„Be IcidsÉ Courant'' Tweede Blad] Woensdag 7 Mei 1924 EERSTE H. COMMUNIE. Ons Roomscli kerkelijk leven is vol van poëzie. Er is niets in, of het is in slaat, de ziel öp buitengewone wijze aan te grijpen, zo lop le voeren naar die sferen der schoon heid en een stemming te wekken tot meer-# dere heiligheid en devotie. Het kerkelijk leven kent do diepste smarten en do hoogste vreugden en het kent ook de innigheid der verstilling, als 'het Eerst-Communicantje een oogenblik in het middelpunt der belangstelling staat. En alles beweegt zich om Ghrstus, die om onzentwille de bitterste smarten gele den heeft, die om onzentwille de wonderen Zijner Almacht wrocht over de aarde, die om onzentwille de Roos Zijner Liefde ge plant heeft in het tabernakel. Om deze reine Blanke Bloem beweegt feich heel ons Roomsche leven. Zie Ze bloeien jn den gouden monstrans, om- luisterd van kaarsenschijn, omgeurd door 'ïle bloemen der natuur, omsponnen door 'onze hulde, onzen dank. onze gebeden. Merk hoe Ze haar blanken vrede uit straalt over de .geloovigen, terwijl onzicht bare hemelgeesten diep voor Haar liggen aicergebogen. De Bloem van Gods Liefde- hart, God zélf, die de aarde geschapen heeft en de oneindige sferen des hemels. ..Komt allen tot Mij. die vermoeid en geladen zijt; en Ik zal U ruste geven". Zoo sprak de Zaligmaker, toen Hij als Monsch onder de menschen verkeerde. En als wij 'biddend liggen neergebogen voor de H. Eucharistie, is het ons alsof^tvij steeds idie woorden hooren fluisteren. En dan geeft Hij ons die rust, doordat Hij komt uit Zijn tabernakel en woning Iciest in ons hart. Hij geeft ons rust, kracht, genade. En ook sprak Hij: „Laat de kinder kens ■lot Mij komen!" Alle eeuwe.n door hebben Christelijke ouders dat woord verstaan en getracht, hun kinderen vroeg tot Jesus te brengen, hen vertrouwd te maken mot Zijn heilig lijden en Zijn onmetelijke liefde. Majy niet werd het verstaan, dat Je sus ook vroeg tot hen moest komen. Eerst moest de zachtmoedige en heilige Giusseppe Sarlo den troon der Pausen be klimmen en als Pius X zijn licht over de Katholieke wereld laten uitstralen. Welk een zegen is dat geweest voor het Christelijk leven, toen hij de Eerste H. Communie een aantal jaren vervroegde en met diep zielkundig inzicht den zeven- Naar tiet Land van I jarigen leeftijd bet meest geschikt oor deelde. Ons kerkelijk leven is vol van poëzie. Maar heel fijn en innig is de poëzie van zoo'n Eerste Communiedag. Al die klei nen, die rein als de engelen Gods met ge- hogen hoofdjes ter H. Tafel naderen; rein en vroom zooals wij ze altijd zouden wil len zion; rein en vroom zooals de volwas sen mensch in 't hioeilijke leven zou wil len zijn, terwijl hot hem zoo dikwijls aan dat onbevangen kinderlijk vertrouwen, aan de absolute kinderlijke overgave aan Gods leiding ontbreekt. Is het niet een van de allermooiste oogenhlikken in het kerkelijk leven als on- zo oogen onze kinderen volgen naar de Communiebank en wij zo zoo vroom naar hun plaatsen zien terugkeeren? Dan ver vult ons hun wezen mr t eerbiedigen schroom On vurig bidden wij, dat ze zóó mogen blijven, zoo blank van ziel en zin nen. zoo Smaakt gelukkig. Pastoor Binnewiertz heeft dat zoo mooi gezegd in een Communielied: Ik sta vers'agen van TTrr majesteit, Kind, dat geen kind, maar blinkende Engel zijt! Alles aan II is licht; sneeuwwitte glans Vloeit er Uw oogen uit, uw lokken langs. O! door Uw sluier heen. tintelt satijn Gansch overgloeid door Uw zonneschijn! Mijn heerlijk zonnekind! 'k kniel voor U neer, Ach! zegen, zegen mij, Kind van den Heer! Raak met Uw leliën vingeren mij aan: Laat streelendc ze over mijn oogen gaan. En nu wil ik U nog een communielied afschrijven. Te liever doe ik dat. omdat ge het ner gens in druk zult vinden en dus De Leid- sche Courant de primeur heeft. Het is van den fijnen en edelen Jezuïet Pater Bergé. Toen Jesus Isrels kindren zag met blijden lach En snelend tot Zich komen, Heeft Hij ze met do hand geleid En schier geschreid van leederheid En ze in Zijn arm genomen. Maar hoe Hij op deez' dag, lief kind, U heeft bemind Is niet om uit te spreken; ,Hij daalde neer uit 's Hemels woon Uw hartje schoon werd Jesus' troon O, heerlijk liefdeteeken! O. wijd U aan het Godlijk Hart In vreugd en smart; Blijf Hem uw liefde geven! En hoven alles, wat gij mint, Büif Hij. lief kind, Uw teerste Vrind"* Het Leven van uw lover.. N. J. H. S. en Vervulling. II VERDWAALD NACH Om 6 uur in den avond van denzelfden 'dag Dinsdag zouden we in den trein stijgen om, na den heolen nacht doorge reisd te hebben, den anderen morgen 9 uur lie Jerusalem aan te komen. We hadden dus na het maal van 1 uur nog gertiimeit 'tijd over en besloten dien te gebruiken voor een bezoek aan een der bazars, die in. Caïro voor een vreemdeling zoo aantrek kelijk zijn. Maar ziet, toen ik om 3 uur, na mijn koffer alvast gepakt te hebben, beneden kwam, was de gids, die de lief hebbers geleiden zou al vertrokken. En met nog een paar Franscben, die ook te Iaat Avaren, besloten we een trammetje te nomen en zonder gids te gaan. Toen we uitstapten in de buurt cener bazar, bood een Arabische jongen, die onzen toestand begreep, zich voor gids aan. Wat was nu een Muzelmansche bazar? Volstrekt geen Cohn Donnay en Co. te Rotterdam, geen Bijenkorf te Amsterdam of Tietz in Ber lijn. Wat het wèl was, zouden we maar ia! to goed ervaren. De Arabier bracht .ons eerst een volks- en achterbuurt in zoo als de Jodenbreestraat in Amsterdam, maar dan nog twee beetjes erger. Winkel aan Avinkel onafzienbaar, en boven de winkels verdiepingen, die haast in elkaar [Vielen; een harde steenachtige straat, die Biet geplavuisd Avas; een bende Arabieren ïn de bekende kleeding met schele, zieke lijke oogen in de grijnsgezichtcn; zwart- êeklecde vrouwen, wier zwarte oogen, dik- zwart oniAvimperd, loerden boven de sluiers, 'een geschreeuw A'an do andere Avercld. jWas dit een bazar? Neen, Avenkte de (jongen, en liij bracht ons in oen smalle Steeg, Avaar weer Avinkel zich rijde aan [Winkel. Elke winkel liep heel diep in en [Ayas voorzien van allo denkbare spullen en Snuisterijen. De straat Avas zoo nauw, dat 'twee tegenover elkaar wonende kooplui" 'elkander, blijA'ende staan op hun stoep, 'de hand konden drukken. Boven waren de huizen niet, bijv. door een glazen dak ver bonden, maar de uithangborden hingen zoo dicht, dat je maar ternauwernood kon zien, boe aan 't eind der steeg, tusschen de twee gevelrijen in, een minaret priemde in de fijnblauwe lucht. Wee als je erin gaat! Van alle kanten trekken ze je bij je ijas en sleepen je hun Avinkel binnen. Allo 'laden worden opengehaald vooral die met 'Egyptische industrie- of huisvlij(artikelen. (We scharrelden zoo'n beetje rond liepen Jliier en daar eens binnen maar vonden het itocli eindelijk tijd dien hoogst belangrijken •yvijk te verlaten. Toen kwamen we Aveer in die volksbuurt waarvan ik straks sprak, maar hoe we ook liepen, wo konden den jveg niet terugvinden. En den arabischen jongen hadden we in de bazar maar Aveg- gestuurd. Dat duurde zoo een half uur. Ellenlange volksstraat na ellenlange a'olbs- straat. En 't was al half 5. „Nous sommes Perdus", zei mijn gezel, om me aan te moe digen, en nog eens tAvee keoren: „Wij zijn iVerloren". Daar liep een politie-agent. Maar hij be- fci'ccp me niet toen ik hem vroeg den weg TREIS AANKOMST Jerusalem, 19 April 1921 naar de Soliman-Pachastraat, waarin ons Hotel lag. Agenten verstaan alleen Ara bisch en Engelsch. Toen haalde ik ai het Engelsch bijeen, dat me vroeger geleerd Avas. Hij begreep me en zei, dat avc maar aldoor rechtuit moesten gaan en dan een straat nemen aan de rechterhand. Goed, maar aan het eind daarvan had je Aveer zoo'n a'reeselijk lange buurt. Dan maar aan een Muzelman ge\rraagd. Maar Avie kent er nu Arabisch? Ik herinnerde me echter van de naamborden van straten, Avaarop de naam in het Fransch en in het Arabisch staat uitgedrukt, dat straat chareh beteekende. Ik beduide hem dus, dat Ave de* chareh Soliman Pach moesten hebben. Hij begreep en beduidde terug, dat het maar stoecLs rechtuit was. Wij volgden zijn raad op, maar voelden ons weinig crp ons gemak. Ik had het gevoel van oen student, die effetjes op de kamer a'an zijn leeraar moet komen en nattig heid voelt. Wat geven die Arabieren er om koud vleesch van je te maken. Leest men niet meermalen van geheimzinnige verdwijningen? Geen haan die er naar kraait. Die Arabieren, die zoo ontzettend tegen elkander kunnen schreeuwen, zijn eensgezind in haat tegen de Christenen. Eindelijk, na weer een tijd geloopen te hebben, zagen we een auto staan. Op onze vraag, of de man vrij was, 'luidde het antwoord bevestigend, en na een kwartier stapten Ave de trappen a'an ons hotel op, alsof er niets gebeurd was. Om 6 uur a'ertrokken Ave uit Caïro. Aan het station natuurlijk veel kabaal, en veel buigingen en handjes van den mijn heer a'an het Hotel en zijn dienaren. Ik voelde oen vagen weemoed bij het weg- stoomen uit Cairo. Was het om zijn prach tige platanen en palmen en zijn vorstelijke huizen, die ik misschien nooit Aveer zien zou? Was het om de rijtoeren naar Mem phis en Sakarah en Matarich en Heliopo- is? Neen, het was, dacht me, om de hittere armoe, die me getroffen had in de volks buurten van die stad, waarin zooveel rijken wonen; waarin arme duvels, die bij na niet gekleed waren, Avel honderden me ters meeholden met de rijtuigen aran do dames en heeren uit Europa, hun smee- kend iets van hun snuisterijen te koopen, om lietzelfde, doch zonder resultaat, bij een volgend rijtuig to beproeven, bah!, terwijl er van ons niemand, niemand ach terbleef, om de reddendo hand naar die tobberds uit te steken. De avond duisterde snel neer, en terwijl de Ooslerlucht verdonkerde tot diepblauw, tol leikleur, liet de zon in het Westen ba nen van poriemoer achter, Avaartegen de palmen hun roerloos silhouet in, den wind stillen avond uitprikten. Wat 'n prachtige avond! Maar één oogenblik verdofte die schoonheid, 't Was toen een reisgenoote naast' me, een jonge Parissienne, mij vertelde, dat zo met ons meegaan zou tot en niet Jerusalem, maar dan naar Caïffa zou reizen, om aan den voet van den berg Karmel, in het daarge- legen GarmelitessenkloosTer den sluier aan te nemen. Dat was toch iets mooiers. „Gij hebt dus to Marseille voor immer vaarwel gezegd aan het zoete Frankrijk?" vroeg ik. Zij knikte van ja, alsof 't de geAvoonsto zaak der Avereld gold, en ik zweeg. Buiten was de lucht heelemaal donker geworden, en er viel weinig meer te onder scheiden. Te ICantarah uitstappen om 10 uur. Paspoort- en douaneformaliteiten! Vreeselijk! Tot 12 uur, ja, heusch, tot mid dernacht! Toen op een pont het Suez-ka- naal over en een anderen trein in. Ieder trachtte te stópen en het werd doodstil on der do reizigers, d.w.z. „onder de reizi gers", want de trein schokte als een be zetene en hield bij ieder gehucht stil. Ik stel Aroor hem den internationalen boemel te noemen. Om 4 uur, na een hazeslaapje, werd ik Avakker. De lucht brak open en liet licht kwam door. Eerst een palmen- bosck, daarna heuvelig, onvruchtbaar ter rein; dan een vlakte, die nogal goed be bouwd Avas. Muzelmannen gingen op hun ezels of kameelen naar den akker. Hier en daar een gehucht A'an leemhutten, een Moskee of Roomsche Kerk. Stoppen in Sydda, bekend uit de Paulusgeschiedenis. ,Dan te Artuf, meen ik, begint de grond bergachtig te Avorden, wild van natuur. Zand en berg, berg en zand, waarop niets groeit. We rijden door kloven en ravijnen, eindelijk te.Jerusalem, niet om 9 uur, zooals het moest, doch om half 12. Maar eventjes twee en een lialf uur to laat! Van zes 's avonds tot half 12 's morgens gere den OA'er dat stukje A'an Cairo naar Jeru salem! Goed, we zijn er dan toch. Verschillende geestelijken staan ons op te wachten aan het slation. De Franscben A'liegen uit den trein en kussen natuurlijk den grond van De Heilige Stad. Dan hef fen we den psalm „Lactatus Suni" aan, en als die geëindigd is, bestijgen we de rijtui gen en rijden in een Avolk A'an stof onder een zomerschen hemel op en af door de heuvelige stad, naar liet Hotel der Assomp- tionislen: Notre Dame de France. Het klooster is groot, friscli en heeft eenvou- di-- maar goede en rustige kamers. Rust, ja, geef mij rust Aau tafel sprak do overste van het huis een woord van welkom en. pater Olivier sprak een woordje terug. Onmiddellijk daarna trokken wc proces* siege wijs, voorafgegaan door een vaandel en onder het zingen van Fransche liedjes, door de straten van Jerusalem naar Het Heilig Graf. Veel bekijks natuurlr'- Do Fransche gezant had den vlag uitgestoken en stond, loen«vo voorbijkwamen, met rok en hoogen hoed op 't balcon van zijn huis. Aau buigen en groeten geen gebrek. We gingen door nauwe, afdalende straten et hobbelige en zeer gladde keien, waarover we al ons best moesten doen om niet te vallen: tusschen oude sterke huizen, ee- bouwd van grooto blokken gele steen bereikten een plein, aan het eind waarvan de Kerk van het H. Graf gelegen was. Hoe dikwerf had ik den gevel van die kerk al niet op plaatwerken gezien' We traden den tempel binnen en bevonden ons weldra in de groote rotonde, waarhoven pen koepel zich spant, door welks midden- venster het licht naar binnen zijgt. Midden in deze rotonde staat een klein licht rood marmeren gebouwtje, waarbinnen do plaats is, waarop men onzen Goddelijken Meester heeft begraven. Nauwelijks stonden wij daar of het orgel brak uit in gejubel en uit volle borst zongen we het Té Deum, laudamus. Een vreemde aandoening greep mij aan. Hoe geheel anders is het hier, dan wan neer men staat bijv. te Lourdes voor den grot, waarin O.L. Vrouw verschenen is Hoe was het hier dan? De koepelbouw van het Heilig Graf is voor iedereen toegan kelijk, en zoo werden wij omringd door Muzelmannen, Joden, Protestanten, Schis matieke priesters van den Griekschen, Ar- menisclien en Koptiscnen ritus, door geloovi gen a'an de geünieerde Oostersche ritussen, door Latjinsche Katholieken, onder wie vooral de Franciscanen, de door Rome aan gewezen bewakers van de H.H. Plaatsen, en door leden van dePalestijnscke politie, den uniformpet op. Zoo kreeg onze manifestatie iets officieels. Wij waren wel Katholieken, maar voelden het toen niet. Het was alsof wij in Christus alleen Avil- den eeren een der onsterfelijken, die den loop der Avereld hebben geschokt. Eerst als wij na de mooie preek van den hoog eerw. pater Custos dat geheimzinnige huis je waren binnengegaan, en, na het A'esli- buultje te hebban gepasseerd, stonden voor de marmeren tombe, die OA'er de plaats A'an Jezus' graf is heengebouwd, en die mar meren tombe kusten, eerst toen a-oelden wij ons leden van Christus' ware Kerk, en Avij zeiden het vol ontroering Paulus na: „Je zus. als Gii niet waart a-errezen!". We giugen naar ons Hotel terug en ik ging dien dag de deur niet meer uit. Waar zou ik nog heen gevaan zijn? Ik had de a'oornaamste plaats der wereld bezocht. H. A. ULLEMAN. pr. Gemengde Mchten. Hoog water. Men schrijft uit Millingen aan de „Msb." dd. 6 Mei: De laatste dagen zijn Rijn en Waal schrik barend gewassen. De Rijn 'heeft. tegenoA'er onze gemeente een a'oor dezen tijd onge woon lioogen stand bereikt en vormt er een baast onoverzienbaren waterplas. En nog steeds blijft het water stijgen. Voor heel veel menschen beteekent. deze hooge water stand thans een ramp. Wegens overstroo ming van veel weiland langs de groote ri vieren lijden tal van boeren, die nog pas hun a-ee konden inscliaren. cn bet nu weer moeten opstallen, belangrijke schade. En in dc steenindustric is allerwegen groote stagnatie in de werkzaamheden gclcomen. Wat dat beteekent voor de talloozen, die in deze indtissrie lliun 'brood moeten verdienen en die nog pas zoo'n ohgewoon harden win ter met lange werkloosheid achter den rug hebben, is duidelijk. En nog seint Keulen hedenmorgen eenigen was. Men meldt ons uit Druten: Gisterennacht is de kade, welke de uiter waarden tegen hoog water moet bescher men. overstroomd door het wassende water van de Waal. Voor do steenfabrieken betee kent dit een groote schade, daar nu vele Kalf-gefabriceerde steenen waardeloos wor den. De arbeid ligt nu stil. Moordaanslag te Tilburg. Ten gevolge van een oude veete ontstond gisternacht te Tilburg tusschen den 25-ja- ïigen arbeider C. van Veen en zekeren A. V. Diessen in do Kapelstraat aldaar een vechtpartij, waarbij laatstgenoemde met een mes een ernstige wonde bekwam aan den rechter bonedenarm; de slagader werd nl. doorgesneden. Diessen is naar het Gast huis vervoerd. Zijn toestand is ten geA'olge van het vele bloedverlies zorgwekkend. Het slachtoffer is gehuwd en a'ader van een kind. De dader is gearresteerd. De dubbele moord te Culemborg. De Rechtbank te Tiel hieeft het bevel van gcA-angenhouding tegen M. A. van Mid delkoop, verdachte in de Culemborgschc dubbele moordzaak, met dertig dagen ver lengd. Dc moordaanslag te Roermond. Do toestand A'an den aannemer S. te Roermond, die Maandag door zijn oom met twee dolksteken levensgevaarlijk werd ver wond, is iets vooruitgaande. Indien zich geen complicaties voordoen, hoopt men hem in het leven te houden. De moord te Wychen Het is avcI eigenaardig, dat dr. Hesse- link uit Arnhem, die gisteren den gcheelen dag gezocht hoeft en ook a-andaag v/ccr druk bezig is, nergens vingerafdrukken heeft kunnen vinden. Het staat avo! a'ast, dat het kistje, vvaarin Willems zijn geld bewaarde, verdwenen is. Een familielid van den vermoorde verklaarde dat er hoogstens f 80 in bewaard waren. Ook eenige gouden sieraden van het vermoorde vrouwtje zijn gestolen. Een spaarbank boekje, Avaarop nog een klein bedrag vvas, liet men liggon. Het onderzoek is nog in vollen gang. De waterput voor het huis is gisteren leeggepompt. Daarin is evenwel niets meer gevonden, dat met die moordzaak in ver band kan staan. Gistermiddag om 4 uur besloot de rech- ter-commissaris mr. Quiulus, dat ook do broeder a-an den verdachte, Piet van den Broek, gevankelijk naar Arnhem moest worden overgebracht. De sectie op de lijken is heden afgeloo- pen. De lijken zijn gekist en de uitvaart zal Donderdag a.s, in de parochiekerk plaats hebben. Hoewel overal in den omtrek ijverige nasporingen worden gedaan, is dc zAver- ver Van Munster nog niet geA-onden. Meer en meer rijst het vermoeden, dat hij mede schuldig aan de misdaad is. V». D. meldt nader: Het onderzoek duurde tot hedenmorgen, toen de rijlcsA-eldwachter Theunissen en zijn zoon van Munster -vonden in liet huis a'an zijn zwager in de buurtschap Woezik, dezelfde buurtschap Avaar het misdrijf is gepleegd. Van Munster is gearresteerd en opgesloten in afwachting van het verhoor door de justitie. Het is waarschijnlijk, dat ook hij heden naar Arnhem zal Avorden overgebracht. Wii vernemen, dat de aanwijzingen te gen van Munster zeer sterk zijn. Een ofiiciersvroüw in Indië vermoord. Uit Welte\'reden wordt gemeld: Mevr. W, A. Z. a'an E., eehtgenoote van een luite nant der genie, is Maandagavond te Tji- mahi a'ermoord, a'ennoedelijk door een in breker. Zij laat twee jeugdige kinderen achter. Het droevige ongeval te Heerlen. Het jeugdige echtpaar Hardy-Innemée te Heehlen, dat Donderdag 1.1. op zoo tra gische Avijze door het in brand raken van hun kleeren, om het leven kwam is Maan dagmorgen te Maastricht, ter aarde be steld. In de St. Martinuskerk te Wijk werd een plechtige Requiem-mis opgedragen. De lijkkisten waren naast elkaar geplaatst en bedolven onder bloemen Een onafgebro ken rij aran toeschouwers stond langs den weg geschaard, waarlangs de droei'e stoet voorbij trok. In do kerk, die geheel ge\nkl was, bevond zich ook mr. Waszink, de bur gemeester van Heerlen. Ernstig auto-ongeval. Een doode. Op den Avcg van Grave naar Nijmegen, ter hoogte van den Teersdijk, is gistermid dag door het afloopen van het voorwiel, een auto van den dijk gestort. De bestuurder, de heer Linders, te Nij megen, geraakte onder den wagen en Avas O" slag dood. De overige inzittenden ble ven ongedeerd. 0 verreder,. De 50-jarige B. IT. uit Murwerwoude viel te Oudkerk A'an een wagen. Do man kreeg één der wielen over het lichaam cn over leed aan do bekomen inwendige kneuzin gen. Branden Te St. Odiliënberg zijn gisteren huis, schuur en stalling van den landb. Wil lems afgebrand. Ook de inboedel is ver brand. Verzekering dekt de schade. Maandag is oen felle brand uitge broken in de tabakskerverij van den. lieer H. Hardeman, gevestigd in een nauwe steeg, uitkomende in de Middenstraat te Weesp. Behalve de kerverji, werd nog de Avoning van de Aved. Vos een prooi van de vlammen. Een bewoonster Averd bevruste- loos weggedragen. De onbewaakte overwegen. Maandagavond gebeurde op den onbe- waaklen overweg der Spoorwegen aan den Broekschen Parallelweg te Helmond een ongeluk, doordat een voor een kar ge spannen paard van den lanclbouAver M. al hier niet wilde doorloopen. De kar werd UIT DE RADJG-WERELD. Wat er vanavond ie hooren is. G 30 uur: F.L. (Eiffelloren) 2G0O M. Concert. 7.50 uur: 5.S.T. (Birmingham) 473 M. Klassieke muziek. 7.50 uur: 5.W.A. (Cardiff) 350 M. Reis naar Mexico. 7.50 uur: 2.L.O. (Londen) 365 M. Con cert. 7.50 uur: 2.B.D. (Meideen) 495 M. Dans muziek. 7.50 uur: 5.S.G. (GlasgOAv) 420 M. Brahmsavoud. 8.00 uur: P.A.5. (Sanilh en Hoogkoudt, Amsterdam) i050 M. Concert. 8.05 uur: 2.Z.IJ. (Manchester) 373 M. Opera-concert. 8.20 uur: G.B.M. (Bournemouth) 385 M. Volkszangavond. 8.50 uur: Brussel, 410 M. Fragmenien uit „La Traviala" van Yerdi. 9.03 uur: P.T.T. (Postsclrool Parijs) 430 M. Concert. 9.20 uur: S.F.R. (Radiola) 1780 M. Con cert: festival Felix Fourdrain. 9.50 uur: 2.Z.IJ. (Manchester) 375 M. „Cavallcria Rusticana". door den trein gegrepen en totaal ver nield. De voerman noch het paard be kwamen gelukkig eenig letsel. Inbraak Door middel van opensluiling heeft men uit een perceel in de Uithoorns/'vaat te Amsterdam een geldkistje met f 1200 en voor een bedrag van f 2700 aan Belgische francs ontvreemd. Aargehouden. Dcor de recherche te Haarlem is aang<>- houden, de 40-i.irige Marie B., die sinds twee jaar door de politie werd gezocht. Ze hield zich den laatsten lijd schuil, onder een valschen naam, in Zuid-Limburg. Avaar zij zich veel bezig hield met smokkelen. Door de politie van 's-Gravenhage en Amsterdam was haar .aanhouding verzocht,. Zij had zich schuldig gemaakt aan diefstal van twee obligaties van f 1000, een spaar bankboekje met f 700 f 200 aan bankpapier een gouden broche, gouden, schakelarmband en oplichting van f 500. Een oplichter aangehouden. Eenigen tijd geleden werd te 's-Gra\-en- liage het incassobureau „Neerlaudia" onder directie a'an „De Lary Co.", opgericht, dat gelden incasseerde, welke echter niet werden afgedragen. Ook te Arnhem was een dergelijk bureau, ouder anderen naam ge vestigd, dat echter plotseling verdween. Thans blijkt, dat deze bureaux' werden gehouden door den 17-jarigen W. de G., die eerst te Arnhem onder een valschen naam a'erblijf liield, en toen de politie 'hem daar op het spoor kwam, alhier zijn bureau ves tigde. Ook hier was De G. onder een valschen naam bekend. Op verzoek A'an den commis saris a'an politie te Arnhem heeft de Haag- sclie politie Dc G. thans aangehouden. Men verdenkt hem ervan de door zijn bureau geincasseerde gelden ten eigen bate te hebben aangewend. Ir.braa!:. Gisternacht, is in de envelcppefabne.v a'an Van Hasselt, aan het Spaarne te Scho ten, ingebroken. De daders zijn aan de achterzijde door het inslaan van een ruit •binnengekomen. In het kantoor is alles oa'erhcop gehaald, ir een der bureaux is een klein bedrag aan geld gestolen. Ge poogd is de brandkast te forceeren met een koevoet en andere gereedschappen die ter plaatse gevonden werden. De poging is mis lukt. De brandkast bevatte o\erigens geen geld. Drie jaar geleden is op dezelfde wijze in deze fabriek ingebroken. Een zwendelaai'-uiibrekar van 14 jaar. De gemeente Heerlen, als zoovele ando re profiteerenden van de lage prijzeu des tijds aan den overkant der grens, had zich door den groothandelaar N. te Aken schoolschriften laten leveren. N. schijnt nu meer geleA-erd te hebben dan aanvanke lijk bepaald Avas of minder goede cahiers gezonden te hebben, hoe het zij, zesdui zend stuks Averden niet betaald en ston den ter beschikking A'an den papierhande laar. Toen dan ook eenige dagen geleden het 14-jarig zoontje van den heer N. kwam om de schriften voor Pa terug tc halen, gaf men ze hem grif mede en in verschillende porties haalde hij ze af. Intusschen is echter thans gebleken, dat het A'entje heelemaal geen opdracht A'an zijn A'ader gekregen had hiervoor. Hij Avas weggeloopcn en had na de schril-» ten in ont\angst te hebben genomen, deze Aveder in kleine partijen aan winkeliers, scholen en particulieren verkocht. Toen en verzoek om aanhouding kwam. liet hij zicli op een zusterschool, Avaar hij-een partijtje aan den man zou brengen, niet méér zien. Zoodra men in het hotel G. Avaar hij overnachtte, de deur afsloot van zijn slaapkamer cn do politie hem trachtte te arregteeren, vluchtte hij over het dak. In Heerlerheide Avist hij nog even f 150 van iemand te stelen, waarna de politio zijn spoor bijster Averd. In Arcen, Avaar hij, zooals hij later ver telde, op Aveg was. naar Rotterdam, om een schip te krijgen, uit de tram stapte, Averd hij ten slotte geknipt. Men vrees', daL hij nog meer hoefjes-streken liecft uitgehaald. Ondervraagd over hot gerir.go bedrag, dat hij'nog bij zich had, zei hij dat men in Venlo hem f 50 ontstolen had. „Tel." Dc vechtpartij te Leerdam. Na door den rechter-commissaris la Tiel A'erhoord te zijn, werden C. Wout, G. Speyer en P. G. v. Opijnen, allen te Leer- dam, in het huis van bewaring aldaar in gesloten, verdacht van poging tot moord Zondagavond gepleegd op den politieagent v. d. Horst, die, zooals hekend, uit zell- verdodiging, den 19-jarigen v. Opijnen heeft neergeschoten.

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3