troffen wij liet volgende ingezonden stuk in de „N. R. Ct." aan: „In het avondblad „N. R. Ct." van 24 'April staat onder de rubriek Wetenschap pelijke befichten een artikeltje, getiteld: „De Credofilm in medisch licht". Aan gaande de genezingen te Lourdes wordt daarin het volgende beweerd: le dat te Lourdes alleen een anorga nisch lijden (plotseling) genezen kan worden; dat zulks echter nooit of te nim mer geschied is of geschieden zal met een organisch lijden of gebrek (b.v, kanker, tuberculose, beenbreuk); 2e dat alle medici, alle katholieke me dici incluis, het hiermee eens zijn. Y/at het eerste betreft, hierop zal ik niet ingaan, omdat de krant geen ge schikte plaats is om er over te discussiee- ren. De tweede bewering echter worde hier vierkant ontkend: de katholieke medici zijn het daarmee geen van allen eens, zij zijn er integendeel van overtuigd, dat te Lourdes (plotselinge) genezing van een organisch lijden of gebrek mogelijk, en ook reeds meermalen geschied is. In zoo'n geval zeggen zij dat er een wonder ge beurd is; iets wat volgens hen als leden dat Katholieke Kerk, overal en ten allen tijde mogelijk is." De vele katholieke medici, die schrijver zegt gesproken te hebben, en die het met hem eens waren, zijn dan ook heel zwak ke broeders geweest. Zij gelooven blijk baar niet aan het wonder, maar komen daarmee, wat hun katholiciteit betreft, in een zeer vreemdsoortig licht te staan. Dr. G. J. J. VAN BERKEL, arts. Rotterdam. En de liberale schrijver in de N.R.C die zich in zijn vrijmoedige beweringen maar op de katholieke medici' berien. komt mede ..in een zeer vreemdsoortig licht te staan!" Provinciaal Paters Redemptoristen. Do Hoogwaardigste Pater-Generaal der Redemptoristen heeft tot Provincialen Overste benoemd den Hoogecrw. Pater L. Wouters, die to Wittem zal residecren. OHfi3EBWI.ES Eindexamens H.B.S. De minister van onderwijs heeft be haald, dat de verschillende eind-examens dis volgt zullen worden gehouden: a. Christelijke H.B.S. te Leiden op 15 en 16 Juli, gemeentelijke H.B.S. te Leiden op 24, 25, 26, 27, 2S, 30 Juni en 1, 2 en 3 Juli. b. Christelijke JI.B.S.- te A 1 p h c n a. d. Rijn 19, 20, 21T 23 en 24 Juni. c. Bijzondere H.B.S. te Woorden 12, 14, 15 en 16 Juli, de R. K. n.B.S, tc Katwijk a. d. Rijn 4, 5. 7 en 8 Juli; c. Bijzondere II.B.S. te Voorschoten O, 10, 11, 12 en 14 Juli. SP0ST VOETBAL. De Nederlamische Olympische ploeg De Ncderlandsclio Elftal-Commissie heeft, volgens do „Sportkr" in haar gisteren-avond gehouden vergadering te Haarlem besloten de. navolgende 22 spe lers uit (e noodigen deel uit te maken van de Nedcrlandsche ploeg, die. aan liet Olympisch tournooi to Parijs zal deelne men. De -publicatie geschiedt in alfabeti sche volgorde: Doelverdedigers: De Boer (Ajax): v. d. Meulen (H. F. C.). Achterspeler Denis (H.B.S.), Van Hac- ren (Williolmina), Tetznor (Bc-Quick), Vermotten (H.B.S.) Middenspelers: Krom (R.II C.\ T.efèvre, (Kampong), Van Lingo (Be-Quick), Hor sten (Willem II), Oosthoek (Sparta), Roomberg (Sparta). Voorwaarts: Ter Beek .N.A.C.). Breeu- wer (Haarlem), Formenoy (Sparta). Grocsjob?n (V.O C.). Lash (H.B.S.). De Nalris (AjaxL Sigmond (D.F!C.). Snoeuck Hurgron o (H.V.V.ï, Pijl (Feijenoord), .isser (Storipvo-els). Gcbrs. Buitenweg. Men meldt uit Utrecht: Dó gebroeders Wout en David Buitenweg hebben be- Jankt voor het l'dmaalschap van U. V. V. De interne strubbelingen dezer vereeni- gm- "cdurende de laatste maanden zijn aan dit ontslag niet vreemd. Verwacht wordt dat ze het volgend sei zoen voor Sparta zullen uitkomen. Leidschc ScheidsrechtersA. S. C.-Comb. De Leidschc Scbeidsrecliters-vereeniging is voornemens, zoo spoedig mogelijk een voetbalwedstrijd te laten spelen, tusscbcn het Leidsche- en liet Haagsche Scheids- rechterselftal In verband hiermede zal er morgen namiddag 3 uur op het A. S. C.- yeld achter Pomona een oefenwedstrijd Worden gespeeld tusschen het Leidsche «cheidsrech terself tal en een A. S. C.-com- èinatie. Het Leidsche scheidsreclifers-elftal is als volgt samengesteld: Doel: H. v. Weizen; achler: B. Bekke ring, I. Flippo; midden: A. Pont, M. do Graaf, P. J. Bakker; voor: A. P. A arse, L. Troostwijk, M. B.^Leuering, J. de la Rie, E. Ekelaert; reserves: A. Spierenburg, de Boer, W. Piket. Scheidsrechter voor 4eze wedstrijd den heer C. Hoogkamer. KEGELEN. Wedstrijden Leidsche Kegelbond. Be jaarlijkscbe wedstrijden van den Leidschen Kegelbond hebben plaats op Zaterdag 3, Zondag 4 en Zaterdag 10 Mei op de Kegelbaan van de Buiten-So- Jieteit „Amicitia". Op 3 en 4 Mei zijn de kampioen- en vrije baan-wedstrijden, op K) Mei a.s. de korpswedstrijden. Tevens zullen op 3 en 4 Mei de laatste loinpetitiewfdslrijden gehouden worden. W1ELRIJDEN. De Ned. Kampioenschappen. De officieel© mededeelingen van den Ned. Wielerbond in Sporlecho bevatten het volgende bericht: Het bestuur van den N. W. B. heefteen commissie samengesteld, beslaande uit do heeren P. T. de Jong, J. Douwes en Jac. Bruut, welke commissio dit jaar do kam pioenschappen van Nederland zal regelen De heer J. van Gent, voorzitter van den Ned. Rennersbond zal worden uitgenoo- digd om de te houden vergaderingen bij te wonen om daarin van advies te dienen De eerste dag der kampioenschappen zal zijn Zondag 10 Augustus, op welken dag het lange afstand kampioenschap voor professionals achter tandems op* de Rotterdamsche wielerbaan wordt verre den. Het maximum aantal deelnemers be draagt 6. De tweede dag der kampioenschappen zal zijn Vrijdag 15 Augustus, op welken dag op de T. W. E. M. haan te Tilburg verreden wordt het kampioenschap voor professionals over den korten afstand. Het maximum-aantal deelnemers bedraagt 24 Verder de series over den langen af stand met motor-gangmaking voor prof- fessionals voor do niet aangewezen ren ners. Aangewezen worden er 4, zoodat nog 2 plaatsen bezet kunnen worden door dè twee renners, die in de series de beste prestatiies leveren. De derde dag der kampioenschappen zal zijn Zondag 17 Augustus, op welken dag eveneens op do T. W. E. M.-baan te Tilburg verreden worden het kampioen schap voor amateurs over den korten af stand. Maximum-aantal deelnemers 24. Verder het kampioenschap over den lan gen afstand voor amateurs zonder gang- making ever 30 K.M. Maximum aantal deelnemers 20 en ten slotte do finale van bet kampioenschap voor professionals achter groote motoren. Aantal deelnemers zes. Vip stedentocht. De VOravenhaagsche Wielrijdersver- eeniglng Excelsior beeft tegen 25 dezer een vijfstedentoebt door het West land uitge schreven via de plaatsen: Den Haag (ver trek^ Loosduinen. Monster, Maassluis, Vlaaruingcn, Schiedam, Delft, Pijnacker, Voorschoten, Den Haag (eindpunt: het Roombuis): de afstand bedraagt pl.m. 75 K.M. De mit moet worden volbracht binnen 4Yi uur. welke tijd is vastgesteld in over leg met 't Ned. Olvmp. comité. De tocht mag niet liet karakter van een snelheids- ritci'"«gen. Zij die do rout in den ge noemden tiiel volbrengen, ontvangen een dasspeld of een broche. De inschrijving sluit 18 ïler LUCHTWAASST De Amerikaansche wereldvliegers M a j oor Martin vermist Uit Vancouver wordt geseind: Majoor Martin, de leider van de Anierikaanscho .wereldvlicgers, dio ristermoreen met zijn toestel naar. Dutch Harbour, is. vertrokken, beeft sedert dien niets meer van zich la ten hooren. Men .vreest, dat bij in den hevigen sneeuwstorm, die langs de kust heeft gewoed, is omgekomen. Door.de kust wacht en door visscbersvaartuigen worden nasporingen gedaan, tot dusverre evenwel tevergeefs. Voordat majoor Martin opsteeg "moest bij eerst de olie der machine ontdooien, terwijl bij hef toestel geheel uit bet ijs had vrii te maken. Ss3sïes3s§fee E!er»ichf:en. Het noodlottig ongeval Heerlen. De slachtoffers overleden. Men meldt uit Heerlen: De slachtoffers van de ramp in de Aker straat. te Heerlen, wier kleereii in brand waren gevlogen door het overkoken van was, zijn overleden. Doodelijke val. Te Vlissin.gen is Donderdagmiddag de sleeper P. D. van den bok van een verhuis wagen gevallen en onder dien wagen terecht gekomen. De. ongelukkige werd dood opge nomen. Verdronken. De heer 'Jitcrwijk geraakte te Nieuwbui- nen met zijn fiets in het Zuiderdiep en ver dronk jammerlijk. De brand te Amsterdam. Den gehcelen dag heeft de 'brandweer wa ter gegeven op bet pand. „De Phoenix" te -Amsterdam, waarin gisterenmorgen een zware brand woedde. Tot drie uur 's middags was de motor- spuit van de hoofdwacht Hobbemakade in werking: daarna werd de bluscching uit sluitend door de Vechtleiding volbracht. Er wordt nog steeds rook ontwikkeld. Gevaar voor instorten bestaat niet. Ook des nachts bleef een bewaking van vijf man achter, die voortdurend met drie slangen op de Vechtleiding water gaf. Nu en dan slaat nog een kleine vlam uit. De oorzaak is tot- dit oogenblik nog niet met zekerheid vast to stellen. Het perso neel-van de mattenfabriek van de firma Vijn zegt, dat hier de brand niet is ont staan. daarentegen meent men bij Metz Co., dat de oorzaak is gelegen in een der electro-motoren op de derde verdieping Aan de politie van liet bureau Leidsche* plein dus de taak de ware oorzaak uit te visschen. De firma Metz Co. is gedeeltelijk op beurspolis verzekerd, gedeeltelijk bij een particuliere maatschappij, respectievelijk voor f 9000 en f 2S000, do firma Vijn bij een particuliere maatschappij voor f 20000. Ernstige brand te Tilburg. Gisterenmiddag omstreeks een uur brak een felle uitslaande brand in de graan- en meelfabrieken der firma A. C. van Loon in de Tuinstraat te Tilburg. De brand ont stond in de afdeeling graanreiniging en greep zeer snel om zich heen. De brandweer tastte bet vuur aan met twee motorspuiten en eenige handspuiten teneinde het vuur tot deze afdeeling te beperken. Nader wordt gemeld:1 Al spoedig sloegen de vlammen hoog op uit het vijf verdiepingen hooge gebouw. De brandweer, die zeer spoedig met 2 motor- spuiten en een 5-tal andere spuiten ver scheen, kon tengevolgo van de vlakke, hoo ge betonmuren. het vuur moeilijk bereiken. Een oogenblik bestond zelfs gevaar, dat de silo's, waarin meer dan 500.000 Kg. graan lag opgestapeld, zouden worden aangetast. Een en ander werd gelukkig voorkomen. Ook het pakhuis, waarin 2CO.OOO Kg. bloem geborgen was, bleef ongedeerd. Om circa half vier was men den brand geheel mees ter. De schade, welke door beurspolis gedekt wordt, is zeer aanzienlijk en niet bij bena dering te schatten. De 3 verdiepingen brand den geheel uit. Omtrent de oorzaken .tast men nog in het duister. Het gevaar der autobussen. De politie te 's-Hertogenbosch treedt krachtig op tegen autobusbestuurders wier wagens niet in orde zijn. Woensdag zijn alle aldaar .stationnserende autobussen dat zijn er *'s "Woensdags vele tientallen deskundig onderzocht. Van de 5 auto's ble ken de remmen niet in orde. Proces-verbaal werd of gemaakt-. Drie autobussen verkeer den in zoodanigen toestand dat zij gevaar opleverden voor de veiligheid der reizigers. Den bestuurders werd het vertrek of de voortzetting der reie verboden totdat de geconstateerde gebreken hersteld en de voertuigen opni?uw goedgekeurd zijn. De ontvluchte arrestant aangehouden. De uit het arrestantenlokard te Almelo ontvluchte Buitscher is Woensdagmiddag te Denekamp aangehouden. Een zangersstaking. In een buitengewone vergadering van de afdeelincr 's-Hertogenbosch der Maatschap pij tot. Bevordering der Toonkunst, die na genoeg uitsluitend door dames-leden was bezocht, heeft de voorzitter dr. Casparie onthuld waarom de tweede uitvoering van de Sehöpfung" niet was doorgegaan. Op de laatste repetitie voor de uitvoering eisch- ten dc heeren-zangers vrijkaarten daar zij anders niet wilden zingen. Toen het bestuur niet. in dien cïseh konden treden, zetten de heeren liun kced op en gingen heen. Zoo kon de uitvceriug niet doorgaan! Do voor zitter kwam er tegen op dat men een zang- veregnieing beschouwde als zoo iels als een vakbeweging. Maa- zelfs daar hemt zoo'n staking niet voor! Dat de-voorzitter er niet h>t- Uiltje bij neer beeft gelegd is te dankte aan de vr'en- delijke attentie van de dames, die hem na de eerste uitvoering een bloemenmand aan boden. Daardoor was hij zeer getroffen. Onveiljg strand. Het strand tusschen Seheveningen en Kat wijk'zal wegens "s eb iét en met gesehut Maan dag a s. Van 10.30 lot 1 uur nam. en Dins dag, Woensdag, Donderdag, en Vrijdag a.s. van half 12 uur voorm. tot half 3 uur nam. onveilig zijn. De aandacht- wordt er op ge vestigd, dat. bet- strand slechts dan weder voor het. publiek toegankelijk is, wanneer de vlaggen, waardoor de onveiligheid van het strand, wórdt aangeduid, zijn ingehaald. ISaastewL Beracihten De terrado boven Amerika. JVf eer dan 100 dooden. De orkaan, die boven het Zuid-Oosten der Vereenigde Staten lieeft- gewoed, heeft aldaar ontzettende verwoestingen aange richt. Wegens de verbroken verbindingen is de volle omvang tan de ramp evenwel nog niet precies bekend. Men raamt het aantal dccden evenwel cp meer dan honderd, ter wijl cr zeker honderden gewenden zijn. De staat Zuid-Carolina is het ergst geteisterd. Alleen in die staat werden reeds vijftig mensehen gedood. De hevige wervelwinden kwamen uit Ar kansas over een afstand van 2000 mijl. Ook in Arkansas-zijn dooden en gewonden te betreuren,, benevens groote verwoestingen. In sommige plaatsen werden menschen en •dieren van den grond opgenomen en met groote kracht voortgedreven cm elders weer neergeworpen te worden. In den staat- Georgia, werd een kind bijna vijftig meter ver weggeslingerd. Naar ra ming zijn hier twintig dooden" gevallen. Te Morril gingen twee wervelwinden te gen elkander in. Met vreeselijko kracht werd er alles neergeslagen. Zes personen kwamen daarbij om het leven. Vier kinde ren werden verpletterd onder de puinhoo- pen van een instortend schoolgebouw. Voorts zijn door de hevige tornado's ook tal van bruggen weggespoeld. Volgens de laatste meer gepreciseerde be richten zouden er 106 dooden zijn, en circa 400 gewonden. Bovendien worden nog tientallen perso nen vermist. Honderden huizen zijn verwoest. De scha de beloopt vele millioenen dollar. In Zuid- Carolina wordt- de schade op minstens twee millioen dollar geschat. In Alabama, duurde do storm slechts en-' kele minuten. Niettemin zijn er 83 dooden. te betreuren. De stad Fickln in Georgia moet geheel in een puinhoop zijn veranderd. Toen de orkaan Noord-Carolina bereikte, bad hij reeds veel aan kracht- verloren. Toch is ook daar de schade aanzienlijk. De Zui delijke afdeeling van het Amerikaansche Roode Kruis is met grooten spoed het re liëfwerk begonnen. De mijnramp te Virginia. Een Reutertelegram uit Wheeling (Virgi nia) meldt: Alle hoop is thans opgegeven, dat de mijnwerkers, in de ingestorte mijn ongeslo ten, nog levend aangetroffen zullen wor den. De redders, die in de mijn waren door gedrongen, bevonden, dat hun de verdere voortgang versperd werd door het water, dat dc mijn was binnengestroomd. De treinramp in Zwitserland. Het Zwitsersche persbureau te Ecrn meldt omtrent de treinbotsing te Bcllin- zona nog het volgendeIn het rapport van prof. Zanger, den chef der gerechtelijk-ge- neeskundige afdeeling van de Universiteit te Zürich, die .liet onderzoek van de lijken der slachtoffers heeft verricht wordt gewe zen. op de groote kracht en de enorme snel heid, waarmee de electrische locomotieven op elkaar zijn geloopen. terwijl do mate- rieele schade* toch betrekkelijk gering is, hetgeen voor de moderne techniek pleit. Er weid geen enkele wagon omvergeworpen en verbrijzeld. Van de vele honder den reizigers zou dan ook zeer waarschijnlijk geen en kele gedood z ij n, als de D u i t- Bche le en 2e klasse-wagons geen gasreservoirs hadden gehad. Moord in een trein. Nu is er op de spoorlijn TergnierCom- piègne weer een moord gepleegd. Een -han delsreiziger van acht-en-twintig jaar is, bij aankomst van den trein te Compiègne, ster. vend in een eerste kla-s-coupé gevonden, met- een diepe wond in de rechter dij en een wond in den arm. Enkele minuten na aankomst in het ziekenhuis van Compiègne, waarheen hij was overgebracht, stierf de jonge man. Van den dader is nog -geen 'spoor ontdekt. Men veronderstelt, dat roof de drijfveer tot den moord is geweest, want het slachtoffer, dat in betrekking was bij een Parijschen aannemer, die veel zaken deed in het verwoeste gebied, moest daar dikwijls groote bedragen in ontvangst ne men. Een bomaanslag te Parijs. Gisteravond plaatste een individu een bom aan den ingang van een zaal te Parijs waar een twintigtal fascisten waren ver- cenigd, waardoor een jonge vrouw licht werd gewond. De dader kon ontvluchten. Ontploffing van vloeibare lucht. In 'n staalgieterjj te La Creusot (Frank rijk) zijn twee flesschen vloeibare lucht- ontploft. De exploisie was zoo hevig, dat op een afstand van 50 meters nog werklie den tegen den grond werden geslagen en de ruiten van alle gebouwen in den om trek werden vernield. Een fabrieksarbeider werd gedood. Zijn lijk werd vreeselijk verminkthet- hoofd werd on grooten afstand van zijn lichaam weggeslingerd. Een andere arbeider werd zwaar gewond. Hevige regenval in Hongarije. Hevige slagregens ziïn oorzaak dat- ver schillende rivieren in Hongarije buiten hun oevers zijn getreden. Er zijn vier men- schenlevens te betreuren. Overigens heb ben de overstroomingen groote schade aan gericht. HAAGSCHE BRIEF. Voorheen en thans. Vandaag is het een geftikkigc dag voor me geweest. Ik heb de groote gebeurtenis sen in m'n dagboek met roode inkt geschre ven en ik heb warempel de roode inkt van daag ook voor den dag gehaald om me la ter te kunnen herinneren dat- die cu dis-dag goed geweest- is. Ja, dat wil wat z.eggen te genwoordig als je een gelukkigen dag mede. maakt, te midden van al die koude, en zon- looze en donkere dagen. Ik loop vanmiddag te wandelen, natuurlijk te wandden. Wat kan je al beter deen dan wandelen als je tegenwoordigheid elders niet verlangd wordt cf gewenscht is. Dat wandelen kost niets, je profiteert- van de koude, van de natheid en vochtigheid, je profiteert- van de koude en gedupeerde gezichten van de medewandelaars, je profiteert van mooie étalages met- voorjaars- en zomer-exposities die je onwillekeurig doen beven van dc koude, terwijl je cok bij intuïtie naar je portemonnaie veelt, om ie te verzekeren, dat die tenminste nog niet van eigenaar veranderd isMaar ach hemel, ik ben jammerlijk afgedwaald. Ik wilde u niet vertellen dat- ik gewandeld heb vanmiddag, maar wel dat ik 'n gelukkigen dag heb ge had. Dat komt zoo. Ik heb gewandeld en op mijn wandeling lieb ik een ouden school vriend van me ontmoet. Zoo een met- wien je praatvan weet je nog wel van toen, en van toen. Ik heb 'm gauw mede naar huis genomen en we hebben ons zoo echt knus en gezellig genesteld op een paar van die bekende gemakkelijke stoelen die van zelf wijken als je cr met jc rug tegen aan leunt maar die niet van zelf weder in hun gewone houding terugkeeren. Enfin we zaten gezelling bij 'n fijnen haard die echter, o noodlot, net dien dag keele- maal niet- wilde trekken, omdat, zoca-ls mijn vrouw met- haar bekende handigheid opmerkte, de wind op den schoorsteen stond Per saldo zaten we recht- gezellig en wer den onthaald op thé. Thé rausicaal als U wilt, want de pathéfoon van m'n buurman speelde van: Kent- gij bet land waar de citroenen bloeien. Thé complete, als. TJ wilt want er waren nog net zes koekjes in een trommel, het restant van tractaties en surprices gedurende de Paaschdagen en die door m'n vrouw met een beminnelijke glim lach werden geserveerd, terwijl do pathé foon speelde: M'n liefje wat wil je nog meer. Ecnigo kopjes thé deden het ijs smelten en daar kwamen we los. Beelden uit m'n kin derjaren. uit m'n jeugd, zoo vrij en blij. Herinneringen uit de lagere school, straf regels en schoolblijven, georganiseerde en ongeorganiseerde vechtpartijen met- riemen voorzien van haken. Zwempartijen in een sloot war zelfs een muis niet verdrinken kon. Waaghalzerijen op het iis, sfiekummc rookfestijnen met al de noodlottige gevol gen van dien. En dan.weet je nog wel als we bij jullie mochten komen spelen op zol der of in den tuin. Als ik daaraan denk dan zie ik ook de zolder nog voor me, met- een turf en stcenkolenliok waar iedereen moest 'boeten voor 't een of andere -vergrijp, met ringen en een schommel om gymnastiek te maken, van kisten en rommel waarvan jc maar nooit- de beteekenis kon begrijpen, zie ik ook den zolder nog voor mc, met een zekere vrees voor het onbekende, bezielde. En dan de tuin. De tuin met een zandhoek- waarin je jc uren kon amuseeren, en kort 1 wroeten als een konijn, forten kon bouwen - en tunnel kon graven en waar je kans zag i 'om met- een paar emmers water een meer fcf improviseeren boven op een berg van zand. D<> tuin met z'n pomp en z'n waterkraan, Hoeveel schuld zou dat. nuttige instrument hebben gehad aan natte kousen, natte schoenen, kletsnat onder- en bovengoed', r Gouden tijd van m'n jeugd, hoe zalig is heb' nog een kind te zijn. Wat leefden we vroeger prettig en gemakkelijk. We konden in wer- kelijkheid zeggen een zolder en een dek boven ons hoofd te hebben. Dc goede oudd i tijd was soliedo. Soliede liuizen, soliede da- ken, soliede meubels. We kennen allen nog j wel ons ouderlijk huis. Prettig hé, om eraan' te denken. Je hadt er je knusse heekjes, half donker, intiem gezellig. Je zag er meu belen en. kleine things of beauty in kasten! j en kastjes, al d-'e dingen spraken tot ie1, t ieder stuk had zijn eigen geschiedenis, i 'b Was nog gekomen uit 'b huis van jö grootouders of van een oud-oom. Alles hadl zijn eigen plaats en bleef daar. Je kon jo' j niet indenken dat 't weg zou gaan of ander»* zou worden, 't Was een stuk van je leven, 'ti spva-k tot je hart en je gevoel. Er waren' hoekjes als in een museum, rijk schatrijk aan historische waarde, waar je nu en danf de geschiedenis van hoorde en waar je nu nog aan terugdenkt met liefde en vol warm i gevoel, i De tijden zijn veranderd en wij zijn ver- anderd met hen. We leven tegenwoordig zoo snel dat er zelfs geen tijd meer is om' huizen af te maken. Een zolder zie je tegen woordig niet meer er is zelfs geen da-k meer op de huizen. Plat vanboven. De tuin, dien je vroeger voor of achter je huis hadt is hu op de plaats waar vroeger een dak kwam, oS.t is ook daar vergeten. Je leeft boven enI naast elkaar, gescheiden door een dun. muurtje of zolderingtje. De deuren knelleni en kieren om het hardst; De muren scheu ren en de plafonds barsten Er is geen en kel raam dat sluit. De meubels sluiten zich' bij dezen revolutiebouw broederlijk aan ent gedachtig aan het- spreekwoord dat meri van dik hout- nlanken zaagt, heeft men heb dunne bout gebruikt om eenige meubelen ?J la revolution in elkander te spijkeren. 1>* poëzie van 't ouderlijk huis is weg. Dc» enkele kasten die men nog in de moderno huizen vindt mceten worden volgenropt meti allerhande zaken voor het dageüjkseh ge bruik. Dingen van den meest uiteenloopeaden. aard verwonderen zich niets Plotseling ken nis te maken in een donkere kast a la guerre eemme h la guerre. Dat. wat lietï ouderlijk lim's maakte tot de schocrsto plaats op aarde waar ieder gaarne en meti liefde aan terugdenkt dat mist men zoo i'ï onze nieuwe en moderne huizen waar men! voor een mayimum kest- en minimum com fort en gerief koont-. Een modern buis spreekt zoo moeilijk tot ons hart, we verlak ten liet zonder moeite, later er niots acbtetf en denken er daarom nooit meer aan terug» Ik 7.ou willen z.eggen, dat liet moderne hin*T is als een beeld van onze Maatschappij- Wankel, onsoliedc en ongezond. In Dc s c v fva, Stoomvaart&erichten KCN. NED. STB. MIJ. DEUCALION vertr. 1 Mei van Arn.,!er- dam. HERCULES vertr. 1 Mei van Rotterdam.' NEREUS arr. 30 April te Valencia. THESEUS arr. 1 Mei te Amsterdam. VENUS vertr. 1 Mei van Amsterdam» KON. HGLL. LLOYD. MONTFERLAND arr. 1 Mei (e Ant werpen. KON. WEST-IND. MAILDIENST. ALKMAAR thuisia vertr. 1 Mei v. Li verpool. FAUNA arr. 30 April te Cap Haïiicn. NICKERIE vertr. 1 Mei v. Amsterdam HALCYON LIJN. AGNETAPARK vertr. 30 April van Malta. HOLLANB-AMERIKA LIJN. VOLENDAM, arr. 30 April te Vera- Cruz. HOLLAND-AUSTRALIË LIJN. ABBEKERK, uitr. vertr. 30 April van Melbourne. SCHIEDIJK thuisr. vertr. 29 April v. Fremantle. POLL BRITSCH-INDIE LIJN. HOOGKERK, uitr. arr. 30 April te Bombay. HOLL. OOST-AZIc LIJN. OUDEKERK uitr. arr. 1 Mei to Sabang SAPAROEA arr. 1 Mei to Amsterdam HOLL. GOST-AFRIKA LIJM. NIJKERK vertr. 1 Mei v. Dar-cs-Sa- laam. IIERMES, vertr. 1 Mei v. Amsterdam. HOLL. WEST-AFRIKA LIJN. ORESTES thuisr. vertrok 29 April van Dakar. HOLL. ZUI D-Ar RIK A-LIJN. RANDFONTEIN thuisr. vertr. 30 April van Algoabaai. SPRINGFONTEIN uitr. vertr. 30 April v. Kaapstad. ROTTERDAMSCHE LLOYD. GAROET. arr. 1 Mei le Bremen. - SAMARIXDA arr. 1 Mei te Rotterdam. SOERAKARTA thuisr. arr. 1 Mei (o Tilbury. TJERIMAI thuisr. rerlr, 1 Mei vau Tanker. STOOMV. MIJ. „OCEAAN". MERIONES, arr. 30 April te Suez. SARPEDON, arr. 30 April lo PenanJ.

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 5