H üonig's w Puddingen fetuur naar zijn besïc "overtuiging 'de renlo te wijzigen, indien zulks noodzakelijk blijkt. Met algemeene stemmen werd be sloten art. 7 der statuten te wijzigen, con form den wenseh der Centrale Bank. Hierna sluiting. r~ SASSENHEIM. Gemeenteraad. (Vervolg). Do Voorz. doet mededeeling bezoek ge- bad te bebben van een bewoner, die B. en "NV. ernstig heeft beleedigd met scheld woorden, den gebeelen Raad voor stomme lingen beeft uitgemaakt en nog meer lieflijkheden. Men beeft op een dergelijk onbeschoft optreden maar weinig gezegd, daar de zaak hen te pijnlijk is, gezien al de moeite die er voor gedaan is om een betere plaats te vinden. De heer Van Zonneveld meent toch, dat het ingekomen schrijven van de bewoners van den Menneweg verwezen is naar B. en W. voor prae-advies. B. en W. hebben geen prae-advies. Weet u een plaats? Wij niet. De heer. v. d. Geest zegt, dat dit adres wel behandeld is in de vorige zitting. Hij zou de wagens willen plaatsen aan de Wasbeekerlaan. De beer Krom meent, dat de bezwaren, tegen dit adres geuit, door de bewoners aan den Menneweg, wel de gelijk gegrond zijn. Aan den Rijksweg voorheen boorde men nooit geen schrifte lijke klachten. Nu zijn ze aan de orde van den dag. Als spr. echter huurder der beroi geweest was, bad hij deze wagens wel degelijk van z'n terrein geweerd en spr is er voor de wagens maar weer naar den Rijksweg te brengen. Do Voorz. zegt, dat dit niet gaat. Daar zijn wij geen baas van. De gemeente moet een terrein aanwijzen van de gemeente. De heer Speelman wenscht als proef de Oosthaven voor woonwagen terrein be schikbaar te stellen. De heer Bader meent dat dan de volgende week weder een adres inkomt. De heer Verkleij vindt de bezwa ren in het adreS niet ongegrond. De heer Lekkerkerker voelt wel wat voor het idee- Speelman. Die menschen zijn niet bepaald dieven; zë nemen alleen waar ze onmid dellijk behoefte aan hebben. B. en W. handhaven hun standpunt wat betreft huuropzegging benoodigd terrein voor standplaats woonwagens, in pacht bij de heeren: Breedijk, Esseveld en J. Moolenaar, komt in stemming en wordt met 55 stemmen aangehouden. Tegen de heeren Speelman, Verkleij, Zonneveld, Lek kerkerker en Krom. De Ayjziging der Begrooting, dienst 1923 en 1924 wordt goedgekeurd. Aan de orde is verordening heffing van Haven- en Kadegelden. De heer v. d. Geest kan zich met deze verordening niet vereenigep, daar, zijns inziens, de veror dening voorkeur verstrekt aan de bloem- bollenbedrijven en de kleine schipper de dupe wordt van deze verordening. De Voorz. licht toe, dat ieder, die een schuit huurt of bezit, deze kan laten waar mekren. Hiervoor betaalt hij fl 'sjaars; deze behoeft dus geen liggeld in dit jaar fo betalen. Los-geld, indien het lossen aan den Haven geschiedt, wel. De heer Lekkerkerker was eer.-1 niet voor dit ont werp, maar kan, na de wijziging, daarin aangebracht, zich volkomen met dit ont werp vereenigen. De hr. Bisschops meent.dat in dit ontwerp met twee maten gemeten wordt. Waarom worden do hloemistbedrijven gespaard en "de andere belast. De verordening wordt in stemming ge bracht en aangenomen met 8—2 stemmen, die der heeren van der Geest en Bis schops. Het reglement A'an orde voor de verga dering van de gemeenteraad komt in be handeling. De heer van Rhijn betreurt het dat in dit reglement niet is vastgelegd de formule eertijds door hem gevraagd, de raadszittingen te openen met gebed. De voorzitter deelt mede, dat dit ont- wc-rp-Samson, die voor meerdere raden dit reglement ontAVorpen heeft, ©enigszins gexvijzigd is overgenomen en behandeld is in do Wethouders vergadering, waar over dit gebed niet is gesproken. Hij heeft de zaak, als zijnde de Voorz., in dit geval maar laten rusten. Wenscht spr. ^echter een formule, dan kan deze een voorstel doen.De heer v.Rhijn stelde den Voorz. een formule ter hand, zooals hij die zieh had gedacht en spr. Avenscht aanhouding van dit ontwerp. Over deze aanhouding wordt gestemd 6—4 die der heeren v. Rhijn, Lekkerkerker, Zonneveld en Warnaar. De heer Verkleij is erg best met dit regle ment tevreden. Als hij een vergadering of érnstig werk ter hand neemt bid bij altijd vooral eer hij dit aanvangt, maar zijn eigen gebed. De heer Bader wenscht al leen te bidden, zooals hem dit geleerd is. Kr zijn veel gemeenteraden, waar niet ge beden Avordt, die toch in* meerderheid hts zijn. Dat de gebeden in Amsterdam afgeschaft zijn betreurt spr. Hier echter is li ij niet voor inA'oering, als het niet is een specifiek Katholiek gebed. De heeren van der Geest, en Krom zijn niet tegen een gebed maar wenschen een gebed geformu leerd volgens hun beginsel. De heer van Zonneveld, evenals de heer Warnaar kun nen niet begrijpen wat er tegen is. In Voorhout en NoordAvijkerhout wordt dit zelfde gebed gebeden. Do heer Krom zou den heer van Zonneveld willen zeggen, dat hij, die de ATijheid a-an anderen lief heeft, zelf de vrijheid Avaard is. Spr. meent nog steeds dat bidden een genade Gods is, die men iemand niet kan opdrin gen. De hc-or'Bisschops is zeker niet te gen het gebed, maar deze formule is geen openhartig gebed. Laten we eenige minu ten stilte gebieden, dan kan elk bidden zoo als hij wenscht. De heer Lekkerkerker zegt, dat dit is een gebed, dat ieder bidden kan. De heer Verkleij zegt dat het gebed hem werkelijk niet onverschillig is, maar de heer Warnaar heeft daar straks juist verklaard, dat, als de heer van Rhijn zou .willen bidden, zooals hij dit wenscht, het gc-bed er wel anders uit zou zien. Dit be wijst hem, dat dit gebed al reeds niet be vredigend is. Het voorstel-v. Rhijn komt in stemming en wordt verworpen met 64. Vóór stem den de heeren: v. Rhijn, Lekkerkerker, Warnaar en Zonneveld. Daarna komt het geheele reglement in stemming, wat met alg. st. Avordt aangeno men. Punt 11. Sportpark, wordt aangehouden daar het reeds 12 uur middernacht is. Bij de rondvraag irestigt de heer Van Rhijn de aandacht op den ongelukkigen toestand aan de Wasbeekerlaan. Spr. was nog kort geleden getuige van een ongeluk met een auto aldaar, en hij wenschte, met den heer Speelman, dat de puinhoopen al daar werden opgeruimd. De Voorz. zegt medeAverking toe. De heer Krom brengt naar aanleiding van de gezonden circulaire aan de Raads leden en B. en W. over de werkloosheids bestrijding, dank, maar wil toch eenige passages, daarin voorkomende, nader be lichten. Naar aanleiding van een zinsnede zou spr. tot de meest bezittende klassen in onze samenleving alhier, vanaf deze plaats willen zeggen, ook een le venswijze te voeren, welke zoo bescheiden mogelijk zij, want oen oud spreekwoord zegt: Goid voorbeeld, doet goed volgen. Ten 1ste wordt door verschillende kapi taalkrachtige ingezetenen in onze gemeen te een oppervlakkig-royaal leven geleid, zoodat als noodzakelijk gevolg van deze levenswijze niet uitblijven kan, dat de minder gesitueerde volksklasse eenzelfde levensAvijze gaat nastreven. Ten 2e. De be doelde circulaire geeft een overzicht van wat er in een tijdsbestek van slechts vier maanden aan Averkverschaffing is be taald, n.l. f 9630.77Naar aanleiding \-an deze uitgaven voor onze gemeentekas, zou spr. B. en W. willen verzoeken, om aan de. groet-, zoowel als aan de kleinwerk- gevers, te verzoeken, om toch zooveel als in hun vermogen is, te arbeiden met werkkrachten van deze gemeente en hun bedrijven zoo in te kleeden, dat zooveel mogelijk in deze welvarende streek werk loosheid worde voorkomen. Spr. wilde in overweging geven aan de Chr. denkende werkgevers bun personeel niet "til te ge makkelijk aan den kant te zetten, opdat zij niet deze menschen brengen ten koste der gemeenschap. Wat betreft het onderzoek naar het ge noten loon, zou spr. dit willen doen over de laatste jaren, daar het verdiende loon zoo spoedag noodig is om den gemaakten achterstand in het gezin in te halen. De heer Speelman wenscht met spr. wel eens te praten in een geheime zitting over dit onderwerp. De heer Krom: Ik dacht, dat spr. tegen geheime zittingen was. „Gaat u aan de Wasbeek maar eens zien daar werken de menschen uit de naburige gemeenten en de onze loopen aan den kant". De heer Zonneveld zou wel eens willen zien als spr. zelf een hoek aard appelen had of spr. dan dit personeel een jaar in dienst zou houden. De heer Krom vindt de vergelijking met een klein-hezit- ter zeer naïef. Spr. zou nog willen voor stellen, Avaar de gemeente lid is der ver- eeniging van huiseigenaren, het daarheen te leiden, dat de menschen aan de „kazer ne" een andere woning krijgen, om zoo doende die mooie „meubels" daar weg te breken. De Voorz. vindt zending van een nieu we circulaire, inzake werkloosheidsbcstrij ding, zooals de heer K. wenscht, oa-erbo- dig. Laat het genoeg zijn dat bier in de openbare vergadering deze zaak is bespro ken. De beer Krom heeft de circulaire* ge- teekend, zegt bij, maar verwacht dat de andere heeren ook zijn voorstel in deze zullen steunen. De heer Bisschops zegt, dat dit in de organisaties thuis behoort. De heer Krom meent, dat een uitgave van f 9630.77$ wel degelijk een gemeentebe lang is en zal daardoor opkomen. De heer Lekkerkerker neemt afscheid van den Raad, daar dit de laatste zitting wel zijn zal, en dankt voor do goede sa menwerking. De Voorz. brengt hem even eens zijnen dank en hoopt den heer Lek kerkerker nog dikwijls in de gemeente te zien. Hierna sluiting. ZEVENHOVEN Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente kwam 23 April in openbare vergadering bijeen. Tegenwoordig Avaren alle leden, behalve de heer Slingerland. Voorzitter Burgemeester Band. Na opening en lezincr van het gebed worden de notulen der a'orige a'ergadering gelezen en onveranderd vastgesteld. Mededeel?— wordt gedaan van het re.- port van den keuringsdienst voor waren te Leiden over het le kwartaal 1924. Er werden eehouden 24 inspecties in het la boratorium en 527 ter plaatse; afkeurin gen hadden niet plaats. Aan het bestuur der Christ. School wordt alsnog over 1922 voorgegeven ver volgonderwijs de gemeentelijke bijdrage toegekend. toegekend. Door Ged. Staten is goedge keurd de combinatie der betrekkingen van secretaris en ontvanger door den heer W. J. Boete. Do heer A. Lucardie te Rijswijk heeft zijne benoeming tót gemeente-genees heer aangenomen. In de vorige vergade ring hebben de stemmen gestaakt over het voorstel-Veerman om niet te berusten in bet besluit van Ged. Staten om 4 pet. voor pensioensbijdragen te verhalen op alle in dienst zijnde gemeente-ambtenaren, en SM pet. op nieuAv te benoemen personeel. De heer Veerman wil, dat 8 M pet. op alle ambtenaren wordt verhaald, en in beroep worde gegaan tegen genoemd besluit van Ged. Staten. De heer Vrijland vraagt voorlezing van het desbetreffend schrijven a'an Ged. Sta ten, waarna hij zegt, dat successievelijk toch reeds tot salaris-verlaging zal worden overgegaan. Bij het volle verhaal van 8M pet. Avorden de ambtenaren nu reeds ge troffen en later weer. Daar dit de laatste vergadering is, dit hij a's raadslid mee maakt en het gemeentebelang hij hem fei telijk heeft afgedaan, zal hij zich van stemming onthouden. De heer Veerman blijft het verschil ma- aan den maaltijd is dik wijls het eenige oogen- blik van den dag, dat het geheele gezin bij een isKLaat dan dit moment voor elk zoo aangenaam mogelijk zijn door aan ieders smaak tegemoet te ko men. Dat bereikt men volkomen met Gefabriceerd met Honlg'a Maizcoa. ken of het den wensch, dan wel een bevel van Ged. Staten is, en daar het eerste het geval is, blijft hij bij zijn meening. Tegen zijn voorstel werden uitgebracht twee stemmen, n.l. Koeleman en de Groot. Vóór 3 istemmen n,l. Veerman!, v. d. Weijden en v. d. Bosch, zoodat in hooger beroep zal worden gegaan. Enkele verzoeken om onderstand van personen tot een bepaald Kerkgenoot schap behoorende, worden om deze reden (berustende op een reeds vroeger genomen raadsbesluit) afgewezen. Tot conversatie van de leening, ten be hoeve van het G. E. B., zal worden over gegaan, indien het bedrag tegen 5 pet. kan worden verkregen. In de vacature H. Beuk (wegens ver trek) wordt met alg. st. tot lid der comm. tot Wering van Schoolverzuim benoemd de heer A. J. de Groot (raadslid). Het kohier van de hondenbelasting voor 1924 wordt in totaal vastgesteld op f 125. Aan de rondvraag gekomen zijnde, zegt do heer. Vrijland, dat, nu hij gaat ver trekken, zijn taak als raadslid eindigt, de herinnerinig aan den voorzitter steeds 'n aangename bij hem zal blijven, en dankt hij voor de genoten vriendschap. De heer at. d. Weijden a-raagt, of reeds antwoord is. ingekomen op het aan do Brandverzekering te. Noorden gedane bod, voor de brandspuit, 'waarop de heer v. d. Bosch zegt, dat besloten is auto-transactie onder de bestaande spuit aan te brengen, en dus niet tot verkoop zal worden over gegaan. De heer dc Groot zegt, dat indertijd de tijd van verlenging van steun aan uit getrokken werkloozen is bepaald op 7 we ken, cn hij a'raagt of 't de bedoeling is 7X6 dagen op 7 kalenderAveken. Hij zou 42 dagen bepaald willen zien, en verder dat deze steunverleening alleen geschiedt tusscljen 1 December en 1 Mei, met bepa ling, dat. men per week minstens drie da gen werkloos moet zijn, om voor steun in aanmerking te komen. Dc Raad besloot aldus. De heer Veermans zegt, dat de bij hem bestaande duiker, die nog pas enkele ja ren geleden is vernieuwd en in goeden staat verkeert, zal worden opgebroken.. Vorig jaar, bij de hitte, is het bedorven water uit de ringsloot door deze duiker uitgelaten in den Polder ZevenhoA'en; hij stelt voor deze duiker voor een matig prijsje over te nemen, om bij voorkomende gelegenheden daarvan gebruik te kunnen maken. De heer v. d. Bosch vraagt, of Polder Zevenhoven de inlating van dat water zal toestaan. Gevraagd zal worden met het uitbreken der duiker te wachten, tótdat aan Polder Zevenhoven zal zijn gevraagd, of bd-; zwaar tegen de inlating van water bestaat. Namens den Raad dankt de voorzitter den heer Vrijland voor hetgeen hij als raadslid in Iet belang der gemeente heeft gedaan, en de vriendschap, die. hij heeft mogen genieten, en hij wenscht hem toe: „'t moge U in Uwe nieuw woonplaats goed gaan". Hierna sluitiug. STOMPWIJK Wit-Gele Kruis. Nu men hier alge meen als lid is toegetreden van het Wit- Gele Kruis, heeft het bestuur gemeend aan het verlangen van zeer velen te kunnen voldoen door 't benoemen van een wijk verpleegster, nl. Mej. Körtz, te 's-Graven- hage, die spoedig in functie zal treden. Tot bode der vereeniging is aangesteld de heer Jac. van Santen, die binnen een paar dagen de lidmaatschapskaarten zal rond brengen en dan tevens een begin maken met het innen der contributie. Het aan wezige magazijn van het Groene Kruis, afdeeling Leidschendam, is door het Wit- Gele Kruis overgenomen. - WOUBRUGGE. Landstorm. Ook voor don VrijAvilligen Landstorm dezer gemeente,, was een feest avond bereid in het café Hillebrand to Hoogmade. De zcereerw. heer Bosboom opende het samenzijn, nadat de „Harmo nie" bet Wilhelmus bad deen hooren. In een gloedvol betoog herdacht spr. het ont staan A-an den Landstorm en haar doel, en a^ergeleek deze bij de voormalige rid ders dio dikwerf opkAvamon voor de ver drukten en ook streden voor het gezag. Hierna verkreeg dc lieer de Goede, com mandant der afdeeling, bet woord en bracht verslag uit, Avaaruit bleek, welke goede schutters de afdeeling bezit. Ook luitenant van Pel, te Schie dam, nam het woord, wees o.m. ook op het verzamelen der bandtceber.in- gen der Landstormers, welke als bewijs van trouw, bij de jubileumfeesten aan H. M. werden overhandigd. Ook hier ontvin gen alle leden een portret van H. M. de Koningin met liandteekening a'oorzien. Ook bracht de heer van Pel het Land stormblad ter sprake datook hier met vreugdo was ontvangen. De voorzitter verliet door bezigheden eldeis geroepen, daarna de vergadering en verzocht den heer W. A. Boot (dén eenigsten landstor- mer uit het dorp Woubrugge) de vergade ring te willen sluiten. De heer Boot sprak zijn leedwezen uit, dat door de troebelen voor enkele jaren te Woubrugge, daar geen afdeeling is opgericht. Na alle leden e>en hart onder den riem gestoken te heb ben, „het vaderland getrouw te blijven tot in den dood" liet spr. tot slot onder begeleiding van de Harmonie het „Wil helmus'' andermaal aanheffen. ZOETERWOUDE. Gemeenteraad. (Vervolg). De heer Stadhouder zegt, dat, waar blijkt dat er bij de schippers werkloosheid heerscht, het t-och niets vreemd is als de Baad terug komt op zijn vroeger besluit. De heer J. van Leeuwen voelt er veel voor om gelegenheid te geven om in te laten schrijven voor leverantie en vervoer samen en voor elk apart. De heer Starrenburg zegt dat de schippers nu weten dat er op hen gelet wordt en dat de maatregelen daarom achterwege kunnen blijven; daarom is hij voor om aan te besteden als van ouds. De heor Wesselingh voelt voor het idee van den heer Van Leeuwen; om het vorige be- rJuit geheel te niet te doen is toch to gek. De heer de Boer merkt op, dat wanneer blijkt, dat het vervoer iets duurder is wan neer dit afzonderlijk geschiedt dan wanneer 'het tezamen geschiedt met leverantie, B. en W. toch nog zouden kunnen gunnen aan een schipper in de gemeente. De heer Van der Krogt mer& neg op. dat hij de commis sie van de begroeting juist de abnormale hoogo vervoerkosten aanleiding deed ont staan om den Raad te adviseeren tot ge zamenlijke aanbesteding over te gaan. Ten slotte werd besloten om de aanbesteding te houden en voor leverantie- en vervoer sa men. en voor elk apart. Daarna deelt de Voorz. mede, dat toen de ieuwe Jongo:sschool aan den Schenkel- weg in gebruik werd genomen, door B. en aan het schoolbestuur werd bericht dat geen vergoeding meer zou betaald wor den (ongeveer f 1000.voor het oüde ge bouw. Daarop werd bericht ontvangen, dat bedoeld schoolbestuur toch die vergoeding bleef eischen op grond, dat in die school nog gymnas'tiekonderwijs werd gegeven en de kinderen daar hunne boterham kunnen opeten. B. en W. gaan daar niet mee ac- coord en hebben derhalve de beslissing van Ged. Staten^ ingeroepen'. De Raad keurt de handelwijze van B. en W. goed. Besloten wordt voor rekening der ge meente te nemen het ziekenfondsgeld van Jansen aan den Hoogen Bijndijk. Punt 2 en 3. Aanbieding gemeente-ver slag en verslag volkshuisvesting over 1923. De voorz. stelt voor deze .verslagen den le den ter inzage tc zenden. Wordt goedgevon den. Punt 4. Voorstel van B. en W. tot het ver- leenen van eervol ontslag, overeenkomstig eigen verzoek, aan mej. A. J. C_ de Keijzer. als onderwijzers- aan de openbare lagere school alhier, met ingang van 1 Juni 1Ö24, wegens hare benoeming te 'Alkmaar en voorstel om de vacature, gelet op het gering aantal kinderen, niet meer aan te vullen. Wordt met algemeene stemmen aangeno men. Punt f. Benoeming onderwijzeres nuttige handwerken Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten het aan mej. Q. Dullemans verleende wachtgeld als on derwijzeres in nuttige handwerken met in gang aran 1 Juni a.s. in te trekken en haar met ingang van dien datum te benoemen tot onderwijzeres in dé nuttige handwerken aan de openbare lagere school. Punt 6. Benoeming lid commissie van toezicht L. O. De voorz. deelt mede, dat de heer Los heeft opgehouden, van rechts wege lid dier commissie te zijn, daar hij geen schoolgaande kinderen meer heeft. In overleg met de commissie van toezicht doen B. en W. de volgende, aanbeveling toe ko men: 1 J. C. Baxmeijer en 2 T. Los. Bij stemming verkrijgt de heer Baxmeier 10 en de heer Los 1 stem, zoodat eerstgenoemde benoemd is. Punt 7 Invoering 7e leerjaar O. L. School B. en W. stellen voor, hangende de wets voorstellen tot wijziging der Leerplichtwet en L. O.-wet, het 7de leerjaar met 1 Mei nog niet in te voeren, ter vermijding van -wel licht onnoodige kosten. Vanwege het Dep. van Onderwijs enz. is de verzekering ont vangen, dat de aanspraak op de Rijksver- gocding niet wordt verloren, mits, indien de wet ongewijzigd blijft, met 1 Januari a.s. het 7de leerjaar is ingevoerd. Aldus wordt besloten. Punt 8. Openstelling Zuidbuurtschen weg voor autoverkeer. B. en W. stellen voor den Zuidbuurtschen weg voor het autoverkeer open te stellen met het oog op het toene mend vrachtautoverkeer, waardoor verschil lende zakenmcnschen (melkhandelaars en graanhandelaars) worden gedupeerd. Indien Ged. Staten hiertoe overgaan, blijft bedoel de weg toch voor het doorgaand a'erkeer gesloten, omdat de Meerlaan dan nog is af gesloten. Overeenkomstig het voorstel Avordt besloten aan God. Staten te verzoe ken bedoelde sluiting op te heffen. Punt 9. Uitloting 4 obligation der leening van f 1GOOO. Uitgeloot worden de nos. 4, 2-1, 32 cn 47. Punt 10. Verlenging ontruimingstermijn onbewoonbaar verklaarde woningen. Door C. den Haan en A. van der Werken is ver lenging van den ontruimingstermijn ge vraagd. B. en W. hebben het advies der Gezondheidscomin. ingewonnen en ad\-isee- ren nu om den ontruimingstermijn te stel len op 14 Nov. 1924. De Raad gaat hiermede accoord. Punt 11. Vaststelling vermenigvuldigings- getal plaatselijke inkomstenbelasting. B. en W. zeggen dat. de progressieA-e heffing toe gepast. over het belastingjaar 19231924' «Eou opbrengen ongeveer f 30.000. Aangezien* er voor 19241925 moet opgebracht worden f 60.000, stellen zij voor, aannemende, dat dc inkomens niet zullen daler, het vevme- nigvuldigigingsgetal te bepalen op 2. De heer Starrenburg vraagt, of het niet noodig is om de opeenten op de bebomvdo en onbebouwde eigendommen te verhoogen en tevens om opcenten te gaan heffen op de vermogensbelasting. Hij weit wel. dab dit punt niet aan de orde is, maar men zoekt het. nu bij de kleintjes, doch het is billijk, dat de grootcven wat nffeer betalen. De voorz. antwoordt, dat het maximum aantal op de bebouwde eigendommen reeds geheven wordt, doch op de onbebouwde nog niet. Opcenten op de vermogensbelasting heffen is ook mogelijk, doch hij is bang, dat doordoor juist de z.g. roggebroodrenteniers getroffen worden. Verder is de belasting druk voor de grootero inkomens toch al hoog. Men moet echter niet vergeten, dat dit jaar vooreerst het volle gewicht van de kosten der Lageronderwijswet op de be grooting drukt. Voor rente en aflossing van opgenomen gelden moet daarvoor f 10.000 betaald worden; dit is natuurlijk oorzaak, dat ook het vermenigvuldiglngscijfer hoo ger wordt. Ook moet men niet a'ergeten,da( juist niet de kleine man, doch de grootcven heb meeste belasting betalen, want een vierde van de belasting wordt opgebracht door twintig menschen. De heer Starrenburg: „De kleintjes val len er toch ook in." De Voorz.: ..Zeker, doch het is toch niet meer dan billijk dat elk naar eA-enredigheicl' in de algemeene kosten bijdraagt, want die hebben toch ook genot van licht, maken ge bruik der wegen, enz." De heer Starrenburg: „Men kan beter betalen van een inkomen van f 4000 dan van f 1300. De heer Wesselingh: „Iemand die een boerderij heeft van 'bijv. 80 a 90.000 gld. kan mogelijk daar een hypotheek op hebben van 60.000 gld. Verhoogt men nu de grond belasting, dan zullen die menschen dubbel zwaar getroffen worden, omdat ze dan ook nog moeten betalen a-an geld wat ze niet hebben." Daarom verhoogde de raad inder tijd. de grondbelasting niet. De heer Starrenburg vindt bet toch erg dat de belasting van iemand met f 130C evengoed verdubbeld wordt als van iemani' met f 4000 inkomen en meer. De heer Wesselingh zegt, dat de inkom stenbelasting progressief is. Wordt die progressie te hoog dan heeft men kans. dat de meïischen met grootere inkomens naar elders gaan verhuizen. De heer Starrenburg kan er zich niet mee vereenigen, dat de Zusters ook nog be lasting moeten betalen. Daarom zou hij be ter vinden indien men f 600.onbelast liet. De Voorz. zegt, dat de zusters in totaal thans evenveel zullen betalen als vroeger de Overste alleen. De heer Starrenburg hoopt, da t F>. on W. binnenkort met een A-oorstel zullen komen om opcenten op de vermogensbelasting te heffen. De voorzitter antwoordt, dat een dergelijk voorstel van B. cn W. niet te verwachten is. Hierna sluit hij de <1 iseussi.es en stelt heb voorstel van B. en W. tot vaststelling Aan het vermenigA-uldigingseijfer op 2 aan dc orde. Dit voorstel wordt z. h. s. met alge meene stemmen aangenomen. Punt 12. Verzoek van de R. K. Wijkver pleging „St, Elisabeth" om f 700 subsidie. De voorz. zegt-, dat B. en W. a'an meening verschillen. Dc meerderheid is er voor om het geheele bedrag toe te staan, de min derheid om een kleiner bedrag te geven. De heer Stadhouder zou gaarne twee vra gen beantwoord zien; nml.: 1. Is de ver pleegster ook gediplomeerd kraamvevnleeg- - ster, en 2 Indien de op te-richten Wijkver pleging aan den Hoogen Rijndijk niet ge steund wordt door Leiderdorp, kunnen de armen aan den Rijndijk dan gratis door de vereeniging verpleegd worden, als do- subsidie wordt toegestaan? Gaarne ziet hij de beantwoording door den heer De Boer als voorzitter der wijkverpleging. Deze zegt dat de Zuster geen diploma- kraamverpleging heeft, doch dc vereeniging acht dit ook niet noodig, want het doel der vereeniging is ziekenverpleging en niet kraamverpleging, want als 's nacht werk zaamheden moeten verricht worden bij een kraamvrouw, lijdt- oa*erdag de ziekenver pleging er onder. Verder verwondert het hem, dat de heer Stadhouder de 2e vraag stelt, want inder tijd. zijn er propagandaA-ergaderingen ce- houden en ook één aan den Hoogen Rijn dijk Toen heeft de heer Stadhouder, even als de heer Hoogzaad, toegezogd zijn best er voor te zullen doen. om aldaar leden te wer\'en. Het resultaat is geweest, dat een 20-tal leden zijn toegetreden. Daarna beeft men niets meer gehoord tot voor enkele maanden, toen bij monde van den lieer Stadhouder werd medegedeeld, dat, men aan den Hoogen Rijndijk zelf een vereeni ging ging oprichten, hetgeen spr. ten /.eer ste verwonderde. Eerst strekte zich de be moeiingen der wijkverpleging uit tot de geheele gemeente en. ook aan den Hoogen Rijndijk zijn diensten bewezen, doch toert het. bestuur hoorde dat men daar zelf een vereeniging ging oprichten, heeft men geen moeite meer gedaan a*oor den Hoogen Rijsi- dijk. (Wordt vcrv-MU KEBKWlEUtlS LOURDES IN MEDISCH LICHT. Wij Avezen, aldus „De Tijd j.l. Zater dag reeds op het onhoudbare en hel kren kende van hetgeen „een"' medicus in (ie liberale „N.R.Ct." schreef. Tot nog toe kregen Avij op onze categorische hesctnu- digingen geen anhvoord. R De anonyme medicus, die in de Ct." schreeft, heeft intussclicn buiten den waard gerekend. Donderdagochtend toch

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 4