Tweede Blad mr oe mmEwrn® Zaterdag 8 feiaart 1924 De Nederiandsche Staatsinrichting. De Grondwet. ,Wat het eigenlijk is Orga nieke wetten i Grondwet van het Koninkrijk der Nederlan den Voor een paar dubbel tjes Additioneele artikelen Alleen voor het Rijk in Europa. In ons vorig artikel, opstel of hoe men het wil noemen, hebben we gezegd, dat in een beperkte monarchie de macht van den vorst beperkt is door de constitutie Of Grondwet. Sommigen zullen zich afvra gen: een grondwet, wat is dat eigenlijk? Een grondwet zou inen een soort verdrag kunnen noemen tusschen vorst en volk: zij is de grondslag, waarop het staatsbe stuur rust. In de grondwet worden de rech ten en plichten van alle onderdanen des staats heel in het algemeen bepaald. Zij omschrijft bovendien in groote lijnen de inrichting, bevoegdheid en onderlinge be trekkingen der verschillende staatslicha men of gezagsnamen, waardoor en met welke de vorst zijn macht uitoefent. Waar de Grondwet, zooala gezegd is, niet in fijnigheden afdaalt, zullen dikwerf door den gewonen wetgever de verschil lende rechten en plichten nader moeten worden bepaald. Soms eischt de Grondwet zelf bet bestaan van dergelijke wetten, waarin dan de heel algemeen© voorschrif ten nauwkeuriger worden omschreven en breeder uitgewerkt. Men spreekt dan van organieke wetten. Voorbeelden van orga nieke wetten zijn: de Provinciale Wet, de Gemeentewet, de Militiewet, de Wet op het Lager Onderwijs. De Grondwet voor het Koninkrijk der Nederlanden telt elf hoofdstukken, waarvan sommige in afdeelingen zijn onderverdeeld. Zij bestaat uit 199 artikelen. Om een ideè to geven van den inhoud der Grondwet, Waarvan overigens de tekst voor enkele dubbeltjes te koop is, laten wij hier de titels der hoofdstukken volgen. H'oofdst. Titel: Artikelen" I Van het Rijk en zijne in- inwoners 19 II Van den Koning 1078 IIÏ Van de Staten-Generaal 79127 IV Van de Provinciale Staten en Gemeentebes timen 128149 V Van de Justitie150167 VI Van den Godsdienst 168174 VII Van de Financiën 175J80 VIII Van do Defensie 181189 IX Van den Waterstaat en van bijzondere licha^ men met verordenende ïAjvufg-cineueii iuulai - X Van bet Onderwijs etn Armbestuur 195196 XI Van Veranderingen 197199 Op bet laatste hoofdstuk volgen- de ad ditioneele (aan de Grondwet toegevoegde) artikelen. Deze artikelen zifn zoogenaamde overgangsartikelen en zij bevatten bepalin gen, welke dienen om den overgang van den toestand voor een herziening tot dien van na een herziening te regelen. Onze Grondwet is alleen voor het Rijk en Europa verbindende, voor zoover ten minste het tegendeel er niet uit blijkt. En als in een of ander barer artikelen ge sproken wordt over „het Rijk", dan weten wij bij voorbaat, dat de bewoners van Overzee zich er niets van behoeven aan te trokken. Als „het Riijk" wordt dus beH doeld „Het Rijk in Europa". Do Grondwet is, al kan zij niet zoo heel gemakkelijk veranderd worden, toch geen Meden- en Perzenwet. Grondwetsherzie ning is mogelijk, maar or zit nog al wat aan vast, zoodat wij de bespreking daar van liever tot later uitstellen. Met een kleine opmerking sluiten wij daarom voor vandaag deze korte les. Soms n.l. zetten wij in onze artikolen tusschen haakjes letters: art. en een ge in! er achter; b.v. (art. 25). Do bclcokenis daarvan is, dat men, om zich van de waar heid ccnor bewering to overtuigen, in het betreffend artikel der Grondwet kan gaan kijken. FR. CUNIBERTUS SLOOTS, Weert. O. F. M. 3 OCTOBER. v. Prins Willem. v Onder hen, aan wien het ontzeb van Leiden mag worden toegeschreven, staat voorop prins Willem van Oranje, want hij was de man, die, geholpen door deskun dige personen als den Mechelschen raads heer Was teel, door Hollandscho water bouwkundigen en eenvoudige boeren, de mogelijkheid van bet ontzet door het Maaswater binnen te laten heeft gevoeld en de aarzelende Staten aarzelend we gens de kwade kansen van wind en water en de groote schade voor landbouw en veeteelt er toe heeft overgehaald om hen te laten begaan. De Prins was, zeker niet ten onrechte, van meening, dat na den val van Haarlem (Juli 1573), nadiat de vijand door zijn schansen het gehoele platteland van Zuid- Holland in zijn macht had gekregen, Den Haag door Valdez bezet was en Leiden, Delft, Rotterdam, Schiedam en Gouda als kleine eilanden hem dan nog slechts over bleven, Holland verloren zou zijn op den dag, waarop Leiden vallen zou. Het eenige hulpleger, warop hij zijn hoop gevestigd had, dat van graaf Lodowijk van Nassau, was 13 April bij Mook vernietigd, zijn beide broeders waren in den slag verdwe nen' en de vijand, die bet reeds vóór eenige manden begonnen (eerste) beleg van Lei den tijdelijk had opgegeven, was snel voor Leiden teruggekeerd. Afgetobd en zieke lijk, had hij echter den moed niet laten zakken: „Leiden verloren is Hol land vorlore n." Troepen om den vijand voor Leiden ge wapenderhand te verdrijven kon hij niet meer bijeenbrengen. De ondervinding voor Haarlem had hem getoond, dat de in den krijg vergrijsde Spanjaarden in het veld zijn byvgers en boeren, zijn Fransche, En- gelsche, Duitsche en Waalsche benden do baas waren. Maar bet voorbeeld van Alk maar (8 Oct. 1673) had bewezen, dat het water een machtige bondgenoot was in den strijd, want het water had do „victorie" van Alkmaar bewerkt, het water vooral, nog altijd het groote verdedigingsmiddel van Holland. Aan een zijner beste vrienden, den Hu genoot Du Plessie-Mornay, heeft de Prins enkele jaren later medegedeeld, hoe hij de Staten cr toe gekregen had om zijn plan voor Leiden aan te nemen, en de vriend heeft het aangeteebendHet is een aaTdig bewijs van 'sPrinsen talent van nderen te overtuigen en te brengen tot het volgen van zijn raad. Hij kwam op zekeren dag in -den zomer van 1574 in de Statenvergadering den had gehad over het ontzet van het sedert Mei belegerde Leiden door middel van het doorsteken van dijken en het binnenlaten het Maaswater. Telkens daarop terug komend, gewende hij de Staten allengs aan het stoute denkbeeld, dat eerst aller lei bezwaren deed opwerpen. Eindelijk haalde hij hen over om eena een proef te nemen door het doorsteken van den Ijsel- dijk bij Capelle. Met eenige hunner woon de hij in Juli die welgelukte .proef bij en wees ei' op, dat de boeren daarbij allen tijd hadden gehad om hun vee, hun have en goed in veiligheid te brengen en dat de onderwaterzetting voor de platboomde vaartuigen, waarop hij zijn matrozen, zijn Watergeuzen, ziju „Zeeuwsclie wolven" naar Leiden zou voeren, niet zoo heel diep zou behoeven te zijn en het er gemakkelijk weer 'zou kunnen afgeleid worden. Daar mede had hij zijn zaak gewonnen en kon ihij de ongewone oorlogvoering voorberei- deu. Maar toen werd hij ziek, ernstig ziek te Rotterdam. Men sprak van gevaarlijke pest. Men schuwde de ziekte en den zieke, die een zijner bezoekers meldt het ons zoo goed als verlaten op zijn bed lag, tobbend over het plan, dat hij nu niet zelf zou kunnen volvoeren, tobbend over bot lot van Leaden. Daar kwam hot be richt, dat Ledden, dat men reeds overgege ven waande wegens de bittero daar heer- schiende ellende, het nog hiekll en, zegt onze geschiedschrijver Bor, „van dat oogenblik begon hij te beteren." Begin September kon hij weder de leiding in handen nomen, hoe zwak hij nog was. Wij zagen in het vorige artikel, hoe Boiaot de moeilijke taak volvoerd heeft. Wij weten, hoe de Prins intusschen niet ophield de Leidenaars door zijn brieven te bemoedigen, door zijn boden gerust te stellen. Nauwelijks hersteld, kwam hij van Delft uit, waar hij met angst en vrees de berichten omtrent het onvoldoend wassen van het water had vernomen, den 2&sten zelf op de vloot in de NooxdOa. Hij zette de aanvoerders en de matrozen aan om den vijand niet met rust te laten en tot het einde te volharden. Opnieuw schreef hij aan de benarde Leidenaars, heilig be lovend hen te zullen verlossen, wat het ook kosten mocht. Toen kwam de spring vloed van den 29sten, toen kwamen ech ter nog de laatste zware dagen. Maar op Zondag 3 Oct. bereikte hem te Delft, waar hij in de kerk zat, het heugelijke bericht, dat hij na de preek aanstonds liet bekend maken. Het dool was bereikt. En Maandag kwam hij aanstonds zelf met klein gevolg langs een omweg het door de Spanjaarden bezette Den Haag en Voorschoten moest hij mijdien: dus wel over Zoeterwoude naar de bevrijde stad om er te midden der verheugde bevolking met haar hare heugelijke verlossing te vie ren en de geleden ellende te helpen ver- zachten. Hij regelde cr tien dagen lang alle zaken der stad met Boisot, met de Van der Doesen, met Van Hout en andere dapperen. Later wist hij aan de stad, ter belooning voor wat zij geleden had, de Universiteit to bezorgen, elie sedert 8 Fe bruari 1575 drie en een halve eeuw lang haar roem heeft uitgemaakt. Dat heeft prins Willem alles voor Lei den gedaan en ook zijn naam dient geëerd te worden op het eenvoudige monument, dat, naar wij mogen hopen, door zijn na zaat, H. M. de Koningin, op 3 Oot. a.s. zal worden onthuld. Op dan, Leidenaars, en stolt ons in 9ta£t om te bereiken, wat wij ons hebben voor gesteld. Velen Uwer toonden metterdaad hunno belangstelling. Wij hebben do of fervaardigheid van vele anderen nog noo- dig. P. J. B. HILLEGOM. Ziekenfonds. Gisteravond hield het ziekenfond „Hulp in Nood" de jaarverga dering. Opkomst pl.m. 150 leden. De Voor zitter, de heer G. J. L. v. d. List, opende met een woord van welkom en herdacht het 30-jarig bestaan der Vereen., dank brengend aan allen, die hadden medege werkt tot bloei, bijzonder aan den heer Pardoen, den ijverigen secretaris. JpxekogiejtJ; 0L ss j> r mend, en van den heer A. v. El, om ge zondheidsreden bedankend voor het lid maatschap der Comm. van Toezicht. Uit het jaarverslag van den secr. vermei den wij dat het aantal leden 501, eere-le- den 10 en donateurs 63 bedraagt. Aan 102 leden werd uitkeering gedaan, ten bedrage van f 2957.75 over 2325 uitkeeringsdagen, i 1240.75 minder dan verleden jaar. Veel is gedaan om to komen tot oprichting van een "ziekenhuisfonds, wat mislukt ia door partij-twisten. Uit het financieel verslag bleek, dat de totale ontvangsten bedroegen f 5242.43 en een batig saldo in kas aanwezig is van f 1587.10. In de vacature-A. v. El werd gekozen de heer Jac. Wiedomeyer Sr. Bij de rondvraag deelde het bestuur mede, dat door den heer Vermeer gepoogd wordt leden van ons weg te nemen. Aanbesteding. Gister werd namens het Kerkbestuur van den H. Martin us, onder architect H. P. J. de Vries to Rot terdam, in het Patronaatsgebouw onder R.-K. georganiseerde aannemers aanbe steed do gedeeltelijke verbouwing en ver grooting der St. Martinuskerk. De uitslag was als volgt: H. van Keulen en Bunnink !o Amersfoort f 140.000; L. Raaymakers, (o "Wouw f 134.500; J. W. van der School, te Tilburg f 138.635; P. W. de Wreede, te Noordwijk f 138.000; M. W. Voois, te Am sterdam f 165.000; J. v. d. Bosch on Zn., te Hillegom f 136.631; Godefr. Kuipers, te Hoogwoud f 139.000; A. Leliveld, te Hille gom f124.000 (de laagste); H. Seegers, to Nijmegen f 140.300; Teunissen en Sambeek te Heemstede f129.700; J. G. do Waal to Rotterdam f 139.600; Gebrs. Tersmet. te Delf f 142.000; W. v. Parera, te Noordwij- kerhout f 134.000. De gunning wordt la ter bekend gemaakt. KATWIJK. Arbeidsbeurs. *-* Als werkzoekenden staan aan het arbeidsbureau ingeschre ven 165 personen waarvan 68 vissehers, 62 losse arbeiders. Bestrijding der tuberculose. Het ne gende jaarverslag van de Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose te Katwijk en Omstreken, met haar werk omvattende de gemeenten Katwijk, Rijnsburg en Valken burg meldt de navolgende bijzonderheden: Het bestuur bestaat uit Dr. J. Huefing, voorzitter; Ds. H. Meijering, 2e voorzitter; Mej. P. A. Boorsma-, penningmeosteresse; Dr. H. G. Jonker, W. D. Huisken, Dr. E. H. Broekstra, Ds. S. R. Hermanides, Da. G. M. Luteijn en mevr. Dr. van Dorp se cretaresse. Het aantal leden bedraagt 145. Vooral onder de leiding van Mevr. Jonker en mej. J. Hogewoning ging het werk van de Halve Stuiversvereeniging voorspoedig te Rijnsburg. Door de dames G. de Best, J. van Egmond, J. v. d. Gugten, D. tien Heijcr, H. de Mooij, G. Slothouber, W. Vooijs en B van der Vijver werd een be drag van f 217.30 bijeengebracht. Haar een woord van dank gebracht. De verkoop van de Emmabloem onder Jeidmg van mej. Boorsma bracht op f 129.15. Het aantal gezinnen wat onder toezicht stond, beliep 169. Aan do gezinnen werden vele artike len in bruikleen afgestaan. Veel gebruik werd gemaakt van de kwartjeslamp onder opzicht van meij. Nootenboom, de huisbe zoekster. Eén man en zes kinderen werden vanwege de vereeniging uitgezonden, de man ging voor den Raad van Arbeid. Een kind werd geplaatst te Nunspeet, drie in het Zeehospitum, twee op de Buitenschool terwijl nog twee kinderen van hot vorige jaar verpleegd bleven in het Zeehospitium, waartoe de vereeniging „Draagt elkanders lasten" en de Diaconio te Rijnsburg do uitzending vergemakkelijkten. Bij het verkrijgen van betere woningen voor de gezinnen waarin lijdenden vertoe ven, ondervond de vereeniging moeilijk heden wegens gebrek aan geschikte wonin gen. Menige wenk om met vrucht de ziek te te bestrijden werd gegeven. Kostbaar is het werk der vereeniging. Hier volgen en kele cijfers van ontvangst. Saldo f 1100 contributie f 382.80 54, giften f 460.92 Y*, subsidiën die van het Rijk f 1780, go- meente Katwijk f 399, gemeente Rijns- burg f 120, gemeente Valkenburg f 30. Verkoop Emmabloem f 129.15. Onder do uitgaven kunnen worden vermeld voor de prophijlaxe f 112.28, verplegingskosten f 1219.10; verplegingsmateriaal f 103.15, OOQ QQ huishouding f 96. Moge de vereeniging al lengs in de belangstelling zich meer en meer verheugen en zij haar werk in het belang van de bestrijding der zoo gevrees de ziekte. Rijwielhandel. 1 Met haastigen spoed is men van gemeentewege begonnen met den aanleg, verandering en verbreed ing van bet rijwiel- en wandelpad tusschen Katwijk-Rijn en Katwijk Zee. Zeer spoe dig zal blijken welk een verbetering dit is Behalve dat de sloot vanaf de Tol tot Wa terloop gedempt wordt, waardoor het fiets pad vanaf begin Katwijk a. Zee tot de R- K. Kerk te Katwijk a. d. Rijn rechtuit zal loopen, wordt van het plantsoen bij den Calloo weg een strook afgenomen, waar door ook het dan gemaakte wandelpad woTdt verbreed. KATWIJK AAN DEN RIJN. Aanbesteding. Bij de aanbesteding voor het bouwen van twee burgerwoon huizen voor rekening van de heeren A. van Paridon Sen. en L. van Paridon, was de laagste inschrijver Jao. Th. Remmerswaal alhier. Examen. Voor het toelatingsexamen voor de Ambachtsschool te Leiden slaag- de Maarten Marijk, alhier, leerling van den heer J. Raadsveld. Verkoop. *-» Het huis Gommandeurslaaa 3, van wijlen mej. wed. v. d. Bent, in bod gebracht bij den verkoop ten èverstaaiï van notaris H. Eerdbeek alhier voor f 2°00 en verhoogd met f100, is daarna afgq* mijnd op f 170 door den heer de Graaf 14 Voorschoten. Posterijen. Er is eenige wijziging go* bracht in de openstelling van het postkan toor en de buslichtingen. Het kantoor zal geopend zijn van 9—12 uur, van half 2 tot half 5 en van 7 tot 8 uur. De buslichtingen, zijn la volgt: Richting Leiden te 4.45 v.m. 10.55 vm., 3.10 n.m. en G.10 n.m. Richting Katwijk aan Zee: 4.45 v.m., 11.55 v.m., 2.50 n.m. cn 5.50 n.m. Voor behandeling van postwissels of giro(?) is ihet kantoor open van 0—12 en van 1.30 tot 4.50 uur. Kasbloemen. Wel zijn vroeger voor sommige variëteiten wel eens buitengewo ne prijzen betaald, doch de prijzen die nu voor alle soorten gegeven worden, zijn bij alle trekkers niet bekend uit het verleden. En men verwacht, als de kwantiteit eerst daags gaat verminderen, de prijzen nog hooger. Als do bloombollenkweekcrs lioo- 'ren, dat b.v. op heden voor La Reine tot f 5.60 per 100 betaald wordt, Cramoisie Brillant tot f 6.40 en Murillo's tot f 8.10, Darwinnen tot f 14.70, zal men voor het a.s. droge boUenseizoen er op bedacht zijn. dat ook dan hooge prijzen gevraagd kun-' nen worden. LEI DSC HEN DAM. Harddraverij. Deze week had de eer ste alg. vergadering plaats in 1924 van de Harddraverij-Vereeniging „Ons Genoe gen" van Leidscheudam. Veur en omstre ken. Ook de Edelachtb. Heer burgemeester woonde als eere-voorzitter deze vergadering bij. Besloten werd o.m. bij voldoenden steun der leden dit jaar wederom te draven en wel 23 Juli a.s. De liefhebbers komen dus een volgende vergadering, waar een en ander nader besproken zal worden, allen op NIEUWKOOP. R.-K. Armbestuur. Na 22 jaren clozo functie te hebben vervuld, heeft de L. Meijer ontslag genomen als lid van het R.- K. Parochiaal Armbestuur. Verlof. B. en W. dezer gemeente heb ben door aanplakking bekend gemaakt.dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift van J. Bunschoten te Kamerik om een ver lof voor den verkoop van alcoholhoudende drank andere dan sterken drank in de Noordelijk gelegen kamer van het perceel plaatselijk gemerkt D 47, en gelegen aan den Nieuwenveensohen weg. WARMOND. Waterleiding. Op de losplaats zijn reeds een aantal buizen opgeslagen voor de waterleiding, zoodat er thans werkelijk iets van de a.s. waterleiding zichtbaar en het vertrouwen, dat er toch iets van koraeD zal, er weer ingebracht wordt. Er zullen echter nog wel een paar maan. den mee heengaan eer dat de werkzaam* heden hier kunnen aanvangen, en deze vermoedelijk zullen samenvallen met de r»lor<tTno^>irt IrflhoHiVo-in^r SPSBS1T VOETBAL. R.-K. FEDERATIE. Wedstrijdprogramma voor a. s. Zondag. Overgangsklasse A. R. K. T. V. VM. E. V. O. EindhoviaWeert. Overgangsklasse B. Keizer Karei—S. G. E. Overgangsklasse O, VolhardingUlft A. B. O. N.—P. H. Overgangsklasse El WilskrachtH. B. G. Gr. Willem II—<E. M. M. R. K. B. V—D H. L. P. V. G. Limvio. Tweede klasse L VooruitL. V. V. Tweede klasse L. ExcelsiorGr. Willem II D. O. N. K Geler DIOC. HAARL. BOND. Overzicht. Het zal er dan morgen, als het weer tem. FEUILLETON EES^ VENDETTA. (Naar het Italiaansch).. 24) Dadelijk daarop kwamen op den tegen over gelegen weg twee andere mannen te voorschijn. Het waren Tartaroli en zijn 2oon Alberto. Do eerste liep onder de scha duw van oen groote, rood katoenen para- pluie. Een gebeele stoet dorpbewoners volgde hem en begroette hen met luide stem toen zij naar de vlakte kwamen. Santandra was aan den hand van de hel ling gaan staan, opdat ieder zou zien, dat bij het eerst gekomen was. Daar stond hij, de armen over do krachtige borst ge- kruisd; zijn booge, machtige gestalte ge leek in haar onbeweeglijkheid een reus achtig standbeeld, die het zonnelicht on derschepte. Toen hij bemerkte dat Tartaroli en zijn zoon ongewapend waren, trad hij 'n beetje acliterüit, begon ccn gesprek met pater Joseph on JieL intusschen met groote be hendigheid ziju geweer van den schouder glijden en onder een groote varenplant ver divijnen, waar Ango Mario het opving. Santandra was er vast van overtuigd, dat die handeling geheel onopgemerkt was ge- blov on cn toch had do gcheele vergadering bet gezien; ook pater Joseph glimlachte en leur!de hem terug naar den rand van de helling. Daor bleef Santandra .staan en keek ®ni zich heen. Toen Tartaroli hem zoo ver genaderd was, dat zij elkander konden yer:,aan, boog hij zich oyer de helling en zich tot zijn daar verzamelde vrienden wendende, verhief hij zijn machtige stem en riep; „Wat heeft 'dat te beteekenen dat gij hier met. uw geweren zijt gekomen? Heden wordt beraadslaagd. Er mag niet geschoten worden". Toen ging hij terug en naderde Tartaro li die zijn hoed even oplichtte en op zeer terughoudende wijze groette. Daarna reikte zij elkander de hand, zoo als het gebruik dit vorderde, echter moest pater Joseph hen eerst daartoe opwekken Dat was wel een slecht begin voor een verzoening. Do gendarmen vormden een kring rond om het rotsblok. De menigte drong nader bij om to luisteren, maar kon echter geen woord verstaan. Men zag Tartaroli onder zijn roodo parapluie zitten. Op kleinen af stand voor hem had Santandra plaats ge nomen. Zij voerden op gedemplen toon oen gesprek en Santandra zat er met somber gelaat bij. Zoodra beiden zwegen, nam pa ter Joseph het woord; hij stond voor de twee mannen, dan weer wendde bij zich tot den een, dan tot den ander, de handen had hij of wel gevouwen of strekte zo smeekend uit. Men zou gezegd hebben dat hij de hoofdrol bij -deze verhandeling speelde. Alberto had zijn vader niet boven op de rots gevolgd, hij stelde zich een weinig ter zijde op en luisterde met de meest inge spannen opmerkzaamheid. Do onderhandelingen 'konden ongeveer oen half uur geduurd hebben, toen San tandra opstond kalm en bedaard groette en van het rotsblok afsteeg. Ange Marie sloop hem met den hond en het geweer achterna. Tartaroli sprak nog eenige woorden tot den priester, dan verliet hij ook de plek met zijn zoon en begaf zich door een stoet van menscken gevolgd, naar het doode dorp. In den naam van alle Heiligen. Krij gen wij nu vrede? vroeg een oude vrouw aan Santandra, toen hij door de menigte liep. Dat staat te bezien, antwoordde hij barsch. Zondag zullen wij gezamenlijk naar do kerk gaan, dan viert mijn zoon feest. Niolino wordt dan weer vrij man en ilc zal niemand een steen in den weg leg gen. De anderen moeten toezien, in hoever hun verantwoordelijkheid gaat. Weldra lag de vlakte weer eenzaam en verlaten; alles was vreedzaam gegaan, maar er lag oen gedrukte, zwaarmoedige stemming over de naar huis trekkende schaar men voelde zich ^rnzeker teleurge steld; men had een bevredigend resultaat van de eerste bspreking verwacht HOOFDSTUK XVIII. Eindelijk dan kwam de Zondag, de zoo smartelijk verwachte Zondag, die zooveel nieuwe, onheilzwangere gebeurtenissen voor de bewoners van het Nioladal verborg. Paula was reeds zeer vroeg bij do hand en zooals lederen morgen lag een versch geplukte bouqpiet bij haar venster en ver wachtte haar. Dat was de morgengroet van Zevaco. Vandaag schenen de bloemen schooner en zorgvuldiger gekozen dan an ders, ja hij had zelfs de stoutheid begaan om een rood satijnen strik om het papier lo binden, waarin do bloemen gewikkeld waren. Dat was een ongelooflijke vermetel beid. Toen do gravin en haar gezelschaps dame beneden kwamen, stond hij op den muur, die den tuin omringde. Zij nam zijn bouquet op zonder een woord te spre ken en begroette hem slechts met een lachje en een lichte buiging van het hoofd Waar kijkt gij toch zoo naar uit? vroeg zij. Vanaf mijn venster heb ik u minstens een half uur lang onbeweeglijk op deze plek zien staan en in het dal kij ken. Hij kwam naar beneden van den muur en snelde haar tegemoet met een uitdruk king van vreugde, die niet kon worden misverstaan. Kom eens mee, zei hij, dan zult gij zien waarnaar ik uitkeek. Het is iets, waarover gij u ook zult verblijden. Hij liep haastig naar de poort, opende dié wijd en wees zwijgend voor zich uit. Dat, wat Paula zag, wekte eerst haar twijfel op, dan een matelooze verbazing, die ten slotte zich uitdrukte in een juich kreet, die heelemaal niet in overeenstem ming was met haar gewone kalmte en zelfbeheorsching. Onder op den weg kwam een oude heer langzaam aangereden, naast hem droegen twee stevige Gorsikanen een draagstoel, waarin een dame zat, die met haar licht kleurige parasol naar de geopende poort wenkte. Neen, Paula vergiste zich niet, de deftigo gestalte, dio zijn grijs hoofd ont blootte zoodra hij haar bemerkte, was haar vader. De bleeke dame, die maar aldoor met haar parasol wenkte, was de gravin Coloima, zij, die in Ajaccio tusschen de zijden kussens geen rust kon vinden, glim lachte nu zoo voldaan, terwijl zij op do harde lederen zitting zat. waarop zij mid den door de Gorsikaanscho wildernis v.as gedragen. Een rijtuig met twee personen besloot do stoet. De koetsier was Isaaa Bertin, zijn gezellin de kamenier van do gravin. Toen de weg kort voor de poort wat breeder werd, reed Berlin do anderen voorbij, sprong uit den waren en maakte zich gereed de gravin te helpen uitstijgen, maar Paulu was hem voor; zij lag reeds in, do armen barer moeder, had de armen om haar hals geslagen en verborg haar gelaat, opdat niemand: haar ontroering zou zien. Boven aan de stoep stond Santandra, zijn reuzengestalte nam de geheele ope ning van do deur in; zijn sierlijke zwart fluweelen klecdmg duidde een feestdag aan. Hij nam den hoed af. wierp hot hoofd in dien nek en riep uit: Ik ben Santandra. Weest welkom in rniju huis, gij edele vreemdelingen. Wat ik bezit be hoort u toe. Hij bleef op de stoep staan en liet hot gezelschap tot zich komen, dan bood hij him de hand aan en geleidde ze in huis. Daar zijn wij, zeido Bertin, terwijl hij met de mouw van zijn jas over zijn eerlijk gezicht streek. Niet waar, wij ko men juist op tijd, zooals mijnheer Zevaco bevolen beeft, Ja, dezen man hebben wij veel te danken, zei de gravin, zonder hem zouden wij zeker nooit hier boven gekomen zijn. Vroeg of laat, altijd was hij in de weer, hij waakte over alles, hij wist alle hinder palen to overwinnen, allo noodzakelijke maatregelen te nemen. Ik herhaal het nogmaals mijnheer, het is niet moge-lijk u uwe voorkomendheid te vergelden, niet waar Colonna? (Wordt vervolgd)..

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 9