Nafcnj „HEEMST, ■waarvan op deze vergadering een 40-laI aanwezig waren. Het bestuur bestaat uit len en 2en Voorz., Pennignm., Secr. en tweo Commissarissen. Besloten werd met het beffen der contributie voort te gaan, waardoor men in de gelegenheid komt op het e.v. feest de straat op luisterrijke wij ze te versieren. De ijverige jongejuffrouw, welke tot nog toe de contributie heeft ge ïnd, werd een cadeau aangeboden. Onder ton muzieknummertje en een voordrachtje bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen De Voorz. dankte na afloop allen voor hun opkomst. VOORSCHOTEN. Zusier Emmanuela. De Eerw. Zuster Emmanuela, de Wijkzuster van onze zoo hoog geprezen en zeer nuttige R.-K. "Wijk verpleging, zal onze gemeente verlaten en wordt overgeplaatst in dezelfde betrekking naar Baarle-Nassau bij Tilburg. Met weemoed zullen velen onzer deze tijding vernemen. Wie kent haar niet in deze gemeente? Zij, die, zoodra ziekte of ongeval de huisgziimen binnentreedt, de behulpzame hand biedt om het leed in die gezinnen te helpen lenigen en verzachten? Hoeveel ouden van dagen ge-denken niet in groote dankbaarheid de hulp door haar /erleend bij ziekte of hulpbehoevendheid? koevele moeders hebben niet van hare hulp genoten bij ziekte van hare kinde ken? Voor niets terugdeinzend© en alles aanpakkende -wat nuttig en noodzakelijk was, hoo onaangenaam ook dikwijls. Ze genrijk is de arbeid van Zuster Emma nuela in onze gemeente geweest geduren de de zes jaren, dat de Eerw. Zuster al hier de wijk heeft bediend, en ook vele ïiiet-Katholieken dragen haar ware hoog achting en liefde toe. Moge Gods zegen neerdalen op Zusier Emmanuela in haren op bevel harer Overheid to Baarlen-Nas- op bevel harer Overheid te Baarle-Nas sau op zich zal nemen en schenk© God haar sterkte in het offer, dat ook zij brengt door den werkkring to verlaten, die baar zoo lief is geworden. Ned. R.-K. Volksbond. De afd. Voor- echoten van den R.-K. Volksbond zal a.s. Zondag het Jaarfeest en Encycliekfeest vieren, des avonds, in het R.-K. Vereni gingsgebouw te half acht, met medewer king van de Sint Laurenlius Harmonie alhier en de R.-K. Tooneelvereeniging uit de naburige gemcento Leidscheaidam. De tooneelvereeniging zal opvoeren do tooneel spelen, geheelen: „Een paard op zolder' en „Het raTe Kosthuis". Deze feeslver- gadering is toegankelijk voor do dona teurs en leden met hunne dames. WARMOND. Serenade. Bij d© viering van het gouden huwelijksfeest van den heer G. Ramp en echtgenoote, dat gister plaats -rad, werd do feestdag besloten met een serenade van Warmonds Fanfare, wat, sooals dat gewoonlijk gaat, heel wat volk 3p de been bracht. Van do zijde van mede-inwoners en vrienden, mocht het echtpaar, waarvan de man eerst kort geleden van een zware kiekte hersteld was, buitengewoon veel belangstelling ondervonden. Watersport. Het waiorsport-scizoen jS hier wel als geopend te beschouwen. O.m. is op de boerderij „Meèrrust" weer üls vorig seizoen, Zondag a.s. een middag en avond-concert, wat zeker, vooral met het bezoek aan de bloemenvelden samen vallend, wel belangstelling en bezoek zal ia ebben. WOERDEN. Onderscheiding. Bij Koninklijk be simt *s toegekend de eere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in goud, san den hec-r N. Blok, opperbrandmeester ilhier. ZOETERMEER-ZEGWAART Emmabioem. Do opbrengst der Em- mabloemcollecte, gehouden op Woensdag 23 April j.L, heeft dit jaar, helaas, teleur gesteld. Was 't vorig jaar een bedrag te hoeken van f339.75, thans is er slechts l 235.92 ontvangen, alzoo f 103.83 minder. Het Bestuur van het Groene Kruis is wel dankbaar, maar zou zeer gaarne een veel hoogere opbrengst genoteerd hebben. ALPHEN AAN DEN RIJN. Uitvoering. - Donderdag 1 Mei gaf de R. K. Gem. Zangvereeniging „Oefening iaart kunst" weder een zeer goed geslaag de uitvoering. De Voorzitter, de heer P. Bruines, sprak 2en openingswoord, gericht tot den hoog- Eerw. heer Deken en den Weleerw. Ka pelaan en tot de overige aanwezigen, bij zonder tot de Leidsche Zustervereniging, 'Zie in haar geheel aanwezig was. Daarna Volgde de afwerking van het program, voor >an niet zeer talrijk, maar aandachtig Publiek, onder beproefde leiding van den directeur, den heer Th. van Niekerk, nit leiden, met de grootst© correctheid en Zuiverheid. Tusschen dc zangnummers, die allo a chapella werden uitgevoerd, lieten de hee- ?en Couveé en Snel eenige goedgekozen riool- en piano-nummers hooren, welke met groote aandacht werden aanhoord. Het geheel bood aan 't publiek werkelijk genot, zoodat de volle aandacht tot het eind toe gespannen bleef. Dit werd ook be vorderd door de goede afwisseling in de zangnummers, waarin ernst en luim, het religieuse sentiment en Vlaamsche humor elkaar ontmoetten. Bij 't begin van de pauze werd door de sopraan-soliste, mej. M. Heijneman, uit naam der Vereeniging, een fraaie bloemen mand geoffreerd aan den Directeur, den heer Th. van Niekerk. De gemengd© Zang vereeniging „0. B. K." mag met voldoe ning op dezen avond terugzien. De Hoog Eerw. Deken sprak een hartelijk dank woord aan directeur en leden. 0. D. I. In Hotel Centraal werd Donderdagavond op feestelijke wijze door do Damvereeniging 0. D. I. het speelsei zoen gesloten. Vertegenwoordigd waren af gevaardigden des Damverecn. te Bodegra ven, Leiden en do R. K. Damvereen. Ami- citia „Alphen", henevens do voorzitter van de Ned. Dambond, de heer van Baaien uit Amsterdam. De Voorzitter van 0. D. I. sprak een openingswoord, waarna het woord werd gegeven aan den lieer van Baaien, die dank bracht voor de tot hein- gerichte uit- noodiging, om dezen avond tegenwoordig te zijn. Spr. bracht hulde aan den heer Vrolijk, voorzitter van 0. D. I., voor het geen hij ter willo van de Damsport in de Rijnstreek had bereikt. Hierna werden door den Voorzitter de prijzen uitgereikt, waarbij het aan pas sende toespraken niet ontbrak. Namens de Ncd. Dainhond werd dc Ver. 0. D. I. door den heer van Baaien het di ploma overhandigd voor het behalen van het kampioenschap 3e klasse Ned. Dam bond. De heer Vrolijk behaalde den kampioens titel van Alphen aan den Rijn, waarvoor hem eveneens oen diploma en medaille werd verleend. Do wisselbeker werd dit jaar gewonnen en werd onder een woord van lof over handigd aan den heer Fokking. De avond werd verder afgewisseld door muziek en voordrachten. Ten bate der vereeniging werd alsnog een tombola gehouden. De 2aal was geheel met genoodigden bezet. LEIDSCHENDAM. Prijsuitdeeling Teekenschool. Maan dag a.s. 5 Mei zal de prijsuitdeeling plaats hebben aan do leerlingen der teekenschool over den afgeloopen cursus 19231924 en wij noodigen allen uit hierbij tegenwoor dig te zijn, vooral de ouders der leerlin gen, die do school bezochten. "Wij ver wachten, U dus alien in het Patronaat. STftDSBlEUSS OPENING HANDELSBEURS. Vandaag is do Handelsbeurs alhier op officieelo wijze geopend. Wij behoeven onzen lezers niet meer te zeggen, wat de Handelsbeurs is, wat deze beoogt reeds uitvoerig is zulks in ons blad aangetoond en de Voorzitter van de Kamer van Koop- handl en Fabrieken voor Rijnland heeft het doel van dit nieuw-opgerichte insti tuut iu zijn openingsrede vanmorgen nog eens duidelijk uiteengezet. De foyer van de Stadsgehoorzaal was vanmorgen tegen half elf gevuld met de vel© genoodigden. Aanwezig waren do leden van de K. v. K. en F., de wethouders der gc-meentc Leiden en een'ge Raadsleden, burgemees ters en wethouders uit de omgeving, ver tegenwoordigers van do Ned. Maatsch. van Nijverheid en Handel, departement Lei den, do Ver. van Leidsche Indnstrieelen, van R.-K., Chr. en Neutral© Midden standsver., Rijks-, Gemeente- en particu liere bouwmeesters, huurders vau boxen en tafels. Het podium, waarop de bestaurstafel, was versierd inct palmen en groen; op de bestuurstafel zelf was een vaas tulpen ge plaatst. Te half elf trad Zijne Excellentie, Mi nister Aalberse, binnen, vergezeld van den chef van het Dop. van Handel, den heer Heringa en van den edelachtb. heer bur gemeester van Leiden, jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar. Z. Exc. werd door den voor zitter geleid naar de bestuurstafel, waar aan medo plaats namen de secretaris van do Kamer en do overige bestuursleden. De voorzitter hield nu de volgende rede: De Voorzitter, d© heer D. ten Cate Brouwer, hield nu de volgende rede. Rede van den Voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor R ij n land te Leiden. Spr heetto allereerst welkom Zijne Ex cellentie den Minister van. Arbeid, Mr. Aal berse. Er is een tijd geweest, Excellentie, al dus spr., dat wij, hetzij te recht of ten on rechte, ons van U vervreemd gevoelden, dat wij ons dikwijls angstig hebben afge vraagd, of U van de levenskracht van onze bedrijven, van de ondernemingslust van fabrikanten en handelaren niet te hooge verwachtingen koesterde. Ondanks alle meeningsverschillen, welke wel nooit ge heel zullen verdwijnen, is die tijd echter onherroepelijk voorbij. Hebben Handel en Bedrijf in Nederland, vooral in de achter ons liggende oorlogsjaren, moeten leeren, *dat het land der onbegrensde mogelijkhe den een utopie is, als scherp opmerker hebt ook U bij het verloopen van het ge tij de bakens hier en daar verzet, aange zien het sociaal wenschelijke op den duur voor goed onbereikbaar zou worden', in dien de grens van het economisch moge lijke niet in het oog werd gehouden. Nijverheid en Handel, Excellentie, waar- deeren het buitengewoon, dat U zich be reid verklaard hebt-, de uiterst moeilijke taak, om de verschillende sociale maatre gelen en wensehen zooveel mogelijk vaste basis te geven in een gezond en vrij be drijfsleven, op U te nemen. Onzerzijds zal moeten worden beseft, dat het bedrijf geen doel heeft in zich zei ven, maar dat het de economische functie te verrichten heeft, om het mcnsehcnleven tot volle ontplooiing tc brengen. Wij gelóoven niet meer aan een schoonc alleenheerschappij van het commercieel be ginsel, en erkennen daardoor, dat aan deze alleenheerschappij grenzen gesteld moeten worden, om de nadeelen, die uit de wer king van dat beginsel kunnen voortsprui ten. zooveel mogelijk te temperen. Anderzijds vragen wij ecliter niels meer dan de vrijheid om onze economische functie naar bchooren te kunnen verrich ten, en dat geen maatregel genomen wordt of gehandhaafd zal blijven, welke ten doel heeft, deze vrijheid tc onderdrukken, over tuigd als wij zijn, dat zulks nu of jn de toekomst heb geheel ernstig zal schaden. Daarna bracht spr. het bestuur van de stad Leiden den oprechten dank van dc Kamer van Koophandel voor de ondervon den medewerking. Dankbaar gewaagde spr. van den steun, welke de Kamer in zonderheid van het hoofd der gemeente, ZO?iaffiG 4 EVSE! mei Middag- en Avond-Concert den Burgemeester, mocht ondervinden. Verder heette spr. welkom do verdere aanwezigen. Dc dag van heden, de tweede Mei, zal, naar spr. hoopt, voor industrie en handel in het district van ouzo Kamer van Koop handel en Fabrieken een zeer belang rijke datum blijven. Leiden met zijn welbekende Industrieën, en omringd door een reeks van bloeiende gemeenten, met eeuwenoude industrieën en belangrijke takken van handel, is als heb ware voorbestemd te worden en te blij ven het economisch centrum van Rijn land. Bij deze nieuwe beurs vormt de bouw- materialenbeurs een belangrijk onder deel en wanneer er ook misschien een enkele pessimist mocht zijn, die een zui- vclbeurs of een graanbeurs hier te Leiden geen groote levensvatbaarheid voorspelt, hij zal in elk geval moeten toegeven, dat de bouwmaterialenbeurs een levensvat baarheid bezit, welke niet gedoofd kan worden. Do betsckenis van het gebied Rijn land voor de fabricatie van bouwmateria len kan niet. belangrijk genoeg worden voorgesteld. Waar in Nederland vindt men. 7.00a'? in cns district Rijnland, do bouw- materialenfabiieken zoo rij aan rij ge schaard? Kan men een dergelijk tweede centrum in Nederland aanwijzen? Alle materialen, bcnoodigd hij den houw, van af dc fundeering tot aan den nok, worden hier gefabriceerd. In een straal van ca. 14 K.M. rondom Leiden vindt men niet minder dan 24 steen, of pannenfabrieken. Daaronder zijn cr, die reeds meerdere eeuwen hun producten ter markt brengen. Pannenfa- brieken bestonden in ons district reeds in de eerste helft der zestiende eeuw. Al leen in het voormalige dorp Oudshoorn thans Alphen aan deu Riju, waren, zooals ik heb kunnen nagaan in 1732 reeds vier dakpaanenfabrieken. En al moge de ouder dom van een bedrijf dan ook geen waar borg zijn voor de perfectioneering daar van, hier is zulks wel het geval. De fabrie ken hebben in den loop van jaren, door eminento vakkennis geleid, zich ontwikkeld tot de meest moderne bedrijven. Verder vindt men er niet minder dan 8 beton- fabrieken, 8 vloer tegelfabrieken, 7 schelp- kalkbranderijen, vclo groot© houthandel- zaken, waaronder er zijn, op wier bedrijf de naam van houtdorp of houtstad toepas selijk zijn kan, vanwege de enorm groote voorraden, welke aanwezig zijn. Op dit kleine stukje grond van Nc-3erland, mis schien liet zestigste gedeelte daarvan, wor den gefabriceerd niot minder dan zeven tig millioen dakpannen en stéenen. De be- tonfabrïeken in -onze streek zijn wel de grootste leveranciers van de rioiecrings- werken voor v'efcchillendo gemeenten in Nederland. Do kwaliteit van het hier ver vaardigde. staat bovenaan. Deze industrie heeft zich zeer spoedig, nadat de eerste portland-cement uit Engeland in Neder land weid geïmporteerd, hier gevestigd. De epizetten van hout Ioopc-n in de mil- lioenen. In do aanwezigheid dan van zoovele importante bouwmaterialenbedrijven in een kleinen cirkel rondom Leiden ligt dc ge zonde kiem voor een bloeiende bouwma terialenbeurs, aldus spr. De beursbezoekers zullen hier niet alleen do belangrijkste fabrikanten kunnen spre ken doch zonder verder tijdverlies zal men, na afloop der 'beurs, de producten aan de fabrieken zelve kunnen zien. Architecten zullen hier in een klein aantal uren tal van verschillende fabrikaten kunnen be- oordeelcn. Do groote kwanlums bouwmaterialen, welke hier door do verschillende coneur- rccrende fabrieken worden aangeboden", zul len er een waarborg voor zijn, dat de bouw materialen ter beurze tegen de eoncurrec- rende prijzen kunnen worden aangekocht. Aannemers uit geheel Nederland zullen dan ook, door eigenbelang gedreven, bij voorkeur hier ter beurze hunne materialen koopen. Architecten zullen zich hier ge makkelijk op de hoogte kunnen stellen van de uiterste inkoopprijzen van do verschil lende materialen. Bij uitvoering van wer ken in eigen beheer door het Rijk of ge meente zullen de betrokken autoriteiten ze ker niet mogen nalaten, de Leidsche Bouw materialenbeurs to raadplegen en aan de hier vertegenwoordigde fabrikanten prijs te vragen van de door het Rijk of ge meente benoodigde materialen. Koopen ter beurze beteekent koopen te gen den laagsten prijs en bovendien is het een waarborg tegen ongewensóTite eenzijdi ge bevoordeeling. De Kamer van Koophandel is er daarom dan cok van overtuigd, dat zij op de mede werking van Rijks- en gemeente-autoritei ten in deze zal mogen rekenen. Een woord van liartelijken dank dient gebracht te worden aan de heeren bouw meesters in ons district, die allen, op ecne enkele uitzondering na, gevolg geven aan het verzoek, om bestek en teekening van do door hen aan te besteden werken tor beurze ter inzage te leggen. De Bouwmalerialcunijverheid zal voor Rijnland het hoofdkenmerk zijn van ons nijver district. Een even gunstig perspectief biedt ech ter de zuivclbeurs, oldus spr. ter de zuivelbeurs, aldus spreker. Leiden en zijne omgeving is van oudsher veest. De Leidsche kaas is een product met wereldnaam. De vele cn beste voor veeteelt geschikte gronden hebben het boe renbedrijf bijna uitsluitend beperkt tot dc vervaardiging van kaas en boter. Boven dien heeft dc activiteit der zuivelliandela- ren in het district Rijnland zich in een zeer gelukkig initiatief geuit door onmiddellijk nadat tot stichting der beurs was besloten, over tc gaan tot oprichting ccner vereeni ging tot steun der zuivelbeurs. Eenc zoo gelukkige combinatie van grond stoffen en energie, mijne lieereu, waarborgt het slagen, ook dezer afdceling. Of dc graanbeurs slagen zal? vraagt spr. Het feit, dat reeds zoovele jaren de graan beurs te Leiden haar bestaan daadwerke lijk bewezen heeft, doet ons het beste ver wachten. Het bestuur der Graanbeurs heeft ons hare volle medewerking toegezegd en dat stemme ons hoopvol. Op de algemecne beurs zijn verschillende takken van Handel en Nijverheid vertegen woordigd. Deze afdeeling heeft zeer begrij pelijk een schoono kans, een ruim arbeids veld intensief te kunnen bewerken, aange grepen. Zoodra. in de Kamer het Reglement voor de Arbitrage van Handelsgeschillen is vast gesteld, zullen handelsgeschillen ter beurze kunnen worden aangebracht, om door ar bitrage te worden beslist. Daardoor zullen dikwerf langdurige en kostbare processen kunnen worden vermeden. Ook dit zal er toe bijdagen, dat de beurs zich op den duur als eene onmisbare instelling ontpopt. Spreker verzoekt ten slotte den Minister de beurs te willen openen, en uitte daarbij den wensch, dat het hem gegeven moge zijn, later te ervaren, dat de oprichting de zer handelsbeurs is geweest in het waar achtig belang van het zoo nijvere en rijke district Rijnland. Na het' applaus op deze redo nam Minister Aalberse het woord. Hartelijk dank brengt spr. voor de vriendelijke en waardeerende wijze, waar op de voorzitter hem in zijn oude vader stad heeft willen verwelkomen. Als do uilnoodiging uit een andere plaats was gekenacn, had spr. er waarschijnlijk geen gevolg aan kunnen geven. Met grooto belangstelling en verheuging heeft spr. de rede gehoord, meestal heeft spr. klagers hij zich; een enkele keer heeft spr. iemand op z'n department, wien het goed gaat, en die vanwege het groot aan tal afnemers overwerk-vergunning wil hebben. Hoewel van aard optimist, erkent spr. dat vcor velen de toestand nog moeilijk is. Hoo moeilijker echter die toestand is, des te moeiljiker hij is, des te meer is noodig een krachtig optimisme. In Leiden heeft men altijd, aldus spr., in moeilijkheden geleefd; reeds enkele eeuwen terug werd er bij de hooge regee- ring aangedrongen om financieelen steun in do moeilijke omstandigheden. En toch hebben do Leidenaars er den moed weten in to houden. Aan het optimi&mo lag ten grondslag een gTOOt Goclsvorheven. Maar dat is niet alleen van vroeger, doch ook van dezen tijd. Van Leiden is indertijd in tijden van nood dc roep uitgegaan, om de Oranje's terug te krijgen in ons Vaderland. Dat is geschied cn de nood is toen teruggedron gen. 't Deed spr. genoegen, ook in de rede van den voorzitter optimistische klanken to hoorenOptiinisme is nu zoo noodig Als men rustig bij de pakken blijft neerzitten, zinkt men dieper in do malaise. Kamers van Koophandel kunnen adres- seeren, requestreeren en zelf iets doen. Hier heeft de Kamer geloond, zelf iets te willen ophouwen. De dagen zijn voorhij, dat de stad meen de het platteland to moeten achterstellen. De stad heeft geleerd to hegrijpen, dat de bloei van het platteland is de bloei van de stad. In de rede van den voorzit ter heeft spr. dan ook met genoegen ge- constateer t het streven naar een harmonie tusschen belangen van stad en omgeving. Na het uitspreken van den wensch, dat Gods zegen op dit werk moge rusten, ver klaarde de Minister ten slotte dc Handels beurs voor geopend (Applaus). De Burgemeester van Leiden heeft daarna het woord gevoerd en zeide, dat B. en W. van Leiden gaarne hebben willen bevorderen do goede werking van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Van groot belang voor Leiden is hot, dat de stad blijft het verzamelpunt voor de omliggende gemeenten, feitelijk al hoewel niet rechtens: do hoofdtsad groo ten prijs stelt do stad op de welvaart in de omliggende gemeenten, welke afstraalt op haar zelf. Do voorzitter heeft gezegd, dat de taak van de Kamer niet vast is omschreven; die van de gemeente echter wel en spr. hoopt, dat daaruit nooit een conflict zal ontstaan. Door den voorzitter is er ook op gewe zen, dat do Kamer kan adviseeren, adres- sceren en ophouwen. Spr. zou in overwe ging willen geven om de volgorde aldus om te keeren: opbouwen, adviseeren en adres- seeren. Er wordt tegenwoordig zooveel ge adresseerd, dat aan adressen niet veel aandacht meer wordt geschonken. (Ge lach). Spr. wil den wensch uitspreken, dat de relaties met do Kamer voor Rijnland en de gemeente even aangenaam zullen zijn als die met „Rijnland" steeds zijn ge weest. Voorts wil spr. er zijn erkentelijkheid over uitspreken, dat de Minister v. Arbeid hier heeft willen komen, speciaal uit lief- do voor zijn vaderstad. "Wat de Minister heeft gezegd van het optimismo der Leide naars onderschrijft spr. alleen zij too- nen het dikwijls niet; men klaagt 'hier in Leiden erg graag: hier rieken de grachten echter, hier stuift het erger dan elders, enz. (gelach). Spr. besluit met de hes te wensehen uit to spreken voor de Handelsbeurs, in het belang van geheel Rijnland, in 't bijzonder ook van Leiden (applaus). Nog verschillende andere heeren hebben het woord gevoerd. Do heeren DoGooyerenv.d. Steen brengen hulde resp. namens de afd. Groot- Gemsenielijke Aankondiging. GEMEENTELIJKE VISCHYERKOOP. Aan den gemeentelijken visch winkel, Vischmarkt 18, tel. 1225, is ZATERDAG en voor zoover voorradig ook ZATERDAG AVOND verkrijgbaar GROOTE SCHEL- VISCH a f 0.40, f 0.50; SCHOL a f024, f0.50 per pond. KOEPOKINENTING Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeenc kennis, dat met' ingang van 7 Mei e.k. eiken Woensdag, telkens des namiddags om 2 uur, in het Elisabethshof aan do Oude Vest, gelegen heid zal worden gegeven tot kosteloozo in enting en herinentiug. Het trouwboekje moet worden medegebracht. SCa^hoiieke Hggesitia LEIDEN. Zondag. ,.Perosi", Zomcrzorg te 8 uur. Dinsdag. Opening Tentoonstelling Bakkers-- cursus, Bondsgebouw, te 7 uur. Dinsdag Tentoonstelling, toegankelijk voor het publiek, Bondsgebouw, 811 u. Dinsdag. Zitting voor inlichting Eucharis tisch Congres. Bondsgebouw, 8—10! uur. Woensdag. Rechtsk. Bureau, Bondsgebouw, 7.30S.30 uur. Woensdag Tentoonstelling Bakkerscursus, Bondsgebouw, 811 uur. Donderdag Tentoonstelling Bakkerscursus Bondsgebouw, 8—11 uur. Apotheken die tot en met Zondag op Maandagmorgen eiken nacht en des Zon-t dags geopend zijn: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telef. 502. P. du Croïx, Rapenburg 9, Tel. 807. TTeSögpafïsch Weerbericht volgens waarnemingen vcrrichtin den mor-- gen van 2 Mei 1924, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste Barometerst.767.5 Akurcyri. Laagste Barometerst.: 751.1 Blacksod. Verwachting tot den avond van 3 Mei Zwakke tot matigen Zuidelijken tot Zuid-Westelijken wind, zwaarbewolkt tot 'betrokken met tijdelijke opklaring, waar schijnlijk een weinig regen, iets zachter. en Kleinbedrijf van de Kamer, aan deft voorzitter, aan wiens krachtig initiatief en onverdroten werken deze Handelsbeurs is to danken. Do heer v. Spall wonscht geluk na mens de Ver. v. Leidsche Industrieelen en roemt do vele werkzaamheden van do Ka mer, waarop men elders jaloersch i De heer Lehman spreekt" namens do pas opgerichte Ver. van handelaren in zuivelproducten, wier voorzitter hij is. En hij toont o.m. op de ook door den voor- zitter genoemde gronden aan, dat Leiden als aangewezen is voor een zuivelbeurs. Do heer v. Ginkel brengt zijn felici tatie namens de Maatschappij van Nij-- verheid en Handel, departement Leiden, waarbij hij gelegenheid vindt om den wensch uit te spreken, dat de regeering er meer en meer rekening medo zal houden, dat handel en industrie voor hun ontwik keling vrijheid van beweging noodig heb-» ben. De heer Kor te weg, voorzitter van de Neutrale Middenstands-ver uit, medo namens do twee andere Middenstandsor ganisaties, zijn beste wensehen. Hij ves tigt er de aandacht op, dat speciaal het bezoek van winkeliers op de Handelsbeurs wederkeerig van groot nut zal kunnen zijn." De Voorzitter dankt in zijn .slot woord den Minister en allen die vorder :t woord hebben gevoerd. De hem persoon lijk gebrachte lof moet hij deelen met de voorzitters van de afd. Groot- en. Klein bedrijf, de heeren Boot en Molkenbocr, en met den zoo ijverigen secretaris, mr. Knibhe. Hij hoopt op de krachtige mede werking van groot- en kleinbedrijf en wil er ook nog eens speciaal op wijzen, dat tie medewerking v. d. middenstand door de Handelsbeurs zeer gewaardeerd zal wor den. Hiermede was de plechtigheid ten einue en allen begaven zicli naar de groote. Stadszaal, waar wij bemerkten, dat al zeer vele handelaren een box of tafel hadden en ook, dat er reeds nu, onmiddellijk na de opening, werd gehandeld' De inrichting is zeer practjsch alhoe wel men er vandaag nog niot goed over kon oordcelen, daar het nu t e druk was. Moge de Handelsbeurs een mooie toe komst ingaan! Prof. Vegard uit Ghristiania, dc beken de onderzoeker van hot Noorderlicht, s gistermiddag opnieuw alhier aangekoim n orn in het eryogeen laboratorium te zanv u met prof. Kamerlingh Onnes en prof, Keesom zijn onderzoekingen betreffende het noorderlicht voort tc zetten. Do Stcrt. van gisteren bevat het Ivo-: ninklijlc besluit, waarbij aan den heer W. Brakel, concierge van het raadhuis alhieiv is toegekend de gouden cere-medaillec verhouden aan de Orde van Oranje-Nas- sau. Do dames N. C. van Ingen Schenau en S. M. .Walbe hm alhier behaalden aan do kraamvrouwenkliniek te 's Gravenhage het diploma Kraamverzorgster. Het aantal bezoekers van hel rijks Elh- nopraphisch Museum alhier bedroeg ge durende het eerste kwartaal van dit jaar 457, dat van het rijksmuseum van Oudhe den 749. ,i1 1

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 2