Jie Wak Cwal" Tweede Blad Woensdag 23 April 1924 UBT SSE PERS HET ONTWERP-KIESREGLEfflENT. Do Maasbode besluit een beschou wing over het ontwerp-Kiesregle.mwt der [Katholieke Staatspartij aldus: „Hoe het zij, als alle menschenwerk is juok do arbeid der commissie onvolmaakt; En het is zeer de vraag, of er wel ooit een jnethode zal gevonden worden, die tegelijk zou voldoen aan allo gestelde eischen en (practisch ook bruikbaar zou wezen. Van den anderen kant houden wij ons övoriuigd, dat. het nu voorgedragen stel sel in de practijk vrij dicht zal naderen tot den breeden opzet van het denkbeeld- Barge, waarvan het tenslotte een afscha duwing heeten mag. Want in vago om- Strekken vindt men hij goed toezien er im mers den verkiezingsraad en zelfs de vrije lijsten in terug. Het paart alleen aan een grooto toeschietelijkheid in die richting een nog groot ere mato van voorzichtig heid; maar wio zou juist daarom niet be- teid zijn, er speciale verdiensten in te er kennen? Het is overigens duidelijk, dat zoo het isystcem der commissie-Bongaerts niet 'door de Bondsvergadering wierd aan vaard, er geen tijd meer resten zou om nog naar iets anders om te zien; want de voorbereidende stappen voor do Kamer- 6tembus van 1925 dienen eerlang reeds gezet te worden. Wij zouden dan ook willen adviseenen, 'dat met dit stelsel een proef werd geno- bien. Wij gelooven, dat de bezwaren in de praktijk zullen meevallen- Bij het zoeken naar een oplossing stond der commissie als doel voor oogen: een zoo goed mogelij ke vertegenwoordiging te krijgen van het Katholieke volksdeel. Haar ernstig pogen dient een kans gegeven te worden om tot practisch resultaat to geraken. Blijken de leemten van dien aard, dat er geen ge noegen meo genomen worden kan, wcln^, dan is er in do eerstvolgende periode gele genheid te over op verbetering bedacht te lijn. Voor het oogenhlik mag cr met een lceü- ge niet worden gedraald". DE GEWIJZIGDE ONDERWIJS- BEZUINIGING. r 'Aan een artikel in Het Vaderland '(Vrijheidshond) ontleenen we: „Die heelo agitatie tegen de opschui ving van den toelatingsleeftijd was niet noodig geweest, en dat is een fout, waarde Excellenie Het onderling overleg, dat er blijkbaar tussc.hen het eersto en het twee de ontwerp is gepleegd, had niet moeten komen na, maar vóór het eerste ontwerp Üe wereld inging. En nu zal wel daarvoor bet excuus zijn: Ik had niet ve&l tijd, Ons antwoord daarop kan kort zijn. Wij den ken cr niet aan met de demagogen mee ie doen, dien u hebben verweten, dat uw wetsontwerp u eigenlijk door collega Co- lijn tegen uw zin is gedicteerd. Voor ons Btaat gij in dezelfde positie als Aalbcrse, die in do Tweede Kamer op zoo waardige wijzo heeft verklaard, dat hij op zijn ge bied niet zou inbinden, als hij van de noodzakelijkheid daarvan niet overtuigd was, en zich dit door niemand zou laten Voorschrijven. Daarom gaat het dus niet. Maar de Vraag blijft óver of ter wille van eene sluitend© begrooting niet te veel haast ge maakt is met het projecteeren van onder wij sbezuinigingen. En daarop kunnen wij helaas niet ontkennend antwoorden. Het gewijzigde ontwerp maakt dit onmoge lijk. Moge het baken in zee blijven voor eiken minister, die op de haast klip dreigt Je slooten". EEN KIL CONGRES. Do Maasbode wijdt een" be schouwing aan hot Paaschcongres van de S. D. A. P. Het was, zegt het blad een hoogst „fat.- FEUILLETON DE PROOI VAN DEN GIER. Naar het Engelsch van H. de Vere Stacpoole. 16) Niet voor mij, zei Savage, zijn kaartje verloonend, zeg den chef dat het Ben urgente zaak is voor Scotland Yard. Aangevuurd door deze woorden ver dween de portier en was in een minuut te- Irug, waarua hij den detective in de spreek kamer liet. De chef was een heer met een kaal hoofd en hij zat voor zijn lessenaar. Zijn hoed lag al klaar op een stoel naast hem en hij scheen cr niets mee ingenomen, dat «r nu op ht laatste oogenblik nog iemand kwam, die hem noodzakelijk spreken inocst. Savage vertelde hem in korte woor den wat hij beleefd had. Zou u mij inlichtingen kunnen ge- .Ten, ging hij voort, omtrent het bedrag 'San geld dat do heer do Vogue hier op de iBank had staan. Ik begrijp wel dat u het ^ngaarne doet, maar de omsitandligheden Sijn wel al heel bijzonder in dit geval. De Söan is dood en alle inlichtingen, die u geeft kunnen helpen om een misdadiger San de justitie over te leveren. Het is niet onze gewoonte, zei de fchef om inlichtingen over onze zaken te $even. Maar in dit geval zal ik u de vra gen beantwoorden, die u mij stellen wil, Als ik kan. Ik wou weten wat het grootste be- jjrag geweest is, dat de Vogue ooit bij u had staan. Bijzonderheden behoef ik niet saendelijk'* congres. Alles liep even kalm. Dreigende kinken in den kabel werden er netjes uitgedraaid. Alles saamgenomen dus een goed con gres? Neen, een congres, dat de harten ledig 'heeft gelaten. Men dooridringe zich goed van het evo- lotie-proces, dat de sociaal-democratie achter zich heeft. Negatieve leuzen niet meer, ook opbouw, is-thans het wacht woord. Actie tegen dc reactie is toch •eigenlijk geen taak; organiseerenid, her vormend werk voor een betere samenle ving, wel'; dat heeft men met steeds groo- ler 'duidelijkheid in de roodefcpartij 3)ele- clèn, al verleert men het oude koeter- waalsch nog niet zoo gauw. Daarmee is men tot een zekere hoogte van inzicht opgeklommen, tot een mate van verantwoordelijkheid, welke de bewe ging van vroeger in verstarring dreigt om te zetten. Voor de S. D. A. P. is de allesbeheer- schende vraag: wat helpt .ons over het doode punt 'heen? Vriendelijk zijn tegen de Katholieke partij, om aan de regeertaak te komen; de eischen niet zóó mal hoog hangen, dat zo alleen maar utopisch zijn; meer dan ooit op de vakbeweging steunen; met haar, en ietwat met de Katholieken, optrekken voor de bedrijfsorganisatie Wie de fanfares van vroeger kent, voelt aanstonds,dat dit te verstandig is om roodc politiek te kunnen vormen. En dan heeft het noodlot zijn ironie. Troelstra, dio den eiscli van bedrijfs organisatie, nuchter on spichtig ideaal, had kunnen zetten in bengaalfech vuur, was ziek. Deze man hc-eft zich niet gespaard, op zijn hartstochten en fantasieën geleefd. Hij heeft Techt op deernis. Maar ook de partij is ziek. Ziek, nu zij in het stadium van inzicht is gekomen en geen diepe, geen positieve idealen heeft. Is bedrijfsorganisatie soms een ideaal om er met heel zijn ziel aan te hangen? Onze S. D. A. P. zit midden in de mo- rcele crisis, waarin haar een geestelijke leegte benauwt. Vliegen heeft dat alles het Leste gevoeld. Als van te voren had hij de verschillen de klaagloonen gehoord, welke op dit ton gres zouden opklinken. Zij alle kwamen neer op dat gevoel van op het doode punt te zijn, van gebrek aan marschorders, van zinkend geloof in de roeping der partij. Daar is, zei er een, geen werfkracht ge noeg aan den buitenkant der partij, de organisatie is te gecentraliseerd. E'- hapert wat aan de structuur onzer partij, want de congressen worden hoe langer hoe onbelangrijker, zei een tweede. Uit de Vlootwet-actie heeft de partij niet genoeg munt geslagen; voor de school kwestie is men niet warm genoog geloo- pen; zoo zeiden weer anderen. Och, alles er naast; alleen maar juist getroffen voor wat de onvoldaanheid over de kilte in liet part'jleven betreft. Klach ten eigenlijk over het doode punt. Stenhuis, de aanvoerder van de roode vakbeweging, als gast op'het congres, heeft het aangevoeld en gezegd, klaar en wreed. Klaar: niet alleen het materieel© meet ons boeien, zei bij, maar wij móeten- nieuwe ideeën verwerken. Wreed; want het geheele congres moet hem vragend hebben aangestaard en om idealen hebben gehunkerd en bii zinspeelde alleen op hedrijfsoviganisat:o. Zoo ook heeft Vliegen, te voren reeds d© stemming van de roode partij dn zich be levend. in zijn openingsrede het allesbe- heerschonde vraagstuk der partij aange pakt: hoo de geestdrift herstellen? Doch ook 1 ij wees maar weer naar: bedrijfsorganisatie. Toch was zijn knappe inleiding van dien aard, dat ieder denkende congresganger de behoefte meet hebben gevoeld aan. iets groolsch, iets dat de aarde van aanzien veranderen kan. Want Vliegen's blik op de internationa le situatie was, trots Engeland en Dene marken met hun zoogenaamde socialisti sche regeeringen, droef en somher. Vliegen heeft van den ernst der inter nat-onale verhoudingen iets doen gevoe len. En de redding? Bedrijfsorganisatie Vrienden, blijft niet ronddraaien in dien maliemolen van het materialisme. Wildet gij do Paasc.hklokken niet hoo- ren, die verkondigden de waarheid, welke volkeren omspant, .die kracht heeft op do ■z:elen en de volkeren verzoenen kan? Ziet gij niet, dat deze wereld door god- te weten, alleen zou ik gaarne weten, of hij ooit een cheque heeft afgegeven voor 1500 pond sferling. Neen nooit. Hij had nooit veel geld op de Bank .staan, nooit veel meer dan 200 pond, en meestal- niet eens zooveel. Wij zonden hem niet hebben aangenomen als hij niet hij ons was geïn'roduceerd door den heer Moschelles. - Savage's oogen glinsterden. Het is al tijd aangenaam te weten, dat men gelijk heeft, en wat hij nu juist gehoord had, overtuigde hem vau de juistheid van zijn onderstellingen. Do Vogue had door afdreiging van Mo schelles het landgoed gekregen, want - Mo schelles had er nooit een cheque voor ge- ind. Hij nam afscheid van den chef van de bank en reed naar New Scotland Yard. Zijn chef was op het bureau en hij luis terde aandachtig naar Savage, terwijl deze zijn verslag gaf. De kwestie is nu, zei de chef, zouden wij dadelijk een bevel tot in hechtenis ne men van Moschelles moeten uitvaardigen? Ik zou heter vinden van niet, ant woordde Savage, en wel om de volgende reden. Hij kan zich' Joch niet verbergen; 't is een millionair en hij moet hij zijn geld blijven. Hij bezit verscheidene hui zen in Londen, mijnen in Afrika en land goederen in Engeland, .dat alles kan hij niet in den steek laten door te verdwij nen. Wiij kunnen hem altijd nog arres teeren. Ik ben er van overtuigd, dat hij Goldberg heeft vermoord, maar ik ben er ook zeker van, dat die beide schelmen het zoo gearrangeerd hadden, dat dio moord hun nooit bewezen kan worden. Met de delijko kracht moet worden gerukt in een andere'sfeer, in de geestelijke dimen sies? Stikgassen, die straks hun wraakgericht beginnen, en 'socialistische stofvergoding hehooren -tot die ééne, materialistische sfeer. In do andere, de geestelijke, die ons zal moeten redden en wier gemis uw heel© congres heeft gedrukt, heerscht Christus. glEiNE^LARO ALGEMEENE BOND VAN R.-K. RIJKS- KIESKRINGORGANISATIES. De Algemeeno Bond van R.-K. Rijks- kieskringorganisaties in Nederland ver gadert, zooals gisteren medegedeeld, Vrij dag 30 Mei 1924, des avonds om 7 uur en op Zaterdag 31 if ei 1924 des morgens om kwart voor 10 uur, in de grooto zaal van het Jaarbeursgebouw te Utrecht. De agenda vermeldt: Behandeling van het ontwerp-kiesregle- ment door de Commissie-Bongaerts c.s. in gediend en na eenige wijziging door het Bondsbestuur overgenomen. Voorstel van de R.-K. Pujkskieskring- organisatie Friesland, luidende: „Do Bondsvergadering drago aan het Bondsbestuur op bij do Kamerclub cr op aan to dringen, de noodige maatregelen te nemc-n tot meer onderling overleg, opdat do leden dier club van elkanders mcening over do verschillende wetsontwerpen enz. tijdig kennis nemen. Toelichtiüg: Zonder verder in het ver leden terug te treden, mag toch geconsta teerd worden, dat hier do grondoorzaak ligt van het gebeurde op 26 Oct. j.l. Waar de Katholieke Staatspartij met hare 900.000 kiezers zich zooveel offers en mooi ten getroost om een sterko groep ka thol ieko afgevaardigden to kiezen, kan haar het recht niet ontzegd van de Kath. Kamerclub to verwachten, dat deze barer-, zijds allo fouten zal vermijden, waardoor do moeiten dier 900.000 kiezers nutteloos gemaakt worden. Daarvoor is op do aller eerste plaats noodig een zoo ruim mogelijk onderling overleg. Dat zal tengevolge hebben: lo. dat men elkanders meening nauw keurig kent; 2o. dat men naar builen gemakkelijker de eenheid bewaart. Iedere verdeeldheid hier verzwakt haar invloed; 3o. dat het bestuur der Kamerclub ti:l:- kennis kan geven aan de bevriende regee ring en de besturen der verbonden partijen Voorstel van de R.-K. Rijkskieskring- organisatie Friesland, luidende: Do Bondsvergadering drage aan het Bondsbestuur op de eerste stappen te doen voor een nauwer en officieel contact tus- schcn Kamerclubs en Partijbestuur. Toelichting' Het is overbodig, do won- schelijkheid hiervan nader uileen to zetten Meer nog dan contact tusschen Karper clubs cn Bondsvergadering zooals in de artikelenreeks van het Kamerlid, den heer van Vuuren, wordt gewenscht) is noodig contact tusschen Kamerclubs en Bonds bestuur. De bedoeling moefniet enkel zijn, dat de Kamerciubs haro meening ter ken nis brengen van het Partijbestuur. Ook het Bondsbestuur inoet zijne meening en dio der kiezers ter kennis kunnen brengen van de Kamerclubs. Wanneer do woderzijdsclie vrijheid van mcening. en van handelen volledig gehand haafd wordt, kan hiertegen geen enkel be zwaar bestaan. Waar ieder journalist, al is hij redacteur van het meest bescheiden provinciaal blaadje, de gelegenheid heeft (en daarvan gebruik maakt), zijne mee ning ter kennis te brengen der Kamer leden daar baait het verwondering eenig bezwaar to ontmoeten om kennis te nemen van do meening van het Bondsbestuur. Deze motie vraagt, dat bet bestuur niet afwackte, dat de and era partij do eerste stappen doe, doch zelf daartoe overga. Voorstel van de R.-K. Rijkskieskring organisatie Leiden, luidende: De Algemeene Bond van R.-K. Rijks- kieskringorganisaties in Nederland bevor- dero en' dringe met klem bij do Regeering aan, dat zoo spoedig mogelijk worde ge vormd een afzonderlijk Departement van Land- en Tuinbouw met aan het hoofd een verantwoordelijk minister, die de groote belangen van den Landbouw en voorname lijk ook van den Tuinbouw speciaal behar tigt Toelichting: Ter toelichting diene, dat bewijzen die wij nu hebben, wou ik voor stellen, dat wij do bewegingen van Mo schelles nauwkeurig nagaan en tegelijker tijd zien uit te vinden, wanneer bij er gens geleefd heeft onder den naam Iviriak en waar dat geweest is. Wordt hij nu in bet oog gehouden. En door wien? Door Lavenne. Hij kan geen stap doen, zonder dat die achter hem aan is. Wij kunnen ieder oogenhlik de hand op hem leggen. Ik stem in je voorstel toe. Laat hem in 't oog houden en tracht die affaire van Kiriak te weten te komen. HOOFDSTUK XXI. Het amulet. Do eerste dagen, die Violet bij juffrouw Harker doorbracht ging alles uitstekend. Het werk marcheerde goed; er was veel le doen en de directrice had geen tijdvoor aanmerkingen. Toen echter de bestellin gen minder druk inkwamen, kwam haar ware aard voor den dag. Steeds maakte zij aanmerkingen en was voortdurend in do weer om haar het typen lastig te maken Zij had geen onaangenaam uiterlijk, doch wie met haar sprak kreeg den indruk, dat zij reeds veel had doorleefd. Violet zou wel graag een andero betrekking hebben aanvaard, doch zij,vend er geen; zij had geen getuigschriften en hing in dit op zicht voor haar toekomst gehqel af aan juffrouw Harker, die daarvan ook wol overtuigd was. Ook in het pension, het Konijnenhok, was het haar weinig naar den zin. Het aan de Land- cn Tuinbouworganisaties meer zekerheid moet worden gegeven, dat haar arbeid en hare voorstellen ter ver betering van den toestand in het algemeen meer tot hun recht zullen komen. Zulks kan geschieden wanneer die een speciale studie uitmaken van een afzonderlijk Departement, dat deze zaak onverdeeld en volkomen diant. Praeadvies van het Bondsbestuur: Dit voorstel past kwalijk in de huidige bezuinigingsperiode. Op grond daarvan ontraadt het Bondsbestuur de aanneming van dit voorstel. Voorstel van de R.-K. Rjjkskieskring- organisatio Middelburg, luidende: De kas van den Algemeenen Bond ver goed© de reiskosten der afgevaardigden naar do Algemeene Bondsvergadering. Subsidiair: Iedere kieskring draagt van de reiskosten der afgevaardigden ter Alge meene Bondsvergadering aanwezig een evenredig deel, uitgedrukt in oen breuk, waarvan de teller aanwijst het aantal af gevaardigden, waarop iedere Kieskring recht heeft, en de noemer het aantal afge vaardigden, dat ter vergadering aanwezig mag zijn. Praeadvies van het Bondsbestuur: Op grond van verstrekkende financieele gevolgen van het óérsto gedeelte van dit voorstel, ontraadt het Bondsbestuur de aanneming daarvan. Tegen een vrijwillige onderlinge regeling der Kieskringbesturen heeft liet Bondsbestuur geen bezwaar, al betwijfelt het, of zoodanige poging tot suc ces zou kunnen leiden. Op desbetreffend verzoek nit sommige kieskringen aan het Bondsbestuur overge bracht, werd besloten het punt „Rond vraag" niet op het einde der agenda te plaatsen. Op Zaterdagmorgen begint de vergadering (om kwart vóór 10) allereerst mef. het openstellen der gelegenheid tot bet stellen van vragen enz. Zoodoendo hoopt bet Bestuur een rustige en klam behan delde rondvraag te verkrijgen. Uiterlijk om kwart vóór 11 wordt de rondvraag gesloten en do behandeling der Agenda hervat. Op Zaterdagmorgen om 8.15 uur zal in de Kathedrale JveTk te Utrecht (Lang© Nieuwstraat) eene II. Mis worden opge dragen voor de Katholieke Staatspartij. HET ONTWERP-KiESREGLEMEWT._ I Wij hebben gisteren gegeven den korten inhoud van het ontwerp-kicsreglement voor do Katholieke Staatspartij. 't Zal vcrscheidenen lezers interesseeren dit ontwerp in zijn geheel te kennen. Wij geven het in dit en in het volgend num mer; men kan het dus uitknippen en bewaren voor de bespreking in dc kies- verocnigingen. HOOFDSTUK I. Algemeens bepalingen. De eerste vijf artikelen zijn van minder belang. HOOFDSTUK II. Hel adviseerend College en het voorlcopig overleg. Art. 6. Het advisecrend College bestaat uit het bondsbestuur, door iedero kring organisatie aangevuld met zoovele per sonen als zij reeds vertegenwoordigers iil 't bondsbestuur telt. Da aanwijzing dier per sonen geschiedt door 't bondsbestuur uit een bindenda voordracht der kringbesluren, elk houdando twee maal zooveel hamen als er plaatsen to vervullen zijn. Het bondsbe stuur houdt hij zijne aanwijsing rekening met de verschillende maatschappelijke groepen. In het adviseerend College mogen, met uitzondering van den voorzitter van den Bond, geen zittende Kamerleden, noch Candida ten voor het kamerlidmaatschap zitting hebben. Art. 7. Vóór het aanwijzen van candi- daton voor 't lidmaatschap van do Tweede Kamer der Staten-Generaal door do leden der kiesvereenigingen, vergadert het advi seerend College ter bespreking van de a.s. verkiezing, van het aantal zetels, dat voor de R.-K. Staatspartij in eiken kieskring kan worden verwacht en van de te stellen candidalen. Aan die vergadering kan voor afgaan overleg met personen en met be sturen van vereenigingen, op wier oordeel het adviseerend College prijs stelt en voor zoover die personen en besturen daartoe bereid worden bevonden of het verzoek tot het adviseerend Collego hebben gericht. Art. 8. De afgevaardigden der kring- organisaties brengen van deze vergadering was zoo'n somber huis, vol kleine ka mers, en er heerschte een muffe lucht; sommige meisjes waren zoo wild en druk en er werd zooveel en zoo slecht op de piano gespeeld, dat het er bijna niet uit to houden was. De vooruitzichten waren dus aan alle kanten zeer donker en Violet wist niet, wat zij begonnen zou zijn zon der Arthur Primrose. Deze jonge man was haar eenigo lichtpunt. Hij kwam zoo vaak hij kon. Nu eens bracht hij een hoek mee, dan weer kwam hij vrageD, of hij iets voor haar doen kon, maar een liefdes verklaring had hij nog niet gedaan, al thans niet in woorden. Zonder woorden wisten zij heiden genoeg, op welken voet zij met elkander stonden. Drio dagen na den tragischen dood van de Vogue vond Violet bij het ontbijt een brief naast hrytr bordje. Zij had nooit Arthur's schrift gezien, maar toch be- geep zij, dat de brief van hem kwam. Er stond in: Waarde juffrouw Prynne. Ik ben juist bij den inspecteur Savage geweest, dien u onlangs hebt ontmoet. Het crypto gram is nagespeurd. Allo bijzonderheden kan ik u niet mededeelen, maar men on derstelt, dat bet nu in het bezit is van W. W. Moschelles, den roillionair in Park Lane. De politie schijnt te weten, dat Mo schelles' eigenlijke naam Kiriak is. Zij denkt dat hij onder dien naam een mis daad heeft begaan en is nu bezig om daaromtrent alles te onderzoeken. Natuurlijk moet u omtrent dit alles de strikste geheimhouding in acht nemen, ik mag het u alleen maar vertellen ooidat de inspecteur mij opdroeg u te vragen of u in Afrika den naam Kiriak ooit heb hoo- verslag uit aan hunne kringorganisalies. De afgevaardigden van de kiesvereenigin gen brengen vervolgens daarvan verslag uit aan hunne kiesvereeniging. HOOFDSTUK III. Het aanwijzen van candidaten. Art. 9. De kiesvereenigingen en de leden der kiesvereenigingen worden in de ge legenheid gesteld voorloopige aanwijzigin- gen van candidaten voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer in te dienen. Deze aanwijzingen kunnen worden inge diend door eene daartoe te houden verga dering eener kiesvereeniging en door de leden der kiesvereenigingen. De aanwij zingen van leden moeten, ondorteekend door ten minste 50 leden van kiesvereeni gingen, indien het één candidaat betreft, en door ten minste 100 leden van kiesver eenigingen, indien het een aantal (ten hoogste vijf) candidaten betreft, in elke kringorganisatie worden ingediend bij den voorzitter van het kringbestuur. De onder- tcekenaars behoeven niet allen lid te zijn van dezelfde kiesvereeniging, doch de kies vereenigingen, waarvan zij lid zijn moeten alle direct of indirect hij dezelfde kring- organisatie zijn aangesloten. Aan elke aan wijzing door leden van kiesvereenigingen wordt eene opgave gehecht, welke in alphabetische volgorde de namen der on derteekenaars vermeldt, met vermelding van voornamen, woonplaats, kiesvereeni ging waarvan zij lid zijn en kiezerslijst waarop hun naam voorkomt. De candidaten worden met naam, voor namen, beroep en woonplaats aangeduid. Een lid van eene kiesvereeniging mag niet meer dan ééne aanwijzing onderteeke nen. Onder de bandteekenineen mag niet voorkomen die van een candidaat, voor wien de aanwijzing geldt. Art. 10. Het kringbesfuur toetst, voor zoovoel wenschelijk of mogelijk, de inge komen-aanwijzingen aan de in art. 9 om schreven eischen en voorwaarden en lee- kent zijne 'oventueele opmerkingen daar bij aan. Het. rangschikt do aanwijzingen in alphabetische volgorde, naar do namen van resp. den candidaat of den eerst ge noemden candidaat en maakt daarvan ceno verzamellijst op. Indien meer dan eene aanwijzing voor cenzelfden candidaat of voor oen aantal candidaten is ingekomen, wordt zoodanige aanwijzing maar éénmaal op do verzamel lijst geplaatst. Art. 11. De verzamel!iisten worden door het bondsbestuur in de Katholieke pers be kend gemaakt. Daarbij wordt tevens aan gekondigd een termijn in den regel on geveer 14 dagen waarbinnen aange wezen candidaten, die een caudidaatsicl- ling voor bet lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal aanvaarden, daartoe eene door liet bondsbestuur toe te zenden verklaring onderteekenen, inhou dende, dat zij het program der R.-K. Staatspartij onderschrijven, dat zij zich onderwerpen aan de bepalingen van het Algemeen Kiesreglement en dat zij niet eeno plaats in de Tweede Kamer aanvaar den, indien zij bij de officieele verkiezing door voorkeurstemmen zouden worden ge kozen. Candidaten, die slechtsIn een bepaal den kieskring of dio slechts als plaatsver vanger in aanmerking wenschen le kornet, deelen dat, bij de inzending der verklaring tevens mede. Het bondsbestuur houdt daarvan aanteekening. De overige candidalen worden door het bondsbestuur van de lijsten geschrapt. Het adviseerend College kan dc lijsten aanvullen. De aldus gecorrigeerde lijsten dienen tot grondslag voor hot politiek advies.* Diocesaan Kruisverband in hef Bisdom Haarlem. De viering van het 20-jarig bestaan. Het Hoofdbestuur besloot het 20-jarig bestaan van het Diocesaan Kruisverbond te vieren ter gelegenheid van de jaarver gadering op Maandag 2 Juni a.s. Het be noemde een feestcommissie, bestaande uit de heeren G. P. Bon, J. Heilig en J. F. Huijvenaar. Deze feestcommissie heeft het volgende plan vastgesteld: te 9 uur wordt in de St. ITubertuskapM. te Amsterdam, naast het gebouw der St. Jozefsgezellenvereeniging, Stadhouders kade 55, waar de algemeeno vergadering ren noemen door uw vader of een van diens kennissen, in verband met de» dia mantvelden. Ik hoop van avond even te komen, dan spreken wij daarover nader. Met beleefde groeten. Uw 'toegenegen Arthur Primrose. Kiriak, mompelde Violet, neen, dien naam heb ik nooit gehoord. Terwijl zij door Chancery Lane liep, vergeleek zij haar eigen ongelukkigcn toe stand met dien van den millionair Mo schelles, die haar van het cryptogram wilde berooven. Zij ging eiken morgen te voet naar ChanoeTy Lane om do kosten van de tram te besparen, gebruikte als mid dagmaal niets anders dan een glas melk en een paar sneden brood met appel stroop, nam nooit een middagmaal en dan was zij nog altijd vol zorg "over do toe komst, terwijl baar vervolgers in weeldft leefden, champagne dronken cn in auto mobielen reden. Als zij echter alles gewo» ten had, zou zij er van overtuigd zijn ge> weest, dat zij rijker was dan zij, wanj zij was jong en gezond en bad een zuiver geweten, dingen die men niet terugkrijgt, als men zo eenmaal heeft verloren. Dien morgen was juffrouw Harker nog lastiger dan gewoonlijk, doch Violet ver droeg haar humeur geduldig; de brief in haar zak was als een amulet, dat haar onkwetsbaar maakte. Een goedo eigen schap der liefde .is, dat zij don mensch verheft boven kleinigheden, zijn hart met vrede vervult en hem opvoert naar hoo- ger sferen. Liefde maakt alledaagscha menschen tot dichters, door hen te ver heffen boven bet alledaagschc.

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3