Tweede Blad Dinsdag 8 April 1924 UIT DE PERS L DE CENSUUR EN DE LIBERALEN. DoResideiitiobode schrijft Ten. opzichte der veel gescholden instel ling, welke men censuur neemt, viel or do laatste dagen weer veel to leeren. Als er in vroegere jaren censuur te werk gesteld moest worden togen schunnig too- neel; dan was liberaal Holland in last. Er kon geen burgemeester zijn wettel ij ken plicht te dezen opzichte vervullen, of do liberale pers schreeuwde moord en brand. Een tooncelstuk verruwt het volk.dus censuur? O, neen, de vrijheid gaat bovenal, oreerde de pers. Een tooneelstuk ondcr- Snijnt de zeden, dus censuur? Kan -je be grijpenvrijheid, vrijheid! Geen Duit- echo klucht of Fransoho ergerlijkheid kon 'yan de planken weggebezemd worden, of de ooren tuitten van het kabaal in do kran ten eerst, in de Raadszalen en het Parle ment daarna. 5fc Was een comedio op zich zelf, zooals do vrijheïdsmenschen, die de ware vrijheid niet kennen, zich aanstelden. Langzamerhand is die malle vertooning toch wel een weinig geluwd. De oensuur was toch blijkbaar beter dan haar naam en do pers heeft wellicht ingezien, dat zij aan den verkeerden kant stond. Het kan immers niet de taak der pers zijn, in lands ch of uithcemsch vuil te bevorderen, maar zij heeft do overheid' krachtig te steu nen in het bevorderen der kunst, ook door het weren van schunnigheid. Tot zoover waren we tot voor een paar weken. Nu deed zich een nieuwe fase voor iu ïle verhouding tot d© censuur, 't Giug nu niet over tooneëJ, maar over den bios coop. Men kent het befaamde Rotfccrdamsche geval omtrent de afkeuring van de Lourdcs film „Credo". Reeds eerder vestigden we de aandacht op de merkwaardige houding der liberale pers in deze. Terwijl ze vroeger steeds geweldig te keer ging tegen al wat- maar met censuur zweemde, scheen ze nu hot geval niet op te merken, zoodoende minstens door te zwijgen, do censuur steu nend. Dat was vooral zoo mal, omdat zon neklaar bleek, dat hier do censuur nu eens glad er naast gewerkt had. Iets wat vroe ger zelden of nooit voorkwam. Het geval wordt nu echter nog pikanter. Terwijl enkele linbsche bladen men rio in het Persoverzicht het liberale .,Rot- terd. Niouwsbl." en de soc.-dem. „Voor waarts" zich eindelijk tegen do be lachelijke censuur gekant hebben, is de „Nieuwe Rott. Crt." toch nog altijd heel erg'.vrijheidsgezind! die censuur min of moer komenverdedigen! Men gelooft z'n oogen niet, als men dab liberale blad, hetwelk steeds in de eerste rijen ge staan heeft teen. het gold ergens tooneolcen suur met grof geschut te lijf te gaan, zich thans ziet uitsloven om het. fraaie figuur der 19 breede Rotterdammers te redden cn hun verdict goed te pralen. Zie de „N. Rott. Crt." draaien en wur men: „De commissie spreekt een aantal beweringen van den heer Hermans vier kant tegen. Deze zegt, dat uit dc notu len van do bovenbedoelde vergadering blijkt, dab do film is afgekeurd wegens haar Roomsch-propagandistische strek king Daartegenover vernamen wij, dat in die notulen gesproken wordt van Roomsch propagandistisch© strekking, en dab daarop volgt, dat zij voorkinde ren is afgekeurd wegens ongeschikt heid. Het eerste is bedoeld als omschrij ving van de film (min of meer onhan dig lijkt een dergelijke omschrijving zeker). De commissie vond de film ook te sensationeel voor kinderen, on zij heeft op dezelfde gronden indertijd een film afgekeurd, dio betrekking had op het Oude Testament. Men zal toegeven, dab het liberale blad genoeg tracht do Commissie vrij to pleiten, al lukt dat dan ook heelemaal niet. We gaauop dit in- en uitpraten niet verder FEUILLETON DE PROOI VAN DEN GIER. Naar het Engelsch van H. do Vere Stacpoole. U is erg vriendelijk en goed voor föij on u meent het goed, dat weet ik, zei violet, maar mijn plan staat vast. Ik ga vandaag weg, u ziet mijn bagage gepakt ca hot goed van mijn vader neem ik mee. Ik heb 20 pond en hang ben ik niet. Na ondervinding, die ik nu heb opgedaan, kan niets mij nog vrees aanjagen. Doch vóór ik vertrek, had ik gaarne, dat u iets Voor mij deed. - Dat is? Ik zou willen, dat u vroeg of oom fcvea hier kwam en u in de kamer bleef, terwijl ik tot hem spreek en u hem dan goed aankijkt als ik hem een bepaalde Waag doe. houd er niets van om mij in fa miliezaken te mengen, maar ik wil u dit Diet weigeren. Hij verliet de kamer om jjhekard Prynne .te halen en Violet bleef wiep in gedachten verzonken. Zij was gekleed om uit te gaan; haar agago stond gepakt op den grond. Zij Jvas niet in don rouw; dat was van later I torg. "Weldra hoorde zij voetstappen; er werd faÜi u° ^eur geklopt en Richard Prynne i aJr. hinnen, gevolgd door den dokter. tuchard zag er ernstig uit en zijne gcu dwaalden met onzekeren blik door SP kamer. in', omdat ieder nu wel weet', hoe de steel aan den vork zit. Het is hier moeilijk een satyre niet te schrijven: de Katholieken die moeten op komen voor do vrijheid en tegen de meest bekrompen censuur, gedekt door de groote liberale pers De „N.R.Cb." deelt nog mee, dat do beroemde commissie de vraag overwogen heeft, of ze al dan niet afzou treden. Ze zal dat niet doen, maartegen de publicaties van den heer Hermans opko men". Pater Hei-mans zal er wel van in zijn schulp kruipen, want die is nogal van "n ldein geruchtjo vervaard. We zijn inmiddels benieuwd, hoe dio grooto liberale censuristcn hun stieltje zul len; verdedigen.. Quos Jupiter, wicn Jupiter in 'b verderf wil storten, slaat hij eerst met blindheid, lijkt hier wel van toepas sing. Als de heeren niet blind waren, zou den zo zender gerucht van dit tocneel ver dwijnen, dat, evenals ander afkeurenswaar dig tooneel, tot do verdwijnende soort be hoort ERGER DAN MOORD Wij lezen in De V o I k sk r a n t Men kan zich voorstellen, dat 's nachts ten huize van den heer Wijnkoop wordt in gebroken. Verder, dat de heer Wijnkoop zich wil verweren of acht men dit in verband met do glas water-geschiedenis kl te on waarschijnlijk alleen maar dat hij op een ongelegen oogenblik wakker wordt cn, al of niet in koelen bloede, wordt ver moord. Men kan natuurlijk aan zulk een moge lijkheid slechts met afgrijzen denken, en den afgrond van het verlies, dat het ïand ten opzichte van de politiek, de bescha ving cn andere grooto goederen zou lijden, niet ten volle peilen. Laten wij derhalve hier niet bij verwij len en vaststellen, dat een moorcl op Wijn koop stellig een zeer ernstig crimineel mis drijf zou zijn. Toch kan men zieb, ten aanzien den lieer Wijnkoop, aan een nog ernstiger misdrijf schuldig maken. Door nJ. zich een tegenstander te too- nen van zijn communistische beginselen en dio te bestrijden. Wij zien ongeloovige, minstens vragen de oogen. Welnu, neem kennis van hetgeen do Tri bune gisteravond schreef cn ge zult ons ge lijk geven. De Tribune dan deelt triomfantelijk mee, dat in Rusland de doodstraf cn evenzeer de levenslange gevangenisstraf voor cri mineel© misdrijven is afgeschaft, en dat de doodstraf alleen neg maaT wordt toegepast als politiek strijdmiddel der proletarischo dictatuur tegen haar vijanden cn eontra- rcvolutionnaire samenzweerders. Als in Rusland de een of andere boef iemand vermoordt, kan hij niet met de doodstraf of levenslange gevangenisstraf worden gestraft. Maar als men het waagt, in politieke moening met de communisten te ver schillen, ook al zou men sociaal-revolu tionair zijn, dan gaat men er aan, zooals de practijk ontelbare malen heeft bewe zen. Erger dam het crimineclo misdrijf is liet politieke verschil van meening: op het eerste staat de doodstraf niet, op het tweede wel. Zeiden we iets te veel met to beweren, dat men naar de meaning van den heer Wijnkoop schuldiger staat, als men zijn politieke plannen tegenwerkt, dan wanneer een gewone beef hem zou neerschieten? Dat do Noderlandsche justitie tot heden anders oordeelt, verandert niets aan dé bheorethischc juistheid van heb geval, zoo als niet wij het stelden, maar zooals het orgaan van den heer Wijnkoop zelf het steltr BlfiaiEKILAfiiO DUITSCHLAND EN ONZE BADPLAATSEN. Do hoefijzer-corr. van „Het Handels blad" schrijft: Eenige lezers vestigden onze aandacht op de ernstige schade waarmee onze bad plaatsen worden bedreigd door den cijns van 500 gouden marken, welken do Duit- scho Regeering heft van Duitsehers, dio naar 't- buitenland reizen. Inderdaad is dit Ik vind het heel dwaas, dat je abso luut weg wil, begon hij, ik heb je een huis aangeboden, tot je eenige zekerheid hebt voor do toekomst. Je bent het kind van mijn broeder, en toch doe je alsof ik een vreemde was. Ik heb je aangeboden om de kosten van advertenties en andere dingen te dragen, maar je wilt je eigen zin doen. U hebt mijaangeboden om hier te bb'jven tot u mij een betrekking als gou vernante zou kunnen bezorgen, zei Violet, haar oom 3trak aankijkende. Of, een ander soort betrekking, zei hij, het raam uitkijkend. - Nu, ik adverteer liever zelf. Ik hen liever onafhankelijk en in weerwil van uw prachtig aanbod wil ik liever uw huis verlaten en met den trein van half drie iiit Leacombo naar Londen vertrekken. Het is nu vijf minuten voor tweeën, en het rijtuig, dat mij afhaalt, zal over een paar minuten hier zijn. Maar voor ik ga wou ik u nog iets vragen. Wat dan? zei Richard Prynne. Heeft mijn vader u dien avond het geheim van het cryptogram verteld? Richard Prynne aarzelde een seconde en izei toen: Neen, dat heeft hij niet gedaan. Dat is een leugen, zei het meisje op stuivend. Dokter Seagrave, kijk u maar eens naar zijn gelaat. Wat hij zegt, is niet waar. Dien avond liet ik mijn vader in gezelschap van dezen man achter. Mijn vader onthulde hem de beteekenis van een cryptogram, dat betrekking had op een grooten schat Do hemel vergeve het mij, als ik het mis heb. maar in mijn hart noem ik dien man don moordenaar van vrij kwaad voor onze badplaatsen; ons kwam o.a. het geval ter oore van een Duitscho familie van 9 personen, die in Bergen-aan-Zee had gehuurd, maar, die, afgeschrikt door den cijns van 9 x 500 4500 goudten marken of 2700 gulden, van het voorgenomen verblijf had afgezien. En ongetwijfeld moet zulk een cijns op de vacantïe in den vreemde, vooral van groote gezinnen, een zeer belemmerenden invloed oefenen. Maar wij zien niet goed, wat daartegen te doen ware en wij kunnen de Duit scho regeering eigenlijk ook geen ongelijk gevon. In den benarden financieelen toe stand van het Duitsche Rijk moet het van veel belang wezen dat de vermogenden hun geld, zooveel als het kan, in Duitsch- land verteren. Wie geld genoeg heeft om zijn vacantie in den vreemde te gaan door brengen, die moet zoo redeneert waar schijnlijk de Duitsche regeering daar van dan eerst maar een flink bedrag in 's lands schatkist storten. Kan of wil hij dat niet, des te heler, dan houdt hij zijn geld voor gebruik in het eigen land. Wij staan hier tegenover een der oor logsgevolgen en moeten ons daarin schik ken. Het geheel wegblijven van allo Duit sche badgasten in de oorlogsjaren -hebben we ook moeten aanvaarden. "Want, of we willen of niet, deze cata strophe cn hare gevolgen doorleven we, min of meer, allemaal. Nederland en Amerika. Een alcohol-overeenkomst? Vaz Dias meldt uit Londen: Verwacht wordt, dat de Vercenigde Sta ten en Nederland binnen afzienharen tijd een verdrag zullen sluiten, geheel op ge lijke grondslagen als dat, hetwelk lus- schen de Vereenigdo Staten en Engeland is tot stand gekomen. De Protestanten en het a.s. Eucharistisch Congres. In verband met het a.s. Internationaal Eucharistisch Congres van 2227 Juli to Amsterdam, heeft de bijzondere kerkc- raad der Ned. Herv. Gem. te Amsterdam besloten: Je. een dag van verootmoediging en ge bed uit te schrijven op Zondag 20 Juli a.s. en in alle morgengodsdienstoefeningen de gemeente te bepalen bij de waarde en den zegen van het protestantisme, en aan de andere kerkeraden van Amsterdam te verzoeken, hetzelfde te willen doen; 2e. aan de synode te verzoeken, een al- gemeenen nationalen boete- en bededag uit te schrijven voor da vaderlandsche kerk, zoo mogelijk op denzelfden datum; 3e. de kerkeraden van alle Hervormde gemeenten uit te noodigen, dit verzoek te steunen en alle andere protestantsche ker ken in Nederland op te wekken, op dezen datum eveneens een gebedsure uit te schrijven. 4e, bij do burgerlijke overheid erop aan fo dringen, dat "het eventueel vervoer van do hostie in een glazen koets (naar het ge rucht wil) als en vermomde processie niet worde toegestaan; 5e. het bestuur van het Vondelpark drill gend te verzoeken, dit park (eveneens naar het gerucht wil) niet voor het houden van een processie beschikbaar te stellen. 8WP8HIEUW8 GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der Gemeente Leiden op Maandag 7 April 1924. Afwezig do heer Eikerbout De notulen van de vorige vergadering worden vastgesteld. Alvorens tot de gewone werkzaamheden over te gaan, heet de Voor2. den heer Dubbeldeman. welkom. Hij wenscht hem geluk met zijn herstel en hoopt dat hij weer met opgewektheid aan 's Raads werkzaam heden mag deelnemen. (Applaus). De heer Dubbeldeman dankt den Voorz voor* diens hartelijke woorden Allereerst wordt thans aan de ordo ge steld: 1. Onderzoek van den geloofsbrief van heb nieuw benoemd raadslid, den heer J. A. van der Heijden. Namens de daarvoor aangewezen com missie rapporteert do heer Heemskerk mijn vader. Richard Prynne, die eerst erg bleek on zenuwachtig was geweest, schoen op eens tot zichzelf te komen. Deze vreesdijko beschuldiging scheen hem zijn zelfvertrouwen weer terug te geven cn hij keek haar onverschrokken aan. Jo bont huiten jezelf en je weet niet wat jo zegt, maar het duidt aan, dat je een slecht karakter hebt. Van dit oogen blik af trek ik mijn handen van jo af. Je zegt dat je mijn huis verlaten wil, nu, het zal mij aangenaam zijn als jo dat zoo spoedig mogelijk doet. Hij draaide zich op zijn hielen om en verliet de kamer. Dokter Seagrave was oen man met veel doorzicht en hij had Richard Prynne nauwkeurig in het oog gehouden. Hij had het rood der schaamte bemerkt, waar mede hij Violet's vraag beantwoordde en liij liad terstond gedacht: dezo man is een leugenaar en hij is in het bezit van dat bedoeld o geheim. Hij had ook gezien hoe Prynne onder de beschuldiging zijn zelf vertrouwen terugwon en hij had toen ge dacht: een moordenaar is do man niet. Maar liove, jongo dame, zei de oude dokter, u hebt heel onverstandig gedaan. U laat u te veel door uw gevoel meeslepen U hebt de zwaarsto beschuldiging tegen uw oom ingebracht, die de eene mensch den anderen naar het hoofd kan slinge ren. Hebt u wol op de uitdrukking van zijn gezicht gelet, zei Violet, toen ik hem aanviel. Ik weet nu niet vast, of hij de oorzaak is van den dood van mijn armen vader, maar één ding weet ik zeker: hij dat de stukken in orde werden bevonden ex adviseert hij tob toelating. Aldus besloten. De heer v. d. Re ij den door den Secre taris binnengeleid logt in handen van den Voorz. do voorgeschreven eeden af, en neemt, na door den Voorz. te zijn gelukge werwcht, zitting. Do Voorz. doet daarna medcdoeling van de ingekomen stukken, w. o. verschil lende missives van Ged. Staten die voor kennisgeving worden aangenomen. Verder is ingekomen een verzoek van dc 3 October-Vereeniging om een garantie in do kosten van de te houden feestviering tot een maximum van f 3C00.Wordt gestekt in handen van B. en W. om advies. Een voorstel van den heer v. Stralen inzake d9 verstrekking van cokes zal na be handeling van do agenda aan de orde wor den gesteld. Daarna zuilen de heeren "Wit- mans en Baart mogen interpelleoren. 2. Benoeming van 5 leden der Commissie (uit den Gemeenteraad), bedoeld in art. 2, le lid, sub 3o. der verordening, houdende reglement voor de Commissiën van Advies betreffende de arbcide- en diensfcvoorwaar- den van het personeel in dienst van dc ge meente Leiden. Do lieer v. Eek zegt-, dat, over deze be noeming tusschen do Raadsfracties overleg is gepleegd, teneinde tot een evenredige vor- deeling van de zetels te komen. Nu is ge bleken dat de reebfcsche raadsclub bezwaar had tegen een candidatuur van den heer Baart, omdat -deze vrijgestelde van een ar beidersorganisatie is. Sprekers fractie heeft daartegen bezwaar. Iedere fractie moet in het aanwijzen der candidaten vrij blijven. I Spreker wijst er op dat de- heer Baart geen vrijgestelde is van Overheidspersoneel maar van metaalbewerkers. Maar al was dit zoo, dan staat toch vast dat de afge vaardigde van do S. D A. P. met het ge voelen van de fractie rekening zal houden. De Soc. Dem. fractie handhaaft do candida tuur van den heer Baart en eischt het recht op, zelf een candidaat aan te wijzen. Omgekeerd zal zij ook de andere candida- I ten overnemen. De heer W i 1 m e r zegt, dat dc meerder heid in do rechtsche Raadsfractie het niet gewenscht achtte gesalarieerde bestuursle den van organisaties aan ie wijzen. Dit l>e- teekent niet dat er zon zijn mindere waar deering van bedoekte personen. De recht sche raadsfractie had echter bezwaar, vrij- gest-eldon aan te wifzen, daar de organisa ties. zoojJIs vanzelf spreekt, ook haa-r vrij gestelden afvaardigen en het gevolg zou zijn, dab de Commissie den schijn van een zijdigheid zou verkrijgen. Dc heer Pera- herhaalt, wat do heer Wilmer heeft gezegd, dat het bier niet gaat om do personen, maar om de zaak. Spr. is het in het algemeen met den heer v.Eck eens, dab do fracties de personen mceten aanwijzen, maar de Soc. Dem. fractie had met dc dezerzijds geopperde bezwaren moe ten rekenen. Om een onpartijdige samen stelling van de Oommissie te verkrijgen meent spreker ook tegen de candidatuur van den heer Kooistra als pl.verr lid be zwaar to moeten maken. Be heer v. Eek zegt, dat de introductie van. het G. O. niet gunstig is. Spreker be grijpt do bezwaren van den heer Pera niet. Van hunne zijde kan dan wel bezwaar wor- den gemaakt tegen do benoeming van werk gevers die ook niet onpartijdig zijn. Spre ker blijft zijn standpunt handhaven. De heer Pera zegt, dat- noodig is. dat er leden zijn die de zaak aan beide kan ten kunnen bekijken en die de zaken uit het oogpunt van algemeen belang bezien. De heer Van Stralen begrijpt niet de" bezwaren die door den heer Pera hier worden geopperd. Hij ontkent dat vrijge stelden noodzakelijk partijdig moeten zijn en zegt, dat men ze dan ook uit andere commissies zou moeten weren,. Hierna wordt tot benoeming overgegaan. Als eerste lid wordt benoemd do heer Pera met 25 stemmen tegen 2 op den heer Baart, 1 op den hoer Huurman, 1 op den heer Elkcrbout en 3 blanco. Als tweede lid wordt gekozen de heer Wilbrink met 25 stemmen tegep. 3 op den heer Baart, 2 op den heer Splinter cn 3 blanco. Bij de volgende stemming wordt aange wezen de heer Heemskerk ineb 20slem men tegen 2 op den heer Baart, 1 op Movr. Dietrich, 1 op den heer Eerdmaus en 2 blanco. heeft diens geheim gestolen. Het cryptogram heb ik hier in mijn tascb, maar het geheim van de ontcijfe ring heeft mijn vader hem verklaard en dat loochent hij. Hij heeft het vertrouwen van een doodc verraden en een man, die dat doet, kan ook een moord aan een le vende begaan. Op dat oogenblik kwam het rijtuig voor Violet stond' van haar stoel op en dc tasch, waarin het, cryptogram zich be vond, opnemend, reikto zij den doktor de hand len afscheid. —Mijn beste wonsohen vergezellen u, zoide hij. Als ik u ooit van dienst kan zijn, beschik dan over mij. Het rijtuig reed door het dorp Lcacom- be naar het station. Violet was wel in een moeilijken toestand. Heel alleen; zonder vrienden en met niet meer dan 20 pond als eenig bezit, zou zij weldra te Londen zijn. En toch was zij in het bezit van een document, dat, als zij het ontcijferen kon, onmetelijke rijkdommen voor haar zou beleckenen. HOOFDSTUK IV. Londen. Do (rein kwam to Londen aan om tien minuten voor vieron. Violet stapte uit op het perron en de conducteur nam haar lichte bagage uit den coupé en nu vroeg zij zichzelf af: "Waarheen? Het was een eigenaardig gevoel. Een groot Londensch station is woUicbt de meest eenzame plaats voor wie geen thuis noch vrienden heeft. Zij was voor een 'Als vierde lid wordt benoemd de heer E e r d in a n a mot 23 stemmen tegen 4 op Mevr. v. Itallie, 2 op'den beer Baart, 1 op den heer Sijtsma en 1 blanco. De volgende stemming heeft tot resultaat' dat worden uitgebracht 31 stemmen, waar van _14 op den heer Baart, 14 op den heer Kooistra, 2 op den heer v.Eck en 1 blanco, zooclat een tweede vrije stemming noodig is. De uitslag van do nu volgende stemming is, dat. worden uitgebracht op den heer Baart 17 stemmen, op den heer Kooistra 14 stemmen, zoodat gekozen is de heer Baart. 3. Benoeming van 5 plaatsvervangende' leden dier Commissie. Tot plaatsvervangende leden, worden ge kozen de heeren Huurman, Splinter. Ber gers, Sijtsma en Kooistra. Dc heer S ij t s m a wordt met a 1 g e- nicenc stemmen gekozen, wat een dave rend gelach, veroorzaakt 4. Benoeming van een lid der Ccmmbsie voor den Geneeskundigen Dienst en den Keuringsdienst van Waren (vacature: Me vrouw do StoppelaarZeeman). Benoemd wordt Mevr. Dietrich do R o o y met 28 stemmen, tegen 1 op Mevr, v. Itallie en 3 blanco. 5. Benoeming van 4 schoolartsen voor heb tijdvak 1 April 1924—1 April 1925. De heeren H. W, Blote, J. A. Schreuder, H. P. Vekthuysen en Dr. W. Th. Wecbers worden opnieuw benoemd. 6. Benoeming van een lid van het Bestuur der vereeniging „de Ambachtsschool." Benoemd wordt Mr. W. de Clcrcq alhier. 7. Pr ae-ad vies op het verzoek van Prof. Dr. J. Huizinga om het te bouwen schuur- tje in den tuin van perceel Witte Singel no. 74 van bout tc mogen ma-ken. Goedgekeurd. 8. Prae-advies op het verzoek van de N, V". Kerkfabriek ,.do Bij", om do op te rich ten gebouwtjes aan de Roomburgerlaan, Sectio M no. 3850, van hout te mogtn ma ken. Goedgekeurd. 9. Voorstel: a. tot verhuring yan het pakhuis Joden- kerksteeg no. 2, aan L. van Dam (voor 650 gld.). b. tot verhuring van liet pakhuis Jodon- kerksfveg no. 4 aan G. Kuperns (voor f 260). De heer Bergers vreest, dat- als deze pakhuizen weer verhuurd worden dezo hoek er niet mooier op wordt. Met het hoekhuis zou d;t- een mooi terrein kunnen worden. De beer S ij t- sm a zegt dat B. cn W. voornemens schijnen dezen toestand eenige jaren te bestendigen. Door verkoop van het hoekhuis met dit terrein was misschien een beter geheel te verkriigen. Op deze wijze wordt dc naam van den oud-wethou der, naar wien men dezo straat wil noemen, niet geëera. Do heer Mulder, weth.. zegt, dat het liem voorkomt, dat dit vocrlocpig de besto oplossing is. Met nadruk zijn echter de huurders gewezen op de bepaling, dat do huur zoo noodig kan worden beëindigd. Mochten cr aanbiedingen komen, die niet een speculatief karakter dragen, dan kun nen die altijd onder de cegen worden ge zien. De heer Bergers zegt, dat men toch aan die huurders vastzit- Men kan zo toch niet voor niets onkesten laten maken. De heer Splinter zegt dat <le pakhui zen een behoorlijk aar den hebben. Van meer belang is de toestand aan de ziidc van de Brcestraat waar een voorziening meer noodig is. Do voorz. adviseert met nadruk dit voorstel aan te nemen. Doen wo dit niet, dan zal na eenige jaren de mine allicht veel groote r zi jn dan thans. De pak hu zien zien cr waarlijk nog zoo slecht niet uit. Het voorstel wordt goedgekeurd. 10. Prac-advics op heb verzoek van do Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, om het- gebruik van do Stadscc- hoorzaal tegen verminderden prijs ten be hoeve van de op te richten Algemeenc Han delsbeurs. De heer van Eek staat in het alge meen niefc onsympathiek tegenover de op richting van een handelsbeurs. Tegen eenigen steun zou spr. dus geen bezwaar hebben. Met de voorwaarden van verhuring van de Gehoorzaal kan hij zich echter niefc vereenigen. Een bedrag van f G is veel te Iaaxi Een instelling als een Handels- oogenblik niet in slaat om na to denken door den stroom die tegen bet glazen dak sloeg, het geschreeuw der conducteurs, het stampen der paarden, het dreunen der automobielen en het gedrang en de ver warring, die er heersehlc. Een hansom of een vigilante, juf frouw? vroeg een conducteur. Ik heb nog bagage in den goederen wagen, antwoordde zij en neen geen rijtuig, ik Iaat mijn bagage hier, als jo dio brengen wilt. Terwijl do bagago uit den waggon werd gehaald en op een wagentje geladen, bleeï Violet er bij staan en trachtte zij uit to denken wat zij het bes-t kon doen. Gedu rende do reis was zij zoo in haar verdriet gedompeld geweest, dat zij vergeten had om plannen te maken voor haar toekomst in Londen en nu was zij plotseling voor dat vraagstuk geplaatst. Terwijl Violet op haar bagage wachtte, hekeek zij de menigte menschen, die op dezelfde wijze bezig waren en zij voelde een gevoel van nijd in zich opkomen. Al die menschen hadden een thuis. Hier was een familie, clio uit een badplaats was te ruggekeerd; kinderen met. gebruindo ban- den en gezichten, en emmertjes hij zich, waarmede zij aan hel strand hadden ge speeld. DaaT was een vader met een doch ter en een jong getrouwd paar. Dio allen wisten waar zij heen moesten; slechts zij wist dat niet. Nadat haar bagage op het wagentje v.as geladen, vergezeldo zij den portier naar de plaats, waar die bewaard werd en kreeg een ontvangbewijs. Daarop betaalde zij den conducteur en liep bet perron af. CWordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3