„Se LeWsclie tent" Tweede Blad Dinsdan 22 April 1924 UIT PE OBHGE^BWG ROELOFARENDSVEEN. r EERSTE PLECHTIGE H. MIS. Do Faasehvreugdo is in hot Roomsche Roelofajrondsveen omkranst geworden door do algemeene, hartelijke viering van een eerste plechtige H. Mis. De parochie van St. Petrus Banden hoont dit jaar drie zonen verheven te zien 'tot do priesterlijke waardigheid. En er is om deze schoowe gebeurtenissen waardig te vieren een huldigings-comité gevormd, waarvan de burgemeester, de heer L. H. iM. J. Vosters, de voorzitter is, de ge meentesecretaris, de heer W. A. van Har- toveld, de secretaris en waarin verder zit ting kobben de heeren D. Dobbe, penning meester-, dr. P. C'.G. van Dooren en P. 'de Jong Cz.; de zeereerw. heer pastoor W. iC. M. EEerscheit en de weleerw. heer kape laan E. Mathot vormen het cerc-comité. Gisteren heeft de eerste der drie neo misten zijn eerste plechtige H. Mis opge dragen do weleerw. pater Galascantius [Verhaar O.F.M. Zondagavond is de fcestjubel rondom 'den jongen priester aangevangen. Hel dorp prijkte in vlaggentooi, in 't bijzonder in de omgeving van de ouder lijke woning van don neomist. Om C uur (zonnetijd) zou de jonge priester aan de Fransche Brug te Nieuwe Wetering zijn pTecht:ge intocht doen. In tie omgeving daarvan en langs heel den weg, dien de stoet zou volgen, was er al eenigen tijd te voren zeer veel belangstel ling. Por auto arriveerde pater Verhaar uit Warmond, waar hij sedert Zaterdag had vertoefd en «waar hij op den lsten Paa-schdag in do Kapel van bet groot seminarie de plechtige H. Mis had opgedragen met lil den schoonheid van den liturgisch en luister. Fami lie, geestelijken en huldigings-comité waren in landauers hierheen gekomen. Toen de pater met zijn broeder prof. Ver haar, waren uitgestegen, heette de zeer eerw. pastoor Herscheit hem hnrte"Hjk we'kom met den schoono groet: Benedic- tus qui venit in nomine Domini; gezegend hij. die komt in d°Ti naam dos Heeren. Gij «alt gètuiee zijn, aldus de Herder dor pa rochie, van veel1 uJerliik feestbetoon, maar wees er van overtuigd, dat de feest vreugde ook innerlijk is en oprecht ge meend; wees er van overtuigd, dat heel de parochie morgen in do kerk voor II zal bidden. Daarna stelde de stoet zich op: in het eerste rijtuig de neomist, diens ouders en diens brooder, do professor; in het tweede rijtuig twee zusters van deu neomist en een broeder, d;e student is te Hagcveld; in hel derde rijtuig de zeereerw. heer pas toor, de w-oteèrw. heer kapelaan Mathot, pater Jozef van de Orde der Cnnucijnen (d<e ass:s'«rdip verleent l:ider»s de onzen lezers bekende re;s van kaoelaan Ulle- anan) en de edelachtbare heer Burge meester; in het vierde rijtuig de overige leden van het huldigings-comité, boven genoemd. Zoo ging de tocht door de parochie, "waarbij? de welbekende Harmonie voor mi'^ca'e ordnisfering zorgde.- Het paardentuig voor elk der vier landauers was getooid met een klein strikje in de pauselijke kleuren; anders was in den stoet geen versiering aange bracht. Het geheel maakte een waard:'gen indruk. Aan Imt eindpunt, de pastorie, geko men. sprak de voorzitter van het comité de edelachlb. heer Burgemeester, den neo mist als volgt toe: Als Voorz. van het Huldigings-comité valt mij de eer te beurt tot U uit naam van al'e parochianen van de Parochie van •St. Petrus Banden een woord van welkom te richten. Was het aanvankelijk mijn plan, dit te doen bij het begin dezer paro chie, ik ben daarvan afgestapt en heb ge- m'eeDd dit op deze plaats te moeten doen, de plaats waar onmiddellijk de kerk .ge- legen 'S. d'Q 7nn vol van aangename h^r- FEUILLETON DE PROOI VAN DEN GIER. I! Naar het Engelsch van H. do Yero Stacpoole. id3 Ja, nu u toch hier is, kimt u wel zien, wat er te zien is. In do twintigjarige ondervinding van Savage betreffende misdaden en misdadi gers, was hij wel tamelijk in staat om dat vreemde en soms vreeselijke cryptogram to lezen: het gelaat van een mensch. Hij had op het gezicht van de Vogue gelezen, eerst schrik en afkeer en de glimlach, die or nu op verscheen, misleidde hem niet. Dit is een man, met wien men voorzichtig moer. zijn, dacht hij, er is hier niemand op deze boerderij dan een doofstomme jongen, laat ik dus goed uit mijn oogien kijken. Do Vogue ging hem voor het huis in. Dit zijn de benedenkamers, zei hij, een deur rechts van de hal en een links open makend, die toegang gaven lot een zitkamer en een bibliotheek vol boeken. In de bibliotheek stond een gepakte reis zak op den vloei' en een volgepakte city bag. Savage lette op al doze bijzonderhe den en volgde den ander, die hem naar de keuken voor ging en toen naar boven om de slaapkamers te zien. Toen zij het geheele huis door geweest waren ging de Vogue weer terug naar de zitkamer. Er stond een karaf sherry en «én paar glazen er bij op de tafel. Mag ik u iels aanbieden? vroeg de inner in gen voor U is. Wanneer ik op liet oogenblik mijn gedachten laat gaan dan ga ik terug tot 7 Mei 1898, den dag waar op Gij het eerste levenslicht aanschouwde, den dag waarop Gij tot lid van deze kerk werd aangenomen. De Goede God gaf U •brave godsdienstige ouders die door hun godsvrucht en hun voorbeeld U zoo wis ten to leiden dat bet dagelijks bezoeken van het huns Gods en het- verblijven in Zijne onmiddellijke nabijheid Uw levens ideaal werd. Al heel spoedig bleek dan ook dat Priester worden Uwe roeping zijn zou. Begaafd met een helder verstand zien' wij U op 13-jarigen leeftijd deze pa rochie verlaten om op het gymnasium der Paters Franciscanen to Mogen do iioodiere kennis to vergaren om later een waardig Franc'!scus-Zoon te zijn. Na een onafgebroken zware studie van meer dan 12 jaar was op 30 Maart de dag aange broken waarop Uw vurigste wensch zou vervuld worden, waarop Gij do H. Pries terwijding hebt ontvangen. En. thans teruggekeerd iln de parochie die door U in bet begin van Uw jonge lingsjaren werd verladen, staat Gij hier voor ons als Prester Gods. Noe slechts enkele uren en het gewichtige tijdstip is aangebroken. Gij zult dan morgen om 10 uur voor het eerst in deze kerk het H. Misoffer opdragen. Er zijn derhalve alle redenen voor ons om verheugd te zijn en U toe te roepen: We^com Pater, harte lijk Welkom in deze parochie, welkom in de „Veen". Namens alle parochianen roep ik U dan dit welkom toe. Wij aPen Bi in er van overtuigd dat het de Goede God behaagd beeft TT tot zijn bij- zonderen dienstknecht in Zijnen wijn gaard uit te kiezen en wii voegen er den wensck aan toe dat het U gegeven moge zijn tal van jaren als oen goede dienst knecht te mogen arbeiden. Wij allen zul1 en morgen een vurig ge bed voor U storten, ondat Gods zegen bij voortduring on U en Uwe werkzaamheden moge nederdalen. Alvorens mijn welkomstwoord te gaan eindigen, mag ik dan wederkeerig een harteh'jk gebed van U vragen voor alle .parochianen, meer in bet bijzonder voor onzen goeden .gr izen herder, die met zoo veel zorg voortdurend over zijne kudde waakt. En zijn dan do dagen van feest vreugde voorbij en zijt Gij wederom te ruggekeerd in de s'i'le kloostercel, blijf •dan steeds de parochianen van de Veen in Uwe gebeden gedenken, dio TT dit een voudige en van harte gemeende welkom hebben bereid. Na deze hartelijke woorden van den VoorziHer van het Comité dankte de wel eerw. Pater zeer ontroerd voor de hem gebrachte bu7de. Spr kon geen woorden genoeg vinden om z<'jn dank fe betuigen, en gaf de verzekering dat hij de parochia nen onder het H. Misoffer van morgen in ziine gebeden zou gedenken. Hiermede was de plechtigheid voor de zen dag afgeloopen. Gisterenmorgen om kwart voor tien werd de neomist vanuit de pastorie, naar de >erk ge'eid. vergezel van heeren gees telijken, kerkmeesters, comité-leden en voorafgegaan door een stoet van een twintigtal beve witte bruidjes. Voor de kerk was een eenvoudige maar sierlijke eereboog opgesteld, waarin drie schilden, welke resp. de Evangelie-woor den predikten: .Gij zijt priester in eeuwigheid"; „Gezegend Hij. Die komt in den naam des Heeren"; „Die U hoort, boort Mij". De kerk zelf was in feesttooi. Het hoofd altaar stond in éen grootscke versiering van b'nemen en groen, waar lusscben de zilveren kandelaars; in liet priesterkoor de mooie parochie-vaandels. En, toen de priesterstoet in rijken gouden gewaden daar stond voor bet hoogaltaar, de neo mist in bet midden toen kwam do schoonheid van de kerk tot volle uitstra ling. De neomist werd geassisteerd door de zeereerw. kooggel. lieer prof. 'J. P. Ver baar, als presbyfcer-assislens. de eerw. heeren H. Bakker (Ro'elofarendsveen), F. Wolff (Le'den) on H. v. Schie (Roelof- are, ndsveen), alle drie theologanten van hét Groot-Seminarie te Warmond, resp. als diaken, subdiaken en caeremoniarius. In het priesterkoor had plaats genomen de geestelijkheid der parochie, en de wel eerw. beer J. Vermeulen uit 's-Graven- hage, oud-kapelaan der parochie. Na bet Evangelie hield. prof. Verhaar de feestnredicatie met als tekstwoorden: forsche man, den stop van de karaf ne mend. Gaarne, zei Savage, 't Is bier in den winter zeker nogal vervelend? Men heeft zijn bezigheden, zei de Voguo. zichzelf ook een glas inschenkend on in oen gemakkelijke houding op de sofa plaats nemend. Ja, zijn bezigheden, zei de detective, den wijn langzaam opdrinkend, terwijl hij den man ongemerkt opnam. Ik zie, dat 'u veel boeken hebt en u schijnt litterair aangelgd. Hebt u een verhandeling over de zebra geschreven? Ik heb boeken over zoologie geschre ven en ook over de zebra. Ik ben erg ge vleid, dat u dit weet. Savage werd meer en meer van afkeer vervuld, voor den man met het paffigo ge laat. Hot leek bem een door en door gewe tenloos man, zonder gevoel, die zich over gen enkele wreedheid druk zou maken Toen Savage de vraag over de zebra deed, was het net of er iets in den man veranderde. Zijn bol bleek vadsig gelaat was iets levendiger geworden. Het leek of zijn gezicht plotseling met zweet overdekt was, maar toch beefde de hand niet die het glas vasthield. Als u 't goed vindt, zal ik u nu de buitengebouwen en de stallen laten zien, zei de hij opeens. Hij stond op en ging Savage voor, de kamer uit, de gang door en de hal in, -naar den achterkant van het huis. M Ik heb veel ged'aan voor het accli- matiseeren van tropische dieren, zei de Vogue. In dat gebouw daar ginds stond een paar maanden geleden nog een zebra, ,Uit de menschen' geno-men wordt hij voor de menschen aangesteld om de betrekkin gen met God te onderhouden" (H. Paulus aan de Hebreeuwen). Door de grootsche manifestatie, de heer lijke intocht van gisteravond onder de energieke leiding van het hoofd der bur gerlijke gemeente, de kostbare versiering der kerk, do talrijkheid der belangstellen de geloovigen, heeft Roelofarenclsveen, aldus de gewijde redenaar, getoond den nieuwen priester te willen ontvangen als een afgezant des Heeren. 't Moet daarom dan. ook naar aller ver langen zijn, als spr. eenige oogenblikkon gaat uitwijden over de waardigheid van het priesterschap. En do predikant toonde aan uit de woorden van de H. Schrift en van kerke lijke schrijvers de groote waardigheid van den priester, zooals deze zich openbaart in de macht om te prediken, de macht om te consacreeren en de macht om zonden te vergeven. Deze priesterlijke waardigheid vereischt van de geloovigen eerbied en gehoor zaamheid ondanks de menschelijke fouten, die den persoon van den priester aankleven. Want niet eeren we den pries- ten om zijn talenten, zijn karakter, zifn goede hoedanigheden, maar alleen om zijn waardigheid. Deze priesterlijke waardigheid legt den priester zelf zware verplichtingen op, ten opzichte van hen, die,dn de Kerk zijn, maar ook ten opzichte van de in dwaling doolenden, En daarom vraagt spr. ook dringend het gebed van do geloovigen voor hunne priesters -voor den nieuw-gewijde in het hijzonder, opdat hij de groote gave van het priesterschap ongerept en onge schonden mag bewaren als een waarach tig heilig priester. Do gewijde redenaar wensc.hl vervol gens geluk den eerbiedwaardigen herder der parochie, d:e na zoovele jaren van •zorg in dit ééne jaar drie zonen dér pa rochie hoopt te zien priester gewijd; zijn ouders, die nadat hun veel ontnomen is geworden, veel, zeer veel van God hebben terug ontvangen; en wendt zich ten slotte tot den priester zelf. En hij vraagt hem, om onder het hoogheilig Offer der Mis Gorl te smeeken, dat enkele druppelen van Zijn Kostbaar Bloed mogen neervallen op deze geheele paroclr'e, opdat zoo besluit Zijneer w. zijne zoo schoone predicatie wij allen mogen volharden in het goede en eens de blijde herinnering mogen vieren aan dezen jubeldag in bet faemelsch paradijs. Het zangkoor (directeur J. v. d. Meer; organist N. Wagenaar) is kennelijk goed geschoold. De M'ssa in honorem S. Tri- nitatis van H. Cuypers werd heel goed uitgevoerd; evenzoo de priestercantate van J. Haagh na de H. Mis. De solo's van de Mis werden vertolkt door deu heer M. A. Otten; de solo's van do pricstercantate door de heeren J. v. d. Meer, Th. v. d. Meer en Jac. v. d. Meer. 't Was goed gevoeld, dat onder het plechtig oogenblik, dat do neomist aan zijn familie de H Communie uitreikte, de muziek zweeg on de eerbiedige, huive rende stille door niets werd verbroken. Gisterenmiddag was er van 23 uur receptje in de Zusterschool, welke, 't be hoeft niet gezegd, zéér druk was bezocht. Het feest werd besloten met een plechtig Lof, waarbij de neomist werd geassisteerd door prof. Verhaar, kap. Vermeulen en den eerw. beer Bakker. Katholiek Roel of arends veen heeft een mooi feest waardig gevierd! E. Akerboom t In het Ziekenhuis te Leiden, waar hij Zaterdag een operatie had ondergaan, is Zondagavond overleden de heer E. Akerboom. Dë overledene was een ijverig bevorderaar van het katholieke socialo leven; hij was penningmeester van het plaatselijk comité der Kath. Soc. Actie, en secr.-penningm. van de landarbeiders ver. „St. Benedictus". Hij had zitting in het algemeene comité, ter voorbereiding van het op Paschen gevierde priesterfeest, dat hij zelf niet beeft mogen meevieren. De overledene bereikte den leeftijd van 31 jaar. Een gouden huwelijksfeest. Gisteren waren J. v. d. Hoorn (geboren in 1845) en C. Borst (geboren in 1852) vijftig jaar in den echt vereenigd. De Harmonie kwam het echtpaar, onder veel belangstelling, 's middags een aubade brengen. Beiden zijn nog heel kras. Bij de aubade stonden maar die kon op don duur niet tegen het klimaat en hij is gestorven. Ik heb bier nog een dier, wel niet tropisch, maar kwaadaardig genoeg. Hij deed een deur open en vertoonde een grooten tijger, die aan een ring aan den muur vast zat; het beest grijnsde en rukte aan den sterken ketting. Kwaadardig, zei de eigenaar, maar ik heb ze nog erger gehad en nu zal ik u als u wilt nog een exemplaar laten zien, die ik bezit. Het is een sinjeur uit West-Af rika. Hij deed nu de deur open van een groote schuur. Het was erg warm, door dat er een tamelijk groote petroleum kachel brandde en cr heerschte een on draaglijke muskusgeur. Het einde van de schuur was afgezet met zware ijzeren stangen en daarachter hurkte en bruinharig wezen. Het creatuur ging op eens rechtop staan, toen de twee mannen binnenkwamen en toen bleek het een enorm groote gorilla te zijn. De aap zag er neerslachtig en ontevreden uit; hij pakte een van de ijzeren staven en schud de die zaohtjes heen en weer. Savage merkte nu dat het rare geluid dat hij straks gehoord had, door dit dier werd gemaakt. Kom maar wat dichterbij, zed de Vogue, ik wou u dit dier eens goed laten zien. Een rilling liep Savage over den rug toen hij voelde dat de Vogue hem stevig bij 'den schouder vast greep. ze op He maat Her muziek meo té huppe len! v. d. Hoorn is gepensioneerd nacht waker. Tentoonstelling. Zondag len Paasch- dag waren in de Pancratiuszaal alhier vele genoodigden aanwezig om bij de ope ning van de Bloemententoonstelling tegen woordig te zijn. De Voorz. van deze ten toonstelling, de heer W. v. d. Zwet, opende de bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom tot de genoodigde leden, inzon derheid tot den EdelAchtb. lieer burge>- meester die bereid gevonden was deze ten toonstelling officieel to willen openen. Ver der deelde spr. mede dat de Eerw. heeren Geestelijken verhinderd waren bij de ope ning tegenwoordig te zijn. Hij sprak even wel zijn liartelijken dank uit aan den ZeerEerw. heer Pastoor die zoo welwil lend geweest was deze zaal te willen af staan en gaf vervolgens het woord aan den heer Burgemeester. Deze memoreerde dat hij het genoegen, om een bloemententoon stelling te mogen openen ook in 1923, had gehad cn wel in deze zaal. Spr. uitte toen den wensch dat die tentoonstelling nog door vele in de toekomst zou mogen ge volgd worden en thans na een klein half jaar staat spr. weer voor hetzelfde feit. Het verheugt spr. dan ook ten zeerste dat de heeren bloemisten den moed hebben getoond om de omgeving te laten zien, wat de bodem zooal in dit jaargetijde op ge bied van bloemen kan voortbrengen. Spr. sympathiseert zeer met het streven van de heeren, omdat het doel ten goede komt aan de plaats zelf daar het streven van de Roe- lofarendsveenders toch is om de cultuur zoo intensief mogelijk te maken. Ook doet het spr. goed te hebben gelezen dat deze tentoonstelling nog een nevendoel heeft n.l. dat het eventueel batige saldo ten goede komt aan het Wit Gele Kruis, ten bate van de tuberculosebestrijding, want dit is zoo hoog noodig in ons dorp. Na het uit spreken van den wensch dat 't den heeren bloemisten in elk opzicht goed moge gaan en deze tentoonsetlling veel tot den bloei van do plaats moge bijdragen verklaarde spr. deze tentoonstelling voor geopend. Hierna werd aan de genoodigden gelegen heid gegeven om de ingezonden bloemen te bezichtigen en we moeten ronduit ver klaren dat de ingezonden bloemen, waar onder tulpen, narcissen enz., schitterend zijn en werkelijk een kijkje waard. De twee eerstvolgende Zondagen zal de ten toonstelling der bloemen weer voor een ieder to bezichtigen zijn, zoodat we hopen dat er een druk gebruik van gemaakt zal worden. Ook wij wensclien den heeren bloemisten succes met hun onderneming en we hopen van ganscher harte dat het doel van de heeren n.l. de liefde voor het vak aan te kweeken en meer bekendheid te geven aan de verschillende soorten van bloemen in alle opzichten bereikt moge worden. WOERDEN. EERSTE FLECHTIGE H. MISSEN. Wel mogen de slanke torenspitsen van de St. Bonaventura-kerk in deze dagen triumpheerend omboog wijzen en mag het orgel zijn sonore tonen door de ruime ge welven laten spelen, zoodat het al jubel klank is in de Franciscanerierk. Want zelden zal het Paasch-alleluja met meer geestdrift zijn gezongen dan door de vier neomysten, allen zonen der parochie, die op dezo Paaschdagen hun Eerste Plech tige H. Mis daar opdragen. Een zeldzaam feest: vier jonge priesters uit één paro chie, die te samen op 30 Maart j.l. gewijd werden in de kloosterkerk te Weert. Het zijn wij hebben ben reeds genoemd, toen wij het feest aankondigden fr. Sopbonias Balvert O.F.M., fr. Fiorïanus Groen O.F.M., fr. Crispinus Smits O.F.M. en fr. Castus Vermey O.F.M. Zaterdag, des middags om kwart voor 3, werden z!5 van het station afge haald, waar zij op het perron werden ver welkomd door den pastoor van de paro chiekerk pater F. M. Megens, pater No- lascus v. Vliet, gardiaan van het Francis canerklooster, pater Joosten cn pater v. d. Boezem. Daarna ging het in een sloet door het stadje. Voorop reden 6 priester studenten, getooid met geel-witto sjerpen, te paard, waarna volgde de muziek van den R.-K. Volksbond met het vaandel cn tenslotte vier landauers, waarin de pas gewijde priesters met hunne ouders en de geestelijkheid hadden plaats genomen. Uit vele huizen was de driekleur gesto ken als een fleurige welkomstgroet. HOOFDSTUK XIX. Een vreeselijke ontmoeiing. Savage begreep dadelijk den toestand. Er was niemand op dó boerderij dan de doofstomme jongen, hij was feitelijk al leen met de Vogue en den gorilla. Het reusachtige beest achter de tralies keek met versufte belangstelling naar hen, maar zijn boosaardigheid kwam uit in het demonische geluid dat hij deed hooren, 4 Kom wat dichter bij, herhaalde de Voguo, op zoo'n afstand kan men hem niet goed zien.' En hij greep tevens den detective steviger vast. 4 Laat mij los, riep Savage en in een oogenblik waren zij aan het vechten en be gon er een vreeselijken strijd. Zij kampten beiden om hun leven, want de Vogue bad den man van de Wet in Savage herkend. Savage was sterk, maar niet zoo sterk als deze schelm. Als men er buiten bad gestaan, zou men heel weinig gedruisck hebben gehoord, alleen het stampen van voelen en het luide grommen van den go rilla, die met één groote hand een staak van het hekwerk vasthield, terwijl de an dere lange arm tot op den grond neerhing en hij aandachtig naar de vechtenden keek Iemand die buiten luisterde zou alleen deze geluiden hebben gehoord, die een volle minuut aanhielden. Toen volgde een korte stilte en daarop weerklonk een gil die de duiven welke op het dak zaten, van schrik deed opvliegen. De Vogue had langzaam stap voor stap Savage naar de kooi toe geduwd en toen met een laatste inspanning van krachten had hij hem tegen de tralies geworpen en Bij de pastorie werd de stoet ontbonden Op len Paaschdag droeg de Wel-i eerw. pater Soponiaa Balvert O.F.M. als oudste van de vier jonge priesters, zijn Eerste Plechtige H. Mis op, daarbij geas sisteerd door pastoor Megens O.F.M. als presbyter assistens, fr. Crispinus Smits O.F.M. als diaken en fr. Castus Vermey, O.F.M. als subdiaken, terwijl als ceremo^ niarius fungeerde fr. E. Kraaivanger O. F.M., kapelaan te Gouda. Het priesterkoor van de kerk was fees telijk versierd met groen, waartusschen witte bloemen hun kopjes beurden, terwijl vanaf bet gewelf gele en witte breede lin ten neerhingen in den vorm van een bal dakijn. Vóór in het middenpad prijkte een keurig bloemstuk, waarvan groote Aronskelken het voornaamste bestanddeel uitmaakten. Het zangkoor voerde op uitstekende wijze de twee-stemmige Mis van Hoyd uit, gedirigeerd door p. dr. Cec. Huygena O. F. M. Na het Evangelie beklom de Eerw. pa ter Kraaivanger den kansel. Spr. had tot tekst gekozen do woorden van den Psal mist, waarmede de Kerk zoo heerlijk juicht in dezo dagen: „Dit is de dag, dien de Heer gemaakt heeft; laten wij daarop jubelen en ons verblijden". Naar aanlei ding van deze woorden zette de gewijde redenaar uiteen do grootte van het feest van Paschen. Christus is opgestaan uit de dooden en heeft zijn volk verlost uit do slavernij van den Satan. In aansluiting met dit feest, schetste spr. vervolgens de verbeven waardigheid van den priester, welke zich uit in de bediening der Sacra menten, maar vooral in het opdragen van het H. Misoffer. Zich vervolgens wendend tot den neomyst wenschte hij hem en zijn familie geluk met deze uitverkiezing en sprak een hartelijk woord van deelneming tevens, omdat het den vader van den pas gewijde niet meer gegeven mocht zijn deze plechtigheid bij te wonen. De waar dige man was onlangs overleden. Spr. eindigde met den wensch, dat nog zeer vele aanwezige ouders het geluk zouden mogen hebben, een hunner zonen aan het altaar des Heeren te zien. Des avonds te 5 uur had een plechtig Lof plaats, warbij de Weleerw. pater Bal vert als agens fungeerde, geassisteerd door de Weleerw. hoeren Smits cn Ver mey, resp. als diaken en subdiaken. Op den 2en Paaschdag was het de Weleerw. fr. Florianus Groen O.F.M. die zijn Eerste Plechtige H. Mis ia de parochiekerk opdroeg, met assistentie we derom van pastoor Megens O.F.M. als presbyter assistens, fr. Castus Vermey O. F.M. als diaken, fr. Sopbonias Balvert O. F.M. als subdiaken en fr. v. d. Boezem O. F.M. als ceremoniarius. Het zangkoor voerde uitmaal de 3-stem uiige Mis van Cuypers uit, evenals op de overige dagen onder leiding van p. dr. Huy gons. De feestrede werd gehouden door pater gardiaan Nolascus van Vliet, naar aanleiding van de beginwoorden van Psalm 125: „Ik wil mijn handen was- schen onder do onschuldigen en treden in de omgeving van uw altaar, Heer'. Toen de profeet Samuel naar Bethlehem ging om een koning te zalven voor het volk Israël, vroegen de inwoners den pro feet: Is uw komst vredelievend? De Eerw. spreker vergelijkt den jongen priester met Samuel en vraagt ook hem: I's uw komst vredelievend? Het antwoord kan^iiet anders luiden dan bevestigend, want de priester is aangesteld om den vrede te brengen aan de wereld. Niet zoo- als de wereld die verlangt of geven kan, maar de vrede van de ziel met God. Evenals Samuel kan ook de jonge pries ter antwoorden, dat hij gekomen is om •te offeren. Een offer, dat niet vergeleken kan worden met dat van Samuel Spr. schelst dan de groote beteekenis van het H. Misoffer cn noodigt allen uit, dikwijls dit hoogheilig Offer bij te wonen. De dag werd gesloten met een plechtig Lof met den Weleerw. pater Groen O.F.M. als agens en de Weleerw. paters Smits en Vermey als diaken en subdiaken. De 3e Paaschdag begon vanmor gen met een plechtige uitvaart/des mor gens te half 9. De Weleerw. pater Walterus van den Biggelaar O.F.M. was lezer da gen in het klooster gestorven. Hij werd grafwaarts gedragen even voordat de der- hield hij hem daar. Het was een vreese- lijk oogenblik. Savage stond daar naar adem hijgend en hij voelde de harige hand van den gorilla over zijn nek strijken. En toen op eens sprong hij op zijde en was vrij. Do gorilla had de hand van de Vogue gegrepen. De groote, welgevormde witte hand was vastgegrepen bij den pols en do aap trok die door do tralies in do kooi; dan volgde de arm. Do Vogue, die den detective bad moeten loslaten, uitte geen enkelen kreet en zei geen wood, hij kèek alleen verwon derd en verschrikt naar het beest. De go rilla bekeek de hand en den arm van alle kanten en trok toen eens zachtjes aan den arm als om den man over te halen -om hij hem in de kooi te komen. De Voguo deed. nog een poging om zijn hand terug te trekken, maar dit scheen onmogelijk. De aap liet een luid gebrul hooren, zclto zijn grooten voet onder tegen do tralies en trok uit allo machttot de arm van do Vogue krakend uit den schouder was ge rukt, en de misdadiger armloos voor da tralies neerviel. Wie hoeft geholpen om Goldberg le vermoorden? vroeg Savage, die nu op zijn knieën lag bij den stervenden man. Da man keek op. Een uitdrukking van doode- lijken haat verscheen op z'n gelaat en luide zeido hij: Kiriak. Het was zijn laat ste woord. De groote lichtblauwe oogen gingen dicht en een rilling voer hem door de ledqja. Dat was alles. De duiven, die van den gil waren geschrokken keerden I terug en koesterden zich in den zonne schijn. Savage kwam de schuur uit en wischte zich het zweet van het voorhoofd In den moestuin zag hij den doofstommen

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3