1 /S s V- 1.. - A - A 1 -h V-A L Lrd gedood, de andex*e gewond. De politie (Choot een van de roovers neer. Do anderen ,nlkwamen, cn zijn, nog niet opgespoord. pe bandieten gearresteerd. Het betrekking tot den overval van twee baiikloopers to Montreal, wordt nog ge peld, (lat de politic twee mannen en twee vrouwen heeft gearresteerd. Dc beide man- nen waren nog in het bezit van f 8000 dol lar. Vulcanische uitbarstingen. Uit Rome wordt gemeld, dat het voor naamst» vulcanisch® eiland van de Lipari- groep opnieuw in werking is. Ka een hevige inwendige ontploffing,; ivclko gisteren plaats had, is de vulcaan lava gaan spuwen. De uitbarsting ging gepaard met - en vloedgolf, die den inwoners belette, de kust Ie naderen. Groote massa's aseli hebben de wijngaar jen vernield. Er zijn vijftien "':ht gewonden. Bij BolcohibosGak in het Kaukasus-ge- bied begon een sinds lang als gedoofd be- sc'uouwdo vulcaan te werken. Tot nu toe is er geen groote schade aan gericht. Het lichtschip van New-York aangevaren. Het bekende lichtschip voor de haven van Xew York, bekend' bij allen die den Atlan- lischen Oceaan hebben overgestoken, als het eersto „teeken van land", is dezer da gen dcor een Engelselie vrachtboot, de „Castilian" geramd, en bijna gezonken. Er hing een zware mist, en voordat de stuur man van do Engelschc boot zich reken schap kon geven van. de plaats waar hij was zat hij boven op het lichtschip. Dat kreeg een geweldig gat in de boeg en begon te zinken. Krachtig pompen kon het echter drijvende houden. Het werd on middellijk door zijn eigen sleepboot naai de haven gebracht, De herstellingen namen £4 uur in beslag en in dien tijd werden binnenkomende sche pen door draadlooze geinen gewaarschuwd. Een kantoorgebouw van elf millioen dollar. Uit New York wordt gemeld, dat het be roemde Woolworth-Buildimg, het hoogste kantoorgebouw ter wereld, gisteren ver kocht is voor elf millioen dollar. Het hcoger onderwijs in Rusland. Ket comité voor booger onderwijs aan het volkscommissariaat van onderwijs beeft besloten bet aantal studenten aanzienlijk te verminderen. Het aantal nieuwe studen- len zal dit jaar voor allo hooge scholen van de Unie bedragen 1214 duizend, d.w.z. nog geen 50 pet. van ben, die student wil len borden. Voor alles komen in aanmer king om to worden toegelaten de 8000 toe hoorders van de rabfakken (arbeids-facul- leiten, instellingen, die arbeiders in een paar jaar moeten voorbereiden toTliet vol gen van het onderwijs aan de booge scho len). De rcsleerende 4 a 5 duizend plaatsen zullen verdeeld worden onder ben, die aan bevelingen hebben van do Centrale Comi tés der Communistische Partij en-van de Communistische Jeugdorganisatie (de zoo genaamde Kosuschool), en van andere met namo genoemde organisaties. Aan de tech nische hooge scholen zullen alleen toehoor ders van do arbeidersfaculteiten toegelaten worden.Sommige hoogere scholen zullen dit jaar in het algemeen geen nieuwe studen ten kunnen aannemen. Hetzelfde geldt voor do faculteiten van wis- en natuurkunde van alle universiteiten. Tegelijkertijd zullen do andere studenten aan een speciaal on derzoek onderworpen worden en de-minder gescliikto zullen hun studiën moeten afbre ken. Van welken aard dit onderzoek zal eijn vertelt de bolsjewistische pers niet, maar met het oog op dergelijke prece denten is het niet moeilijk te raden, dat liet hoofdzakelijk van de politieke inzichten der studenten zal afhangen of zij hun stu dies zullen kunnen voortzetten of niet. Tcf eer van de bolsjewistische pers moet éikond worden, dat zij de gevaren, die het JUFFROUW ELSA. Zes weken was do „nieuwe juffrouw" nu In betrekking. De patroon was erg over haar tevreden cn „blij, dat ze 'fc nou eens goed getroffen hadden." Gedurende do hvee jaar, dat ze dé zaak thans dreven, kodden, -zo al zooveel me d'r juffrouwen ie tobben gehad, 't was hu do vierde al, leder seizoen een ander. Zij was vriendelijk cn beleefd, een goed ntrkoopstcr en altijd even gewillig. Wel yond-ie dat z.e wat stil was, to ernstig, zou jo zeggen, voor de jaren. Maar overigens viel er niets op haar tc zeggen, 't was een knap meisje met een sympathiek uiterlijk, öat- je onwillekeurig voor d'r innam en loms de gedachte bij je wekte aan door gestane leed of verborgen verdriet. Ook •mevrouw was erg met haar ingenomen, ïond haar zco bescheiden en gedienstig. Ze was intern, evenals d'r voorgangster, iaar niet een had zooveel voor haar uit en weg genomen als zij. Altijd was zo klaar om haar in 't een of ander te helpen of een kleine attentie te bewijzen. t Zou vroeger niet in haar opgekomen mjn, do juffrouw Zondags te vragen of ze tens op de kleine wilde letten terwijl zij Paar de kerk ging. Ze zou er niet aan ge dacht hebben, dat de juffrouw haar Zon dagsmiddags zou aanbieden op 't kind te Passen als 'zij lust had cm wat te gaan Fandelen.. En ze was er van overtuigd, dat 'o gerust Icon gaan, haar 't kind gerust kon (toevertrouwen ,dat zo cr evengoed froor zorgde als zij zelf. Zo bad een tact met den kleine cm lo gaan, waar zo over a erbaasd stond, ,,'t was of ze met d'r ®'gen kind bezig was", vertelde ze haar "an. Bijna als een gunst had ze mevrouw gevraagd of zij den kleinen jongen 's mid dags zijn eten geven mocht en ze deed dik voortaan geregeld. Mevrouw begreep er niets van, zoo had te Let nog moo it gezien en 'fc kind was zoo Paag bij-baar; als ze in.do kamer kwam Hak het aanstonds zijn mollige armpjes Russische hoogcr onderwijs bedreigen, in ziet. Bijna alle bladen schrijven, dat men opnieuw de toelalingseischen op behoorlijk peil moet brengen en met de tegenwoordig gevolgde politiek moet breken. De dienstplicht van de Russische bourgeoisie. „Iswestia" deelt mede, dat voor hen, die geen kiesrecht hebben (d.w.z. de bourgeoi sie en. intellectueelcn), bijzondere legereen heden worden opgericht waarin zij samen, met ben zullen dienen, die als sociaal scha delijk worden beschouwd (speculanten e.d) Deze legereenheden zullen geen deel uit maken van bet Roode Leger, de vloot of de veiligheidsmilitio (de zoogenaamde „Gpoe") Do lijsten van de jongelui, die iu deze spe- cialo legereenheden, zullen moeten dienen, worden opgemaakt, met medewerking van do geheime polilie. De betrokkenen kunnen tegen bun opneming in dezo lijsten protes teeren; hun klachten worden dan door speciale commissies onderzocht, wier be sluit definitief is. De dienst duurt twee jaar. waarna volgt opneming in de reserve Dezo beslissing heeft onder hen, die er door gtroffen worden, veel beroering ver oorzaakt, daar men begrijpt dat deze le gereenheden slrafbataljons van de ergste soort zullen ziju. INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Mijn aniweord aan „Zcmsrvriend". Eens leefden stad en land In vrede met elkander. Men werkte band in hand, d'Een voegde zich naar d'andor. Wie heeft nu a'ordening, Van jaren hér verbroken? Dat. waart gij stedeling, Zóó is de strijd ontstoken. En luwen zal bij niet, Hoezeer 't U ook ontstelt, Tot men den toestand ziet Weer als van ouds hersteld. Niet wijl wij U niet steeds Meer zonlicht zouden gunnen; Maar wijl, ik zeido 't reeds: "Wij nu eenmaal niet kunnen. Waarom? Moest 'k voor uw stapel Ook dit nog gaan berijmen? 'k Zou heel De Leidsche Courant Dan aan elkander lijmen. Maar gelooft ge 't niét, kom daa Op 't land maar even kijken; Hel zal U beste man Dra zonneklaar dan blijken. En mint go zoo het licht, Wil TI dan niet als d'uilen Achter, zoo ijs'lijk dicht. Een pseudoniem verschuilen. J. B. WESSELINGH. Wij ontvingen nog een ander ingez. stuk op rijm, dat wij, hoe verdienstelijk dan ook, na liet bovenstaande niet meer kun nen plaatsen. Red. Wetenschappelijke Bepichlen De vondsten in Honduras. Onlangs publiceerden wij een aan de „Daily Mail" ontleend telegram van den ontdekkingsreiziger F. Mi tchill Hedges ever de vondst van de ruïnen eener Maya- stad in Britsch-Honduras. Thans bevat bovengenoemd blad een uitvoeriger relaas van Hedges - over de ontdekking waarvan wij het volgende nog overnemen: Na een moeitevollen toclit door dicht struikgewas arriveerden wij, aldus de schrijver, aan 't Maya-Indiaauscho dorpje San Pedro met zijn uiterst primitieve be volking. Vergezeld van vier Maya-Indiaan- scbe gidsen, met bijlen en messen ge wapend, baanden wij ons een weg, totdat wij onverwachts bij een grooten heuvel aankwamen. Onmiddellijk werd bier met bet vellen van hoornen begonnen-, waarbij spoedig enorme steenmassa's zichtbaar werdeü, welke tot een hoogte van 300 voet boven do vallei uitstaken. Voorts werd een reeks terrassen ontdekt, welko als een lad der aangelegd die naar een uitgestrekt plateau voerde. Aldaar vonden we zes merkwaardig in steen uitgehouwen ver weerde pyramiden. Het was onmogelijk de ruïnen in haar geheel in oogenscliouw te nemen, maar zij beslaan verscheidene vierkante mijlen. Bij het wegkappen der bosschen werden nog meer merkwaardige pyramiden ontdekt. Later kwamen wij- aan een 55 voet breeden trap, welke naar een sleenen bouw van 132 voet lang en 36 voet breed leidde. Op den top van den heuvel eerst ontdekten wij do overblijfselen van een steenen grafkelder welke inecngcval- len was. Volgens dr. Gaunn (de metgezel van Hedges) zijn die uitgestrekte massa's alle overblijfselen van grafkelders, waarin priesters en koningen begraven zouden zijn en die waarschijnlijk uit het eerste tijdperk van het ras der Maya's daleeren, Waarschijnlijk is bet ook, dat men hier met dc grootste en oudste stad op hot Amerikaansche Continent te doen beeft. Men is er zeker van, ceramiek en andere kunstproducten te viuden, doch de explo- tatie van bet gebied zal jarenlang duren. De stad is Lubaantun gedoopt d.w.z. in de taal der Maya's „gevallen steonen". Uit de ïfogeS-wereBd. Kieviten. Het eerste kievietsei is geraapt al tijd omstreeks -midden-Maart in Fries land maar de meeste kievieten zijn dan nog op reis van Zuid naar Noord en den ken er niet aan reeds een huishouden op te zetten. In de weilanden staan zij nu bij troepen» mooie, op 't eerste gezicht zwart witte dieren met een spits Mcphisto-kuifje op den kop bij nader toekijken zult ge echter behalve zwart en wit nog heel wat kleuren ontdekken: groen, oranje, blauw cn parelmoer glans. Kievieten behooren tot onze populairste vogels, omdat zij, iu de beide Hollanden t enminste, zich overal vertoonen, niet schuw zijn en hun eigen, naam schreeuwen Toch kan liet zijn, dat ge langs een weg door de weiden wandelt zonder hen te bespeuren. Dan hebt ge maar even een hek over te klimmen of een sloot over to sprin gen en dadelijk rijst schor-schreeuwend de zwarte-witte vogel, iets kleiner dan een kraai, ónilioog. „Kievit, kievit", schreeuwt bij, het ,,kié" lang gerekt. Hij is ongerust voor zijn nest en zijn jóngen, hij buitelt en tuimelt in zijn vlucht onderstboven en schiet dan weer in volle vlucht vlak op u aan, rake lings langs u heen, zöodat gij het zwoegen en suizen van zijn vleugels kunt hoeren. Een eindje verder verrijst een tweede en een derde, want ril een goed" kicvitenstreek heeft iedere duizend vierkante? móter- zijn hievitenpaar. Ga maar eens een uurtje zitten op een plaats, waar ge een goed uitzicht hebt over uitgestrekte weilanden of bouwland in een polder, dan duurt 't niet lang of gc weet zoo ongeveer waar ze buizen. Er kan toch geen vogel voorbij vliegen, kraai of reiger, grutto of ekster, of de rvaakzame kievit vliegt op, omzwermt en omschreeuwt den indringer, dreigt zelfs op hom neer te storten en dóet hem zoo uitgeleide tot bui len zijn broedgebied, waar dikwijls de be lendende bewoner de taak van hem over neemt, totdat de ongelukkige zwerver ten slotte niet meer weef, waar hij zich borgen zal. Nu heeft de kievit helaas maar reden genoeg, om de bezoekers van zijn" woon plaats onvriendelijk te bejegenen, want al lemaal weten zo, dat zijn eieren lekker zijn. Menschen, hunsings, hermelijnen, DE STERRENHEMEL IN APRIL'. A' A i /-J Hierboven geven wij een kaartje van den sterrenhemel, zooals die wordt waar genomen den lsten April om half elf zon netijd (half twaalf zomertijd); den 8sten April om 10, resp. 11 uur; den 15den April om half 10, resp. half 11; den 23sten April om 9 Uur, resp. 10 uur; den laatsten om half 9, resp. half 10= Do getallen duiden de sterrenbeelden aan. en wel als volgt: 12. Zwaan. 17. Ceplieus. 9. Kleine Beër 30. Groote Beer. 25. Draak. 11. Lier. 23. Hercules. 24. Kroon. 28. Bootes. 22b. Ge deelte van Slang. 45. Jachthonden. 33. Groote Leeuw. 8. Maagd. 31. Raaf. 43. Beeker. 34. Kleine Leeuw. 35. Lynx. 36. Kreeft. 37. Kleine Hond. 48. Eekhoorn. 46 Sextant. 32. Waterslang. 1. Tweelingen. 3 Stier. 6. Wagemuan. 4. Perseus. 39. Giraf fe. 41 Cassiopeia. De mooie winterstcrrcnbeelden beginnen nu zoo langzamerhand allen te verdwijnen Op bet moment, dat ons kaartje geldt, kan men wellicht op een mooien avond in den nevel, die boven den horizont hangt, wel licht nog een een gedeelte van een paar sterrobeelden, die hier niet zijn aangege ven, ontwaren, b.v. nog een overblijfsel van den karakferestieken Orion, waarvan de naam van de hoofdster, Beteigcuze, gedeel telijk nog meegetbt is. In het N.W. kan men wellicht nog de Plejaden heel laag zien staan, waarvan alleen de lei ter P meegereproduceerd is. Maar weldra zijn al die winterberinneringen verdwenen. De mooie sterrebeelden zijn weg. Doch de planeet Venus, die dezo maand nog schitterender zal zijn, neemt de ledigo plaats op waardige wijze in. Van de planeten overigens het volgende; Mercurius bereikt den 17-den zijn grootste, Oostelijke elongatie. Venus bereikt haar grootste elongatie deu 22sten, en is dan 45 gr. 40 min. van de zon vérwijderd.-Deze bijde planeten zijn dus wel geschikt, om i geobserveerd lo worden' Mercurius is om- streeks begin April bijna zoo helder als Sirius. Doch de bekende moeilijkheid, dat' do planeet in de schemering rcesd onder gaaf, maakt het waarnemen top'n nog moeilijk. Mars is ochfendster; hij komt on geveer 3 uur voor dc zon op, en zijn hel-* derheid neemt geregeld too. Jupiter komt omstreeks middernacht op, en is tussc.hen' de vaste sterren snel la herkennen. Satur- nus is Gen 19clen iu oppositie niet do zon, en komt dan dus op als de zon ondergaat. Ook dus thans mooi object voor waarue-. ming. wezels, kraaien, rocken, kauwen, eksters, reigers, ooievaars, ja zelfs eenden en kip pen hebben deze ondervinding opgedaan. Tegen liet ei er-ra pen door de menschen geeft de wet ccnigo bescherming: na 28 April mogen geen kicvils-eieren meer ge raapt,\uv -30 April of 1 Mei niet meer to koop worden aangeboden. De jonge kip,vitjes beginnen zich togen Juni lo vertoonen; doorzoek daarvoor pas gemaaid hooiland of korfgegraasde wei. Als go op den openbaren weg loopt, een paar honderd meter van bom af, dan blijft bij rustig- rondkuicren, af cn toe ziet ge hem houterig vooroverbuigen om wat van den grond op te pikken, dan weer staat bij rechtop, mcf zijn kuif omboog en roept zijn „kievit, kievit" en dan ziet go ook wat beweging bij hem in de buurt als van kleine, donkere, donzige balletjes. Misschien ook niet, maar ik zou toch maar do sloot overspringen en dan heb je de poppen aan 't dansen. Do oude kievit Vliegt met een ruk op,.tierend en schreeu wend en strijkt een heel eind verder neer. Laat hem begaan cn slan regelrecht naar de plek, waar hij eerst liep. De jonge kic- viljes vorkeeren juist in bet -allerongeluk kigst stadium, dat zij niet klein genoeg meer zijn om in een holletje weg te krui- naar haar uit en wilde niet bij zijn mama blijven. „Hij zal gauw Aan u nog meer houden dan van mij", merkte mevrouw eens scbert Send op. Juffrouw El-sa had sterk gebloosd en 'fc was mevrouw opgevaJlen-, dat zo de daarop volgende dagen met opj"-" - zich met bet kind te bemoeien. Lan,g hield ze 't echter niet vol en al gauw weer nam ze 't kind op d'r schoot, dolde en stoeide d'r mee, dat-ie 't uitkraaido. noms van pleizier. Als ze zoo met hem bezig was, kwam d'r leven in haar, do ietwat pijnlijke trek vergleed van d'r gelaat-, d'r oogen begon nen te tintelen, d'r wangen kleurden zich, 't was of d'r geheele wezen zich ontspan de, d'r iets weg gleed van haar, dat haar drukte anders, en mevrouw hacl gelijk toen ze zei op een dag, dat juffrouw Elsa wel tien jaar jonger leek als ze den jongen op d'r schoot bad. 'fc Kind bégon al meer en meer aan baar te hechten, wa-s,als-ie haar zag, niet te houden, maar wilde bij baar zijn, riep in z'n leuk kinder taaltje „joeou, jo-eou", toen ziin spreckkennis greoter werd joeou Essa joeou Essa". Op een Zondagochtend was meneer al leen in dc kamer met bet kindermeisje, dat kleine I'rar.sje op d'r schoot had. Me vrouw was naar Ge kerk, juffrouw Elsa ook. Om elf uur kwam do juffrouw thuis. Toen bet kind Ge deur boorde opengaan, iemand met hoed en mantel zag binnen komen, riep liet plotseling: „Mamma!" Meneer zag, Gat. Gc tranen Go juffrouw in do oogen schoten. Goed echter of-ic niets bemerkte. Ze bad bet kind cp d'r arm ge nomen cn 't driftig' gezoend. Dien li celen dag was zo teruggetrokken geweest en stillc-r neg dan anders, '.fc was hem opge vallen. 's Avonds vertelde hij 'fc geval aan me vrouw, drukte er zijn verwondering- over uit, dat- ze zoo ongewoon veel met 't kind op had. „Zo zal veel van kinderen houden', meende mevrouw. „Dat kan wel, maar soms komt ze' me 2oo vreemd voor; -heb je niet. gezien, dat ze soms aan tafel den gehëelen lijd strak naar 'fc kind zit te kijken endan heelcmaal met d'r gedaclito weg is?" Mevrouw was dib zoo niet opgevallen „ze was altijd een beetje afgetrokken"-, meende ze. Toen Fransje op ceil middag na tafel wat drensde, dreigde zijn ma hem, to zullen weggaan als-ic niet zocfc was, en. -nooit meer terug zou kernen., 't Kind had haar aangekeken, blijkbaar nietbegrijpend wat zo zei. Teen was ze opgestaan en had do kamer verlaten. Ziende dat ze wegging, was 't kind in eens beginnen te schreien, bedroefd en smartelijk, in groote dikke druppels liepen do tranen langs zijn wangen. Toen zijn mama iels later weer binnen kwam, zag ze dat juffrouw Elsa geschreid had en bez'g was 'fc kind te troosten. Ze stond haastig op en ging do kamer uit, toen zij binnenkwam. Vooral de Zondagen waren feestdagen, voor den kleinen Frans. Uren en uren ach tereen kon juffrouw Elsa zich dan met- hem bezighouden, speelde met hem, ver telde sprookjes en zong liem liedjes voor. Als ze dan met hem bezig was kon ze zich zoo echt geven, was vroolijk cn opgeruimd, maar 't gevolg was altijd, dat ze later, als 't kind niet meer bij haar was, nog ern stiger en neerslachtiger werd dan anders. Op een Maandagmorgen vond mevrouw op Gc voorkamer, waar juffrouw Elsa den vorigen dag met 't kind gespeeld had, een blaadje papier, 't Was een stuk van een' brief. „Lieve Elsa", las ze. Do kleine Jan maakt bet heel goed. Jo moest ccr.s zien hoe lekker liij groeit. Ik beu wel eens nieuwsgierig of bij zijn moesje nog herkennen zal als je komt. Wanneer denk- 't- Was iu cir.cgclma.tig schrift van een vrouwenhand geschreven. Mevrouw be greep niet w-at zo d'r van denken moest. „Gust, kom eens boven", riep ze d'r man „kijk eens, dat vond ik op de voorkamer." Hij las hefc briefje, schudde nadenkend het hoofd, vond liet noodzakelijk d'r haar dadelijk over te spreken. Je kon nooit we ten. Jammer anders, 'fc was zoo'n goed meisje cn zoo bedaard, maar daar moest in eik geval wat achter steken, dab was zeker. Men overlegde, dat mevrouw haar er eens bedaard over zou spreken. Ze had medelijden met het meisje, maar vond toch ook, dat ze d'r werk van moesten maken. 'fc Trof toevallig, dat de meid e^n paar dagen uit was: Mevrouw vroeg juffrouw Elsa-, of ze haar boven niet even zou wil len helpen om de khiderwascli aan kant te maken. 'b Was mevrouw er om te doen baar in- tusschcn ongemerkt over liet briefje te sproken. Juffrouw Elsa was dadelijk bereid en terwijl ze druk met 'fc kleine goedje bezig waren, zei mevrouw: „Zulke kleine peuters hebben heel wat noodig". Do juffrouw beaamde, dat ze heel wat kostten. Mevrouw vroeg of ze bij baar thuis met veel kinderen geweest waren. „Wij waren maar met z:n drieën", zei 7e, „maar ik weet wel, dat vader cn moe der heel wat te stellen hadden om ons netjes groot te krijgen*." „Bent u al jong in betrekking gegaan! informeerdp mevrouw verder. „Toen ik zestien was." „En waar zijt ge 't laatst in betrekking geweest!" „In Groningen", ze bloosde even, zei dan snel als om 't gesprek af te leiden: „Moet dit jurkje eerst niet versteld worden „Ja-, leg dat maar op zij", teen weer;. „U houdt erg van kinderen niet waar?„ „O ja mevrouw, heeL veel!" Een hooge blos vloog over haar bleeke trekken, mevrouw; zag dat d'r oogen voch pen en nog niet slim genoeg om zich dood te houden. Ze loopon mc-t hun kopjes omhoog, zoo snel ze kunnen naar de schreeuwende oude: Wo nemen er ccp. in de hanrl en laten hem dan weer -gaan. Koddige^JJ^rijb diertjes, 't zal nog weL een dag of zes duren, eer ze kunnen vliegen. Jonge en oude kievitten voreenigen zich in den na zomer tot groolo troepen, waaronder zich ook velo slamgenooten uit Noord- cn Oost- Europa bevinden.. Met de eerste-strenge vor verdwijnen ze, maar aks 't wat kwakkelt, blijven velen den heelen winter door. Bij uw wandelingen door d.» w-ik mien, kan 't niet anders, of ge moet de g r u t t o, dc koning der weide-vogels en do t u r e-1 li. u r tegen komen, (lie beiden hun eigen naam schreeuwen. De grutto is de grootste, maar beide zijn bruin gevlekt, maar „schitterend" mooi bij een detail-, beschouwing, die. ge zonder moeite kunt. houden., want. gruto en tureluur ziju al evenmin schuw als de kievit tig werden. Ze keek haar ernstig aan, vroeg teen: „Zeg me eens eerlijk, juffrouw Elsa-, hebt ge voor ons niets verborgen te hou den!" „Hoe bedoelt u dat, mevrouw? 'vroeg zij, meer en meer in de war. „Ik heb gisteren op de voorkamer. eon papier gevonden, een stuk van een brief'' Juffrouw Elsa werd plotseling doods bleek. Gejaagd greep ze mevrouw's hand. snilc- stem.de hartstochtelijk: „Och mevrouw, ik bid u. maak me n.cfc ongelukkig." Mevrouw veelde medelijden met li:nr cm zei gemoedelijk: „Kom juffrouw Elsa, wees nu eens open hartig en vertel me alles, het spijt me erg, dat ge ons bedrogen hebt, we dachten dat u Snikkend was uo juffrouw op een stoc' neergevallen, G.o smart van 'fc meisje trof mevrouw, hield Gc woorden van beschuldi ging en verwijt op haar bppen terug. D'r hancl vertrouwelijk op d'r schouder leg gend, zei ze: „Toe juffrouw ,wecs nu eens bedaard en vertel me alles, ik beloof jo. dat 'k je hel pen zal als ik kan." Zenuwachtig snikken belette 'fc mcïs;e een wcord te spreken. Ook mevrtuiw scho ten do trr. ::i in de oogeir. „Zo was neg zoo jong en zco goed, wie had dat kunnen denken." Eindelijk kwam zo wat tot bedaren en; toen kwam 'fc er uit, bij beetje hortjes ent stootjes, dat ze getrouwd was on oen kind je had even oud zoowat als Framj-*; dafc. d'r man in de gevangenis zat, con wissel vervalscht had op 'fc kantoor van ziju pa troon; dat ze broodelo.os was achtergeble ven, zij en d'r kind; dat ze naaihuizen gc-' zocht had, doch nergens wel-k kon krijgen, toen door honger gedreven hïfcar jongetjo bij haar moeder gebracht had. en zelf een betrekking had gezocht. ..|A~i i \u a" l

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 5