveel mogelijk wordt reeds de hulp in geroepen van gediplomeerde verplegenden De begrooting van Justitie wordt aan genomen zonder hoofdelijke stemming. De vergadering wordt verdaagd tot he den 11 i'ur. Aan de orde is dan de Marinebegroo- ting. TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren. Inferpfiliatis-Van Ravesteyn. Bij het begin van de zitting vraagt do heer Van Ravesteyn (C.P.) een inter pellatie aan over het afbreken van do on derhandelingen met Rusland, waarover morgen wordt beslist. Wijziging Moicr- en Rijwielwei, Bij de behandeling van de wijziging van de Motor- en Rijwielwet verdedigt de heer Rutgers van Rozenburg (C.-H.) een amendement om den druk van motor voertuigen per wiel op 2500 K.G. vast te stellen. Na bestrijding, ook door minister Van Swaay, trekt de heer Rutgers van Rozenburg zijn amendement iu. De heer Van Braam beek (S.D.), licht toe een amendement om te bepalen, dat het maximum der snelheid bij brug gen enz. niet lager dan 12 K.M. mag wor den gesteld. Hij wil niet verder gaan om het verkeer niet te belemmeren. De heer v. d. Molen (A.-R.) verdedigt een amendement om te bepalen dat de ge meenten geen hooger maximum dan 15 K.M. in plaats van 20 K.M. zullen mogen stellen. De heer Braat (Platt. partij) acht 12 K.M. veel te weinig omdat het niet moge lijk is die snelheid te rijden zonder den motor kapot te maken. De heer Bongaerts (R.-K.), be grijpt niet waarom het amendement-van Braamheek noodig is. Aanwijzingen van verkeersagenten acht hij van meer gewicht dan het constateeren van 'maximum-snel heid, hetgeen niet gemakkelijk is. Met het voorschrijven van nieuwe maximum-snel heden komen wij niet verder. Beter ware het geweest geen cijfers te stellen maar al les te laten regelen waar dit noodig is. De Minister acht het amendement van Braambeek niet aannemelijk. Wilde het aannemelijk zijn dan zou de bepaling moeten gelden voor de bebouwde kom cn voor bepaalde auto's, bijvoorbeeld met aan hangwagens. Het amendemenl.v. d. Molen wijst spr. af: 15 K.M. is te laag, een trek schuiten-snelheid. De heer van Braamheek (S.D.) wijzigt zijn amendement in den geest van hetgeen de Minister heeft gezegd. De heer Dresselhuys (V.B.) heeft bezwaar tegen het amendemcut-van Braambeek, ómdat dit in hooge mate het verkeer ten zeerste zal belemmeren. Spr. wijst bijv. op dc-n weg Den Haag—Utrecht die vol bruggen ligt: het zou onmogelijk zijn dien weg te berijden. De grens van 20 K.M. is redelijk. Meier- en rijwielwet De heer v. Raves te-n '"Fr.) verdedigt de instelling van oen chauffeurs- examen, waarvoor de Kamer indertijd een motie heeft aangenomen. De kosten van dit examen dienen gedragen "to worden door de auto-eigenaars. Mej. Katz (C. H.) wenscht te ^opalen, dat degene, die onder toezicht bestuurt, den leeftijd voor het verkrijgen van het rijbewijs moet hebben. De heer S ch o k k ing (C. H.) heeft be zwaar tegen het voorstel-van Ravestcijn, omdat bekwaamheid en geschiktheid geen voldoende maatstaven zijn. De Minister zegt op practischo gron den het examen te moeten afwijzen. Het is eenvoudig ondoenlijk. Spr. neemt het amendement-Katz over maar wijst ten stelligste hot voorslel-van Ravesteyn af. Als men weet, dat de chauf feur gezond verstand heeft is het meer dan voldoende. Ongelukken zullen niet vermin deren als eén examen wordt geëischt. De stemming over het amendement wordt aangehouden tot na art. 17. Art. 12. De heer Rutgers van Rozenburg (C. H.) wenscht de periodieke controle op de rijbewijzen te laten vervallen, met het oog op den rompslomp die er aan verhon den is. De Minister acht de controle wel de gelijk nuttig. De stemming heeft morgen plaats. De vergadering wordt verdaagd tot he den 1 uur. KATWIJK. Groene Kruis. De nfdeeling Katwijk van het Groene Kruis houdt morgenavond haar jaarvergadering in „Casa Cara". KATWIJK AAN DEN RIJN. R.-K. Kiesvereeniging. We herinne ren de leden der R.-K. Kiesvereen. aan de te houden lezing, hedenavond 8 uur. NIEUWKOOP. R.-K. Landarbeitlersbond. Dezer da gen vergaderde eenige landarbeiders, ten einde een bond op te richten. De Voorz. van den R.-K. Volksbond opende de bijeenkomst met den Ghr. gr. en heette allen hartelijk welkom, waarna 14- leden werden ingeschreven en ook 2 hospitantleden. Hierna werd als bestuur gekozen de heeren G. A. van Leeuwen, D. Feenstraen J. Eijs. Als voorz. werd gekozen den heer G. A. van Leeuwen. Volgende week zal met contributiebeta ling woren begonnen. Hierna volgde nog enkele besprekingen, waarna de Voorz. op de gebruikelijke wij ze do vergadering sloot. Te water. Eergisteren geraakte het vierjarig zoontje van V. D. spelendenvijs te water, doch kon door de moeder nog gered worden. Typhus. Tengevolge van de besmette lijke ziekte typhus is alhier "overleden het J 5-jarig zoontje van den heer P. M. Kwak- kenhos. Personalia. De penningmeester van den polder Nieuwkoon mr. C. van der Lee, te Aarlanderveen, heeft als zoodanig ont slag genomen, na 34 jaar deze betrekking te hebben vervul.-"! Abnisioveliik was in ons blad van 6 Mei vermeld, dat mr. v. d. Lee tot penningmeester wis benoemd. OUDE-WETERING. Boerenleenbank. Dinsdagavond had in het café van den heer Klein alhier een algemeene leden verga-dering plaats van do Coöp. Boerenleenbank alhier. Do Voorzitter van den Raad van Toe zicht, de heer N. L. Rodewijk opende de bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen en gaf vervol gens heb woord aan den secretaris tot oorlezing der notulen, welke onveran derd werden vastgesteld. De kassier- bracht het jaarverslag over 1923 uit, waar uit bleek dat- het aantal leden was ge stegen met 10. zoodat het aantal leden ultimo Dec. 1923 bedroeg 156. Het aantal in omloop zijnde spaarboekjes steeg met 18 en kwam op 472. SO voorschotten waren uitstaande en 51 rekeningen-courant loo pende. Hierna bracht de heer J. Penning de Vries verslag uit van de gehouden alge meene vergadering te Utrecht-, dio voor do Bank een gunstig verloop heeft gehad. Omtrent de financiën van de Bank kan het volgende worden medegedeeld. Aan spaar gelden werden ontvangen f 148.020.43; aan terugbetaalde voorschotten f 31.146.G9 in rekening-courant f 236.723.1 P cn aan rento -en provisie f 12.807.89. Uitbetaald werd aan spaargelden f 1G4.507.71; aan nieuwe voorschotten f 35.930; in rekening- courant f 211.677 en aan rente en provisie f 13.880.22; rente-verlies wegens frauden C. P. J. bedroeg f 5.355.70. Op advies der Finantieele Commissie werden rekening en balans goedgekeurd. Tot lid der finantieele commissie werd ge kozen do heer P. Meijer to Oude-We tering Onder de belangrijke mededeelingen be hoorden voor dit jaar de bekendmaking der momenteelen toestand van de Bank ake de gepleegde fraude. Door de vrij willige bijdragen der Locale Banken, aan gesloten bij de Coöp. Centrale Raffeissn- bank te Utrecht vermeerderd met een even groot bedrag door do centrale bijge past werd het tekort verminderd met f 81.450. Het resteerende tekort werd voor- loopig weggenomen door het plaatsen van rentelooze aandcelen onder de leden, die allen hunne medewerking in dezen wilden verleenen. Deze aandeelen zullen worden afgelost door de nog volgende uitkeering uit het faillissement Jansz, door de baten welke uit de borgstelling van den kassier komen en zoo noodig door de eventueel to maken winst-. Ter meerdero publiciteit werd den leden nog medegedeeld dat de Bank zeer ten genoegen van dè leden, m heb afgeloopen jaar alle bankzaken heeft behartigd. Door den Directeur, den heer P. Roeloffs werd nog met duidelijke cijfers aangetoond de aanmerkelijke meerdere omzet van de Bank. De Bank neemt- dan ook steeds meer en meer in groei en bloei toe hetgeen naast do Directie ook voor een zeer groot deel is te danken aan den ijveri- gen kassier van do Bank, den hoer Pen ning de Vries. Besloten werd met alge meene stemmen hem voor zijn extra werk zaamheden over do twee afgeloopen jaren een belooning toe te kennen. Zijn salaris werd voor het jaar 1924 opnieuw vastge steld. Nadaib door enkele leden was gebruik gemaakt van do rondvraag sloot de Voorzitter onder dank aan de leden voor hun trouwe opkomst deze uitstekend ge slaagde vergadering. o UIT DE Or^GEViyG ALKEMADE. Politie. Door de gemeente- rijkspolitie zijn in de afgeloopen maand alhier 23 processen-verbaal ALPHEN AAN DEN RIJN Diiiisclie Kinderen. Door bemiddeling van het R. K. Huistvesting-Comiló zijn gisteren weer eenige Duitsche kinderen van hier en omgeving naar hun Heimat vertrokken. RIJNSBURG. Bloemen. Hot blijft tamelijk goed gaan in den handel. Voor verschillende soorten- Narcissen zijn de prijzen zelfs oploopend. Er worden veel tulpen van den kouden grond opgetrokken, voornamelijk Thomas More en La Reine. Danvinlulpen zijn ook iets hooger dan in het begin der week en gaan meer tot f 6 per 100. Orna- tus gaan tot f0.30 per 100. King Alfred tot f 0.70 SASSENHEIM R.K. Vrouwenbond De R.K. Vrouwen bond houdt morgenavond een Ledenverga dering te 8 ure in het K.S.A.-gebouw. De agenda vermeld o.a. verkiezing van 2 be stuursleden, goedkeuring liuish. reglement. Narcissen-Tentoonstelling Gisterenmorgen werd alhier de jaarlijk- sche Narcissen-Tentoonstelling geopend. Het was al even half elf, en allo inzen ders waren zelfs nog niet geheel gereed toen de heer W. Warnaar het woord nam en namens de plaatselijke afdoeling van de Alg. Ver. voor ~mbollencultuur he openingswoord ui De heer "Warns; _ak zijn groote blijdschap uit over de buitengewone be langstelling, waarin deze tentoonstelling zich ook dit jaar weer mag verheugen, en dankte in het bijzonder den Burge meester van Sassenbcim. en de Voorzitter van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur voor hun aanwezigheid. Hij wees er op dat ons vak lioe langer hoo meer komt te staan in het teeken van twee factoren. Hoofdfactor blijft het ver dienen van een boterham, maar daarnaast gaat men hoe langer hoe meer inzien welke kostelijke bekoring het voor den mensch heeft, wanneer hij zelf in de schoone we reld der bloemen iets nieuws mag creëeren. Zoo komt ook het ideëele in ons mooie vak naar voren. Spreker hoopte dat dit zoo blijven iuag. Dat men ook in de toekomst niet alleen zal vragen „Wat geeft het?", maar daarbij, ook aan het mooie van ons vak de aan dacht zal blijven schenken, en eindigde met den wensch, dat'wij steeds al het mo gelijke mogen doen, in Sassenheim en in Nederland, om onder Gods zegen, door toe wijding en reëelen* handel een eerste plaats in onze handelswereld te blijven innemen, en ons vak op te voeren tot de grootst mo gelijke volmaaktheid. De heer Gouverneur, burgemeester van Sassenheim, gaf daarna uiting aan de groote belangstelling, die het dage- lijksch Bestuur der gemeente voor ons hoofdbedrijf gevoelt. Hij verheugt zich er over, Burgemeester van Sassenheim to zijn, en bewondert steeds meer en meer de groote energie, die hier wordt aan den dag geleegd. Hij geeft de verzekering, dat door het gemeentebestuur steeds zal wor den meegewerkt, om op het terrein van havens en wegen het nijvere bloembollen- vak de faciliteiten te verschaffen, die liet behoeft, en spreekt den wensch uit, dat mede door den arbeid en de energie van de bloemboller!menschen de gevaren die nog steeds in Amerika dreigen, zullen wor den afgewend. De heer Kr el age, voorzitter van do Alg. Ver. voor Bloembollen-Cultuur, sprak ten slotte namens deze organisatie. Do Al gemeene Vereeniging verheugt zich in de ijver en toewijding, die door een luircr afdeelingen betoond. Er is een bijzondere oorzaak waarom we jaarlijks- naast de keuringen, die de Algemeene Vereen, in Haarlem organi seert, in Sassenheim nog hebben een spe ciale tentoonstelling van Narcissen. Sassenheim is ongetwijfeld het centrum van do Narcissen-Cultuur, en als we vra gen waarom dit zoo is, moet hierop wor den geantwoord dat men er tot nu toe in is geslaagd in Sassenheim Narcissen to kweeken als nergens anders. Het Hoofdbe stuur blijft met de grootste belangstelling de ontwikkeling van de afd. Sassenheim gade slaan, en spr. eindigt met de beste wenschen voor den groei en den bloei van het vak, en den voorspoed van kweekers en exporteurs heide. De heer Warnaar dankt heide spre kers voor het gesprokene, waarna de aan wezigen gelegenheid kregen het tentocngc- steklo nader te bezien. Het geheel maakte een overweldigenden indruk. We gelcoven niet nog ooit een der gelijke reuzencollectie Narcissen-bloemen te hebben bewonderd. Zoowel wat kwanti teit als wat kwaliteit betreft, slaat deze „show" op een verbazend hoog peil. Jammer is dat we nog niet een wat betere zaal voor deze gelegenheden ter beschik king hebben. Het valt niet meo van alles een behoor-* lijk verslag te geven, en ongetwijfeld zou den we hiervoor over veel te veel ruimte moeten beschikken. Wij volstaan dus met eenige korte opmerkingen. Bij het binnenkomen valt het oog dade lijk op een zeer mooien stand van do fa. P a p e n d r e ch t v. d. Voet. Een zee? mooie collectie van do betere handelssoor ten en nieuwigheden is hier op zeer smaak-< vollo wijze opgesteld. Zeer mooie bloemen zien we hier van Firetail, Croesus. Ber nardino, enz. De dubbele Emperor, die deze firma laat zien moet het o.i. echter ver afleggen tegenover Holland's Glory en Camelia. De fa. v. Deur sen heeft ook een uil- uitgebreide collectie ingezonden, en pronkt weer met haar groote witte trom< pet Imperator. Het is jammer dat dez« soort niet wat beter is gevormd. Do mooiste collectie is wel ingezonden door de V e r e e n i g d e Bloem li o l-< lenculturen van Noord wijk. Hier kunnen de liefhebbers maar weer naar hartelust kijken enkoopou. Als men al dat schoons bewondert valt het niet mee de hand op de zak te houden. Do beroemde Red Cross, maakte ook hier weer een schitterenden indruk. Verder noe men wij nog Red Eye, Dorine, Tara Ra- nee en Alcida. De fa. V/ arnaar en G o. heeft ook' een keurcollectio geëxposeerd. Wij zagen in dezen stand bijzonder mooie bloemen van John Evelyn. Deze soort is beslist oen van de „uilloopers". Ook de mooie Invin cible werd nu in goede conditie geloond. Firetail was ook liier goed, en we zagen in deze stand eveneens zeer mooie bjoe- men van Mrs. E.H. Krelage. De witte Nar cissen in het algemeen kunnen echter to midden van al deze mooie sprekende oran je en roodcups onze aandacht niet in het bijzonder boeien. In den stand van de Ia. Gebrs. van Zonneveld en P h i 1 i p p o viel wel in de allereerste plaats op de mooia Briglftling, Ook Poelicus Eagle was bij zonder goed. Wij konden hier nog weer eens constateeren hoo enkele betrekkelijk nog nieuwe narcissen het tegen de nog nieuwere weer ver af moeten leggen. Olym pia b.v. kan dc toets met verschillcndo- van de nieuwere gele trompetten op geenl stukken na meer doorstaan. De Puctaa

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 4