Jwuagd eervol ontslag word verleend als on derwijzeres aan de O. L. School C2 aldaar. Mr. Rutgers bra-cht rapport uit waarna mr. Yan Velzen, wethouder van Schiedam, en de heer Veenstra, vader van appellante. hooM eener U. L. O. school, de argumenten voor en tegen uiteenzetten. Da raad van Schiedam grondde zijn besluit, om appellan te wegens hei aangaan van een huwelijk eervol ontslag te verleenen op een in 190S in den raad aangenomen motie, waarin do raad uitsprak dat een huwende onderwijze res haar mandaat ter beschikking behoort te «tellen. Mr. van Velzen zette verder uitvoe rig uiteen hoe naar zijn meening het huwe lijk noodzakelijk moet leiden tot een con flict tusschen de belangen van het gezin en van het onderwij3, en voorts, dat gehuwden haar betrekking ter beschikking van de werfclooze krachten dienen te stellen. Daartegenover pleitte de heer Veenstra handhaving der gehuwde onderwijzeres in haar betrekking in verhand met de steeds groeiende gelijkheid van man en vrouw, die srich zi. ook duidelijk openbaart in hun rechtspositie op onderwijsgebied. Ontslag van de huwende onderwijzeres verbreekt zi. dit evenwicht der rechtsgelijkheid tusschen man en vrouw. De beslissing van Gedeputeerde Staten volgt later. Ongevallenwet 1921. Tariefsverlaging voor 192 4. Bij Kon. besluit is bepaald, dat het tarief bedoeld in artikel 40. eerste lid. der Onge vallenwet 1921. over het kalenderjaar 1924 met 25 pet. wordt verlaagd ten aanzien van' a. de werkgevers der ondernemingen, die op 31 December 1922 voor risico der Bijks- verzekerincshank waren verzekerd; b. hen» die met- of in plaats van de onder a genoemde werkgevers in dezelfde onder neming als werkgevers zijn opgetreden of in den loop van 1924 als zoodanig zullen optre den Spoorwegpersoneel. Een gemeenschappelijk optreden der org anisaties. Gisteren had te Utrecht, een gecombineer de vergadering plaats der hoofdbesturen van de Ncderlandeclic Vcreeniging. den B. !A. N. S., St. Raphael, van den Prot. Ohr. bond en den Neutralen bond van Spoorweg personeel over het verlangen van de direc tie der Nederlandsehe Spoorwegen om arti kel 36 van het B. D. V. te wijzigen en van het geheele personeel eeno verklaring te vorderen op straffe van ontslag, dat het niet terzake zal procedeeren. Algemeen verklaarde men zich tegen deze plannen der directie. Men uitte verontwaar diging dat de directie zonder noodzaak ■weer een maatregel poogt te treffen, tenein de het B. D. V. in ongunstigen zin te wijzi gen. terwijl de wijze, waarop de directie pooet haar zin te krijgen, bedenkelijk werd geacht. Ontoelaatbaar oordeelde men het, dat het personeel onder bedreiging met ontslag zou worden gedwongen in een reglementswijzi- gm? toe te ftemmen. ucaaci ucu. beletten werden de na vol eend o maatregelen getroffen. De bonden zullen zich gemeen schappelijk tot de directie wenden met de mededecling. dat zij profesteeren teeen de vooreenomen poging, om artikel 36 R.. D. V. waardeloos te maken en de bekende ver- fcb»rin<r te vragen. Aan de Reeeering en de Tweede Kamer zal oer teloeram hetzelfde worden bericht. Dp 30 Maart sa zullen te Utrecht de monstratie-congressen van de Ned. Vereen i- ging den B. A N. S. en den Neutralen bond gezamenlijk in Tivoli te 1 uur 's middaors en door St. Paphael ie zelfdor tijd in een an dere zaal worden gehouden, gevolgd door een gemeensehappeliike straatbetooging. Alleen doordat deze congressen en betoo ging op Zopdae zullen moeten plaats heb ben kan de P. C B. daaraan niet meedoen. Op Vrijdag 20 Maart as. zullen de verte genwoordigers der vijf bonden opnieuw bij eenkom en. De gewone audiëntie van den minis ter van oorlog zal a.s. Donderdag niet Vi/bhop. SPOUT VOETBAL. DIOC. HAARL. VOETBALBOND. Nagekomen uitslagen, le klasse B. Beverwijk IIA. D. O I 14 H. B. 0. II—C. G. Z. W. l_4 2e klasse D. D. H. L. II—V. Y. N. I 1—2 3e klasse H. L. en Sn. II-4L D. A. II 2—2 (onder protest van G. D. A.) 3e klasse K. U. V. L. I-V. E. P. n 4-0 NEDERLANDSCHE VOETBALBOND. Seriewedstrijden Lugdunpm. Aan de Leidsche Voetbalvereeniging „Lug- dunum" is toestemming verleend voor het houden van seriewedstrijden op 25 en 29 Mei I, 8, 9 en 15 Juni a.s. Sparta—Go-Ahead. Zaterdag aa. speelt Sparta te Botterdam op haar terrein een wedstrijd tegen Go- Ahead. Oereasngdo Borichten. Verbrand. Te Eindhoven Is het 7-jarig meisje J. V. uit het woonwagenkamp bij de stedelijke mestvaalt in brand geraakt en een paar uur nadien aan de bekomen brandwonden overleden. Overreden en gedood. Zondag is te Reusel de 72-jarige doove trouw V. door een auto uit Eindhoven overreden en gedood. Den chauffeur treft feen schuld. Bloedvergiftiging. Als gevolg van een klei no verzwering aan een der vingers is te Amersfoort na verloop van enkele dagen de heer J. D. ten H., postbeambte, aan bloedvergiftiging overleden. inbraak. Er is ingebroken in het kantoor van het gemeentelijk electriciteisbedrijf te Rijswijk (Z.-H.). Uit een brandkast, die is openge broken, wordt 'n bedrag van f 500 vermist Zakkenrollers gearresteerd. Reeds eenige maanden werd het "Wilhel- minaplein te Leeuwarden op marktdag on veilig gemaakt door zakkenrollers, die cok tijdens de ijssportdaar ter slede op het ijs en bij een wedstrijd bij de Grooto "Wielen hun slag sloegen. Het speurdersoog was al voor een paar maanden gevallen op twee standgenooten, den 26-jarigon H. J. W. en den 24-jarigen J. S., beiden hulpbrieven- bestellers. Toen j.l. Vrijdag beide mannen de markt verlieten, stelde een der speurders zich te lefonisch in verbinding met het hoofdbu reau, om te vernemen of er ook aangiften van zakkenrollerij waren gekomen, juist op het oogenblik, dat een vrouw kwam om aangifte te doen dat men haar beurs had ontrold. De beide verdachten hadden in middels de plaat gepoetst, doen werden later aangehouden. Op het bureau werden zij gefouilleerd, doch er werd niets op hen bevonden. Uit do aangifte was gebleken, dat bij het gerolde geld ook een bankbiljet van f 10 was, dat, naar de vrouw vertelde, op een eigenaardige manier was opgevou wen. De man van de bestolene had tevoren bij het agentschap der Nederlandsehe Bank een bankbiljet van f 100 gewisseld voor 10 biljetten van f 10 en had de serie en de nummers genoteerd, zoodat aan de politie zoo ongeveer het nummer van het gerolde biljet kon worden opgegeven. Een uitgebreide huiszoeking volgde. Ten huize van een der verdachten werd in een hoekje van een der kasten een kistje met kleingeld en een bankbiljet van f 10 ge vonden, dat bleek van de bekende serie te zijn en ook opgevouwen zooals aan de po litie was medegedeeld. Niettemin ontken den de verdachten. Inmiddels /waren nog andere gegevens verzameld. Zoo was het een surveilleerend agent eens opgevallen, dat beiden geld op straat verdeelden. Bo vendien gaven zij aan de politie andere plaatsen op dan het Wilhelminaplein,waar zij Vrijdags zouden zijn geweest. Er waren nu voldoende termen aanwe zig om beiden aan de justitie over te leve ren. Zaterdagmiddag volgdo toen hun-over brenging naar het huis van bewaring en een volledige bekentenis niet alleen van Uit een sloot aan den Groningerstraat weg is do portemonnaie van de bestolen vrouw opgovischt. Oplichting deer een advocaat. Zaterdagnamiddag heeft de opperwacht meester der marechaussee te Vaals gear resteerd Mr. v. W., advocaat, wegens op lichtingen en valschheid in geschrifte. De gearresteerde had effecten vervalscht van de Amsterdamsche Bazalt Maatschappij. Hij was bezig deze bij verschillende banken te beleenen. De directeur der Zuider Han delmaatschappij, de heer Bussel, kreeg achterdocht en stuurde de effecten ter on derzoek op. Het bleek toen dat alle nage maakt waren. Toen nu Mr. v. "W. Zaterdagmiddag weer op het kantoor bij den beer Russel kwam, was de politie gewaarschuwd en werd hij dadelijk gearresteerd. De aange houdene bekende op het bureau bij den opperwachtmeester alles, waarbij tevens uitkwam dat hij het was geweest die en kele maanden geleden te Heerlen met een valsche volmacht brieven der Geldersche'3 Credietvereeniging afgehaald had Valsche munters. In den laatsten tijd waren er in Den Haag vele valsH e geldstukken in omloop, voornamelijk guldens en rijksdaalders. Deze werden in hoofdzaak ontvangen 's avonds op de markt en in kleine winkels De politie had een verdachte op het oog, en deze is dezer dagen gesnant toen hij in een café te Schevenir^en een aantal valsche geldstukken aan andere personen overgaf. De valsche munter, de 23-jarige koopman P. P., afkomstig uit Rotterdam, Is gearres teerd op zijn zolderkamertje, dat gelegen is in de Zeeheldenbuurt in Den Haag. Op die kamer, waar hij met een meisje leefde, oefende hij zijn bedrijf uit; er zijn zesti^ valsche geldstukken in beslag geno men, benevens gipsafdrukken, soldeersel, enz. Do munten zim slecht afgewerkt en ge makkelijk van echte te onderscheiden. De aangehoudene heeft bekend, reeds ge durende een 6-tal weken zijn bedrijf te hebben uitgeoefend. Hij spande er anderen voor, de munten uit te geven De meubelen van den gewezen Duitschen kroonprins. Eenige meubelen van den gewezen Duit schen kroonprins zijn aan de gemeente Wieringen cadeau gedaan en er is gemeld, dat ze dezer dagen verkocht zouden wor den. De Visscherij Crt. schrijft echter: Het gemeentebestuur heeft de meubelen van waarde uit de pastorie gehaald en naar het raadhuis gebracht, oude rommel van het raadhuis naar de pastorie. Die oude rommel, met andere inbreng en met wat men van den kroonurinselijken boedel niet gebruiken kon, wordt straks verkocht Men speculeert op koopers van heinde en verre. Exploitatie van autodiensten. Men meldt uit Schagen aan de „Mbsd." De Middenatandsvereenigingen te Scha gen besloten tot het zelf expïoifeeren van autodiensten van en naar verschillendo ge meenten in den omtrek, ten einde 't bezoek aan dit stadje te vergemakkelijken en al- zoo de belangen van winkeliers en andere middenstanders te behartigen. Doordien er talrijke diensten op Alkmaar en Hoorn worden onderhouden, werd het bezoek minder en hadden de middenstandszaken daaronder te lijden. De goedgeefsche Postcheque en Girodienst. Naar men aan de „Msb." mededeelt, werd dezer dagen, weer eens iemand te Rotter dam verrast met een cadeautje van den Postcheque- en Girodienst. Bedoelde per soon, kreeg n.l. een cheque groot f 348.26 thuis gestuurd, wegens door hem gedane levering aan het rijk, terwijl hij een der gelijke levering nooit gedaan had STADSNIEUWS R.-K. Sfatenkieskringvereeniging Leiden. De afgevaardigden der R.-K. locale Kies- vereenigingen in den Statenkieskring Lei den vergaderden gistermiddag te 2 uur in het Bondsgebouw. Tegenwoordig waren de afgevaardigden van Leiden, Hi 11egom, Noordwijk, Voor hout, Sassenheim, Katwijk, Zoeterwoude, Wassenaar en Warmond. De voorzitter, de heer H. Bader, uit Sas senheim, opende do vergadering met den chr. groet en uit den wensch, dat het nieuwe jaar voor allen een voorspoedig jaar moge zijn. Spr. memoreert den uit slag van do Statenverkiezing in het afge- loopen jaar en boewei gehoopt werd een zetel meer bezet te krijgen, door het ver binden der lijsten met Delft werd zulks niet verkregen. Had men de lijst verbon den met Dordrecht dan zou zulks wel zijn geschied, doch ten koste van Gouda, wat ook jammer zou zijn geweest, daar dan jhr. von Fisenne niet zou herkozen zijn. Ten slotte memoreert de voorz. het over lijden van den heer mr. Kolkman en hij uit den wensch, dat hem hierboven moge gegeven worden do belooning voor hetgeen hij voor het land gedaan heeft. De notulen der vorige vergadering, door den secretaris, den heer G. Bulten gelezen, worden onveranderd vastgesteld. Hierna deelt de voorz. mede, dat de heer J. Warmerdam uit Lisse bericht heeft ge zonden wegens drukke werkzaamheden als bestuurslid te moeten bedanken. De voorz. begrijpt zulks zeer goed, wijl hij weet, dat het wethouderschap van een plaats als Lisse veel zorgen vraagt. Spr. brengt den heer Warmerdam dank voor het vele, dat hij voor het openbare leven heeft gedaan. Zijn adviezen zijn steeds op hoogen prijs gesteld. Ongeacht den persoon, waar het om ging, gaf hij steeds eerlijk zijn meening weer. Verder deelde de voorz. mede, dat het bestuur heeft overwogen, op do volgende vergadering, om haar «aantrekkelijker te maken, een lid van Prov. Slaten uit te noodigen een lezrng te houden over de werking van het Provinciaal bestuur. Ten slotte zeide de voorz., dat het be stuur meent geen hpsfunrsverkiezine- te wiueieu nou a en, in afwachting van cle in werkingtreding van hot rapport-Barge. Het jaarverslag over 1923, uitgebracht door den heer G. Bulten, memoreert uit voerig de resultaten der candidaatsfelling en verkiezing van do leden van' Ged. Sta ten, onder vermelding van hetgeen het be stuur hiervoor gedaan heeft. De heer Balvers uit Hillegom dankt het bestuur voor zijn zorgen tijdens do verkie zing en zegt to zullen trachten haar beste krachten het hem geschonken vertrouwen waardig te worden. Het jaarverslag van den penningmeester, den heer G. Bulten, geeft de volgende cij fers. Batig slot vorig jaar f 370.33, teza men met contributies f 563.53; de uitga ven beliepen f 312.72, batig slot deihalve f 250.81. De kascommissie brengt bij monde van den heer W. Brouwer gunstig rapport uit, waarna de voorz. den lieer Bulten dank brengt voor zijn gehouden be heer. Ten slotte brengt de heer A. H. Boek raad rapporl uit van de commissie-water schapsbesturen. Na de rondvraag, die niet veel ople verde, volgde sluiting met den chr. groet. De Stille Omgang. Aan den Beevaart naar Amsterdam zul len dit jaar vanuit Leiden en Omgeving niet minder dan 750 personen deelnemen. Nog slechts enkele dagen scheiden ons van dit plechtig gebeuren. Het reisplan mag voldoende bekend geacht worden. Nog steeds echter komen er bij het be stuur aanvragen binnen om lid te wor den en te kunnen deelnemen aan den Stillen Omgang. Het bestuur heeft daar om besloten do inschrijving van nieuwe le den open te stellen tot Vrijdagavond voor Leiden, tot Donderdagavond voor perso nen uit de omgeving, bij de corresponden ten. Volksbond-nieuws. Zooals gisteren door een advertentie In dit blad is aangekondigd, heeft do Commis sie .Kunst en Wetenschap voor 't Volk" op Donderdag a.s. een ontwikkel inesJbij een komst georganiseerd, waarin de heer A. J. Oostdam over Aanleg en Vakkeuze" zal komen spreken. Dit is een voor onze Bonds leden bijzonder practisch onderwerp. De spreker zal bij de behandeling daarvan de in oneen tijd door velen gestelde, doch niet gemakkelijk te beantwoorden vraag: ..Wat moeten onze kinderen worden?" aan een be spreking onderwerpen. De Commissie heeft o.i. alle reden te ver onderstellen, dat deze bijeenkomst, zal elageir ook al, omdat ook in deze bijeen komst het bekende en door de bezoekers steeds gewaardeerde muzikale trio: Schee pens Soupart, Gordijn zijn medewerking verleent, Werklooze leden, die deze bijeenkomst gratis wenschen bij te wonen, moeten het toegangsbewijs aanvragen bij den heer van Kesteren aan het. Bondsgebouw. Het contract In de bouwvakken. Zooals ongetwijfeld bekend mag worden verondersteld is het nieuw contract in de bouwvakken aanvaard door de besturen van den R.-K.. den Ghristelijken en het Alg. Ned. Vakverbond. Echter niet door de Federatie en de leden van het Alg. Ned. Vakverbond. Wat zulk een aotie van leden tegen een hoofdbestuur tot resultaat zal hebben valt niet moeilijk te zeggen, daar het ongetwijfeld een fiasco zal worden. Echter schromen die leden niet allo mid delen aan te wenden, om ook de in andere bonden georganiseerden te misleiden door hun vertellen, dat het contract niet zou zijn aanvaard door de besturen. Daartegen meende het bestuur van de afd. Leiden van den Ned. R.-K. Bouwvak arbeidersbond te moeten waken en tegen gisteravond was dan ook een spoedeischen- do vergadering belegd, waarin deze zaak helder werd uiteengezet en de leden wer den aangespoord trouw te blijven aan hun hoofdbestuur. Ieder bouwvakarbeider zal dus het nieuwe contract aanvaarden. De plaatselijke schoolcommissie. Aan het jaa verslag van de plaatselijke schoolcommissie over 1923 ontleenen wij het volgende: Do samenstelling. De commissie onderging gedurende het verslagjaar slechts in zooverre wijziging, dat de heeren Meijnen cn Mr. Hermans, resp. le en. 2e secretaris, ontslag namen, eerstgenoemde wegéns zijn benoeming tot wethouder dor gemeente, laatstgenoemde wegens vertrek uit do stad. De Raad be noemde in hun plaatsen de heeren A. Cou- veo P.J.zn. en J. C. Boer tee. De invoering van het 7o leerjaar deed in twee bijeenkomsten do belangrijke vraag bespreken: „Hoe 't volgen van het zevende leerjaar het best to bevorderen?" De con clusion, waartoe werd gekomen, werden aan het College van B. en W. als onge vraagd advies toegezonden. Ook omtrent de verstrekking van school- panloffels, over de schoolgeldheffing, de bestemming der Schu11ersvelds chooide re geling van het Vervolgonderwijs werden, na uitvoerige-verordeningen betreffende bet Lager Onderwijs in de Commissie, ad viezen bij B. en W. ingeleverd. Omtrent dezo punten ging het initiatief van ge noemd Collego nit. In meerdere vergaderingen werden voor beschouwingen gewijd aan de resultaten van de toelatings-examens voor do Am bachtsschool - en aan de toelating van leer lingen tot de H.B.Scholen op een getuig schrift der hoofden bij het L. 0., wélke beschouwingen leidden tot een bespreking der wenschelijklieid van meerdere aaneen sluiting tusschen de leerplans voor Lager, Middelbaar, Gymnasiaal en Vakond<wwiis. Een advies in deze is aan B. en W. uit gebracht. Wensch en en opmerk i n g e n van schoolhoofden. Alleen klagen hoofden, die vroe^r am bulant waren, over liet feit, dat zij thans niet meer naar wensch op de hoogte kun nen blijven van wat geschiedt in de in richting, met welker leiding zij toch be last zijn, terwijl oiiKeie novenaien aautee- kenden, dat zij meerdere malen in hun eigen klasse gestoord worden door aan hun hoofdschap onvermijdelijk verbonden bemoeiingen, wat hun al evenmin wen- schclijk voorkwam, 't Juiste midden schijnt in deze nog. gevonden te moeten worden. Meerdere malen vonden we den wensch geuit, dat toch meer zou gelet worden op do voor den goeden gang van het onder wijs zoo noodige rust, in de school. Deze wordt speciaal in de openbare scholen voor eindonderwijs al to vaak verstoord o.a. door schoolbaden en meer algemeen door bet Godsdienstonderwijs, waaraan Im mers, voor zoover gegeven, niet door alle kinderen wordt deelgenomen, zoodat de overige leerlingen eener daardoor gesplit ste klasse op voor het geheel min-vrucht- bare wijze moeten worden bezig gehouden. Zelfs de hoofden, die b.v. de schoolbaden- zeer ongaarne zouden willen missen, ge voelen dit euvel, zoodot een enkele zelfs op het verplichtend stellen der baden aan dringt, waardoor het splitsen der klassen zou vermeden worden. In hoeverre dusdanige verplichting mo gelijk of wensehelijk is, worde hier in het midden gelaten aldus lezen we in het verslag doch voor het Godsdienstonder richt is het zeer zeker niet mogelijk, zoo dat het ook om deze reden beter ware in dien het buiten de schooluren kon worden gegeven. Mocht ook ten aanzien der school baden dergelijke regeling getroffen kun nen worden, dan zou het onderwijs daar stellig baat bij vinden. Hierbij zij aangeteekend, dat deze be schouwingen ten aanzien van Godsdienst onderwijs en schoolbaden natuurlijk niet geldt ten. aanzien der bijzondere scholen, waar immers eerstbedoeld onderricht geen storende splitsing brengt, terwijl er van de schoolbaden als regel geen gebruik wordt gemaakt. Van een verlangen naar deze ba den lazen we in de verslagen der hoofden bij het bijzonder onderwijs niets; wel uitingen van bet tegendeel. De schoolvergaderingen werden gere geld gehouden, doch van groeiende inge nomenheid met dit instituut valt niet veel to bespeuren; soms blijkt men zelfs voor keur te geven aan korte samenkomsten met het personeel, naar gelang van omstandig heden, boven de officieele bijeenkomsten. Uit de antwoorden der schoolhoofden mogen nog do volgende bijzonderheden wor den geput. De Centrale School voor het zevende leerjaar zag 1 Sept. door de toepassing der nieuwe Leerplichtwet het leerlingental stij gen van 139 tot 262 bewijs dat zonder ver plichting maar al te veel ouders een 6-ja rigen leertijd genoeg achten. Ter school der Eerste Leidsche School- vereeniging, Noordeinde „wordt het hand- werkonderwijs aan klasse 1 en 2 aan jon gens e n meisjes gegeven; in de overige klasso krijgen de jongens iets meer van de overige vakken, speciaal lezen en taal; ook doen zij wat knoopwerk". „De school heeft thans 5 leerjaren, het zesde moet met September komen. De school neemt voldoende op." Het hoofd der bijzondere U. L. school Kern eendelijke Aankondiging, GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan "dén gemeentelijken Vischwinkel Vischmarbt 18 tel. 1225 is WOENSDAG verkrijgbaar SCHELVISCH a f 0.15f0.30 SCHOL «4 f0.17—f0.39, SCHAR a f0.18* CARBON ADEVISCH a f0.30. KABEL JAUW h f0.45—f0.50, TARBOT a f 1.10 en TONG a f 1.10 per pond. N.G. DE GIJSELAAR, B urge meest cr- Loiden, 18 Maart 1924. Katholieke LEIDEN. Dinsdag. A. B. K. A», Bondsgebouw, le V.3t uur. Dinsdag. Ledenvergadering ,St. Paulus", Bondsgebouw, to 8 uur. Woensdag. MissieoWb ,.Sancta Maria", Pa tronaat. Hooigracht, to 8 uur. Woensdag. Ledenvergadering I'-brieksarbei. dcre, Bondsgebouw. te 8 uur. Woensdag „De Hanze", Praatavond, In den' Vergulden Turk" te 8.30 uur. Donderdag, Kunst en Wetensoh. voor het Volk-", Bondsgebouw te 8 uur. Vrijdag. Ledenvergadering R. K. Graf. Boud Bondsgebouw, te 8 uur. ALGEMEENE AGENDA LEIDEN. Dinsdag. Blinden-Concerfc, Stadsgehoorzaal, te 8 uur. Donderdag. Intieme Muziekavond ,.De Sphinx", Pieterskerkgracht 9. te i uur. -Apotheek die tot en mot Zondag op Maandagmorgen eiken naeM en des Zon dags «menend is: O. B. Duvster, Nieuwe Rijn 18, Tel. 522. T«8egi*sfiseh Weenfeericht volgens waarnemingen verricht in den mor gen van 18 Maart 1924, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Rild' Hoogste Barometerst.: 764.S Akureyri. Laaeste Barometerst.: 751.G Stockholm. Verwachting tot den avond van 38 Maart. Meest'zwakke wind uit Westelijke rich- tingen, nevelig tot half bewolkt, weinig ot geen neerslag, lichte vorst 's nachts, overdag iets zachter. aan het Noordeinle doet opmerken, „daf 't bestuur voor exploitatiekosten per leer ling 21 gld. van de gemeente ontvangt; dat is beslist te weinig. Het hoofd d,er bijzondere jongensschool voor T..O. aan do Pelikaanstraat klaagt over „veelvuldig schoolverzuim; óver 1923 ruim 8 procent. Nu is het voor een school voor on- en minvermogenden noodzakelijk dat veel door de vingers wordt gezien (klee ding, voeding, oppassen als moeder ui» werken gaat enz.); toch kon bij een stren- j ger optreden van den rechter in enkel* gevallen het euvel zeer beperkt worden." 1 Het Leidscli Studentencorps. Vanmiddag vond er in het Groot Audi torium van het Academiegebouw alhier een ,j vergadering plaats van het L S. C., ondeg leiding van het onlangs nieuw verkozen Collegium. De praeses Collegii, de heer W. II. Dudok van Heel, hiekl bij dezo gelegen- 1 heid de gebruikelijk rede. Na gewezen te hebben oio de geschiedenis van het L. S. C., aldus do heer Dudok v Heel, lijkt het haast overbodig to zeggen. dat gij van ons een strenge handhaving der mores kunt verwachten, omdat wij meenen, dat de mores, gegroeid mèt het Corps, thans een onmisbaren band vormen tusschen hen, die er de waardo van inzien en do beteekenis ervan begrijpen (Tot die „mores" oftewel gebruiken behoort ook het onbeschaafde en onbeschaamde „ontgroe nen" Red. L. Crt.). Mogen er lieden zijn, die in liet bewaren vau mores niets zien clan een siomzinnige koppigheid en een meedoen aan ecu domma sleur, wie liefde en eerbied heeft voor wat oud en lang bekend is, hecht aan niorcs{ die hij geërfd heeft als een kostbaar- kleinood, aldus de 6preker. (Wij hopen dat de studenten ook voor werkelijk eer biedwaardige oude instellingen zooveel liefde zullen hebben. Red. L. Crt.) Hierop zeide spreker het volgende: Wij leven in een tijd van Umwertung al ler Werten en ook in de studentenmaat schappij zijn de teekenen hiervan waar te nemen. Zeer sterk levert hier het bewijs van de Universiteit zelf, die meer cn meer in een vakschool dreigt te ontaarden. Do groote toeloop van studenten is hiervan een eerste oorzaak; en dat het intieme karak ter van de oude Universiteiten gaat ver dwijnen, is niet verwonderlijk in een tijd, dat iedereen studeeren wil en iedereen meent alléén door het behalen van een ti tel- en het verwerven van kennis, slechts voor dien titel vereischt, een beschaving deelachtig te worden, die in werkelijkheid pas na meerdere geslachten verkregen wordt. (Waarschijnlijk is de spreker er van overtuigd, zelf te behooTen tot die wei nige werkelijk-beschaafden. 't Is ook 'n schande, dat er tegenwoordig jongelui gaan studeeren, die, zij mogen dan nóg zoo be gaafd zijn, niet op „stand" kunnen bogen' Men ziet het zelfs, dat dezulken professor worden' 't Is jammerlijk en een droevig teeken van verval' Red. L. CJ De klassestrijd, aldus vervolgde spre ker, verplaatst zich van de fabrieken naar de Universiteit. Terwijl de oorspronkelijke klassestrijd gericht was op het bevredigen! van materiecle belangen, ontwikkelt er zich tihans, nu die materieelo belangen voor het grootste deel verzorgd zijn, eenzelfde strijd, waarbij ontwikkeling en bet zioM

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 2