Tweede Blad Vrijdag I) April 1024 ~ubt be DE GROOTE INZET? Hot Huisgezin driestart: Moet de groote inzet voor den verkio- jlngsstrijd van het volgend jaar voor de A K. Staatspartij de publiekrechtelijke Jjedrijfsorganisatie zijn? Ja, heeft professor Veraart Maandag avond te Amsterdam verklaard. Is do professor niet een "weinig voorba- 'S? Wil hij een vraagstuk, waar zooveel ha len en oogen aan zijn, dat nog niet geheel <e overzien, waarvoor meer dan één prac- tische oplossing te vinden is, thans al tot inzet, tot grooten inzet voor den verkie- eiiigsstrijd proclameeren? Men weiisc'ht, en terecht, de eenheid der R. IC. Staatspartij te behouden. -Men heeft indertijd het optreden der Nieuw© Katholieke Partij en het opko pen der Katholiek© Volkspartij betreurd. Men wenscht die twee partijen overbo dig te maken, óok door een wijze van can- didaatstelling, welke aan afwijkende in lichten of denkrichtingen gelegenheid geeft, in de Kamer vertegenwoordigd te worden. Kon professor Veraart daarmee voor- loopig niet tevreden zijn? Moet hij nu de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie tot shibboleth gaan ver heffen voor do R. K. Staatspartij? Wil hij, di© het op dit punt met hem niet eens of nog niet eens is, buiten de katholieke partij drijven en tot een eigen organisatie pressen? Professor Veraart heeft te verstaan ge geven, dat de wenschen der werkgevers hem wein:g deren. Ons wel, en velen met ons. Wij zijn indertijd geweest, en zijn het nog, voorstanders van medezeggenschap der arbeiders. Maar wij willen er geen wig van^maken om de eenheid onzer partij te splijten. Wij meenen, dat deze kwestie langs den weg van overleg, van verhelderd inzicht moet worden opgelost, niet met geweld moet worden doorgehakt. Ziet de professor dan voorb'j, dat de wet der geleidelijkheid niet straffeloos song worden overtreden? Voorbij, dat waarlijk niet de werkge vers, de "groot-werk gevers nog wel, alleen, tegen pub1 iekrechtelijkè bedrijfsorganisa tie thans, bezwaar hebben? Voorbij vooral, dat bet katholieke volk in rijn algemeenheid geen .verkiezingsleus, geen inzet wenscht, die do paMij in tweeën snijdt en bet herstel der eenheid, waar aan met omzichtigheid gewerkt wordt, voor wie weet hoe lang onmogelijk maakt? On zijn avontuurlijk pad zal katholiek Nederland den hoogleeraar niet volgen, d:e, onbedoeld, door zijn onberaden ijver zaak, welke bij voorstaat, niet bevor dert, maar achteru: t brengt. Gemengd© SepieBafrsifla Vrachtwagen door een trein gegrepen. Do overweg niet afgesloten. Bij den snoorwegoverweg tusschen Maas- bracht en Echt wilden gisteren twee met manufacturen beladen wagens van K. en 'A. nib Roermond passeeren, aangezien de barrières niet gesloten waren. Nauwelijks was de eerste wagen de lijn halverwege over of een aankomende trein greep den wagen en slingerde dezen met paard en geleider een eind weegs mee. De geleider K. en zijn paard werden ernstig verwond; de wagen werd deerlijk gehavend. K. werd naar Echt 'ter verpleging overgebracht. Do tweede wagen van den koopman 'A'. was ook reeds zoover de spoorlijn genaderd dat het paard met den kop tegen den trein stiet doch toen gelukkig terugsprong. Muur van een logement ingestort. Een doode. Gisterenmorgen om zes uur is van bet volkslogement Heb Zwarte Anker in de Vleescbhouwerstraat te Nijmegen een ach termuur ingestort cru ten gevolge daarvan een gedeelte van do eerste en tweede ver dieping. Daarbij werd onder het puin be dolven en 'gedood de twee en zeventigjari ge koopman W. den Hollander, afkomstig uit Werkendam. Het lijk is later onder het puin uitgehaald. Dr. Banning constateer de den dood, waarschijnlijk ten gevolge van verstikking. In het logement waren acht logeergasten', van wie slechts een man en een vrouw niet ernstig gewond werden. Doode lijk tramongeluk. Gisterenmiddag om 2 uur had een ernstig tramongeluk plaats bij do Berhummerbrug te Zwolle. De landbouwersknecht S. werd door de Dedemsvaartsche stoomtram aan gereden. Den ongelukkige werden beide beenen en een oor afgereden, terwijl liij voorts ernstige wonden aan het hoofd be kwam. In zeer deerniswekkenden toestand werd hij per auto naar het Sophia zieken huis overgebracht alwaar hij kort na aan komst overleed. Van een toren gevanc... Terwijl de leidekker M. .te Helmond be zig was zijne werkzaamheden te verrich ten aan den toren van de kerk van het H. Hart viel hij eensklaps - naar beneden en werd zoo hevig verwond, dat hij onmid dellijk naar het gasthuis moest worden over gebracht. Men vreest voor zijn leven. Droevig, De 93-jarige L. N. te Ruinerwold is in een sloot bij zijn woning geraakt, en ver dronken. Autobus in brand. Te Heeze vloog een autobus der Firma Van Dijk in brand. De inzittende passagier mej. v. D. bekwam nogal aanzienlijke brand wonden. Auto-ongeluk. Do administrateur van de onderneming Medan (D-ali-Mij.), fie heer P. A. M. van Oorschot, is ten gevolgt van het wegslaan van een brug door de bandjirrende Deli- rivier met zijn auto in dit rivier gestort. De auto is benedenstrooms aangespoeld. De heer van Oorschot is gered, maar zijn echt genoot© en de chauffeur zijn verdronken. Keelziekte. Te Budel heerscht een keelziekte onder de kinderen. Reeds twee kinderen van den landbouwer J. L., zijn eraan gestorven. Een goede vangst. Dezer dagen heeft de politie te 's-Gra- venhage aangehouden den kleermaker B. uit Aken, die zich op verdachte wijze op hield in den tuin van een perceel aan den Frankenslag. Thans blijkt, dat genoemde B. dc dader is van talrijke in Alkmaar, Dordrecht. Utrecht en andere plaatsen ge pleegde inbraken. De gestolen goederen, moest klecren, partefeuilles en borstels, alsmede eenige partijen goud en zilvei*, had hij bij het Leger des Heils te Rotter dam in bewaring gegeven, waar 'liet door de politie in beslag genomen is. B. heeft j-eeds een volledige bekentenis afgelegd. Spoedig in de val geloopen. Toen de heer IC. en zijn cchtgenoolë te Weesp Dinsdagavond uit de Apostolische kerk huiswaarts keerden, bemerkten zij dab in hun woning een ongenoode gast kans ge zien had, tijdens hun afwezigheid, een in spectie te houden. De man was, door in drukking van een ruit aan den achterkant van het huis, do woning binnengedrongen en had zich daar verschillende gouden sie raden toegeëigend Hoewel de echtgenoot© van den 'heer K. daar geen bepaald motief voor kon opgeven, wees zij als den ver- moedelijken dader een zekeren H. W. aan, die vroeger wel bij hen aan huis kwam, toen hij nog in Weespcrkarspel woonde. Tegenwoordig woont liij te Amsterdam, doch komt dagelijks naar Weesp, daar hij op de fabriek van de firma C. J. van Hou ten en Zoon werkzaam is. Hoewel de politie de aanwijzing, die klaarblijkelijk zonder eenigen grond gedaan werd, zeer vaag achtte, begaf zij zich Woen-s dagochtend naar het station, alwaar met den trein van 7 uur, een groot aantal te Weesp werkende Amsterdammers arriveert. Ook H W.- was onder hen; hem werd ver zocht even mede te gaan naar het bureau van politie, alwaar dc chef, do heer Krap, hem oen verhoor afnam en" hem tevens fouilleerde. Het bleek inderdaad, dat hij een gouden horlogo bij zich droeg, hetwelk aan den heer K. toebehoorde en dat Dins dagavond ontvreemd werd. De 22-jarige dader koos den, verstandigs ten weg en be kende do inbraak gepleegd te hebben. De overige sieraden die vermist werden, bevon den zich nog te Amsterdam. W. werd on middellijk in arrest gesteld. Tel. Oplichting. Naar do „'s-Hert. Crt." meldt, is te Eind hoven door de politie de advcrtentic-reizi- gc.r T., aangehouden, wegens oplichting en valschheid in geschrifte aldaar en te Hel mond gepleegd. Op last van den commissa ris van politie is hij ter beschikking gesteld van den commissaris van politie te Hel mond. Geheime jeneverstokerij. Te Meidc is bij C. V., een volledig© instal latie voor clandestien jeneverstoken in be slag genomen. Sneeuw. Gisternacht as, haar de „N. R Crt." meldt in Twente een pak sneeuw gevallen. Opheffing autobusdiensten. Twee van de vier autobussen voor de route DrutenNijmegen hebben den dienst gestaakt Ook de autobusdienst Nijmegen Beek wordt stopgezet. De trouwe duif. Men schrijft uit Soest aan het „Volk". Een niet alledaagsch geval doet zich voor in do school aan de Beetslaan. Een der leerlingen is in heb bezit van een duif. welke bom dezer dagen naar de school volgde. Telkens vloog ze een eindje verder op een telefoondraad langs den weg. De school ging aan en de duif bleef bui ten. Geen nood. Duifje maakt© een ver kenningstocht om de school en had spoe- dig een openstaand venster gevonden. Zij vloog daar door naar binnen en nam bij haar kleine eigenaar óp de bank plaats en bleef daar rustig zitten lot de les was afgeloopen, om dan op dezelfde wijze tel kens een eindje verder vliegende op de te lefoondraad weer mee naar huis te gaan. Dn volgenden dag was de jóngen onge merkt naar school gegaan. De duif hem waarschijnlijk missende wist echter spoedig de school te vinden en hetzelfde spel herhaalt zich nu telkens. Een honderd-jarige. Vandaag werd de lieer S. van der Zee. tc 's-Hertogenbosch, 100 jaar. üuïienll. Berichten Een textielfabriek te Lodz afgebrand. Drie brandweerlie den om het leven gekomen. Te Lodz is de textielfabriek van de firma Angerstein geheel afgebrand. De schade bedraagt ongeveer 300.000 dollar. Bij het reddingswerk zijn drie brandweer lieden om het leven gekomen. Zeshonderd arbeiders zijn door den 'brand zonder werk. Nieuwe hongersnood in Siberië. Een nieuwe hongersnoot! wordt uit Sibe rië gemeldt Tachtigduizend personen zou den er in de Omsk-provincie bij betrokken zijn. De moord op den bank-directeur te Bordon. Als verdacht van den moord op den bank directeur Hall te Bordon (Engeland) is een 23-jarige korporaal van het vlak nabij het bankkantoor gelegen militaire kamp gear resteerd. Zijn naam is: Jack Goldenberg. KERKNIEUWS UITVAART EN BEGRAFENIS MGR. DEKEN P. A. F. THIER. Op plechtige wijze heeft gistermorgen de uitvaart en begrafenis plaats gehad van Rotterdam's Deken, den HoogEerw. heer mgr. P. A. F. Tkier. Woensdagavond waren de Metten gezon gen, waarbij agens was 'de ZeerEerw". Leer A. Schraag, deken van Schiedam, diaken de ZéerEerw. heer P. v. d. Cammen, pas toor te Dordrecht, subdiaken de WclEerw. heer J, Cobbenhagen, leeraar te Rolduc, oeremoniarius de WelEerw. heer J. v. d. Lugf, leeraar to Hageveld, cantores do WelEerw. heeren L. Willemse en H. Pompe Te half tien werden in de kerk van den H. Laurentius do plechtige Lauden gezon gen, waarhij als celebrant fungeerde de ZeerEerw. heer Th. J. Gielen, pastoor van Lutjebroek, geassisteerd door den Zeer Eerw. heer L. Boogmans, pastoor te Haar lem en den WelEerw. heer J. Cobben hagen, leeraar to Rolduc als diaken en sub diaken Ceremoniarius was de WelEerw. heer J. v. d. Lugt, leeraar aan het Semi narie „Hageveld". Te tien uur ving de Pontificale Requiem- Mis aan. Door do HoogEerw. heeren Kanunniken en de ZeerEerw. Pastoors der stad ont vangen aan den ingang der kerk, schreed Z. D. H. mgr. Callier zegenend de kerk binnen en ving na de voorbereidings gebeden het H. Misoffer aan, daarbij ge assisteerd door den HoogEerw. Kanunnik mgr. II. Ta skin, president van het Groot- Seminarie to Warmond als presbyter- assistens, door de HoogEerw. Kanunniken Th. Ebbinkhuysen, regent van het Semi- nario „Hageveld" en L. Westerwoudt, Plebaan van de kathedraal te Haarlem als troondiakens. Als diaken en subdiaken fungeerden de ZeerEerw. heeren A. Wreesman en E. Mersel, terwijl de overige functies mede door de ZeerEerw. Pastoors van Rotter dam werden waargenomen n.l. ad mytram: Pastoor G. Duivestein; ad gremiale: Pas toor A. Giezen O.F.M.; ad candelam; pas toor F. van Beukering; ad librum: N. Orie O.P.; ad ampullas; L. Bormike S.J., thuri- ferarius: W. Dirkan; ceroferarii J. van Blaricum en J. v. Vastenhoven. Achter de communiebank hadden nog plaats genomen de overige HoogEerw. Kanunniken, die aanwezig konden zijn; t.w. do HoogEerw. heer prof. J. D. J. Aen- genent de HoogEerw. heer Deken G. H. F. Stoffels, van Haarlem, do HoogEerw. heer II. J. Zondag, pastoor van Vogelenzang en de HoogEerw. heer L. Dessens, deken van Leiden, eere-kanunnik. Ter weerszijden van de lijkbaar hadden plaats genomen de familieleden van den overledene en do geestelijkheid van Rotter dam benevens velo geestelijken buiten Rot terdam onder wie werden opgemerkt de Dekens van 's-Gravenhage, Delft en Gouda de Z.Eerw. heeren H. A. Th. van Dam, J. J. do Graaf en P. H. Wijtenburg. Daarachter volgden de vertegenwoordi gers van de diverse katholieke vereenigin- gen en stichtingen te Rotterdam. Het versterkte zangkoor van dc St. Lau- rentiuskerk „Gantemus Domino" onder lei ding van kapelaan S. Willemsen, voerde de drie-stemmig© Missa da Requiem van Lorenzo Perosi uit. Nadat het H. Misoffer was ten einde ge bracht, betrad de HoogEerw. heer Deken A. G. J. Schraag, van Schiedam, den kansel, tot het uitspreken der lijkrede. Do gewijde redenaar had tot tekst gekozen do woorden uit Paulus: Mementote praeposi- torum verstrorum qui vobis locuti sunt verbum Dei; quorum intuentes exitum, conversationisj imitamini fidem; Gedenkt uwe overheden, die liet woord Gods tot u gericht hebben, beschouwt het einde van hun wandel en volgt hen in hun geloof na Na deze lijkrede werd door Z. D. H. Mgr. Callier dc absoute verricht, waarna de lijkkist werd gesloten; onder het zingen van 't „In paradisum deducant te Angeli", werd vervolgens het stoffelijk overschot uit de kerk gevoerd. Na afloop der H. Mis stelde zich in den Houttuin de begrafenisstoet op. Overal waar do lijkstoet langs trok had- uien zich ter weerszijden van den weg in dichte rijen belangstellenden opgesteld. Na aankomst op het kerkhof werd de lijkbaar ingehaald door den ZeerEerw. heer A. Schraag, geassisteerd door de geestelijkheid der parochie, de WclEerw. heeren J. Vijverberg, P. Jongmans, J'. Schiphorst, en S. Willemsen. Op het kerkhof was o.a. aanwezig de burgemeester, mr. dr. J. Wytema, verge zeld van de Raadsleden H. Stulemeijer en mr. W. F. G. Baars. Nadat in de kapel door Deken Schraag de absoute was verricht, werd rond de kapel getrokken en werd do kist in de crypte geplaatst, waar vervolgens do be- aarding plaaïs had. Daarna werd het bij gezet in den grafkelder. Mgr. Hensen. Decorrespondent van do „Msbd." (V Rome seint: Mgr. Hensen j.3 in Rome teruggekeerd. Hij heeft een goede reis gehad. Mgr ver trekt na Paschen naar Holland. RECHTZAKEN Verduistering te Utrecht. Gisteren is voor de Utrechtscho Recht bank behandeld de zaak van mr. F. A. Rosenveldt, advocaat en procureur aldaar en tot voor korten tijd lid van den ge meenteraad. De tribune was stampvol. Mr. Rosenveldt wordt beschuldigd, dat hij als advocaat en procureur te Utrecht in de laatste maanden van 1923 opzetje- lijk geldswaardige bedragen tot een som van ongeveer f 6000, toebehoorendc aan anderen en welke bedragen hij uit hoofde van zijn. beroep onder zich had, weder rechtelijk hééft toegeëigend. Er waren 16 getuigen gedagvaard. Als verdediger van bekl. trad. op Mr. Th. Mul ler Massis van Amsterdam. Beklaagde bekent bovengenoemde be dragen ie hebben ontvangen. Hij had groote uitgaven en zich daarvoor ook in groote schulden moeten steken. Totaal be draagt zijn schuld f 40.000. Beklaagde verzekert, dat hij in zijn drukke advocaten practijk het tekort vermoedelijk reeds in een paar jaar had kunnen ovcrverdiencn. Hierna werden de getuigen gehoord. Als eerste getuige trad op Mr. Nauta, cur. in het faillissement van mr. Rosenveldt, die verklaarde dat de boeken op het kantoor slordig waren bijgehouden. De lasten in het faillissement bedragen f 43.611, ter wijl de baten ongeveer f 21.000 zijn, waar van naar do meening van getuige hoog stens f 10.000 a f 12.000 zal binnenkomen Vervolgens kwamen verschillende getui gen van wie beklaagde gelden onder zich had. Substituut officier van justitie mr. Steen berglie eischte, na kort requisitoir, 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. De verdediger, Mr. Th. Muller Massis, pleitte dat hier geen sprake is van straf baar opzet en dat dus beklaagde zal moe ten worden vrijgesproken. Pleiter vroeg bovendien onmiddellijke invrijheidstelling van zijn cliënt. Na replieken, waarbij de ambtenaar vau het O. M. zich verzette legen onmiddel lijke invrijheidstelling, wees de recht bank na in raadkamer geweest -te zijn het verzoek van onmiddellijke invrijheidstel ling af en bepaalde de uitspraak op Don derdag 17 Anril. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: N.V. Fabriek ter bereiding van Zuivel producten Landlust, te Baambrugge. Cur.: mr. J. F. van Beek Galkoen. Geëindigd: A. Hoogervorst, te Zcvc n hove n. UIT DE QHSGEVlffiG 33 NIEUWKOOP. Gemeenteraad. (Vervolg.) In behandeling komt een verzoek van den Land- en Tuin'bouwbond, alhier, om een subsidie van f 50.ten behoeve van een fcuinbouwcursus, dezen winter tc Noor den in de R. K. School gegeven. In hun prae-advies deelen B. en W. mede dat bij cursussen voor elementair land- en tuinbouwonderwijs het Rijk do uitgaven betaalt voor het onderwijzend personeel en voor de hoogst noodige leermiddelen, na aftrek van do ontvangen schoolgelden. Do overige uitgaven, als voor verwarming, ver lichting en lokaalhuur, moeten door de ver- eeniging of van elders worden bestreden. Mede als standpunt voor de toekomst stellen B. en W. voor een post op de be grooting te brengen voor betoonden ijver en tevens bezoek inzake het cursuswczen, en aan elke vereeniging, die zulks vraagt f 2 per leerling en per jaar beschikbaar to FEUILLETON DE PROOI VAN DEN GIER. Naar het Engelsck vau H. de Vere Stacpoole. J) Wat voor schat? zei ik weer en hij zei lachend: neen, dan zou ik het verra den. In ieder geval had men niets aan het cryptogram als men geen geld had, om iet uit te werken; dat vertelde vader me. Hij wou duizend pond hebben, die hij noo dig had. on hij besloot om naar Engeland Ie gaan en te trachten geld te krijgen van zijn broeder, Richard Prynne. Dien dag dat wij hier weggingen, kwamen wij bij mijn oom in Eussen aan Na hot avondeten had vader nog een lang gesprek met oom en vertelde hij hem het ioele verhaal, hoe het document in zijn bezit kwam. Toen zei hij tegen oom: Nu 291 ik je eens precies laten zien hoe men bet cryptogram in het Engelsch vertalen kan.. Ik was er wel graag bij gebleven, ®aar dat stond hij niet toe. Ik sliep in d© kamer .-boven hen en daar kon ik hen hoo- rca.praten tot ik eindelijk in slaap viel. Nadat vader dat geheim verklaard had, fihorf hij dienzelfden nacht plotseling in fcijn legerstede. Het meisje zweeg. Zij wa- nu aan Hyde Park Corner. Zullen we bet park maar ingaan? vroeg Arthur, dan binnen we daar onder de boomen gaan blten praten. Hij was blij, dat hij dit zeg- gea kon, want hij vond het verhaal zoo freeselijk, dat hij niet wist, wat hij zeg- SCQ zou. De dokter, ging het meisje voort, zeide, dat vader aan een hartkwaal was gestorven. Dat kan wel waar zijn, maar toen ik oom vroeg of vader hem liet ge heim had verklaard, zeide hij: Neen. Hij aarzelde even en ik zag duidelijk dat hij loog. Toen heb ik zijn huis verlaten. Ik had een paar dagen to voren, dadelijk na den dood van mijn vader, het cryptogram in mijn reiszak gedaan, bij andere bezit tingen van vader, die mij overhandigd waren, doch toen ik gisteravond in het hotel in de tascb zocht, zag' ik dat het. cryptogram was gestolen, en een stukje waardeloos papier, dat er precies op ge leek, in de plaats daarvan was gestoken. Goede hemel, zei Arthur, en denkt «-* Wie anders dan mijn oom kan het gedaan hebben? zeide zij, is het niet of het noodlot tmij vervolgt? En nu sta ik al leen in do wereld met maar een paar pond in mijn bezit, daarom wou ik u raadvra gen. U is zoo goed met alles bekend en d zou waarschijnlijk wel in staat zijn om mij te helpen. Ik ben sterk en ik wil heel graag werken. Zou u iets kunnen be denken, dat ik doen kon? Na eenig overdenken kreeg Arthur, die vol medegevoel naar het geheele verhaal geluisterd had, een goeden inval en hij riep: Ik weet iets uitstekend voor u, dat u juist passen zou. HOOFDSTUK VII. Het „Konijnenhok". Hij was erg met het idee ingenomen en dacht dat hem bepaald niets beters had kunnen invallen. .Je kent good typen, zei hij, dat heb je mji verteld op den avond voor je naar Scaile Place ging. Ja, ik ken typen, antwoordde zij, dat heb ik te Durban geleerd. 1 Nu, zei Arthur, juffrouw Harker, die al mijn typewerk doet, heeft juist iemand noodig. Ik had-haar wat werk gegeven en gisteren zei zij, dat zij het tot haar spijt niet gereed had, want een van haar meis jes was weg, omdat die trouwen ging: dat was heel plotseling in het werk gegaan. En zou je denken riep Violet met schitterende oogen. Dat zij je wou? Ja, ik denk dat ik je die heirekking wel zou kunnen bezor gen. De eenige kwestie is maar, of je er lust in hebt. O ja, gaarne, ik zou erg graag werk hebben om iets te verdienen, en dan .zou ik mijn verdriet ook wel vergeten. Waar woont juffrouw Harker? Het is misschien het best dat ik er dadelijk heen ga. Van mórgen nog, anders neemt zij wellicht iemand anders. Het is in Ghauvcry Lane. Ja, 't is beter dat wij er spoedig werk van maken. Maar je logeert in oen veel te duur hotel. Heb je al gezegd, dat je na twaalf uur de kamer niet meer noodig hebt? Ja, dat heb ik aan don klerk op het bureau gezegd, toen ik beneden kwam om te ontbijten; ik had vandaag naar een goedkooper kamer willen rondkijken. Daar dacht ily ook juist over, zei Ar thur, en ik weet iets dat geschikt voor je is. Het heet het „Konijnenhok". Wat een naam! De meisjes, dio er wonen, noemen het zoo. Het is een soort pension, waar meisjes logeeren die op kantoren schrij ven. Er zijn een massa meisjes in Lon den, dio hun eigen brood verdienen en zij schijnen het heel aardig te vinden. Ik ken een meisje juffrouw Straight, en die woont in hot Konijnenhok. Zij schrijft voor een courant. Het is een alleraardigst meisje en ik zal je aan haar voorstellen.- Is het er duur? vroeg Violet. Neen, Heel niet duur. Een pond per week. Violet stond op. Laten wij er dan gauw heengaan. Het klinkt alles te goed om waar to. zijn. O, je kunt niet denken, wat het is, om hulpeloos in do wereld rond te zwerven, te willen werken en toch geen werk te kun nen krijgen. Wat een geluk dat ik typen heb geleerd. Zij gingen het park uit. Arthur wilde een taxi nemen, maar Violet riep: Wij zitten veel prettiger boven op een bus en dat is veel goedkooper ook. Terwijl de omnibus langzaam door Piccadilly reed, bespraken zij nog eens alles. Arthur vond bet heerlijk. Dc verla ten toestand, waarin Violet verkeerde, was een genot voor hem; nu had hij iemand om voor te zorgen en den baas over te spelen. Ik kan jo ook uitstekend raden als je soms je geld wilt gaan sparen en je ook allerlei middeltjes aanwijzen, om geld uit te winnen. Ik ken al dio foefjes en het is verbazend, met hoo weinig geld je rond kunt komen, als je 't maar goed aanlegt. Juffrouw Straight gaat zelfs naar do opera en doet allerlei dingen en zij lieefl maar 25 shillings in do week. Hoe zij 't doet, begrijp ik niet, maar zij zegt, dat het de vijf shillings zijn die het groote verschil maken tusschen armoede en rijk dom. Zij zal je zeker van alles leeren. Nu, hoor eens, ik heb een idee. Wij moeten die zaak van dat cryptogram niet laten rusten. Je zegt, dat het gestolen is. Mag ik de zaak in handen, nemen cn zorgen dat je recht gedaan wordt? Heel gaarne, antwoordde zij. Jo weet niet, hoe sterk ik mij dat stelen van dat papier heb aangetrokken. Ik denk nu niet zoo zeer aan het geld, maar het was mijns vaders eenige hoop. Hij zou niet kunnen rusten in zijn graf, als hij 't wist Ik ken den besten detective in Lon den, zei Arthur. Van morgen nog sprak ik hem in Victoria Station. Hij heet Savage. Ik zal vanmiddag eens bij hem aanloopen en hem het lieelo geval vertellen. Het kan. je toch zeker niet schelen, als ik hem al les zeg, ook den naam van je oom en zoo? Zeg hem gerust maar alles; anders begrijpt hij er toch niets van, zei Violet, aan mijn oom .is mij niets gelegen, ik vrees hem en ik heb een hekel aan hem. Zeg den dectectivo alles en als wij het cryptogram terugkrijgen en in het bezit van het geld komen, dan krijg jo do helft. Daar dacht ik niet aan, zei do jonge man, ik zou liet alleen willen doen voor jou. Hier zijn we aan Ghaucery Lane. Aan do deur van het kantoor van juf-» frouw Harker bleef Arthur staan. Mij lijkt het t best, als ik er maar oerst over ga spreken, zeido hij; wil jo hier op mij wachten? Goed, veel succes. (Wordt vervolgd)^

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3