'Tweede B3a.d Dinsdag 6 Mei 1924 STABS!38EU*»S OPENING CHR. H. B. S. f Gistermiddag te half drie had onder gvoote belangstelling in do aula van het pebouw do opening plaats van do nieuwe ■H. B. S. van de vereeniging voor christe lijk middelbaar onderwijs aan do Kager- etvaat. Aanwezig waren o.m. do oommissio van Hoczicht op het M. O., do directeur van do 'H. B. S. voor jongens alhier, do heer Schalkwijk, do directrice van de H. B. S. yoor meisjes, Mej. Star Busman, do rector .Tan het Gymnasium dr. Beversen, de oud- 'dirocteur der H. B. S. voor jongens, ir. Mas sink. YcrdeT vc-rschillendo directeu ren en leeraren van verschillende Chr. •H. B. Scholen en Lycea uit diverse plaat- een van het land, het collego van burge meester en wethouders van Leiden, de ge meentesecretaris, do rector-magnificus mr. •H. Krabbe en de besturen van Kerkelijko en andere corporatiën. Do bijeenkomst werd geopend door den voorzitter der vereeniging, ds. E. H. {Broekstra, waarna gezongen werd le ver3 kvan Psalm 105. "Na voorgegaan te zijn in het gebed, richtte ds. Broekstra zich tot Zijn Excel lentie Minister de Yisser cn de aanwezi gen, om hen allen hartelijk welkom te liee- ten. Spr. dankt Z.Exc. voor do welwillend heid om do H. B. S. te willen openen. Vorder den burgemeester jhr. mr. dr. N. C. do Gijselaar en allo anderen dio blijk geven ven hun belangstelling. Do 5o Mei is voor het Christelijk on derwijs een mijlpaal op den af gelegden ■weg, dio is ©en weg van moeite, van lij- don cn strijd. Spr. herinnert aan de woorden van ds. Kou wonhoven, gesproken bij de opening der Chr. H. B. S. op 2 Sept. 1919 over do 'principieel© kwestie van dit onderwijs en weidt in den breed© uit over do vele fi- aiancieele moeilijkheden, dio overwonnen moesten worden. Ka een aanvankelijke uitbreiding van het gebouw aan den "Witte Singel werd het toch spoedig to klein en dank zij God's hulp is thans dit nieuwo gebouw tot star.d gekomen. Spr. brengt dan allereerst een woord van dank aan God. Daarnaast dankt spr. zijn Excellentie minister de Visser, die door zijn wetten het mogelijk maakte, dat 'd© school tot stand kon komen. Verder aan allen, die hun schouders onder het mbeilijke werk wiston to zetten. Spr. her denkt, hierbij tevens den moeizamen arbeid yan do vereeniging voor Chr. onderwijs, <om .dan vooral dank to brengen aan de heer-en. dr. v.' Es en dr. Lourens Bosch, penningmeester en secretaris der vereeni ging. Spr. brengt voorts hulde aan den di recteur, den heer Meijering en zijn staf van leeraren en leeraressen. Spr. dankt dan de bouwcommissio vooral den archi tect, den lieer Fontein, wiens naam voor altijd aan dit gebouw zal verbonden zijn. Hierna was het woord aan Zijn Excel lentie minister de Yisser, die de vereeni ging gelukwenscbt, cok cmdat zij juist de totstandkoming van de school werkelijk heid gevonden ziet, nu heb hek gesloten wordt. Zijn Exc. acht deze school in deze stad zeer op haar plaats cn zegt, dat het middelbaar onderwijs een geheele bijzon dere plaats tusscben d'e andere inrichtin gen inneemt. Ten eerste, omdat in zulk oen inrichting voor tal van personen van verschillenden aanleg opleiding gegeven wordt. Zij geeft verder toegang tot de Polytechnische school en do Rijksuniver siteit. De nieuwe economische afdeeling van dc school openlt verder de mogelijk heid om ook den geest meer te ontwikke len. Een tweede eigenschap van deze school is, dat zij de oefenschool is voor de rij pere jeugd'en de overgang.vormt van het ïind tot man of vrouw. Dit woord alleen geeft voldoende weer wat er rust op de schouders van directeur en leeraren' der H. B. S. Er heerscht in de rijpere jeugd FEUILLETON DE PROOI VAN DEN GIER. Naar het Engelsch van H. de Vere Stacpoole. 27) Maar ik kan er niet aan denken om zoo iets aan to nemen. Ik wil er geen woord over hooren. Doe het niet open voor u thuis bent. U kunt er u in uw vrije uren mee amuseeren Hofman keurde het af, hij had er aanmerr kingen op. Ik heb den schavuit tentoon gesteld voor het Britsche Museum. Wat hij weet van paarlen is bitter weinig. Violet- nam het pakket mee naar huis. Toen zij in het konijnenhok aankwam holde zij naar haar kamer, ging op haar bed zitlen en maakte het kostbare pakket open. Het bevatte twee dikke boeken over paarlöfisters, dat do professor zeven jaren geleden had geschreven. Zij sloeg de bla den vol verbazing om en begreep niet hoe iemand zulke dikke deelen kon schrijven over zoo iets eenvoudigs als een oester. Violet toonde de boeken aan juffrouw Straight. Heeft bij je die hoeken gegeven? vroeg zij, kijk, zijn naam staat voorin. Het is mij nu alles klaar en duidelijk; de man is op je verliefd. HOOFDSTUK XXXVI. Bevrijd. Toen de commissaris van poli t i te Kaap stad de cel verliet de de deux achter zich sloot, bovond Savage zich voor den eer sten keer alleen na zijn arrestatie. Deze zoovetel chaotisch, 'dat men meer dan ooit 1 leiding noodig heeft zonder het altijd t© willen. Daar heerschen in de jongeling schap zucht naar wetenschap en schoon heid, daar botsen echter ook geweten en wil. Daarom ligt het in den aard der zaak dat do ouders van de leeraren verwachten niet alleen opvoeding in wetenschap en kennis, maar opvoeding ^aar den geest. Daarom is de roeping van ieder, die lei ding geeft in een dergelijk instituut, zwaar en moeilijk. Spr. bepleit dan samen werking tusscben ouders en leeraren. Met den wensch, dat in dien geest het onderwijs hier moge gegeven worden, dat God3 rijkisite zegen over jongelingschap en leeraren moge neerdalen en dab later mo ge blijken, dat hier zijn gevormd goede burgers, trouwe aanhangers van Oranje en degelijke chrislemen, verklaart Z.Exc. deze school voor geopend. Ds. Broekslra dankto hierna Zijn Ex cellentie voor zijn woorden, waarna bur gemeester de Gijselaar het woord ver kreeg, die constateerde, dat do school in oen bestaande behcefto zal voorzien. Het gemeentebestuur had hiervoor gaarne zijn medewerking verleerd en spr. uitto zijn bes-te wewsch-en voor do nieuwo school. Hierna voerden nog heb woord do heer H. M. A. Cocbergh nemers do commissie van toezicht op het Middelbaar Onder wijs, de heer J. C. Schalkwijk als direc teur der gemeentelijke H. B. S. cn na mens de II. B. S. voor meisjes, de rcctor- magnificus der Lcidscho Universiteit, prof. mr. H. Krabbe, de directeur der Chr. H. B. S. te Den Haag, do heeT v. Andel, ds. Punselic namens de Vereeniging voor Chr. Lager Onderwijs, de heer T. S. Gos- linga namens de Vereeniging voor Gerefor meerd Lager Onderwijs; verder de direc teur der Chr. H. B. S., de lieer S. C. Mete ring en de heer Coops, inspecteur bij het Middelbaar Onderwijs. De voorzitter, ds. Broekstra, dankte alle sprekers voor hun gelukwenschen, waarna do bijeenkomst door ds. Kouwen- hoven met een dankgebed werd gesloten. Des avonds word er in het nieuwe ge bouw een drukbezochte receptie gehou den. OPENING VAKSCHOOL VOOR MEISJES VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Zoals hekend is de vereeniging Vak school voor meisjes voor Leiden en Om streken, vroeger gehuisvest in een pand aan dc Heerengracht, door aankoop eige nares geworden van het kapitale hoeren huis aan het Rapenburg 23. De vereeniging heeft hiermede de be schikking gekregen over een uitnemende gelegenheid om haar onderwijsinrichting to huisvesten. Door de goede zorgen van den archi tect, den 'heer Buurman, werd het ge bouw van binnen aan een grondige repa ratie onderworpen en geheel gemoderni seerd volgens de eischen aan oen derge lijke inrichting te stellen. Het gebouw ziet er even smaakvol als keurig uit en zonder overdreven daden is men hier met do' geldmiddelen te werk gegaan zoo als de gevoegelijkheid zulks toeliet. Het is bijna niet mogelijk, van het grootsche gebouw, dat uit oen dertigtal afdeclingen bestaat een uitvoerige be schrijving te geven. De geheele uitvoering is natuurlijk zoo veel mogelijk in één lijn gehouden, die architectonisch zoowel als aesthetisch goed aandoet. De wanden in alle lokalen b.v. zijn voorzien van tegels in ronde hoe ken met hier en daar eenige versiering in den vortn van tableaux. Het schilderwerk is helder en frisch en deze twee factoren dragen er reeds toe bij om de aanwezig heid aangenaam te maken. Nabij den ingang vindt men de direc tiekamer en een hal voor bezoekers(sters) Verder groote naailokalen, lokalen voor theorie-lessen, voor het loeren van huis houdelijk werk, kleedkamers, enz. Dan vindt men hier achtereenvolgens een wasch- en een strijklokaal, 'verbonden door een droogkamcr; verder twee groote leerkeukens, met een provisiekamer er tus scben met doorzetluik. Een dezer kelikens is ingericht volgens Deensch systeem, hier op berustend, dat do werktafels zoodanig zijn geplaatst, dat 16 a 18 leerlingen op haar plaats kunnen blijven en ieder afzon derlijk'koken in plaats van twee aan twee, zooals bij het oude systeem. Deze tafels zijn in hocfijzervorm geplaatst en er tus- cel zag er uit als een politiecel in Bow Street, de vloer bestond uit verglaasde te gels en er stond aan den oenen kant e>en boel lange bank langs den muur, waar van do eene helft met een soort matras en do andere met een dun kussen bedekt was, verder was or een electrische bel en tralie werk voor de deur. Savage was op do malras gaan liggen in de hoop, dat hij in slaap zou raken, maar zoodra hij lag begon z'n verbeelding te werken. Het was iets buitengewoons, dat een detectivo door een misdadiger werd gear resteerd en dit was zijn ondergang tegen over Scotland Yard, want daar neemt men geen excuses aan en let men alleen op de feiten. Moschelles was hean in dit geval to slim geweest, was hom ontvlucht en dit pleitte sterk tegen hem. Hij had er misschien een uur gelegen toen er stappen weerklonken. Er werd een sleutel in de deur gestoken, en de com missaris van politie trad binnen. Achter hem kwam een man met een reiskoffer. 1 Hier is de rest van uw bagage, zei de commissaris, die wou u immers zoo graag hebben om uw identiteit te kunnen bewijzen. Hebt u de sleutels bij u? Savage sprong op. Hier heb tk sleutels, zei hij en nu zult n zien, wie gelijk heeft. Draai het maar om. Hdj stak een sleutel in het kof fer, maakte de riemen 'los en deed het dek sel open. Do kleeren die- boven op lagen wierp hij op zijde. Daaronder lagen een paar hemden, gemerkt: „R. Savage". Ziet u, den naam? zei hij tegen den commissaris, en ook de zakdoeken, allo gemerkt R. S. En ik heb nog meer be- scÏÏen in bevindt zich" een demonstratie- tafel. Voor iedere leerlinge zijn cr twee gascomforen en een hooikistjo aange bracht en vorder bezit ieder oen volledige keukeninrichting, gedeeltelijk geborgen achter ieders tafel, gedeeltelijk in muur kastjes. Vier a. zes leerlingen hebben ge zamenlijk en gas oven en een gootsteen, terwijl er een kookkachel staat, die voor elko leerlinge beurtelings gebruikt kan worden. Een tweedo keuken geeft gelegenheid tot oneer zelfstandig werken. Zij bestaat nl. uit vier af deelingen, ieder voor vier leerlingen bestemd, waarin kookfornuizen met ondergrondschen rookafvoer, gasfor- nuiaen en electrische kookplaten. In dozö keuken zijn eenige amphitheatersgewijs geplaatste banken voor theorielessen, ter wijl in een aangrenzend klein vertrek do leermiddelen zich bevinden. Een strijklokaal er naast is ook volgens Deensch systeem ingericht, met gelegen heid voor gebruik van kolen-, gas- en electrische strijkijzers. Dicht bij de strijk en werklokalen bevinden zich gerieflijke kolenbergplaatsen. Een mooie breede trap, met rubber he kleed, voert naar de eerste verdieping, waarop men aantreft lokalen voor cos- timmnaaien, waaraan paskamers verbon den zijn met vaste spiegels, naailokalen, zit- en slaapkamer voor de directrice, zit- slaapkamers voor leeraressen en huis houdsters, iedere kamer voorzien van een vaste wasch tafel, badkamer en bergplaat sen voor werkmateriaal. Op de tweedo ver dieping bevindt zich langs de geheele voorzijde een groot teekenlokaal met zeld zaam mooie verlichting, een logeerkamer en een dienstbodenkamer, terwijl daarbo ven nog groote ruime zolders zijn, waar door de gelegenheid bestaat in do toekomst de school te vergrooten. Vermelden we ten slotte nog, dat een flinke, ruime tuin met uitgang aan de Groenhazengracht, een gezelliger aanblik biedt en dat ook hier later wellicht nog een goede gelegenheid bestaat om aan de ze mooie en practisclio onderwijsinrich ting" uitbreiding te geven. Op officieele wijze is gisteren hel nieu we gebouw geopend door ZfJnExcêllentie Minister de Visser, in tegenwoordigheid van tal van genoodigden. "We merkten hier o.m. op de inspectrice van het Nijverheidsonderwijs, mevr. Le- liman-Bosch, B. en W. van Lelden en Oegstgeest, mevr. de Gijselaar, den voorz. der vereeniging lot bevordering van het Nijverheidsonderwijs, do Commissies van toezicht op het Middelbaar en Lager On derwijs, den rector van het gymnasium dr. Beversen, den directeur der HJ3.S. voor jongens, dr. Schalkwijk, de directrice der H.B.S. voor meisjes, mej. Star Busman. Verder den WielEerw. Pater R. G. H. Bouters en mevr: v. OerleNipper, direc trice der R.-K. Vakschool voor meisjes aan het Noordeinde, tal van afgevaardig den van nijverheidsscholen, de besturen van de afdeelingsscholen der Vakschool te Noordwijk en Alphen aan den Rijn en den directeur van gemeente-werken, ir. G. L. Driessen. De openingsbijeenkomst had plaats in een der zalen van het gebouw. De presi dente der vereeniging, mevr. J. Oven-oor- deGordon, opende de bijeenkomst met een woord van welkom aan alle aanwe zigen, in het bijzonder Zijn-Exc. Minister de Visser, B. en W. van Leiden en Oegst geest en de talrijke afgevaardigden van bevriende scholen. Spreekster ging hierna in korte trekken de geschiedenis der school na, die dateert van zeven jaar geleden. Toen, midden in den somberen oorlogs tijd, vereenigde zich een groepje vrouwen op initiatief van den Bond voor Vrouwen kiesrecht tot een voorloopig bestuur voor een op te richten Vakschool voor Meisjes, waaraan levendige behoefte bestond. Het oprichten in dien weinig idealen tijd was financieel een waagstuk, doch de moeilijkheden om ons heen maakten -een school als -de onze dubbel nuttig, zeide spr., nu de strijd om het bestaan zooveel verscherpt werd, en de ouders meer en meer gingen inzien, dat ook aan het meis je een vakopleiding toekwam. En deze op leiding ligt juist zoo op het gebied der vrouw, zij treedt hier niet in concurren- wijzen: oen pak brieven, alles geadres seerd aan „R. Savage, 3 Fok Street W." en drie officieele brieven van den inspec teur Denisson. U niet nu dat u dien schurk hebt laten ontsnappen. Hier is nog een confidentieels brief van den chef van het Grimineele Departement. De commissaris was rood geworden; hij rukte Savage den brief uit de handen, las dien en greep den ander op eens bij den arm, bracht liem de cel uit en haastig de gang door naar een andere kamer. Daar sloeg hij de deur toe. Zonder een woord te zeggen holde hij naar de tele foon in een hoek en belde de politie aan de dokken op. Hallo! wie daar? Ga dadelijk aan boord van de „Briton". Zoek den inspect- teur Savage van Scotland Yard en breng hem dadelijk 'hier. Belast er twee agenten mee en laten zij hem niet uit het oog ver liezen voor hij hier is. Als hij al van de „Briton" is heengegaan, spoor hem dan op. De eerste officier kent hem. Dan wendde hij zich tot Savage: Dit is een leelijke affaire voor ons allen. Maar hoo kreeg hij het gedaan? Ja, dat weet ik ook niet, zei Savage Door geld, onderstel ik. Hij heeft twee maal getracht mo te vermoorden. Hij po seerde als geestelijke en was zeer populair bij de passagiers. Eens had hij een man het leven gered. Ik kan hem niet aan. Een oogenblik, zei de commissaris. De telefoon klonk. Van de „Briton" Savage heeft do boot direct na uw ver trek verlaten, en zei, dat hij naar u toe ging- De commissaris hing den ontvanger op tie met de mannen, maar ontvangt onder wijs, dat haar met vrouwelijke deugden en kundigheden toerust en haar naast een vak om den broode, tegelijk klaar maakt voor de taak van huisvrouw en moeder, dio haar misschien lateT wacht. Ook de arbeidster en Fiuisvrouw vervullen een maatschappelijke taak, evenals de arbei der; het is dus evengoed in het algemeen, belang, dat zij volledig voorbereid worden voor haar taak èn voor de arbeidsters zelve èn voor hen, die later hare hulp voor allerlei doeleinden zullen inroepen. En het was ook geen nieuwigheid, die Leiden begon; de levensvatbaarheid van een dergelijke inrichting was immers op vele plaatsen elders al voldoende bewezen Onder afkeurend hoofdschudden van de afdeeling onderwijs in eigen stad, doch met levendige hoofdknikken van de Rijks onderwijs-afdeeling, die terecht inzag, dat het nijverheidsonderwijs voor meisjes veel te lang verwaarloosd was, werd in 't voorjaar van 1917 do vereeniging opge richt, dio uit particuliere middelen een school zou stichten. Zij noemde zich: Ver eeniging Vakschool voor Meisjes voor Lei den en Omstreken. Dat wij dien naam Vakschool kozen, was op aandringen uit Den Haag, aldus spr., omdat het do mo derne benaming zou zijn in de toekomst voor het bekende 'huishoud- en industrie- onderwijs. Dit gedeelte rap. onzen naam geeft wel eens moeilijkheden bij het verkrijgen van leerlingen, het publiek begrijpt hem niet; wat de tweedo helft betreft, met do Om streken zijn wij gelukkiger geweest, zeide spr. onze school is in waarheid er ook een voor de Omstreken geworden. Uit niet minder dan 23 plaatsen kregen wij in den loop dier bijna 7 jaTen onze buitenleerlin gen ten getale van ruim 280; in Alphen, Noordwijk en Warmond hebben wij on- derafdeelingen met te zamen 114 leerlin gen, terwijl in meerdere dorpen uitge breide cursussen gegeven worden. Door de groote welwillendheid van den heer en mevrouw Zaalberg kreeg het be stuur voor een geringe huur de beschik king over een pand aan de Heerengracht. Gelukkig kreeg men in het tweedo jaar Rijks-, gemeente- en provinciale subsidie, zoodat wij op vaste inkomsten konden re kenen, al waren deze dan ook niet ruim en steeds achter de omstandigheden aan. Aanvankelijk begonnen met 80 leerlin gen, klom dit getal al spoedig zoo snel dat een tweedo huis bij het eerste moest wor den aangetrokken; toen het aantal de 500 overschreed moest elders mede onderdak worden gezocht. De regenten van het Ned. Herv. Weeshuis stelden twee zalen te-gen vergoeding beschikbaar, waardoor zij het bestuur uit groote moeilijkheden hielpen. Men kreeg aan het hoofd van de inrich ting een ijverige directrice, die met zui nigheid en overleg de school wist te be- heeren, vele en velerlei moeilijkheden wist te overwinnen, maar die dan ook de vol doening heeft met haar zich geleidelijk uitbreidendien staf van leeraressen ons Vakschool-onderwijs tot in de kleinste dorpen van Leidens omgeving populair ge maakt te 'hebben. De vervulling van het ideaal, het bou wen van een geheel nieuwe school, was om financieele redenen uitgesloten en dat be geerde het bestuur ook niet. Wij waren heel gelukkig toen door den grooten steun van Uwe Excellentie ons de noodigo gel den werden toegewezen om dit geschikte huis te koopen en het door aanbouwen en verhouwen tot een behoorlijk geheel te maken, zeide spr. Na Z.Exc. den minister, de Inspectrice, het Gemeentebestuur, alsmede den archi tect, den heer Buurman hartelijk dank te hebben gebracht voor den steun en de me dewerking bij de tot standkoming van do school besloot mevrouw Overvoorde haar rede met er bij den Minister van Onder wijs op aan te dringen, aan de hand van de hier behaalde resultaten, om nog eens nader te overwegen of de bij do laatste beschikking voor de opleiding van leer krachten gestelde eisch van een tien-jarig bestaan der school niet in sommige geval len te streng is en of algemeene belang- looze toewijding van de leerkrachten, ge lijk hier, soms niet kan 'opwegen tegen een niet volledig tienjarig bestaan. Hierna verkreeg Zijn Exc. Minister de Visser het woord, die de tot hem gerichte Dit zet de kroon op alles, zei hij. Nooit heb ik zoo iets beleefd. En ik evenmin, zei Savage. De man is een van de slimste schelmen, die ik ooit heb gezien; maar nu is liij ontsnapt! Wiat zullen wij doen? Hij is in Kaap stad. "-^ Dat zegt niets. Hij kan zich in aller lei vermommingen steken, maar ik zal heb wel in handen krijgen, als u de zaak aan mij overlaat. Maar wat wilt u doen? Nu heeft hij heel Afrika, om zich te verstoppen. Neen, want ik weet waar hij heen is En waar is dat? Savage zocht tusscben een bundel pa pieren, die hij in zijn reiszak had. Gelukkig, dat ik deze kaart hierin heb gepakt, zei hij. Ziet u dio potlood streep daar dicht bij Harrisburg? Ja. Nu, daar ligt een boerderij en daar gaat Moschelles heen, vast en zeker en daar zal ik hem zoeken. Daar begrijp ik nu niets van. Ik zal het u uitleggen, maar eerst zon ik wel iets te eten willen hebben. Ga dan mee naar Mount Nelson, zei de co-mniissaris, dan nemen wij een af zonderlijke kamer, bestellen or een lunch en dan kimt u mij alles vertellen. Zij gingen samen naar het hotel en on der den lunch vertelde Savage de geheele zaak omtrent 'het cryptogram en het ver leden van Moschelles, die in den waan was, dat zijn achtervolger meende, dat dc schat op Ceylon was. Zou u niet 't best vinden, om recht uit naar die boerderij te gaan en daar te uilnoodiging gaarne had aanvaard en die de totstandkoming dezer school zeer toe juichte. De opleiding van het meisje is een' noodzakelijke voorwaarde voor een ccn-i drachtig huiselijk leven. En iedere vak school is dus een nationaal belang, omdat' do zuilen der maatschappij gebouwd zijn op het kuisgezih.. Niet alleen uit aesthetisch oogpunt is do oprichting van oen vakschool too te juichen, doch ook uit een oogpunt van vrouwenbeweging. Spr. wensch t do presidente ais loon van den arbeid van haar en haar bestuur, dat zij in menig mcisjo in haar ontwik keling als meisje in hel bijzonder en als vrouw in het algemeen do zegen der school moge zien. Vervolgens werd het woord verleend aan den burgemeester, jhr. de Gijselaar, die zichzelf afvroeg, of het Nijverheids onderwijs, zooaLs het thans is, niet veel to mooi is. Spr. is or nog niet zoo vaD doordrongen, dat men in het huisgezin nu niet evengoed leert koken als in do school Echter heeft hij er nooit een studio vaD gemaakt, want hij heeft zijn wethouder van onderwijs, dio deze kwestie te haan delen heeft. Echter wenscht hij de school niets dan goeds toe en spr. hoopt, dat zij de plaats, die zij onder do andere des lands heeft ingenomen, mogo behouden. Tenslotte voerden nog het woord de heer v. Dorsten als vertegenwoordiger van den Bond van Besturen der Vakscholen, mevr. Verver namens de afd. Leiden der Ned. Ver. voor Huisvrouwen, de heer v. d. Schooren namens oen zusterschool te Arnhem en dr. Overvoorde namens, de ecktgenooten van enkele dames-bestuurs leden, welke laatste daarbij de presidente een fraaien voorzittershamer overhan digde. Deze hamer was volgens een ont werp van mej. Kramer, leerares der vak school, uitgevoerd door eenige leerlingen der Ambachtsschool, Nadat de presidente do versc-hilicnde sprekers had bedankt, werd het gebouw bezichtigd. H. M. de Koningin-Moeder. Gisterenmiddag, half drie, heeft H. M. de Koningin-Moeder irneb gevolg, bestaande uit de hofdame Freule van de Poll, den 'hofmaarschalk Dir. Mr. Roëll en den Ka merheer van dienst Jhr, van Tets ceü langdurig bezoek gebracht aan de am bachtsschool hier ter stede, waarvan H. M. beschermvrouwe is. H. M. werd aan den ingang van het schoolgebouw ontvangen door den voorzit ter, den secretaris cn den penningineester van 't bestuur cn den directeur' der school. Met groote belangstelling heeft H. M. alle schoollokalen en werkplaatsen bezocht terwijl gedurende het bezoek alle lessen doorgingen. Na den rondgang door 't schoolgebouw heeft H. M. de theegebruikt in .do met bloemen en planten versierde bestuurska mer, bij welke gelegenheid de overige be stuursleden aan H. M. door den voorzitter werden voorgesteld. Daarna vertolkte de voorzitter Ir A. M. Touw, in een korte rede de hooge gevoe lens van erkentelijkheid en waardeering van bestuur, directeur, leeraren en leerlin gen voor de hocge eer, door H. H.'s bezoek aan de school bewezen en voor de groote belangstelling van H. M. in het aan de school gegeven onderwijs. Omstreeks 5 uur keerde H. M. met gevolg per auto naar 's-Gravenhage terug. Volksbond-nieuws. In overleg met den Inspecteur en den Ontvanger der Directe Belastingen is een regeling getroffen, waarbij het mogelijk wordt de Belasting te voldoen -over de spaarbank van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Leiden. De voordeelen zijn voor do leden niet on belangrijk, want wat toch is het geval. Vooreerst kan men met kleine bedragen; zijn belasting voldoen, wat voor hen, die een week-inkomen hebben, een groot gemak om niet te zeggen een voordeel is, omdafc de betalingsuren gesteld zijn buiten den werktijd (Zaterdagavond 89), terwijl men niet behoeft te vreezen, zoo men geregeld betaalt, dat er vervolgingen zullen plaatc hebben, bijv. aanmaning, dwangbevelen loonbeslag enz. Tevens is hierbij verkregen, cn dat i* wachten tot Moschelles verschijnt? vroeg Savago. Ja, zei de commissaris, dat lijkt mij ook 't best. Pakken wij hem hier, dan ver telt hij aan de hcelo wereld, hoe hij ons voor den gek lieeft gehouden en leggen wij de hand daar op hem, dan vertelt hij niets. Hoe zoo? Als u hem daar pakï, krijgen wi( hem nooit levend, want 'hij is natuurlijk gewapend en alleen zal hij ook niel ko men. Ik vrees ook, dal het lot een gevecht komen zal. Is u een goed schutter? Zoowel met revolver als met hot ge weer. U moet een Winchester karabijn, meenemen en oen Mauser pistool cn iemand met n mee laten gaan. Ik zal n een brief aan den commisaris to Durban meegeven, dio zal u wel een geschikt uit zoeken. Hebt u geld? Geen cent. De schavuit heeft al mijn papieren en geld ingepikt. Nu, ik zal u geld geven. En dan gaat gt van avond een hooi naar Durban. Dia neemt wel geen passagiers mee, maar u wel, als ik* het gelast; (lat is bijna even snel als de mail en n;- r - r.

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 5