^a-n nog grooter "belang, dat ook op deze ■wijze belastingschuld, ook de oudste kan worden aangezuiverd, zoodat. zij, die op de ze wijze willen betalen, zich van zeer groote moeilijkheden kunnen vrijwaren. Xadero inlichtingen worden gaarne" ver strekt door den secretaris van den R. K. Volksbond, 's avonds tusschen 7.308.30 uur, behalve op Zaterdag, wegens zitting van de Spaarbank, terwijl reeds Zaterdag e.s. met sparen voor de belasting kan wor den begonnen. i MUZIEK. n -t: Huberman. Bronislaw Huberman. wiens beide concer ten in Den Haag uitverkocht waren, speelt heden. Dinsdagavond in de Gehoorzaal al hier Sonate a-dur van Brahms, concert d-moll van Max Bruch, Adiago en Fuga van Bach (vioolsolo) en Spaansche dansen van Sarasate. Siegfried Schultze, zijn 'Amerikaaneche begeleider, zal als solo Variaties van Tele- tnanReger voor piano voordragen. UIT DE PERS MISSIE ONDER DE JODEN D e T ij d schrijft: Tn het Joodsche weekblad „De Vrijdag avond" van 2 Mei 1.1. lezen wij een artikel over de christelijke zending onder de Jo den, waarin hier en daar scherpe woorden voorkomen. De schrijver (de heer Tal?) heeft het vooral niet begrepen op de gere formeerde zending. Indien het waar is, dat bij die zending middelen worden gebruikt, als wij er hier lezen b.v. het bewerken van onmondige kinderen dan keuren ook wij dat af. Maar wanneer er wordt veralgemeend, dan protesteeren we. Wan neer hier beweerd wordt: „De Verlokking met eer, geld en goed bestaat nog steeds. Daaraan maken zich nog alle christelijke kerken en genootschappen schuldig, die aan de Joden-missie doen", dan is dat ab soluut niet van toepassing op de Katho lieke Kerk. Behalve, dat zulke middelen in een zaak als deze niet zouden mogen wor den aangewend, is het een feit, dat do Ka tholiek-geworden Israëlieten er waarach tig niet altijd in eer, geld en goed op voor uitgaan! Dat er in vroeger tijden tegen de wijze regels der Kerk in, wel gezondigd is, geeft nog geen recht zoo te veralgemeenen als de schrijver hier doet. De Kruistochten waren geen gewone perioden en de Spaan sche inquisitie-maatregelen tegen de Joden mogen maar niet zoo grif op de schuld rekening der Katholieke Kerk worden ge plaatst. Daar waren nog andere factoren die meetelden, toen, nietwaar? „Wees dankbaar ook jegens de plaids, waar ge iets goeds genoten hebt," zegt een oude joodsche spreuk (Ber. Rahba 79:6). Zouden de moderne Joden na ern stige studie niet weten, hoe vaak de Pau sen van Rome voor hen in de bres ge sprongen zijn, en hoe Rome in de middel eeuwen was: „het paradijs der Joden"? Zou er hij de herinnering aan wij er kennen het gaarne, maar wij beschuldigen de Kerk er niet van, doch" ongelukkige tijdsomstandigheden - veel lijden, ook niet reden zijn tot veel dank aan de zoo vaak gesmade Kerk? Is het de Aartsbisschop van München, Kardinaal Faulhaber, niet geweest, die, pas geleden, met smaad werd. overladen, omdat hij het gewaagd had openlijk te protesteeren tegen anli-joodsche drijve rijen? Willen wij dan de Joden niet gaarne Katholiek zien? Wij zouden geen Katholie ken zijn, wanneer wij dat niet wenschten. Maar wij weten, dat het geloof is: een gave Gods. Veel liefde en oprechte waardeerihg kan den weg bereiden en Israël voeren tot Dengene, Dien hij niet kent. Maar wij wachten geduldig, geloovend aan Paulus' woord, die ons het mysterie heeft ver klaard, toen hij schreef: ..De blindheid zal ten deele op Israël blijven, tot de volheid der Heidenen-tijd zal daar zijn. En dan zal Israël zalig worden, zooals geschreven staat bij Jesaja: Hij zal. uit Sion komen en wegnemen van Jacob het ongeloof." (Rom. XII. Niet wij, God. zal 't doen, ter Zijner tijd. BI3ëHEKLAÜB Verzekering-Maatschappij _,,De Nieuwe Boerhaave". Iu de 3 Mei 1924 gehouden Algemeene Vergadering der Verzekering-Maatschappij „De nieuwe Boerhaave" voor Vrije Genees- en Heelkundige Behandeling, gevestigd te 's-Gravenhage, werd verslag uitgebracht over het boekjaar 1923 (het vijfde boek jaar.) Uit het verslag bleek, dat in 1923 2360 polissen werden afgegeven, verdeeld over 4377 personen met een jaarpremie-ont vangst van f 81960.80 en om verschillende redenen geroyeerd werd 1386 polissen, verdeeld over 2564 personen met een jaar premieontvangst van f 44906.65, waardoor de netto-vooruitgang bedroeg 974 polissen verdeeld over 1813 personen met een jaar- premieontvangst van f37054.15. Op 31 December 1923 waren van kracht 9460 polissen, verdeeld over 16663 perso nen met een jaar-premieontvangst van i 208130.40. Er werd en-5088 contract schadegevallen tot aller tevredenheid geregeld en uitbe taald inet een bedrag van f 140767.40 J-s. Voor schade is gereserveerd een bedrag van £29806.33. Het winst-saldo, ten bedrage van f 17258.87Vi is in zijn geheel aangewend voor afschrijvingen. Uit het bovenstaande blijkt, dat de be haalde resultaten voor de Maatschappij bevredigend mogen worden genoemd. Gcedkocpe rijwielkaarien bij de Ned. Spcurwegen. Met ingang van 15 Mei a.s. worden voor afstanden tot en met 40 K.M. rijwielkaar- ten verkrijgbaar gesteld kostende f0.30 (in bundels van 10 stuks f2.50). De kleur $ezer nieuwo rijwielkaarten is lichtgrijs. Voor sneltreinen gelden deze kaarten niet. Tot dasver was de prijs der rijwielkaar ten voor niet-sneltreinen, ongeacht den afstand 60 cent. Gemengde Berichten. Hoog water. Het water in de Maas is Zondagnacht schrikbarend gestegen. De Veerstraa't bij Grave is overstroomd. De overtocht voor alle voertuigen ge schiedt nog met de pont, welke evenwel door een motorboot wordt voortgetrokken Men meldt uit Zalt-Bommel: Vcenweg overstroomd, gierpont buiten dienst, over tocht per stoomboot en halve pont. Zaterdagnacht zijn do veerdammen aan de Tielsche en aan do Wamelscho zijde van de Waal, ondergeloopen, zoodat do gierpont geen dienst meer kan doen. Het verkeer in zijn vollen omvang wordt on derhouden door stoomboot en kleine pont. Men verwacht echter, dat vandaag de zomerkaden zullen overstroomen, tot groo te schado van veehouders en stoenfabri- kanten. Men is bezig de zomerkade van den boven de stad gelegen Prins-Wil lemspolder te verhoogen. Uit Wageningen meldt men d.d. gisteren: Het water op den Rijn heeft thans een zeer lioogen stand bereikt. Aan het Le- neesveer wees de peilschaal heden 9.04 M. 4- N. A. P. of 2.51 M. boven gewono hoog te. Te Renkum en te Opheusden is de gierpont opgebroken. Aangezien het water tot aan den boven kant van de Zomerkade staat worden de uiterwaarden bedreigd met overstrooming De Waal bij Nijmegen is zoodanig ge wassen, dat de Waalkade blank staat tus schen de Groote Straat en de Lage Markt De hooggelegen uiterwaarden zijn even eens geheel ondergeloopen. Tiel: De Maas slaat van dijk tot dijk. Men meldt uit Roermond: De Maas is gisternacht sterk gewassen De laag gelegen weilanden slaan blank. Op meerdere plaatsen zagen de landbou wers gistermorgen hun in de weide loo pend vee door het water ingesloten. DE ROOFMOORD TE WIJCHEN Een verslaggever van de „Tel." vertelt nog verder: Het huisje aan den weg wordt streng bewaakt. Zoo streng, dat ieder, die het pad betreedt, dat naar de woning leidt, wordt teruggewezen. Hier ontstaat dan ook het traditioneele incident, waarin altijd veld wachters zich belachelijk maken. Niemand mag er in, maar „het parket toont meer begrip. Twee van de groote groep journalisten worden toegelaten, niets aanraken is het parool. Alles is er nog, zooals het vanmor gen gevonden weord. Wij volgen Mr. Quintin naar binnen, het lango gangetje door maar ineens rechts is het al. Eenige treden naar een een opkamertje, een vreemd licht valt door een groezelig ruitje en er voor ligt een lijk men bespare ons de beschrijving van uitpuilende hersens en ondergoed vol bloed, van plassen bloed, die van de lage treden druppelen dit is alles bloed. Bloed op alle vloeren, bloed aan muren en dekens en in de aangrenzende kamers, waar de kasten zijn opengehaald en de stoelen omgeworpen, waar gebroken vaat werk ligt en linnengoed over den grond. In een vertrek hij haar slaapkamer ligt het ontkleede lijk der oude vrouw; men be hoeft hier slechts even rond to kijken om te weten dat dit, zoo er al van roofmoord sprake is, niet in de eerste plaats een roofmoord is. Wat het verbergt Van andere zijde wordt ons nog nader gemeld Gisterenmiddag is het parket uit Arnhem te Wijchen aangekomen tot het instellen van een onderzoek. Uitgemaakt werd, dat een kist was opengebroken. Of daaruit iets ontvreemd is, kon nog niet worden vast gesteld. Het verdere onderzoek bevestigde het feit, dat de man met een hamer op een gewelddadige wijze is doodgeslagen; de schedel was geheel open. Ook de vrouw is op deze wijze om het leven gebracht. Het sectie-onderzoek wordt heden door dr. Hulst uit Leiden verricht. Twee verdachten zijn aangehouden, die betrokken zijn geweest hij een Zondag te Alverna hij Wijchen plaats gehad hebben de vechtpartij. Een hunner had tal van bloedvlekken op zijn kleeren. Hij nceft echter nog niet bekend. De hamer, waarmede do moord is ge pleegd, is in een put gevonden. Het justitioneel onderzoek leidt in de richting, dat personen uit Wijchen de da- deTs zijn. Moordaanslag Te Roermond is gistermorgen een moordaansl?-3 -onlecgd on dr>" aannemer J. Strauss. Hij werd met twee dolksteken in do horst, levensgevaarlijk verwond. Do dader, de 54-jarige oom van don getrof fene, heeft zich hij de politie aangemeld. Nader wordt gemold: De getroffene aannemer S. kwam ten 10 uur per fiets van zijn werk en werd door zijn 54-jarigen oom, met wien hij een kwestie over werkverschaffing had, opgewacht en aangesproken. Nauwelijks was S. van zijn fiets, of de dader stiet hem tweemaal met rroole kracht een dolk mes ter lengte van 12 c.M. in de Lorst. Door een der steken werd do long door boord. Aangezien niemand van hot misdrijf ge tuige was, heeft S. zich nog naar zijn wo ning gesleept, waar hij van de laatste H. H. Sacramenten werd voorzien en ter verpleging naar het hospitaal werd over gebracht. Zijn toestand is honest -waarlijk. D" dader dio na zi.in misdaad kalm zijn gewone morgenwandeling voortzette, heeft zich later zelf bij de politie aangemeld. De moord op den heer Ruben Naar wij vernemen, heeft de president Ebert den moordenaar van den beer Ru ben, in leven leeraar aan de Openb. Han delsschool te Amsterdam, gratie verleend van do doodstraf, welke is veranderd in levenslange gevangenisstraf. De moord in de Engelenburgstraat te 's-Gravenhage Naar wij vernemen is het gerechtelijk onderzoek in de bekende zaak van den moord in do Engelenburgstraat te 's-Gra venhage, die eenige maanden geleden be dreven werd nog steeds gaande. Zooals men zich zal herinneren is kort na de misdaad een familielid van den ver- slagene, als verdacht den moord bedreven te hebben, aangehouden. Deze verdachte, die gewoon was nogal dikwerf een bijl bij zich te dragen, zegt dat hij zijn bijl heeft weggestopt, maar weigert te zeggen waar hij dit heeft gedaan. Do aangehoudene blijft nog steeds per tinent ontkennen ook maar eenig voorne men te hebben gekoesterd, de vrouw van het leven te berooven of haar op het hoofd geslagen te hebben. Wij vernemen tevens dat een onderzoek zal worden ingesteld naar de geestvermo gens van den verdachte. De moord te Drachter-Compagnic De officier van Justitie te Leeuwarden looft f 500 uit voor dengene, die aan jus titie of politie zoodanige aanwijzingen ver strekt, dat deze leiden tot het opsporen en do onherroepelijke veroordeeling van den dader of de daders van den moord op J. Modderman te Drachtster-Compagnie in den nacht van 20 op 21 Maart j.l. ge pleegd. Verdronken De 20-jarige R. is Zaterdagmiddag op de Waal bij Nijmegen met een kano omgeslagen en verdronken. R. was een ge oefend zwemmer; vermoed wordt, dat hij kramp gekregen heeft. Zaterdagmiddag is de 15-jarige O. E. Smit, uit de Olmstraat in Den Haag, die in de bad- en zweminrichting de Regentes aldaar zich had gewaagd in het diepe bas sin, hoewel hij niet kou zwemmen, ver dronken. Van schrik doodgebleven Bij het zien van een brand is de tien jarige dochter van den landbouwer Smol ders te Weslerhoven van schrik doodge bleven. De stal van dien landbouwer is afgebrand. Vechtpariij op de kermis ie Leerdam Man doodgeschoten' Op de kermis te Leerdam is tijdens een vechtpartij de 21-jarige J. v. O. door den politieagent v. H. doodgeschoten toen hij dezen met een mes te lijf wilde. De getroffene was onmiddellijk dood. Het is den geheelen nacht en verder zeer onrustig geweest en herhaaldelijk moest de politie optreden. Er moest nog verscheidene malen in de lucht worden ge schoten om de orde te handhaven. Om ongeveer kwart over elven werd uit het publiek met stecnen naar het ge meentehuis gegooid. Even daarna werd 't licht van de straatlantaarns in de geheele stad getemperd en rukte uit het gemeente huis het geheele politiekorps uit, dan na eenige schoten in de lucht te hebben gege ven, met de blanke sabel het publiek uit elkander dreef. Tegen twaalf uur was de orde hersteld en brandden de lantaarns weer mot vol licht. Burgemeester Mees, die uitsledig was, kwam met den trein van 9 uur terug. De Leerdamsche correspondent meldt nog: Zondagmiddag half vijf is de 20-jarige J. van Opijnen door den politie-agent Van der Horst doodgeschoten op twee pas af stand. Do verslagene was met een broeder en twee vrienden op den Lingedijk; het viertal was cenigszins onder den invloed van sterken drank en twee agenten wilden hen naar bet politiebureau brengen. Eerstge noemde trok een mes en wilde den agent te lijf en deze bedacht op zelfbehoud schoot met zijn revolver Van Opijnen morsdood. Het lijk werd naar bet gemeentebuis vervoerd, waarvoor zich een opgewonden menigte had verzameld. De raadsleden A. van Baren (S.D.A.P.) en J. de Vries (S.D.A.P.) hebben terstond een spoedeischende raadsvergadering aan gevraagd Paardendief Voor eenige maanden werd ten nadeele van een landbouwer te Noorbeek (L.) een kostbaar stamboekpaard ontvreemd, Het dier werd te Maastricht aan oen slager verkocht, die het waardevolle beest dood gewoon slachtte. Vorige week werd te Alk maar een zekere afkomstig uit Wylre aangehouden, die nog al een en ander op zijn kerfstok had. Een rechercheur van politie te Maastricht heeft zich naar Alk maar begeven cn in H. den man erkend, die destijds het paard aan een slager ver kocht liceft. Over een failliete voorschotbank. Een paar jaren geleden opende een amb tenaar te 's-Gravenhage, die den ge meentedienst met pensioen verliet een Voor schotbank meer speciaal bestemd voor het veriernen van voorschotten aan ambtena ren, die in tijdelijk geldgebrek verkeer den. Do gepensionneerdo ambtenaar beschik te zelf niet over het noodige kapitaal, om gevraagde voorschotten te kunnen ver strekken, maar aangezien hij als oud-amb- tenaar in een kring van kennissen vol doende vertrouwen genoot, sloot hij met de zen en genen iecningen tegen behoorlijke rentevergoeding. De Bank ging schijnbaar zoo goed, dat oen paar panden werden aangekocht, tot op eens, nu enkele maanden geleden de Voorschotbank hare betalingen staakte en zij die geld aan den bankhouder geleend hadden, al spoedig hoorden dat 't „mis" was. Do zaak ging failliet en tegenover een activa van slechts enkele honderden gul dens stond een passief van meer dan 65.000 gulden. Dezer dagen had de verificatig-yergade- ring plaats. Voor het meerendecl van 't personen, dio hunne spaarduitjes in de bank gestoken hadden; die de dupe gewor den zijn van de affaire. Bc gewezen oud-ambtenaar-bankhouder M. wist, naar wij vernemeu, ter verificatie vergadering niet te zeggen hoe bet tekort was ontstaan en evenmin kon hij ophel dering geven, Traar een totaal bedrag van een vijftigduizend gulden aftn geleend geld was gebleven. N;i de verificatie-vergadering verscheen in het reebtsgebouw een inspecteur van politic die M. verzocht mede te gaan naar het politie-commissariaat in verhand met een in te stellen gerechtelijk onderzoek. Diepzee-onderzoek Door een stoombeuger is te IJmuiden aangebracht een in de Noordzee opge- vischle flescli welke een brief bevatte met de mededeeling, dat zij te water was ge laten door den Schotschen Visscherijraad. De vinder werd verzocht het briefje terug te zenden met nauwkeurige opgave van do vindplaats, waardoor de kracht der stroomingen kan worden berekend. Do schipper heeft aan het verzoek vol daan. BuitenS. Berichten Ontploffing in een operatiezaal. In de operatiezaal van het ziekenhuis te Cheltenham (Engeland) heeft, terwijl men bezig was een oo-glijder te behandelen, een etherontploffing plaats gehad, waardoor de patiënt zeer ernstige brandwonden kreeg en chirurg, zoomede zijn drie assistenten verwond werden. Een ernstige ontploffing op de grens van Tyrone. Zaterdagavond om elf uur had een hevi ge ontploffing plaats op de graanmarkt van Strabane, op de grens van Tyrone, waardoor de heele stad op haar grondves ten schudde. De ontploffing werd drie mijlen ver gehoord. In de Wotkl verdronken! Uit Riga wordt gemeld: De assistent-politiecommissaris Radlin is omgekomen en 12 politiebeambten en 20 arbeiders werden gewond in een gevecht om het bezit van de Litausclie staatsdistil- leerderij te Kowno op 1 Mei jl. Vijftig arbeiders hadden de distilleerderij bezet en sloegen daar aan liet zwelgen. Bij het weerstand, bieden aan de pogin gen der politie om het gebouw te heroveren, gebruiken de arbeiders flesschen als pro jectielen. Do assistent-politie-commissaris viel in een vat wotki en verdronk. Door den vloer gezakt. Tijdens een verkiezingsvergadering in het arrondissement Bagnères-de-Bigorre, zoo wordt uit Parijs gemeld, zakte de vloer van de zaal, waar die vergadering gehouden werd, in elkaar. Een groote groep perso nen. naar schatting 250 in getal, kwam in den sous-sol terecht, een diepte van onge veer drie meter. Acht hunner werden ernstig gewond. Losgebroken zeeleeuwen. Het drama van den losgebroken zeeleeuw, dat de stad. Rotterdam onlangs mcebt be leven, heeft zich in duplo herhaald in dc Engelsehe stad Edinburgh. Een tweetal zeeleeuwen uit Californië na melijk, die in den Edinburglisclien dieren tuin waren ondergebracht, zijn Vrijdag op onverklaarbare wijze uit het ballingschap ontsnapt. Zij hadden een kleine excursie ondernomen en verscheidene hindernissen zoo goed! weten te overwinnen, dat men voor het vernuft dezer schrandere dieren allo respect moet hebben. Hun verstandelijken aanleg kon echter niet beletten, na eenigen tijd ontdekt te worden in een ver afgelegen stroom, waar ze lustig aan het rondspartelen-waren, zich verheugend in de zegeningen der vrijheid. Met behulp van netten werden de twee uitbrekers niet zonder moeite weer gevan gen en naar hun vroegere verblijfplaats teruggebracht. UIT DE OfHGEVIRG BODEGRAVEN. Gemeenteraad. Zaterdagmorgen vergaderde de Raad de zer gemeente. Aanwezig zijn alle leden. Voorz. de Burgemeester. Nadat de Secreta- is het gebed heeft gelezen, doet hij voor lezing der notulen, welke onveranderd worden goedgekeurd. Ingekomen is proces verbaal van Kasopname. De -ontvangsten bedroegen f 298.406.48^, terwijl de uitgaven f 260.034.69 waren, zoodat een batig saldo groot f 38.371.79aanwezig moest zijn, Boe. ken en kas bleken in orde, terwijl van- het batig saldo groot f 28.00.— belegd zijn bij de Bodegravensehe Bankverecniging. Inge komen is een verzoek om adhacsio van B. en IV. van een drietal plaatsen met hoofd plaats Koudum 'op hun adres aan H. M. de Koningin, waarin zij te kennen geven, niet to kunnen aceocrcl gaan met enkele bepalingen van dc Midd. en Hooger Onder wijswet. B. en IV. stellen voor dit adres evenals het proces-verbaal van kasopname voor kennisgeving aan te nemen. Aldns wordt besloten. Ingekomen is een adres van bewoners van het Jaagpad, waarin adressanten wij zen op het toenemen van het verkeer daar ter plaatse, mede ontstaan door het steeds meer laden en lossen van schepen. Adres santen zeggen te hebben kennis genomen van het feit, dat de Prov. bereid is welwil lend mede te werken aan deze verbetering, en verzoeken het daarliee.n te willen leiden, dat het Jaagpad wordt voorzien van een straat. De Yoorz, merkt op dat de adres santen juist de zaak andersom hadden moe ten stellen. De Provincie zal deze toestand verbeteren, terwijl de Gemeente bereid is welwillend mede te werken. Spreker wijst op het feit, hetwelk terecht door een dei*/ bladen deze week werd opgemerkt, dat heb» nog wel enkele da-gen zal duren voor dab deze zaak in orde wordt gebracht. Dit bc-' rustte nu wel op een vermoeden, doch ini) derdaad zijn groote werken op komst doehj zal do uitvoering nog wel eenigen tijd op'' zich laten wachten. De Voorz. stelt voor,'/ deze zaak in handen te stellen van B. en' IV., welke de aangelegenheid dan met dot provincie zullen bespreken, met overleg om f een goed doel te bereiken. De heer Horten-/ sius kan zich er zeer wel mede vercenigen,) dat B. en IV. deze zaak teneinde brengen,! aangezien spr. van oordeel is dat dit college van de noodzakelijkheid van verbetering) ovcituigd is. Van eenige ouders van kinderen, de O. L'. j School bezoekende, is een adres ingekomenj i welke een bijdrage verzoeken ingevolge art. 13 der Lageronderwijswet, teneinde do Openbare school te dezer plaatse te kun-/ nen bezoeken. Zij stellen zicli voor dan toS dezer zake een regeling te treffen met den/| autodienst AlphenWoerden. Alle adres-'; santen zijn 4 K.M. van de kom der .gemeentel.' verwijderd. Op voorstel van den Voorz. wordt, dit adres ter afdoening in handen1» van B. en IV. gesteld. De vereeniging van' Handeld rij venden- en Middenstand ver-/ zoekt, in een adres den prijs van elcctrici-T teit t-e verlagen van 40 op 30 cents pee-' K.W.U. Adressanten zijn van oordeel, dat^ een dergelijke verlaging geen verlies zal op-' licvering, omdat daardoor het aantal aan-' sluitingen zal toenemen. Voorts wijzen'» adressanten op het feit. dat de handeldrijf venden van den Overtocht bij levering van' elect-riciteit door Zwa-mmerdam ook slechts 30 cents zullen betalen. Het adres werd ge- steld in handen der Lichtcoramissie. cm j advies, welke commissie thans adviseert op dit verzoek afwijzend te. beschikken. Do Raad sluit zich'bij het advies der lichtcom- missie aan. Ged. St. berichten, dat voor den kcurings- dienst van IVaren een bedrag van f 250.92.. teveel is betaald, welk bedrag in mindering t kan worden gebracht op de eerst vclgeede» storting. Ingediend is dc rekening der Gezond heidscommissie, sluitende in inkomsten meb, f 2534.34k-, in uitgaven met f 2167.3a: olzoo- met een batig slot groot f 366D8J4. Z. h. wordt besloten deze rekening onveranderd vast te stellen. Evereens is ingediend do rekening over den keuringsdienst van veo cn vleesch over 1923. sluitende in inkom- sten met f 6028.in uitgaven met f 3801.29, alzoo met een batig slot, groot f '2223.71. Van dit saldo komt f 1629 93 ten vccrdeelo van Bodegraven en f 612.7S aan Zvr immer- dam. Gp een vraag van den heer B. Bate- laan merkt de Voorzitter op, dat het keur loon over 1924 belangrijk is verlaagd. De rekening wordt goedgekeurd. Het. Dag. 1 Best. stelt voor het vermenigvuldigingscij- fer de belasting vast te stellen op 0.9 (vc- j rig jaar l). De heer Beijen vraagt. ,cp: welken, grond B. en W. tot deze verlaging j. gekomen zijn. De Voorz. merkt op, dat mehI den Inspecteur werd. gesproken, waarbij J men van oordeel was dat deze verlaging 1 mogelijk was. Aldus wordt besloten. Do Voorz. deelt mede. dat bij het Dag. ,- Bestuur twee adressen zijn ingekomen met heb verzoek een strook grond van de Ge-1 meent e te mogen koopen. Het betreft hier dc wijk aan de Noordzijde, tegenover den11 heer Breekland. terwijl het doel is daar een vrij uitzicht te houden. De een biedt f 700 j terwijl de heer Breekland f 1200.heeft ge- boden. Het Dag. Bestuur stelt voor op hetf aanbod van den lieer Breekland in te gaan. j De heer Horlensius vraagt, of aan dezen j verkoop ook de voorwaarde verbonden f wordt, dat. de toestand meet worden gela-J ten zooals deze is. Spreker acht dit noorlxa- j kelijk in verband met- het. gem-k hetwelk' deze wijk bij brand beteekent. De Voorz. merkt op, dat het juist de bedoeling is om 1 den toestand daar ter plaatse onderanderd te handhaven. Overigens is spreker van oordeel, dat zelfs demping nog geen bc-j zwaar zou opleveren, omdat de Rijn ge-», makkelijk genoeg bij brand is te bcrciiien.* Het voorstel wordt z. h. s. aangenomen. Goedgekeurd worden eenige af- en over schrijvingen der begrooting. dienst 1923. j- Vastgesteld wordt het kohier hondcn'oe-j lasting op f 908. Ingekomen is een adres van de Besturen der Hollandsche Mij. van Landbouw. nfd.| Bodegraven, van den L. T. B. cn den Bond j van Kaasproducenten, waarin wordt ver- j zocht in verband met den zomertijd het] aanvangsuur der markt een uur later to j stellen en aldus te brengen op 9 uur. Op> verzoek van het Dag. Bestuur dezer ge-{ meente bracht de Vereeniging van Kaashain, delaren rapport uit omtrent de meening ha-<t rer leden ten opzichte van dit vraagstuk.; Deze vereeniging geeft als hare mcennig: weer. dat de verkeersmoeilijkheden zullen-- toenemer, omdat de geheele aanvoer al slant tegelijk aanwezig zal zijn, terwijl thans; reeds vele wagens van de markt zijn afgc-f voerd, voor meerdere komen. Bovendien zal' bij afwegen en afrekenen een stagnatie on'.-, staan, waai'doov omdat niet afrekenend voor velen ook een bezwaar zal opleven:1 iP vele landbouwers ook den hal ven na n» id- dag hier zullen moeten vertoeven. MpfcV algem. stemmen werd in deze verecni;. :ng£ dan ook het besluit gencmen. het aanva igs-, uur lo handhaven op 8 uur. Ook de beurt-J schippers te Bodegraven hebben zich in fcon'j adres tot den Raad gewend en ver/cc!:en} eveneens het aanvangsuur^ lo haiv.uinion,^ cmdat zij anders de geweldige hoe veel lic-j den in den zomer niet tijdig zullen kr.ur.enó vervoeren, hetgeen veer hen beduiden schade beteekent. Ook de Ncd. Vcrcenigittft van Kaashandelaren, cm advies gevraagd- heeft een referendum onder hare leden gc4 houden betreffende het aanvangsuur derf markt te Bodegraven. De uitslag van diff referendum is voor haar aanleiding ie ad-j viseeren het aanvangsuur op 8 uur le.hmi-> den Ten slotte werd aan dc HollandschaL Mij. van Landbouw gevraagd cm a-v..cs. Ook deze hield een referendum cn m let O; conclusie gekemen, dat dc thar.s bb-cmndo markt in de"Zen bloei moet 1l'bvcr' slaan. Letgeen alleen Jficgcbjk ia bij m n-- having van het aanvangsuur,'termeer nog

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 6