plannen om den leerplichtigen leeftijd te verhoogen, ■waardoor het bewaarschool- Dnderwijs to zwaar belast zal worden. Hij acht het ongewenscht, dat er geen Taste lijn wordt gevolgd ten opzichte van het vervolgonderwijs en waarschuwt voor ie koogo kosten van de invoering van het ievende leerjaar. Spreker komt op tegen art. 214 der On- ierwijswet krachtens welke een bijzondere ichool, ook al is ro schuldvrij toch uit de gemeentekas geregeld een bijdrage ont vangt tot aflossing van het kapitaal. Spr. erkent dat deze slechte regeling het ge volg is van de aanneming van een amen dement van de rechterzijde, dpch gevoelt behoefte zijn protest daartegen te laten hooren. De wettelijke regeling van de school geldheffing keurt spr. ook af, omdat voor den bepaling daarvan te scherp rekening wordt gehouden met de uitgaven en het schoolgeld niet meer enkel een bijdrage tot tegemoetkoming in de kosten is, doch een middel tot .dekking der kosten. Geheel onjuist is het ook schoolgeld als belasting te beschouwen en te behandelen. De heer De Zeeuw (S. D. A. P.) er kent* dat er ook op onderwijsgebied veel te bezuinigen valt zonder schade voor het anderwijs. Zoo wat betreft de uitkeering uit de gemeentekas als vergoeding voor den bouw van bijzondere scholen. Rot terdam moet daarvoor b.v. 2 ton meer per jaar betalen dan men geraamd had. Ook de bouw van te kleine openbare scho len kost te veel geld. De heer Do Zeeuw (S.D.) zal, als do Minister op den bouw van kleine openbare scholen wil bezuinigen, daarin gaarne met mede gaan. Niet echter me4 andere bezuinigingen. Do Minister wil do vitale belangen van het onderwijs niet schenden maar hij doet dat zeker als hij eenvoudig weigert uitbreiding van het aantal Rijks H. B. Scholen of do oprichting van bij zondere te steunen, ongeacht of dit al of niet noodig is. Precies zoo doet de Minister ten op zichte van het nijverheids- en het handels onderwijs. Met den minister is spr. voorstander van de inkrimping van het schooltoezicht. Daarentegen wil hij niets weten van het aanstellen van hulponderwijzers; gelukkig is de minister daarvan teruggekomen. Daarbij ziet spr. in verschillende ont worpen maatregelen van bezuiniging een afschuiving van kosten op de gemeenten. De heer Slingenherg (V.D.) is in de oppositie, al stelt hij er prijs op le verklaren, dat hij aan onoprechtheid van den minister niet heeft gedacht. De minister heeft de kosten, welke hij bespaart, grootendeels afgewenteld op de gemeenten. Ook wijst spr. op 's ministers onstandvastigheid. Hij bespreekt ten slotte eenige punten ten aanzien van het middelbaar onder wijs. Het komt hem ook voor, dat door ophouden van den steun aan het nijver heidsonderwijs groote schade wordt toe gebracht. Mevr. Pothui sS m i t (S.D.) pleit voor het nijverheidsonderwijs, inzonder heid voor dat voor meisjes. De heer Smeenge (V.B.) wijst -er op, dat niet is te ontkennen, dat de onderwijs uitgaven tot een dusdanige hoogte zijn gestegen, dat zij ons budget te zeer druk ken, Dit wil echter nog niet zeggen dat iedere bezuinigingsmaatregel moet worden aanvaard. In verschillende richtingen kan ons onderwijs worden hervormd en wel zoodanig, dat het goedkooper wordt dan het thans is. Een der groote oorzaken van de duurte van ons onderwijs is wel de enorme aanbouw van bijzondere scholen sinds 1920. Het getal leerkrachten is hier door sterk toegenomen en de salarislast verzwaard. Hij vraagt den minister instelling eener commissie, die zal hebben te onder zoeken wat aan bezuiniging is le bereiken met bet behoud der pacificatie. Het 7e leerjaar zou de beer Smeenge willen behouden, evenals de examen- eischen voor onderwijzers. De vergadering wordt verdaagd tot he den II uur. TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren. Installatie Mej. A. Meijer. Mej. A. Meijer (R.-K.) opvolgster van wijlen mr. Kolkman, legt da vereischte 3eden af en neemt zitting. Intrekking artikel 40. Aan de orde is hervatting der beraad slaging over bet wetsontwerp tot wette lijke regeling in zake de wijziging van bepalingen betreffende rechten en verplich tingen van amtenaren. De heer Nolens (R.-K.) zegt, dat hij in April de stille hoop had, dat er een middel zou worden gevonden, om aan zijn bezwaren tegemoet te komen. Dat schijnt niet mogelijk to zijn geweest. Spr. is als nog niet bereid de betrokken justitiabe len op den weg naar do rechten een stok tusschen de beencn lo werpen door een gelegenheidswet te scheppen, die hun de gelegenheid ontneemt om hun recht te zoeken, dat zij mcenen te hebben. In het publiek recht is nog niet alles geoor loofd; niet alle controversen mogen wor den afgesneden. Voorkomen daarvan bij wettelijke bepaling is weer iets anders. Een controverse is er reeds en het is nu de vraag hoe deze opgelost moet worden. De rechter zal hebben te oordeelen en het is hij dit ontwerp de vraag of dit voorko men dient te worden. Zelfs den schijn daarvoor wil spr. vermijden. Spr. zal dus zijn stem aan het ontwerp onthouden, ge lijk het geval is met vele zijner politieke vrienden. Do Minister van Justitie, de heer Heemskerk, zegt dat de regeering een moeilijke taak heeft. De Regeering is ver- pl?:ht op den weg der bezuiniging voort te gaan. f)it beheerscht do situatie. Er zijn echter ook andere bezwaren geopperd Men wenschte dat de Regeering door over leg zou trachten processen te voorkomen. Do Regeeiing wilde niet loopon over de i bevoegdheid der Regeering. Overleg voor 1925 is gaande maar dat kan vandaag niet afgeloopen zijn. De Conimissio heeft des tijds geëischt, dat de Regeering zou er kennen, niet alleen op grond van art. 40 maar ook op die van do algehcelo ver houding tusschen regeering en ambtena ren gebonden te zijn aan de salarissen. Dat wees de Regeering natuurlijk af. Voor de toekomst dient dezo kwestie te wor den vastgelegd en do Regeering dient aan haar bevoegdheid vast te houden en do bevoegdheid om die to bepalen behoort bij de Regeering en niet bij den rechter. De fout is geweest de vaststelling van art. 40 en die fout heeft do Regeering volmon dig erkend. De fout is niet de intrekking want dat is het herstel van de fout. Art. 1 komt in stemming. Het wordt verworpen met 56 tegen 27 stemmen. Tegen de linkerzij do behalve van Dorp, Braat en de Boer, en van rechts de leden van Dijk, Suring, Kuiper, Bulten, Winter- mans,' Ament, Fleskens, mevr. Bronsveld, Bomans, Feber, v. Schaick, Engels, Loerakker, Fruytier, Nolens, Krijger, Bongaerts, Rutten, mej. Cats, Hermans, Lovinck, Bakker, Snoeck Henkemans, mej Meyer en de Voorzitter. Vóór do anti-revolutionairen, 5 chris- Üijk-historischen, n 1. de heeren Rutgers van Rozenburg, Tilanus, Weitkamp, Schok king en Gerritson (de andere vijf aanwe zigen, de heeren Kripger, Lovink, B9kker en Snoeck Henkemans en mej. Katz stem den tegen), 7 Katholieken, n.l. do heeren Van Wijnbergen, Deckers, Stulemeyer, Van Rijckevorssel, Van Voorst, Knigge en Van Sasse, henevens de twee platte landers en mej. Van Dorp. Daarmede is het eerste gedeelte van het ontwerp verworpen. Het 2e artikel is een overgangsbepaling voor do L. O.-wet. Dit artikel wordt goedgekeurd. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 57 tegen 24 stemmen. Tegen de sociaal-democraten, de vrij zinnig-democraten, do communisten en de heer Boon. Opsporen van delfstoffen. Aan de orde is het wetsontwerp Op sporen van delfstoffen. Do heer v. W a e r d e n (S.D.) ontwik kelt eenige bezwaren en vraagt waarom de vindersvergoeding niet is geregeld. De Minister antwoordt dat het noemen,, van art. 46 slechts een veilig heidsmaatregel is. Het ontwerp wordt goedgekeurd. i Motor- en Rijwielwet. Aan do ordo is de wijziging der Motor en Rijwielwet. De heer Sasse van IJ s f> e 11 R.-K.) vraagt uitstel van behandeling, aangezien de amendementen niet gereed zijn. Na eenige discussie wordt tot uitstel besloten. Do vergadering wordt verdaagd tot morgen 1 uur. Een groote vooro'eelige Mei-aanbieding bij de Firma C. A. Brenninkmsyer. Gedurende de maand Mei organiseert de firma C. A. oen groote voordeelige „Mei-Aanbieding" in moderne voorjaars- eonfectie. Zij wil thans weer eens op groote schaal een duidelijk bewijs leve ren, dat haar dagelijksche annonces^ wer kelijk op waarheid berusten en zij inder daad veel vcordeeliger is. De buitenge woon lage prijzen van O. A. voor mo derne Confectie zijn reeds alom genoeg zaam bekend, echter de firma gaat onaf gebroken voort, liaar groote vermaard heid in deze nog voortdurend te vermeer deren. Do enorme drukte die er altijd in de magazijnen van C. A. heerscht is een duidelijk bewijs, hoezeer het publiek dit streven op hoogen prijs stelt en zal er dan ook zeer zeker in do komende weken druk geprofiteerd worden van deze nieu we voordeel^e aanbieding bij C. A. Do firma heeft voor een vlugge bediening uitgebreide maatregelen getroffen. Vergelijkt U maar. C. A. is toch voor- deeligerü! 5G95 (Ingez. Med.) Letteren en Kunst Adema van Scheltema f Gistermorgen is to Bergen (N. Holland) in den ouderdom van 47 jaar overleden de dichter Adema van Scheltema. UIT DE OMGEVING LEIDSCHENDAM. Coop. Tuinb. Veiling Veur. Het mil dere weer der laatste dagen heeft de ver schillende gewassen als het ware uit den grond gejaagd, en de prijzen aanmerkelijk doen dalen. Spinazie ging de vorige week voor 5 a 6 cent per kilo en heele beste voor 8 a 9 cent; postelein van 30 tot 36 ct. per kdlo. Salade van f 6.40—f 11.90 per 100 en 2e soort van f 2.70—f 4.80 per 100; stoofslag van f 0.20—f 0.36 per kilo. Kom kommers worden steeds meer aangevoerd; do prijzen varieeren van 22—24 cent per stuk, groene van 18—25 ct. Bloemkool uit do kas van 25—36 ct. per stuk. Raapste len van f 3.10—f 4.50 per 100, seldery van fl.40f 1.90 Wortelen werden nog weinig aangevoerd. De prijs bedraagt van f 15— f 25 per 100 bos. Over het algemeen was do handel traag Prijsuitdeeling Teekenschool „De Han ze". Gisteravond had do prijsuitdeeling plaats aan do leerlingender Avondvak- teekenschool „De Hanze". Mede aanwezig waren B. en W., het bestuur der Hanzo met hun Geeslel. Adv. Kap. Knots, de leeraren der school en eenige ouders. De Voorz. der Teekenschool opent om streeks 8 uur deze bijenkomst en heet alle aanwezigen, vooral Kap. Knots en B. en W., en ook de ouders, van harte welkom. Wij staan, aldus spreker, wederom aan GRATIS VERKRIJGBAAR bij Heeren Apothekers en Drogisten een Handleiding over Pijnloo3 Scheren met behulp van Purol. Een uitkomst voor hen die last hebben van schrijnen cn stukgaan der huid. 5676 het einde van dozen cursus en wij ukimen met genoegen hierop terugzien. Wat er het einde van dezen cursus en wij kunnen zien op de gehouden tentoonstelling en wij kunnen niet anders doen, dan hierover ten zeerste voldaan te zijn. Spr. brengt dan een woord van dank aan allen, dio hebben medegewerkt dezen cursus zoo goed mogelijk te doen slagen, en hij brengt een ^bijzonder woord van dank aan Kap. Knots, B. en W.,de leeraren en do ouders. Hij spoort de jongens aan toch trouw de school te bezoeken cn bij den volgenden cursus wederom in groot en ge tale op te komen om zoodoende mede to werken aan den bloei van dezo toch zoo nuttige instelling. De directeur der school, de heer Kroon, brengt alsdan een keurig jaarverslag uit, waarvoor bij een hartelijk woord van dank had in ontvangst te nemen. De Voorz. verzoekt dan den burgemees ter de diverse prijzen aan de jongens uit te reiken. De burgemeester zegt, dat het hem een waar genoegen zal zijn aan het verzoek van den Voorz. to voldoen.' Het is nu de derde maal, aldus de burgem., dat ik de eer mag hebben hier bij de prijsuitdee ling uwer school tegenwoordig te zijn en ik kom hier nu juist niet om de prijzen aan de jongens te mogen uitreiken, doch omdat ik groot belang stel in het werk uwer school en het groote nut hiervan vol komen inzie. Spr. kan hegrijpen, dat een dergelijke instelling veel geld kost, doch het Bestuur kan er van overtuigd zijn, dat zij steeds den steun der gemeente zul len hebben. Voorts brefigst spr. een woord van hulde aan het bestuur en de leeraren voor alles wat zij doen in het belang der jongens en spoort de ouders aan toch mede te werken met het streven der Han ze, om van kunne jongens bekwame vak- menschen te maken. Hij spoort de jon gens aan toch goed hun best te doen om later een goed vakman te worden, die iets kan presleeren in de maatschappij. Uw leeraren, aldus spreker, doen alles voor u, werkt gij nu met hen mede door trouw de lessen, te volgen en te doen, wat zij zeg gen, opdat zoodoende hun streven beloond worde. De Burg. reikt alsdan met een toepasse lijk woord aan do verschillende prijswin naars do prijzen uit. Aan 5 leerlingen werd nog een extra- prijs toe kekend voor trouw schoolbezoek: deze hadden op hun rapport geen enkel verzuim-avond. 1 Do Voorz. der Hanze, de heer Scholtes, brengt alsdan een woord \van dank aan het Béstuur der Teekenschool, aan Kap. Knots, B. en "W.,1 de leeraren en de ouders der jong ons-cn spoort do ouders aan hun jongens toch naar deze school' to.zenden, en de jongens om steeds" trouw de lessen ie volgen om zoo deze nuttige instelling tot nog grooler bloei te brengen. Ook Kap. Knots spreekt een woord van felicitatie aan allen en zegt geheel mede te leven met het streven der Hanze en hen steeds met zijn raad Ier zijde te zullen staan. Alsdan wordt door Bestuur cn genoo- digden en ouders de tentoonstelling be zichtigd, waarna nog cenigen tijd gezellig onder elkander wordt doorgebracht. Eenige ouders brengen dan een woord van dank aan Bestuur en leeraren voor alles, wat hun jongens genoten hebber. Hiermede behoorde deze cursus weder om tot het verleden. "Wi j kunnen niet an ders zeggen, dan dat het Bestuur der Tee kenschool en der Hanzo met trots op den afgeloopen cursus kan terugzien en wij willen allen aansporen dezo zoo nuttige instelling te steunen en mede te werken met het streven der Hanze deze school nog lot hooger bloei te brengen. BOSKOOP, Gemeenteraad. In de gisteren gehouden raadsvergade ring werd o.m. het vermenigvuldigingscij- fer der plaatselijke directe belasting voor 1924-1925 vastgesteld op 1, evenals het vo rig jaar. NOORDWIJK. Gewestelijk Eucharistisch Congres. Nadat het K.S.A.-bestuur, in samenwer king met de Propaganda-Commissie reeds eenige besprekingen had gehouden betref fende do voorbereidende werkzaamheden, welke aan het grootsche plan hierboven aangegeven, verbonden zijn, kwamen gis teravond bovengenoemde besturen met de voormannen der aan dit congres deelne mende parochies in vergadering bijeen in het Juvenaatsgebouw. De groote opkomst der vertegenwoordigers uit die plaatsen getuigde op heerlijke wijze, hoe sympa thiek liet plan is tot het organiseeren van een Gewestelijk Eucharistisch Congres, zooals door het K-S.A.-bestuur van Noord- wijk is voorgesteld. 'Bij opening met. den Chr. groet, sprak dan ook de voorzitter, de heer O. G. J. Alkemade, en zijn vreugde over uit, dat zoovelen aan den oproep hadden gehoor gegeven. Vertegenwoordigd waren de pa rochies van St. Victor en St. Joseph van ■No ordw ijkerhout, dio van Sassenheim. Voorhout, Oegstgeest, Warmond en Kat wijk, terwijl Lisse niet aanwezig was. Vervolgens zette de voorz. in korte trek ken uiteen het opgevatte plan van het K. S.A'.-bestuur om ter gelegenheid van het Internationaal Eucharistisch Congres een dag te organiseeren om dezo grootsche ma nifestatie tot Jezus in het H. Sacrament mede te vieren op een meer luisterrijke wijze dan door het houden van een ker kelijk Lof. Het oorspronkelijke plan was dit eerst parochiaal te doen. doch heb plan is uitgedijd tot de naaste omgeving. Dc plaatselijke geestelijkheid heeft haar inge nomenheid betuigd. Om deze plannen na-' der uit te werken, was deze vergadering belegd. In het kort bestaat liet voorloopig plan hieruit: eerst een kort Lof in dc parochie kerk, doch dit uitsluitend voor de Noord- wijkers, waarna men processie-gewijs naar het Sportpark trekt, waar men ongeveer to twee uur aankomt, terwijl men van de omliggende plaatsen eveneens proc.-gewijs rechtstreeks naar het Sportpark tegen den- zelfden tijd aankomt. Het Allerheiligste zal dan nog niet aanwezig zijn, daar eerst Mr. Dr. Jan v. Best een rede zalhouden. Hierna zal het Allerheiligste worden bin nengebracht, ontvangen door een eere- wacht, bestaand© uit de geestelijken der deelnemende parochies. Nu vangt het plechtig Lof aan, waaronder Pater Jonck- bloedt een rede zal houden. Na deze korte uiteenzetting spoorde de voorzitter allen aan, zich aan deze schoone zaak te geven en daadwerkelijk werkzaam in hun parochie te zijn, om deze dag ter eere van den Eucharistischen Koning ten volle te doen slagen. Spr. verzocht vooral aan iedere commissie in overleg met de geestelijke overheden te treden over de te voeren actie. Kap. Biaakman, het woord verkrijgen de, brengt allereerst een woord van lof tot den voorzitter voor diens ijverige be moeiingen en richt een woord van dank tot degenen, die zich een gang naar Noordwijk hebben, getroost, waaruit spreekt een mede leven voor het grootsche plan. Spr. geeft de voorkeur aan processie-gewijs naar Noordwijk optrekken, opdat men georga niseerd op het Sportpark aankomt. Zoo heeft, men de grootste deelname to ver wachten. Kap. Beunet, van Oegstgeest. brengt na mens allen een woord van hulde aan het K.S.A.-ccmité Noordwijk hetwelk het ini tiatief voor dit. plan heeft genomen en zegt. waar de Leidsche Courant van Za terdag 1.1. vermeldde, dat menig geestelijke hierop jaloersch zal zijn, hieraan gerust kan worden toegevoegd, dat. ook menig K. S.A.-bestuur dit zijn zal. Overigens stelde Z.E. voor, dat in iedere parochie, voot men naar Noordwijk optrok, een Lof ge houden zou worden. Spr. vindt het wen- schelijk, dat dit op een eventueel te druk ken programma zou voorkomen en vindt de aankomst te twee uur op het Sport park te vroeg. De voorzitter dankte Z.E. voor de waar- deerende woorden en meende ook dat twee uur wel wat vroeg is. Dat zal nog overwo gen worden. Do heer Sa-la (Sassenheim) spreekt er zijn verwondering over uit, dat voor dit plan geen kerkmeeiters zijn uitgencodigd tot medewerking, daar toch van deze per sonen veel invloed uiagaat in iedere pa rochie waarop de voorzitter van antwoord dient, da-t toch allereerst dc IC.S.A.-bestu- ren in aanmerking kwamen, daar deze be staan uit vertegenwoordigers der corpo raties, doch als de plaatselijke commissies zich in vrbinding met.de kerkmeesters wil den stellen vindt hij dit zeer loffelijk. De heer J. v. d. Voet (Voorhout) brengt naar voren, dat, wil men processie-gewijs naar Noordwijk trekken, dit aangevraagd moet worden bij het hoofd der politie tor plaatse en tevens bij de gemeenten, welke men door trekt. De heer M. J. Post (Sass mlieimé vraagt of er bezwaar bestaat dat men van uit Sassenheim gedeeltelijk te voet, per fiets of andera gelegenheid komt. Hier is niets op tegen indien men din georganiseerd doet. Dc Commissies zullen tijdig en vol doend aantal kaartjes tot voorverkoop thuis gestuurd krijgen. Deze zullen vermoedelijk kosten 20 cents, doch op den dag zelf zal deze prijs hooger worden gesteld. De heer Zwetsloot (Warmond) stelt voor op den dag zelf geen kaartjes meer te verkoopen. hetwelk niet dadelijk instemming vindt. Kap. Beune vraagt, of cr ook geen plan beslaat om naast het gezamenlijke koor van kerkzangers ook een kinderkoor te vor men. Spreker uitte tevens den wensch, dat de H.H. Zangers eens gezamenlijk zullen re- peteeren en stelt voor dit te Oegstgeest te laten doen in het K. S. A. gebouw, als zijn de het gemakkelijkste punt van bijeenkomst De Voorz. zegt toe deze wenschsn in over weging te zullen nemen. Dc heer Zwetsloot vraagt eenige inlichtingen omtrent de mu ziek; of hierover reeds vaste plannen be-, staan. De Voorz. licht toe, dat nog geen vaste plannen bestaan, doch dat deze met de betrokken deskundigen zullen worden besproken. Bij navraag bleek, dat Warmond Voorbout, Noordwijkerhout en Noordwijk een muziekkorps bezitten, welke allen zul len worden uitgenoodigd. Alsnog wordt be sloten, het uur van aankomst cp het Sport park van twee op drie uur te s';ellen. Perso nen! onder 16 jaar hebben dien dag geen toegang, doch wel als zij groepsgewijze on der behoorlijk toezicht komen. Kap. Braak man zou het zeer op prijs stellen, als elke Commissie hef verhandelde van dezen avond ter. kennis bracht aan de plaatselijke Geestelijkheid en met haar hierover be raadslaagde om verder de plannen zooveel mogelijk op vergaderingen van de corpora ties ter sprake te brengen. Do Voorz. dankt allen voor de opkomst en zegt, gaarne bereid te zijn op de te hou den vergaderingen een en ander over het plan. te willen toelichten. Spreker vertrouwt dat velen dien dag als Katholiek naar Noordwijk zullen optrekken cn stelt deze grootsche manifestatie onder Gods onmis- baren zegen. WARMOND. Jubileum. Maandag, 5 Mei, was het 40 jaar geleden dat do heer J. H. v. Eg- mond in betrekking kwam hij de firma A. P. Papöt, Waskaarsenfabriek alhier. Heel feestelijk is dit jubile herdacht, le meer nog, daar het juist dien dag 30 jaar geleden was dat do jubilaris organist was van de St. Matthiaskerk alhier. s Morgens werd tot intentie van den jubilaris een plechtige gezongen H. Mis opgedragen, en om 10 uur kwam de fees teling naar do kaarsenfabriek en werd daar hartelijk en luistervol ontvangen door patroon en personeel. Do kaarsen- ESemeenfeiijke flsnkondijjin^. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel Vischmarkt 18 tel. 1225 is DONDERDAG verkrijgbaar SCHELVISCH a fO.24 f0.28—f0.32, SCHOL b. f0.16—f0.21—f0.41, KOOLVISCH a f0.13—f0.18, SCHAR b. f0.13, KABELJAUW a f0.35-f0.40, CAR- BONADEVISCH b. f0.32, en TARBOT bi f0.62 per pond. N. C. DE GIJSELA AR, Burgemeester. Leiden, 7 Mei 1924. Katholieke Agenda LEIDEN. Woensdag. Rechtsk. Bureau, Bondsgebouw, 7.308.30 uur. Woensdag Tentoonstelling Bakkerscursus^ Bondsgebouw, 811 uur. Donderdag Tentoonstelling Bakkerscursus Bondsgebouw, 611 uur. Donderdag, R. K. Kiesv. Lezing Mr. A. Ba ron van Wijnbergen, Foyer, te 8 uur. Donderdag. Graf. Bond, Bondsgebouw, te Donderdag. Recollectie, Hartebrugskerk, na bet Lof van 7.30 uur. Donderdag. Repetitie „Ons Tooneel", Bonds gebouw, te 8.15 uur. Apotheek die tot en mat Zondig op Maandagmorgen eiken nacht en des Zon dags geopend is: M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Tel. 552. makerij was in een feestzaal omgelooverd door zijn collega's en noodde uit tot feest vieren, want dan ook volop is geschied. Eerst werd de jubilaris hartelijk toege sproken door zijn patroon, die hem daar bij, als blijk van waardeering voor zijn kunst en ijver in 't vak, een enveloppe met inhoud overhandigde. Het cadeau van het personeel, oen fraaie electrisehe lamp. was geplaatst tusschen de mooie versie ring. Daarna heeft men tezamen, onder muziek en zang, gezellig vc-rtoefd en al spoedig kwam de geheele kinderschaar, ji zelfs do krasse 84-jarige moeder van den jubilaris, de versiering bewonderen en eenigo gezellige uurtjes doorbrengen ten- huize van den patroon, waarna des 's mid dags het feest in den eigen huiselijker* kring werd gevierd, waar velen, o.a. do Zecrcefw. heer A. J. Oudejans, hem kwa men geluk wensch en met dit zeldzame feest. Moge het den jubilaris gegeven zijn in dezelfde gezondheid Ook zijn gouden feest te vieren. BleembollenveUing. De opbrengst van do bloembollenveiling, waarvan do voor dcelen komen, ten bate van de kerk, is deze keer de vrij belangrijke som 'van f 1075 ongeveer. Ongeval. Van den veehouder L. II. alhier is gisteren ter hoogte van de Stalen- brüg' onder Lisse 'door een auto een van de drie stuks voe, die hij naar hier ver voerde, ter zijde gegrepen, en zoodanig verwond, dat het dier moest afgemaakt worden. De auto, waarvan het nummer is opge nomen, reed. als ware er niets gebeurd, door. De politic heeft de zaak in handen. ÜCfl-PEBfilE-SaiEUWS LEIDEN. Geslaagd voor het doctoraal examen Indisch recht dc heer Mr. H. C, C. Staring, Voorburg. STADSNIEUWS Uitvoering Studiefonds In het St. Antonius-Patronaat had den de leden van het Studiefonds dei- Har tebrugskerk een feestavond belegd. In dc zaal waren kleine tafeltjes neergezet, hier en daar met tulpen gesierd, waarom do talrijke gasten zich „en familie" schaar den, zoodat er dadelijk een vroolijke cn zeer gemoedelijke stemming hecrschle. De Zeereerw. heer Pastoor Crombagli sprak een eveneens gemoedelijk openings woord, de aanwezigen dank zeggend voor de opkomst. Spr. twijfelde er niet aan, dat na zóóveel studio der leden van het stu diefonds, do aanwezigen een gezelligen avond zouden hebben. Twee blijspelen werden opgevoerd „Het standbeeld van den veldwachter" cn „Excellentie", Je kunt moeilijk verwachten van een studiefonds, dat èlle leden voor het tooneel even geschikt zijn, maar do meeste personnages waren toch in hun rol heel goed. In hot eerste blijspel blonken uit Baas Bierkens, herbergier uit „het blauwe Leeuwke" en do dwazo Sebastiaan Sebas- tianus; en in „Excelenlie" waren Biganans cn Vulpen wel 't meest amusant. Er wer den in beide (stukken veel personen de deur „uitgesmeten", misschien wol wat al te druk. Omstreeks half twaalf eerst was dc voor stelling beëndigd; de avond was voor ieder omgevlogen. Aangename muziek op vleugel cn viool vulde do pauzen. Vermelding verdient, dat de grimccring der looneelisten verzorgd was door den heer G. Hoppezak. Bakkerij-tentoonstelling. Zooals destijds is medegedeeld werd cr door de Leidsche afdeclingcn van den R -> K. en Christelijken Bond van Bakkers be sloten een cursus te organiseeren voor bakkers- cn bakkersbediemlon. Aan dien oproep gaven 78 personen gehoor en met veel animo werd onder leiding van den lieer Hekelaar, chef der fa Kroon uil Beu Haag, do cursus begonnen. Dezo bes lon t uit 40 lessen, tweo per './eek. Thais is dio cursus geëindigd met 40 deelnemers en tot 1 besluit daarvan werd ecu banketbakkerij-

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 2