Tweede Blad ft Maandag 14 April 1924 BINNENLAND Mej. Annie Meijer lid der Tweede Kamer. In do Zaterdag gehouden zitting van fiel centraal stembureau is, aangezien mr. P. J- M. Aalherse voor zijn benoe ming bad bedankt, ter voorziening in de jacature-Kolkman tot lid der Tweede Ka mer benoemd verklaard mej. J. M. J. An nie Meijer te Rotterdam. Met haar doet de achtste vrouw (de tweede Katholieke) vrouw in onze Tweecle Kamer haar intrede. Het Twentsche iextiel-ccnflicf. I De toepassing der Arbeids- geschillenwet. 1 De Rijksbemiddelaar in bet 3e district, As heer van IJsselsteijn, heeft de verschil lende organisaties in de textielindustrie aitgenoodigd tot een bijeenkomst op Don <jerdag 17 dezer, 's morgens half elf op iet Stadhuis te Enschedé. „Centrum". Uit het Houtbedrijf. De stak in g te Zaandam. In de Zaterdag te Zaandam gehouden 6lakersvergadering zijn de nadere voor stellen van den patroonsbond met 386 stemmen voor, 180 tegen en 14 stemmen in blanco, aangenomen. Besloten werd dat do stakers zich Dinsdag voor hervatting ran den arbeid zullen aanmelden mits jan patroonszijde dc verzekering wordt gegeven, dat geen rancune^maatregefen zullen worden genomen. De voorstellen waarop de staking alzoo wordt beëindigd komen op het volgende neer: De losse arbeiders ontvangen een ver laging van loon van 2 cent per uur, waar door dc loonen voor de arbeiders op de werven zijn teruggebracht op 66 en die welke belast zijn met den opslag van hout op 68 cent per uur. Voor het tariefwerk zal de verlaging 3 pet. bedragen. De vaste arbeiders krijgen een loons verlaging, varieerende van 2 tot 3m%, verband houdende met de meer of min dere geschooldheid. Het arbeidscontract zal loopen van 1 !April tot 31 Maart. Art. 40 Bezoldigingsbesluit. Thans is verschenen „St.-bl." no. 172, waarin wordt medegedeeld, dat art. 40 Tan het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren wordt ingetrokken. Dit besluit is 9 April (Woensdag j.l.) in wer king getreden. Een procedure tegen den Staal? In ambtenaarskringen wordt overwogen ïfl hoever het wenschelijk is over te gaan tot een procedure tegen den Staat naar aanleiding van de intrekking van Art. .40 en de met 1 Mei a.s. ingaande korting op fle ambtenaarssalarissen. Centrale Rijkspersoneel. In de op 8 April j.l. plaats gehad heb- kendo voortgezette vergadering van het Algemeen Bestuur der Centrale van Ver- tenigingen van Personeel in 's Rijks dienst had de jaarlijksche verkiezing van liet Dagelijksch Bestuur plaats, waardoor ie samenstelling thans is als volgt: F. Verdok Hzn., Voorzitter; J. J. Faro, be- eoldigd Secretaris-penningmeester; H. P Baak, bezoldigd lid; A. van der Hoeven, H. G. W. Munnik, R. A. Ravelli, F. J. A Schattenberg, leden. Fusie R.-K. Lederbewerkers en Fabrieksarbeidersbond. In de Zaterdagmiddag in bet gebouw van do R.-K. Werkliedenvereeniging te 's-Hertogenbosch gehouden huilengewone vergadering is met algemeene stemmen het voorstel tot fusie met den R.-K. Fa brieksarbeidersbond aangenomen. Gemengds Berichten. Zes Nederlandsche zeelieden verdronken. De Berlijnsche berichtgever van het „Hbld." meldt: Uit Memel wordt bericht, dat een scheepsboot van den Nederlandschen mo torschoener „Raldur" overvaren is en tot zinken gebracht. Van de tien inzittenden iconden slechts vier gered worden. De „Baldur" is imet de geredden aan ■boord te Memel binnengeloopen. Zeer gelukkig afgeloopen. Men meldt ons uit Apeldoorn: Vrijdagavond omstreeks 11 uur is in de papierfabriek der firma van Gelder en Zo nen op de Eendracht, in een der machine- gebouwen van een machine, bet. vliegwiel, afgevlogen. De wegvliegende stukken van het wiel vernielden een deel van het dak en een kleinere dynamo. Do groote dynamo bleef intact De aangerichte verwoesting is, in aan merking nemende de groote kracht, waar mede het. wiel werd voortgedreven (de ma chine heeft 'n capaciteit van 600 P.K.) be trekkelijk gering. Persoonlijke ongelukken zijn niet ge schied. De machinist van Cothem werd door den luchtdruk tegen den muur ge drongen. Geen drinkwater. Delfzijl beeft waternood; er is niet vol doende drinkwater, met het gevolg, dat Vrijdag uit Emden een sohip met drink water is aangevoerd, dat voor 5 ct. per em mer wordt verkocht. De verdwijning van den nachtwaker uit Ommen. Haar het Persbur. V. D verneemt, acht men het bij het parket te Almelo waar schijnlijk, dat de eenige weken geleden on der Oldenzaal gearresteerde Franken, die dezer dagen een poging tot ontvluchting ondernam, op eenigerlei wijze in verband beeft gestaan met dc geheimzinnige ver dwijning van den nachtwaker H. van Om men. Zooals men zich wellicht herinneren zal verdween deze plotseling in den nacht van 20 op 21 Augustus, van het. vorige jaar. Hoewel het onderzoek nog steeds gaande is en naar alle zijden wordt uitgestrekt, mist men tot dusverre positieve resultaten. Voor een groot deel is dit daaraan toe tc schrijven, dat men nog steeds in het onze kere verkeert omtrent het al dan niet in leven zijn van Van Ommen. Hoewel 'het vermoord zijn mcnschelijkcrwijs wel vast staat, is nimmer eenig spoor gevonden, waar het lijk begraven zou kunnen zijn. De ondervraging van Franken leidde tot een negatief resultaat. Schaking. Dc politie te Utrecht heeft een groenten- koopman gearresteerd, die verdacht wordt van schaking van een 19-jarig meisje al daar, dat sinds 24 Maart de ouderlijke woning verliet. Volgens het onderzoek zou hij met het meisje naar Emmerik zijn ge gaan en daarna alleen naar Utrecht zijn teruggekeerd De juffrouw bleek later per stoomtram via 's-Heerenberg naar Doetin- chem te zijn vertrokken, waar ze onder een valschen naam geruimen tijd in een hotel logeerde. Waar zij sinds 7 April verblijft, is niet na te gaan. Vermoed wordt, dat zij thans in den Golderschen achterhoek rond zwerft, gesteund door geld van den koop man. Deze ontkent, echter iets met het geval uitstaande te hebben. Een inbreker gearresteerd. Donderdag 26 Maart werd er te Alk maar ingebroken in een tijdelijk onbewoon de rentenierswoning en des nachts in de tijdelijk onbewoonde villa van mr. C. J. de Lange tussclien Heilo en Alkmaar. De commissaris van politie te Alkmaar, stelde een onderzoek in en vond öpcedig het spoor. Ee-n weduwe te Heilo, die kost gangers houdt, had den inbreker gehuis vest, zonder te weten wie hij was. Do inbre ker had daar een offer achtergelaten die van den diefstal in de villa afkomstig was. Tevens kwam uit, dal de dader kort té voren ook inbraken te Dordrecht, en Utrecht had gepleegd. De commissaris reisde naar Limburg en kon daar met zekerheid vaststellen, dat de 29-jarige Duibscher G. B., kleermaker, wo nende to Kerkrade, dc bedoelde misdrijven had gepleegd. Dinsdag gelukte het de Haagsclie politie den dader aan te houden. Hij was nog in het bezit van verschillende ontvreemde voorwerpen en is geen onbe kende der justitie. Hij heeft bekend de verschillende diefstallen te hebben gepleegd Verschillende goederen te Heilo ontvreemd zijn in beslag genomen. Verduistering. De oud-algemecne-ontvanger van Ben- koelen, Ch. V. van Z., is te Batavia gear resteerd, verdacht van verduistering van f4S.000, die in een aangeteekenden brief naar Batavia gezonden zouden zijn, welke 'brief bij ontvangst waardeloos papier be vatte. Suitenl. Berichten Stoomketel gebarsten van een kanaal-boot. 9 man door ontsnappenden e toom genvönd, Vijf man van het dekpersoneel en vior stokers van de Ivanaalstoomboot „Engadi- ne", op weg van Folkestone naar Boulog ne, hebben ernstige brandwonden gekregen, doordat een der stoomketels barstte en de kokende stoom ontsnapte. Een der stokers is stervende. Alle slacht offers zijn in het hospitaal te Boulogne op genomen. Een brutale treinroof. De express Athene—S a 1 o n i k i overvallen. Een'vermetele treinroof in den express Athene-Saloniki heeft veel opzien gewekt. Terwijl alle passagiers sliepen, werd Vrij dagnacht om 1 uur de trein nabij het kleine station Larrissa tot stilstand gebracht door ccn bende bandieten, uit 12 tot 15 man bestaande. Zij hadden van tevoren het personeel van het kleine station gekneveld en de telefoon- en telegraafdraden doorgesneden. De roovers dwongen het locomotiefperso- neel met revolvers om te stoppen. Daarop werden de pas3afiers van al hun geld eu sieraden beroofd, tot een gezamenlijk 'be drag van 100.000 drachmen. Onder de pas sagiers bevond zich een groot aantal hoog geplaatste personen. Metaxis en kolonel Pangaio?), de leiders van de vorige revoluties, zouden met den zelfden trein zijn gereisd, doch moesten, wegens onvoorziene omstandigheden, te elfder ure van hun reisafzien. Een speciale trein, welk© den premier Papa nas tas ioe vervoerde zou terzelfder tijd op het punt van overval passeeren, doch deze. trein was te laat. Men vermoedt, dat de bandieten van zins waren dezen trein te overvallen, ten einde den premier te ontvoeren om een hocgen losprijs tc kunnen eischen. De premier schrijft den overval toe aan poli tieke motieven, verband houdende met wanordelijkheden, welke in sommige dec- len- van den Peleponesus voorkomen, op aanstoken van de onverzoenlijke monar chisten en van tal van ontslagen officioren. De gebeurtenis is besproken in een buiten- gewonen ministerraad, welke aanvankelijk van plan was den staat van beleg af te kon digen. Dit is echter uitgesteld tot na dc volksstemming ovor de kwestie van den staatsvorm, ten einde misverstand te voor komen. Noodlottige mijnontploffing. In een mijn bij Dortmund heeft een mijn- gasontploffing plaaffe gehad, waarbij vier mijnwerkers het leven verloren. Bij het reddingswerk werden nog twee opzichters Vier arbeiders doodgereden. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn op den Berlijhsohen stadsspoorweg vier spoorwegarbeiders door een personentrein overgereden en onmiddellijk gedood. Zij hadden zich zonder toezicht, naar 'hun werk plaats begeven, terwijl zij op den aanko menden trein niet verdacht, waren. Sneeuwstormen in Frankrijk èn Italië. Niet alleen uit West-Duitschland en En geland, doch ook uit liet Zuiden van Europa met name Italië en Frankrijk komen be richten over hevige sneeuwstormen. Uit verschillende plaatsen worden verkeerssto- ringen gemeld. Afschuwelijke heiligschennis Te Steenput (bij Doornik, België) heeft een heiligschenncnde diefstal plaats gehad. De dieven zijn des nachtw de Katholieke kerk aldaar binnengedrongen, hebben de offerblokken geledigd en uit het taberna kel de heilige vaten gestolen. Toen de koster 's morgens de kerk bin nentrad cm toebereidselen tc malcen voor de heilige diensten, bemerkte hij, dat het tabernakel was opengebroken en dat de heilige hosties op den grond verspreid lagen en met voeten getreden waren. Twee priesterstola's, uit de biechtstoelen gehaald, lagen gescheurd op de trappen van het altaar. Drie cibories waren gestolen. Do politie heeft voetsporen en vingerafdrukken van de daders gefotografeerd. Er zal een plechtige dienst van eerher stel in de kerk gehouden worden. De bevolking van Steenput is zeer onder den indruk van het gebeurde. Land» en Tuinbouw Mond- en klauwzeer. Stand van het inond- en klauwzeer in Nederland gedurende de weck van 30 Maart tot 6 April: Aantal: Provinciën: veebeslagen gemeenten Groningen 10 7 Friesland 28 12 Drenlbe 8 7 Overijsel 37 23 Gelderland 58 30 Utrecht 57 24 Noord-Hol acÏ 70 36 Zuid-Holh fl 443 123 Zeeland 18 14 Noord-Brabant 112 60 Limburg 10 7 Totaal 851 350 Vrijdag is al het Drentsche vee, dat uit deze provincie naar de markt te Gronin gen gevoerd zou worden, bij de provin ciegrens aangehouden. Doordat de veeziekte zich steeds uit breidt zijn door den betrokken minister krachtige maatregelen genomen om het be smettingsgevaar to beperken. De invoer zonder verlof van Drente naar plaatsen in Groningen en omgekeerd is verboden. De Comm: ssarissen der Koningin kunnen ontheffing van dit verbod verleenen. Naar do Prov. Dr. en As. Cour. ver neemt, zullen de Commissaris der Konin gin in Groningen en die in Drente hierbij streng zijn, omdat het gevaar dit gebiedt. Wil men hij wijze van uitzondering verlof voor invoer ontvangen, dan dient dat te worden aangevraagd bij dien Commissaris der Koningin, in wiens provincie men wil invoeren. Vervoer binnen de provincie kan als ge woon doorgaan. Veiling te Lis se op 12 dezer van Gladio len onder Directie van Holland's Blcem- bollenhuis. America f 0.80, Empress of India f 1.10, Baron Jos Hulot f 1.10, Red Euiporor f 1.50, Prozerpine f 1.50, lTmmaculée f 1.60. Yel low Standaard f 1.10. Halley f 1.10, "White Giant, f 1.40, Odin f 0.95, Willy Wigman f 0.80, Roem van Kennemerland f 1.10, Brenc'nleyensis f 1.10, Mr. Frank Pendleton f 1.—, Golden West f 1.10, Liebes'feuer f 2.— Schwaben f 1.20, Panama f 0.90. Pink Per fection f 1.40. Alles per 1C0 stuks; maat van 10—12 c.M. Financiëele Berichten Philip's Gloeilampenfabrieken. In do Zaterdag gehouden vergadering van lampenfabrieken te Eindhoven deelt in haar verslag over 1923 o.a. mede: Een nieuw natuurkundig laboratorium, alsmede een proeffabriek om de nieuwste FEUILLETON DE PROOI VAN DEN GIER. Naar het Engelsch van H. de Vere Stacpoole. Een pond in de week, riep hij, dat ïs een hongerloon. Wat een inhalig tteiisck, dat had ik meer van haar ge hoord, maar dit zet do kroon op alles. Ik zal van den honger niet omko men, zei Violet, ik heb maar heel weinig noodig en misschien krijg ik later wel op- fiag. Als ik er iets aan doen kan, krijg Je 't vast, zeide hij. Laten wij nu ergens gaan koffie-drinken en dan moeten wij tarnen naar 't konijnenhok. Zij gebruikten koffie met broodjes in tan A.B.C.-tearoom en begaven zich dan ipp weg naar 110 Gannon Square. No. 110 was een heel oud hui3. ïn den tijd van de George's was dit een toorname buurt, maar in den laatsten tijd tos die erg achteruit gegaan. Er komen jtu veel draaiorgels door en er zijn veel ïordjes voor de ramen dat er kamers gorden verhuurd. Juffrouw Speedy, een intelligente Sfïouw, die 'n klein kapitaaltje bezat on Jaar een goed huis voor een pension uit- tag, had no. 110 in Gannon Square ge buurd en het gebouw veranderd in een Joort kazerne, waar jonge meisjes, die op Kantoren waren, voor een zeer geringe tam een onderdak vonden. Men kon er een opkamertje hebben en ontbijt, voor ne- Ü°n shillings per week. Er stond wel niet veel meubilair in de kamer en het ontbijt bestond uit brood, boter, koffie of thee en een ei soms, of jam. Maar men kon zoo veel brood eten als men wilde en negen shilling was niet veel. Het voorzag in een behoefte, want niet zoodra had de juf frouw haar inrichting geopend, of ze was steeds propvol. Is juffrouw Speedy thuis? vroeg Ar thur aan het meisje, dat opendeed. 1 Neen, mijnheer, zij is uit, antwoord de het meisje, had u haar willen spreken? Ja, maar wij komen naar een kamer kijken. Is er een open? Ja, mijnheer, twee. *-* Goed, zei Arthur, juffrouw Speedy kent mij, deze jonge dame wil graag een kamer hebben. Wilt u ze haar laten zien, dan zal ik hier wachten. Violet volgde het meisje naar boven. De kamers bevallen mij heel goed, zei zij toen zij weer verschoen, en ik wil er gaarne een hebben. 1 0, dat kan best, zei Arthur, en toen ging hij voort tegen het meisje. Deze jonge dame komt hier in huis. Vanmid dag komt haar bagage. Wil je aan juf frouw Speedy zeggen, dat ik haar aanbe veel en dat ik vanavond om acht uur even zal aankomen? Geef de juffrouw mijn kaartje. Nu is het best, zei hij, toen zij weg gingen, dat je dadelijk je bagage op laat zenden van uit het hotel. Ik zal je nu even daarheen brengen en dan ga ik naar den detective «Savage en om acht uur van avond even naar juffrouw Speedy. Ik weet niet, hoe ik je ooit genoeg danken kan en ik kan jo nooit vergoeden wat je voor mij gedaan hebt, zei Violet, ik gelóóf niet dat er iemand beslaat, wien ik nu zooveel verplicht ben als aan u. Wacht tot ik het cryptogram vind, zei Arthur lachend, en den .schat, HOOFDSTUK IX. Een beraadslaging. Het sloeg vijf uur toen Arthur Prim rose aanklopte aan de deur van no. 3 Fox Street. Het was een somber maar net uitziend huis, zooals er zooveel zijn in het Westelijk deel van Londen. Is mijnheer Savage thuis? vroeg Ar thur aan de meid die opendeed. Ik geloof van wel, mijnheer, ant woordde het meisje. Wien mag ik aandie nen? Arthur gaf zijn kaartje en wachtte een poos in do hal. Toen werd hij binnenge laten in een gezellige kamer, waar echter een doordringende tabakslucht hing, want Savage zat in een leunstoel stevig een pijp te rooken, terwijl hij de courant las. Ik kom nu zeker wel vroeger dan u gedacht had, zei Arthur, toen zij elkander de hand schudden. Vanmorgen toen ik u op Victoria Street ontmoette, vertelde ik immers, dat ik een detective-verhaal wou schrijven, en ik u daarover raad zou vra gen. Thans weet ik een verhaal, een ware geschiedenis, veel interessanter dan een roman. Dat zijn ware geschiedenissen ge woonlijk, zei Savage. Vertel het maar eens Het is een buitengewone historie, maar het voornaamste punt er van is, dat oen jonge dame van mijn kennis besto len is. En wat is er gestolen? vindingen direct op kleine schaal in toe passing te brengen, werden aan het cindo van liet afgeloopen jaar voltooid en in be drijf genomen; gedurendo de weinige maanden dat er tot dusverro in gewerkt werd, voldoet het aan alle eischen. Hef ge- lieele jaar kon met volle capaciteit worden gewerkt. Zoowel in, de laboratoria als in de fabriek werden belangrijke nieuwe vin dingen gedaan, waarvan de directie voor de verdere ontwikkeling van de vennoot schap goede verwachtingen koestert. Het psycho-technisch laboratorium wierp goede resultaten af. De gratificaties aan het per soneel werden voor 2/3 uitbetaald in geld en voor 1/3 in certificaten van 6 pCt. cu mulatief preferente aandeelen „Gemeen schappelijk Bezit Aandeelen N.V. Philip's Gloeilampenfabrieken" a pari. Het kapitaal van het Philips-van der Willigenfonds, ten doel hebbende kinderen van hot personeel der N.V. Philips' Gloei lampenfabrieken, met bijzonderen aanleg, in de gelegenheid te stellen hun studiën voort te zetten, wanneer daartoe de 1100- dige middelen geheel of gedeeltelijk ont breken, bedraagt f 300.000. In totaal maak ten in liet afgeloopen jaar 131 pupillen van het fonds gebruik. De directie stelt voor: op do cum. pref. aandeelen 7 pCt. (als v. j.) en op dc ge wone aandeelen 11 pCt. (als v. j.) dividend uit to keeren. N.V. Ant. Jurgens Margarine fabrieken. In de gisteren gehouden vergadering van het college van commissarissen is besloten aan de op 5 Mei a.s. te houden algemeene vergadering van aandeelhouders voor te stellen 6 pCt. dividend te betalen op alle soorten preferente aandeelen. Er zal worden voorgesteld geen dividend op de gewone aandeelen te betalen. De ondernemingen van liet concern had den over het algemeen bevredigende winst resultaten afgeworpen. Deze zijn echter niet ten volle gebezigd voor dividend-uit- keeringen aan de moeder-maatschappij Een aanzienlijk deel is in die ondernemin gen gebleven. ingezonden Stukken (Builen jyeraawoordeHikheij -n) Dr Bilz' NattmAgereesvAize B o^ffstaanflioeltwèrTT heeït hier 4e den heel wat gemoederen in beroering ge bracht. Vele tientallen ingezetenen zijn door de wijze van colporteeren met dit boekwerk oenige oogenhl-'kken van de kook geraakt en in die oogenbükken hebben zij a. h. w. onder suggestie van den colporteur liet boek besteld. Midde^r- wijl heeft de Leidsche pers op een en ain der, de colportage betreffende, gewezen, naar aanleiding waarvan ve'en de bestel ling annulleerden en daardoor bun reeds gestorte ge'd verloren gaven, liever dan het geheele bedrag te storten. Anderen trachtten echter het reeds betaalde geld terug te ontvangen. In ieder geval bleek dat het boek voor geen. der bestellers de waarde van f 30.bezat, en dat ieder het ten zeerste betreurde zich tot den koop te laten verleiden. Dat er met den verkoop van dit werk iets niet in den haak was, bewees alweer „do Maasbode" van "Woens dagavond 9 April j.l. Onder Rechtzaken werd n.l. een zaak behandeld tegen een handelsreiziger. Ik c'leer uit genoemd blad o.a.: .Opnieuw werd behandeld de zaak tegen den handelsreiziger Th. A. G. v. R., die eenige maanden geleden terecht heeft ge staan, beklaagd van oplichting. De recht bank heeft toen een nieuw onderzoek ge-; last. Aan bekl. was ten laste gelegd, dat hij in Vlaardingen aan verschillende in woners het boek ..Dr. B:lz' Natuurgenees wijze" verkocht heeft voor f30.waarbij hij dan vertelde, dat dit boek uitgegeven werd met steun van Rijk en gemeente. Thans werden nog enkele getuigen ge hoord. d^e ook een boek gekocht hadden. Het O. M.. waargenomen door mr. Rom- •bach, zeide dat hij in tegenstelling met mr. Holsteyn, die thans verhinderd is, geen oplichting bewezen acht. Het em inent der wederrechtelijke bevoordeeling ontbreekt en de mensclien d'e een boek a f30.kochten, kregen waar voor hun geld. Spr. vraagt vrijspraak. Uitspraak 17 April. Misschien wel een millioen. Een millioen gestolen. Dat is een hoog cijfer. Vertel cr mij eens alles van, maar neem eerst een sigaar. Hij stond op, haalde een kistje Havan na's uit een least en reikte ze aan Arthur over. Nu, zei Savage, vertel mij eens hoe die jonge dame van een millioen kon be stolen worden. In do eerste plaats: hoe is haar naam? Prynne. H'm, geen algemeene naam. Maar ga voort en doe mij het verhaal in je eigen woorden. Arthur begon met het begin van de ge schiedenis en vertelde hoe James Prynne en zijn dochter op bezoek waren gegaan hij Richard Prynne op Scarlo Place, dat James het cryptogram aan Richard had laten zien en hem er den inhoud van had verklaard, dat James dienzelfden nacht plotseling was gestorven en dat Violet, toen zij te Londen kwam en haar reis- tasch openmaakte, gemerkt had dat het cryptogram was gestolen en dat er een stuk papier, dat er precies op geleek, voor in de plaats was gelegd. Savage luisterde aandachtig zonder een woord te zeggen. Als dit verhaal de zuivere waarheid is, zei hij, dan denk ik stellig dat Richard Prynne de dief is. Men zou kunnen den ken dat het cryptogram aan het station geste' n was, maar het is verdacht voor den oom, dat er een stukje papier in de portefeuille zst, dat op het document leek, en ook zou geen vreemde de waarde er van kunnen beseffen. Heeft juffrouw Prynne dat stukje papier?. Dat zou ik wel denken, antwoordde Arthur. De inspecteur leunde in zijn stoel ach terover, rookte een poos op zijn gemak door en zei toen: Ja, ik denk stellig, dat Richard Prynne de dief is. Een gewone dief zou nooit do moeite genomen hebben om een. stukje papier 4e stelen, dat vol geschreven was met woorden, die hij niet verstond. De eenige kwestie is echter: Waarom stal Prynne dat stuk nog, als hij toch al wist, wat er in stond? Dat begrijp ik ook niet, zei Arthur. Ja, toch, nu begrijp ik het wel, her nam Savage, hij stal het om 4o beletten, dat het in handen van iemand anders viel. Van wat jo mij vertelt, zou ik twee dingen afgeleid hebben: Het cryptogram is in het bezit van Prynne, en het heeft betrekking op iets van groote waarde dat ergens op grooten afstand van hier be staat en niet zoo gemakkelijk le krijgen is r—i Waarom denkt u dat? Wel, als Prynne do hand had kunnen leggen op een schat, die in Engoland er gens verborgen was, vooral als het dient bij was, dan zou hij niet kalm op ScjLvle Placo gebleven zijn, zooals je zei, dat hu gedaan heeft tot op gisteren, na den dood van zijn broer en dan had hij ook hot cryptogram niet gestolen. En dan komt het cryptogram uit Afrika; dus ik zou ze# gen, dat de schat, als die bestaat, in Airi* ka is. (Wordt vervolgd),

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3