15e Jaargang. ZATERDAG 5 APRIL 1924 No. 4427 peABONNEMENTSPRIJSbedraagt bl] vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 6 2.50 per kwartaal pij onze Agenten 20 cent per week 6 2.60 per kwartaal, franco per post t 2.95 per kwartaal, [get Geïllustreerd Zondagsblad 13 voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd ^ondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen II. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN T*-L. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 3Q cent per regel> Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van bet tarief berekend. 3 Kleine advertenfiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop fO.50. Dit nummer bestaai uit vijf bladen, waaronder het Geïl lustreerd Zondagblad. Cultuur-eischen. VIII. I Samenvatting. 1 Op achtereenvolgende Zaterdagen lieb- jfln vrij enkele losse opmerkingen gemaakt pyer de beschaving, de cultuur, begrepen #n bezien in Christelijken zin en in het ]jclit vau de rede en van den godsdienst. 't Ware slechts, enkele losse opmerkin- g611 en de stof is natuurlijk in de ver ste verte nog niet uitgeput. V oor loo pt g willen wij echter er mee eindigen 'de aandacht van een dagblad-lezer mag diet te lang naar één kant worden gericht, £elfs al zijn aan dien kant zeer veel ver- gohilliende dingen te bekijken. Wij willen nu nog 'ns overzien, wat wij ;joo achtereenvolgens hebben beschouwd pa behandeld of beter gezegd: even lebben aangeduid en aangestipt. Wij zijn da.n begonnen met een verkla- hag van wat cultuur is en hebben toen, jan de hand van een artikel van prof. Beysener, onderscheid gemaakt tussehen godsdienst'"g-zedelijke, geestelijke en uiter lijke beschaving. Als eerste cultuur-eisch hebben we ge noemd het: k'eur-hekcnnen en gezegd, dat let door ieder, die ware beschaving kan jpprecieeron, zal crewaardeerd worden, als wij in ons uiterlijk doen, in onze waar neembare gedragingen conseciueit zijn lan de beginselen, die wij zeggen te erken nen en te belijden. Vervolgens hebben w:j getracht de juiste afmetingen aan te geven van de waardee- ring der stoffelijke dineeu, waarbij do menschen vaak maar al te weinig het verstand gebruiken en zoodoende zich fei telijk onbeschaafd gedragen. Onder de stoffelijk dingen neemt het 'geld een eersto p'aa's in. En, hoewel het geld in het cultuur-proces inderdaad eeni- go beleekenis heeft, wordt d;e beteekenis dikwijls zeer erg en schandelijk-on christelijk! overdreven. Een bewijs van gemis aan ware, Chris telijke» beschaving is het overdreven en dwaze standsonderscheid, het hoogharti ge en kleingeestige standsverschil, dat men m de samenleving (ook onder Christenen) &an constateeren. Wij erkennen stands verschil, maar niet zóó, gelijk dat in een feitelijk heidenscho en in wezen onbe- Hchaafdo maatschappij geschiedt. Als een speciale cultuur-eisch In den ^nderlingen omgang hebben wij gewezen jp het „l'h onneur a u x dame s"; 'dit .,jVhonneur" is, gee d-on gevat, waarlijk ?ep voornaam verpischte voor en een Schoons n'tuig van beschaving maar, ^oed-opgovat, en niet in huichelarij of Verdrijving. lil ons laatste artikeltje hebben «wij de baarde van de vormen in het licht gesteld >*en ook weer aangeduid de overdrijving ^aar beido z:jden: een te weinig of oeoi iveel. Wij zouden wenschen, dat als hoofd-in- kuk van deze artikeltjes zoo mogelijk bij Onze lezers n-o helderder is geworden in «uil inzicht en vaster is ge'egd io hun «ver lui ging, dat: de ziefi der cultuur is do cultuur der ziel. Dit woord is den laalsten tijd „gevleugeld" geworden en vb'egt daar door do attentie en aandacht maar al to ■lauw voorbij, zooals het meer met „ge- tleugeldc" woorden gebeurt. Maar kern- lek ti g drukt het uit, dat het wezen, hot 3%enliiko van al'.e beschaving ligt in de Verheffing, do veredeling van het ziele-lo- ?ên. En het ziele-Ieven kan niet groc'en kracht en in schoonheid tenz'j in den ïadsdienst. Do primaire, de allereerste cultuur*- *sch, de cultuur-bron is: do Godsdienst los heilig Geloof! h Een wGord van lof. r Dij do Arbeidshegrooting heeft Minister Aalberso verklaart, dat het meerendeel Ier arbeiders open oog heeft voor de eco nomische noodzakelijkheid, die dwingen Jaa althans tijdelijk afstand te doen ifan verkregen rechten. Dat is een woord van lof uit den mond Jan iemand, die den toestanden kent, die jfreet, hoe de arbeiders zich feitelijk stol en tegenover een besprekng en behande- ihig van een van werkgeverszjdc voorge melde en bepleitte afwijking van de Ar- ?oidswet. Dat do arbeiders niet zoo maar daarin gillen toegeven 't is zoo verklaarbaar jus iets; het tegendeel ware onbegrijpe lijk! Maar dat zij wel open oog toonen te heb- Maar dat zj wel open oog toonen te heb oid, dezo willen inzien en erkennen en daarna bereid zijn toe te geven in wat van jten wordt gevraagd 't strekt hun tot kf» dat de Minister van Arbeid dat opea- «A kan verklaren; zoo vaak wordt het anders gezegd en voorgesteld, heel dik ste ook door menschen, die zelf zitten vastgeplakt aan wat zij hebben h 1 Is een welverdiende lof! BUITENLAND De Herstelkwestie. De naderende moeilijkheden. De verkiezingen en de rapporten d.or deskundigen. Aan het H.N. wordt uit Londen gemeld, dat men aldaar niet gerust is over den vermoedelijken gang van zaken op het ge bied der huitcnlandsche politiek. Men vreest, dat de verkiezingen, zoowel in Duitschland als in Frankrijk een verster king der rechtervleugels zullen veroorzaken en is overtuigd, dat do tegenstellingen tus sehen de beido lanxlen dan nog sterker zullen uitkomen dan nu reeds het geval is. Als de chauvinisten in Duitschland aan 't roer komen of althans een overwegenden invloed op do regeering zouden kunnen gaan uitoefenen, zou Frankrijk meer dan ooit motieven hebben om zich bedreigd te gevoelen en dus aan te dringen op krach tige maatregelen. Het is zeor de vraag of de belanghebbende mogendheden zich zul len uitspreken over do rapporten der des kundigen alvorens de verkiezingen in Frankrijk achter den rug zijn, omdat een demissionaire Kamer moeilijk beslissingen zal kunnen nemen of aan do besluiten van een op haar berustend kabinet haar zegel zal kunnen hechten. Bovendien zal het onderzoek, zoowel door de Commissie van Herstel, als door de verschillende regee ringen vrij veel tijd in beslag nemen, en zal er vermoedelijk een bijeenkomst, der premiers plaats hebben alvorens de ge allieerden hun meening uitspreken. Het spreekt van zelf, dat dezo meening den invloed zal ondergaan van den uitslag der verkiezingen en van do vermoedelijk door Duitschland aan te nemen houding. Op deze gronden acht men de vaak gehoorde meening, dat het officieelc Engeland het principieel oneens is met het standpunt van Poincaré ten opzichte der ontruiming van het bezette gebied, voorbarig. Vermoe delijk zal MacDonald in deze aangelegen heid een afwachtende houding aannemen, tot tijd- en wijle er een oordeel kan worden geveld over de rapporten der experts en op grond daarvan een gemeenschappelijke gedragslijn kan worden vastgesteld. Het werk der experts. E en verklaring van Schacht. Rijksbankpresident Schacht verklaarde aan een vertegenwoordiger van de „Braunschweigische Staatszeitung" dat met zijn laatste reis zijn persoonlijke medewerking aan de Parijsche experts besprekingen is geëindigd. Hij zal niet weer naar Parijs gaan. De vooruitzichten voor handhaving der verkregen marktslabilisatie zijn volgens hem zeer gunstig. De Duitscho regeering zal tegenover het besluit der experts haar volledige vrijheid behouden. Er is volgens Schacht alleen die oplossing mogelijk, waarbij Duitscklands economische gelijkgereclitigheid en econo mische souvereiniteit binnen het geheele rijksgebied wordt hersteld on dat een ont ruiming van het Roergebied beoogt. Groote belangstelling. Uit Parijs wordt bericht, dat do belang stelling voor de rapporten der Commissies van Experts zoo groot is, dat de tekst naar alle deelen der wereld zal geseind worden. Alle telegraafkabels tussehen Frankrijk en de Ver. Staten zijn tegen Zondag voor den duur van acht uren afgehuurd ten behoeve van de overzending der rapporten naar Amerika. België. Kardinaal Mercier. Gouden priesterjubileum De redacteur van de „Msbd." te Brussel seint d.d. 4 dezer: De koning is persoonlijk te Mechelen kardinaal Mercier gaan gelukwenschen met diens 50-jarig priesterfeest. De openbare huldebetooging van katho liek België zal eerst op 12 Mei nlaats hebben. Duitschland. De toestand in hot Roergebied. Maatregelen tegen Nationalistische actie. De Belgische, Britsche en Fransche ge delegeerden hebben allen in hun respec tieve zones een heropleving van de agita tie en propaganda der geheime ultra- nationalistische bonden geconstateerd. Zij signaleerden een inlijvingssysteem bij de rijkweer, dat het mogelijk maakt, aan allo jongo mannen militaire opleiding te geven Dienovereenkomstig zijn onmiddellijk repressie- en controle-maatregelen getrof fen. Dit Havas-bericht houdt natuurlijk ver band met de jongste Duiischo nota aan gaande do militaire geallieerde controle in Duitschland. Het bezette gebied weder ee>n weinig uitgebreid. Volgens oen bericht uit Elberfeld aan de „Rhein.-Westf. Ztg." zijn de Fransche troepen in het N. der stad op het gebied van Elberfeld doorgedrongen en nebben zij een aantal in het gebied slaando hui zen bij het bezette gebied gevoegd. De spoorwegstaking in Duitschland. Uitbreiding in Hamburg. De staking van spoorwegpersoneel heeft zich te Hamburg in zooverre uitgebreid, dat de rijksorganisatie van beambten een solidariteits-verklaring voor de stakers heeft afgelegd. Daar zij niet willen samen werken met den technischen hulpdients hebben ook do rangeerders bij verschil lende Hamburgsche goederen-stations het werk neergelegd. In totaal zijn thans 1500 man van den technischen hulpdienst te werk gesteld. Het reizigersverkeer heeft voorloopig nog niet van de staking te lij den. De positie van de rentemark. Enkele bladen beweren, dat de rijks- autoriteiten thans de bewijzen in handen hebben, dat bepaalde kringen trachten, zooveel mogelijk rentemarken naar het buitenland en wel in de eerste plaats naar Tsjecho-Slowakije te smokkelen. Het staat vast, dat van Tsjechische, Poolsche en Fransche zijde wordt getracht, de positie van de rentemark to ondermijnen. Hierbij wordt elke gelegenheid te baat genomen om in het bezit lo komen van rentemar- ken, die dan over do Duitsphe grenzen wor den gezonden. De directie van do rente- bank verzekert harerzijds, dat in sommi ge Duitscho grensstreken en vooral aan de Tsjechische grens de navraag naar rente marken zeer groot is. In Tsjecho-Slowa kije wordt do ren'temark opgekocht en vervolgens naar Frankrijk gestuurd. In een communiqué van de directie der rentebank wordt o.a. gezegd: „Dat bepaal de groepen speculanten en helaas ook be paalde groepen uit het bedrijfsleven trach ten, de stabiliteit van de rentemark aan te tasten door het verspreiden van onjuis- to berichten, is maar al te zeer bekend. Men wil door dergelijke berichten de groote menigte bewegen, haar rentemarken af te staan aan hen, die de sabolagepo- gingen tegen de rentemark leiden, Een der gelijke sabotage is van Fransche, Tsjche- chische en Poolscho zijdo ondernomen". Frankrijk. De Kamerdebatten. Thans een meerderheid voor het pensioenwet j e. De Kamer heeft gister opnieuw het wetsontwerp betreffende de burgerlijke en militaire pensioenen behandeld. De mi nister van Financiën, Marsal. stelde de vertrouwenskwestie tegen het amende ment van Bouisson, strekkende om deze wet ook uit te breiden over de slaatsarbei- ders. De minister verklaarde, dat de po sitie van deze laalsten bij een afzonderlijk wetsontwerp zal worden verbeterd. Het amendemenl-Bouisson werd daarop verworpen met 327 tegen 201 stommen. Do bcitcnlandsche politiek. Toch een wijziging? Tn weerwil van de verzekeringen door Poincaré gegeven, dat zijn buitenlandsche politiek volstrekt niet veranderd is, is tock_ de opvatting te Parijs, dat dit wel zoo is en dat de Fransche Roerpolitiek ge heel anders zal worden, wanneer eenmaal de plannen der deskundigen worden uit gevoerd. Dit wekt bij links verheugenis en bij rechts ongerustheid. Er komt nu ein delijk een eind aan den oorlog, schrijven de linkscho bladen. Poincaré zal hot na tuurlijk wel zoo inrichten, dat er een paar nuüelooze garnizoenen in de Roer blijven om den schijn to redden, maar dat wil niets meer zoggen. In dit verband wordt het vertrouwensvotum waarbij Poincaré zulk een groote meerderheid kreeg, gelcwa lificeerd als een moratorium, dat Poincaré juist den tijd laat om rechtvaardiging te vinden van hetgeen er essentieel is in de politiek, die aan de Poincaristisclie lijn recht tegengesteld is. Die zal liij voortaan gaan volgen, oordeelen de radicale bladen Ook bij rechts houdt men dit voor waar schijnlijk en daarom regent hot van dien kant waarschuwingen. Poincaré zegt nu wol dat de militaire bezetting van de Roer gehandhaafd blijft, zoo schrijft men daar, maar hij spreekt niet van onze economi sche bezetting. Denkt hij die dan toch op te geven? Dat zou zijn een loslaten van de prooi voor een schaduw. In elk geval moe (en do Micum en do Fransch-Belgische regie blijven beslaan; zonder dezo tweo machtige lichamen, waardoor wij do Duit scho groote industrieolen beheerschen, be- teekent de militaire bezetting niets meer. kien troost zich echter in de nationalisti sche pers met do overweging, dat do voor stellen der deskundigen Poincaré wel zoo zullen tegenvallen, dat hij van zijn ge vaarlijke plqnnen lot het economisch los laten der Roer afziet, al lijkt men er toch niet heel gerust op. tngelanü. De nieuwe Huurwu. Het gewijzigde ontwerp. In het Lagerhuis heeft de regeerings- leider Glynes gister een verklaring afge legd in zake de woningkwestie. Hij zeide, dat de regeering heeft besloten de bepa ling, tegen welke bezwaar werd gemaakt in dien zin te wijzigen, dat de plaatselij ke autoriteiten in de eerste plaats de kos ten zullen dragen en dat do vraag, of deze vanwege den staat zullen worden geresti tueerd, eerst naderhand onder de oogen zal worden gezien. Dezo verklaring werd door de conser vatieven en liberalen met terughoudend heid ontvangen, terwijl van de Labour- banken geprotesteerd werd, en er op gewe zen werd, dat de plaatselijke autoriteiten zulk een last niet kunnen dragen. In het bijzonder verzette de uiterst- linksche Labour-af ge vaardigde Kirkwood zich togen de door de regeering voorge stelde wijziging. Hij oefende felle critiek op de houding van de J.abour-regeering en vroeg op hartstochtelijken toon, of de Engelsche arbeiders op zulk een krachtige wijze en met zooveel energie hebben ge streden om zulk een regeering te hebben. Bulgarije. De actie tegen hst Communisme. De communisten zijn in Bulgarije bui ten do wet gesteld. Do regoering heeft aan het Hof van Cassatie verzocht een onder zoek in te stellen naar het optreden van de communistische partij en de van deze afhankelijke 'arbeidersparlij. Dit onderzoek geschiedde in verband met de onlangs uitgevaardigde wet tegen de communistische actie. Na langdurige besprekingen verklaarde het Hof van Cassatie, dat beide partijen als een gevaar voor de veiligheid van den staat moeten worden beschouwd. Om deze reden gelastte het Hof de ontbinding van allo communistische en van alle van de communistische partij afhankelijke arbei dersorganisaties. Polen. De mijnwerkersstaking. Een gevecht met de politie. Bij een gevecht tussehen politie en sta kende mijnwerkers in het district Sosno- wic werden twee mijnwerkers gedood, veertien zwaar en tientallen licht gewond De botsing was het gevolg van het in grijpen der politie, toen de stakers demon streerden tegen do loonsverlaging. Ver scheidene politie-agenten zijn gewond. Rusland. Dreigbrieven aan Russische Volkscommissarissen. De vooraanstaande loden der Russische Sovjetregeering hebben brieven ontvangen, waarin zij door do nieuw-Russische poli tieke groep met den dood worden bedreigd Zij schijnen deze bedreiging ernstig op te vatten en de Tsjeka doet links en rechts arrestaties in de hoop het centrum van het complot te ontdekken. Ook zijn de lijf wachten der politieko leiders verdubbeld. In een van die brieven werd de raad ge geven, naast 't graf van den „Tiran Lenin al maar vast een vijftal nieuwe graven te doen delven. Honderden kinderen in Rusland van koude gestorven. Naar uit Riga wordt gemeld, stijgt het aantal verwaarloosde kinderen in de steden der Oekraïne voortdurend. Een cor respondent van de „Izwostija" meldt uit Tsjarkoff dat henderden kinderon in de Oekraine zijn doodgevroren ten gevolge yan de zeer strenge koude. Do correspondent meldt verder, dat de kinderen in heelo troepen, als zigeuners, rondzwerven en leven van bedelen en stelen. In vele gevallen hebben beele troepen er de voorkeur aan gegeven van koudo en honger om. te komen, dan zich in de bols jewistische kinder-tehuizen to laten op nemen. Communistische Paschen. Volgens het Moskouscho blad „ïswestia" heeft de centrale commissm van den bond der communistiscbo jeugd een program uitgewerkt voor een „communistische Pasclien". Dit program omvat een intensieve cam pagne tegen eiken godsdienst, zoowel onder de communistisch georganiseerde als niet- georganiseerde jeugd. Do propaganda zal worden gevormd door het houden van lezingen en conferenties tegen den gods dienst. Amerik? Corruptie in Amu De meening van Frank Vanderlip. Frank A. Vanderlip, die hier veel op- 1 zien heeft gewekt in verband met zijn be- HET VOORNAAMSTE NltJ. J, BUITENLAND. Maatregelen der geallieerden tegen een toenemende nationalistische actie in het Roergebied. Nieuwe Roerpolitiek van Poincaré? In Bulgarije is de communistische par tij ontbonden. De corruptie der ambtenaren in Amerika BINNENLAND. Bij de behandeling der Marine-begroo ting heeft de Kamer de socialistische amendementen om de posten voor nieuw- nieuwbouw uit de begroeting te lichten verworpen met 57 tegien 21 stemmen. Het amendement-Dresselhuys, schrap ping van den pest voor onderzoek naar den bouw van een onderzeeboot-mij nleg- ger, werd aangenomen met 6116 stem men, nadat de Minister had verklaard, de beslissing aan de Kamer te willen over laten. De begrooting werd met 52 tegen 19 stemmen goedgekeurd. OMGEVING. In verschillende gemeenten in de bollen streek, die eerst den Zonnetijd wilden handhaven, wordt a.s. Maandag den Zo mertijd ingevoerd. Zondagsblad. De administratie herinnert er aan dat het abonnementsgeld ad 50 cent 2de kwar taal cp het Zondagsblad heden moet wer den betaald. schuldiging en corruptie van staatsambte naren, heeft zijn voornemen te kennen ge geven, zijn ontslag te nemen als directeur van de talrijke maatschappijen, waarmede hij tot dusver in betrekking beeft gestaan. Hij deelde dit besluit mede in antwoord op een brief van den president der Frce- port Texas Company, die hem verzocht, zijn ontslag le nemen als lid van den Road van Commissarissen dezer maatschappij. Vanderlip schreef den president terug, dat hij er zich van bewust is dat de houding van zijn medeleden in den Raad tegenover hem wordt gedeeld door verscheidene zijner vroegere medewerkers. In zijn brief herhaalde Vanderl'P, dat verschillende regeerings-departementen van Washington besmet zijn met corruptie, waaromtrent hij onthullingen zal doen. Voorts verklaarde hij: „Ik geef aan U en de andere zakenvrienden de volgende vraag in overweging: Wanneer d't land plotseling mocht worden blootgesteld aan een crisis, dio een verstandig en doortas tend optreden noodzakelijk zou maken tot bescherming van hot nationaal bestaan, zoudt gij dan gerust zijn met oen regee ring, gelijk die, welke in de drie laatste jaren in dit larl hooft bestaan?" BIMNËHLAMiJ) KONINKLIJK BEZOEK AAN BE HOOFDSTAD. Met- -den gewonen trein van do Holland s-olie Spoor, waarin zich achteraan het Ko ninklijk salonrijtuig bevond, zijn. zooals reeds medegedeeld, de Koningin en Prin ses Juliana gisterenmiddag te 2 uur 5G van 'het bezoek aan Amsterdam te 's-Gravcn- hago teruggekeerd. De Prins is, zooals be kend, nog een dag te Amsterdam blijven vertoeven. H. M wensehte, teneinde rangeeren van den trein te vermijden, geen gebruik to maken van het perron voor de Koninklijke wachtzaal als plaats van aankomst, doch kwam op het gewone reizigersperron aan, van waar de Vorstelijke personen begeleid door den stationschef den heer Muller, door den timnel langs den hoofdingang het sta tionsgebouw verlieten. In open auto's werd naar het palcis aan het Noordeinde gereden, waar de Prinses uitstapte, terwijl de Koningin onmiddellijk daarop doorreed naar het landhuis ,.Dcn Ruigon Hoek" te Seheveningen. Omstreeks kwartier over vieren gister middag heeft Prins Hendrik de Telefoon centrale Centrum, aa-11 de Heerengracht be zocht. Hij werd daar ontvangen door den wethouder voor de Gemeentebedrijven, den heer F. M, Wibaut, en door den directeur van de gemeente-telefoon, den heer G. C. Snijders. Na eenigen tijd in de kamer van den directeur te hebben vertoefd, heeft de Prins de Centrale in* oogenschouw genomen Hij toonde bijzonder veel belangstelling. Na afloop van de bezichtiging dankte hij wethouder en directeur voor de gelegen heid hem geboden, om deze groote Centrale te bezichtigen.

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1