"Se 'dor Jonge priesters zijn Eerste Plecli tige H. Mis opdroeg. Do Kerk treurt even wel niet als degenen die geen hoop hebben en zingt ook bij een begrafenis den zang van Zacharias: „Gezegend ls de Heer, de God van Israël". Gezegend degene, die zoowel neemt als geeft. Do "Weleerw. pater Crispinus Smits O. F.M. droeg daarna te 10 uur zijn Eerste Plechtige H. Mis op, waarbij pastoor Megens wederom presbyter assistens was en de "Weleerw. paters Balvert O.F.M., Ver- mev O.F.M. en kapelaan Kok O.F.M. resp. diaken, subdiaken en ceremoniarius. Deze laatste hield ook de predikatie en werkte daarbij uit het thema: Wat is do priester voor de familie en voor het volk, waaruit hij gekozen is. Het is een bewijs van diepen gods dienstzin die er heerscht in een familie, in een volk, als een priester uit hun mid den door God wordt uitverkoren. Het is sen eer voor hen, omdat de waardigheid fan den priester zoo hoog is. Maar bo- renal: het "is een zegen. Een zegen is het Toor de ouders, wanneer een priesterzoon aan hun sterfbed staat. Een priester blijft ien band tusschen broeders en zusters. Hij blijft belangstellen in alle aangele genheden van het volk, waartusschen hij is opgegroeid. Een priester blijft voor hen bidden al do dagen van zijn leven. Laat daarom ook het volk, uit wiens midden deze priesters zijn gekozen, wederkeerig voor hen bidden. Op fraaie wijze bracht het zangkoor de drie-stemmige Mis van Desmet ten ge- hoore. Evenals de andere dagen besloot een Plechtig Lof ook dezen dag. Morgen is de vierde Plechtige Eerste H. Mis. Jubileum. Aan de feesten in Woerden schijnt geen einde te willen komen. Na de 4 plechtige Eerste H. Missen komt weel een jubileum de aandacht vragen. Op 4 iïei a.s. zal namelijk het Franciscaner- ïlooster 25 jaar hebben bestaan. Er zal Jan o.a. een plechtige Hoogmis in de oarochiekerk aan God worden opgedra gen. II mm üemangda Berichten. MISDADIGE SABOTAGE? De machinist en de stoker, die reden op Je machine van den personentrein, die om 3.31 's avonds van Utrecht vertrekt en om 3.37 aan het station W. P. aankomt, na- 3iea tusschen Abcoude en Duivendrecht een Sevigen stoot- waar. Er werd een onderzoek ^gesteld en bet bleek, dat op de bewuste }lek, alwaar een particuliere overweg is, ^en zwaar wigvormig stuk ijzer werd ge bonden. De vorm er van was niet alle- Saagsch. Onder aan de wig bevonden zich twee klemmen, waarin gaten waren ge boorde en waarin bouten pasten. De con structie was zoodanig, dat het voorwerp op de rails kon werden vastgeschroefd. Het stuk ijzer is overgebracht naar het gemeentehuis van Weespejkarspel, terwijl ie directie der Nederlandsche Spoorwegen werd gewaarschuwd. De politie is van het gebeurde in kennis gesteld. Wij vernemen verder, dat het voorwerp niet afkomstig is van een locomotief, noch van een wagon. Hoewel het onderzoek nog geen bepaalde feiten omtrent een daderschap aan het ücht heeft gebracht, is een sterk vermoe- ven gerezen, dat men hier met een gpval >an sabotage te doen heeft. Men meldt aan de ,,Limb. Koerier": In den trein 133 YenloMaastricht wer den Vrijdagavond tusschen Belfeld en Leu ze r de reizigers plotseling opgeschrikt door onverwacht zeer krachtig remmen. Ver schillend© reizigers die zich uit den trein begaven om te zien wat er gebeurd was. zagen den machinist bezig balken, welk© op den spoorweg lagen te verwijderen. De trein ton hierna weer verder gaan. Maar tus schen Reuver en Swalmen moest wederom tweemaal krachtig geremd worden. Anders zou de eerste maal een ontsporing beslist gevolgd zijn, er lagen niet minder dan een 20-tal balken kris en kras over de spoorlijn verspreid De trein kreeg eenige minuten vertraging. Aan de oplettendheid van den machinist H. v. d. Broek te LimmelMaas tricht is het to danken geweest, dat een groot ongeluk voorkomen is. jongen aan het werk, alsof er niets ge beurd wac. Het loeien van een koe klonk uit de weide en het zachte windje ruischte nog door de bladeren der hoornen. Zijn geheele leven lang had de detective niet zoo iets vreeselijks beleefd als de tragedie, die juist had plaats gehad. Zijn tegenwoor digheid van geest en zelfbeheersching was echter zoo groot, dat hij nu al het pro bleem in zijn geest uitwerkte, dat er mee In verband stond. Hij wist, zoozeer was hij gewend om in het gemoed van een menscli te lezen, dat die blik van doodelijken haat, die in do oogen van den stervenden man was ge komen niet op hem doelde, maar op den persoon, die hem geholpen had om Gold berg uit den weg te ruimen. Het was bij na zeker, dat die persoon Moschelles was. Maar waarom had de Voguo dan in zijn kaatste oogcnblikken den naam Kiriak ge boomd? Hij verliet het huis langs denzelfden weg, als hij er in was gekomen en zonder ?e letten op den jongen, die in den tuin aan het werk was, ging hij den weg op, *teeg in zijn auto en reed naar Groot Weston om hulp te halen en van het on geval kennis te geven aan de politie. Terwijl hij reed, dacht hij verder over bet probleem na. Laat ik mij nu eens indenken, dat ik Je Vogue ben, en mij geheel in zijn plaats •tellen. Ik haat een man, Moschelles geheeten. Hij heeft mij geholpen om een moord te fcegaan. Ik ben stervende en in mijn laat- ftQ oogenblikken heb ik nog één kans om hem aan den galg te helpen door zijn naam te noemen. En toch zeg ik, in plaats Ongeluk met een auto-bus. Een doode. Het V. D.-bureau meldt uit Eindhoven: Gisterenavond omstreeks zeven uur gebeur de hier een ernstig auto-bus-ongeluk met doodelijk gevolg. Een auto-bus van do fir ma Verpoorten reed ten gevolge van een defect aan de stuurinrichting in de vaart. De wagen sloeg om en alle inzittenden, on geveer 20 personen, vielen op en door elkaar Slechts met- groote moeite konden zij gered worden Een gehuwde vrouw uit Woensel, Oanterenburg genaamd, werd zwaar ge wond. Zij werd naar het gasthuis overge bracht, waar zij na aankomst overleed. Voorts werden ongeveer 12 personen, onder wie verschillendo kinderen, licht gewond, terwijl verscheidene armfraeturen bekwa men. De chauffeur A. Verpoorten werd licht aan de handen gekwetst. De auto is geheel vernield. Hst te Utrecht vermiste meisje. D© verdwenen© te Haarlem opgespoo rd. De Haarlemsche recherche heeft in een hotel aldaar aangehouden het 19-jarige meisje B., waarnaar door do politie en justitie te Utrecht sedert geruimen tijd ge zocht werd. Zij was nl. in het laatst van Maart met den groentenkoopman v. d. W. aldaar naar Duitscliland vertrokken en daarna weder naar ons land teruggekomen. Zij heeft geruimen tijd rondgezworven. In een hotel te Haarlem heeft ze zich toen als dienstbode onder een valsehen naam verhuurd, waar de recherche haar opspoorde. Daar zij geen papieren of andere bewijsstukken in haar bezit had. kwam wel dra uit wie zij was. De politie heeft het meisje gisteren naar Utrecht overgebracht en aan commissaris Wijnmalen overgegeven die haar na- verhoor weder ter beschikking van de ouders stelde. De groentenkoopman v. d W. zit nog steeds in voorarrest, als verdacht van ont voering van het- meisje. Daar vaststaat, dat zij met hem op reis is gegaan, terwijl hij wist dat zij minderjarig was en de ouderlijke woning ontloopen had, zal de justitie thans moeten uitmaken of hij ver volgd zal worden wegens ontvoering dan wel wegens het onttrekken van een minder jarige aan het ouderlijk gezag. Tel. Het drama te Baarn. Wij vernemen, dat de modici, die do sec tie op het lijk verrichtten het vermoeden hebben uitgesproken, dat Richter, toen men zijn lijk vond, niet- langer dan 3 maal 24 uur dood was. Op het lijk werd nog een in- eengeknoopte zakdoek gevonden, die f 32 bevatte. Lijk opgehaald. Uit de Industriehaven te Utrecht is het lijk opgehaald van een 45-jarigen conduc teur der Ned. Spoorwegen, gekleed in uni form. Eerst dacht men dat "de man pas te water was geraakt, zoodat pogingen wer den aangewend om de levensgeesten op te wekken, hetgeen zonder gunstig gevolg bleef. Het lijk werd daarna door de politie overgebracht naar het sc-houwlokaal van het hoofdbureau van politie, waar familie leden het herkenden. Hoe het slachtoffer te water is geraakt, kon niet vastgesteld wor den. Verdronken. Vrijdag is te Eenum bij Appingedam de bakker E. Star in een sloot verdronken. Vrijdagmiddag viel de 3-jarige J. E. B. 8., aan boord van de „Hans, Lise en Lotte" in de Merwede nabij Dordrecht Men slaag de er niet. in het- kind te redden. Het lijkje is nog niet gevonden. De schipper van den stoomlogger VI. 185, J. v. d. Vaart-, 35 jaar en gehuwd, wo nende te Vlaardingen is op de Noordzee overboord gevallen en veftlronken. Vergiftigingsverschijnselen. De politie te Ylissingen stelt een onder zoek in naar bij de leden van een tweetal gezinnen waargenomen verschijnselen van vergiftiging, vermoedelijk na het gebruik van kaas, welke kaas bij een winkelier was gekocht. Onbewaakte overwegen. Vrijdagavond te even 7 uur wilde do koopman van ter Brom met zijn met een hit bespannen wagen den onbewaakten over weg aan den Aalsmeerderweg te Hoofd dorp passeeren. De wagen werd door een juist passeerende losso locomotief gegrepen van Moschelles, Kiriak. Waarom doe ik dat, alleen omdat ik weet, dat Moschelles vroeger dien naam droeg en toen een mis daad heeft begaan. De Vogue was een koel, berekenend en knap man. Hij heeft met Moschelles Goldberg vermoord op zoo'n manier dat de misdaad hem nooit bewezen kan worden. Dit weet hij en om dat hij dus overtuigd is, dat Moschelles nooit gestraft kan worden voor iets, dat hij onder dezen naam heeft gedaan, maar wel voor een misdaad begaan onder den naam Kiriak, geeft hij dezen laatsten naam. Zoo begrijp ik de zaak. Ik kan na tuurlijk ongelijk hebben en hoe kan ik mij nu daarvan vergewissen? Op deze wijze: Als Moschelles een misdaad begaan heeft onder den naam Kiriak, en als de Vogue dat wist, die hem haatte, zal hij hem on getwijfeld geld hebben afgeperst. Als ik dat nu kon bewijzen, dan wist ik stellig, dat Moschelles en Kiriak één en dezelfde persoon zijn en dat hij voor de wet schul dig is. Wij moeten dit dan bewijzen en hem straffen voor die vroegere misdaad, omdat wij het voor deze niet kunnen en dat zal nog wel een lastige zaak zijn. De politie-agent te Groot Weston was thuis en weldra reed Savage met hem sa men naar Chickling Hall. Hij plaatste de auto voor het hek en ging, gevolgd door den agent, de schuur binnen. Hij is dood, zei Savage. Wij kunnen niets doen dan den coroner kennis geven. Morgen moet do gerechtelijke schouwing plaats hebben en ik zal moeten getuigen. Laat mij het uur en de plaats weten op New Scotland Yard. Wat nu die andere zaak betreft, wij en twintig meter meegesleurd. Hei- paard werd gedood, do wagen in stukken gereden en de voerman zwaar gewond. Hij werd naar Aalsmeer vervoerd. Zijn toestand is zorgelijk. Getuigen verklaren, dat de machinist, dui delijke signalen heeft gegeven, voor hij den overweg passeerde. Doodelijk motorongeluk. Een jonggehuwd paar. afkomstig uit-Eind hoven, passeerde Vrijdag op een motor Kruisland, onder Steenbergen. De motor reed daar tegen een boom en geraakte in een sloot, met het treurige gevolg, dat de man dood en de vrouw zeer ernstig werd opgenomen. Gestikt. Zondag is het twee-jarig zoontje van S. in de van Sijsenstraat te Groningen in een apenootje gestikt. Een moordaanslag voorkomen. To Vught bij 's-Hertogenboseh is door de rijksveldwachter v, d. Vondervoort aange houden Fr. G. uit Heerlen, die aldaar ver duistering heeft gepleegd. Het bleek een gevaarlijk sinjeur to zijn, want hij had een revolver met drio scherpe patronen in zijn bezit-, waarmee hij zijn vroeger meisje G. H uit Kerkrede, dat thans dienstbode is te Vught, had willen dooden om zich daarna te zelfmoorden. Brand. In den nacht- van Zaterdag op Zondag is brand uitgebroken in de fabriek van worst en vleeschwaren van den heer A. ge legen aan den Achterweg, te Voorburg. De geheele fabriek werd een prooi der vlam men, de materieele schade is vrij belangrijk Een paard en een dertig kippen zijn in de vlammen omgekomen. Do oorzaak van den brand is onbekend. Vechtpartij te Utrecht. Zondagavond omstreeks 12 uur kwamen een tweetal jongelieden die eenigszins aan geschoten waren, in luidruchtige stemming met den trein uit- Hilversum aan het Cen traalstation te Utrecht aan. Op den Leid- sclienweg gingen zij een café binnen, ge volgd door den adjunct-inspecteur van po litie Tetenburg, die met dienzcifden trein was medegekomen. De caféhouder wilde, ook al omdat het sluitingstijd was, hun niet tappen doch de jongelieden weigerden het café te verlaten, waaraan zij herhaaldelijk weigerden te voldoen. Hij heeft, teen een der twee jongelieden om het middel gegre pen en hem zoo naar buiten gedragen waar. bij den ander dit trachtte te beletten door een politieman cp den nek te springen. Tij dens deze uitzetting zag degene die door den inspecteur er uitgedragen werd kans uit zijn broekzak een groot- knipmes voor den dag te halen, waarmede hij den adj.- inspecteur vier sneden over de linkerhand toebracht en een over de rechterhand, waar door o.a-. een der slagaders van de linker arm werd geraakt. Toen kon de politieman hem niet langer houden en beide jongelie den gingen aan den- haal. De gewonde inspecteur werd - voorloopig door den gemeentelijken geneeskundigen dienst in de Radiumst-raat verbonden en daarna ter verdere behandeling per zieken auto naar de Rijksklinieken vervoerd. De messenheld is de 21-jarige besteller J. W. I. en zijn helper de 21-jarige kleer maker G. M. van M. Zij zijn reeds des nachts van hun bed gelicht en naar het politiebureau overgebracht, waar zij een volledige bekentenis hebben afgelegd. Zij werden ter beschikking gesteld van de justitie. I. staat, niet gunstig bekend, v. M. daareentegen wel,, daar I. reeds betrokken is geweest bij een diefstal met braak. De toestand van den adj.-inspecteur T is„ niettengenstaande het vele bloedverlies, ta melijk goed. Hij mag thuis verpleegd wor den. Een knap stel. Op den politiepost aan den Crooswijk- scheweg te Botterdam, hebben zich gemeld de 24-jarige huisknecht. W. T. en de 22-jari- ge dienstbode O. B. Beiden zijn ze uit Utrecht afkomstig. Zo hebben er Vrijdag ieder een fiets gehuurd, reden er mede naar Amersfoort en verkochten daar de rijwie len. Van Amersfoort- gingen ze naar Amster dam. huurden daar opnieuw een rijwiel en verkochten het weder in Gouda. Vandaar kwamen ze naar hier en toen hun geld op moeten de gracht laten afdreggen en den tuin afgraven om het lijk van Goldberg te vinden. Dus moet je zoo geheim en stil mogelijk aan het werk en laat ons het resultaat op den Yard weten. Savage verliet de schuur en keerde weer naar den grooten weg terug. Hij wilde juist in den auto stappen, toen een heer van middelbaren leeftijd naar hem toe kwam en het hek wilde ingaan, toen Sa- vage hem in den weg trad. Wat had u gewild? vroeg de detec tive. Ik had den lieer de Vogue willen spre ken, zei de ander, is hij niet thuis? Excuseer mij, maar waarover hadu hem willen spreken? Over zaken, en U moet mij niet kwalijk nemen, dat ik er mij mee bemoei, maar er is iets vreeselijks gebeurd en dus denk ik, dat u den lieer de Vogue liever niet zult willen zien. In korte woorden verhaalde Savage hem was er gebeurd was. Vreeselijk, zei de ander, ik ben de hoofdonderwijzer van Groot "Weston en ik kwam mijnheer de Vogue spreken over een lezing, die hij zou hebben gehouden. Dit is toch vreeselijk. Hoe lang heeft mijnheer de Voguc al op Chickling Hall gewoond? Zes maandep- ongeveer. Is het huis zijn eigendom? Ja, hij heeft het gekocht. Van wien? Van een lieer, die hier veel eigendom men heeft, Squire Boughton. Neen, toch niet, do Squire had het eerst verkocht aan een heer uit Zuid-Afrika, die er een acclimatie-tuin wou inrichten voor wilde was, zijn ze naar do politie gegaan'. Het tweetal zal naar Utrecht op transport wor den gesteld. Gearresteerd. Te Roermond is op justitieel bevel ge arresteerd A. 8., oud-directeur van de Gel- derscho Crediet-vereeniging te Kerkrede. Hij is in het- Huis van Bewaring te Maas tricht ingesloten. Inbraak te Rotterdam. Vrijdagnacht is ingebroken in de confec tiemagazijnen van de firma Hartogs aan de Keerweerlaan te Rotterdam. Een in het kantoor staande brandkast werd geforceerd Daaruit zijn gestolen f 500 aan contanten, voorts 21 obligaties van f 1000 van Grelin- ger Import en Export Mij., 4 obligaties van f 500 der Algemeen© Centrale en Crediot- bank voor den Middenstand, 1 aandeel van f 500 van de Residentie-drukkerij te 's-Gra- venhage en een kwitantie-boekje van de Rotterdamsche Bank. Do daders zijn verdwenen zonder een 6poor achter te laten. De politie stelt een onderzoek in. 'n B offertje. Een zeer voorspoedige 13-jarige leerling van het Haarlemsch gymnasium, die al van zijn tiende jaar daar do oude talen bestu deert, had van papa als aanmoediging voer zijn vlijt een Sportpaleisje cadeau gekre gen. Daar het vacantie was, mocht hij mee naar Amsterdam om onder vaderlijk toe zicht de trekking bij te wonen. Er werden tien extra premies van vijftig gulden uit sluitend onder de aanwezigen gedraaid en warempel onze jeugdige Haarlemsche gym nasiast behoorde onder de gelukkigen. On danks zijn Grieksch kon hij nog niet di rect over Stoicynsche kalmte beschikken, baande hij zich zenuwachtig een weg tus schen personen die op dezelfde rij waren gezeten, waarna hij het podium beklom en stralend van vreugde de twee bankjes van 25 in ontvangst nam. Zoo'n boffert Een oude getrouwe. Te Opheusden is overleden de wed. E. Gerritsen, in den ouderdom van bijna 102 jaren. 76 jaar is zij in dienstbetrekking ge weest- bij dezelfde familie. Buiten!. Berichten Groote brand te Chicago. V eertien brandweermannen ged ood. Naar de „Chicago Tribune" meldt, hebben veertien brandweermannen bij een brand, welke te Chicago in de Bleue Island Avenue was uitgebroken in bet vier-verdiepingen hooge gebouw van Curran Hall, het leven verloren, doordien een muur plotseling met donderend geraas ineenstortte. Bovendien werden hierdoor nog vele anderen gewond. Een groot aantal brandweermannen wa ren bezig met de^blusschingsarbeid van het woedende vuur, toe plotseling een geweldi ge explosie werd gehoord, veroorzaakt door een doorgesmolten gasleiding, ten gevolge warvan de groote, sterke müur ineenstortte. Een aantal mannen, die op de brandladders stonden, werd naar beneden geslingerd, waardoor eenige der mannen zwaar werden gewond. Het zwaarst werden getroffen, de mannen, die beneden op 8traat stonden; deze werden door een regen van steenen overvallen. Het ongeval kwam geheel onverwacht, daar de muur bijzonder sterk leek, en nage noeg geen sporen van aantasting door de vlammen vertoonde. Bovendien kwam tege lijk met de muur, een groote hoeveelheid brandend hout naar beneden, waardoor een groot aantal mannen min of meer ernstigo brandwonden opliepen. Aardschokken in Engeland. Te Alfreton en andere districten van Der byshire (Eng.) zijn in den morgen van Paasch-Zonda-g hevige aardschokken waar genomen. Er is weinig materieele schade aangericht. Een Britsche korporaal-vliegenier te Cairo vermoord. Reuter meldt uit Cairo, dat een korpo raal-vliegenier van het Britsche leger Vrij dag nabij het vliegkamp te HeliopoLs door twee Egyptische ambtenaren met een sla gersmes vermoord is Een van de beide da ders is reeds gearresteerd. en andere dieren; hij had er een zebra en andere dieren, ook den aap en de Vogue kocht ze met het goed, want hij interes seerde zich erg voor zoölogie. "Weet u den naam van dien heer uit Zuid-Afrika? Ja. Hij heet Moschelles. Het is de millionair Moschelles. Een landgoed als dit zou zeker nog heel wat kosten. -—Ja. Mijnheer Boughton heeft het aan Moschelles verkocht voor 1500 pond en deze verkocht het voor denzelfden prijs aan de Vogue. Ik weet het van den advo caat te Bishop's Stortford, die het con tract opstelde. 1Weet u misschien ook den naam van de bankiers van den heer de Vogue? Ja. Hij bankte bij De Ruijter, in het Strand; ik heb eens een chèque voor hem geïnd. Dank u zeer, zei Savage. Hij zette den auto in beweging en reed naar Groot Weston. Dat is het nut van zijn oogen: goed open te houden en veel te vragen. Als ik het niet mis heb, dan zijn de Inlichtingen die ik van den eenvoudigen man heb inge wonnen, van de grootste waarde en zullen die mij van grooten dienst zijn in dit ge val. Do kwestie is alleen maar: kan ik Londen nog bereiken voor de Banken slui ten? Het scheen mij niet toe, dat de Vogue zich in weelde baadde toch gaf hij 1500 pond voor die boerderij. Zou hij dat land goed gekregen hebben om over iets te zwijgen?" Afzetters hebben dikwijls hun geld meer in eigendommen, dan in klin kende munt. Nu wij zullen zien. Als ik kan bewijzen uit de boeken van Do Ruy- Onmiddellijk na den moord werd dez<5 ontdekt door personeel van den Britschen' luchtdienst. Men zette dadèlijk de moor denaars na doch slaagde er slechts in een1 van hen te arresteeren. De Egyptische minister van Buitcnland- sche Zaken heeft een bezoek gebracht aan' veldmaarschalk lord Allenby "en namens de regeering leedwezen over het gebeurde betuigd. Een nieuwe moord te Londen. Een niéuwo gruwelijke moordhistoritf blijkt te Londen te zijn ontdekt-. Eenigo kleine jongens, die gisteren in een park te Wimbledon, Wimbledon Common ge naamd. aan het spelen waren, vonden een vreemdsoortig uitziend voorwerp, dat in een krent was gewikkeld. Bij onderzoek bleek het een geamputeerd been te zijn Dt jongens waarschuwden de politie, die daar op een onderzoek instelde. De politie-art« stelde vast, dat het geamputeerde beet. van het lichaam eener vrouw moest zijn af gesneden. Het heeft waarschijnlijk to-ebet hooid aan een vrouw van omstreeks 35-jat rigën leeftijd. Uit de wijze, waarop de am putatie, was geschied-, blijkt duidelijk, dat' het niet het werk van een mrdici!3 is ge weest en dat een en ander in groote haasi is geschied. Dit rapport heeft de politie er natuurlijk toe geleid, aan te nemen, dat er moerd in het spel is. Er is gisteren reeds 'n uitgebreid onder zoek ingesteld, hetwelk vandaag is voort- gezet-, Men zoekt Wimbledon Common en ook de naburige vijvers overal af. Een der leidende detectives van Scotland Yard heeft het onderzoek in handen Uit latere mededeelingen blijkt, dat het bloed op het lichaamsdeel nog niet geheel gestold was, zoodat men gelooft, dat- de daad van zeer recenten datum moet zijn. Tragisch,, Een politie-agent, die met zijn vrouw en twee dochtertjes resp. '/an 3 en 4 jaar oud een huis in de rue du Point-de-Crétal te Parijs bewoonde, was tot de bevinding ge- konum. dat- de woning niet al ie zuiver was, weshalve hij in de kamers en de ledikan ten met- borstel en petroleum groote schoon maak had gehouden. Des avonds bii het aansteken val een lamp wierp hij achteloos een lucifer weg met het gevolg, dat teen het gezin eenigen tijd ter ruste lag, de woning in lichte laaie stond. Ondanks de toewijding en de inspanning der buren si aasden men er niet in om de menschen dadelijk te red den. Met vreeselijke brandwonden overdekt werd het huisgezin tenslotte uit de vlam men gered. De toes-tand der kinderen is re delijk wel De ouders zullen wr ?r?-V_;inlijk aan hun wond"*i Efln_Rob»nson Crusoe in de haven van Brest Ja, Robinson Orusoë leeft nog. Leeft op nieuw, in onzen tijd van stoombcoten cn electrisch© treinen, en niet op een tropisch eiland verre van de menschen, im-.r op een schip in de drukke haven '/an B^s^. Veertien maanden reedo leeft dnar.^l. een Grieksch zeeman,, Aloupi geheeten .in vol-' komen eenzaamheid aan. boord van cl? ..Nei- denfels", een stoomschip dat voorheen aan den Franschen staat- toebehoorde, en dat verleden jaar in eigendom overginc aan een rijken Griek, Adiakis. Deze Ad hl: is stelde destijds Aloupi aan als bewaarder van het schip en, beloofde, den zeeman daarvoor 420 francs per maand te zullen betalen, Aloupi ging aan boord, en waakte. Eenige maanden tegen het afgesproken loon daar na zonder er een cent voor te ontvangen. Adiakis bleef achterstallig, doch Aloupi verliet diet schip niet. Integendeel, hij zwoer, niet van boord te zullen gaan. alvo rens bij 'het geld, waarop hij recht heeft, heeft ontvangen. Een tijdlang werd de zee man door kooplieden uit Brest van levens middelen voorzien, maar eindelijk drongen dezen er bij hem op aan, dat hij ander werk zou aanpakken. Hij weigerde. En is een kluizenaar op zijn schip geworden. Ver van alle aanra king met de menschen troont hij daar. als alleenheerscher, onbekommerd om den zwa- ren golfslag, waarop het vaartuig wordt her en derwaarts geworpen, en met afwijzend gebaar tegenover de nadering van iederei: Bretonschen visscher, die van zijn nieuws gierigheid of medelijden blijk wil geven. Zijn baard heeft een patriarchale lengte gekregen, zijn haar hangt hem woest om ter, dat De Voguo Moschelles nooit een groote cheque betaald heeft gekregen om zijn stilzwijgen te koopen en als ik dat be wezen heb, moet ik er uit besluiten, dat Mosehelles onder den naam Kiriak een misdaad heeft begaan en heb ik nog mijn best te doen om den' naam Ku-iak aan Moschelles aan te passen. Natuurlijk, als wij het lijk van Gold berg op do boerderij vinden, dan beschul digen wij Moschelles terstond van den moord en behoef ik naar Kiriak niet to zoeken, maar het is mijn beste overtuiging dat zij zich op een effectieve manier van het lijk van Goldberg hebben ontdaan zij hebben het misschien verbrand, anders zou de Vogue wel stervend: Moschelles, gezegd hebben. Hij was slim en hij wist dat het onmogelijk was om Moschelles van die misdaad te overtuigen; er zou niet het minsto bewijs zijn om de beschuldi ging to steunen. HOOFDSTUK XX. Kiriak. Het was al vijf minuten voor vijven, toen de auto aan het Strand kwam. Sa-^ vago had' zoo snel mogelijk gereden. Het kantoor van de Ruyter werd juist gesloten, toen hij aankwam. Kan ik den chef even spreken? vroeg hij aan den portier. De Bank is gesloten, mjinheer, ant-> woorddo deze, die juist bezig was de Iuh ken voor de glazen deuren te zetten. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 4