fri leidsolie Ceuranl'i [Tweede Bladj Woensdag 9 April 1924 r STADSNIEUWS» 'UIT DE LEIBSCHE VROEDSCHAP. „Vrijgestelden" in bet Georgani seerd Overleg Da Algemeene Handelsbeurs in de Stadsgehoor zaal „De Eendracht" krijgt haar zin niet Kleine politiek rondom de werkloczen 5 Straat namen De marktgeiden ver laagd Interpellaties. Bij do benoeming voor het Georgani seerd Overleg liep 't niet heel en al „ge smeerd". "Wel waren blijkbaar de par tijen tevoren met elkaar overeen gekomen, zoodat de vele eerste eandidaten (en later ook do vijf plaatsverv.) bij eerste stem ming werden gekozen, maar bij do ver kiezing van een vijfdon lid kwam er wat stagnatie in bet raderwerk. De sociaal democraten hadden te voren medegedeeld, flat zij daarvoor den heer Baart aanwezen en den lieer Kooistra als plaatsverv. Na mens de rechterzijde werd verklaard, dat men niet een gesalarieerd bestuurder van een sociale organisatie (do heer B. is vrij gestelde van den Metaalbewerkersbond) als afgevaardigde van den Raad in het Geor ganiseerd Overleg wilde benoemen, omdat 'daarin toch reeds zooveel „vrijgestelden" als afgevaardigden van bet Gemeente- personeel zullen zitting hebben. De heer Pera, die ondanks z'n boogen leeftijd nog erg strijdvaardig èn strijdlustig is, kwam deze korte verklaring wat verscherpen en punfigen, waarop, natuurlijk, van den kant dor S.D A.P., werd gereflecteerd. Bij de eersto stemming ging blijkbaar geen enkele stem van rechts op den heer Baart; bij de volgende liepen twee of drie leden der rechterzijde over wat ons tenslotte niet verwonderde! En daarna de verdere agenda. "Wij ge- Voelen niet veel lust er nog veel over to zeggen; zooveel klein gedoe was er bij! 't Kleine begon al bij bet voorstel van B. en W. om do Stadsgehoorzaal geduren de een proefjaar beneden den minimum prijs te verhuren voor do Algemeene Han delsbeurs. 't Was geen breed gebaar van degenen, die op dit bewijs van sym pathie, op dezen meer moreelen dan fi- tiancieelon steun nog zaten to beknibbelen En, als wij daarna do eerst volgende „grooto" discussie bezien, dan treft ons ook wat klein is. Klein scheen ons het doordrijven van „De Eendracht", om met gemeentesteun ook nog eenige huizen te willen bouwen, die boven het type van ar beiderswoningen uitgaan en niet pret tig deed 't ons aan, dat do heer Splinter i— die architect van „Do' Eendracht" is, "dus belanghebbende in do oppositie to gen. het afwijzend prae-advios van B. en W. voorop meeging. Maar wij kunnen ons toch nog wel indenken, dat een ijverig werkendo woningbouwver. wat hooger wil springen, dan waartoo zij, krachtens baar aanleg en bestemming, in slaat is en dat een werkdadig© arcliitect wat onstui mig vooruit wil. We kunnen dat ons beter indenken dan dat welgemeend en oprecht zou- zijn hèt gedraai en gejammer rondom hst verzoek van do afd. Leiden van den Alg. Ned. Bouwarbeidersbond, inzake hot treffen van een regeling, waardoor aan daarvoor ia aanmerking komenden een bijslag wordt verleend op de uitkeering, uit de Londsworkloozenkas genotendot als maxi mum het bedrag door hen to voren als on dersleuning genoten van de Gemeentelij ke» Steuncommissie. Ierdereen zag in, dat dit verzoek niet ingewilligd kan worden 1 dat zulks van lioogerhand zou worden belet, stond vast. En toch er over praten en nog 'ns praten I Dn heer v. Stralen stelde ten slotte voor, om B. en W. uit te noodigen, in gevallen waarin dit noodig is, een toeslag te ver kenen op do 'uitkeeringen. „ïn gevallen waarin dit noodig is" PSÜÜLIaËTON DE PROOI VAN DEN GIER. Naar het Engelsch van H. de Vere Stacpoole. 5) t Het was een heerlijk govoel om vrij te zijn en to kunnen doen wat zij wilde. Zij .was van plan eerst eens rond to wandelen en dan er over te donken, waar zij den nacht zou doorbrengen. Zij doorliep eeni- 29 straten, waar zij do winkels bewonder de, tot zij aan Hyde Park Corner kwam. Daar schoot haar een goede gedachte te binnen. Zij zou aan Arthur Primrose schrijven en hem in alles raad vragen. Zij stond van de bank op, waar zij een Poos had zitten rusten en verliet bet Paro In een hotel nam zij een kamer voor één Dacht; de goedkoopste kostte nog zes gul den. Zij ontdeed zich van haar hoed, ver- fïischte zich en ging toen iofs gebruiken in do restauratie-zaal. Daarna toog ze naar do leeszaal en schreef een brief. U zult wel sympathie voor mij ge voelen als ik u vertel, dat mijn vader is i overleden. Hij stierf plotseling, een week geleden, op den eersten avond dien wij bij fflijn oom doorbrachten. Ik ben nu hier ?heen in Londen zonder enkelen vriend, a wilt u mij eens komen opzoeken. Ik blijf 13 dit hotel tot morgen één uur. mijn vriendelijke groeten Uw toegenegen Violet Prynne. dus: individueel do gevallen behandelen. Ja, dat kan en dat móet. En er gingen stemmen in den Raad op, dat men het met die motie eens isen B. en W. namen haar over. Enen do sociaal-democra ten waren in de wiek geslagenl Zij hadden blijkbaar gehoopt op een bestrijding van bun motie' Toen kwam hun groote concurrent, de communist dr. Knuttel, die voorstelde een voudig een regeling lo treffen, dat bij de uitkeering van de bondswerkloozenkas zoo veel zou worden bijgepast tot die van de Steuncommissie zou zijn bereikt t— oen regeling dus. waarvan iedereen wist, dat ze zéker niet in de practijk zou komen. Alleen do sociaal-democraat Duhbeldeman (dio weer voor het eerst na zijn ziekte aanwezig was) durfde tegen stemmen; de andero soc.-dem. gingen met den lieer Knuttel mee. Kleine politiek rondom de werkloozen Verder in den middag is er nog wat ge praat over straatnamen. "Wij zijn het eens met den Voorzitter, dat oude straatnamen moeten behouden blijven; en vinden daar om de aanneming van een amendement- Huurman, (om straten op den Haagweg te herdoopen) even jammer als de verwer ping van een amendement-Knuttel om den naam Zijdgracht niet to veranderen in dien van Korevaar-straat. 's Avonds hebben de marktkooplieden hun sin gekregen. Besloten is het tarief to verlagen. Hoe lang zullen de marktkoop lieden liu 'ns uit den Raad blijven? Wanneer komt liet volgend adres? Daarna de interpellaties!.... 't Was vervelend in den Raad meer willen wij er, na wat we er gisteren al oyer geschreven hebben, maar niet meer van zeggen. TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren. Regeling van werkzaamheden. De Voorzitter stelt voor aan de agenda toe te voegen de wetsontwerpen tot verlaging der salarissen en daarbij te be handelen de interpellatie-J. Ter Laan over den stand van bet georganiseerd overleg nopens do salarisherziening. Conform be sloten. Weiscniwerp-Aibarda. Aan do orde is het wetsontwerp-Albarda tot het instellen van een onderzoek, nopens het geschil in dp textielnijverheid. Do algemeene beschouwingen worden geopend. De heer Nolens (R.-K.) acht het goed dat men zich inspant om het einde van den strijd te bereiken. Op 16 April zal de Arbeidsgeschillenwet in werking treden. Is het nu nog noodig dit ontwerp aan te nemen? Veel vroeger dan 16 April zou het wel niet in werking kunnen treden. Op zijn gunstigst zullen er twee enquêtes tege lijk worden gehouden; misschien komen zij achter elkaar. En dat is niet gewenscht Het lijkt spr. dus beter dat ontwerp in te trekken of de behandeling er van uit te stellen, omdat het ontwerp dan in een stadium van voorbereiding blijft en altijd weer behandeld kan worden als het noo dig blijkt. Mocht do Regeering de verlangde en quête niet instellen, dan kunnen de voor stellers nog op behandeling aandringen. De heer Boon (V. B.) begrijpt niet waarom de benoeming der rijksbemidde laars zoo lang is uitgebleven. Rechtvaar digt die late benoeming nu de aannemiug van dit ontwerp? Spr. meent van niet. Het ontwerp slaat de eerste fasen in de Ar beidsgeschillenwet aangegeven, over. Dit verwondert spr. niet. want de sociaal democraten voelden voor die bemiddelings pogingen niet veel, doch wenschlen vooral het recht der enquête. Door dit wetje aan te nemen zou de Kamer terugkomen op haar besluit. Voor een enquête is alleen aanleiding als vitale landsbelangen gevaar loopen. De belangen in Twente zijn zeer groot maar een vitaal belang zijn ze niet. Deze wet gelast een enquête, terwijl in de Arbeidsgeschillenwet alleen de mogelijk heid is gelaten als de wenschelijlcheid be staat. Dit gaat dus veel verder dan deze wet wil en daartegen heeft spr. bezwaar. Een regelmatige toepassing der Arbeids>- gesckillenwet acht spr. te verkiezen. De lieer M a reliant (V. D.) zegt' dat Dezen brief wierp zij in de postbus van het hotel en bleef daarna nog 'n poosje in couranten zitten lezen. Reeds .vroeg zocht ze haar kamer op. Die was gezellig en net. Met een geïllus treerd tijdschrift in de hand, dat zij nog aan het station Leaconfbo gekocht had, verviel zij weer diep in gedachten en peinsde over het vele. dat zij in zoo kor ten tijd had meegemaakt. Do. reis, het Park en het onderhoud met haar oom, al les ging aan haar verbeelding voorbij. Toen zijn listig en boosaardig gelaat baar weer voor oogen zweefde, wilde zij voor securiteit took eens in haar tasch kijken, of het cryptogram er nog wel was. Zij opende de tasch en do roodlederen porte feuille. Ja, het papier zat er nog goed» en wel in. Zij nam het kostbare document, vouwde het open, doch gaf een kreet van afschuw en ontzetting. Dit blaadje was slechts een stukje onbeschreven papier. Bet cryptogram was gestolen en dit stukje onbeschreven papier, dat. er in grootte en uiterlijk precies op-geleek, was er voor in de plaats gelegd. HOOFDSTUK V. Arthur Primrose. Bloomsbury House in Great Russell Street was 'n zeer respectabel pension en werd bewoond door fatsoenlijke men- schen die in den strijd om het bestaan achteruit waren gegaan. De eigenares, mej. Sawyer, die omtrent dertig jaren tel de, had bet pension geopend om er een bestaan in te vinden en zij was daarin in zooverre geslaagd, dat zij er precies van leven kon. pogingen tot bemiddeling reeds zijn ge daan, zoodat de eerste fasen der Arbeids geschillenwet al voorbij zijn. Spr. betreurt bet dat er zoo weinig Nederlandsche bur gers zich beschikbaar hebben gesteld voor bemiddelaars, gezien het viertal dat de Regeering thans heeft benoemd. Als de Regeering naar iemand had.gezocht, die zeer ongeschikt is voor dat ambt, dan had zij niet beter kunnen slagen dan met den heer v. IJsselsteijn. Eerste eisch is dat de bemiddelaar vertrouwen heeft bij beide partijen en dat is met den heer van IJs selsteijn zeker niet bet geval. Het algemeen belang is zoo onmiddellijk bij het Twentscb conflict betrokken dat niets mag worden nagelalen ter oplossing en dezo zaak mag niet aan de werkgevers alleen worden overgelaten. Spr. zal dus zijn stem aan bet ontwerp geven. De heer Snoock Hen kom a ns (G.-H.) meent dat voor bet ontwerp niet veel aanleiding meer bestaat nu de Ar beidsgeschillenwet 16 April in werking treedt en de Minister meent dat de lange duur van bet Twentscb conflict bet houden van een enquête rechtvaardigt. Met klem lcornt spr. op tegen de poging van Mr. Marchant om den heer van IJssel steijn te diskwalificceren. Die critiek acht hij volkomen onjuist. Spr. sluit zich overigens bij den heer Nolens aan: aanhouden van het. voorstel. De lieer Alh ar da (S. D.) beantwoordt de sprekers. Hij heeft aanvankelijk nog geen lust om aan het verzoek der heeren Nolens en Snoeck Henkemans te voldoen. Tweo enquêtes tegelijk acht spr. niet te verwachten, omdat als de ééne is begonnen de tweede wel niet zou aanvangen. Even min verwacht bij enquêtes en behande- lingspogingen tegelijk. Van een indirecte poging tot verzoening in Twente ziet spr. niet veel en zelfs al ware dat al, dan nog wil spr. alles doen om den weg tot verzoening te effenen. Een enquête is een uitstekend middel om ver zoening te bevorderen hetgeen onlangs nog in Engeland is gebleken. Bemiddelingspogingen zijn er in Twente al genoeg gevraagd en de arbeiders heb ben ze al gaarne gesteund. Herhaling van dio pogingen zijn thans vruchteloos en zou slechts veel tijd kosten. Spr. erkent dat zijn voorstel een lex spccialis is, maar zij geldt ook voor een bijzonder geval. Het algemeen belang is hier ten nauwste verbonden aan dit con flict en op grond daarvan acht hij alle aanleiding voor een enquête aanwezig. Er staan 22.000 menschen op straat, bijna een half jaar lang en gedurendo den win ter. De gemeentc-financiën en de midden stand lijden alle zeer veel schade. Aller inkomsten in deze streek dalen en do uitgaven, door steun aan de werkeloo- zen, stijgen. Alleen Enschedé heeft Teeds een schado van een half millioen gulden geleden. De Rijksbelastingen zullen het ook gaan gevoelen, want Enschedé leverde een zesdo deel van do belastingen op. Het ver keer lijdt zeer, het bankwezen ondervindt veel schade, de industrie staat ook in an dere takken stil als gevolg van deze stop zetting. Het staat dus vast dat vitale be langen "van het land'hier zijn betrokken. Spr. dringt op aanneming van dit ont werp bij de 'Kamer ten sterkste aan en gaat niet in op het advies van schorsing to vragen. De heer Van Ra veste ij n (Comm. fr.) betoogt, dat de textiel-baronnen reeds zeer veel schade hebben gedaan aan den nationalen rijkdom. Een enquête zou uit maken, dat de arbeiders gelijk hebben en daarom is hij vóór liet ontwerp. De heer Engels (R.-K.) acht het geen goede methode van wetgeving, die door dit ontwerp wordt gevolgd en acht aan neming dus nie* gewenscht. Gezamenlijk zijn de Twentsche arbeiders den strijd be gonnen en dus moeten zij de overwinning gemeenschappelijk behalen. Geen der par tijen kan alleen den toon aangeven en in dit licht kan hij zijn stom niet aan dit ont werp geven. Hij hoopt op een spoedige op lossing van het conflict, maar dat kan niet verkregen worden op gewelddadige wijze. De heer Schouten (A.-R.) "heeft willen afwachten wat de heer Albardazou antwoorden op het advies van den heer Nolens. Tot zijn leedwezen is dat advies niet aanvaard. Ongewenscht is liet te voorkomen, dat allo pogingen tot bemiddeling worden ge daan. De Arbeidsgeschillenwet moet zich laten gelden en zij biedt alle gelegenheid In den tijd van dit verhaal, had mej. Sawyer zeven kostgangers in haar inrich ting, vier ongetrouwde dames, oen heer, Markby geheeten, die in zijn tijd oen goe de bétrekking had bekleed, een Indisch heer met donkere gelaatskleur, die in de medicijnen studeerde en Jamsetje heette, on Arthur Primrose. Laatstgenoemde was twee en twintig jaar oud en was een wees. Hij was zijn leven begonnen als klerk op het kantoor van zijn com, waar hij goede vooruitzich ten had, want do oude George Primrose had een goede practijk als advocaat in crimineel© zaken. Arthur stelde daar éch ter niet veel belang in en wilde liever dichter worden. Zijn oom vond dit ech- tr niet goed en er was drukte genoeg op het kantoor, nu vier jaar geleden, toen Arthur verklaard bad er niet langer te zullen blijven. En wat ben je dan nu van plan om te doen? vroeg de oude man, zich op zijn kantoorstoel omdraaiend en zijn bril boog op bet voorhoofd duwend. Schrijven oom. Wat, wou je schrijven? Boeken. Er zijn genoeg menschen, die daar van leven en het is het eenige,, dat ik prettig vind. Ik kan geen advocaat worden, het staat mij tegen. Eindelijk kreeg de jonge man zijn zin en zijn oom gaf hem 100 pond per jaar om te beletten, dat hij aan de diaconie verviel, zei hij. De eerste drie jaren vond Arthur dan ook de bittere waarheid uit, dat men niet meer dan een hongerloon verdient met schrijven, al beeft men het werk ook nog zoo Kef. Het jaargeld van 100 pond was voor vier jaren toegekend en die waren daartoe. Daarin adviseert bij de Kamer zich te gedragen naar het advies van den hoer Nolens. De heer Albarda wenscht het gebod tot de textielfabrikanten te richten: de boeken open! Do Arbeidsgeschillenwet stelt dit niet zoo, want het hangt alles af van den aard van het conflict of men dien eisch zal stellen, en het ligt niet op den weg der Kamer thans uit te spreken, dat het conflict dit gebod rechtvaardigt. De heer Boon .V.B.) repliceert. De heer Kuiper (R.-K.). is het eens met do hoeren Engels en Schouten en steunt het denkbeeld-Nolens, dat hem het meest practisch lijkt. De Arbeidsgeschil lenwet krijgt daardoor een goedo kans. Do heer Marchant (V.D.) vreest, dat do Minister onder invloeden staat, die hem anders doen handelen dan hij vroe ger. stellig zou gewenscht. hebben. Als dit ontwerp wordt verworpen, zal het heel lang duren eer een enquête in overweging komt. De heer Albarda (S.D.) handhaaft zijn voorstel. Do artikelen worden afgehandeld. Het wetsontwerp wordt verworpen met 59 legen 23 stemmen. Vóór: socialisten, sommunisten, vrij zinnig-democraten. Staatsbegroting voor 1924. Hoofdstuk X (Arbeid). Voortgegaan wordt met Hoofdstuk X ^Arbeid). De Minister van Arbeid, de heer A a 1- b o r s e, zegt eenige gegevens over de re organisatie der sociale wetgeving te wil len geven, gelijk verzocht is. Het zijn al leen groote lijnen, die spr. geven wil. Aan de reorganisatie liggen tweo begin selen ten grondslag: le. de sociale verzekering ongevallen, ziekte, invaliditeit en ouderdom, werkloos heid als verplichte verzekering is in wezen arbeidersverzekering; zij beoogt een ingrijpen in de arbeidsovereenkomst, waardoor een deel van het loon gereser veerd wordt voor dagen, dat geen arbeid kan worden verricht. Daarnaast is, als aanvulling, plaats voor vrijwillige verze kering voor hen. dio economisch met ar beiders zijn gelijk te stellen; 2e. do uitvoering der verzekering ge schiedt bij voorkeur door uit de maat schappij, speciaal de organisaties van werkgevers en arbeiders, opgenomen or ganen. Do overheid beperkte zich zooveel mogelijk tot het stellen van dwingende regelen, het houden van toezicht, zoo noodig het geven van noodzakelijke lei ding, terwijl zij aanvullende organen op richt, welke de uitvoering der sociale ver zekering zullen bezorgen, zoover daaraan naast de bijzondere, uit do maatschappij opgekomen, organen behoefte mocht blij ken. Het op deze tweevoudige principieels basis op te trekken gebouw zal deze ver dere bijzonderheid te zien geven: a. do ziekte-, ongevallen- en invalidi- titsversekering omvatten alle personen, die in dienstbetrekking arbeid verrichten. Op dezen regel zullen slechts onvermijde lijk gebleken uitzonderingen worden toe gelaten. b. De ziekte- en ongevallenverzekering worden in zoover tot één verzekering saamgevat, dat dezelfde risicodrager het risico draagt van beide verzekeringen. Ongeval en ziekte hebben dit gemeen, dat de overgroote meerderheid der ongevallen niet langer dan zes maanden arbeidson geschiktheid veroorzaken, n.l. 94 pet. Het is daarom gewenscht, dat de gelde lijke schadeloosstelling voor ongevallen, althans de eerste maanden, wordt behan deld als ware er een gewoon ziektegeval. Het orgaan, dat het risico draagt, moet er dus geen belang bij hebben, of er ongeval of ziekte is. De werkgever behoeft maar één premie voor beide verzekeringen te betalen. c. De ziekteverzekering wordt, evenals de ongevallenverzekering, een collectieve verzekering. De ervaring leert, dat hierte gen aangevoerde bezwaren te ondervangen zijn. d. Als risico-drager van deze beide ver zekeringen komt in de eerste plaats de Bedrijfsvereeniging, in het leven "geroepen door. de samenwerking van werkgevers- en arbeidersorganisaties. Als overgangsmaat regel zou ook een werkgevers-bedrijfsver- ceniging kunnen worden toegelaten, mits nu juist om, .zoodat Arthur Primrose op dit ©.ogenblik zijn eerste ondervindingen opdeed van wat het bet eekent, op eigen beenen te staan. Op den morgen van den dag, waarop Violet Prynne in Londen kwam met 20 pond op zak, gebruikte Arthur zijn ont bijt in het pension van mej. Sawyer. Hij voelde zich somber gestemd wegens zijn slechte vooruitzichten in het leven en moest toch tegelijkertijd een gesprek met mej. Grinshaw onderhouden. Toch ging zijn werk vrij goed. Hij had verschillende verhalen uitgezonden cn die waren door allerlei tijdschriften aange nomen. De roman, dien hij onderhanden had, was bijna af, dus zag alles er roos kleurig uit, maar toch voelde hij zich ge drukt, want al het geld, wat hij nu bezat, was een banknoot van 10 pond. Hij had zich wel tot zijn oom kunnen wenden, met verzoek om hem zijn toelage weer le geven, maar daarvoor was hij to trotsch. Dan was hij verliefd. In dit pension hadden James Prynne en zijn dochter een week geleden gelogeerd. Violet had aan dezelfde ontbijftafel gezeten op den mor gen voor hun vertrek naar ScaTlo Place. Hij kon zich haar gezichtjo nog zoo goed voor den geest halen, zooals zij daar voor hem aan den overkant van de tafel had gezeten. Wat was zij mooi en flink en zoo vol leven, zoo vroolijk en opgewekt. Op dien laatsten morgen, toen hij afscheid van haar had genomen, had hij haar nog eens goed in de oogen gekeken en uit haar blik alles begrepen. Zij hadden beloofd nog eens aan elkander to schrijven. Geen in het bestuur 'do helft der plaatsen (looi* vertegenwoordigers der arbeidersorganisa ties bezet worden, gelijk in do Landbouw-» ongevallenverzekering is bepaald. Spe ciale fondsen, als het Mijnwerkersfonds, kunnen daarbij worden toegelaten. Onge organiseerde werkgevers kunnen hun per soneel verzekeren bij het overheidsorgaan c. De geneeskundige hulp blijft builen de verplichte ziekteverzekering. Dezo is niet eon uitsluitend arbeidersbelang, en moet daarom bij- afzonderlijke wet gere geld worden, welke regelen stelt omtrent do erkenning van ziekenfondsen. Een wetsontwerp is reeds bij deze Kamer aan hangig. Het verband mot do ziekteverze kering wordt gelegd door do bepaling, dat alleen hij rockt op ziekengeld heeft' dio aantoont, dat hij bij een erkend zieken fonds is aangesloten. Hot ziekenfonds zorgt ook voor de gewono geneeskundige behandeling, ingeval van een ongeval, voor zoover deze door een huisarts ver strekt wordt. De chirurgische hulp blijft geschieden voor rekening van het risico dragend orgaan. f. Do thans beslaande medische uionst der Rijksverzekeringsbank wordt losge maakt van dezo verzekeringsinstelling en met. andere medische Rijksdiensten vor- eenigd tot één medisch en dienst. Hij heeft er voor te waken, dat de door een onge val getroffen verzekerde, onverschillig wio do risicodrager is. behoorlijk genees- en heelkundig behandeld wordt g. Van de invoering van de eenheids- rente in de invaliditeitsverzekering, waar toe ik aanvankelijk overhelde, heb ik op praclische gronden afgezien. Wel zal het stelsel der wet vereenvoudigd worden. Er zal komen een eenhcidspremie, terwijl de rente varieeren zal naar gelang van het aantal regelmatig betaalde premies. Als regel zal de premie in geld betaald wor den, terwijl de vereffening der Tonte- kaarten vereenvoudigd zal worden. Toege laten zal worden de verzekering te sluiten bij een erkend fonds, dat dus de noodig© waarborgen biedf, zooals het Mijnwerkers fonds. Aan dezo fondsen zal ook een even redig aandeel gegeven worden in de staats bijdrage naar den overgangstijd, rails de premie niet lager zij dan bij het over heidsorgaan. h. Do overheid - rgnnen Rijksverze keringsbank en Raden van Arbeid zui len op eenvoudigen leest geschoeid kun nen worden, terwijl daarnaast zal komen en Rijks verzekeringsraad, samengesteld uit do vertegenwoordigers van werkgevers en arbeidscentrales en eenige door de Kroon to benoemen personen, aan welken 'Raad het toezicht op de Bedrijfsvereeni- gingen en Rijksverzekeringsbank wordt opgedragen. Deze organisatie zal voor liet Rijk en do Maatschappij aanzienlijke ibesparing ge ven. Do vergadering wordt verdaa~d 'ot 's avonds 8 uur. In de avondvergadering v or den behandeld en aangenomen de be".-re lingen van Koloniën en G u r a q a o. Vorder zijn goedgekeurd do begro.olin- gen der Alg. Landsdrukkerij en Artillerie-- inrichtingen woord van ii Mc was er tusschen hen ge wisseld, maar op dat laatste oogenblik, bij het afscheid nemen, hadden zij beiden begrepen, boe de zaken stonden. Hij wist niets van den dood van James Prynne. Dit was van zoo weinig belang geweest, dat de London Press er niets van had ge meld. Na hst ontbijt verliet nij het huis t«a ging in do richting van New Oxford Street. Hij gevoelde behoefte aan Jpisscho lucht en had geen lust (ot schrijven. Hij bezat geen schrijfmachine on daarom bet hij zijn manuscripten soms typen bij mej. Harker in Chancery cn nu ging hij ccn3 hooren of bet werk gereed was. Dus stap-, to bij daarop los. Mejuffrouw Harker bezat een. van do bloeiendste inrichtingen voor typewerk in Londen en bad een dozijn jonge meisjes op haar kantoor aau bet werk. Zij zetto ze steeds aan om hard le werken, want zij wildo zooveel mogelijk voordeel halen uit het salaris, dat zij betaalde. Zij was de dertig gepasseerd, maar toch knap van uiterKjk mot heol donkere oogen, die mooi zouden zijn gewöest, als daarin niet zoo n harde uitdrukking had gelagen. Terwijl Arthur op do manuscript»! stond te wachten, knoopte zij een gesprek met licm aan. Dit was niet do eerste maal, want zij voelde veel bewondering voor den knappen jonkman. Deze had du bemerkt en het beviel hem niets, dus nam hij zicli voor, om voortaan mot haar te onderhand len door middel van de post. Met de ma nuscripten ouder don arm verbet hij hot kantoor cn ging thuis hard zitten ww^cn (Wordt vervolgd), j Gemengde Beniehien. Dc zware brand te Leemte. Omtrent den zwaren brand, die le Leende beeft gewoed, verneemt de „Tel." nog het volgende: Na korten tijd was van de 5 kolossale boerderijen niets rww lo bespeuren dan eenige kale stipt'-"muren, die hier en daar dreigden oliTp ^tien. en een hoog opgetrokken schoorsteen die voor do veiligheid later werd omverge haald. Het was een troosteloozc aanblik en de dorpelingen van dit anders zoo stil le en rustige dorpje, die hier en daar hij groepjes samenschoolden, waren cr vol van. Men dacht onmiddellijk terug aan de vorige brandramp, die toen midden in het dorp bad gewoed cn zelfs het.raad huis in vuur en vlam had gezet. Dezo ramp lag nog verscb in het geheugen. Het was immers nog geen tweo jaar geleden. De huizen warno :erna<iwernood opge bouwd. Thans woedde de brand in al zijn felheid op een andere rlaats en wel op het gehucht Broekelvnburg. Om 1-uim balfvrf Mat udagmiddag was

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3