15e Jaargang. MAANDAG 28 APRIL 1924 ^o. 4445 Ce ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi] vooruitbetaling .Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal fej onze Agenten 20 cent per week f2.00 per kwartaal, Franco per post f 2.93 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is toot de Abonnee ver krijgbaar tegen betaling van 50 et per kwartaal bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct^ met Geïllustreerd Zondagsblad 9 et. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II OE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone ad verten tlftn 30 oent per rege> Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het 3 dubbele van het tarief berekend. 3 Klehto ad verte ntfën, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en vo> huur, koop en verkoop f 0.50, Dit numiaet» bestaat uit tut bladen. Vanaf I Kei 1924 is het 8ste dividendbewijs in de N.V. De Leidsche Courant betaalbaar De uitbetaling van bet dividend, groot 7 °|0, geschiedt vanaf genoemden datum ien kantore van de N. V. De Hanzebank, Breestraat 39 te Leiden, en bij de correspondent schappen van die genoemde Bank, Dividendbewijs no. 5 is vanaf I Mei vervallen DE DIRECTIE V Als er 'ns een wonder gebeurde... Er zijn menschen, die meenen, dat dui zenden in-eens zouden gelooven, als er 'ns een wonder gebeurde Dezulken missen eenerzijde een diep in zicht in wat gelooven is en anderzijds een Maar begrip van de geestesgesteldheid dier duizendenHet kostbare erlangen van der waarheid kennis en het grootsche gebeuren van der ziele zaliging geschiedt niet huiten den vrijen wil van den mensch Maar, bovendien, er gebeuren won derenEn duizenden zien, en gelooven niet Men ontkent eenvoudig het wonder, als zoodanig, al is het Maar als het zonnelicht op volle middaghoogte. Er gebeuren wonderenbijv. in Lour- des, waar geneeskundigen van alle richtin- gen constateeren genezing van ziekten, die bestaan in een organisch-anatomische af- wijMng, terwijl die genezing niet geschied kan zijn door werking van bekende natuur krachten meer dan dit: beslist in strijd is met de als absoluut zeker bekende wer- Mng der natuur. En toch ontkent men In het Donderdagavond-blad van de ,.N. Itott Crt." woTdt „van medisohe zijde" naar aanleiding der „Oredo"-film geschreven over de beteekenis van Lourdes als gene zende kracht. En deze medicus durft schrijven: Hooit en te nimmer daar zijn, ik mag het gerust zeggen, alle medici het over eens, de Katholieke incluis zal een organisch gebrek als een gebroken arm. een kankergezwel, een tuberculeus lijden, door de bedevaart naar welke plaats ook genezen kunnen worden. Alleen anorganische gebreken, zooaJs bij de zenuwstoornissen er vele voorko men, hebben kans, door de suggestieve kracht genezen té worden, zij heb dan ook vaak voor korten tijd. Terecht spreekt „De Tijd" van Zater dagavond van één „oneerlijk, onweten schappelijk en met de waarheid strijdend gedoe". „De man, die hier zijn licht laat schijnen en zich nog wel op Katholiek me dici durft beroepen, is Maarblijkelijk niet op de hoogte der feiten". En de „N R Ot." neemt zulk 'n ge schrijf op. Zou het ook opnemen een beschouwing van medische zijde, b.v. dat er in Londen het laatste jaar niemand is gestorven, of dat er in New-York in 1934 geen mensch meer is ziek geworden!.... En toch, de waarheidsverkrachting in deze laatste mededeelingen is niet erger dan die ivan de ontkenning der genezing van or ganische ziekten te Lourdes met dit ver schil nochtans, dat het eerste niet wordt geloofd, al wordt het ook onder een schijn ,van geleerdheid verkondigd, het laatste iwèl, omdat velen nu eenmaal zoo zijn stemd, dat zij de wonderen-erkennning niet iw i 11 e n. Als er 'ns een wonder gebeurde, dan blijven toch nog duizenden ongeloo- trig! BUITEHLflaSD Da Rapporten der Deskundigen. Frankrijks aniwaord aan da C. v. H. Do kwestie d«! panden. De Commissie van Horstel heeft Zater dag de Britsche, Fransche, Belgische en ftaiiaansche antwoorden gepubliceerd, welke op haar nota in zake de experts rapporten zijn ontvangen. 'In het Fransche antwoord wordt ge- asegd, dat de rapporten juist beantwoorden aan liet door do Commissie beoogde doel £n een zeer belangrijk, én zeer compleet geheel vortmexL Poincaré wenscht zich er dan ook geluk mee, de samsnroeping der commissies van experts te hebben voorgesteld. De G. v. H. kan nu, aldus gaat het Fransche ant woord voort, het oordeel uitspreken, ver wacht door de regeeringen, de conclusies der experts motiveeren, en haar een krach tige uitvoering geven, door ze te comple- teeren op zekere punten, welke aan het onderzoek der Commissie zijn overgelaten of waaromtrent niet door de experts is beslist. De regeeringen zullen slechts met vrucht kunnen handelen, wanneer zij weten, welk praotisch gevolg de Commissie van Herstel aan de conolusies geeft, wanneer de noodzakelijke mataregelen tot uitvoe ring van het plan door het Duitsche rijk zullen zijn genomen na goedkeuring door de G. v. H. van de ontwerp-maebtigings- decreten ter verzekering der uitvoering van liet plan, welke van Berlijn gevraagd zijn. De regeeringen zullen dan de con clusies moeten goedkeuren, opdat de voor gestelde plannen zoo spoedig mogelijk de volledig uitwerking hebben. De C. v. H. kan rekening houden met de bezwaren van de Duitsche regeering, die zich zal kunnen laten hooren. Vervol gens moet zij echter haar beslissing ne men met het gezag haar door het Vredes verdrag verleend. Waar de experts overigens hebben ver- Maard, dat de economische en financieel© eenheid van het Duitsche rijk zou moeten worden hersteld zoodTa aan bet plan uit voering wordt gegeven, is Poincaré van oordeel dat wat dit cardinale punt be treft, de commissie de conclusies niet eb- hoefde te wijzigen. De regeer ingen zullen onderling de voorwaarden van fusie of ruiling der door Frankrijk en België vastgehouden panden met die, welke in overdeeld bezit aan alle geallieerden zullen worden gegeven, be spreken, doch eventueele operaties zullen niet kunnen plaats hebben, voordat Duitschland het plan werkelijk in uitvoe ring heeft gebracht. Het staat aan de re- _geerón2en. in aleemeeue nvereen ^rnnmiT.,»— de noodzakelijke waarborgen te bepalen. Poincaré besluit met to zeggen, dat de Fransche regeering te zijner tijd in een geest van tegemoetkoming bij de a.s. be- spreMngen alle pogingen zal instellen, voorzoover die met de vitale belangen van Frankrijk overeen te brengen zijn, om de prompte uitvoering van do definitieve be slissing der C. v. H. mogelijk te maken. De premiers-ontmoeting. Het op beden (Maandag) vastgestelde onderhoud tusschen de Belgische minis ters Hymans en Theunis en den Franschen premier, zal geen officieel karakter dra gen, doch slechts als een vriendschappe lijke bespreking van sommige der han gende vraagstukken worden beschouwd. Zulks is des te begrijpelijker, waar de Belgische ministers na Poincaré ook Mao Donald willen ontmoeten. Trouwens, men is hier van gevoelen, dat er zeker twee of drie weken zullen verloop en, eer de eindbeslissingen zullen worden genomen en het expertenplan in uitvoering wordt gebracht. Diiiischland. Italië en de Roer. Naar majoor-generaal sir Frederick Maurice in een artikel in da „Daily News" meedeelt, is een gedeelte van de Italiaan- sche ambtenaren te Dortmund aangeko men en heeft daar het beheer over de ko lenvelden in het Noordelijk gedeelte van de Roer op zich genomen. Italië neemt door doze daad voor de eerste maal actief deel aan de zaken van de Micum. Mussolini zou het, naar verluidt, niet goed achten, dat Italië in de oommissie van experten niet ia vertegenwoordigd. Gedeeltelijk om te toonen, dat hij wenscht geconsulteerd te worden, zegt het artikel, anderzijds ook wijl Italië be- geerig la kolen te verkrijgen, heeft Mus solini het Fransöhe voorstel aanvaard, om deel te nemen aan het beheer van de Roer Een Duitsche Tsjeka. Gevaarlijke heeren. De „Süddeutsche Zeitung" te Stuttgart ■J doet eenige aanvullende mededeelingen over de Duitsche „Tsjeka" die onlangs ia ontdekt. Er zijn thans zeven leden daarvan gearresteerd in verband met een moord op een kapper, die blijkbaar het eerste slachtoffer was. Het doel van deze naar Russisch voor beeld ingeriohte organisatie ia verraders in de communistische partij en gevaarlij ke tegenstanders van die partij uit den weg te ruimen. Naar verzekerd wordt zouden de leden van de Tsjeka, die onder leiding staat van een Rus Goref, aange steld zijn tegen een vast loon, dat aan vankelijk 180 mark per week bedroeg, anaar later verlaagd word tot 60 goud- inark met 50 pet. „duuTtetoeslag". Zij moesten bij handslag ongeveer de volgen de belofte afleggen: Ik verbind mij op mijn proletarische eer als lid van deze groep tot bewaking van de partij. Ver raad, Lafheid en de vlucht worden met den dood gestraft. Om zijn daden naar hehooron te kun nen verrichten kreeg ieder lid van de Tsjeka twee pistolen en een groot© hoe veelheid ontplofbare stoffen te zijner be schikking. Bovendien nog een voorraad dysenterie-, typhus- en cholera-bacteriën, zoodanig gekweekt, dat zij gemakkelijk door het eten konden worden gemengd van lieden, die, zonder dat opzien mocht worden gewekt, moesten verdwijnen. Tot aanvulling van baar uitrusting zou de „bewakingsgroep" in Februari nog een auto hebben gekregen, die evenals alle andere uitrustingstukken door de commu nistische) centrale te Berlijn zou zijn gele verd. Op de bovengenoemde zeven gear resteerde leden der Tsjeka werden wape nen in beslag genomen, die voor de helft dum-dum-kogols bevatten. De verkiezingscampagne. Een manifest der Rijks- regeering. De verMezingsoproep der rijksregeerlng herinnert aan de buitengewoon zware of fers, welke de rijksregeering het Duitsche volk heeft moeten opleggen om het van den ondergang te redden en verklaart, dat nog verdere zware lasten zullen moeten aanvaard worden. „Slechts door arbeid en offers zullen wij den weg uit de ellende naar de vrij heid vinden. Door de conclusies der ex perten willen wij tot.de oplossing der her stel-kwestie en tot de bevrijding van Rijn en Roer komen". Hindenburg ernstig ziek? Uit Berlijn wordt aan de bladen gemeld, dat volgens berichten uit Hannover maar schalk Von Hindenburg ziek le bed ligt; zijn toestand wordt met het oog op zijn hoogen leeftijd ernstig geacht. Engei&fiti. Liberalen en Labours. Een beslissing op handen. Volgens de „Daily Express" zal er wel dra een belangrijke verandering plaats hebben in de politieke verhoudingen. Terwijl in de liberale gelederen nog w.eeds groote verwarring heersebt en de socialisten terrein verliezen, heeft de con servatieve partij besloten, zich te doen gel den, waarbij zij op de eerste plaats uit gaat van de overweging, dat een oppositie ook oppositio moet voeren. - De partij zal een nieuwe, scherp om lijnde verklaring omtrent de conservatieve politiek bekend maken en een systemati sche reorganisatie van de conservatieve machine is reeds aangevangen. Guest, liberaal parlementslid, oud-whip en oud-minister, pleit in de „Daily Mail" voor samenwerking van conservatieven en liberalen tf.gen „deze machtige goed ge organiseerde en schadelijke beweging van de socialistische partij." De politieke correspondent van de „Daily Mail" zegt, dat de eerstvolgende vergade ring dor liberale partij Woensdag zal plaats hebben, waarop een beslissing zal worden genomen, ten aanzien van de hou ding tegenover de regeering. Verwacht wordt dat het besluit der vergadering zal zijn, dat verdere steun der liberalen aan de regeering afhankelijk zal zijn van een bestand in de kiesdistricten. Het heet ook, dat Lloyd George in deze vergadering een worp zal doen naar het leiderschap en het gevoelen wint veld, dat Asquith voor leider lichamelijk te zwak is. Do Britsch-Russische conferentie. Rakofski over de sohulden- kwestie. In een mededeeling aan de pers zegt Rakofski, dat het eenige middel tot oplos sing der kwestie van de Russische voor- oorlogsche schuld en de bevordering van den Engelsch-Russischen handel een lee ning is. Daarbij verklaarde hij tevens, dat het grootste deel der leening in Engeland zou worden geplaatst. Hij verMaaTde categorisch, dat Rusland nimmer zekeren bankiers zou toestaan, een ontoelaatbare poging te doen zioh te men gen in binnenlandsche Russische aange legenheden. Ook zouden de eigendommen niet aan de vroegere eigenaars worden teruggegeven, maar hun ondernemingen konden hun worden verpacht op concessio- neelen grondslag. 09 grensrsgeiing in Ierland. In een impasse. Er is, aldus wordt uit Londen gemeld, totaal geen uitzicht, dat Ulster inzak© de grensregeling tot ander© gedachten zal komen en derhalv.ö verwacht men, dat Thomas maatregelen zal treffen om toch een grenscommissio te vormen om de rege ling, die uitdrukkelijk bij het verdrag van Londen is voorgeschreven, zonder mede werking van Ulster tot stand te brengen. Dit is ovenwei een gevaarlijke stap, daar Ulster met het verdrag niets te maken heeft en dit alleen de betrekkingen tusschen Groot-Brittannië en den vrijstaat regelt. Het niet vaststellen der grenzen kan ech ter ook niet worden geduld, zoodat men op alle mogelijke wijzen in een impasse is ge raakt. Er bestaat thans een flauwe hoop, dat de pas ingediende begrooting van den Vrij staat, waarin verschillende producten van Ulster worden belast met invoerrechten, kans zal bieden tot rnarchandeeren, waar door men wellicht toch nog tot een oplos sing zou kunnen komen. Italië Een opzienbarende aanhouding. De ramp van het me er van Gleno aan opzet te wij ten? Volgens de „Gorriere della Sera" zijn te Brescia een landmeter en twee arbeiders gearresteerd, beschuldigd van een dyna- miet-aanslag op de hydro-electrische cen trale van Cedegolo. Zij worden er eveneens van verdacht aansprakelijk te zijn voor het doorbreken van den dam van Gleno waardoor in Dec. groote verwoestingen werden aangerioht en tal van slachtoffers werden gemaakt. Hoorwegen. Spitsbergen onder Noorsch bestuur. Een rijk kolonland. In den loop van den zomer komt Spits bergen onder Noorsche heerschappij, schrijft de „Frankf. Ztg." Ter gelegenheid daarvan zal de koning zich met het minis terie en groot gevolg naar Spitsbergen be geven. Aldaar wordt dan de Noorsche wet van kracht, het bestuur wordt gesteld onder een regeeringsambtenaar te Tromsö, de of- ficieele taal wordt het Noorsch. In economische opzicht is do inlijving voor Noorwegen van groote beteekenis, want het eiland bezit rijke Voor don oorlog boorde iedeT op turn. uuü. loen was ü«-pxu=- ductie reeds aanzienlijk. Daarna nam een Noorsch financieel consortium een aantal ondernemingen over en sedert 1921 heeft de mijnbouw op Spitsbergen een zoo- danigen omvang aangenomen, als men in dit poolgebied met zijn gebrek aan zon licht en zijn tot 400 M. diepte bevroren grond nauwelijks mogelijk zou hebben ge acht. Reeds thans wonen er in het westen van het eiland uitgebreide mijnwerkers- koloniën. In do kolenbekkens zijn elec- trische licht- en krachtinstallaties aange- die van November tot Februari zor gen, dat men niet in duisternis behoeft te werken. Een der maatschappijen beschikt over een terrein van 1300 K.M.2. De afzet der kolen bleef tot dusver beperkt tot Noor wegen en Denemarken. Rusland. Dc Bessarabische kwestie. Do spanning tusschen Rusland on Roemenië. De Moskousche bladen publiceeren een bericht uit de Hongaarsche pers, volgens hetwelk in de Roemcensche grensgebieden groote militaire bedrijvigheid zou heer- schen. Alle op non-acliviteit gestelde sol daten en officieren van 42 jaar en ouder zouden lost gekregen hebben, zich gereed te houden, op het eerste bevel, binnen de 24 uur, naar de mobilisatiecentra te ver trekken. De bladen wijzen tevens op de uiterst ge spannen atmosfeer in Bessarabië. Amerika. De immigratie-wet. Regelingspogingen van Coolidge. President Coolidge poogt een regeling te treffen ten aanzien van de uitsluiting der Japanners, welke regeling hen, die vóór beperking zijn, zou bevredigen en meteen een beleediging van Japan zou verhoeden. Deze regeling, welke is voortgevloeid uit een conferentie tusschen Coolidge en een ambtenaar van Buitenlandsche Zaken, zou president Coolidge toestaan, een wetsvoor stel te teekenen, dat aan zijn verontrusting over het immigratieontwerp uitdrukking geeft, over welk ontwerp eenige zijner ad viseurs hem aanraden, zijn veto uit te spreken. BIIIIiEfll.A9£0 SET VOORNAAMSTE NIEIS 3. BUITENLAND. Frankrijk3 antwoord aan de C. v. H. in zake het deskundigenrapport. Dez8 v/eak zullen de Engeische liberalen hun verdere houding bepalen tegenover dai socialistische regcering. De lersche grensregeilngskwestis wordt steeds neteliger. Berichten omtrent groote militaire be drijvigheid aan de Russisch—Roemcen sche grens. BINNENLAND. Viering van het vijftig-jarig bestaan van het Liefdewerk „Oud Papier". Een nota over het Autobus-vraagstuk. (2de blad). Woensdag Is er wederom oen bijeen komst om het coniicf In do Twenische Textiel-industrie tot een oplossing te bren gen. (2de blad). BelgiëNederland 11. (Sport). OMGEVING. Plechtige inzegening van de nieuws school „Duinzicht" to Oegstgeest. R.-K. KAMER-CENTRALE LEIDEN. De algemeen© vergadering (tevens jaar vergadering) van bovengenoemde organi satie zal worden gehouden op Woensdag 21 Mei 1924, des namiddags 12.30 Uur, te Gouda, in Gafé-Restaurant „Harmonie", Markt 39. De agenda vermeldt: Jaarverslag secretaris; Jaarverslag pen ningmeester; Benoeming Commissie van Verificateurs; Verslag van de laatst ge- olra^ïe£fraen" If plaatsvërvangera voor de a.s. Bondsvergadering; Behande- linjpvan de agenda der op 30 en 31 Mei a.s. te houden Bondsvergadering. Liefdewerk „Oud Papier" Gistren werd te Amsterdam het 50-jarig bestaan van het liefdewerk „Oud Papier" Bit liefdewerk stelt zich, zooals hek end mag worden geacht, ten doel de opbrengst van oud papier te bestemmen voor Z. H. den Paus, voor arbeidsverschaffing en voor liefdadige vereenigingen in Neder land. De viering werd ingezet met een H. Mis in het Bagijnhof voor de overleden leden van het liefdewerk; te 9* uur droeg Z. D. H. Mgr. A. J. Gallier een H. Mis op voor de vereeniging en haar leden. Na een gemeenschappelijk ontbijt in de pastorie van het Bagijnhof, ving te 121 uur in het gebouw „Geloof en Weten schap" de feestvergadering aan. De voor zitter Yan het hoofdbestuur, den heer H. Roelvink, opende de vergadering, die werd bijgewoond-door Z. D. H. Mgr. Gal lier en door den Z.Eerw. heer P. Slvoo- mer, deken van Amsterdam, met een kort woord, waarna hij het woord verleende aan den ondervoozitter W. J. N. Heer- kens-Thijssen, die een feesii:da hield. In deze feestrede :,dig de spreker het verloop na van do laatste tien jaar, con- stateerende, dat, ondanks do vele moeilijk heden van de oorlogsjaren en daarna, het liefdewerk in bloei toenam en besloot met do opwekking tot bestuursleden en leden, om door eendrachtig samenwerken te blijven arbeiden aan dit liefdewerk, ter eero Gods. Daarna sprak Mgr. Callier de vergade ring toe, zijn dank uitsprekend voor het vele goede werk door de vereeniging ver richt. Na den bisschoppelijken zegen te hebben gegeven, verliet Z. D. H. de ver gadering, door de vergaderden toegejuicht Daarna begon de eigenlijke algemeen© Jaarvergadering, waarin de secretaris c-n de penningmeester hun jaarverslagen uil- brachten. Hieruit bleek, dat in het afge- loopen jaar het grootste resultaat sinds de oprichting was behaald. Dan werd er receptie gehouden, waarop verschillende afgevaardigden van vereeni gingen, die door het liefdewerk woracn gesteund het woord voerden en een ge meenschappelijke maaltijd besloot den Koninklijke Besluiten. Burgemeester a. Bij Kon. besluit zijn benoemd:' tot burgemeester to Druten W. Th. de Leeuw, met toekenning van gelijktijdig eer vol ontslag als burgemeester der gemcento Ammerzodcn; te Stolwijk G. V. W. baron van Hemert tot Dinshof, burgemeester der gemeenten Haastrecht en Ylist; té Heel en Panheel M, F. Houtackers, secretaris van die gemcento. Te Zeist is na een ongesteldheid van eenige dagen overleden de heer M. Snook, directeur der N. V voorheen firma, M. Hijmans Jz., tabaksfabriek te Culcm- borg. De overledeno was eveneens mede oprichter van don Bond van Tabaksfabri kanten in Nederland en gedurende vele ja ren secretaris dier vereeniging. Aan den heer Hulshof, aftredend bur gemeester van Bergen op Zoom, is door het gemeentebestuur van Antwerpen, als blijk van erkentelijkheid voor wat hij in October 1914 voor de vluchtelingen van Antwerpen gedaap lieefr, aangwoden hob prachtwer-.C „Leven én Werken van Jordaonfi", door

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1