,5e Jaargang DINSDÜIG 8 APRIL 1924 peABONNEMENTSPRIJSbedraegt bi) vooruitbetaling poor Leiden 19 cent per week A2.50 per kwartaal, raze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal, jo per post t 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad Ia voor de Abonné's ver- ^jjgitaar tegen betaling van 50 ct per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., 'met Geïllustreerd 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdager Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 s POSTBUS No. II OE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertenllfin 30 ceni per rage» Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het n duDbele van het tarief berekend. 3 Kleine advertentlën, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, hnnr en ver. huur, koop en verkoop 10.50. Pit nummer bestast uit tureo Maden. „Democratie". Gisteren is in den Loidschen gemeente rad de democratie aan het woord ge- ^esti Onze lezers kunnen door lezing TSI1 't uitgebreid verslag in het tweede blad nog meegenieten van de kostbare gees telijke spijze, die de schoone en veel-ver- 0ogende fee, „democratie-" gebeeten, haren lesronderaars en vereerders in die Raads- £tting heeft voorgezet Wij willen van die kostelijke gerechten r enkele wat meer naar voren schuiven. Daar is dan vooreerst de interpellatie tan het soc.-dem. Raadslid'Baart over het verschrikkelijke feit, dat enkele arbeiders aan de Lichtfabrieken enkele dagen heb ben moeten overwerken, welke uren zij ech ter door extra vrije uren zullen kunnen in- halenDat werd heel serieus geheet en: het kapot-maken van den 8-urendag! en als zoodanig met heel veel verontwaardi ging gewraakt! Wie lacht er? Daar is vervolgens de interpellatie van den democraat ("zonder: soc.) Witmans over 'tniet veel minder verschrikkelijke feit, dat het gemeentelijke ontspanningzaaltje voor werkloozen, dat bestemd was voor do win termaanden, reeds met April is gesloten geworden. Jawel, we kunnen ons voor stellen, dat er in den Raad was gezegd geworden, dat men liever van den betrok kenen wethouder wat meer royaliteit had gezien; dat men goed had gedaan met in deze koude Aprilmaand, met enkele guldens onkosten, het lokaaltje nog wat open te houden. Maar om over die sluiting héél gewichtig to gaan interpelleeren, als hing het leven van de werkloozen er vanaf, enwederopenstelling te gaan eischen voor déze maand April, zooals de heer Witmans deed o, heerlijke „demo- dan, op de derde plaats, de interpel- htie-v. Stralen om de goedkoopere cokes- verstrekking voor de - werkloozen ook ge durende de maand April te doen doorgaan hen moet weten, dat de Raad zelf heeft bepaald, dat deze verstrekking zou duren tot einde Maart; dat men den termijn heeft laten verloopen en nu aankomt, niet met spijt te erkennen over eigen op treden en te verklaren dat men verkeerd heeft gehandeld, maar met B. en W. op de felste wijze aan te vallen, omdat zij het Raadsbesluit hebben uitgevoerd! I Nog ,wat van zulke „democratische" «hotels en het is voldoende, om bij allen, die nog althans een eenigermate gezonden, smaak hebben, een walging te verwekken ran die „democratie"! BUITENLAND Duitschland. De Micum-verdragsn. Kunnen niet langer voort-» gezet worden. In een te Kiel gehouden verkiezings- de verklaarde de minister van Buiten- hdsche Zaken dr. Stresemann, met be trekking tot do Micumverdragen, dat Duitschland niet bij machte is de finan- voor het voorfbestaan der Micum- rardragen op zich te nemen. Hetzelfde teldt voor de Duitsche industrieelen. In leenstelling met Fransche berichten daar «ntrent hebben vooraanstaande vertegen- Toordigers der Duitsche industrie ver- 1, dat een verlenging der Micum- tadragen absoluut onmogelijk is. Na te hebben gewezen op de weigering van poole Engelsche banken om credieten te Schaffen aan de Roerondernemingen jjwkng do Micumverdragen bestaan, zei lde minister dat getracht moet worden, j^de hand van de rapporten der experts F beginsel van de leveringen in natura Kdurendo den duur van het moratorium, ^ea dit door de mogendheden toege daan wordt, ook tot basis van de leverin- aan Frankrijk te maken en een voor- -'ge oplossing van de financierings- •3tio te zoeken. ïet betrekking tot de grondwet zeide de pister dat partijen, die programmatisch op het beginsel der republikeinsche jtoadwet staan, toch genoeg verantwoor- ^jjkheidsgevoel bezitten om Duitschland aan nieuwen strijd prijs te geven, ïrstel kan slechts op de basis van den --iwoordigen staatsvorm geschieden om F iedere poging om daarin verandering orengen een beroering brengt die eiken •heropbouw onmogelijk maakt. De stakingsactie. iögenvoors tellen der spoor- ,i wegmannen, jjfe beraadslagingen, die twee dagen - hen geduurd, zijn zoowel de soc.-dem. de chr. valcvereenigingen van spoor- ^Personeel tot het besluit gekomen de ^stellen van het Rijksministerie van ,a,eer Va_n de hand te wijzen en, om de l 910 uitbreiding der staking te voor- aieuwe tegenvoorstellen te doen. De verkiezingen veer den Beiersc'nen Landdag. Winst voor uiterst rechts en uiterst links. Bij de gehouden verkiezingen voor den Beierschen Landdag hebben de Völki- schen alleen te München 30 van alle stemmen verkregen. Zij hebben stemmen gekregen uit nagenoeg alle kampen, maar het meest uit de Biersche Volkspartij, die 50 minder stemmen verkreeg dan in 1920. De D.-nat. verloren ongeveer 2/3, de democraten niet minder dan 3/4 van het in 1920 bereikte aantal stemmen. Maar ook de socdem. hebben stemmen aan de Völkischen verloren, de onafh ankelij ken verloren ongeveer alles, gedeeltelijk aan de communisten, wier stemmenaantal ook aanzienlijk toenam. Naar de „D. Allg. Ztg." uit de krin gen der Beierscho V. P. verneemt, zal deze niet deelnemen aan de vorming van de nieuwe Beiersche regeering, zoodat de D.- Völkischen genoodzaakt zullen zijn te trachten ©en nieuw Kabinet te vormen. Referendum over een grondwetswijziging. Tegelijk' met de verkiezingen voor den Landdag werd in Beieren ook de volks stemming gehouden over de vraag,, betref fende de instelling van het staatspresi dentschap en van een tweede vertegen woordigend lichaam in den zin van oen Hoogerhuis. Volgens de aanvankelijke ingekomen cijfers was er een groote meerderheid van tegenstemmers, De verhouding was ech ter gistermiddag vijf uur aanmerkelijk gewijzigd. Voor gestemd hadden toen 765 261 en tegen 736.580 kiezers. Men zou hieruit kunnen opmaken, dat de groote steden, waarvan do uitslag het eerst be kend was, voornamelijk hadden tegenge stemd. Intusschen kan de bovenbedoelde wij ziging van de grondwet slechts worden doorgevoerd, wanneer met een meerder heid van 3/4 stemmen voor gestemd is. De genoemde stemmingsver houding betee- kent dus nog geen wijzigmgsbeslutt. Engeland. Do Huurwetten. .Een nederlaag der regeering. De regeering heeft gisteravond in het lagerhuis een nederlaag geleden bij de tweede lezing van het huur-wetsontwerp, waarhij wordt bepaald, dat een huurder niet wegens huurschuld mag worden uit gezet, indien de niet-betaling een gevolg is van werkloosheid. Bij het debat van Woensdag j.l. ver klaarden do leiders der conservatieven en liberalen, dat het uiterst onrechtvaardig zou zijn, de huurderving op den huiseige naar te verhalen. Chamberlain ^verklaarde toen nam.ens de conservatieven de wet te zullen verwerpen', terwijl Asquith even eens tegen dezo paragraaf zou stemmen. Toen het ontwerp opnieuw werd inge diend, bevatte het een wijziging, waarbij de plaatselijke overheid verantwoordelijk werd gesteld voor de betaling van de huur der werkloozen. Zoowel Baldwin als As quith verklaarden, dat deze wijziging niet voldoende was om het voorstel aanneme lijk to maken. Zij verlangden het terug nemen dezer paragraaf. Namens de regeering verklaarde Tho mas dat het artikel niet kon worden te ruggenomen. waarop Chamberlain de ver werping voorstelde. Dit voorstel werd met 221 stemmen tegen 212 'aanvaard. De regeering treedt niet af Na de verwerping van het wetsontwerp inzake do huurwetten verklaarde Mac Do nald, dat de regeering zou overwegen, of zij een nieuw wetsontwerp zou indienen. Dit wijst er op, dat do regeering het verwerpen van het wetsontwerp niet als een opzeggen van het vertrouwen be schouwt. Engeland en de schadevergoeding Volgens de „Daily Mail" zal de heer Baldwin, de leider van de oppositie in het Lagerhuis, tden premier vragen, de verzekering te geven, dat het Lagerhuis in de gelegenheid zal worden gesteld, een bespreking te wijden aan nieuwe schik kingen, die de regeering eventueel treft met betrekking tot de schadevergoedingen en intergeallieerde schulden. De conserva tieve leiders zouden n.l. reden hebben om te gelooven dat Mac Donald, bezield door den wensch een algemeen© Europee- sclie regeling te verkrijgen, met Poincaré een overeenkomst treft, welke de schuld, die Frankrijk aan Engeland heeft, zou overdragen aan Duitschland, tengevolge waarvan de waarde van de obligaties op Duitschland twijfelachtig zou worden. De dreigende uitsluiting De voorwaarden verworpen De scheepsbouwarbeiders te Southamp ton hebben de voorwaarden verworpen, door aanneming van welke de nationale uitsluiting zou zijn voorkomen. Oostenrijk. De actie tegen mr. Zimmerman Hoe hij zelf daarover denkt Een tot mr. Zimmerman in nauwe be trekking staande persoonlijkheid publi ceert in de „Sonn. u Montagztg" het vol- .gende communiqué: De algemeene staatscommissaris mr. Zimmerman beschouwt de door enkele politieke partijen en een deel der pers tegen hem gevoerde actie, welke zijn spoedig heengaan ten doel heeft, geens zins als tegen hem persoonlijk gericht. Hij betreurt evenwel, dat men bii een campagne zoo ver kan gaan, dat er on waarheden omtrent hem worden rondge- i strooid en dat zelfs zijn vrouw daarvan niet verschoond blijft. Als competent forum inzake de beoor deeling zijner werkzaamheid bschouwt de commissaris uitsluitend den' Volkenbond, Aan dezen laat hij het over, na te gaan of hij de hem opgedragen taak behoorlijk vervult. Wat zijn verder verblijf te Weenen aangaat, hij zal op de te Genève te nemen besluiten geen invloed uitoefenen. De Vol kenbond heeft te beslissen of hij het tijd stip gekomen acht do controle over de financieele saneering al of niet op te hef fen. Bij de beslissing omtrent deze quastie zal al het vóór en tegen nauwkeurig wor den overwogen. Wellicht, fcullen ook de psychologische momenten! een rol spelen. Dit communiqué slaat op de aanvallen der soc.-dem. partij en dor links staande pers. Hongarije. Typografensfaking te Boedapest. De zetters bij de dagbladdrukkerijen zijn heden, wegens loongeschillen in staking gegaan. Het groote deel der avondbladen kan niet verschijnen. Roemenië. De antisemitische beweging. Het B. T. A. meldt uit Boékarest, dat de regeering, teneinde elke agitatie onder do antisemitische studenten te voorkomen, besloten heeft de wet weer van kracht te verklaren, waarbij openbare betoogingen en samenscholingen worden verboden; overtreders zullen worden gestraft door de krijgsraden en de toegang tot de hooge- school zal hun worden ontzegd. Italië Do verkiezingen. Deelneming van het Vaticaan. Do Romeinsche bladen vestigen er de aandacht op, dat voor het eerst sedert 1870 weer Vaticaansche waardigheidsbe- kleerders aan de Kamerverkiezingen heb ben deelgenomen. Finland. Een bolsjewistisch complot. Talrijke arrestaties. In Finland is een door de Sovjet-regee ring georganiseerde omvangrijke spion- na ge-organisatie ontdekt welke tot doel bad, in dat land de revolutie voor te be reiden. Talrijke Finsche communisten zijn gearresteerd. Rusland. Nieuwe arrestaties van katholieke geestelijken. Er worden nieuwo arrestaties van ka tholieke geestelijken uit Rusland gemeld. Trotzky geheel hersteld. Uit Moskou wordt officieel gemeld, dat Trotzky geheel hersteld is en zijn functie aan het ministerie van Oorlog weder zal opvatten. Turkije. Botsingen met de Franschen. Een Exchange-telegram uit Adana meldt, dat er aan de Syrische grens weder om botsingen hebben plaats gehad tus- schen de Turken en Franschen. De Turken vielen een Franschen post aan. Twee Fransche soldaten werden ge dood. Een in de nabijheid van Antioch operee- rend Fransch detachement werd eveneens door de Turken aangevallen. Zuid-Afrika. Een nederlaag voor de regeering. Vier stemmen meerderheid. Een draadloos bericht meldt, dat bij een aanvullingsverkiezing voor den Volksraad in 't district Wakkerstroom de regeerings- candidaat, de heer A. Robertson, (oud- administrateur voor Transvaal) de neder laag beeft geleden." Door dezen uitslag wordt de meerder heid van de regeering in den' Volksraad, die in den loop van den tijd voortdurend is afgebrokkeld, tot vier stemmen terugge bracht. Verwacht wordt, dat hij het einde der loopende parlementaire zitting alge- meone verkiezingen zullen worden uitge schreven. Britsch-lndië De nationalistische actie. Ghandi c.s. naar Engeland? Do correspondent van de „Daily Tele graph" te Calcutta deelt mede dat'aldaar het gerucht loopt, volgens hetwelk Ghandi, Das en andere Swaraj-leiders door de Britsche regeering zijn uitgenoodigd naar Londen te komen voor een conferentie met de regeering. Japan Japan en het Singapore-plan. Een verklaring van den minister van Buitenlandsche Zaken. In een interview met een correspondent van de „Times" heeft de Japansche mi nister van Buitenlandsche Zaken de vol- gendo verklaring afgelegd: „Het verheugt ons, dat de Britsche re geering besloten heeft, geen groote vloot- basis te Singapore te vestigen. Wij zijn volstrekt geen vijanden van Groot-Brittan- nië en daar er geen andere maritieme mogendheid in het Oosten is, zou de ves tiging van zulk een vlootbasis te Singa pore geheel noodeloos teleurstelling in Ja- panscho kringen veroorzaken. Ons lid maatschap van den Volkenbond, onze on dubbelzinnige deelneming in het verdrag van Washington, het vier-mogendheden- verdrag en andere overeenkomsten, worden door ons van het hoogste belang geacht. Bovendien is er geen enkele kwestie, waar over tussclien de beido landen een conflict zou kunnen ontstaan en voor zoover ik op het oogenblik kan nagaan zal dit ook in do toekomst waarschijnlijk niet het geval zijn". „Het is onjuist, dat wij schepen in aan bouw zouden hebben op zulk een schaal, dat hierdoor gevaar voor de veiligheid van andere naties zou ontstaan. Wij zijn méér dan andere naties nog, er op uit, het verdrag van Washington niet alleen naar den geest, doch ook naar den letter uit te voeren en wij hopen, dat dit verdrag tel kens vernieuwd zal worden, zoodat een einde zal worden gemaakt aan de concur- rentio in de bewapening ter zee." mmEHLmïi Koninklijke Besluiten. Notariaat. Bij 'Kon. besluit van 4 dezer is aan W. van Campen, op zijn verzoek, met ingang van. 7 dezer, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van notaris te Goes. DE VERMINDERING DER SALARISSEN Opschorting der verlaging? Naar de „Tel." verneemt, is de aange kondigde verlaging van de salarissen van de rijksambtenaren en van het overige rijkspersoneel voorloopig opgeschort. De eersto vermindering ad 5 pCt. zal niet vóór het najaar, vermoedelijk October a.s. ingaan. ArtikeMO ïs ingetrokken. Morgen gaat de intrekking in. Bij Kon. besluit is. overwegende, dat een bepaling als in artikel 40 van het Be zoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambte naren 1920 is vervat, onjuist moét voor komen, omdat rij ten aanzien van het be houd van bepaalde wedden verwachtingen wekt, welke desondanks om den aard van de rechtskracht van het voorschrift, waarbij de bepaling is gegeven, niet zijn verzekerd Overwegende voorts, dat onder de tegen woordige omstandigheden de noodzakelijk heid bestaat eener algemeene vermindering van wedden en inachtneming daarbij voor de onder bovengenoemd Bezoldigingsbe sluit vallende ambtenaren van de in arti kel 40 van dat besluit betreffende een ver mindering van wedden gesteld© 'bepaling niet mogelijk is, zoodat ook uit dien hoof de het artikel niet kan worden gehand haafd Artikel 40 van het bovengenoemd besluit ingetrokken. Dit besluit treedt morgen in werking- Wettelijke regeling van de Coöperatieve Vereenigingen. Een wetsontwerp ingediend. Een wetsontwerp is ingediend tot wette lijke regeling opnieuw van de coöperatieve vereenigingen. Behoudens enkele ondergeschikte veran deringen is dit ontwerp geheel ontloend aan do Staatscommissie vooi* de herziening van do wet op de coöperatieve vereenigin gen, wier verslag met bijlagen in Juni 1923 is openbaar gemaakt en waarvan belang stellenden thans voldoendo gelegenheid hebben gehad, zich een oordeel te vormen. In de memorie van toelichting wordt een woord van waardeering gebracht voor den door de commissie, onder leiding van mr. J. A. A. Bosch, thans vice-president bij den Hoogen Raad verrichten belangrij ken! arbeid. NET VOORNAAMS I E NSEühfS. BUITENLAND. In Duitschland wordt het gevaar voor, een algemeene spoorwegstaking minder. De arbeiders doen tegenvoorstellen. De verkiezingen van den Beierschen Landdag hebben een belangrijke winst zoowel voor uiterst rechts als voor uiterst links opgeleverd. In Engeland heeft do Labourregeering een nederlaag geleden. De huurwetten zijn vorv/orpen. De regesring treedt niet af. Uit Rusland worden nieuwe arrestaties van katholieke geestelijken gemeld. De nationalistische Britsch-lndischc lei der Ghandi naar Engeland BINNENLAND. Het lid van de Prov. Staten van Zuid- Holland mej. E. M. G. v. Berkel is te Ncordwijkerhout overleden. De Staatscourant bevat het Kon. Besl. tot intrekking van art. 40 van het Be zoldigingsbesluit voor üe Burgerlijke Rijksambtenaren. De ArbeidsgeschiNenv/ct treed 10 April a.s. in werking; oud-ministors S. de Vries Czn. en H. A. van IJsselstcijn, mr. dr. S. van Ketwich Verschuur en ir. L. A. Fruytier tot Rijksbemidde!aars benoemd. De aangekondigde verlaging van do salarissen dor Rijksambtenaren en van het overige Rijkspersoneel zou voorlocpig zijn opgeschort; de eerste vermindering ad 5 pCt zal vermoedelijk nist voor October a.s. ingaan. Bemoeilijking van de Duitsche Regee ring om naar Holland te komen. Onze Badplaatsen. (2e blad). LEIDEN. Prof. dr. W. A. Kuenen te Amsterdam is thans benoemd als opvolger van prof. dr. W. Nclen te Leiden., aan wien op zijn verzoek, eervol onts'ag is verleend. Arbeidsgeschillenwet. Treedt 18 April in werking. Bij Koninklijk Besluit van 7 April is be paald, dat de Arbeidsgeschillenwet 1923 in werking zal treden met ingang van IS April Voor de uitvoering van die wet is het Rijk verdeeld in vier districten, waarvan omvatten het le district de provincies Friesland, Groningen en Drenthe; het 2e district de provincie Noord-Hol land; het 3e district de provincies Zuid-Hol land, Utrecht en Overijsel, benevens het gedeelte der provincie Gelderland, dat ge legen is benoorden de Waal; het 4e district de provincies Limburg, Noord-Brabant en Zeeland, benevens het gedeelte der provincie Gelderland, dat ge legen is bezuiden de Waal. Door de Koningin zijn benoemd tot Rijks- bemiddelaar in het late district: mr. dr. E. van Ketwich Verschuur, burgemeester ven Gronin 2de district: mr. S. tie Vries Czn., oud minister van Financiën, te 's-Gravenhage; 3de district: Ir. H. A van T.Tsselstcyn, oud-Minister van Landbouw, Nijjveibeid en Handel, te 's-Gravenhage; 4de distriet: Ir. L. A. Fruytier, lid van de Tweede Kamer der Sta ten-Genera al te 's-Gravenhage. De Eerste Kamer en de halve cent. Bij het afdeelingsonderzoek over de wij ziging van de wet op het statistiekrecht is in de Eerste Kamer de opmerking gemaakt dat de verwaarloozing van den lvilven. cent zoowel economisch als paedagogisch ver keerd moet werken. De halve cent staat in waarde nominaal ongeveer gelijk met d© centime in Frankrijk en den Pfennig '.ra Duitschland, zoodat het niet aangaat hem eenvoudig buiten beschouwing te laten Ook heeft de laatste tijd voldoende geleerd, dat het werken met groote cijfers een onguns'i- gen invloed op den spaarzin heeft F© .kleintjes" moeten niet over het hoefd wor den gezien. He ouders plachten vroeger hun kinderen van jongsaf in te scherpen:' „Past op de Heintjes" maar dit zoo juist© 'oude spreekwoord is tegenwoordig maar al' te zeer in onbruik geraakt. De Staat f-vo in deze het goede voorbeeld en verwaaid o- ze niet langer den halven cent. Daartegenover is aangevoerd, dat ton gevolge van de gedaalde ko.-pkracM van ons geld do halve cent thans in waarde r c- lijk staat met een fwrlb cer.t. van vror" ~r. Toch maakte toen, naar werd beweerd, r.e- mand bezwaar, dat deze fractie werd ver waarloosd, Tegenover de vrijwel denkbeeldige 1 e- sparing on het te stellen voorbeeld stoat j 1 de administratieve omslag, tot welken het

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1