15e Jaargang 4426 peABONNEMENTSPRIJS bedraagt b!J vooruitbetaling (foor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal jjij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal (franco per post I 2.95 per kwartaal [get Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct per kwartaal bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 s POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentlSn 30 cent pep regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. a Kleine advertentfën, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en vei* huur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Zondagsblad. De administratie herinnert er aan dat 'het abcnr.ementsgeld ad 50 cent 2de kwar taal op het Zondagsblad heden moet wor den betaald. Katholieke organisaties. Onder den titel „Katholiek Maatsch. .werk in Amsterdam" schrijft mr. K(rop- man) in „Do Nieuwe Eeuw" een reeks zeer lezenswaardige artikelen. In de laatste aflevering noemt hij het regenten-stelsel, zooals dat in Amsterdam- gclie liefdadigheids-instellingen bestaat, en liij wijst op de schaduwzijden daarvan. Een dier schaduwzijden is de zelfstan digheid, in dien zin n.l., dat de regenten ijfolkomen heer en meester zijn over eigen gelden en die ook geheel cn al ten nutte yan hun eigen instelling, volgens eigen in licht, kunnen gebruiken. Een recent feit geeft den schrijver aan leiding daarop te wijzen. En hij noemt dat Een katholieke stichting voor oude man nen, die een geringe inkoopsom moeten be- italen, had een groot gebouw op een der grachten. Een bankinstelling wilde eige naar van dat gebouw worden en overeenge komen werd, dat de bankinstelling een nieuw gesticht zou bouwen. Dit geschiedde en het nieuwe gebouw is dezer dagen in gewijd. De bouwkosten bedragen negen honderd duizend gulden en de stichting is bestemd voor ongeveer zestig oude mannen. Er zijn porceleinen badkuipen, zuilen van .verschillend marmer, recreatie-zalen voor lookers en niet-rookers etc. In één woord: inrichting is schitterend. Goed, zal men zeggen, de regenten hadden volkomen gelijk. Ze konden deze overeenkomst aan gaan, waarom zouden zij weigeren? Het is hun taak voor de zq^tig oude mannen te zorgen en zij doen dat voortreffelijk. Toe gegeven. Maar nu denke men even aan het dringend verval van katholiek Amsterdam, aan, als enkele oorzaken daarvan, het pau perisme, de zedelijk verwaarloosde jeugd, aan het gevaarlijke commensaal-wezen in de volksbuurten. Deze oorzaken worden van katholieke zijde bestreden zoo .goed als 't kan, doch men is vrijwel machteloos bij gebrek aan geld." Wij willen maar zeg gen met excuus voor deze vrijmoedig heid, dat wanneer het regenten-college «en andere overeenkomst had gesloten, zóó, dat het een gebouw had gekregen .van b.v. 6 in plaats van 9 ton en het 3 ton had ge schonken aan bijvoorbeeld het St. Fran- piscus Liefdewerk of had besteed aan het wegruimen van de krotten onzer paupers welke een schandaal zijn voor katholiek 'Amsterdam en daarvoor in de plaats betere woningen had gesticht, dat er dan meteen iets gedaan was om het verval te helpen stuiten. Dit feit is van locale beteekenis en ook de oorzaak daarvan draagt een locaal ka rakter, inzooverre als het elders niet zoo vaak zal gebeuren, dat regenten van een Katholieke instelling het zóó royaal kun- fleu aanleggen, zelfs al zouden zij het wil len. Maar toch valt er uit to leeren óók voor de Katholieken buiten Amsterdam. En wel, dat" er niet alleen onder de Ka tholieken individueel maar ook onder de Katholieke instellingen een innige saam- hoorigheid moet heerscben, een le vendig bewustzijn van de eenheid, die er is gelegen in het gemeenschappelijk eerlijk en ontbaatzuchtig willen dienen Tan de goede zaakl En één van de practische gevolgen, daarvan is, dat de eene Katholieke instel ling, als cr 'ns wat geld over is, dit ge makkelijk en met liefde zal afstaan aan een andere in nood verkeerende Katholie ke instelling. i En een andere practische gevolgtrek king is b.v., dat twee gelijksoortige Ka^ tholieke vereenigingen niet zullen concur- reeren, welke van haar de andere over troeft, maar wel hoe de een nóg beter dan ander zich dienstbaar kan stellen aan hot min of meer gelijke doel dat zij sa men beoogen. Aan de samenwerking tusschen Katho- lieke vereenigingen onderling daaraan i^et op de laatste plaats moet nren het pjtoalktor der Katholieke organisa tie, als zoodanig, erkennen. BUBTEMLAMP DE VOLKENBOND. Hongersnood in AlbaniS. 200.000 hongerlijdenden. secretaris-generaal van den Volken bond heeft van een groep Amerikanen te New-York 10.000 dollar tot leniging van den hongersnood in Noord-Albanië ont vangen, waarvoor de Raad van den V. B. in zijn jongste vergadering een oproep deed. De Italiaansche Senator Ciraola, de man van het plan-Ciraola tot internatio nale hulpverleening in geval van groote rampen, zegde namens het Italiaansche Roode Kruis een zending kleeren en ge neesmiddelen toe. Het zijn omstreeks 200.000 personen, die in Albanië onder den hongersnood lij den. In het bergachtige Noorden, dat reeds zoo veel leed door den oorlog, is de oogst tweemaal mislukt. De verbindingen zijn uiterst moeilijk en de Albaneesche regee ring is door volslagen geldgebrek niet in staat een voldoende hoeveelheid graan en mais naar de ongelukkige bevolking te zenden. De eventueele toetreding van Rusland en Duitschiand. Een solidair optreden? Volgens een bericht van het H., N. uit Riga zou er oen afspraak zijn gemaakt tusschen Rusland en Duitschiand, waar bij de twee regeeringen zich zouden heb ben verbonden slechts gezamenlijk als lid tot den Volkenbond toe te treden. In ge val de toetreding slechts aan één hunner zou worden toegestaan, zal ook dez9 wei geren, zoo heet het. Duitschiand. De Duitsche uittocht. Regeeringsmaatregelen. Niemand mag Duitschiand verlaten, tenzij zijn paspoort voorzien is van een afstempeling, waaruit blijkt, dat hij zijn verschuldigde belasting betaald heeft. Geheel onverwacht heeft de minister van financiën gisteren, de betreffende be lastingkantoren verboden, deze visa gedu rende de eerstvolgende dagen te verleenen De bedoeling, die hierbij voorzit, is o.a. paal en perk te stellen aan den steeds toe- nemenden uittocht van Duitschers naar den vreemde. De regeering erkent, dat vele Duitschers het land verlaten, omdat het overal elders goedkooper leven is dan in Duitschiand. Maar anderzijds zijn deze buitenlandsche expedities toch ook voor een groot deel terug te brengen tot de zucht naar weelde en overdaad, die in zulk een schril con trast staat met de armoede, waaronder zoovele andere klassen der bevolking ge bukt gaan. Hierbij dient ook in het oog gehouden te worden, dat de luidruchtige wijze, waar op de Duitschers in den vreemde hun geld verteren, het crediet van het rijk geen goed doen en een geheel verkeerd beeld wekt van de werkelijke situatie aldaar. Ten slotte wordt door deze buitenland sche reizen een zoo groote hoeveelheid be taalmiddelen aan de circulatie onttrokken en naar het buitenland overgebracht, dat de stabiliteit van de renteraark er door in gevaar komt. Kort en goed heeft de regeering dus het plan opgevat, bovenbedoelde afstem peling nog slechts te verleenen tegen be taling van 500 goudmark per persoon. Zieken, landverhuizers, handelsreizigers in sommige gevallen en vertegenwoordi gers van Duitsche couranten, die op dienst reis zijn, zullen vrijstelling bekomen. Gisteren hield bet kabinet zich met deze draconische maatregelen bezig. Het resultaat van de beraadslagingen is elk oogenblik te verwachten. Zoo de minister van financiën zijn plan er door krijgt, zal zijn maatregel vermoe delijk den 7den April reeds van kracht worden.- Vreemdelingen worden door deze nieu we belasting niet getroffen. De sociale crisis. Wilde spoorwegstakingen. Er dreigt een strijd in bet spoorweg- Bedrijf. Vooral in het Westen van Duitsch land heeft de stakingsbeweging zich reeds vrij uitgebreid. Oorzaken tot de staking zijn looneischen. De beweging is uitge gaan van West- en Zuid-Duitschland. In Berlijn is het nog gelukt, het personeel door toezeggingen van staking terug te houden. Te Hamburg heeft het personeel zich evenwel ten deele bij de staking aange sloten door den dienst te verlaten na af loop van den achturigen arbeidsdag, hoe wel de dienst toen nog niet was afgeloo- pen. Het spoorwegverkeer gaat intusschen nog zijn gang. Zeelieden-staking te Hamburg De zeelieden, die aangesloten zijn bij den uiterst-linkschen Deutschen Schif- fahrtsbund te Hamburg, hebben gister morgen het werk gestaakt. De stakers heb ben een gansche reeks van eiscken: in voering van het drieweken-systeem op alle schepen, gelijkstelling in sociaal opzicht met de arbeiders te land, controle van monsterbureaux door de zeelieden, erken ning van vertrouwensmannen aan boord, enz. De organisatie, die in Holland de moderne zou heetcn, doet niet mee aan de staking. Alle schepen zijn uitgevaren. Na het Hitler-proces. Woensdag werden Hitler, Weber en Kriebel per auto naar de vesting Lands berg overgebracht. Poehncr bevindt zich nog in een sanatorium. Het driemanschap von Kahr, von Los- sow, Seisser is in Méran gearriveerd. Munchen begint zijn gewoon aanzien weer torug te krijgen en de prikkeldraad versperring rond de cadettenschool is nu opgeruimd. Bistnarck-herdenking te Miinchcn. Een rede van Ludendorff. Op de door verschillende nationalisti sche organisaties belegde Bismarck-her- denking te München, heeft generaal Lu dendorff een rede gehouden. Toen hij met Frick, Röhm en Brückner binnenkwam, werd er stormachtig gejuicht. Ludendorff herdacht zijn van zijn vrij heid beroofden medebeklaagde en zeide dat dit vonnis, uitgesproken op Bismarck's geboortedag, een ontwijding van dien dag was. Ludendorff sprak dan over de twee ele menten, die de nationalistische gedachte bedreigen: de oneemgheid en bet ultra- montaansch gevaar. Bij besloot met een heil op den frontgeest en kreeg onder ge juich bloemen. Frankrijk. De interpellaties in de Kamer. Een motie van vertrouwen. Gisteren zijn de debatten in de Fran- sche .Kamer voortgezet. Interessant was een steekspel vóór cn tegen de Roerbezet- ting. Poincaré vond dit steekspel waar schijnlijk te stekelig en -zeidc, dat de de batten dien eigen 'dag moesten gesloten worden enstelde daartoe de kwestie van vertrouwen. De Kamer heeft de motie van vertrou wen in de regeering aangenomen met 403 tegen 151 stemmen. Engeland. Uit het Lagerhuis. De kapitaalsheffing. In. den loop van de beraadslaging in het Lagerhuis over de conservatieve motie, waarin wordt verklaard, dat de heffing op het kapitaal noodlottig voor de werkver schaffing zal blijken, zeide Glynes, dal terwijl de regeering geen kapitaalsheffing zou kunnen voorstellen vóór dat zij de groote meerderheid van het land achter zich heeft, er geen andere middelen zijn, die de nationale schuld, welker interest één millioen pd. st. per dag kost, wezen lijk verminderen. Het land zal spoedig be seffen, dat de kapitaalsheffing een ern stige noodzakelijkheid is, welke het parle ment moet behandelen; De motie werd met 325 tegen 160 stem men aangenomen. De huurwetten. Men verneemt, dat de regeering voor nemens is, het ontwerp betreffende ide werklooze huurders, in een andere formu leering in te dienen, n.l. door een nieuw ontwerp, waarbij de huurpenningen uit de openbare kas als deel der ondersteu ning zullen worden voldaan. Hieidoor zou tegemoet zijn gekomen aan de bezwaren der liberalen, die zich bij monde van Asquith er tegen verzetten, dat de kosten der niet-betaalde huur door de huiseigenaren zouden moeien worden gedragen. De doodstraf. Het Lagerhuis heeft met 207 tegen 136 (labours en enkele eenlingen) de motie verworpen om de doodstraf voor militaire vergrijpen af te schaffen. Het huis heeft eveneens met 193 tegen 120 stemmen aan veroordeelde militairen het recht ontzegd om bij een burgerlijk hof in beroep te gaan. Alle militaire doodstraf fen zullen echter door een commissie van zes militairen autoriteiten herzien worden Het huis weigerde nog met 236 tegen 67 stemmen de soldaten vrij te stellen van het verleenen van hulp aan de burgerlijk© autoriteiten bij arbeidsconflicten. De Wembley-siaking geëindigd. De -wilde staking op de tentoonstelling to "Wembley is gisteren geëindigd. De stakers hadden him vakvereenigin- gen verzocht him actie te erkennen, doch hierop kwam een weigerend antwoord. Een bestuurslid sprak de stakers toe en gaf hun den raad het werk dadelijk te her vatten, daar zij 'niet op officieelen steun behoefden te rekenen. Hierop werd tot hervatting besloten. De Tanger-kwestio. Naar de diplomatieke medewerker van de „Da. Tel." mededeelt, is het niet on waarschijnlijk, dat zoowel van labour- als andero zijde krachtige druk op de regeering zal worden uitgeoefend om de Tangerconventie niet door het parlement te doen ratificeeren. Verklaard wordt, dat het sluiten van dit verdrag door de vorige regeering na de verkiezingen, toen zij dus geen werkelijk gezag meer bezat, gefor ceerd werd. Men is van oordeel, dat vooral de mili taire voordeden, welke in het verdrag van Frankrijk cn Spanje toegestaan worden, een gevaarlijke clausule vormen, onver- eenigbaar met den status van permanente neutraliteit. Bovendien wil de regeering een bewijs van vriendschap aan Italië geven. En daar Engeland geen volledige voldoening in do kwestie van Jubaland kan geven, wenscht hot Italië's eischen ter zake van Tangcr meer tegemoet te komen. Italië Hel Italiaansche vlootprogram. Een oorlogshaven op Sardinië. Uit Rome wordt gemeld, dat onverwijld zal worden begonnen met de uitvoering van het eerste deel van het vlootprogTam Dit program, dat in 1927 moet verwezen lijkt zijn,' dient om de veiligheid van Italië in do Tyrrheensche Zee te verzekeren. De vlootbasis van la Maddalea (Sardinië) wordt in Italiaansche marinekringen niet meer te verdedigen geacht en daarom op geheven. De haven van Cagliari (Zuid- Sardinië) zal worden gemoderniseerd, ten einde oen aantal oorlogsschepen te kunnen bevatten. Bovendien zal er op de westkust van het eiland een belangrijke oorlogs haven worden aangelegd. Er zullen krui sers worden gebouwd van 10.000 ton, voorzien van kanonnen van 20 cM., welke schepen een snelheid kunnen bereiken van 35 knooncn. Hot program omvat verder destroyers en vaartuigen om onderzeeërs te bestrijden. Yougo-Stevië. De politieke toestand. De rogeering in de minderheid. De „Vossische" verneemt uit Belgrado, dat gisteren nog 26 geloofsbrieven van Kroatische afgevaardigden onderzocht en goedgekeurd werden. Hiermede is de regeering Pasjitsj in de minderheid gekomen. De volgende week zou de skoeptsjina weer bijeen komen en zou de groote slag geleverd worden. De regeringskringen zijn van meening, dat met het tegenwoor dig parlement niets te beginnen is en drin gen dus op ontbinding aan. Do oppositie is van een andere meening en neemt aan, daar het bewijs van te leve ren, zoo men haar de regeering wil toever trouwen. Volgens een bericht van de Berlijnscho draadlooze is echter de skoeptsjina, in ver band met den onzekcren parlementairen toestand, voor onbepaalden tijd verdaagd. Rusland. Rusland, Polen en Roemenië. Een verdachte inspectie-Teis. Uit Warschau wordt bericht, dat aldaar op uitnoodiging der Poolsche regeering is aangekomen de Roemcensche chef van den generalen staf generaal Floresoe, die zich daar rekenschap zal geven van de or ganisatie en van het peil, waarop het Poolsche leger staat. Men beschouwt in verschillende kringen deze uitnoodiging, juist nu de onderhan delingen tusschen Rusland en Roemenië in een dergelijk critiek stadium zijn ge komen, als een uitdaging aan het adres van Rusland. De Poolsche minister van oorlog Sik- rosky, vergezeld van zijn staf, waarbij zich de verschillende in Polen gedeta cheerde Fransche hoofdofficieren hadden aangesloten, heeft de troepen en verdedi gingswerken aan de Zuid-Poolsche grens voornamelijk in het deel, waar Polen aan Rusland en aan Roemenië grensl in oogenschouw genomen, waarna er uitge breide manoeuvres plaats hadden, waar aan de verschillende wapens en ook de luchtstrijdkrachten deelnamen. Volgens een bericht van Rosta zijn Petljoera en Sawinkoff, die steeds contact hielden met de tweede sectie van den Pool- schen generalen staf, onder valsclie namen te Warschau aangekomen, waar 't krioelt van Russische wittegardisten. De bekende leider der cadettenpartij het oud-doemalid Dolgoroeki heeft te hunner eero een feest gegeven, waaraan tal van Poolsche politici deelnamen. China. China en Sovjet-Rusland. Hervatting der onderhandelingen. In haar antwoord op het memorandum van den Russischen gedelegeerde Kara- chan, HET VOÜBNftASKSa E i<£'_ BUITENLAND. Regeeringsmaatregelen tegen den uit tocht van Duitschers naar het buitenland. De wilde staking rp ie tentoonstelling te Wembley is geëindigd. Hachelijke positie van het Yougo-Sla- vische kabinet. Onheilspellende geruchten uit Polen. BINNENLAND. De begrooting van Arbeid in de Tweede Kamer. Wijziging bakkersnachtarbeid te verwachten. Geen landarbeiderswet, voorloopig qm de hcoge kosten. De uit voering van de Arbeidswet; een motie- Schaper. De overwerkvergunningen. De onderhandelingen in het Twentsche Textiel-Ccnflict. Vandaag beginnen we met een nieuw feuilleton. dat zij bereid is de voorgestelde overeen komst tusschen Rusland en China te tee kenen nadat zekere wijzigingen in die overeenkomst zijn aangebracht, o.a. on voorwaardelijke terugtrokking der Russi sche troepen uit Mongolië. Naar verluidt is do Russische delegatie op haar beslissing om de-diplomatieke be trekkingen met China af te breken terug gekomen. Zij zal de ondrehandelinven met het. Chineesehe denfirfor^ent van Buiten- landscho Zaken hervatten. BI&NEKfLA^Lc Het tex'ïicl-conflict Vanwege het hoofdbestuur van den Ned. R.-K. Textielarbeidersbond „St.-Lamber- tus" werd aan den directeur-generaal van den Arbeid het volgende schrijven verzon den, in antwoord op het door dezen geda ne voorstel ter beëndiging van het con flict „Wij hebben de eer U hierbij mede te deelen, dat in de door ons hoofdbestuur met de bij het Twentsche conflict betrok ken leden gehouden vergaderingen, het door U ter conferentie van Woensdag 26 Maart IJ gedane voorstel, alsmede het te genvoorstel der drie arbeidersorganisaties, zeer ernstig is besproken. Algemeen waren onze leden van oerdeel, dat ongewijzigde aanneming van het door U gedane voorstel niet tot een ook voor de arbeiders bevredigende oplossing van het conflict kon leiden. Zij beschouwden het door de arbeiders organisaties gedane voorstel als een belang rijke concessie hunnerzijds iemeer waar de nocdzakelijkehid van dit door de ar beiders te brengen offer hun niet overtui gend is gebleken. Waar echter ter conferentie door de com missie ad-hoc de nadrukkelijke verklaring is afgelegd, dat de kwestie van den werk tijd niet kon worden losgemaakt van de concessie ten opzichte van de loonen en jyt ons bestuur werkeliik ernst is om tot een bevredigende oplossing van het. ge schil krachtig mede te werken, zijn we ba- reid ook in het door de werkgevers ge- -weüscht© opzicht toenadering te betoonen, door het doen van een o.i. belangrijke e n- cessie ten aanzien van dej^ werktiid. Deze concessie zou hierin kunnen be staan, dat wij onzen leden zouden advisee- ren genoegen te nemen met een aantal overuren per jaar als reeds vroeger door de arbeidersorganisaties genoemd, met dien verstande, dat in dat jaar een aantal weken niet langer gewerkt zal worden dan 48 uren per week. Tegenover deze concessie der arbeiders zouden do werkgeverss de loonsverlaging terugbrengen tot 5pCt-, zoals dat door de arbeidersorganisaties in do conferentie van Woensdag 26 Maart 1.1. is voorgesteld. Deze regeling te doen. gele en tot 1 Juli 1923. Het zou ons aangenaam zijn. indien U deze onze meening den werkgevers zoudt willen voorleggen, en dat v e van U moch ten vernemen of 'U nadere toelichting -wan dit voorstel noodig acht. waartoe we ons bij voorbaat 'bereid verklaren' Met de steunbewocinrr wordt het nog steeds beter. Wij twijfelen cr niet aan, of dit antwoord van „St.-Lambertus", hetwelk een zeer verzoenenden geest ademt, zal de S3"mpathde voor do Katholieke uitgeslo- tenen nog doen toenemen. Het. bestuur der Yerccni.ging van Tilborft scke fabrikanten heeft de besturen van Sint Lambcrtus en De Eendracht uitgenood:/d tot een samenkomst met het bestuur en zijn commissie van arbeidsaangelegenheden. f en einde van gedachten te wisselen over het voornemen van de vereeniging, de volgen de wijzigingen te brengen in de sinds Mei tril lluooloOiltril gt'ucicjjctriuö üoui - - -j o- c verklaart de Chineesehe regeeiring 19-2 geldende loonregeling:

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1