13e Jaargang. 23 UPRIL 1924 No. 4441 e £clcbc/lie (Bou/tam' peABONNEMENTSPRIJSbedrsegt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week §2.50 per kwartaal, teij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal. Franco per post I 2.95 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonnee ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 s POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone adverlenfISn 30 oenl por rege» Voor Ingezonden Mededeelingen wordt hot dubbele van het tarief berekend. n Kleine advertentie», van ten hoogste SO woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver» huur, koop en verkoop 10.50. as Dit cummer bestaat uit Ism bladen. Ontwerp Algemeen Kiesreglement. Wij hebben gisteren over het ontwerp eem en ander gezegd wat betreft de c&ndidee- ring buiten het politiek t d- y i o 3 om, en gewezen op de voor- en de nadeelen, welke het nu voorgestelde stelsel- fiongaerts heeft in vergelijking met het gtels el-Bar ge. Het laatste woord hierover zal nog wel niet geschreven of gesproken 2iin- Nu willen wij wijzen op het politiek advies zelf. Dit advies zal worden gegeven door een ooilege, gevormd door het Bondsbestuuur, aangevuld door iedere kringorganisatie met zoovele personen als zij reeds vertegenwoor digers in het bondsbestuur telt. In dit adviseerend ooilege mogen, met uitzondering van den voorzitter van den Bond, geen zittende Kamerleden noch can did a ten voor het Kamerlidmaatschap zit ting hebben. i Het is de bedoeling dit college z o o sa men te stellen, dat do verschillende maat schappelijke groepen er in vertegenwoor digd zijn. Daarom geschiedt de aanwijzing van de personen buiten het bondsbestuur door het bondsbestuur zelf uit een bin dende voordracht der kringbesturen, elk houdende tweemaal zooveel namen als er plaatsen te vervullen zijn Als het politiek advies eenmaal door het zoo veelzijdig mogelijk eaamgesteld col lege is gegeven, dan kunnen de kiezers er geen wijziging in brengen, 't Wil ons voorkomen, dat aan deze bepaling o.a. niet vreemd is de overweging, dat het zeer moeilijk, zoo niet onmogelijk is, een bevre digende stern-methode te vinden, waar door de kiezers wèl de volgorde van het politiek advies zouden kunnen veranderen (zooals ook ter Kringvergadering te Leiden bij vorige verkiezingen meermalen is be toogd). Wie het politiek advies niet wil, kan op één anderen naam stemmen (niet op meer dan één. zooals wij gisteren in het licht stelden). De stemmen uitgebracht op één naam, voorkomend op lijsten van ver schillende Kieskringen, kunnen worden op gesteld. Er dreigt hierbij echter een ge vaar, en dat is, dat de candidaat der al- phabetische lijst een overwicht krijgt op den candidaat van het advies. Daarom had de commissie bezwaar tegen de uiterste consequentie, waardoor het één en den zelfden candidaat mogelijk zou zijn, in alle kieskringen stemmen te verzamelen. En dies werd 'het land verdeeld in drie groe pen en bepaald, dat slechts binnen zulk een groep het stemmen tal van een bepaal den candidaat gelden zal. Hiermede zal het wel duidelijk zijn, hoe de Btemming is over het politiek advies en de buiten het politiek advies gecandideer- de personen. eya?EÜLi4H£» De Rapporten der Deskundigen. Een rede van Mac Donald. Hij is optimistisch gestemd., Gedurende de Paaschdagen heeft Ram say MacDónald nog gesproken over de rapporten der experts. Hij zeide o.a.: „Hier heeft men dus een rapport, dat eenparig is onderteekend, en -waaronder ook burgers van de Ver. Staten hun naam hebben gezet. Hier heeft men Europa's kans. Brengt het meteen in toepassing, hl aak t het werk af, en ge brengt ons wo re ld deel den vrede en de veiligheid. Moge lijk zal er eenige vertraging komen door de a.s. verkiezingsperiode in Frankrijk en Duitschland, maar niettemin kan men reeds zeggen, dat de algemeene houding, die de voornaamste regeeringen tegenover de rapporten aannemien, gunstig is." De meening van Helfferich. Onvervulbare lasten. Do D. nationale pers publiceert onder vden litel „Het tweede Versailles" een cri- .tiek van dr. Helfferich op de rapporten der deskundigen. Daarbij komt hij tot de yolgende conclusie. Het rapport verlangt van Duitschland geweldige en onvervulbare inaterieele of fers. Het eischt het prijsgeven van vele souvereine rechten en de uitlevering van tfe Duitsche Wirtschaft aan de heerschap- pij van de schuldeischers. Het maakt noch de onwettige bezetting van bet Roerge bied ongedaan noch waarborgt het voor het Rijnland de hij het vredesverdrag be paalde ontruimingstermijnen, Het laat het Damocleszwaard van nieuwe sancties boven Duitschland zweven en schept zelfs Voor deze politiek van het geweld een rechtsgrondslag. Als eenige bate staat te genover dit alles het problematische en bnzekere herstel van de economische en friancieele eenheid van het rijk. Helfferich ziet ten volle den hoogen ernst van den toestand in; hij herinnert zelf er aan, dat Duitschland weer tegen over een geallieerd eenheidsfront staat. Niettemin blijft hij bij zijn afwijzende houding en verklaart, dat de verantwoor delijkheid voor de afwijzing.van hot des kundigenrapport even groot is als die voor het vredesverdrag zou zijn geweest. Maar ook de verantwoordelijkheid van do aan vaarding is even groot als die voor de aanvaarding van het vredesverdrag. Vijf jaar lang heeft de vloek van de ondertee- kening van onvervulbare verplichtingen op Duitschland gerust en heeft het Duit- sche volk aan den rand van den afgrond gebracht. Indien het Duitsche volk deze vloek opnieuw op zich laadt is het redde loos verloren. Duitschland. Uit het bezette gebied. De Franseho opperbevelhebber in het bezette gebied heeft ter gelegenheid van Paschen de meeste Schupo-agenten uit Dusseldorf die in December 1923 zijn ver oordeeld, in vrijheid laten stellen en uit het B. G. laten zetten. Twee Schupo-offi- cieren en twee wachtmeesters zitten nog gevangen. Ook de veroordeeldo Schupo-beambfen uit Remschcid zijn vrijgelaten en uitgezet De sociale crisis. Tengevolge van een wilde staking van jeugdige arbeiders te Mansfeld heeft de Mansfelder Aktiengesellschaft 4000 mijn werkers uitgesloten. Gisteren is de alge meene uitsluiting aangekondigd, waar door 23.000 mijnwerkers getroffen wor den. Von Kahr weer terug. Von Kahr is Zaterdag van zijn verlof van drie weken uit het Zuiden to Mun ch en teruggekeerd. Von Lossow en Soisser hebben zich naar Zwitserland b? ven: Frankrijk. De buitenlanders te Parijs. Het aantal buitenlanders te Parijs neemt steeds toe. Zij moeten natuurlijk geherbergd worden. Uit een mededeeling van de met He huisvesting der buitenland 'sche belaste organisaties blijkt, dat er ruimte tekort is. In verband hiermede worden maatregelen om hierin tegemoet te komen, onder de oogen gezien. Boven dien zal zorgvuldig worden nagegaan, welke buitenlanders zonder vaste midde len van bestaan zijn. Dezen zullen in de naaste toekomst wellicht naar hun eigen land worden teruggezonden. Engeland. De Liberalen. Een rede van Lloyd George. In een rede op een liberale vergadering, zeide Lloyd George, dat het gerucht van oen revolutie der liberale lagerhuis-leden tegen Asquith absoluut onwaar was. Er bestond niets dan een hartelijke toewij ding aan Asquith's leiderschap. In zijn rede protesteerde Lloyd George met kracht tegen de houding, welke de arbeiders-regotring ten opzichte der libe ralen aanneemt. Hij stelde do vraag, waarom het onmogelijk zon zijn, dat de beide partijen op beteren voet met elkan der samen werkten. Hij zeide, (kit de liberalen in Januari j.l. een zeer ernstigen stap hadden ge daan, toen zij het mogelijk maakten, dat de arbeiderspartij voor' het eerst aan het bewind kwam. De liberalen beloofden toen aan de labourpartij een goede kans te ge ven en zij deden dit in de oprechte mee ning voor het welzijn des lands te hande len. Lloyd George klaagde er over, dat, ter wijl de liberale parlementsleden stemden en spraken voor de goede maatregelen der regeering, deze regeering harerzijds deze diensten beantwoordde door vijandelijk optreden tegenover de liberalen zoowel in als buiten het parlement. Hij moest er met ernst op aandringen dat de regeering in deze houding verandering bracht. De Engelsch-Russische conferentie. Prettige vooruitzichten Omtrent de door Sovjet-Rusland te vol gen gedragslijn tegenover Groot-Brittanniö aldus schrijft de „Morning Post" - heeft Zinovjef dn een onlangs gehouden redevoering, waarvan een verslag voor komt in de „Prawda", eenige interessante gegevens medegedeeld. „De Britsche regeering 1 aldus Zi novjef heeft de totale schuld van Rus land aan Engeland geschat op elf milliard gouden Roebels, doch zij kan er van ver zekerd zijn, dat wij haar niet één Roebel daarvan ooit zullen terugbetalen. Wij hebben Ruslands oude schulden eens en voor altijd geschrapt en wij hebben niets dan verachting voor welke verplichting dan ook, door den vroegeren Tsaar of door Kerensky aangegaan. Indien Groot- Brittannië er echter in toestemt onze oude schulden af te boeken en te beginnen met een schoone lei, en indien de Britsche re- geTeering of de Britsohe kapitalisten ons geld willen leenen, dan willen wij, tenzij de som groot genoeg is en de voorwaar den niet te zwaar, hun geld aannemen en or den bescheiden rente voor betalen en dan zullen wij aan onze verplichtingen voldoenMaar als er een revolutie uit breekt in Engeland dan kunnen wij Mac Donald niet heioven, dat wij ons woord zullen houden. Integendeel, wij beloven dat wij ons woord zullen breken en op nieuw onze schulden zullen schrappen, hoewel wij, jammer genoeg, thans nog geen datum kunnen vaststellen voor de Britsche revolutie. Komt die echter en wij zijn er zeker van, dat dit binnenkort het geval zijn zijn dan zullen de Brit sche kapitalisten en de Britsche bour geoisie de ons geleende gelden hebben ver loren zooals zij dan nog vele dingen zul len moeten verliezen. Betreffende den mogelijken uitslag van de Engelsch-Russisclie onderhandelingen vrenschto Zinovjef geen voorspellingen te doen. Hij verklaarde echter, dat „wat het resultaat van de conferentie ook moge zijn het feit alleen, dat do Britsche regeering erin heeft toegestemd de Unie van Sov jetrepublieken de jure te erkennen en het feit, dat onderhandelingen tusschen de heide landen thans te Londen plaats heb ben op basis van gelijkberechtigde naties, op zichzelf van zoo ongemeen groote his torische waarde as, dat bet ons weinig kan schelen, of wij Londen met leege handen zouden moeten verlaten Rusland. De Bessarabische kwestie. Geen oorlogsplannon. In een te Moskou gevoerd onderhoud met persvertegenwoordigers, heeft Trotzki alle geruchten over een mobilisatie van het Roode Leger tegengesproken. De lichting 1901 is gedemobiliseerd m die van 1902 ia opgeroepen. Tegelijkertijd zijn eenige divi sies velutroepen in militie-troepen omgezet Rusland aldus Trotzki blijft steeds bereid aan elke internationale overeen komst deel te nemen, welke een wezenlijke vermindering van de bewapening beoogt. De Russische regeering denkt er niet aan, de Bessarabischo kwestie tot een casus belli te maken. Het afbreken der onderhan delingen te Weenen zoo besloot Trotzki had slechts de beteekenis, dat Rusland nimmer zal gedoogen, van Bessarahië be roofd te worden. Een volkscommissariaat voor den binnenlandschën handel. Naar de „Köln. Ztg." verneemt, is In Rusland een speciaal volkscommissariaat voor den hinnenlandschen* handel opge richt, welks taak het zal zijn het particu lier kapitaal van de markt te verdringen en te doen vervangen door dat van den staat en de coöperaties, alsmede het particulier kapitaal te controleeren. Het commissa riaat zal het récht hebben den geheelen handel te reglementeeren, terwijl het een heslissenden invloed zal kunnen oefenen op de vaststelling der handelspolitiek van alle organisaties, waarin staatskapitaal is be legd. Hongeroproer In Sovjei-Rusland. Volgens te Kopenhagen ontvangen be richten is er in Rusland een oproerige be weging ontstaan. De bevolking van het Siberische hongergebied trekt in massa op, teneinde zich levensmiddelen te verschaf fen. De bolsjewistische regeering heeft troepen gezonden, om den weg te ver sperren. Roemenië. Roemenië en Turkije. Toenadering op politiek en militair gebied? Naar het „Neue Wiener Tageblatt" uit Boekarest verneemt, gaat de Roemeensche premier, Bratianoe, Woensdag naar Tur kije, waar hij te Proessa een onderhoud zal hebben met Ismed Pasja. In politieke kringen wordt verzekerd, dat een toenadering aanstaande is op politie- ken en militairen grondslag, zulks als tegenwicht tegen de Russische politiek aan de Zwarte Zee. Men wijst er in dit ver band op, dat Turkije sedert korten tijd de eenigo vroegere vijandelijke staat is, welke in Bo barest een militairen attaché heeft. Griekenland. De republiek Griekenland. Monarchistische propaganda verboden. Na een kabinetsraad, welke den geheelen nacht heeft geduurd, is een .decreet uitge vaardigd, waarbij voor den tijd van 10 jaar iedere propaganda ten gunste van het afgeschafte koningschap wordt verboden, in geval daardoor do grondslagen der republiek mochten worden ondermijnd. Overtreders van dit verbod kunnen worden gestraft niet verbanning, gevangenisstraf en boelen. Dagbladen, welke dit decreet overtreden, kunnen worden geschorst. Overtredingen van deze bepaling zullen te Athene door een bijzondere milifairc recht bank worden behandeld. Turkije. De financieels toestand van den ex-Kalief precair. Volgens berichten uit Genève aan de Fransche bladen is de financieele toestand van den ex-Kalief precair. Wanneer niet binnen een maand op de een of andere wijze uitkomst wordt verschaft, zou hij ge noodzaakt zijn financieelen steun te vragen aan vrienden. Met Oostersche gelatenheid wacht hij intusschen dat oogenblik af. Hij brengt zijn dagen door met bidden en de beoefening der schoone kunsten, muziek en schilderen. fScsopoiamië. Moord in Bagdad. Volgens een Engelsch bericht zijn er te Bagdad twee Arabische afgevaardigden, die zich voor een accoord met Engeland hadden uitgesproken, doodgeschoten. Een dorde .1 zwaar gewond. China. China en Sovjet-Rusland. Men verneemt, dat de onderhandelingen tusschen de sovjet-regeering en China op nieuw zijn afgebroken. De Russische on derhandelaar, Karachan, keert near Mos kou terug. Amerika. De kwestie der ontwapening. PresidentCooIidgeover een int. conferentie. Het woord voerende aan de jaarlijksche lunch van de „Associated Press" verklaar de president Coolidge, dat hij, wanneer de kwestie der Duitsche schadevergoedingen definitief zal zijn geregeld, de bijeenroe- ping van een nieuwe wereldconferentie zal begunstigen ter bespreking van een verdere beperking van de bewapening en de codi ficatie van liet internationaal recht. De president zeide, dat de conferentie van Washington veel heeft bijgedraagen tot het herstel van de harmonie en den goeden wil tusschen de naties, doch de kwesties van de onderzeestrijdkrachten, de luchtvloot en de legers zijn nog steeds on opgelost. Een zelfmoord-epidemie. Het gevolg van dansen. In de afgeloopen twaalf maanden heb ben, volgens een publicatie van de „Social Life League", tusschen de 15.000 en 16.000 Amerikanen zelfmoord gepleegd. Deze cijfers zouden wijzen op een „zelfmoord golf". De vermeerdering van zelfmoord zou voornamelijk voorkomen hij vrouwen en kinderen, grootendeels als gevolg van den tegenwoordigen „jasz-gcest". Niet min der dan 4000 jongens' en meisjes hebben zich van het leven beroofd, naar aanlei ding waarvan de ..League" zegt, dat de Amerikaansche kinderen bandeloos wor den en de ouders den raad geeft, huwe lijken op jeugdigen leeftijd en het naloopen van de jazz-muzick tegen te gaan. De strijd in Mexico. Gemeld wordt, dat de rebellen-generaal Cavazos, die verleden week een mislukten aanval heeft gedaan op Packuca, gisteren in een hervat gevecht is gesneuveld, on dat ook zijn geheele staf is gedood. De federale troepen beweren, dat na deze nederlaag van Cavazos bij Pachuca, dc rust in Hidalgo, San Louis en Potosi go- heel is hersteld. Bevestigd wordt, dat do voormalige gouverneur Oaxoca en de gene raal Dieduez, dio door den krijgsraad ter dood waren veroordeeld, zijn gefusilleerd. mmEMLmm Commissaris der Koningin in Zuid-Holland Do Commissaris der Koningin in Zuid- Holland, Baron Sweerts do Landas Wyborgh, is met ingang van 18 dezer ge durende één maand met verlof naar Zwit serland vertrokken. Gedurende de eerste twee weken zijner afwezigheid neemt de heer H. do Wilde, lid van Gedep. Staten zijn ambtsbezig heden waar en den overigen tijd zal dit geschieden door den heer mr. J. Limburg, eveneens lid van Gedep. Staten van Zuid- Holland. De vermindering der ambtenarensalarissen Processen tegen den Staat. Gisteren kwam te Amsterdam het Co mité ter behartiging van de algemeene belangen van het overheidspersoneel (A. G. 0. P.) hijeen, ter bespreking van de te nemen maatregelen, nu do re£eering, dio art. 40 van het Bezoldigingsbesluit reeds introk, met ingang van 1 Mei de salaris sen der ambtenaren wil verminderen. MET VOORNAAMSTE NBEOWS, BUITENLAND. Dr. Helfferich noemt het rapport def deskundigen onvervulbaar voor Duitsch land. Geen crisis in de Engelsche liberale partij. Zinovjef over de Engelsch-Russisc'sa Conferentie. Trotsky verklaart, dat van de Bsssar»-- bische kwestie geen casus belli zal ge maakt worden. President Coolidge over een a.s. ont- wapenings-conferentie. Op den St. Gothard-baan, nabij Bel- linzona zijn twee expres-treinen op elkaar gereden. Er zijn reeds meer dan 15 doo- den geteld. (Telegrammen). BINNENLAND. De Jaarvergadering van de Dioc. Vcr- eeniging van R. K. Onderwijzers in het Bisdom Haarlem. (Onderwijs). Ta Utrecht is een conferentie gehouden tusschen de directie der Ned. Spoorwegen en da vijf erkende persGneel-organisaties ter bespeking van de concept-overeenkom sten in zake de loonsverlaging. LEIDEN. Tot bibliothecaris van de bibliotheek der Rijks-universiteit alhier is benoemd dr. F. C. Wieder. OMGEVING. Plechtige Eerste H. Missen te Zeeter meer en te Weerden. Het comité besloot aan de drie hij hel A. C. 0. P. aangesloten organisaties, den Alg. Bond van werklieden in overbe ds' dienst, den Gentr. Ned. Ambtenaarsbond en den Bond van Ned. Onderwijzers te adviseeren den Staat der Nederlanden een. proces aan te doen, zoodra van een zijner leden de op 1 Juni 1922 genoten wedde wordt verminderd. In verhand met het uit de Centrale com. missie voor georganiseerd overleg imgeko-» men ontwerp van wet, in zake de wijzi ging in de pensioenwet van 1922, werd vastgesteld, zoo spoedig mogelijk een nieuwe vergadering van het comité uit ta schrijven. Het Spoorwegpersoneel. In de gisteren te Utrecht gehouden con ferentie tusschen de directie der Neder- landsche spoorwegen en de vertegenwoor digers der vijf erkende personeel-organi- eaties werden zeer uitvoerige besprekingen gevoerd over de op initiatief van den B.A. N.S. door de organisaties voorgestelde wijzigingen in de concept-overeenkomst inzake de loonsverlaging. De directie had aan een aantal wcr i.cn speciaal door den B .4.N.S. naar voren ge bracht tegemoet gekomen. Bij do bespre king der positie der klerken deelde «le directie o.a, mede dat het overcompleet in het kader klerken en commiezen zoo groot is, dat het nog wel geruimen lijd zal duren alvorens na de op wachtgeld gestel den weder klerken benoemd worden. Do directie had er geen bezwaar togen dat de organisaties voor evenlueele latere loonsverlagingen in verband met art. 36 hun recht tot procedeeren handhaafden De directie verklaarde zich bereid mede to werken aan de instelling van een perso- neclraad, waarvan de leden worden ge kozen volgens een nader in overleg met de organisaties te bepalen regeling. Omtrent de gehuwde ambtenaressen, verklaarde de directie, dat niet zeker is, dat allen, geen kostwinsler zijnde-, ontslagen zullen wor den. Ieder geval zal afzonderlijk overwogen worden. Bovendien zal eerst de ontslag- regeling en do grootte der uitkeering met de organisaties besproken worden. Dc directie heeft geen bezwaar, wijzi gingen aan tc brengen in de loonkringen, te regelen in overleg met de organisaties; zij weigerde echter wijziging te brengen in, de minima der nieuwe loonschalen: zij was echter wel bereid het minimum salaris voor een klerk te bepalen op f 1059 in de eerste loonklasse. Voorts word het minimum van een leerling-klerk bepaald op f 900 en dat van een aspirant-opzichter en aspir.-wcrktuigk. ambtenaar van f 1400 op f 1500. Voor het personeel op Duitsch grondge bied zal ingaande 1 Juli een nieuwe loon regeling getroffen worden, terwijl voor da vierde klassers oen afzonderlijke loonklasse gemaakt zal worden. In een Vrijdag a.s. te houden nieuwe conferentie zal de redactie der overeen komst nader worden vastgesteld. R.-K. Huisvestingscomité. Maandag 28 April om 3 uur 59 min. brengt van uit 's-Hertogenbosch een ei:tra- term 300 Oostcnrijksche kinderen van liet' R.-K. Huisvestingscomité naar hun vader land terug. J

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1