15e Jaargang» BAANDAG 24 MAART 1924 No. 4416 3fe fioicbelie ©ou/^omt DeABONNEMENTSPRIJSbedraegt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal. I 2.95 per kwartaal, voor de Abonnee ver- i ct per kwartaal, bij voor- ng. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. ifYanco per post Het Geïllustreerd Zondagsblad is fcrijgbaar tegen betaling van 50 ot fiitbetaling. Afzonderlijke nummers Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TgL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewona advorlonllën 30 cent per regel» Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. n Kleine adver!enilënf van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkifagen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver- huur, koop en verkoop 10.50. Oit nummer bestaat uit twee bladen. BERICHT. Zij, die zich met ingang van 1 APRIL a.s. wenschen te Abonneeren op „De Leid. sche Courant", onlvangen de voor dien datum ver schijnende nummers gratis. „Gedeeltelijk liberaal." Onder dezen titel schrijft de bekende hoef ijzer-correspondent van ,Hefc Handelsblad" een artikel, waarin hij den voorzitter van den Vrijheidsbond om zijn op de jaarverga dering van dien bond gehouden rede .ge deeltelijk liberaal" noemt. Mr Dresselhuys heeft nl. in die rede be toogd, dat er in de stad van het liberalisme alléén geen woning is voor den Marxist of den staatssocialist wel echter voor alle geloovigen, voor allen, die ook in de Staat kunde den Godsdienst willen erkend zie.n~ 'De .H'bld."-redacteur schrijft naar aanlei ding van detze laatste bewering o.m.: De opvatting., dat. men, in de Staat kunde. alléén behoort te handelen naar de E ede, dat, hoe geloovig men ook voor zijn persoon mocht wezen; men in de politiek elk geloof buiten spel moet laten op straffe van ernsti ge schade voor politiek en geloof, die op vatting was gemeengoed van alle liberalen in de negentiende eeuw. Ja, wat meer zegt:' van alle vrijzinnigen, bijv. ook van de radicalen en vrijzinnig democraten, (spatieereing van ons. Bcd- t. Crt.). Dus: liberale Staatkunde eischt negeering van geloof J Dat is klare taal Dat js de duidelijke aanwijzing van het godsdienstig-liberalisme, dat. ook naar onze meening, onafscheidelijk is verbonden met het Staatkundig-libeTalis- me. met het sociaal-economisch deel van het Liberalisme. 't Is „politiek" van den heer Dresselhuys, dat-te willen ontkennen of verbergen. Maar ten slotte «'preken t-ooh de feiten! De sociaal-democratie kan in alle toonaar den beweren, dat zij niet. is tegen den Gods dienst de practijk van iederen dag leert anders. Zoo ook de practijk van het Liberalisme. Toch kan het z'n nut hebben, dat er van liberale zijde nog ecna uitdrukkelijk is ver klaard. dat in de politiek alleen heeft mede te spreken de B-ede (met een hoofdletter) en niet het geloof (zonder hoofdletter)! ÜUiTEWLfigflD Ouiischland. De Micum-verdragen. Do kwestie der verlenging. Do „Vossische" verneemt uit Essen, dat de vertegenwoordigers van de Franscbe autoriteiten en van de groot-industrieelen uit dit gebied het er over eens zijn gewor den, dat de Micumverdragen verlengd kun nen worden, zoolang het resultaat van do deskundigencommissie nog niet bekend is. Het rapport van dezo deskundigen zou van den grootsten invloed zijn op de eco nomische verhoudingen in het bezette ge bied. Daarom is men overeengekomen, dat na 15 April, den datum, waarop de Micum verdragen afloopen, do bestaande toestand yoor korten tijd nog verlengd zal worden. De „Vossische" meldt eveneens, dat de groot-industrie nu, in tegenstelling met hetgeen vroeger het geval was, aaneenge sloten achter de commissie-van-zes uit den mijnbouw staat. Do „Gerraania" meldt uit dezelfde streek dat de arbeiders uit het bezette gebied op aansporing van de christelijke vakvereeni- gingen het er over eens zijn geworden, dat zij vooral het slachtoffer van de Micum- Tordragen zijn. Zij hebben daarom beslo ten, dat deze verdagen niet verlengd zullen worden, dan na overleg -met de vakvereeni fiingen.- De" Commissie Mac Kenna. Naar uit Parijs wordt gemeld, zijn de werkzaamheden van do commissie Mac Kenna beëindigd. Prof. Quidde. Uit Munchen wordt gemeldt: De beken de pacifist, professor Quidde, werd op vrije voeten gesteld, doch het proces zal ÏPortgang hebben. Frankrijk. Generaal Nivellet. Ex-opperbevelhebber der Fransche troepen. Generaal Nivelle, die tijdens den oorlog gedurende korten tijd opperbevelhebber was van de Fransche troepen, is te Parijs overleden, tengevolge van een longontste king, die zich drie dagen geleden openbaar de en snel in hevigheid toenam. Generaal Nivelle werd in 1857 te Tulle geboren. Bij den aanvang van den oorlog was hij kolonel van de artillerie in Besan- con. Na in den Elzas en aan de Ourcq aan de krijgsverrichtingen te hebben deelgeno men, werd hij in October 1914 tot brigade generaal benoemd. In Maart 1916 commandeerde hij de troepen, die op heldhaftige wijze de aan vallen op Verdun weerstonden. Den 2den Mei 1916 volgde hij generaal Pétan op als opperbevelhebber van het tweede leger en behaalde vóór Verdun de successen van 24 October en 15 December. Den 14den De cember was bij benoemd tot opperbevel hebber van het Noorder- en Xoord-Ooster leger, ter vervanging van generaal Joffre. Hij leidde het offensief tusschen Sois- sons en Auberivc, doch do tegenslag, dien hij toen ontmoette, deed hem vervangen door maarschalk Pétain (17 April 1917). De regeering droeg hem daarop zeer be langrijke missies op en beloonde zijn groo- te diensten, den lande bewezen, door hem het grootkruis van het legioen van eer toe te kennen. Engeland. De verkeersstaking te Lenden. Algeheele desorganisatie. De Engelscho hoofdstad ondervindt thans de beproeving van een algemeene staking van het tram- en autobuspersoneel. Bij do tramwegen is de staking volkomen alge meen. Geen enkele wagen kon uitrijden. Wat de autobussen betreft, geldt hetzelfde voor de London General Omnibus Company welko bijna alle wagens in bedrijf heeft. Slechts een paar honderd z.g. „piraten" (particuliere autobussen) verrichten nog dienst. De desorganisatie van het verkeer met de voorsteden Is ontzaglijk. Er ontstaat een overlading der undergrounds en tien duizenden zijn genoodzaakt hun reis door het uitgestrekte Londen te voet af to leggen De stad bood een vreemden aanblik. Im mers, het verkeer wordt voor een zeer groot deel beïnvloed door het enorme aantal autobussen, hetwelk tegenwoordig op den weg is. In de City deed zich het zonder ling© geval voor, dat men, evenals een tien tal jaren geleden, de klokken van de ker ken kon hooren luiden. Een Exchange-bericht meldt, dat do Electrlciensbond een buitengemeen ernsti ge bedreiging heeft geuit. Do bij deze vak- vereeniging aangesloten arbeiders hebben zich n.l. bereid verklaard om, ingeval men den dienst door onderkruipers laat waarne raen, tegenmaatregelen te zullen nemen door do levering van electrischen stroom stop te zetten. Indien deze bedreiging even tueel ten uitvoer wordt gelegd, zal een zeer drastische maatregel door de stakers wor den toegepast. Hierdoor toch zou niet al leen de hervatting van het trambedrijf be let, maar bovendien de electrischo verlich ting van Londen onmogelijk gemaakt wor den. Het bestuur van den Electriciensbond zou heden (Maandag) bijeenkomen, even als het bestuur van den Bond van Under- groundpersoneel, in verband met de kwes tie van een eventuëele solidariteitsstaking. De muiterij in Ierland. Slechte geest in het leger. De ontwikkeling der gebeurtenissen in Ierland gedurende de laatste veertien da gen dwingt de regeering om eindelijk iets meer los te laten omtrent de verhoudingen in het leger en haar eigen houding tegen over de opstandige officieren. Het blijkt, dat zich al zestien maanden geleden de eerste verschijnselen voordeden, die wezen op gebrek aan een behoorlijke discipline en dat sedert de toestand hoe langer hoe ern stiger is geworden. Het was, zoo onthult de Ierscho correspondent van do „Manchester Guardian", oen publiek geheim dat de toe stand criliek was, doch schier niemand had den moed, daarover in het openbaar iets te zeggen. De regeering heeft in den loop van den tijd een paar halfslachtige pogingen gedaan om don indisciplinairen geest in het leger te bezweren door zich meer invloed te verzekeren op het opper commando. Daarvan kwam evenwel niets, tengevolge van het verzet der militaire lei ders. Do groot© moeilijkheid, waarmede do re geering te kampen had en welke reeds uit den aard der gebeurtenissen zelf sprak, was dat, zooals generaal Mulcahy het in een rede in de Dail Eireann uitdrukte, de officieren „ultra politiek" waren toen zij in dienst traden. i De politieke geschiedenis van het land werd, vooral sedert den oorlog, door het Iersch-republikeinsche leger gemaakt en geleid, en het behoeft daarom niet te ver wonderen wanneer liet leger, dat voor een groot deel uit dezelfde elementen bestaat, nog altijd van politieke stroomingen door trokken is. Deze politieke stroomingen nu hebben volgens den berichtgever van de ..Manchester Guardian" geleid tot persoon lijken naijver en jaloezie. Geen der groe pen zou echter een bepaald conflict heb ben met het civiel gezag en allen zouden trouw zijn aan liet Dail, mits het ze maar steun of ze althans do vrije hand laat te gen eikaars tegenstanders. Het gebeurde te Queenstown. Do officieren, die met een machinege weer Zaterdagavond in Queenstown, En- gelsch soldaten hebben aangevallen, zijn nog steeds niet opgespoord. Do verbeterde lijst van gewonden en dooden geeft aan: twee dooden, 7 zeer gevaarlijk gewonden, 7 ernstig gewonden en 10 licht gewonden, waarvan vijf burgers. Bulgarije. Bulgarije en Griekenland. Eventneele geschillen naar het Int. Hof verwezen. Het Joegoslavisch persbureau meldt uit Sofia, dat de Bulgaarsche minister van Buitenlandscho Zaken en de Grieksche ge zant te Sofia een overeenkomst hebben ge- teekend, waarin wordt bepaald, dat alle cven'tueelo Grieksch-Bulgaarsche conflic ten door middel van het Intenationaal Ge rechtshof te 's-Gravenliage zullen worden beslecht. Griekenland. Een Grieksch-Albaneesch conflict. De uitwisseling van de bevolkingon. De conventie teij aanzien van do uitwis seling van de Mohammedaansche en Chris telijke bevolkingen, welke Turkije in ver band met zijn veto over den terugkeer der Christenen naar Anatolië, tijdens de con ferentie van Lausanne aan Griekenland op drong, heeft tot een ernstig conflict tus schen Griekenland en Albanië aanleiding gegeven. Te Lausanne was door de Grieksche re geering er in toegestemd, dat Mohamme danen van Albaneesche origine van deze uitwisseling zouden uitgesloten worden. Daar volgens Albanië Griekenland zich niet aan de overeenkomst hield, deed eerst genoemd land een beroep op den volken bond, welk lichaam bij Griekenland recla meerde. Zoowel Venizelos als de Grieksche regeering gaven een geruststellend ant woord. De kwestie is, dat ongeveer 30.000 Mo hammedanen van Albaneesche afkomst, welke tot voor kort Albaneesche onderda nen waren en. geen Turksche sympathieën koesteren naar Anatolië zullen moeten over gebracht worden, waar hun een zeer twij felachtig lot wacht. Albanië dreigt nu, dat de uitdrijving van zijn onderdanen zal gevolgd worden door de verbanning van 28.000 Christenen uit het Albaneesch gebied. Gevreesd wordt, dat deze tegen-maatregelen tot een oorlog zul len leiden. De Grieksche republiek. Morgen geproclam e e r d? Gemeld wordt, dat Dinsdag a.s. de re publiek definitief zal worden geprocla meerd. Dat zal dan geschieden op den ver jaardag v. d. Grieksche onafhankelijkheid Zaimis heeft een schrijven gericht aan ko ning George, waarin hij er bij hem op aan dringt, af te treden in het belang van het Grieksche volk en zichzelf. Polen. Polen en Litauen. Ongeregelde Litausöhe troepen. Volgens de informaties der dagbladen van Warschau hebben de Poolsche grens wachten aan de Litausche grens in de sec tie Augustowo gedurende de laatste dagen, activiteit opgemerkt van ongeregelde Li- thausche troepen, die invallen pp Poolsch grondgebied organisecren. Rusland. De Kerkvervolging. Mgr. Cieplak verbannen. De uitvoerende raad der sovjet-republie ken besloot de instructie tegen de patriarch Tikhon en zijn medebeklaagden te staken. De raad is van oordeel, dat een groot deel van het publiek hecht aan de godsdienstige opvattingen, doof Tikhon en de zijnen ver dedigd en dat een sociaal gevaar voor de republiek in hun actie niet kan worden ge zien. De straf, tegen den prelaat Cieplak uit gesproken, van 10 jaar celstraf is veran derd in verbanning. Perzië. Nog geen republiek. Uit Teheran wordt gemeld, dat de uit roeping van de republiek tijdens het natio nale feest in Perzië is afgesprongen en dat de republikeinsche beweging is achteruit gegaan. De winkeliers te Teheran waren gebelgd over de gedwongen sluiting der bazaars ter gelegenheid van de betooging. Hoewel de bazaars later weer mochten worden ge opend, moesten zij toch weer worden ge sloten, ten gevolge van de opstootjes welke tusschen voor en tegenstanders hebben plaats gehad. De leden van liet Corps Diplomatique worden niet, zooals gewoonte was, ten pa- leize, doch in het Ministerie van Buiten landscho Zaken door den premier ontvan gen. D.o kroonprins is uit het paleis vertrok ken naar een builen do hoofdstad gelegen verblijfplaats. Australië. De Australische landsverdediging. Uit Melbourne wordt gemeld, dat do fe derale regeering van Australië besloot over te gaan tot eefl algeraeene reorganisatie der landsverdediging en dat zij de volksverte genwoordiging spoedig over haar plannen zal raadplegen. Over het begrootingsjaar, dat op 1 .Tuni eindigt, wordt 'n overschot van 101000.000 verwacht, waarvan dan ruim 3 millioen voor de landsverdediging beschikbaar zou kunnen worden gesteld. DE „STILLE OMGANG". Bjie enkomst PI. Comité voor de K. S. A. De Amsterdammers vereenigden zioli gis terenmiddag in de St. Willibrorduskerk, waar bet PI. Comité van de K. S, A. een vergadering had bèlegd. De vergadering werd bijgewoond door den Deken van Amsterdam, den zeereerw. heer P. Stro-onen, de Kamerleden J. B. van Dijk en P. J. J. Haazevoct,, voorts de vertegen woordigers van de verschillende organisa ties ter stede- Meerdere vereenigingen hadden haar vaan del in de kerk geplaatst. De voorzitter mr. G. C. J D. Kooijma-n opende deze bijeen komst met een korte rede. Vervolgens was het woord aan den zeer eerw. hooggeL pater B. H. Molkenboer O.P. lector aan de B. K. Universiteit te Nijmegen. Spreker wees op den plicht die het B. K. geloof oplegt, den plicht dien Christus heeft verkondigd: het verspreiden van het Geloof fcot aan de uiterste grenzen der wereld De tweede spreker was de weled. ze er gel. heer prof. dr. Alplions Steger, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, die een uiteenzetting gaf van. den gods dienst. zijn beteeklnis. noodzakelijkheid en redelijkheid. - De bijeenkomst werd opgeluisterd door zang van het koor der kerk. (Voor een verslag van den „Stillen Om gang" zie men onder de rubriek Stads nieuws). Koninklijke Besluiten. Burgemeester^ Bij Kon. besluit is benoemd tot burge meester te Nederhorst den Berg mr. W. I. Doude van Troostwijk. De reorganisatie bij de post. Een directorium. Naar de ,.Msb." verneemt, doen den laat- sten tijd in poatkringen geruchten de ronde als zou de plaats vin directeur-generaal ver vangen worden door een directorium. Ofschoon nog geen definitieve beslissing is genomen, orden als leden van het directo rium genoemd: Do heer Duynstcc als deskundige voor den buitendienst, mr. J. F. van Boyen als des kundige voor den administratie ven dienst en ir. Van Embden als deskundige voor den technischen dienst. De Postchèque- en Girodienst. Terug stelling van directeur on onderdirecteur. In het rapport van de Commissie-Tak, ingesteld voor het opsporen van de oorza ken der ontwrichting van den Postchèque- en Girodienst, worden straffen voorgesteld voor degenen, die, h. i. verantwoordelijk zijn geweest voor de ontwrichting. Zoo zou men den directeur, den heer A. K. Kym- mel, die nog steeds verlof heeft willen te rugstellen tot den rang van inspecteur der Posterijen, en den onder-directeur, den heer DL Pott, tot den rang van hoofdcom mies. Naar liet ..Ilsgz." verneemt, is als op volger van jhr. Van der Does de Wille- bois de lieer mr. W. van Lanschot aange wezen als voorzitter der R.-K. Eerste Ka merfractie. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De commissie-Mac Kenna is gereed Generaal Nivelle overleden. De geest in het lersche leger. Een Grieksch-Albaneesch conflict. BINNENLAND. De deelname aan den Stillen Omgang gisteren heeft die van andere jaren verre overtroffen; alles is in uitstekende orde vcrlcopen. Deer de Rotterdamsche bioscoop-com missie is de bekende Katholieks film „Cre do" afgekeurd voer kinderen (2de blad). De onderhandelingen in het heerenk'ee- dingbedrijf en in het bakkersbedrijf (2de Wad). De uitslag van den Voetbalwedstrijd Hol landBelgië te Amsterdam is 11. Een roofmoord onder Drachter Com-' pagnie (Gemengde Berichten, 2de blad). Ged. Staten van Noord-Holland heb ben er bezwaar tegen gemaakt de gemecn- tebegrooting van Haarlem goed. te keuren, omdat daarop gelden zijn uitgetrokken veor den vacantiebijslag van het gemeente- personeel. Volgens het Utrechtsch Predikbeur tenblad heeft de kerkeraad d'er Ned. Herv. gemeente te Utrecht besloten het adres van gemeenteleden, om te verhinderen dat het raam van Toorop in de Domkerk zal wor den geplaatst, door te zenden naar het col lego van kerkvoogden, nadat verworpen was een voorstel van het heele moderamon, om.een commissie te benoemen, welke zich in verbinding zal stellen met het college van kerkvoogden over de plaatsing van be doeld raam. De Nieuwe Nederl. Bond van Koffie* huishouders en Slijters heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gericht, waarin betoogd wordt, dat het voorkomt, dat ver gunningen, in strijd met de wet, als winst- objecten worden gebezigd, in dezen zin. dat personen, die vergunningen bezitten, deze verhuren, zonder eigenlijk een bedrijf uit te oefenen. De bond zou gaarne zien, dat hieraan een eind wordt gemaakt, en be veelt een herziening van de Drankwei aan. De-gewone audiëntie van den minister van onderwijs, kunsten cn wetenschappen zal op Donderdag a.s. niet plaats hebben. De gewone audiëntie van den minister van arbeid, handel cn nijverheid zal op Donderdag a.s. niet plaats hebben. yiT BE OEKGËVIHG BOSKOOP. Aanbesteding. Uitslag aanbesteding van een te bouwen veilingsgebouw voor do coöp. Ver. de Boskoopscbe Veiling. P. J. Torken Boskoop, f18208, P. F. Bosman, Boskoop, f 16795, A. Keijzer, Boskoop, f 16640, gebrs. Bontebal, Reeuw ijk, f16210, fa, van Geelen, Boskoop, f 16658, W. Kranenburg, Boskoop, f15952, A. Rijn, Waddinxveen, f 16095, Van der Wilden, Boskoop, f15620, J. Loof, Boskoop fl"> 1.60, G. Verwcy, Boskoop, f 14896, Van Dam, Boskoop, f 14589. De gunning zal nader worden bekend gemaakt. NIEUWE-WETERING. „St. Deus-Dedit*'. Vrijdagavond v.erd een propaganda-avond gehouden in het café Do Wit, waar als spreker optrad do heer Vader, lid van het hoofdbestuur van den R.-K. Landarbéidersbond „St.-Deus- Dedit. De pas-benoemde voorzitter is heer M. Klerks, de heer A. v. Haestregt is afge treden, riep allen een hartelijk welkom toe, in het bijzonder den lieer Vader, die dezen avond voor Nicuwe-Wetering het organi satieleven zou uiteenzetten, alsmede het af- deelingsbestuur. De heer Vader thans het woord verkrij gende, zeide dezen avond de sociale wetge ving in het kort te willen bespreken, al me de de belangen van de arheiders voorheen en thans cn wat alzoo door do vakorgani saties is bereikt geworden. Spr. behandel de de Invaliditeitswet, de ouderdom-.vet, de ongevallenwet, wat daarmede in 1903 door de Regeering is begonnen en die na 20 jaar in 1923 in werking is getreden, als mede do ziektewet, welko nog altijd op zich laat wachten. Maar door versterking der organisatie, zegt spr., kan nog veel be reikt worden in de toekomst. Aan het slot van zijn rede spoorde spr. allen aan lid van de organisatie te worden. Een luid applaus beloonde den spivker voor zijn rede. Van do gelegenheid tot het stellen van vragen werd een druk gebruik gemaakt, zoo ook door den voorzitter van den Christelijkcn Arbeiders. Do gestelde vragen werden alle door den spreker en den Ee'rw. adviseur naar genoegen beant woord.

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1