mmmLAm 15e Jaargang. - DINSDAG 22 APRIL Ï924 - No. 444G peABONNEMENTSPRIJSbedraagt bi] vooruitbetaling jToor Lelden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal. {Franco per post t 2.95 per kwartaal, pet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonnee ver krijgbaar tegen betaling van 50 cL per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone ad vertentlën 30 eent per regel< Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het :i dubbele van het tarief berekend. a Kleine advertentlën, van ten hoogste 80 woorden, waariQ betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver* huur, koop en verkoop 10.50. Dat nummer bestaeft uit twee bladen. Ontwerp Algemeen Kiesreglement. •Zooals bekend, heeft de vergadering van den Algemeenen Bond van R. K, Bijleskies- tringorganisaties in Nederland verworpen het door het Bestuur naar aanleiding van het- rapport-Barge gedane voorstel, om den leden der Kiesvereeniging gelegenheid te geven, bij de verkiezing van Tweede-Kamer leden naast het politiek advies vrije lijs ten" in te dienen, welke lijsten uit verschil lende kieskringen zouden kunnen worden gecombineerd. i De vergadering wilde echter niiet aan die ,vrije lijsten", maar toch 'behouden de mo gelijkheid voor minderheden om over de grenzen van éénen kieskring heen een Can dida at een kans te geven. De heer mr. A. v. Rijckevorsel verklaarde zulks on mogelijk: of het een of het ander. Hij heeft echter desondanks* met de heeren ir. M. Bongaerts en A. v. <1. Kallen willen deel uit maken van een commissie, welke zou trach ten in den bedoelden zin een ontwerp-kiea- reglement samen te zetten. Deze commissie is nu gereed gekomen met haar arbeid, waarop het Bondsbeetuur, na eenige wijziging, zijn sanotde heeft ge geven. Heeft nu de heer v. Rijckevorsel gelijk ge had met zijn bewering, dat wat de Bonds vergadering wenscht© een onmogelijkheid was of is het resultaat van den arbeid der commissie, waarvan hij zelf deel uit maakte, gestegen boven zijn verwachting. Bij een oppervlakkige lezing van het in gediende ontwerp zou men onmiddellijk tot het tweede besluiten: de „vrije lijsten" zijn »r niet meer en toch kan eenzelfde min derheid, vei spreid over meerdere kieskrin gen, tot één geheel komen. Maar bij wat verdere beschouwing ziet men, dat wat in de plaats is gekomen van de verbinding van „vrije lijsten", n.l. de verbinding van, laten we zeggen: „vrije na men", eigenlijk in wezen hetzelfde is. Ter bondsvergadering werd gevreesd, dat, wanneer het vrije-lijsten systeem zou wor den ingevoerd, dit zou medebrengen eèn groot gevaar van organisaties in de or ganisatie ter voorbereiding van en propa ganda voor de vrije lijsten. Dat gevaar blijft nu hetzelfde; wat voor 'ij s ten-groepen gevreesd werd, is ook o.i. gelijkelijk te vreezen voor name n-groe- pen. Wij moeten echter erkennen, dat er een vo r m -verschil is met het systeem van het rapport-Barge en een vorm-verschil van beteekenis. Het lijsten-stelsel zou ook ons inziens heel gemakkelijk den waan brengen, dat de daarop vermelde personen staan gehéél af gescheiden van de door de Kath. Staats partij geadviseerde .candidaten zou oi. gemakkelijk den schijn van principieel© ver deeldheid en algeheele splitsing opwekken. Volgens het rapport-Bongaerts nu vormen tie geadviseerde candidaten te zamen met de andere één 1 ij s t. Verder zal ook waarschijnlijk een na- m e n-combinatie, als zoodanig minder aanleiding geven om te gaan spreken van partijen in de partij dan 'n 1 ij s t e n-combi natie. In wezen is dus oi. wat het rapport- 'Bongaerts nu voorstelt hetzelfde als wat het rapport-Barge voorstelde er is ech ter een o.i. wel belangrijk vorm-verschil. Maar wij moeten hier bijvoegen, dat dit vorm-verschil ook nog medebrengt een verandering, die ons een verslech tering lijkt voor de bedoelde minder heden in dien zin, dat wie van het politiek advies wil afwijken zal kunnen stemmen op slechts één naam en niet op zooveel namen als het politiek advies bevat Wie op het politiek advies stemt, stemt dii geheel en ongewijzigd. Wij gelooven, dat zulks in het systeem- Bongaerts moeilijk anders zou kunnen. Maar het is toch ten slotte o.i meer dan een theoretisch vorm-verschil met het lijs- ten systet'w van het rapport-Barge! Beide systemen zijn dus, naar onze mee ting, in wezen hetzelfde; en in vorm heeft het eene zoowel voor als tegen op het andere. Wij hopen, dat een nauwkeurige bestu- deering van het ontwerp er toe moge lel den, dat de Bondsvergadering, na aanbren ging van eventueel© verbeteringen het zaf kunnen aanvaarden. BUBTEHLflBiP De Rapporten der Deskundigen. Berlijn's medewerking. Wetsontwerpen reeds In voorbereiding. Van bevoegde zijde wordt gemeld, dat de Bijksregeering reeds bezig is met de voor bereiding van wetsontwerpen in verband wet de besluiten, die de Commissie van Herstel in zake de rapporten der deskun digen heeft genomen. De Franschen minderen hun eischen. Preciseering gewenscht. In Fransche kringen schijnt men te wen- schen dat de Commissie van Herstel het Donderdag genomen besluit tot goedkeu ring van de conclusies der experts en tot aanvaarding van de daarin aangegoven methodes, completeert en preciseert. In het bijzonder, welke de taak der G. v. H. en welke die van de geallieerde regeeringen en van Duitschland is, bij de toepassing van het geheele plan. De ex perts hebben slechts vastgesteld, dat do Commissie van Herstel algeheele volmacht hoeft, ten opzichte van zekere détails in zake de organisatie van het plan, doch de Commissie zal onmiddellijk de preciseering moeten completeeren. De experts hebben de fundamenteelen stelregel opgesteld, dat de Fransche Bel gische organisaties in het Roergebied zul len worden opgeheven of gewijzigd in die mate, als zij de economische eenheid van Duitschland belemmeren, doch alleen, in dien Duitschland het plan ten uitvoer zal Op grond van dezen maatregel zal dus aan Frankrijk en België kunnen worden vorzocht de economische panden in het Roergebied te vervangen door een meer uitgebreid'controlo-systeem, op voorwaarde dat de Duitsche regeering, door de aan neming van wettelijke bepalingen, de orga nisaties sticht, noodig voor de vestiging van do Emissie-bank en die maatschappij tot exploitatie van de spoorwegen, over gaat tot het afstaan van de industrieels waarden en de belastingen verhoogt. Alvorens de thans toegepaste pressie middelen te laten varen, wenscht Frank rijk een overeenkomst met zijn geallieer den, inzake eventueele sancties, in geval Duitschland alsnog in gebreke zou blijven de nieuwe bepalingen ten uitvoer te De houding van den Reichslandbund. De machtige Duitsche Reichslandbund die het grootste deel van den Duitschen landbouw omvat, heeft het deskundigen rapport aan een onderzoek onderworpen en vindt er slechts weinig goeds in. In het bijzonder acht zij den landbouw er door Desniettemin schijnt zij toch niet tegen aanneming te zijn, onder voorwaarde, dat de economische en de politieke kwesties, die op een oplossing wachten, niet van el kander gescheiden worden. Duitschland. Uit de mijnindustrie. Nieuwe eischen der mijn- werkers. Nu de Micumcontracten verlengd zijn op een basis, waarbij de mijnen voor hun herstel-leveringen vergoeding zullen krij gen, zijn de mijnwerkers een nieuwe toon beweging begonnen. De betreffende eisch tot loonsverhooging van 30 pCt. zal thans op 23 April door een scheidsgerecht worden behandeld, en indien hij wordt afgewezen, zal een be roep worden gedaan op den rijksminister van arbeid. De „Union der Hand- en Kopfarbeiter", een uiterst linksche organisatie der mijn werkers in het Roergebied, heeft intus- schen nieuwe looneischen voor alle Duit sche mijnwerkers gesteld, die nog veel verder gaan dan die der mijnwerkers in het Roergebied, In den vorm van een ulti matum wordt geeischt: de zoven-urige werkdag, 30 pCt. loonverhooging hoven de werkelijke vredes-loonen, en 14 dagen vacantia In een resolutie, die aan de mijn werkers van Frankrijk, Engeland, Italië, België en Tsjecho-Slowakije is gezonden, worden deze verzocht de algemeene sta king te ondersteunen. Indien de loon eischen niet worden vervuld, zal de alge meene staking in geheel Duitschland wor den afgekondigd. Hierbij valt op te merken, dat <Ie „Union" in den laatsten tijd wel een groot aantal leden heeft gewonnen, maar toch vormen de christelijke, de meerderheids- socialistische en de Hirsch-Dunckersche organisaties tezamen nog een gTOote meer derheid, zoodat de „Union" op zijn hoogst partieele stakingen zou kunnen bewerken. De bovengenoemde andere drio gToepen zijn op het oogenblik sterk tegen staking. Het conflict In den scheepsbouw. De werkgevers der Hamburgsche scheepswerven verklaren, 'dat hun be drijven van 23 April af weer voor de werk willigen zullen worden geopend Een vergadering der werfarbeiders be sloot ©venwel den werknemers te advisee- ren het aanbod van de hand te wijzen en den strijd voort te zetten. Communistische- argumentatie, In een sociaal-democratische vergade ring te Dusseldorf werd de Rijksdagafge vaardigde Henke door communisten, die van de galerij stoelen naar beneden wier pen en naar het sprekersgestoelte drongen vrij ernstig verwond. In het gebouw der sociaal-democratische vak veroeni gingen werd een partijsecretaris door communis ten met boksijzera zwaar gewond. Met Paschen uit! Bloedig gevecht tusschen nationalisten en communisten De regenachtige en gure Paaschdagen hebben de meeste Berlijners thuis, althans in de stad gehouden. Slechts de zeer enthousiaste en energieke Wandervögel zijn er toch op uitgelrokken en lieten hun enthousiasme door het weer niet bekoelen. Dit bleek o.a. te Bückouw, een plaats waar de Berlijners Zondags gaarno heen gaan, Daar is dezen Zondag een formeelen veld slag tusschen communistische en rechts- radicale Wandervögel geleverd. Een van de rechtschen werd daarbij gedood, ter wijl een communist zwaar werd gewond. Om van de andere gewonden maar niet te spreken. Ten slotte kwamen de veldwach ters tusschen beide en slaagden er in, een paar communisten te arresteeren en naar het politiebureau te brengen. Daarop be legerde de overige communisten 't politie bureau tot dat hun kameraden waren uit geleverd. Engeland. De staking van werfarbeiders te Southampton. Woensdag wordt het werk hervat. Een vergadering van scheepswerfarbei ders en bankwerkers te Southampton be sloot bijna met algemeene stemmen Woensdag het werk te hervatten. De tentoensteiiing van Wembley. De openingsplechtigheid. Aan de tentoonstelling te Wembley is ook gedurende de feestdagen met koorts- achtigen haast door 12.000 man voortge- werkt, opdat zij op den openingsdag, a.s. Woensdag, gereed zal zijn. Het program der opening is thans be- bekend gemaakt. Van half elf tot kwart voor elf zullen de militaire kapellen en ©erewachten zich voorstellen en uitvoerin gen geven. Om kwart over elf zal de prins van Wales aankomen en ontvangen wor den met het volkslied, door alle kapellen gespeeld. Om half twaalf zal de koning aankomen, ontvangen met -fanfares van de bereden trompetters van de lijfwacht. Yijf minuten later zal de prins van Wki- les als president der tentoonstelling een rede houden, waarop de koning om kwart voor twaalf zal antwoorden. Vervolgens zal de bisschop van Londen een gebed uit spreken, waarna automatisch alle vlaggen tegelijkertijd zullen worden ontplooid en de koning de tentoonstelling officieel voor geopend zal verklaren. Aan het einde der plechtigheid zal een dochter van den mi nister van koloniën, Thomas, de koningin een bouquet aanbieden. Den koning zal een gouden globe worden ten geschenke gege ven. Om kwart over twaalf zal de plechtig heid zijn afgelo.open. Oostenrijk. Een opzienbarend ontslag. Zimmerman maakt ernstige bezwaren. Groot opzien is te Weenen gewekt door het ontslag van den bezuinigingscommis saris Hornik, die belast was met de orga nisatie van het ontslag der ambtenaren. Dit ontslag dreigt tot een inoident te worden. De bedoeling is, dat hij vervan gen zou worden door een Comité van Acht en nu heeft mr. Zimmerman bezwaar gemaakt, in do eerste plaats, wijl Hornik een uitmuntend ambtenaar was en voorts omdat zijn vervanging door acht anderen do begrooting te zwaar zou belasten. Mr. Zimmerman is van meening, dat Hornik niet to vervangen is en dat hij de aangewezen man is, om do bezuinigingen ten einde toe door te voeren. Ook de bladen zetten hun scherpe cri- tiek tegen de regeering voort en verklaren dat er blijkbaar intrigues zijn gesmeed tegen dr. Hornik door de hoóge ambtena- ren. De „Neuo Freie Presse" zegt zelfs, dat het nu maar te hopen is, dat het hooge aanzien, waarin de bondskanselier, die Hornik tot heengaan dwong, groot genoeg zal zijn, om te voorkomen, dat deze maat regel het kabinet al te zeer verzwakt. Verdere bezuinigingsmaatregelen wor den thans niet meer verwacht Het werk van Hornik wordt zeer geroemd. Vooral wordt erop gewezen, dat hij, zij het al niet in Weenen, waar wellicht de bureau cratie wat te sterk is, dan toch in ieder geval op het land, tal van ambtenaren in den tijd van den grootsten woningnood aan woningruimte heeft geholpen, door eenvoudig geschikte woonruimte vrij te maken. O.a. deed hij dit door zeven mil- lioen K.G. oude acten, die in een gebouw waren opgeslagen, te verkoopen als oud papier. Dr. Hornik schijnt thans van plan, zich in de journalistiek te begeven, ten einde langs dezen weg aan de saneering mede te werken. Italië Gevecht tusschen Fascisten en Communisten te Nice. Ter gelegenheid van den kerkelijken dienst te Nice, ter nagedachtenis van den vermoorden fascist Bonservezi en de zegening van het fascistische vaandel, had Maandagmorgen een gevecht plaats in het oude stadsgedeelte van Nice, tus schen communisten en fascisten. Er vie len verscheidene gewonden. Albanië Nieuwe moorden op vreemdelingen Aan de „Lokal Anz." wordt uit Athene gemeld dat, blijkens een mededeeling der Grieksche militaire autoriteiten in Epirus aan den minister van Oorlog, in het woud nabij Tirana twee lijken zijn gevonden van Amerikanen, die door Alhaansche bandieten zijn vermoord. Het aantal kor telings vermoorde Amerikanen zou dus vier bedragen. Volgens de jongste berichten zouden de slachtoffers twee Amerikaansche toeris ten uit het gezelschap van den bankier Pierpont Morgan zijn. De moordenaars bende zou uit 15 man hebben bestaan. In officieele Albaansche kringen is men over bet gebeurde zeer ontdaan. Rusland. Trolskl te Moskou teruggekeerd Trotski is uit den Kaukasus te Moskou aangekomen. Hij heeft het volkscommissa riaat van Oorlog weder op zich genomen. De pest in het Wolgagebied De gezondheidscommissie der sovjet heeft 250.000 goud roebei toegestaan en de mobilisatie van alle Russische artsen ge last ter bestrijding van de pest, welke ge heel Kaukasië bedreigt en in het Wolga- g'bi'-l zich sterk uitbreidt. China. Een succes voor Sun-Yai-Sen? Draadiooze berichten uit Hongkong te Londen ontvangen, melden dat dr. Sim- Yat-Sen, de president van Zuid-Ghina, de noordelijke strijdkrachten op de vlucht heeft g^d reven en de stad Amoy heeft be zet. Amerika. De nieuwe immigratie'wet De Senaat en het Representantenhuis zijn het eens geworden over do ïmmigra- tie-quota, n.l. 2 pet. op den grondslag der volkstelling van 1890. Het Nederlandsche quotum wordt hier door verminderd van 3602 tot 1637 per jaar, met ingang van 1 Juli, als de gehee le wet wordt goedgekeurd. Geen repressailles van de zijde van Tokio Volgens een officieel bericht uit Tokio zal de Japanscke regeering geen maatre gelen tegen de Ver. Staten gelasten en ook geen aandacht schenken aan de oor logszuchtige houding der ultranationalis- tische Japansche peis. Geen veto van Goolidge Naar draadloos uit Washington wordt bericht, heeft president Coolidge besloten, geen gebruik te maken van zijn recht van veto. ALGEMEEN KIESREGLEMENT. Het ontwerp. De Algemeene Vergadering van den Al gemeenen Bond van R.-K. Rijks kieskring organisaties in Nederland zal worden ge houden op Vrijdag 30 Mei des avonds te 7 uur en op Zaterdag 31 Mei des morgens om kwart voor 10 uur. Het voornaamste punt van de agenda die wij morgen in zijn geheel zullen op nemen is het nieuw voorgestelde ont werp kiesreglement. Wij laten hier in enkele groote trekken volgen wat iedere Katholieke kiezer er van weten wil in ons volgend nummer plaat sen wij het geheele concept Het ad viseer end College be staat uit het bondsbestuur, door iedere kringorganisatio aangevuld met zoovele personen als zij reeds vertegenwoordigers in het bondsbestuur telt. Vóór het aanwijzen van candidaten voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal door de leden der kiesvereenigingen, vergadert 't adviscerend College ter bespreking van de a.s. ver kiezing, van het aantal zetels, dat voor de R.-K. Staatspartij in eiken kieskring kan worden verwacht en van de te stellen can didaten. De afgevaardigden der kringorganisaties brengen van deze vergadering verslag uit aan hunne kringorganisaties. De afgevaar- KET VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Frankrijk wenscht een meer nauwkeu rige omschrijving van het advies van de Commissie van Herstel. Een actie van de communistische mijn werkers In het Roergebied. Opzienbarend ontslag van een bezuinU gingsambtenaar te Weenen. Gevecht tusschen fascisten en commu nisten te Nice. President Coolidge zal geen gebruik ma ken van zijn veto-recht tegen de immi- gratiewet. BINNENLAND. Een nieuw ontwerp van een algemeen Kiesreglement voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Wijzigingen in da onderwijs-wetgeving. Veranderingen in het oorspronkelijk# plan. Het congres der S.D.A.P. Meenings- verschi! over den 8-urendag. Te Groningen is plotseling overleden de heer Mr. Dr. E. van Ketwich Verschuur, burgemeester aldaar en lid der Eerste Ka mer. Gevallen van sabotage op de spoorwe gen? (Gemengde Berichten). Duitschland heeft den voetbalwedstrijd tegen Nederland, gisteren te Amsterdam gespeeld, met 1—0 gewonnen. (Sport) OMGEVING. Plechtige Eerste H. Missen te Roefof- arendsveen en te Woerden. digden van de kiesvereenigingen brengen vervolgens daarvan verslag uit aan hunne kiesvereeniging. De kiesvereenigingen en de leden der kiesvereenigingen worden in de gelegen heid gesteld voorloopige aanwijzingen van candidaten voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer in to dienen. Het politiek advies wordt ge geven door het adviseerend College. Het politiek advies bestaat voor eiken kieskring uit eene lijst van candidaten, ten getale van ten minste de helft en ten hoogste het tweevoud van het aantal ver moedelijk te vernachten zetels. Binnen vier weken na het uitbrengen van het politiek advies wordt in de kies vereenigingen gestemd. Het lid van de kiesvereeniging ontvangt ter plaatse der stemming een stembiljet waarop, in ééne rij onder elkander voor komen het politiek advies voor den kies kring, benevens, in alphabetische volg orde, de niet op het politiek advies ge plaatste candidaten. Het stembiljet is zoodanig ingericht dat op het politiek advies in zijn geheel en op elk der op het stembiljet voorkomende candidaten kan- worden gestemd. Elk lid eener kiesvereeniging brengt eena stem uit; stemt derhalve het politiek advies of een der candidaten. Het bondsbestuur maakt den uitslag der stemming op. Het onderzoekt allereerst oi er candi daten zijn, die in meer dan één kieskring zijn candidaat gesteld en het rangschikt die candidaten groepsgewijze, naar de vol gende indeeling: Groep I Noord-Brabant en Limburg. Groep n Gelderland, Utrecht, Overijssel, Drenthe, Groningen en Friesland. Groep in Noord-Holland, Zuid-Holiand en Zeeland. Do steminen in het geheel van elk der drie groepen op één zelfden candidaat uit gebracht worden te zamen gesteld. En dan wordt er berekend, of en zoo ;a waar die candidaat moet worden ingescho ven tusschen de candidaten van het polilick advies. v Ziehier een korte samenvatting van het reglement; wij verwijzen verder naar een driestar in dit nummer. WIJZIGING LEERPLICHTWET EN LAGER ONDERWIJSWET. Geen opschuiving van den tcelatmgs- leeftijd. Vrijheid voor het zevende leerjaar. Assistenten. Aan de Memorie van Antwoord op heli Voorloopig Verslag der Tweede Kamer betreffende het welsonlworp tot wijrigmg van de Leerplichtwet en van de Lager onderwijswet JOJO ir. het volgendt ont-^ ^Do Minister was saavaiiJceUjV van o»n deel, dat het. K. IJ. van 19 Januari l-.A dat den leeftijd voor toelating der tim.a- ren tot de scholen voor lager onderwijs mot een jaar opschuift, en daarnaast ho* in het leven roenon van een corps krachten, dat een eenvoudiger opleiding

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1