No. 4439 15e Jaarganc?. ZATERDAG 19 APRIL 1924 Ste %mdé ohe Be ABONNEMENTSPRIJS be draagt b(] vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal. 3Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal Franco per post I 2.95 per kwartaal (Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonnéte ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit biad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen ii. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone sdveriontl9n 30 cent per regels Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. 3 Kleine adverfentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver» huur, koop en verkoop f 0.50e Dit nummep bestaat uit vijf bladen, waarondep het Geïl lustreerd Zondagblad. PASCHEN. Ik ben de Waarheid, de Weg, het Leven t De Waarheid was met geweld uit gedoofd, haar leege lamp begraven in het grafdonker. De leugen had rondom de wacht betrokken, en het graf verzegeld met het zegel van valschheid en laster. De onverschilligheid negeerde het feit, bleef doodzwijgen: wat is waarheid? Kleinge- loovigheid was afgedropen, tastte in liet duister, bange twijfel in de ziel. De Weg, in het begin van de Goede Week zoo gebaand met kleeden en ge spreide mantels, zoo afgezet met Hosan na's van menschen en het zwaaien van palmen, was op het einde onbegaanbaar geworden van heerbaan tot kruisweg, waar geeselriemen zwaaiden en menschen cm bloed riepen. Tenslotte was de Weg doodgeloopen in 'n kale, ondiepe berg spelonk. Achtervolgens overal, tot zelfs bij het roemloos einde van de laatste statie, volgelingen nergens tenzij uit de verte. Want wankelmoedigheid had zich angstig opgesloten, zonder hoop: het was het doode punt: waarheen nu? do Weg liep niet verder. Het Leven, waaruit alle leven was opgebrond, dat altijd nog maar overvloe diger leven beloofde, dat Leven was in eens uitgeleefd, dood, begraven. De Kaïns" schaamden zich niet bet lijk van hun broeder te bewaken, hun zielen doodver- kild van. haat. In de zwakke Apostelzielen kwijnde het leven der liefde; slap hingen do ranken neer, zo misten het levenssap van den wijnstok; verwelkende liefde- maakte hun ziel schijnlevend, schijndood. De Waarheid verdonkerd, de Weg af gesneden, het Leven gedood; onder de menschen van goeden wil het geloof in twijfel, de hoop in kleinmoedigheid, de liefde kwijnend. Maar Paschen beteekent voorbijgang. Voorbij is de oude Schepping, voorbij do laatste Sabbat, de Godsrust in een graf. Het werk der Herschepping begint: op tien morgen van den eersten dag der week spreekt God: Het worde licht. En terwijl het oude licht nog niet uitkomt boven den ouden tempel, breekt het nieu we licht ineens met zijn krachtstralen door rotswand en sluitsteen van den tem ped van het graf: „de W*aarheid is uit de aarde opgestaan". De wereld schokt en beeft, als zij uit haar donkere boezem het Lumen Ghristi, do Y/aarheid, ziet rijzen: de leugen vlucht van het lichtgraf der Waarheid, kan het licht niet verdragen, zoekt het donker en lastert verder. Kleingeloovigen komen om de laatste eer aan de doode Waarheid te bewijzen, maar zij weten met den steen geen raad. Zelf uit eigen macht kunnen zij den sluit steen niet wegwentelen, die hun geloof begraven houdt. Engelen komen om den steen van het graf en van hun ziel weg to nemen; en open gaan hun zielen en ze. zoeken: Waar hebt go Hem gelegd? Daar opeens slaat de verrezen Y/aarheid vóór hen, het Lumen Ghristi sproeit alle twij fel uit de hoeken der ziel: Rabbohi! Mijn Heer en mijn God'- Het geloof is uit zijn graf opgestaan en zingt het eerste Alle luja' Ook de Weg is nu weer open en ge baand: Zeg aan do Mijnen dat Ik hen voorga naar Galilea. En vol troost en vertrouwen volgen Hem do Zijnen cn hun hart is brandend in hen, terwijl Hij op den weg tot hen spreekt. De dood is zijn prikkel kwijt, de Weg loopt door tot in den Hemel. De Eer steling onder de ontslapene is verrezen.En, gevolgd door de oude rechtvaardigen, die riet verder konden op hun weg, stijgt Christus de Weg op, kaarsrecht naar de rechterhand des Vaders. Nu de Weg een eeuwig verschiet heeft geopend, is de hoop verrezen in de Apos- telziel, verrezen om nooit meer te sterven. De hoop op de verrijzenis des vleesches zingt hooger en luider het tweede Alleluja Het Leven heeft den dood onschade lijk gemaakt, door Zijn opstanding lot een nieuw en heerlijker leven. Maar Hij behoudt Zijn doodwonden, als openingen waaruit de levensstroom der goddelijke liefde over de Zijnen kan neervloeien: Zijn Hart vooral, do brandovon van lief de, wil het middelpunt aller harten zijn; van Zijn volheid hebben al de Zijnen ont vangen. Zij krijgen op den Paasclidag het middel om altijd het leven der liefde te herwinnen: de Biecht. Het Leven laat zich kennen en genieten bij het breken des broods, bij het Sacrament van leven en liefde. In den Paaschtijd ontvangen do Apostelen macht en hevel om alle schepsel ie doopen tot het nieuwe leven, het Sa crament van geboorte. Niet alleen het leven is Christus, maar: de Verrijzenis en het Leven! En warme liefde ontroert in de Apostelziel, loopt over in tranen: Heer Gij weet, dat ik U liefheb, tot drie maal toe betuigd. En de liefde, verrezen in heerlijkheid, zingt nog hooger en nog luider, het derde Alleluja. Met Paasclibeste ziel willen ook wij het feest van herrezen Waarheid, Weg en Le ven maken tot een feest van herrezen ge loof, hoop en liefde. Een drievoudige Verrijzenis vieren wij vandaag, één van het verleden, één van de toekomst, één van het nu. Eén uit het verleden. Is Chris tus niet verrozen, dan is ons geloof ijdel. Maar do Waarheid is wel, is waarachtig verrezen' Wij zien haar nieuw licht stra len in de Kerk: het altaar zilvert ons te gen, lang-oprankendo kaarsen toon en hun blijo nieuwe vlammetjes, ontstoken aan het Lumen Christi. En daar aan den kant van het Evangelie daar staat do verrezen Waarheid zelf: de Paaschkaars lichtend in heerlijkheid, de Paaschkaars met haar vijf wonden. Het wordt lichter en lichter 'In onze ziel; het Lumen Christi steeds dieper het donkere kerkruim ingedragen, het dringt ook tot in de hoeken van onze ziel, alle twijfel, alle donkere onverschil ligheid voor zich uit jagend. De verrijzenis zien we weer als de grondslag van ons geloof, de Waarheid zal ons vrijmaken, en ons bevrijd geloof in Paasch-stemming zingt het eerste Alleluja. Eén uit de toekomst. „Zoo wij enkel in dit leven op Christus hopen, dan zijn wij do ellendigste van al de men schen. Maar nu is Christus uit de dooden verrezen, Eersteling van de ontslapenen" De Weg is weer gebaand, ligt open met een wijd en blij verschiet: de verrijzenis des vleesches. Hoopvol kronkelt de wierookwalm omhoog, opgeurend uit het nieuwe Paaschvuur, dat Christus is. Blije hoop raukt ook omhoog in onze ziel, niet meer blijven hangen in de laagte bij de aarde, maar zoeken wat omhoog is, een hemelsche mensch willen we zijn; niet le vend als zij, die geen hoop meer hebben, maar verwachtend de blijde hoop en de glorievolle komst van den grooten God en onzen Zaligmaker Jesus Christus. En onze hemelreikendo hoop zingt hoog en luid haar Paasc-hlied, het tweede Alleluja. Eén van het nu. Het verrezen Le ven roept ons ook nu al op uit het graf. Het is vandaag de dag van het H. Doop sel, het geboren worden tot het leven der goddelijke liefde; maar voor velen, voor ons allen een herboren worden tot 'n nieuw, tot 'n hooger leven door Paasch- biecht, door Paasch-communie. Als wij den Eucharistisch en Jesus weer op den troon zien staan, dan zingt onze dankbare liefde: „Ik zag, hoe het water kwam vloeien uit do rechterzijde van den tem pel, Alleluja. En allen, tot wio dat water komt, zij zijn gered en zij roepen: Allelu ja, Alleluja". Het Hart-van Jesus is die heilige tem pel Gods, die woontent van den Allerhoog ste, vandaag wil Het vooral zijn: ons le ven en onze verrijzenis. En de liefde Christi dringt ons als een Magdalena aan Zijn voeten: Rabboni I Geloof en hoop mogen zingen, maar het grootst van de drie is de liefde, zij zingt het hoogst en het. warmst: hot derde Al leluja. Doch Christus eenmaal verrozen sterft niet meer, Hij wil voor ons zijn do Verrij zenis en het Leven. Hij wil, dat wij ver rezen blijven voortleven. Maar wij voelen ons nog zwakker dan de leerlingen, en nog smeekender gaat onze smeeking tot den verrezen Jesus: Heer blijf bij ons, want do dag neigt reeds en de avond valt zoo gauw. En de Paaschbloem van onze ziel wor telt haar geloof hechter in den grond, en kaarsrecht rankt de stengel der hoop, en weelderig in de Paaschzon bloeit uit, de kroon der liefde. C. HENNING, Pr. De Rapporten der Deskundigen. Een intergeallieerde conferentie? Vermoedelijk niet voor Mei. In weerwil van alle dementis door of- ficieele kringen te Parijs en to Londen ge geven, schrijft de „Nation Beige": „Wij meenen te weten, dat een interge allieerde conferentie na de Paaschdagen to Londen bijeen zal komen. Aan deze confe rentie zullen deelnemen velschillende Eu- gelsche, Fransche en Belgische ministers, die zich zullen bezighouden met het Rap port der Commissies van Erperts als basis voor de onderhandelingen ter oplossing van het herstelprobleem. België zal ver tegenwoordigd worden door Theimis en Heymans, Frankrijk door De Jouvenel en Loucheur. Als voorzitter van de conferen- tio zal ongetwijfeld MacDonald optreden." Uit Brussel wordt daaromtrent gemelcl: Een dergelijke conferentie zal eventueel nimmer voor Mei kunnen plaats hebben. daar de Commissie van Herstel een aantal formaliteiten heeft te vervullen; voordat een intergeallieerde conferentie met vrucht zou kunnen bijeenkomen. De aanvaarding door Duitschland. Beioren en de verpanding der spoorwegen. Naar de „Vorwarls" verneemt, begint de Beiersche koerier, die het kabinet von Knilling na staat, een actie tegen de bui- tenlandscho plannen van de rijksregeering voorzoover deze met het rapport-Dawes in verhand staan. Het gaat hier in* het bijzonder om de verpanding van de spoorwegen. Volgens het tusschen het rijk en Beieren gesloten staatsverdrag is liet onmogelijk zonder Beieren's toestemming de spoor wegen in een naarnlooze vennootschap om te zetten, omdat zij daardoor van eigenaar verwisselen. Een daarop volgende verpan ding is geheel in strijd met dat verdrag. Zet de rijksregeering desniettemin haar voornemen door, dan vervalt het verdrag en is Beieren meteen weer ten volte eige naar van het vroegere net. De Beiersche koerier meent-, dat het goed is, de rijksregeering hier eens aan Ie herinneren. Uit de D u i t sche pers. De „Tag", dio den gematigden linker vleugel van de Duitscli-nationalen tot tolk dient, is niet te spreken over den haast, waarmede de hersfelcommissio plotseling van leer begint te trekken. Het blad. vreest, dat het Duitsche antwoord te Parijs mis verstaan is en dat er een toestemming in gelezen wordt met den inhoud van het rapport Dawes. De rijksregeering heeft haar antwoord echter zoodanig becommentarieerd, dat zij het als een basis voor verdere onderhan delingen beschouwt, hetgeen een blinde lings aannemen van den totalen inhoud vanzelf uitsluit. Het verzoek der hf«vstelcommissio, haar op korten termijn de wetsontwerpen voor generaal Dawns' voorstellen te geraken, noemt de „Tag" -onzinnig. Deze vordering gaat bovendien ver uit boven de bevoegd heden, "waarover de tegenwoordige regee- ring, die nog slechts tijdelijk zaakwaar neemster is, beschikt, Eerst, zoo meent do „Tag", moeien wij het eens worden over onze draagkracht en daarna eerst kunnen wij onze wetten dienovereenkomstig wijzi gen. België. Dc Fransche regeering en Leuven. Een late hulde. De Fransche regeering heeft de stad Leuven eervol op de dagorder van het Fransche leger vermeldt. De „Standaard" meent in deze gestie, dio ruim 5 jaar na den wapenstilstand komt, een politieke uiting te zien in verband met het Groot-Nederlandsch Studentencongres. Hetzelfde blad vraagt zich verder af, of het ordewoord tot de relletjes van Leuven en Tervucren niet uit Parijs is gekomen, waar enkele dagen voor 't congres Koibac die Vallaeys neerschoot, en advocaat Perin die de Hollandsche studenten ip hun hotel le Leuven ging lastig vallen, bij een banket van de „Action frangaise" hadden aange zeten, waar zij hadden gedronken op „den koning van Frankrijk" en o.m. gezegd had den, dat het hun zoetste hoop is, de koninkrijken van België en Frankrijk voor altijd vereenigd te zien. Anderzijds wordt gemeld, dat Koibac over verschillende duizenden francs zou hebben beschikt voor het voeren der anti- congres-propaganda le Leuven. Men vraagt nu, waar hij dat geld van daan heeft gehaald. Engeland. De arbeidsconflicten. Een j vaar voor de vak ver e 0 n i g i n'g e n. In een interview met den vertegenwoor diger van do „New Leader", legde in ver band met de huidigi arbeidsconflicten pre mier MacDonald de volgende merkwaar dige verklaring af: „De ontwikkeling en methode in eenige der jongste geschillen schijnen een practijk en resultaat te zijn van een boosaardig syndicalistisch com munisme. Verre van de arbeiders dezer vakvereenigingen to helpen, voeren do be sturen hun menschen van de eene ellende in de andere. Een .staking als b.v. dio op Wembley brengt de arbeidersklasse- beweging meer schade too en doet den loontrekker meer onrecht dan wel gezegd kan worden. Geheel mijn leven b<?n ik tegen een sym pathies la king geweest. Het heeft geen prac- tische waarde; het is eenvoudig een slag in de lucht met het eenige resultaat: een bittere en verblinde reactie." „Ik weet goed, wat ik zeg", voegde de premier dan den interviewer nog toe, „wanneer ik verklaar, dat tengevolge van eenige dor jongste gebeurtenissen het wet boek, hel welk de arbeidersorganisaties ge durende generaties heeft beschermd, in grooter gevaar is gekomen dan ik ooit heb gekend. De vrijheid wordt veel gemakke lijker vernietigd door hen, die haar mis bruiken dan door hen, die zich er tegen verzetten." Do lock-out opgeheven. Do federatie van werkgevers in het scheepsbouwbedrijf meldt, dat nagenoeg alle leden van den transportarbeidersbond te Southampton het werk hadden hervat en dat ,in verband hiermede, de uitsluiting van de leden van dien bond in andere districten is opgeheven. De liberalen en do Arbeiderspartij. Een crisis in de liberale part ij Do Dinsdag gehouden vergadering der liberale partij, waar haar verhouding- tot lot arbeiderspartij een punt van bespre king heeft uitgemaakt, heeft groote aan dacht getrokken in verband met liet ge loof hier en daar, dat de liberale partij op liet oogenblik weer een crisis door maakt en een splitsing in haar gelederen op (il is. Volgeus de „Times" is een der gelijke voorstelling van zaken overdreven, ofschoon, het blad het juist noemt, dat vele liberalen zich ongerust maken o7er de toekomst der partij en het niet onwaar schijnlijk is, dat in do eerstvolgende maanden een aantal liberalen zullen over- loopen conerzijds naar Conservatieven, anderzijds naar do Arbeiders. De leiders der liberalen ontkennen nadrukkelijk, dat 01' sprake is van een gisting en van een vcrdeeling van de leden der liberale partij over de beide andere partijen, en gelooven nog steeds aan een goede toekomst van de liberale partij in haar geheel. Na Paschen zal do liberale partij ver der haar gedragslijn tegenover de Arbei derspartij bespreken. Vrijwillige salarisverlaging. Ongeveer 30.000 tijdelijke ambtenaren in civielen dienst hebben in oen salaris- v*r4a^rt*g -toegestemd, ten einde collega's voor ontslag te behoeden. Zoowel ae man nelijke ais vrouwelijke „iijuenjNw overeengekomen om 42 uur in plaats van 44 uur te arbeiden en een daarmede over eenkomende salariskorling te lijden. Mr. Teun. de secretaris van den hond van oud-strijders in civielen dienst, deelde in verband met bovengenoemd feit mede, dat 2 a 300 oud-strijders, die ontslag had den gekregen, in dienst kunnen blijven, terwijl eenzelfde aan-tal, waaraan in den loop van dit jaar het ontslag zou worden aangezegd, eveneens do betrekking be houdt. Do mannelijke ambtenaren krijgen een salarisvermindering van ruim 4 a 8 sh., de vrouwelijke een korting van 2 a 2* sh. Oostenrijk. De reconstructie in gevaar? Gevolgen van franc- speculaties. De berichten uit Weenen over den fi- nancieelen toestand zijn zeer onrustba rend. De geldelijke maatregelen, die de regeering heeft gemeend te moeten nemen om een nog verdere uitbreiding tè voor komen van do crisis, door do mislukte franc-speculatie veroorzaakt, verslinden zooveel geld en hebben een dusdanige ver hooging der begrooting noodig gemaakt, dat men er aan wanhoopt, of het budget zal beantwoorden aan de raming. Indien dit niet het geval zou zijn, bestaat de kans, dat het misloopt met het recorstruc tic-plan van den volkenbond. Turkije. De „emancipatie" van Turkije, De correspondent van de „Manch. Guard." geeft in een schrijven aan zijn blad een overzicht van-do politieke span ning, welke Turkije gedurende do laatste weken heeft doorgemaakt en van de ver anderingen, welke in de levensgewoonten der Turken hebben plaats gegrepen. Volgens den correspondent is het mo menteel nog moeilijk, om to "voorspellen, of do crisissen, der laatsto dagen wel die vruchten zullen afwerpen, welko do Ango ra-mannen van hun werk verwachten, cenerzijds wijl de emancipaties niet.posi tief maar over de geheele linie negatief zijn, anderzijds wijl do wrijving tusschen Angora en Constantinopel opnieuw door ondergrondsche werking op een heet loo- pon der partijen schijnt te zullen resul- tceren. Een der werkelijke elementen achter de crisissen acht do correspondent do poli tiek passie, welke zich natuurlijk het moest te Angora ontwikkelt. De stad is te klein voor zooveel politici. Zij hebben geen afleiding, geen theaters, geen mu ziek, geen boeken, zelfs geen thé's dan sants, zoodat er al do tijd is voor antago nisme in principe en beoriliseoren van el kanders incompetentie, welke ?ulk een congestie van de atmosfeer veroorzaakt, dat wel ontploffingen moesten volgen. Dc HET VOORNAAMSTE NIEOWS. BUITENLAND. Geruchten omtrent een intergeallieerde conferentie te Londen, cm te beraadslagen over de rapporten der deskundigen. Beieren verzet zich tegen het verpanden der rijksspoorwegen. De uitsluiting in den Engelschen scheepsbouw opgeheven. Nieuwe aanvallen van rebellen in Mexico BINNENLAND. Mededeelingen betreffende het Eucha-: ristisch Congres. Bisschoppelijke bepalingen o.a. betref fende het Eucharistisch Congres en het Katechismus-ondorricht door leeken (4de blad). Reorganisatie van het Schooltoezicht (2do blad). Het verblijf der Paters Franciscanen in Leiden 14451924 (2de blad). Wij ontlcenen aan het K. S. V/. een be langwekkend artikel van prof. Aengenent over de medezeggenschap der arbeiders (4de blad). afgevaardigden van Agora hebben zich in een kleine stad vereenigd, om intensieven arbeid te kunnen, verrichten. Maar het po litieke werk wordt door do noodige discus-" sies voorafgegaan, en deze discussies zijn intensiever dan de arbeid zelf. Ofschoon een aantal Turken de regee-i ring vervloekt, vervolgt de correspondent-, wijl zij h.i. in haar maatregelen veel te ver gaat, is het toch opvallend, hoe snel nieuwe „vrijheden" zich in het sociale leven hebben ingeburgerd. Zoo zou men zes weken geleden geen Turksche dames in thé's dansants aantreffen, terwijl nu een tiental Turksche vrouwen in dergelij ke mriph'ioffen te .ontmoeten, niets woons is. Tegenover de scheiding van den gods dienst van kerk en sociaal leven geeft men ook van Turksche zijde toe, dat uit de regeeringsmaatregelen duidelijk een geest van laicismo spreekt. Een kwestie, zooals het sluiten der Fran sclio en Italiaansche scholen brengt do gemoederen weer danig in beweging, maar alles bijeen is het waarschijnlijk, dat het gesputter en gegrom der conservatieven steeds zwakker wordt. Turkije is bezig- alles to „vernieuwen". Japan De Amerikaansche immigraficwc-llsn. Een verbitterde stemming te Tokio. Ofschoon de officieelc houding tegen over do beslissingen te Washington met betrekking tot de uitsluiting van Japan ners uit de V. S. terughoudend is, is de openbare meening vervuld met verbitte ring tegen de plannen der Amerikaanscbe regeering. Plannen voor vergelding zijn op niets uitgeloopen, aangezien de middelen voor zulk een actie niet bestaan. Het is even wel zc-er waarschijnlijk, dat deze kwestie eerlang opnieuw onder het oog zal wor den gezien. Intusschen heeft men in Japan do hoop nog niet geheel opgegeven, dat de presi dent der V. S. van zijn recht van veto zal gebruik maken. Gistermiddag hebben 500 studenten een antr-Amerikaanscho betooging gehouden voor het ministerie van BuitenlanJschc Zaken. Dit is vrijwel de eenige openbare meeningsuiting; over het algemeen toont men, ofschoon groote verbittcrin l:rh voldoende zelfbeheersching. Amerika. De corruptie in de Vereen. Si:; Yvr e e r een nieuw schandaal. "Wederom een schandaal bij do vele, dio do laatst maanden aan het daglicht zijn' gebracht. Dezen keer geldt het, zoo meldt do Washingtonscho correspondent van do „Times", den heer Charles R. Forbes, een vroegeren directeur van liet Veteranen- bureau, tegen wien do Grand Jury to Bal timore rechtsingang heeft verleend op do beschuldiging, dat hij den staat heeft be nadeeld door den verkoop van restanten van legervoorraden voor oen som ter waard© van 1.144.000 gulden, terwijl zij 7.200.000 gulden waard waren. Eveneens werd rechtsingang verleend tegen den licor Nathan Thomson, chèf van dó firma, dia do voorraden kocht, en tegen Gharl 's R.' O'Leary, officier ter zee. een van d hee- ren Forbes ondergeschikten ten tij'! van den verkoop. Volgens het getuigenis van deskundigen waren bijna allo voorrauon in kwestie, ofschoon als „beschadigd ver-. 1 kocht, nieuw en ongebruikt.

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1