Je leilsÉ Cflurani" Tweede Blad' Vrijdag 2 Mei 1924 STATEgfl-OEMERA&B. EERSTE KAMER Vergadering van gisteren Staatsbegrooting voor 1924 Algemeene beschouwingen De minister van Financiën, de heer C o 1 ij n, vervolgt zijn rede. De nooduitkeering aan de gemeenten is door minister de Geer toegezegd. Op dat argument alleen mag de heer Wibaut zich siiet beroepen. Het is de vraag, of Mi nister de Geer zijn beloften zou zijn na gekomen. De gemeenten hebben het zoo noodig, zegt de heer Wibaut, en zij hebben er op gerekend. De vraag is welke middelen het Rijk ten dienste staan om de anomalie in de ge meentelijke heffingen te wijzigen. Het correctief zou moeien zijn, dat het Rijk cu- rateele ging uitoefenen op do gemeenten, en dat zal wel niemand wenschen. Moet de Regeering dan do oogen slui ten voor den toestand in do gemeenten? Natuurlijk niet, en spr. verwijst naar zijn uiteenzetting in de Tweede Kamer. Hij wil geval voor geval heoordeelen en dus is de motic-Wibaut niet te aanvaarden. Het bezuinigingsstelsel van do Regec- Jfing berust op Twee gedachten: tot het uiterste toe dient gestreefd naar verlaging der uitgaven en het daarna nog onvermij delijke dient door nieuwo belastingen to worden gedekt: 00 millioen wordt gevon den door bezuiniging en 30 millioen door nieuwe belastingen. Over het doel der bezuiniging bestaat geen verschil van meening. Het gaat dus om tempo en methode. Onbegrijpelijk is liet voor spr. dat men hem verwijt dat het tempo te snel gaat. Hij had kunnen hegrij pen dat men hem iederèn dag aanspoorde om nog sneller te gaan. Als het budget sluitend is, zijn wij er nog niet, want voor 1925 zal dan nog een bedrag van dertig millioen gulden noodig zijn. Spr. rekent niet mede dat op _de 700 millioen, voor woningbouw gegeven, afgeschreven zal worden. Wie na 1925 minister van finan ciën is, is ook nog niet gelukkig. Wat de methode betreft, iedereen heeft iets dat hij niet wil aangeroerd zien door de bezuiniging. Spr. beroept zich op een artikel van Prof. van Blom in de Gids van 1924. Hij gaat accoord met de salarisver laging. en hij wijst er op, dat hij die het Bezoldigingsbesluit handheeft, dient te worden gehangen, maar wie niet verder gaat dan salarisverlaging, dient te wor den gevierendeeld. Met die woorden gaat spr. volkomen accoord. (Gelach). Inzake de salarisvermindering wijst spr. cr op, dat de wijziging van de 10 pet. in 5 pet. voor gehuwden en 10 pet. voor on- gehuwden het gevolg is van het overleg. De Regeering wil overleg plagen, maar zij geeft de eindbeslissing niet uit handen. Spr. zet nog eens uiteen van welke be- teekenis een gezond financieel beleid der Regeering is voor het gansche land. Aan den ambtenaar zou het woord gegeven zijn, dat hij zijn salaris houdt. Gesteld, de Regeering kan een dergelijke belofte ge ven, dan is er altijd nog een hoogere eisch, n.l. dat, als men gezondigd heeft, men niet moet aarzelen boete te doen. Wanneer een belofte rampspoed dreigt te .brengen dan is de Christen verplicht op die belofte te rug to komen. Kan iemand aantoonen, dat men de belofte kan houden zonder ramp spoed te brengen over ons land. Met algeheele ontwapening zou men nog niet. genoeg bezuinigen, want de wacht gelden zouden heel wat eischen. Er bleef 50 millioen gulden over voor bezuiniging. Wat. de beer van Embden wil behouden als politieleger kost allereerst 15 millioen. Het verschil tusschen hetgeen de Regeering wil en hetgeen de heer van Embden wil be draagt hoogstens 20 millioen gulden; en dat is niet voldoende. De belastingen hebben ook wel aan dacht gehad in deze Kamer. Onnatuurlijk boog en flnuikend voor onze welvaart zijn ze .genoemd. Dat is juist maar eerst moe ten do einden der begrooting bijeen zijn en dan zullen wij kunnen verlagen als hot mogelijk is. Het bedrag, dat van het inkomen verteerd wordt, dient zwaarder to worden gedrukt dan het deel, dat be spaard wordt; en dat geschiedt door in directe belastingen. Kaoitaal is noodi" voor de volkswelvaart en bij de toeneming der bevolking dient het kapitaal te stijgen. Het kritieke punt in de belastingheffing is al bereikt en meer verhooging leidt tot geen grooter resultaat De ondernemers winstbelasting van den heocr Wibaut was een mysterie. Het is nu eenigermate opgehelderd en wordt een ver vanging van de dividend- en tantième-be lasting in een progressieve winstbelasting van de naamloozo vennootschappen. Zoo'n belasting is van spr. niet te wachten om dat zij in strijd is met bet zakelijke karak ter der vennootschappen en leiden zou tot een dubbele progressie. Een proportioneelo heffing voor een winstbelasting ware te overwegen. Echter ware de grootere op brengst niet in vergelijking met de veel grootere moeite, die de invoering van zoo danige belasting met zich zou meebren gen De becijferingen, die gemaakt zijn, zijn van 8G vennootschappen over de jaren 19101013. Door deze werd gereserveerd 14 pet. van de totale winst. 6/7 werd uitge keerd én 1/7 blijft in de vennootschappen. De omzeiling in oen proportionecle winst belasting zou dus 2 millioen gulden aan den Slaat opleveren. Dit is niet belang-' rijk genoeg om het gansche stelsel er voor omver te werpen. - Over liet tarief zegt spr., dat de herzie ning cca fiscaal karakter zal dragen. Een algemeene bevoegdheid voor het uitvaardi gen van invoerverboden wenscht de Regee ring niet voor zich voor te stellen. Spr. betoogt ten slotte dat nog jaren lang het financicele vraagstuk in het cen trum der binnenlandsche politiek zal blij ven staan. Van belastingverlaging kan nog geen sprako zijn. alleen kan de druk ver schoven worden. Graag zoekt het Kabinet in broederen lering steun, maar het wordt niet gemakkelijker naarmate liet aantal personen, waarmede de Regeiering heeft te consultecren, grooter wordt, Spr. doet een beroep op allen, om mede te werken voor een gezonde krachtige politiek en vooral op de rechterzijde, die verantwoor delijk is voor den huidigen toestand, en dien dienst te herstellen. Gelukt haar dit niet, dan verbeurt zij bet recht, de leiding te voeren. In 1918 heeft spr. de kabinetsformatie niet aanvaaid. omdat er z.i. geen recht- sche meerderheid bestond. Hij brengt hulde aan minister Ruys, die hef wel heeft aangedurfd. Maar juist daardoor heeft de rechterzijde een verantwoordelijkheid op zich genomen, die zij nu heeft te toonen. Nadat nog replieken zijn gevoerd wordt de stemming over do moties tot heden uit gesteld. BiHKEMLAWD Manufacturen-Inkoop vereeniging „St. Homobonus'V Tweede lustrum. Op 17 October 1923 was liet 10 jaar ge leden, dat bovengenoemde bloeiende coö peratie werd opgericht. De feestelijke vie ring van dien dag werd toen uitgesteld om te worden verhonden aan de Algemeene Jaarvergadering, die 29 April heeft plaats gehad. De feestdag werd om half tien geopend met eene plechtige H. Mis van dankzeg ging in de Parochiekerk van den H. Lau- rentius te Rotterdam, na afloop waarvan men gezamenlijk optrok naar het Socie- ^tedts-gebouw der Rotterdamsche Dier gaarde. Circa 125 leden warén ter algemeene vergadering aanwezig en deze had een vlot en zakelijk verloop. Uit de jaarverslagen van den secretaj ris, den Directeur en den Accountant bleek, dat zoowel het vereenigingsleven, de c'ommercieele resultaten, als het finan cieel beheer niets te wenschen overlieten en dat ook dit ^jaar, de malaise ten spijt, weder op alleszins bevredigende uitkom sten kon worden gewezen. Balans en exploitatie-rekening werden met algemeene stemmen goedgekeurd. Voor de aftredende Bestuursleden, de heeren H. H. Stüve en P. J. Simonis, wer den gekozemde heeren Jac. Holtrio Haar- 1 lem en A. Karskens te Amsterdam. FEUILLETON DE PROOI VAN DEN GIER. ;j Naar het Engelsch van H. de Vere Stacpoole. 24) HOOFDSTUK XXXII. De Commissaris van Politie. Een lange man met een haard keek in do kajuit rond. Inspecteur Savage. Aangenaam u te zien. Dit is de be doelde persoon en dit zijn de stukken. Hij bracht de papieren van Savage en het bevel tot inhechtenisneming te voor schijn. De commissaris las alles door en gluur de nu en dan eens naar Savage, die zich koeltjes stond te kleeden. Ik heb al aan den kapitein gezegd, zei Savage, dat deze schurk mij een ver- doovend middel heeft ingegeven, mijn pa pieren alsmede het bevel tot inhechtenis neming gestolen en mijn naam heeft aan genomen. Ik hen de inspecteur Savage van New Scotland Yard en die persoon is W. iW\ Moschelles. Ik zal nu met u aan wal gaan en als mijn, koffer dan opengemaakt wordt dan zult u bewijzen vinden van mijn identiteit. Dat verhaal heeft hij den heelen mor gen al opgodischt, sedert het ee: de oogen- blik van zijn arrestatie, zei Moschelles. Het is hem bepaald naar het hoofd gesla gen, het rook hier erg nah;r opium, toen wij van morgen de kajuit binnenkwamen, ik merkte ook al op, dat hij dit voortdu rend nam gedurende de reis. Kom eens hier in het licht, zei de commissaris tot Savage en laat mij uw oogen eens zien. Hij keek in zijn oogen, de pupillen waren niet grooter dan een speldeknop. Ja, opium, *zei de commissaris, waar om neemt u dat schandelijke goed? Heeft de dokter hem al gezien? Neen, zei Moschelles, zoo erg leek het ons niet, maar als u wil, kan ik nu den dokter laten komen. Och, hij zal wel sterk genoeg zijn om aan wal le gaan, en aan Savage vroeg hij: is u wel in staat om aan wal te gaan, of zal ik den dokter halen? Ik ben heel wel, zei Savage, maar ge loof dien volleerden schelm toch niet. Zeg mij nog eens één ding: Hebt u een kabel telegram ontvangen van de Londensche politie omtrent ds. Bernard Tabrum van Port Elizabeth. r-J Neen. Hebt u nog 7ets meer te vra gen? Neen. Maar u arresteert mij, arres teer hem dan ook. Kom, kom, zei de commissaris op een toon, zooals men tot ©en lastig kind spreekt, dat kunt u alles aan den magis traat zeggen, maar ik heb haast. Zet uw hoed op en steek uw handen uit. Zoo. Savage had nu de handboeien aan. Ik zal wel zorgen dat zijn bagage aan wal komt, zijn koffer, en alles, zei Moschelles, dde den commissaris en den gevangene volgde. De politieboot lag aan de scheepstrap. De Briton lag buiten de haven te wach- De vergadering werd van 1 tot 2 uur on derbroken tot het gebruiken van een ge zamenlijke lunch en het •opnemen van een foto der Homobonus-leden 'óp bet torras. Na afloop der vergadering werd gepau- seerd in de serre, waar een strijkje de 'ge zelligheid van 'het samenzijn verhoogde. De dag werd besloten door een groot feestdiner, waar de Voorzitter, het Bestuur en de negen oprichters op waardigs wijze werden gehuldigd. Een- zeer treffend mo ment w^s het vooral toen den Voorzitter, do heer Ferdinand Meyer, de Pauselijke onderscheiding: het gouden kruis „Pro Ecclesia et Ponlijice" door den Weleer waarden heer J. G. Schiphorst op de borst werd gespeld. Ver volgons werd den Voorzitter, die gedurende deze 10 jaren de ziel en-do stuwkracht dor vereeniging was, als een hul'dë die spontaan van alle leden was uitgegaan, een monumentaal kunstbrons op marmeren zuil geoffreerd. Dit brons „l'Aieule" is een prachtige groep van den beeldhouwer Hendrik de Keyzer, door de „Compagnie des Bronzes" in een uniek exemplaaT gegoten. Een opdracht van de leden aan hun geachten Voorzitter sierde het geschenk. Gok do heer C. J. G. Slruycken voerde het woord als Voorzitter van „De Hanze" en de lieer H. Th. Peters als Voorzitter van den Ned. R. K. Bond van Manufactu- riers. Er waren véél bloemen en telegrammen van gelukwenschen van St. Homobonus' vele vrienden. Het was een schoon© dag, waarop Be stuur en leden der vereeniging met vreug de mogen terugzien. Verzekering-Maatschappij „St. Petrus" te Utrecht J aarver ga dering Dezer dagen werd do gewone jaarlijk- scbo vergadering gehouden van aandeel houders der Verzekering-Maatschappij „Sint Petrus". Uit bet verslag van den directeur, den heer A. R. Smit, blijkt, dat de Vennoot schap in 1923 lot groolen bloei is geko men. Op 31 December 1923 waren van kracht 21760 polissen tot 'n bedrag van f4.523.016. Vooruitgang in 1923 dus on geveer drie millioen gulden. De adminis tratieve reserve werd gebracht op f 30.000, dus alzoo verhoogd met f 18.000. De wis kundige reserve bedraaet f 4531.64. Beleg ging spaarkassen f 120.006.3314. Afge schreven werd op vaste goederen 2 pet. of f 340. Op kantoor-inventaris f 869.81. Op materieel f 3869,20. De winst bedraagt f5021.33 Vi en wordt slatufair verdeeld n.l. Studie-fonds Missio narissen f 802.45 Reservefonds f1000.-^ Aandeelhouders f 1500.— Commissarissen f 428.45 Directie f 464.65 Fondspersoneel f 461.65 Dividend .en Tanlième- Jbelastin f 171.95 Onverdeeld Winst-saldo f 15.70 Onverdeeld Dividend-saldo f 1773.80 Door Commissarissen werd aan Directie en personeel een woord van dank gebracht voor de betoonde activiteit, en den Direc teur decharge verleend voor het gehouden beheer. De aftredende Commissaris mr.' dr. J. W. Schneider werd met algemeene stemmen herkozen. Voor R. K. liefdadige doeleinden werd een bedrag van f 500 beschikbaar gesteld. STADSNIEUWS Rijksopvoedingsgesticht. Omtrent het Rijksopvoedingsgesticht voor jongens alhier wordib in antwoord op in de Eerste Kamer gemaakte opmei-kin- gen in de Memorie van Antwoord betref fende de Justitiebegrooting bet volgende opgemerkt Het LeidscliO gesticht, voor hetwelk aan de gemeente Leiden een huursom van f 1000 's jaars wordt betaald, is een Rijks opvoedingsgesticht. Niet alleen zou een gebouw als dat van de voormalige tucht scholen te Velsen en Baren niet voldoen de ruimte bieden om de geheele gestiohts- bevolkmg van bet Leidscbe gesticht op te nemen, maar ook in de behoefte aan de noodige werkplaatsen (het gesticht te Lei den is vakgesticht) zou alleen te voorzien zijn door verbouwing en uitbreiding. Het aen voor zijn aan wal waren. Savage stapte in de politieboot en ging achterin zitten. De commissaris daalde er in af achter hem aan. U kunt zeker wel een van uw man- 1 netjes missen om een oog op mij te'hou den? zei Moschelles schertsend tegen den commissaris. Ik denk, dat u wel op u zelf kunt passen, zei de ander grinnikend, ik ver wacht u om één uur met de bagage. Goed, riep Moschelles. Een wagentje wachtte op de kade. Daar stapten zij in en reden langs een stoffigen weg voort. Nu, zei de commissaris, toen zij aan het station kwamen en hij zijn ge vangene door een nauwen gang en achter oen ijzeren deur bracht, 'hier is uw ver blijf voor dezen nacht, de handboeien kun nen nu af, die zijn hier niet noodig. Dat was wel zoo, want het zou niet zoo gemakkelijk gaan om uit deze cel te bre ken. Kan ik nu iets voor u doen? vroeg de commissaris, u ziet er zoo moe uit. Ik wil u wel een glas brandewijn met water laten brengen of zoo iets. Neen, dank u, ik heb er geen zin in. Goede hemel, als ik nu toch denk, dat ik hier opgesloten zit en de schelm mij toch nog ontsnapt. Maar ik ga nu wat liggen, want ik ben nog duizelig van dat verdoo- vende goed. - Dat is het best. Vaarwel dan voor het oogenblik. Hij vertrok en deed de deur met een slag dicht. Savage was alleen. De gedach te dat de politie te Kaapstad wel weer tot haar zinnen zou komen, kalmeerde hem gebouw te Velsen Iieeft trouwens sedert geruimen tijd 'n andere bestemming; ten aanzien van dat te Baren' moet de beslis sing in verband met nog bestaande onze kerheid omtrent do behoefte aan plaats ruimte in de jongenstuchtscholen, nog worden aangehouden. Het gemiddeld aantal verpleegden ge durende 1923 was voor bet Rijksopvoe dingsgesticht te Amersfoort 140, voor dat le Aevcreest 270.26 voor dat te Doetin- chem 119,6, voor dat te Leiden 79, voor dat to Zeist 67.22, voor de tuchtschool te Ginneben 44,04, voor die te Nijmegen 62.58 en voor die te Montfoort 11,6. Het Rijksopvoedingsgesticht voor jon gens te Leiden telt één directeur en twee adjunct-directeuren; een hoofd van dienst bezit dat gesticht sedert 1 Februari j.l. niet meer. Het Rijksopvoedingsgesticht voor meisjes te Zeist telt één directrice en één hoofd van onderwijs, tevens plaats vervangend directrice. Dat het Leidsche gesticht derhalve één directielid méér be zit dan dat te Zeist, vindt zijne verkla ring, behalve in de grootere bevolking, in de behoeften van het vakonderwijs en de reclasseering bij eerstgenoemd gesticht. Botercontrölsstation Leide* Blijkens het jaarverslag van het Boter- controlestation Leiden over 1923 kwamen in dat jaar negen aanvragen in om toe lating als aangeslotene on wel vier van handelaren, twee van zuivelfabrieken, een van een margarinefabriek, tevens boter- producent, staande onder het bijzonder toezicht, bedoeld in art. 9 der Boterwet, en twee van melkinrichtingen. Van de han delaren werden twee toegelaten, docli één wenschte van de toelating geen gebruik te maken wegens bezwaren tegen de hem op te leggen en contractucèl na te komen verplichtingen; op verzoek van één hande laar werd afwijzend beschikt, terwijl de vierde zijn verzoek introk nog voordat dit in overweging was genomen, eveneens we gens bezwaren legen de na te komen ver plichtingen. De beide fabrieken werden als aangesloten toegelaten, doch ook een van hen kon op grond van het feit, dat zij aan één der verplichtingen niet zou kunnen voldoen, van het recht tot aan sluiting geen gebruik maken. De marga rinefabriek, tevens boterproducent ga'f la ter aan het bestuur van liet slation te ken nen, dat zij op toelating geen prijs meer stelde, aangezien de aan do aansluiting verbonden financieele verplichtingen niet zouden opwegen tegen de voordcelen, wel ke daardoor eventueel door haar le beha len zouden zijn. De directeuren der melkinrichtingen, die om toelating verzochten verkeerden in de (onjuiste) meening, dat zij als aangeslo tenen toch gerechtigd zouden zijn, om naast verpakte controleboter ook marga rine, melanges en andere vetten en détail te verkoopen. Hun verzoeken konden door het bestuur niet in overweging genomen worden, aangezien hunne toelating in strijd zou zijn geweest met de voor het Botercontrolestation Leiden geldende Rijks voorschriften en bovendien met de onge reptheid van de Nederlandsche botercon- trole in het algemeen. Op 31 December 1923 waren tot aan sluiting bij het station toegelaten twee handelaren en één producent, van welke één de aan zijn toetreding verhonden ver plichtingen alle had nagekomen en dus ge rechtigd was tot het voeren van het Rijks- botermerk. Voor de beide overige waren de voorbereidende werkzaamheden nog niet volbracht. Het aantal controlebezoeken van den met de controle belasten ambtenaar, waarover door dezen rapport werd uitgebracht, be droeg 46. Uit deze uitgebrachte rapporten viel af te leiden, dat door den ambtenaar gedurende het geheele jaar in bet bedrijf der gecontroleerde firma niets abnormaals werd aangetroffen. Naast het gewone onderzoek werd ook naar de juistheid van de wijze, waarop door de bij bet Botorcontrolestation Leiden aangesloten handelaren de bedrijfsboek- kouding moet worden gevoerd, eenige ma len en op ongeregelde tijdstippen een on derzoek ingesteld. Het resultaat hiervan was bevredigend; uit de uitkomsten kon worden geconcludeerd dat in bet bedrijf inderdaad was geschied, hetgeen bij de controle der boeken aangegeven bleek. wat en ook de gedachte, dat hij Moschel les op het verkeerde spoor had gebracht door Ceylon te noemen. Dood vermoeid viel hij in een diepen slaap. HOOFDSTUK XXXIII. Een vreeselijke toestand. Wij hebben Violet Prynne verlaten, na dat zij het verlies van haar geld had ont dekt en daarover met juffrouw Straight zat te praten. De toestand was ellendig. Gisteren stond er nog vijftien pond tusschen haar en het gebrek en vandaag, niet veel meer dan een klein goudstuk. Denk er maar niet meer over, zei juffrouw Straight. Ziet de toestand eens goed onder de oogen en bedenk dan wat je kunt doen. Ik moet er telkens over denken en 't schijnt mij toe, dat mij niets anders over schiet dan de honderd pond van den heer Lazarus aan te nemen. Het lijkt wel, of de schat van mijn vader mij ook nog zal worden ontroofd. 1 Wel, zei juffrouw Straight, ik heb nog vijftien pond opge spaard en ik leen het je, zoodra je het noodig hebt. Onthoud, dat. Maar leenen was het laatste waarioe Violet 'besluiten kon en den volgenden morgen begaf zij zich naar het kantoor van den heer Laza rus in Old Square, Lincoln's Inn. Toen zij er kwam, kon zij den heer La zarus niet dadelijk spreken. Zij kreeg een stoel en de Times om den tijd door te brengen, tot hij haar ontvangen kon. Lang behoefde zij niet te wachten. Zij werd bij hem toegelaten en de heer Lazarus zag er gJ3T ËSE QgfflGEVIigQ ALPHEN AAN DEN RIJN. S. C. Rijlaarsdam f Wij vernamen lieden, daf de landbouwer Rijlaarsdam, die gisteren het ongeluk had van den zcl-N i der te vallen, in den afgelcopon nacht aan do gevolgen is overleden. Do heer Rijlaars dam was sinds Jauari 1918 lid van den Gementeraad, en behoorde tot de Chr.- Kist. Partij. Als zijn opvolger is als zoo-, danig aan do beurt do heer AL Meijer LEIDSCHENDAM. Concert. Met toestemming van E. en W. organiseert do R.-K. Harnionie-Ver- qoniging „St. Cecilia" morgen een open baar straatconcert, ten bate van do uit gesloten R.-K. textielarbeiders in Twente Katholieken, steunt deze actie, steunt deze arme uitgestotenen door uw bijdra ge: alle giften zijn welokm. Te half 6 wordt afgemarcheerd van het Patronaat. Onder het spelen der muziek zullen eenige heeren collecfecren met ge sloten bussn. NIEUWKOOP. Hinderwet. Door G. 'Stadsvoort, al hier, is aan B. on W. dezer gemeente ver gunning gevraagd tot het mogen oprich-» ten van een smederij in het perceel, ka dastraal hekend, Sectie A, rio. 2467. Bezwaren kunnen op 14 Mei a.s. ten Gemeentéhuize, worden ingebracht. Verlof. B. en W. hebben door aan plakking bekend gc-maakt, dat bij hen ir ingekomen oen verzoekschrift van A. Kuijf te Noorden, cm een verlof voor den verkoop van alcoholhoudendeu drank, an der en dan sterken drank, in het perceel Wijk B., no. 73. NIEUW VENNEP Coöp. Boeien-Leenbank. Dinsdag hield de Goöp. Boerenleenbank in „Nijssen" haar Jaarvergadering. De op komst was goed. De Voorz.-Directeur, de heer P. van Slaveren, opende met een woord van wel kom en constateerde met genoegen, dat de toestand der bank bijzonder gunstig mag worden genoemd en do leden allen aan hunne verplichtingen hebben voldaan. Vpe riot ld en werden daarna gelezen en onder dankzegging goedgekeurd. Uit het jaarverslag bleek, dat in 't atge- loopen jaar 11 vergaderingen werden ge houden, 11 leden toetraden en 5 uittraden, dat 29 nieuwe spaarders kwamen, 20 voor schotten werden verleend, en 14 afgewe zen, en dat 't aantal leden thans 'M>7 be draagt. Do Rekening en verantwoording zag ei als volgt uit: Ontvangsten: Inhoud der kas op 31 December 1922 f9.948.47; Ontvangen Spaargelden f 146.829.53; .Terugbetaalde Voorschotten f 35.879.50; In loopende Re kening f 136.929.58; Interest Voorschot ten f 10.648.12; Provisie van Voorschotten f96.67; Interest loopende Rekening f 1.657.25; Provisie en kosten id. f 18.14; Ontvangst van eene vergissing f 191.66; Buitengewone Ontvangsten f 175.15; Totaal aan ontvangsten f 342.374.07. Uitgaven: Terugbetaalde Spaargelden f 162.444.55; Gegeven Voorschotten f53.650.Uitgaven in loopende Reke ning f 97.434.35; Rente op de Spaarboekjes f9.283.07; Rente in loopende Rekening f 687.15; Aan Prov. en kosten id f 18.14; Salaris Kassier f750.; Overboeking Winst vorig jaar m. d. Reserve f 1835.60; Diver se uitgaven f 1.723.42; Inhoud der kas op 31 December 1923 f 14.547.19. Totaal f 342.374.07. Verschillende pesten werden verduide lijkt. Do Winst beiiep f838.84; do reserve is gestegen tot f 64177.94; de totale omzet f 1.900.000 ruim. Do heer Th. Bisschop werd als bestuurs lid met vrijwel algemeene stemmen herko zen; de heeren P. Munsterman en P. van Steijn evenzoo als leden van den Raad van Toezicht. Allen namen hunno herbenoe-i ming aan. De heer C. Suidgeest werd bij acclamatie als kassier herkozen, zijn salaris weder vastgesteld op f 750. Onder de medcdeelingen behoorde liet vaststellen der rente voor het loopende jaar. Do rente voor brengers beliep 4,8 a 4.56 pet. par jaar. Voor voorschotten zal berekend worden voor die welke voor 15 Februari werden gesloten 5J4, voor nieuwo 6 pet. Do vergadering machtigde liet. be- gezond uit en was niets veranderd sedert zij hem het laatst had gezien. Wel, zei do advocaat met een vrien delijken glimlach, is u tot een besluit ge komen over die belangwekkende zaak, dio wij gisteren avond hebben besproken? Ja, zei het rugisje, ik heb besloien om lo doen wat u wil. U moet niet mecnen, dat ik het u wil opdringen, zei Lazarus, en als u nog een week bedenktijd wilt nemen, vind ik het heel goed. Mijn meening is zóó: als ik-u honderd pond geef en do zaak blijkt op niets uit te loopen, dan ben ik mijn geld' kwijt en niemand zegt iets. Maar laat het nu eens een millioen opbrengen en ik zou er twee derden van krijgen, dan zeg gen do menschen, nu heeft die schavuit van oen Lazarus dat lievo meisjes twe^ derden van haar geld afgenomen, en dan vergeten ze geheel dat ik er honderd pond aan gewaagd heb. Ik zal er niets van zeggen, zei Violet en een ander gaat liet niet aan. Alaar zou u niet wat minder kunnen eischen? Neen. Het waagstuk is te groot; ik' vertrouw het niet, de zaak is*een hcrschen schim. i Goed dan, zei Violet, ik stem toe. Als u dan over een uur terugkomt, zal er een stuk voor u klaar liggen om to teekenen. Dank u, zei het meisje. Zij verliet het kaDtoor met een Ikh zwaard hart. Wiat zou haar vader wel ge-; zegd hebben, als hij wist, dat zij den schat niet kreeg waarvan hij altijd had. ge- dTOomd. (Wordt vervolgd). 4

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3