,Je [Me Coorant" Tweede Blad Vrijdag 4 April 1924 ^'"STADSNTEXJWS GEMEENTERAAD. Afwijzing van een bouwplan van A „De Eendracht." Bij raadsbesluit van 30 April 1923 werd Tjan de vereeniging „De Eendracht" een perceel bouwterrein benoorden den Lagen Rijndijk verkocht, alsmcdo een hypothe cair voorschot uit do gemeentekas ver- strekt, een en ander ten behoeve van den bouw van 124 arbeiderswoningen. In over leg met het bestuur der vereeniging werd een strook aan den Lagen Rijndijk buiten bebouwing gelaten. Wel strekte het ontwerp-plan zich aan- yankclijk uit tot aan den Lagen Rijndijk en hevatto het voor de bedoelde strook grootere en ruimere huizen, meer in over eenstemming met de aosthetische eischen, !dio in casu, met het oog op de befeekenis tan den Lagen Rijndijk aTs belangrijke Verkeersweg moesten worden gesteld, doch aangezien deze woningen niet voor liet toe gestane bedrag, toenmaals f 3000.per woning bedragende, konden worden ge bouwd, werd besloten de uitvoering van 't plan te beperken tot de genoemde 124 woningen. Inmiddels heeft de vereeniging zich naderhand bij adres d.d. 18 September I 1923 tot den Raad gewend met het ver- j zoek aan haar deze strook alsnog te ver hopen en een voorschot uit de gemeente kas te verleenen, zulks voor den bouw van 2 winkels c. a. en 12 woningen, echter on geveer van hetzelfdo type, als eenige maanden te voren uit het plan om de ver melde reden waren verwijderd. Hoewel voor deze woningen, niettegen staande zij niet voldeeden aan de desbe treffende voorschriften, door het Rijk premie werd verleend, zijn B. cn W. met da Commissie van Fabricage van oordeel, 'dat op het verzoek om voor dezen bouw voorschotten uit do gemeentekas toe te kennen, niet kan worden ingegaan. Do bouwkosten moeten, wat den grond 'aangaat, op f 14.600.en wat den eigen lijken houw betreft op pl.m. f 56500. d. i. pl.m. f 4.185.per woning en f 3.138.50 per winkel met pakhuis worden geraamd. Aangezien, om van het Rijk voorschot ingevolge do "Woningwet te kun nen verkrijgen, de bouwkosten (huiten den grond) tegenwoordig niet meer mogen be dragen dan f 2600.per woning, is deze rorm van medewerking derhalve uitgo- sloten, en zou dus het bouwkapitaal ge heel zelfstandig door do gecmenfe moeten worden verstrekt, tenzij de vereeniging het yan derden kan verkrijgen. Aannemende, dat voor de winkels een kuur van f 8.per week kan worden be dongen, dient, om een sluitende rekening te bekomen, de gemiddelde huurprijs op f 7.15 per weck en per woning te worden gesteld of op f 7.18, indien wegens onder houd, belastingen en algemeen© kosten, f 60.per woning in plaats van 1.46 pCt. van het bouwvoorschot wordt aangehouden gelijk ook het Rijk in den laatsten tijd doet Deze huurprijs, die dus slechts een gemid delde is, zoodat voor sommige woningen nog een hooger bedrag geldt, gaat onge twijfeld de draagkracht van do arbeiders te boven. Behoudens zeer buitengewone gevallen, moet do steun der gemeente zich bepalen tot de eenvoudige woningen, welker huur prijzen binnen het bereik van een normaal arbeiders-inkomen liggen, tot welke cate gorie de onderwerp elijke woningen geens zins geacht kunnen worden te behooren. Deze beperking, reeds voortvloeiende uit de omstandigheid, dat h. i. de voorziening, in do woningbehoefte niet tot do gewone overheidstaak behoort, dient de gemeente zich, aldus B. en W., ook aan te leggen met het oog op de groote kapitalen die zij reeds in den woningbouw heeft gestoken of waarvoor zij garant is, en de zeer be- laiigrijke bedragen, die nog in de toekomst oenoodigd zullen wezen. Daar komt hij, dat, zoo in dit geval steun wordt verleend, de consequentie vordert dergelijke wonin gen ook op te nemen in het 6e plan der zelfde vereeniging, voor welks financiee- ring voorstellen worden gedaan in 't hier onder volgend voorstel. Goedkeuring van een bouwplan van „De Eendracht." Onder mededeeling, dat de Commissie van Fabricage zich met een en ander kan vereenigen, geven B. en W. den Raad in overweging: a. aan de to Leiden gevestigde woning bouwvereniging „De Eendracht", ten be hoeve van de uitvoering van haar plan voor den bouw van 58 beneden- en 58 bovenwoningen te verkoopen een op de situatie in rood aangegeven terrein ter oppervlakte van 6500 M2., deel uitmaken de van het kadastrale perceel der ge meente Leiden, Sectie N. No. 219, gelegen ten noorden van den Lagen Rijndijk tegen een prijs van f 3.54 V* per M2.; B. I. aan do Woningbouwvereniging „De Eendracht" toegelaten als vereeni ging uitsluitend werkzaam in het belang van de Volkshuisvesting bij Koninklijk be sluit van 6 October 1913, No. 70 voor de uitvoering van het hieronder nader om schreven bouwplan en den aankoop en liet in gereedheid brengen van den benoodig- den grond, tegen een rento van 6 pCt. 's jaars, de volgende voorschotten te ver leenen: a een bouwvoorschot, groot f 268.600. bestemd voor den woningbouw; b. een grondvoorschot, groot f 80.000 bestemd voor den aankoop van den grond, voor den slraalaanleg enz. of zooveel minder als in verhand met dö kosten van de sub a on b genoemde wer ken zal noodig blijken; II. aan de verstrekking van deze voor schotten do gebruikelijke voorwaarden en bepalingen te verbinden: Straatnamen. Hot is noodig, dat een aantal nieuwe straten in deze gemeente van passende namen wordt voorzien. In de eerste plaats moet een naam wor den gegeven aan de straat bezuiden den Hoogen Rijndijk en beoosten do Roornbur» gerwetering. Deze straat stellen B. en W. den Raad voor to noemen „Meerburgen stTaat". In de tweede plaats dienen de drie nieuwe straten ten Oosten van (1e Heeron- straat van namen te worden voorzien. In aansluiting op de bloemennamen, verhon den aan de andere straten in dezo wijk, kunnen de hier bedoelde straten worden genoemd „Seringen-", ..Anjelier"- en „Dahliastraat"; het verlengde gedeelte van do Hyacinthenstraat kan uiteraard mot denzelfden naam worden aangeduid. Vervolgens komen voor de heide nieuwe straten benoorden den Lagen Rijndijk en ten Oosten van de Driftlaan namen, ont leend aan den Indisehen archipel, als „Borneo-" en „Sumatrastraat", in aan merking. De verlengde gedeelten' van de Formosa- en de Javastraat dienen weder om dezelfde namen als deze beide straten te verkrijgen. De twee nieuwe straten ïiabij dcnAEtijns- burgerweg en den Warmonderweg waren te noemen naar de staatslieden Johan de Witt en van Olclehbarnevelt. Verder moeten namen worden gegeven aan een aantal straten bezuiden den Haagweg. Aan deze straten zouden B. en W. de namen van bekende schrijvers (schrijfster) uit de vorige eeuw verbonden willen zien. Daaruit hebben zij gekozen de namen van Nicolaas Beets, Oltmans, van Lennep, Schimmel en (Bosboom-) Toussaint, Do bestaande namen van de aaugrenzende straten (Laan van Pieter van Twist, Nanniestraat, Vinkstraat, Giset- testraat en Maria Gondastraat) kunnen li. i. onveranderd blijven. Ten slotte dient een naam fo worden gegeven aan den nieuwen verkeersweg, ontstaan door het verbrecdcn van de «Todenkerksteeg en de overwulving van het Levcndaal ter plaatse. Het komt B. en W. voor, dat deze weg. van de Hoogevoercls- brug af tot aan de Jan van Houtkade, dus do verbreede Jodenkerksteeg en de Zijd gracht, behoort te worden genoemd naar den vroegeren Wethouder van deze ge meente, wijlen den heer J. Korevaar P.Azn., die o.a. aan de verbetering van de stadswijk nabij do Zijdgracht, met name do totstandkoming van 't bouwblok Geere- gracht-Zijdgracht-Levendaal, zoo kracht dadig heeft medegewerkt. UIT DE OMGEVING ALPHEN AAN DEN RIJN. Gemeenteraad. De Piaad der gemeente vergaderde gis termiddag te half vier. Voorzitter burgemeester dr. H. J. Lo- vink. Afwezig met kennisgeving do hceren J. v. Dijk en D. v. Leeuwen. De Voorz. opent de vergadering met gebéd, waarna de notulen met een enkele opmerking van den heer Herngreen wor den goedgekeurd. Do Voorz. doet mededeeling van ver schillende door Ged. Staten goedgekeurde Raadsbesluiten, benevens mededeeling, dat zij niet hebben goedgekeurd het Raadsbesluit lot verhaal van pensioensbij drage voor het personeel der gemeente. Do heer v. d. Linden, merkt naar aan leiding hiervan op, dat de Raad in dezelf de vergadering besloten heeft, indien Ged. St. het besluit niet zouden goedkeu ren, in beroep te gaan. Do Voorz. kan zich zulks niet herinne ren, doch merkt op, dat volgens do Wet geen beroep op do Kroon mogelijk is, al hoewel hij niet tegen een dergelijk beroep zou zijn. Tevens, waar binnenkort wijzi ging der pensioenwet te wachten is, meende spr. het beter deze zaak tot dien lijd te laten rusten. Do heer Nomen kan met het standpunt van den Voorz. medegaan, doch toch acht hij een beroep op do Kroon niet onge- wenscht. Immers waar do regeering zelf voorgaat met salarisverlaging van de ambtenaren, is het niet ongewen3cht ze delijken drang op haar uit te oefenen, om Ged. Staten to verplichten met do tijds omstandigheden rekening te houden. Do Voorz. herhaalt, dat hij niet tegen een beroep is. Do lieer Herngreen wijst er op, dat do Ged. Staten van Zuid-Holland in dezo beslissing niet alleen staan. Ook G. St. van andere provinciën hebben eenzelfde be sluit genomen. Besloten wordt tenslotte in deze een afwachtende houding aan 19 nemen. Het dninkwa-i eronderzoek over kle maand Februari beeft het volgende opge leverd: scheikundigo samenstelling zeer goed, bacteriologische samenstelling uit stekend. Hierna is de agenda aan de orde. 1. Voorstel van B en W. om het verme- nigvuldigingscijfer voor do aanslagen in de plaatselijke belasting naar liet inkomen voor het belastingjaar 19241925 te bepa len op 1.3. Z. h. et. besloten. 2. Voorstel van B. cn W. om van 1 Mei 1924 tot en met 30 April 1925 onderhands op te dragen aan W. van Leeuwen en M. van Essen het ophalen van asch en vuilnis, enz, in d© gemeente voor d© som van f 3900 per jaar. De heer de Wolf vraagt mede naar aanleiding van dit punt,- Raad niet bij verordening kan bepalen, dat de in gezetenen verplicht zijn des winters de sneeuw op te ruimen voor hunne huizen of bijvorst asdh of zond to strooien. De Voorz. zegt, dat dit reeds oen punt van overweging bij B. en W. heeft uitge maakt en dat eerlang oen desbetreffend voorstel is te verwachten. Het voorstel wordt hierna z. h. st. aan genomen. 3. Voorstel van 'B. en W. tot vaststelling van het voorschot, hetwelk als vergoeding aan do bijzondere scholen, krachtens arti kel 101 der Lager Onderwijswet 1920 zal worden uitgekeerd. Do lieeren v. d. Linden en Herngreen maken naar aanleiding hiervan eenigo opmerkingen, welke B. en W. zullen over wegen om nader prae-advies uit te bren gen. Het voorstel wordt goedgekeurd. 4 Voorstel van B.'en W, tot het voeren van een rechtsgeding met het Rijk inzake schadeloosstelling van gronden, welke ont eigend zullen worden voor den aanleg van do spoorlijn AlplienGouda. De heer Herngreen is huiverig om een dergelijke procedure aan te gaan. wijl hij er niet veel heil van verwaoht. Do heer Nomen vraagt, of er, indien de spoorweg lot stand komt, twee bewaakte overwegen zullen gemaakt worden. Do Voorz. merkt ten aanzien van het door don heer Herngreen gesprokene op, dat niet alleen de gemeente ontevreden is over den prijs, die bij do taxatie bepaald is; er zijn in Aarlanderveen nog een der tigtal personen, die hieromtrent oppositio voeren. Wat de. vraag van den heer Nomen be treft, ^antwoordt de voorz., dat do spoor wegen do overwegen hebben toegestaan, alleen zijn zij verder van 't station in het plan opgenomen. Verandering hierin kan niet langs den weg der procedure, doch langs administratieven weg verkregen worden. Weth. v. Leeuwen licht nog toe, dat op goede gronden verwaoht mag worden, dat een verzet alleszins resultaat zal opleve ren, waarmede de heer Herngreen het nog niet. zoo eens is. Op een vraag van den heer Herngreen, waarom de hier in den arm genomen ad vocaat cn niet een andere is genomen, antwoordt weth. v. Leeuwen, dat dit zon der eenigo reden is gedaan, terwijl de heer Ranke zegt, dat de grondcommissie meende, dat deze advocaat voor een der gelijk geding de beste was. De heer Hern green wilde dan verder hierover maar zwijgen. De desbetreffende post wordt voor dit geding voorloopig met f 250 verhoogd. Het voorstel wordt hierna z. li. st. aan genomen. 5. Voorstel van B. cn W. tofc verkoop van een perceel bouwgrond aan H. Oudenes qq. gelegen bock Stevinsfcraat en verlengde van de St. Jorisstraat. Z. h. s. goedgekeurd. 6. Voorstel van B. en W. tot overname van een gedeelte buiten de rooilijn gelegen grond van L. Westmaas cn anderen. Z. h. s. goedgekeurd. 7. Voorstel van B, en W., naar aanleiding van een daaromtrent ontvangen schrijven van Gedeputeerde Staten, tot intrekking va-n het raadsbesluit dd. 14 Februari 1924 tot betaling uit den post „Onvoorziene uit gaven" op de begrooting 1923. Het betreft hier uitbetaling van een rekening van den 'loodgieter Baarslag, welke te Iaat is ingezonden. Do hoeren v. d. Linden en Herngreen betoogen do wenscholijklieid deze rekening alsnog uit te betalen. Dit voorstel zal door B. en W. overwo gen worden. 8. Voorstel van B. en W. tot het geven van namen aan nieuwe straten. B. en V/. stellen voor de straat, die begint in de Bloemhofstraat en in do oostelijke richting evenwijdig loopt met de Aarkade; Azaleastraat; aan de straat, die begint bij de Azaleastraat en in zui delijke richting evenwijdig loopt met de Bloemhofstraat: Hortensiastraat, en de straat, die begint bij de Jongkindt Co- ninkstr. en in noordelijke richting even wijdig loopt met do Raadhuisstraat om te eindigen in do Van Boetzelaerstraat: Nierstraszstraat te noemen. De lieer v. d. Neut wilde liever namen uit iele vad'erlandsche geschiedenis kiezen, terwijl '<le heer v. d. linden de twee eer ste namen beter acht dan do laatste, waar om hij voorstelt, dat B. en W. voor deze laatste straat een anderen naam kiezen. Het aldus geamendeerde voorstel wordt hierna z. h. s. aangenomen. 9. Voorstel van B. en W. tot het be schikbaar stellen van een crediet van f300 en het geven van machtiging tot benoe ming van een hulp voor administratie op het bureau gemeentewerken. De beer Herngreen uit zijn verwonde ring over dit voorstel. Hij had eerder aanstelling verwacht van van ambtenaar van f 4500—f 5000, Dan alleen zijn de za ken van gemeentewerken weer in ordo te brengen. Met een jonge kracht van f 300 bereikt men hier niets. De heer v. d. Linden, lid van de com missie van publieke werken, toegevende, dat de bezwaren van den heer Herngreen juist zijn, zegt, dat dit voorstel is bedoeld als tijdelijke maatregel. De voorz. zegt, dat door B. en W. hier over ernstig overleg gepleegd is, hoewel zij niet beweren, dat hierdoor afdoende aan de bezwaren is tegemoet gekomen. Nador toch kan met nadere voorstellen komen. De heer Herngreen kan hierna met bet voorstel van B. en W. meegaan, indien binnen bet jaar definitieve voorstellen ge-< daan worden. Het voorstel van B. en W. wordt hierna z. h. sL goedgekeurd. 10. Goedkeuring van het besluit tot wij ziging begrooting, Alg. Armbestuur over 1923. Goedgekeurd. 11. Voorstel van B. en W. tofc vaststelling van een besluit tofc wijziging van de ge meentebegrooting dienst 1923. Goedgekeurd. Bij de rondvraag informeert de heei Nomen hoo het staat met een destijds in gekomen verzoek om voor dezo gemeen» 0 een vloekverbod uit te vaardigen. De Voorz. zegt, dat hem van een dergelijk verzoek niets bekend is, doch dat dit on derwerp desniettemin toch reeds een punt van overweging hij B. en W. heeft uit gemaakt cn er eerlang een voorstel in dien geest is to verwachten. Do heer Nomen vestigt er verder de aan dacht op, dat op de begrooting 1923 een post van f 500 is uitgetrokken voor de her bestraling der Torenstraat. Nu is alleen de oprit in die straat hersteld. De Voorz. zegt hieromtrent onderzoek toe. De heer Leliveld vertelt vervolgens on der groot vermaak der aanwezigen, dat hij den heer v. d. Linden als lid der com missie van openbare werken opdracht beeft gegeven eens te komen kijken naar den toestand der wegen in Aarlanderveen Bij mijn weuning tegenover, zegt spr., bij dokteren hij(onverstaanbaar) kerft do kant heelemaal uit. De heer v. d. Linden zegt. dat het hij goede voornemens gebleven is met het oog op het slechte weer. Toen men met de auto eens wilde gaan zien, kon men niet verder, omdat de Ziende voor auto's ge sloten is. De Voorz. zegt den heer Leliveld hierna onderzoek toe. Do heer Gocx vraagt, of 't niet mogelijk is 4o komen tot afschaffing der keurloo- nen. voor afgekurcle dieren. Do Voorz. zegt dat hieromtrent wellicht in den volgenden Raad voorstellen zijn to verwachten. Do lieer de "Wolf hesprak de staking in de hetonindustrie. Zij duurt reeds' 4 we ken en al dien tijd is er oen groote poli tiemacht in Alphen ingekwartierd, zonder dat het nog tot ongeregeldheden is geko men. Spr. vraagt, of de Alphensche poli tie niet betrouwbaar genoeg js en of die politiemacht is aangesteld voor rekening van de werkgevers of dat het gemeentebe stuur zulks op eigen houtje gedaan heeft En. voor wiens rekening zulks geschiedt. De Voorz. antwoordt, dat hij als hoofd der politie het ncodig oordeelde preventief op te treden cn derhalve rijksvcldwacht re- quireerde,. Do gemeen to heeft hierdoor niets geen kosten ten haren laste gekre gen. De heer v. d. Neut vestigt tenslotte do aandacht op den treur igen toestand van de Concordiastraat, waarna do Raad over gaat in geheime zitting. Dcodelijk ongeluk. De 82-jarige v. d. L„ wonende in de Raadhuisstraat, had gistermiddag door een duizeling bevangen, liet ongeluk van do trap te vallen, met het gevolg, dat hij den ongelukkige den dood onmiddellijk intrad. Te water. Gisteravond circa zes uur geraakte van een langs de Rijnkade va rende schuit do schipper overhoord. De man wist zich welda weer op zijn vaar tuig te werken, zoodat hij met den schrik en een nat pak vrij kwam. Bij mej. de L. werd hij van andere kleeding voorzien. Een handig vliegenier. De reizigers van den trein, welke 4.41 uur alhier aan komt, hadden gisteren een niet allo da gen voorkomende ontmoeting. Een kwar tier buiten liet station naderde een vlieg tuig der K. L. M. den trein en vloog eenige oogenblikken op -zeer korten af stand. Naar ooggetuigen ons mededeelden slechts op 2 meter afstand van den trein. HILLEGOM. Do bloemenvelden. Do hyacinthen en •tulpen verheffen zich boven (le-n grond en groeien; d© crocuss&n bloeien en de narcis sen komen in knop, liefc weer werkt den groei ontzettend togen. Alles wacht op het omslaan van het weer, op een zacht regen tje en lentezon, waarna do ontwikkeling der bloemen in zeil* snel tempo zal voort gaan. Heb ziet er naar uit, dab Paschen do bloembollenstreek in haar Bruiloftskleed zal zien. FBJiLUn'QM DE PROOI VAN DEN GIER. Naar het Engelsch van H. de Vere Stacpoole. HOOFDSTUK I. De sleutel tot Aladin's Paleis. Het lijkt wel een roman. Wat zeg ik? 5et is nog wondelijlcer dan de Arabische kohtvertellingen. Ik verklaar je. Richard jat jo op je knieën valt en mij dankt dat ik je goedo broer Jim, van uit het Jerro Afrika ben overgekomen om jou je wel in het voorstel te gunnen. Geef mij de claret eens aan. James Prynne, een forsch caan met gebruinde gelaatskleur, die zoo mist uit Durban was teruggekeerd, zat ®an tafel bij zijn broer Richard, waarop w! dessert stond te wachten. De kaarsen wJi'en aangestoken en de gordijnen neer gelaten, ofschoon de schemering nauwe- l'jts was gevallen, over het sohoono land schap ia Sussen, tegenover James zat zijn dochter Violet "rynne, die met haar vader uit Afrika gekomen. Zij was een bijzonder mooi öösje met donker haar en een lief, on- Muuldig gezichtje, ftichard Prynne zat aan het boveneinde de tafel hij vormde een groot con trast met zijn tafelgenooten. Zijn gelaats- v P?r was bleek, zijn gelaat mager; hij afliet type van een Italiaan. 50 j>.~7 is nu mooi en goed, James, zei ,n ard> onderwijl hij zijn claret dronk °P onverschilligen toon trachtte te spre ken, maar jij hebt altijd plannen gehad, die tot niets hebben geleid. Je zegt zelf, dat je geen cent- hebt, je wil vijfduizend pond van mij hebben om in dezo onderne ming te steken en je biedt mij slechts een derde van de winst aan. Een derde van do winst, riep Jim, goede hemel, man, dat zou je zoo rijk ma ken als Rockefeller. Als je maar eenmaal do feiten kent, dan erger je je daarover niet meer. Heb je de papieren, al de stukken? Vader slaapt er hij en vers-topt ze onder zijn kussen, zei Violet met een glimlach. Oom Richard beviel haar niets, zij had al van het eerst oogenhlik af aan iets op hem tegen gehad, en de glimlach was uit sluitend voor haar vader bedoeld. Ja, ik leg zo 's nachts onder mijn kussen, zei James, en hij bracht een rood loeren, zakboek jo te voorschijn, waaruit hij een blad beduimeld schrijfpapier nam, dat dicht beschreven was. Zie dit eens in. Lees het aandachtig, maar jo zult er niet veel van hegrijpen. Het is als de sleutel van Aladin's palcis, maar ik weet, hoe ik dien ,moet gebruiken en ik alleen weet dat Violet rilde. Do sleutel tot Aladin's pa leis, dit stuk moezelig schrijfpapier dat een voddenraper op straat niet eens zou oprapen, vervulde haar gemoed met een vagen, maar ontzettenden angst. Dat vuile vodje had een vreeselijke ge schiedenis en het was, alsof zij voorzag, dat het oorzaak zou zijn van nog vreese- lijker gebeurtenissen. Het is een cryptogram, zei Richard, zijn oogen over do rijen getallen latende gaan en over de letters die alle door el kander stonden. Op den eersten aanblik leek alles een hopelooze verwarring. Juist, zei James en hij borg het pa pier weer in zijn zak, en als jo nu met mij in de bibliotheek een sigaar komt rooken, zal ik jo alles precies uitleggen. Ik verlang niet dat jo in het duister zult rondtasten en al heb je mij het geld nog niet vast beloofd, toch zal ik jo het geheim mede- deelen, je bent mijn broeder en ik ver trouw je, Richard. James dronk een tweede glas claret leeg en stond van tafel op. In bijna allo families kan men oen per soon aanwijzen, wien alles meeloopt en ook een met wien het omgekeerde het ge val is. Richard Prynne was een type van do eerste soort; James had zijn geld hij allerlei speculaties verdiend en verloren en leidde een zwervend leven. Richard was thuis gebleven en rijk getrouwd. Hij was nu weduwnaar zonder kinderen, een wel gesteld man zonder vrienden. Door zijn huwelijk was hij in het bezit gekomen van dat huis en Sussen. Het was een ouder wetsch huis, Scarlo Placie geiheeten, en het was schilderachtig zonder ongezellig te zijn. Do bibliotheek, waarheen Richard Prynne zich nu met zijn gasten begaf, was wel de gezelligste kamer van het huis. Nu, zei James, en sigaar opstekend en tegenover Richard in oen armstoel plaats nemend, ik begiü met het begin. Violet kan er bij blijven. Zij kent de his torie al op haar duimpje, althans tot op zekero hoogte. Hij leunde achterover op zijn stool, oen toonbeeld van een kolonist, die de sterren als nachtkaarsen en de hemel als zijn dak heeft beschouwd. Richard Prvnno zat j stijf en koel over zijn broeder aandachtig naar hem te luisteren, zonder een woord to zeggen. 1 Eens was er iemand in Durban, be gon James, die mij op een schandelijke manier bestal, 't Doet er niet too hoe, maar hij bestal mij. Hij heette Steinmetz en ik begaf mij op weg naar zijn boerde rij met een Metord-goweer om hem eens do waarheid te- zeggen. Hij had mij zoo wat alles afgestolen, behalve Violet en mijn geweer. Violet liet ik te Durban ach ter, maar mijn geweer nam ik mee. Ik was van plan hem alles terug te laten ge ven en zoo niet, hem dood te schieten. Maar ik vond hem niet. Hij was ïiaar Pretoria vertrokken en ik volgde hem. Ook daar was ik weer een dag te laat. Ik kwam echter te weten, dat hij met drie andere mannen, allen te paard, reisde en wel naar het Zuiden. Ik zal je niet verve len met het verhaal, hoe ik hem voortdu rend op het spoor bleef zonder hem te pak ken te krijgen. Ik had er al wel veertien dagen aan opgeofferd, toen ik eens op een dag, tegen het middaguur, de teugels van mijn paard losliet en om mij heen keek. Ik zag niets dan mijlen en mijlen een zaam veld, zoo verlaten, dat de streek nog ellendiger leek dan do Kalahari-woes- tijn. Den avond te voren had ik nog sporen van mijn mannen gevonden, waar zij op een boerderij zich van water voorzien had den. Toen waren zij naar het "Westen ge trokken en ik volgde hen op goed geluk af Ik hield dus de teugels in, stond in de stijgbeugels op en riep: Aha, wat is dat? Mijlen ver voor mij lag een boerderij. Nooit lieb ik oen huis zoo eenzaam en ver laten zien liggen als dat daar midden in de hei. Vlak daarboven zag ik een zwarte stip zweven, zoo groot als de punt van een potlood. Ik wist, dat dit een aasvogel was, en waar je zoo'n beest ziet, daar waart de dood rond. Ik gaf mijn paard de sporen en reed vooruit. Spoedig viel do aasvogel uit do lucht neer en verdween, steeg op en viel weer, Dit spel herhaalde zich zonder op houden; het was, alsof iemand op do boerderij tennisballen naar hoven smeet. Al dichter naderde ik. en weldra bemerk te ik vier gezadelde paarden, die zonder berijder rondliepen. Eindelijk was ik dicht genoeg hij do boerderij gekomen om te zien, dat die ver laten was en wijl ik tevens het krijschen der aasvogel hoorde, begreep ik,-dat de dood er heerschte. Ik hond mijn paard aan de leuning vast en met het geweer in de hand stapte ik van do veranda -in een kamer, waarvan do deur wijd open stond. Op d,o tafel stonden de overblijfselen van een maaltijd. Bor den, messen en glazen, do stoelen zelfs, waren echter omgeworpen. Alles wees op een woedend gevecht en op den grond lag een man, gedood door een kogel, die zijn hart had doorboord, een man met rood haar, maar het was niet Steinmetz, dien ik zooht. Ik keerde tc-rug naar buiten. - (\7or.Jt vc.voigd).

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3