•vours, 6-ta-at. of valt niet mot een bedrag i van een paar honderd gulden per jaar. Verder vraagt spr. of in dit "bedrag ook de receptiekamers zijn begrepen. Voorts ziet spr hier een onbillijkheid tegenover den pachter van do Graanbeurs, die op verplaatsing van de graanbeurs niet heeft kunnen rekenen. Een ander bezwaar is voor spreker, dat op deze wijze de 1 Mei viering het volgend jaar allicht belemmerd ■wordt. Of valt deze onder de congressen waarvoor ruimte moet worden gemaakt? Spieker zou in elk geval het minimum-ta rief willen toepassen. Do heer Witmans had ongeveer het zelfde willen zeggen. Hij wijst er op dat de K. van K. voorbarig is geweest, door reeds te annonceeren dat op 2 Mei de beurs zou worden geopend, terwijl de Baad nog niet hoeft beslist Spreker stelt voor den minimum-prijs te bepalen. Do V o o r z.U bent mis. U bent niet op de hoogte. De heer Witmais Jawel, mijnheer de voorzitter. De Vporz.': Dat heeft de Baad niet te besluiten. De verhuring berust bij B. en W. De lieer Heemskerk verdedigt het voorstel, als een blijk van sympathie voor een goede zaak. De V o o r z. zegt, dat het hier een proef betreft. Slaagt de zaak, dan behoeft men geen lagere pacht te betalen. Dit is de eenige vorm waarin de gemeente medewer king verleent. Spreker ziet niet in, dat daartegen bezwaar bestaat. Wat betreft de receptielokalen, die behooren bij de Ge hoorzaal. De bedoeling is dat daar de ad ministratie wordt gevoerd. Het bezwaar omtrent de Graanbeurs houdt geen 6teek, daar de graanbeurs niet verhuist. Spreker acht het billijk den 1 Mei-dag vrij te hou den. Wat betreft de opmerking van den heer Witmans zegt 6preker, dat men, als de Baad weigert, het minimum-tarief be taalt wordt. Die zaak is dus volkomen in orde. De heer Witmans schudt ontkennend'. De Voorz.: Ja, de zaak is volkomen in orde. TT moet het niet altijd beter willen weten. Spreker meent dat er geen bezwaar is, hier eenige medewerking te verleenen. Het is een zaak die voor de gemeente van belang kan zijn. De heer v. Eek zegt-, dab verhuring te gen den minimum-prijs ook al een tege moetkoming beteekent. Het voorstel in stemming gebracht wordt aangenomen met 2-5 tegen 7 stommen. Tegen de heeren Baart, v. Eek. Yerwey, Witmans, Kooistra-, Knuttel en Mevr, Die trich. - -«si*. 11. Voorstel:" a-. tot wijziging van de verordening, hon- dende regeling van de jaarwedden der leeraren aan het Gymnasium, do Hoogere Burgerschool met- vijfjarigen cursus en de Hoogere Burgerschool voor Meisjes;' b. tob opnieuw vaststelling der gewijzigde verordening. Goedgekeurd. 12 Voorstel tot heb aangaan vatf een overeenkomst, betreffende de levering van electriciteit aan de gemeente Moerca-pelle door de Stedelijke Electriciteitsfa-briek te Leiden. Goedgekeurd. 13. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor de uitbreiding van het Volks- en Schoolbad aan de Van der Werffstraat^ met 2 badcellen en 2 ketels (nl. f 3200). Aldus besloten. 14. Voorstel: a. tot overneming in eigendom bij de ge meente van eenige slootgedeelteri, tusschen den Heerensingel en de Kooilaan;_ 1). tot overneming in eigendom bij de ge meente van eenige strooken grond en' water Sectie K No. 2521 ged.J c. tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de demping, rioleering en ver harding van de sub a bedoelde sloot (nl. 5500 glc!., waarvan 2ö00 gld. zal worden te rugontvangen van den eigenaar). i Goedgekeurd. X— 15. Voorstel: a. tot overneming in eigendom ën onder houd bij de gemeente van eenige gedeelten van de perceelen Hooge Bijndijk, Sectie M nes 1265. 1266, 1267, 1268 en 1061; b. tot aankoop van eenige gedeelten' der perceelen Sectie M nos. 1265, 1266, 1267, 1268 en 1060; c. tob aankoop van een gedeelte grond en water, Sectie M no, 1061; d. tot uitvoering van eenige werken ten behoeve van de verbreeding van den Hoo- gen Bijndijk tot nabij de Cobetstraat. Goedgekeurd. 16. Voorstel tot verkoop aan J. Verhcy van Wijk van een gedeelte grend aan de Burggravenlaan en de Fruinstraat, deel uit makende van de kadastrale perceelen Sec tie M nos. 3882 en 4098. De heer Knuttel heeft met genoegen gezien dat zekere eischen omtrent denhouw worden gesteld. Spreker heeft echt-er be zwaar tegen verkoop en wenscht uitgifte in- erfpaclit. De Voorz. ziet in het- in erfpacht uit geven geen voordeel voor de gemeente. Het geeft veel administratie, terwijl do .ver koop belemmerd wordt. Het voorstel wordt goedgekeurd. 17. Voorstel inzake het treffen van' een regeling met de Haagsche Tramwegmaat- gchapupij, betreffende de uitvoering van werken aan en nabij den Bijnsburgerwef. in verband met den aanleg van de tramlijn Den HaagWassenaarLeiden en met de pionnen tot verbetering van dien weg. De heer Knuttel is van meening, dat het beter ware geweest indien de Baad eerst over het geheele plan inzake den Bijnsburgerweg zich had kunnen uitspre ken. De Voorz. zegt, dat dit een gevolg i3 vau de langdurige onderhandelingen met Oegstgeest. Overigens meent spreker dat men dit plan zeker de voorkeur zal geven boven het vorige. De heer Knuttel geeft toe dat dit een moeilijk géval is. De Voorz. betoogt nog, naar aanleiding yan gemaakte opmerkingen:, dat het yoor- keur verdient de tram te brengen op het 1 midden van den weg. Mevr. v. Itallie vraagt, of het niet mogelijk is, alvast een gedeelte van de sloot, aan do Oostzijde te dempen. De Voorz. zegt-, dat het beter is te wachten tot het geheele plan kan worden uitgevoerd. De heer Eerdmans dringt er op aan den Westkant, aan het begin van den weg, spoedig in orde te maken, daar het hier zeer gevaarlijk is. Do Voorz. zegt dat dit gedeelte onver anderd blijft. De weg is hier zeer breed. Maar als men hier 10 menschen bij elkaar ziet, dan klaagt men al over de drukte. Do heer Eerdmans zegt-, dat het niet een klacht alleen van hem is. De Voorz.: Heen, dat weet ik wel. Iedereen klaagt hier altijd. Spreker zegt overigens overweging toe. Het voorstel wordt goedgekeurd. 18. Voorstel: a-. tot- intrekking Aan het Baadsbesluit van 26 November 1923, in zake den verkoop aan do Woningbouwvereeniging „Ons Be lang", van een perceel bouwterrein ten zui den van den Haagweg, Sectio O, nos. 842, 845, en 847, groot pl.m. 1177 M2.; b. tot verkoop aan die vereeniging van een terrein ten zuiden van den Haa-gweg, Sectie O, nos. 842, 845 en 847. groot pl.m. 1291 M2., ten behoeve van den bouw van 11 benedenwoningen, waarvan 1 met winkel en 11 bovenwoningen; c. tot wijziging van de Badsbesluilen van 26 November 1923, in zake het aanvragen en aanvaarden van een voorschot en een bijdrage uit 's Bijks kas, en het verstrek ken van dat voorschot en die bijdrage aan do sub a genoemd© vereeniging. Goedgekeurd. 19. Prae-advies op het verzoek van de Wo ningbouwvereniging „de Eendracht", in zake het verleenen van een voorschot en een bouwcrediet voor den bouw van 12 woningen en 2 winkels met pakhuizen op een terrein aan ren Lagen Bijndijk. De heer Kooistra meont dat B. en W. zich niet op een breed standpunt hebben gesteld. Aanvankelijk was dit terrein toch aan die Vereen, toegewezen. Nu echter maakt men bezwaar met het argument, dat de huren te hoog zullen worden. Spreker stemt toe dat huren van f 7.voor arbei ders te hoog zijn', maar toch zullen de wo- ningenu wel verhuurd worden. Spr. komt op tegen een bëwering, dat het hier iiiet zeer eenvoudige woningen zouden zijn. Gaarne zou spr. precies willen weten, waarom de grond niet aan de Vereen, kan worden ver kocht. De heer Splinter stelt er prijs op te ver klaren dat hij in de Comm. van Fabricage op de uitvoering van dit plan heeft aange drongen. Hij begrijpt niet dat hiertegen be zwaar wordt gemaakt daar de gemeente •slechts een 2e hypotheek heeft, te nemen van f 22.000.dio rente geeft. Tegen ver koop aan particulieren heeft spreker be zwaar. Do heer Mulder, weth., begrijpt niet de redeneering van den heer Kooistra, daar hij toch zelf toegeeft-, dat do huren wat hoog zullen worden. De heer Kooistra meent dat B. en W. aan den grond ieta willen verdienen. 'Als dat. juist was, zou er niets tegen zijn. De zaak zou anders staan als er voor arbeiderswoningen geen terrein meer beschikbaar was. Spr. vestigt er nog de aandacht op. dat deze grond aanvanke lijk voor industrieterrein bestemd was. Hij begrijpt niet, hoe er bezwaar tegen gemaakt wordt-, dat hier een aantal hetere woningen gebouwd worden, waarvan tenslotte ieder een pleizier heeft. De heer Kooistra zegt, dat. het zeer onaangenaam is als eerst de grond wordt- toegezegd en men dien later niet kan krij gen. Spreker meent dat er onder de G00 leden van „De Eendracht" allicht enkele personen zullen zijn, die pl.m. f 7.aan huur kunnen betalen. Spr. vraagt of de toe gestane premie, welker toezegging tot 1 Juli geldt, voor andere woningen kan worden gebruikt Spr. stelt een motie voor om dit punt- van de agenda af te voeren en B. en W. uit te noodigen maatregelen te nemen opdat het plan kan worden uitgevoerd. De heer Dubbeldeman zegt-, dat het juist is, dat deze grond voor betere wonin gen meer geschikt- is. Maar waarom er dan niet op aangestuurd, "dat de Eendracht die woningen kan bouwen. De heer Knuttel begrijpt niet, waar om in deze omgeving duurdere woningen gebouwd zouden worden. De heer Wilbrink acht het 't best dat- met de Eendracht overeenstemming gezocht wordt. Particulieren zuilen er weinig voor gevoelen hier te bouwen. De Voorz. herinnert aan de moeite die hij gedaan heeft om gang in den houw te krijgen. De Eendracht heeft- toen den grond gekregen', behalve de strook aan den Lagen Bijndijk. Toch' wilde men die strook heb ben. B. en W. hebben daartegen geen be zwaar gemaakt-, mits de Vereen, dan ook, als zij dure huizen wil bouwen, op den zelfden voet als particuliere bouwers wordt behandeld. Spreker is de Eendracht zeer genegen, maar men wil dat nu eenmaal doorzetten. Nu wijst men op de hypotheek, die toch veilig is, B. en W. wenschen ech ter die risico voor de gemeente niet te dra gen. Spreker begrijpt best dat- men dezen hoek vol wil houwen en dat de heer Splin ter daarvoor ijvert, daar de gemeente toch de risico draagt. Met. de vermindering van den woningnood heeft dit echter niets te maken. De heer Kooistra zegt, dat, als de Baad het voorstel van B. en W. aanneemt, hij den bouw van arbeiderswoningen tegen werkt. Do heer Heemskerk 'Arbeiderswo ningen van f 7,18. Wie zal dat betalen? Do Voorz. antwoordt dat B. en W. juist arbeiderswoningen willen bouwen. Juist daarom zijn zij tegen het verlee nen van dit voorschot. De motie, van deru heer Kooistra in stemming gebracht wordt verworpen met 21 tegen 9 stemmen, dio .van de Soc. Dein', en! dë hëerëri Witmans, Knuttel, Splinter en Mevr. Dietrich. Het praea'dvies van B. en W. wordt hier na aangenomen met 23 tegen 7 stem men; Tegen de Soc. Dem. en de heer Knut tel. 20. Voorstel:' a. tot verkoop aan de Woningbouwveree- niging „de Eendracht" van een terrein ge legen ten noorden van den Lagen Bijndijk, Sectio N, no. 219; b. tot het verleenen van voorschotten aan die vereeniging ten behoeve van de uitvoe ring van haar plan voor den bouw van 58 beneden- en 58 bovenwoningen op het sub a bedoeld terrein; c. tot vaststelling van den desbetreffen- den begroo tings staat. Goedgekeurd. 21. Prae-advies op liet verzoek van de afd. Leiden van den Alg. Ned. Bouwarbei- dersbond, in zake het treffen van eene re ge ling, waardoor aan daarvoor in aanmerking komenden, een bijslag wordt verleend op de uitkeering uit do bondswerkloozenkas genoten, tot een maximum van het bedrag door hen to voren als ondersteuning ge noten van de Gemeentelijke Steuncommis- sie. De heer van Stralen acht het ver zoek billijk en meent dat het moet wor den ingewilligd. Spr. noemt het afwijzend prae-advies oppervlakkig, daar verwezen wordt naar een voorstel van Spr. dat ech ter een geheel andere strekking had. Wat nu gevraagd wordt acht spr. zeer wel voor uitvoering vatbaar. 3t Gaat hier om een bijslag voor lien, dio daaraan behoefte hebben. Er zijn wel bezwaren, maar er is wel een weg om daaraan to ontkomen, als het maar gaat volgens do bepalingen van do Armenwet. Dc heer Heemskek: Dat wordt hier niet gevraagd. De heer v. Stralen! Het zit er toch wel in. Spreker zegt dat het hier gaat over gevallen waarin bepaald b c- h oef te is aan een toeslag. Hij gelooft niet. dat do autoriteiten daartegen bezwaar zullen maken. Spr. wijst er op dat do on georganiseerden op deze wijze sterk be voordeeld-worden, daar zo nooit uitgetrok ken raken, maar voortdurend van het B. A. trekken. De heer Wilbrink: En daar zijn de uitkeeringen zoo laag! Do heer Heemskerk zegt dat het voor do betrokkenen prettig is, dat het crisiscomité hier hoogere uitkeeringen geeft, dan de bedragen die men als verze- keringsuit keering ontvangt-. Spr. meent dat het B. A. in bijzondere omstandighe den kan ingrijpen. Overigens is aan deze zaak weinig te doen. De heer Baart zegt dat dit- verzoek niet op zichzelfstaat. In de Comm. voor Stcunverleening is een soortgelijk voorstel aan de ordo geweest en is er op aangedron ge;n dat B. en W. hiertegen maatregelen zouden nemen. Het wil er bij spr. niet in, dat hier geen uitweg zou zijn to vind op. In Botterdam en aqdere plaatsen worden toch ook toeslagen"verntend. Dc 'heer Eerdmans zegt- idc.t de zaken een wonderlijke loop nemer. Bij 'n vorige go legenheid is steeds op het B. A. afgegeven en nu heet het daar weer beter dan bij do verzekering en wenscht men toepsssing van de Armenwet. Daarmeo heeft de Baad zich echter niet te bemoeien. Do Voorz. zegt dat- er nu heel iets anders gevraagd wordt-, dan in het request Daar wordt eenvoudig gevraagd aanvul ling van de uitkeeringen tot het bedrag aan de uitkeeringen van het A. B. De-heer Wil in er wijst er ook op, dat geen van de heeren het verzoek steunt. Men sluit zich niet aan bij het adres, maar draait er om heen," omdat men blijkbaar overtuigd is, dat het niet uitvoerbaar is. In bijzondere gevallen zal het A. B. naar spr. meent zeer zeker moeten balpen. Hij vertrouwt hierin op de medewerking van den wethouder. Dat zijn echter geen zaken die hier behandeld kunnen worden. De heer Knuttel zegt dat weer blijkt hoe verkeerd de organisaties gedaan heb ben, toen ze zich bij de maatregelen van de Begeering neerlegden. Spr. steunt het adres. De heer Sanders weth. kan kort zijn, daar de kwestie van alle kanten bekeken is. Het verwondert spr. dat deze zaak weer hier ter 6prake komt. Do Baad weet dat het verleenen van toeslagen door de Be geering niet wordt goedgekeurd. In ver schillende plaatsen heeft mem besluiten in dezen geest aangenomen, maar tot uitvoe ring is het nergens, gekomen. Bij onder zoek is. spr. nog gebleken, dat een besluit om^ioeslagen te geven, niet goedgekeurd zou worden. De heeren hebben dat blijk baar gevoeld, waarom op hulp van het A. B. werd aangedrongen. Dat kan echter alleen individueel helpen. .Wanneer dus hulp noodig is, is er geen; andere uitweg dan dat men zich wendt tob het B. 'A. De heer v. Stralen: Om afgewezen te wordeir. De heer Sanders weth. ontkent dit. Nog do vorige week is iemand geholpen. De heer v. Stralen zegt dat juist een toeslag gevraagd wordt voor hen die daar voor in aanmerking komen. Nu is maar de kwestie of men daartoe wil meewerken. De heer Wilmer: Dat- gebeurt toch zeker De heer v. Stralen zegt dat het Arm bestuur meermalen op zijn gronden weigerde. Do heer Sanders: Juist, op zijn gron den: De heer v. Stralen wil pressie van den Baad op het Armbestuur. Als regel worden de aanvragen! afgewezen. De heer Sanders: Dat is niet juist-. De heer v. Stralen stelt voor B. en W. uit te noodigen om met het B. A. overleg to plegen om in gevallen, waarin dit noodig is, een toeslag te verleenen op de uitkeeringen. Do heer Sanders: Daar is niet het minste bezwaar tegen, 't Wordt nu ook gedaan. De motie wordt z. h. st. aangenomen. (Tcleurstelling(I) bij de Soc. Democraten.) Do heer Knuttel stelt nu een; motie voor, waarin de wenschelijkheid van een vasten toeslag wordt uitgesproken. Deze motie wordt verworpen met 23 te gen 8 stemmen. Voor de heer Knuttel en de Soc. Dem., behalve de heer Dubbelde man. (Geroep: tegen de Soc. Democra ten: „Volksbedrog", „spotten met werk- loozen.'") Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen met 23 tegen 8 stemmen, dio van den heer Knuttel en de Soc. Dem., be halve die van den heer Dubbeldeman. 22. Voorstel tot het geven van namen aaii eenige straten. Do lieer Huurman betreurt het- dat B. en W. niet van do gelegenheid gebruik hebben gemaakt, om b.v. do Vinkstraat, Nannie-straat te herdopen en dezen ook do namen to geven van een dichter of schrij ver. Do Voorz. heeft bezwaar. Dio namen zijn toch welbekendJa, Mevr. v. Itallie, u kijkt zoo ongeloovig, maar ik weet ook wel eens wat. (Daverend gelach). Do Voorz. heeft cr bezwaar tegen om straatnamen te veranderen. Do heer Huurman stelt een mótic voor, waarin B. en W. worden uitgenoo- digd om de verschillende straten te her- doopen. Deze motie wordt aangenomen met 19 tegen 13 "stemmen. B. en W. stellen voor den naam Zijd gracht. te doen vervallen en do straat-, ge vormd door do verbreed© Jodenke rkateeg en de tegenwoordige Zijdgracht, te noe men ..Korevaars-traat". Do heer Knuttel heeft daartegen be zwaar. Hier worden historische namen vervangen door een naam, die in dit ver band niets zegt. Spr. stelt voor do naam ZijJ gracht te handhaven en do Jodenkerk- steeg to veranderen in Jodenkerks!raat. Do Voorz. zegt, dat de naam Zijd- gracht niets zegt, 't Beste zou geweest zijn den naam to- handhaven; en voor het ge deelte van do doorbraak een nieuwen naam to kiezen. Maar dan worden die straatjes zoo kort. En waar nu de heer Korevaar op het gebied van het bouw- en woningtoezicht veel gedaan heeft, is er alles voor aan dezen straat zijn naam te geven. Het amendement van den heer Knuttel wordt in stemming gebracht en vonvor- p g ii' met 23 tegen 0 stemmen. Het voorstel van B. en W. wordt goed gekeurd. Avondvergadering. 23. Prae-advies op de voorstellen van do hoeren Sijtsma en Groeneveld, inzake ver laging van do tarieven der Zatcrda-gsche algemeen© dag- en avondmarklcn. Den Voorz. lijkt het 't fcesto thans niet het prae-advies te behandelen, maar de verordening zelf. De heer Groeneveld zegt dat deze zaak in een vorige vergadering van alle kanten is bekeken. Hij had gedacht dat B. en W. een voorstel zouden hebben go- daan tot verlaging. Be Voorz.: Welnu, dat is gedaan. Be heer Groeneveld keurt het af, dat B. en W. nogeens de nadoelen van zijn voorstel in het licht hebben gesteld. Hij acht het volstrekt niet zeker dat de schade van een verlaagd tarief zoo groot zal zijn als B. en W. vreezen, daar de mogelijkheid bestaat dat de markt vooruit gaat. Ben heer Witmans komt het voor, dat door de hoogo marktgelden het bezoek door de kooplieden belangrijk is vermin derd. Tariefverlaging kan daarop naar hij meent een gunstigen invloed hebben. Hij hoopt dat het voorstel-Groeneveld zal wor den aangenomen, dat hij beter acht dan dat van B. en W. De lieer Sijtsma bad meer respect van B. en W. verwacht vGor een besluit van den Raad die zich voor verlaging uitsprak Spr. meent te mogen constateeren dat de markt achteruitgaat. Nu heeft do directeur van het marktwezen gezegd, dat hij van een lager tarief geen heil verwachtte, maar spr. denkt daar anders over*. Verlaging van het tarief zal daarom naar hij meent in het belang der gemeente zijn. De lieer P e r a zegt dat men de zaak ook van een andere zijde kan bezien. De be lastingen zijn hier ook boog. Gaan we de marktkooplieden bevoordeelen, dan zal dit zijn ten nadeele van de winkeliers. Spr. wijst er dan op, dat de weersgesteldheid den laatsten tijd zeer ongunstig was, wat van invloed is geweest op het marktbezoek De heer Reimeringer, Weth., merkt den heer Groeneveld op, dat de nu ver strekte cijfers nog niet bekend waren. Wat betreft den heer Witmans. dezo heeft blijk baar niet goed gelezen. Het voorstel van den heer Groeneveld is toch in het door de marktcommissie ontworpen tarief verwerkt Er is slechts een onbeduidend verschil. Spr. wijst er voorts op, dat de opbrengst gedurende het eerste kwartaal bijna ge lijk was aan die van het eerste kwartaal in 1923. Do Voorz. begrijpt niet waarom som mige heeren op zoo hatelijken toon over do houding van B. ep. W. spraken. Hun taak is niet willoozo werktuigen te zijn, maar hunne opinie te zeggen en den Raad voor te lichten. De Raad moet zelf weten of zij deze wijziging wil aannemen, maar het is de taak van B. en W. op de gevol gen te wijzen. Den heer Witmans merkt spr. op, dat deze blijkbaar de stukken niet heeft gelezen. Spr. wijst dan op do op brengst in de laatste vier jaren. Als eerst ile tarieven herleid zijn tot het oorspron kelijke, zoodat zo na de verhooging door vier gedeeld zijn, komt men tot de volgende cijfers: In het eersto kwartaal van 1921 was de opbrengst f 503; in 1922 was het f 622; in 1923 was het f 628 en in 1924 was de opbrengst f 618. Het verschil was dus zeer onbeduidend. De heer S ij t s m a betoogt nogeens dat de tarieven hier zeer hoog zijn. Hij ver wondert zich over den heer Pera die vroe ger altijd voor de kleine luiden spreekt. Do heer S p e n d e 1 zegt dal de Comm. van Financiën het verlaagde tarief niet kan goedkeuren. Overigens merkt hij op, dat zij in het vervolg eerst de stukken wil zien. De tegenwoordige wijze van be handeling heeft geen zin. Do Comm. zal een wijziging van de verordening voor stellen. De Hoer Groeneveld begrijpt van da voorgelezen cijfers niets. Wat Jiij 2ict J toch juist. En den laatsten tijd staat er 0„i de Nieuwo Rijn niets. Do heer Wilbrink: de vorige Win;era5 ook niet. fj Do heer Knuttel meent dat een zeeri onzuiver element in het debat is gebracht1/ door do voorspelling dat de opbrengst! f 3350 zal verminderen. Dit is ecliler een gevolg van do buitensporigo verhoog in©, j' Het voorstel wordt thans in stemming; gebracht en aangenomen met 17 tegen 12/ stemmen, dio van do wethouders en dé' heeren Pera, Oostdam, Wilmer, Goslert; Eerdmans, Spendel, Wilbrink en Splinter! (zoodat dus het marktgeld is verlaagd g©J/ worden.) 24. Bezwaarschriften tegen aanslagen üj; do plaatselijke directe belasting, dienstjj 1919—1920 en 1920—1921. Goedgekeurd. !nterpe!!atic-v. d. Heuvel. i 25. Interpellatie van den heer Van Jefl Heuvel, in zake de onderhandsche opdracht aan de firma Rutgers van den bouw van 8l| houten schuurtjes bij de gemeentewoningeq ten noorden van den Heersnsingel. De lieer Hulde r, Weth., antwoord! op( do gestelde vragen dat geen openb. aanbe steding heeft plaats gehad. Op de vraag waarom niet, antwoordt Spr. dat regel i? het bijkomende werk aan den hoofdaan nemer op te dragen. Dat is een vaste regel Toch is nog een viertal aannemers prijs-»- opgaaf gevraagd waarbij bleek dat do' houwer van de 162 woningen do laagste was. Als dit werk publiek was aanbesteed,' zou een paar honderd gulden zijn noodig geweest voor bijkomende kosten, waarbij dan nog komt het gevaar, dat onaange-i naamheden ontstaan. De heer v. d. Heuvel wil er op wijzen dat volgens den Weth. van de gewoonte ia afgeweken. Maar waarom dan niet meer-; deren in de gelegenheid gesteld naar dit werk to dingen? Do heer Kooistra vraagt of bij deze' gunning geen teekening en voorschriften' zijn geweest. Indien ja, dan zouden ze bij publieke besteding ook niet gemaakt be hoeven to worden. Do heer Eerdmans vraagt of da Raad al verlof heeft gegeven die gebouw tjes van hout te mogen maken. (Gelach.) De Voorz.: Een juiste opmerking. De heer M u 1 d e r, Weth., zegt dat da heer v. d. Heuvel altijd klaar komt. (Ge lach.) Een stem: U dan niet? De lieer Mulder: Als er 8 uitgenoodigd waren had men kunnen vragen waarom geen 12 of 16. Spr. wijst er dan op dat bij een piw blieko aanbesteding oen veel meer uitge* werkt bestek noodig is. Den lieer Eerd^ mans antwoordt spr. dat de Raad zichzelf geen toestemming behoeft to geven. Interpellatie v. Stralen Do heer v. Stralen krijgt nu he? woord ter toelichting van zijn voorstel onv do verstrekking van goedkoope brandstof-- fen nog een maand voort te zetten. Hij had gehoopt dat B. en W. hierin zouden' zijn voorgegaan, vooral omdat do koude maar steeds aanhield. B. en W. hebben' dit echter niet gedaan. Zij achtten liet blijkbaar niet noodig. De Voorz.: B. en W. hadden niets té doen dan zich aan liet raadsbesluit to houden. De heer v. Stralen gelooft niet, dat de Raad. bezwaar zou hebben gemaakt; Daar intusschen reeds 22 Maart de laatste bons werden verstrekt, heeft spr. gemeend zijn voorstel te moeten doen. Het weer i§ nu wel wat zachter, maar het kan toch nog noodig zijn. Spr. zegt verder, dat op do bons stond, dat na 29 Maart geen cokes zou worden verstrekt. Hij keurt het af, dat hierop niet speciaal de aandacht is ge- vestigd. y De heer Heemskerk deelt niet he? standpunt van den heer v. Stralen dat B. en W. op eigen gelegenheid verder hadden mogen gaan. Hij steunt echter 't voorslel- v. Stralen om, zoo noodig, nog meerdere bons uit te deelen, temeer, daar, zooals de heer v. Str. opmerkt, niet alle bons zijn' in gewisseld. Do heer Knuttel zegt dat do Raad in verzuim is geweest, al meent hij dat B. en W. nog wel iets hadden kunnen doen. Het noodlot wil nu, dat het weer vandaag iels zachter is. Eén zwaluw maakt echter geen zomer en spr. hoopt niet, dat daarop nu het voorstel zal afstuiten. De heer Sanders, Weth.. zegt, dat ah regel in Maart de bitterste koude afgeloo- pen is. Daarop is bij verstrekken van bons gerekend. Spr. wijst er op, dat we hier een. maand later geëindigd zijn dan in Roller-, dam. Dat de leden mede van gevoelen waren, dat de einddatum een goede vrav blijkt hieruit dat liet voorstel algemeene instemming vond en dat ook niet tijdig c-en voorstel werd gedaan. Alleen werd op het laatste cogenhlik de zaak -bij do- rondvraag ter sprake gebracht. .Dat op 22 Maart de laatste bons verstrekt werden; is niet de schuld van B. en W. Hei is de, heer Baart geweest dio gevraagd heeft aan de steuntrekkenden de bons een week le vroeg te geven. Dat is gedaan, maar on-i der voorwaarde, dat de laatste bons een week vroeger zouden worden uitgereikt- Had de lieer Baart zijn verzoek niet ge daan, dan zouden de laatste bons zijn ver-' strekt op 29 Maart en zouden zo gegolden hebben tot 5 April. Voor hen, die hij bet, B. A. betrokken waren, zijn de laatste, bons verstrekt op 24- Maart, welke bons geldig zijn verklaard lot 5 April, zooals. de heer v. Stralen zeer wel weet. Spr. ad-, viseert niet in te gaan op het voorstel-, van Stralen. De heer Heemskerk merkt op dak in Utrecht en Amsterdam ook over April bons. zijn verstrekt. De heer v. Stralen zegt niet gewetep' te hebben, dat de termijn tot 5 April vei'-,, lengd was. Hij zou de uitgereikte bons nog willen laten inwisselen. De heer Baart zogt dat niet juist i dat in November de bons een week vl'ocse zijn verstrekt. Het was een verse'hu i twee dagen. Verder merkt spr. op, dat B. A. de laatste weken niet heeft mees

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 4