volgen lien weerhoudt huil verhouding te genover den fiscus to zuiveren. Do aa&^ dacht wordt er daarom op gevestigd dat in gevallen, waarin de belastingschuldige ge heel uit edgon beweging den inspecteur van do gepleegde ontduikingen in kennis stelt, volstaan wordt met vordering van de ontdo ken belasting, zonder eenige verhooging tor- wijl geen strafvordering wordt ingesteld. Geen Staats-oplichterij. Wij hebben kort geleden molding gemaakt van een stukje in „De R.-K. Werkgever", waarin geklaagd werd dat een der Raden vaai Arbeid pertinent weigerde, gelden terug te betalen, die door een vergissing te veel op rentekaarten waren gestort. In het. laatst verschenen nummer van het orgaan schrijft nu mr. H, W. Groenevc-ld, chef der afd. Ar beidersverzekering van het departement van Arbeid, dat de beschikking van den bedeel den R, van A. onjuist moet zijn indien de voorstelling van feiten juist was. In gevallen als onderhavige moet volgens een ministe- rieele circulaire restitutio worden gegeven. De heer G. is dan ook overtuigd, dat indien de betrokken werkgever zich bij den Minis ter van Arbeid, Handel en Nijverheid be kend maakt, deze bereid zal zijn het noodi- ge te doen opdat de Raad van Arbeid tot een juister inzicht worde gebracht. Hollandsche avond op de Leipziger Messe. De V.D .-correspondent te Leipzig meldt: In de toespraak, waarmede de Neder- landsche consul-generaal Knobel den hier tijdens de jaarbeurs gebruikelijk gewor den Hollandschen Avond opende, schetste hij den liuidigen toestand van Duitschland als het eerste aanbreken van den morgen, na duistere tijden. Hetgeen door den voorzitter van de Deutseh-Niederlandisehe Gesellsohaft dr. Jmimici, nog nader werd toegelicht-. Dat men nu in dit rijk weder eenig trouwen krijgt in de toekomst, verleent steun aan de meer optimistische stemming waarmede het jaar 1924 algemeen werd in gezet. Men heeft ingezien, dat twee be zwaren, dio een beletsel voor elk herstel opleverden, uit den weg zijn geruimd. Eerst kwam de beëindiging van het lij delijk verzet in het Roergebied, toen de stabilisatie van de Duitsche valuta. De inzichten van prof. Gustav Cassel Zweden en prof. Harms van de "Universi teit te Kiel, in vroeger te Leipzig gehouden redevoeringen verkondigd, zijn geheel juist gebleken. Blijft de Rentema-rk in staait, in dien zin haar goede functie te blijven ver vullen, dan zullen verdero verbeteringen van de omstandigheden in Duiteehland niet uitblijven. Veel zal echter nog moeten geschieden, wil het economisch leven op orde komen. Terwijl ten slotte het geheel beheerseht wordt door den cisch, dat de afdoening der oorlogslasten een veretan- di~o regeling moge vinden. Dat behalve in Duitschland ook elders de hoop ep herleving is ontwaakt is op de voorjnarsbeurs duidelijk waar te nemen. In Leipzig zelf had men deze jaarbeurs met gematigde verwachtingen tegemoet gezien, in het bewustzijn van de liooge Allerminst werd aan record-cijfers ge dacht, al bood het "getal van meer dan 34.C00 exposanten ruimschoots reden tot tevredenheid. Omtrent de koopers was men minder gerust. Het stille verloop der herfst beurs van 1923, gehouden in dagen van groeten tegenspoed, waarde nog in de herinnering. Dat het toch tot een hoogst bevredigend bezoek gekomen is, verneemt men uit de bladen; het valt trouwens na drukkelijk op in de straten en gebouwen. Het zijn voornamelijk Duitsche handelaren uit stad en provincie, welke als koopers optreden. Het buitenlandsch bezoek overtreft even eens de verwachting, al is het uit sommige streken, o.a. uit ons land, minder dan an ders in het voorjaar- Groot is de belang stelling uit Duitsch-Oostenrijk en Tsjecho- Slowakije, terwijl Frankrijk en België, in tegenstelling met het vorige jaar, niet lan ger ontbreken. Bijzondere aantrekkingskracht gaat uit van do technische afceeling. Daar is een reusachtige expositie op het gebied van machinewezen, electrotechniek en andere technische vakken. Als nieuwste toevoe ging geldt de geslaagde en in dezen tijd wel actueele Radio-jaarbeurs, alsmede de Bruinkolen-va kj aarbeurs. Gisterenavond beeft de Koningin te ha ren paleizo in bet Noordeinde te 's-Graven- ha ge een 260 dames en heeren ontvangen. De voordrachtkunstenaar Louis Lamdiry heeft Nedcrlandsche poëzie en proza voor- De inspecteur der artillerie, generaal- majoor J. C. O. Tonnet, heeft vervocht met snga.n g van 1 Mei op pensioen-te worden gesteld. STATEj^GENERAAL TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren. Staatsbegrccting vcor 1924. Hoofdstuk IX (Waterstaat). Aan de orde is de stemming over de door den heer Hiemstra ingediende motie ten gunste van opneming van minimum loon in do bestekken van werken voor re kening van het Rijk uit te voeren. Deze wordt verworpen met 52 tegen 17 itemmen. Hoofdstuk Va (Onderwijs). Voortgegaan wordt met hoofdstuk Va (Onderwijs) der Staatsbegrooting voor- 1924. Lager Onderwijs. De heer T i I a n u s (C.-H.) meent, dat een meer economisch beheer de gedachte moet zijn bij de bezuinigingen. De salaris-' sen, de bouwkosten en de exploitatiekosten zijn de drie hoofdposten op deze begroo ting en het is dus de vraag hóe die drie ferminderd kunnen worden. Wel degelijk lijn de kosten van het L. 0. in de laatste Jaren zeer gestegen. "Trekt men de op brengst der schoolgelden er af, dan ziet men, dat do kosten bedragen in 1900 21 millioen, in 1910 28 millioen, in 1918 61 millioen en in 1920 126 millioen. Do wijziging der salarissen, de verande ring in de leerlingen-getallen zijn moge lijk en zonder tweede pacificatie-commissie stellig wel to verkrijgen. Do bijdragen in de bouwkosten die al zijn uitgegeven, kun nen natuurlijk niet veranderd worden. Wat do exploitatiekosten betreft, onge twijfeld zal daarop bezuinigd kunnen wor den. De belangstelling voor allerlei bij zonder onderwijs neemt in ons land zeer toe. Zelfs mej. Westerman is bestuurslid van een bijzondere school. De exploitatie kosten zullen kunnen dalen als de particu lieren meewerken om die zoo zuinig moge lijk uit te geven. De maatstaf echter is hetgeen voor de openbare school wordt noodig geacht, zoodat de klacht, dat de L. 0.-wet uitlokt tot onzuinigheid, dan een aanklacht tegen de openbare school is. Spr. wil beide soorten onderwijs open baar en bijzonder rustig laten ontwikke len en daarvoor is rust in de leiding noo dig en daarom acht hij een tweede paci ficatie-commissie overbodig. Hij zegt dit ook namens zijn politieke vrienden. De heer Van Zadelhoff (S.D.) zegt, dat zijn partij allerminst tevreden is met dezen minister. Sedert de L. 0.-wet tot stand kwam is het L. O. den berg afge gaan, hetgeen de schuld is van het ruw ingrijpen van dezen minister, die stelsel matig het onderwijs afbrak Een gevoel van onrust beklemt alle vrienden van het onderwijs. Als middelen tot bezuiniging wenschthij aan te geven: vermindering der salaris sen van de hoofden van scholen; afschaf fing van de z.g. ulo-marge en niet betalen voor niet-gebruikte bij-akte. De heer Rutgers van Rozenburg (C-H.) sluit zich aan bij den heer Tila- nus. Vermindering der salarissen en ver grooting van het aantal kinderen op een klasse acht hij de beste middelen ter bezui nigng. De vitale belangen worden z.i. daar door niet geschaad. De beer Wintermans (R.-K.) wil o.a. de administratie van het schooltoezicht vereenvoudigen. Do heer Ketelaar (V.-D.) betoogt, dat de ambtenaren niet moeten vooruitloo- pen op de beslissingen, die de minister nog moet nemen. Vervolgens wenschte hij iets te zeggen over bet vervolg-onderwijs. Daar aan is de doodsteek toegebracht, gelijk spr. heeft voorzien. Het moge niet geheel dood zijn, maar het ligt op vele plaatsen op sterven, vooral ten plattelande. Reeds is in 55 pCt. der gemeenten het vervolgon derwijs afgeschaft; in 22 pCt. was nog niet beslist bij den aanvang van den win ter. maar daarvan is stellig een deel thans beslist in den zin van opheffing. Spr. con stateert dus, dat y* van het vervolgonder wijs afgeschaft is sedert het subsidie is ingetrokken. JDe heer Rutgers (A.-R.) meent, dat de financieering van bet gewone onderwijs volgens velen herziening behoeft. Spr. heeft _daaa;taaft», caen -bezwaar.-mits - het. stelsel in grondslagen onaangetast blijft, voorop stelt spr. de vrijheid van het onderwijs. Do Grondwet legde de gelijkstelling vast en dus mag de oprichting van een school niet worden afhankelijk gemaakt van het bon plaisir van eenige college. Wat mej. Westerman dus wil, een beslissing van een commissie over den ernst der plannen tot oprichting eener school, kan spr. dus niet aanvaarden. Spr. erkent, dat de L. O.-wet een dure wet is, op elke 100 kinderen zijn hier 33 onderwijzers, in Engeland met zijn 8-jarige school maar 31 op iedere 1000 kinderen. Dat geeft een groot verschil. Begrijpelijk is het, dat men de oorzaak van de dure wet zoekt bij de kleine scholen; het zijn vooral de openbare scholen, die het groot ste getal kleintjes te zien geven. Het deed spr. dus genoegen van mej. Westerman te hooren, dat zij tegen die kleine scholen is. Vervolgens vraagt spr. den minister niet toe te staan, dat zijn ambtenaren in dag bladen polemisecTcn en daarbij gebruik maken van do departementale archieven. De heer Snoeck Henkemans (C.- H.) maakt eenige opmerkingen over de technische regeling der subsidies, betoo- gend, dat hier een object van bezuiniging is te vinden. De heer Gerhard (S.-D.) zegt, dat het systeem der regeering wel gericht is op algemeene zuinigheid, maar tevens op neer drukken van het gansche peil van het onderwijs. Er is verwezen naar Engeland, maar de toestand is daar slecht en de on derwijzers hebben verleden jaar gestaakt juist om de toelating van ongediplimeerde krachten. De heer Van Wijnbergen (R.-K.) wenscht herzienixxg van de schoolgelden, omdat deze tot onbillijkheden leiden. Hij sluit zich aan bij den heer Snoeck Henke mans betreffende het niet-toekennen van subsidies op grond van technische gebre ken. Wat het algemeen beleid van den Minister betreft, stelt spr. voorop, dat de verwachtingen, die men had, als de oorlog afgeloopen was, bedrogen zijn uitgekomen. Het gevolg is, dat men moet retireeren. Onbillijk is het, dat te verwijten aan do personen, die de taak hebben te vervullen, om dit tot stand te brengen. Wie erkent, dat alles moet verlaagd worden, zal toege ven, dat het onderwijs ook bet zijne heeft te missen. Bij de salarisregeling wenscht bij de ongehuwden in een aparte groep te plaat sen, waaronder dan ook de religieuzen zouden vallen. Wil men op scholenbouw bezuinigen dan moet men zich krachtig durven verzetten tegen do splitsing zonder te vragen a uit welke oorzaak dit geschiedt. Spr. wenscht een algemeene regeling vaij het verplichte aantal leerlingen voor oprichting en in standhouding van een school. Wijziging van art. 28 der L. O.-wet acht spr. daarom noodig, opdat het getal leerlingen pef klasse grooter worde en dus splitsing min der gemakkelijk. Do heer Bulten (R.-K.) sluit zich bij den heer Van Wijnbergen aan wat de wij ziging van art. 28 betreft. voor 50 Gerat Klaar terwijl U wacht. ZONDAG GEOPEND VAN 10-8 UUR BREESTRAAT 79, hoek Diefsteeg Rheumaiiek en Spierpijn. Spoedige verlichting van de pijnen en weldra genezing door Sanapirin-Tablettén (Mijnhardt). Koker 75 et. Bij Apoth. en Drogisten. 13098 Voorts vraagt bij den Minister liet ver volgonderwijs nog eens te beschouwen. Nopens de verlaging van de onderwijzers salarissen maant hij den Minister tot voor zichtigheid, 'omdat die salarissen heusch niet zoo hoog zijn. De heer v. d. Molen (A.-R.) wenscht door gemeenschappelijk overleg die maat regelen te treffen, welke het. minste schade zullen doen. Spr. betreurt het, dat de Mi nister zonder~overleg met de Staten-Gene- raal ingrijpende maatregelen nam, o. a. voor de verhooging van den toelatingsleef tijd. Spr. wenscht o.a. opheffing der com missies tot wering van schoolverzuim en een herziening van de leerplichtwet, die tot gedeeltelijke opheffing zou leiden. Spr. begrijpt niet, hoe de aanstelling van hulp onderwijzeressen voordeel oplevert voor de bezuiniging. Do Minister zegt. kort te kunnen zijn. Hij ontkent de verwijten, dat hij alleen op kleine zaken let en de groote over het hoofd zag. De uitvoering van do L. O.- wet vereischte nu eenmaal vele circulaires; precies als de wet-Kappeyno heeft gehad. Vervolgens behandelt spr. eenige kleinere aangeroerde punten over subsidieverlee- ning enz. Op de kwestie van de vrijheidsverrui ming gaat spr. niet in, evenals op die van een tweede pacificatie-commilsie, nu daar tegen bezwaar wordt gemaakt. De heer Snoeck Henkemans (C.- H.) dient een motie in, waarin do Kamer korting op rijkssubsidie niet billijk acht als de lesrooster geteekend. is door inspecteurs en later blijkt, dat deze rooster niet juist is. De vergadering wordt verdaagd tot Dins dag één uur. SPORT WIELRENNEN. Leidsche Ren- en Tcerist-Ver. „Swift". Morgen zal de 20 K.M. gereden worden, wisselpriis beschikbaar heeft gestold. Samenkomst en vertrek vanaf de zaak van den heer Boezelijn. LAWN-TENNIS. Het bestuur der Leidsche Studenten Lawntennisvereeniging heeft zich voor het jaar 1924 als volgt samengesteld: L. Salo- monson, praeses; E. B. van Delden ab ac tis; A. W. Snouck Hurgronie, quaestor; J. Linthorst Homan en F. C. Vorstman, commissarissen. ZEILEN. Het bestuur der Leidsche Studenlen- Zcilvereeniging „Nostos" heeft zich voor het jaar 1924 als volgt samengesteld: M. J. J. Campioni, praeses; J. J. Henne- auin; ab actis; J. C. Hamming, quaestor; B. Th. van Harinxma thoe Slooten, asses sor I en «L Gopijn, assessor II. SCERKIilEUWS Mgr. P. A. F. Thier, deken van Rotterdam is gisteren van de Heiligo Sacramenten der Stervenden voorzien. Zijn toestand is zeer achteruitgaande. ACADENiiE-lSIEIjWS LEIDEN. Geslaagd voor het doctoraal examen in de rechten de heer F. D. L. Gunning (Noordwijkerhout). STADSNIEUWS ST. FRANCISCUS-LIEFDEWERK. Wederom ontvingen wij van bovenge noemd Liefdewerk een jaarverslag. Wij plaatsen hiervan gaarne een kort uittrek? sel, overtuigd als wij zijii, dat dit Liefde werk door allen moet gekend worden, te meer, waar het bestuur door aankoop en inrichting van het nieuwe patronaat zoo zware zorgen op zich genomen heeft en de daadwerkelijke medewerking van Ka tholiek Leiden zoozeer behoeft. Wij lezen dan onder meer uit dit ver slag, dat het aantal beschermelingen zich uitbreidde van 48 in het begin van het vercenigingsjaar tot 101 bij het laatste Kerstfeest. Voorwaar een mooie vooruit gang, w elke nog grooter geweest zou zijn, wanneer de ruimte niet ontbroken had, waardoor het niet mogelijk was nog meer jongens aan to nemen. De financiën voor liet beheer van dit Liefdewerk werden on der meer gevonden uit het in den loop van dit jaar opgerichte St. Franciscus-Liefde- werkfonds, waaraan door 24 dames haar gewaardeerd© hulp als medehelpster werd verleend. Van dit fonds zou het bestuur nog gaarne meerderen lid zien worden. Vermelding verdienen nog de collecten, de steun door vereenigingen en anderzins, welke het bestuur in staat stelden reeds veel voor de jongens te doen. De toetreding van drie nieuwe bestuurs leden ontlokt den secretaris den wensch, dat er nog meerderen in Leiden gevonden zullen worden, die door persoonlijke, toe wijding bun krachten aan het Liefdewerk willen geven. In den loop van het jaar mochten zij nog eenige benoodigdheden voor de kapel ontvangen, terwijl ook de bibliotheek met verschillende mooie hoeken werd verrijkt. Heeft u nog boeken in uw bezit, die voor u mogelijk geen of niet veel waardo hebben, Pater Friggo zal altijd bereid blij ken deze bij u te laten halen. Door de ijverige hulp van eenige dames was het bestuur in staat verschillende jon gens van onderkleeding te voorzien. Met zijn bekende bereidwilligheid is de heer Remundt het afgeloopen jaar, telkens wan neer liet bestuur voor zijn beschermelin gen een bioscoopvoorstelling wilde geven met zijn bioscoop op het Liefdewerk ver schenen om de uitgezochtste filmen te doen genieten, hierdoor medewerkend hij de jongens het gevoel voor het goede en wer kelijk schoone te versterken. Maandelijks op den eersten Zondag heeft in de kapel een algemeene H. Communie plaats, waar bij steeds vele jongens communiceeren. 27 November. 1922 hield het patronaat een ouderavond, waarop den ouders eenige nuttige wenken gegeven werden, terwijl eenige leden der St. Josephgezellenvereeni- ging aardige toóneelstukjes en voordrach ten ten beste gaven. Donderdag 25 October 1923, 's avonds te 8 uur werd. in de St. Lodewijkskerk we derom een Triduum geopend voor do jon gens van alle patronaten der stad. Aan dit Triduum werd door 70 van de 80 jon gens, die toen lid van het patronaat wa ren, deelgenomen. Het Paasch- en Pink sterfeest, alsook het St. Nicolaasfcest, werd gevierd evenals andere jaren. Met Kerst mis was de aanvang der H.H. Missen ver vroegd en gesteld op 6 uur. Was het be stuur eerst bevreesd, dat verschillende jon gens wegens het vroege uur niet zouden komen, deze vrees bleek ongegrond.In deze H.H. Missen werd bet grootste aantal jon gens aangeteekend, dat van do oprichting af in de kapel van het Liefdewerk de H. Mis bijwoonde, nml. 101. 3den Kerstdag vierde hel patronaat zijn jaarfeest, waarbij de gebruikelijke prijs- uitdeeling plaats had voor de jongens, die het patronaat het trouwst bezocht hebben, het geregeldst spaarden en van de Biblio theek gebruik maakten. Aan het einde van bet verslag wordt de dank geuit aan allen, die het Liefdewerk met bun geregelden steun terzijde stonden en God gebeden hen zoowel hier als hier namaals voor bun liefdevolle hulp te be- loonen. Keizer Augustus en de beeldende kunst Zooals eenige dagen geleden is mede gedeeld, zullen de hoogleeraren Prof. By- vanck en prof. F. Muller een reeks open bare colleges geven, eerstgenoemde over „Keizer Augustus en de beeldende kunst" en prof. Muller over „de Romeinsche gods dienst en de kunst". In zijn eeTSte college, gistermiddag in .111*01 pische Geneeskunde gegeven, ving prof. Byvanck aan met do oomerking, dat voor een juist begrip van de beeldende kunst en haar karakteristieke eigenschappen in den tijd van keizer Augustus een korte in leiding noodzakelijk was. C. Julius Caesar, aldus spr., is 15 Maart 44 v. Chr. in een zitting van den senaat vermoord. Hij had gebeersebt als een monarch. Zijn aangenomen zoon, Octavia- nus, die na den slag bij Actium in 31 moes ter was van bet Rijk, hoeft veeleer de oude Romeinsche traditie willen voortzetten eu alleen den titel van Augustus aangenomen, dien do Senaat hem had aangeboden. Toen Augustus, na een rogeering van 44 jaar, in 14 na Chr. stierf, heeft Tiberius de re geering bijna zonder moeilijkheden over genomen. Augustus 'heeft voor alles Romein wil len zijn. Hij trachtte het nationaal gevoel der Romeinen te versterken; oude feesten heeft hij in cere hersteld: de voorvader lijke eenvoud wilde hij terugkrijgcai. Voor de kunst van zijn tijd, zoowel voor de letterkunde als voor de beeldende kunst, is dit meest opmerkelijk het klassi- cisme, dat is een tendens in de kunst, die de werken van een oudere als klassiek be schouwde periode tot voorbeeld kiest. De verfijnde Hellonistische poëzie in den nieuwen door Augustus geordenden staat. Men verlangde naar grootscher ef fecten en zocht zijn voorbeelden in dich ters van vroegeren tijd. Horatius heeft de oudste Grieksche lyrici bestudeerd en Vergillius beeft do kunst van Hesiodus en Homerus nagevolgd. Doch het was geen slaafsche navolging; do kunst om karakters te ontleden in deïi dramalischen trant van verhalen der Hel lenistische dichters vindt men evengoed bij do dichters uit den tijd van Augustus. Dit klassicisme in de letterkunde is ouder dan Augustus. In Egypte en m Athene vooral is het. ontstaan. Maar Augustus heeft deze richting bevorderd en gesteund. Hetzelfde merken wij op bij de beel dende kunst. In den Hellcnistischen tijd was de pathetische kunst der Rhodiscbe school ontstaan, die men kan karakterisee- ren als antiek ,barecco". Het bekendste werk uit deze school is de Lacöön. Daar op is in den tijd van Augustus gevolgd de klassicistische kunst, die aansluiting zocht bij werken uit den bloeitijd der Grieksche sculptuur. Doch men paste de oude vor men zelfstandig toe en men bediende zich daarbij van de geraffineerde Hellenisti sche techniek. Met deze klassicistische kunst ging go- paard een groote belangstelling voor oude kunstwerken en een groote voorliefde voor copieën naar de meesterwerken uit den bloeitijd der Grieksche beeldhouwkunst. Terecht heeft men do kunst uit den tijd van Augustus gekarakteriseerd, als antiek „empire". Het is dus thans het oogenblik belangstelling te vragen voor deze kunst, nu men ook meer gaat voelen voor de kunst uit de 19de eeuw. Nog niet lang geleden mérkte men bij deze kunst al leen de academische gladheid op en zag Gemeentelijke Aankondiging. B. en W. van Leiden, gezien het verzoek van: a. de N.V. „Acetylena", ,te Rotterdam, om vergunning tot oprichting van een be waarplaats voor petroleum in het perceel Heerengracht No. 66, kadastraal bekend Sectio I. No. 1147; b. do N.V. Leidsche Schelpkalkbranderij „Trio", om vergun ning tot uitbreiding der schelpkalkbrande rij op het perceel Zoèterwoudscheweg No. 25, kadastraal bekend Sectio O. No. 172. geven bij dezen kennis aan hetpubliek, dat genoemd© verzoeken met do bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn; alsmede, dat op Zaterdag den 22 Maart e.k., des voormiddags te half elf uren op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen. Katholieke Agenda LEIDEN. Maandag. Eucharistische avond, Ivlcinfl 8 tads zaal, te 8 uur. Woensdag Ledenvergadering „Stille Om gang", St. Joseph ge-zell onver.te 8 uur. Donderdag. R. K. Vrouwenbond, te 8 uur. OEGSTGEEST. Maandag. „Eucharistische Avond. Spreker Kapelaan J. Mol. Lichtbeelden van vorige Eucharistische Congressen' St. Willibrordusgebouw, half acht. Apotheek die tot en nmt Zondag op? Maanda^-mor-mn eiken en des Zon dags geopend is: H. J. M. Proot, Maarsmanssteeg 17, Van Zaterdagavond 8 u. tot Maandagmor* Dr. De Graaff, Hooigracht 34a, Tel. 870. Dr. Niemer, Stationsweg, Tel. 506. Dr Srhreudor TTn<v-'r"-m «9. Tol 301. Dr. Veldhuijzen. Hooigracht 84. Tel. 617. Telegrafisch Weerbericht volgens waarnemingen verricht in den moiv gen van 8 Maart 1924, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Rildt. Hoogste Barometerst.776.8 Magdeburg, Laagste Barometerst.: 648.7 Roest. Verwachting tot den avond van 9 Maart; Zwakke tot matigen Oostelijken tot Zuide lijken wind, nevelig tot licht- of halt bewolkt droog weer, lichte verst 's nachts, overdag zelfde tee—"-- Voor de twee arme Duilsche Priesters. Vorig bedrag 162 gld. N. NV Vuurliuut 5 gld.; N. N. Leiden." 10 gld.; N. N. Leiden 2.50 gld.; R. M. R Warmond 2.50 gld; N. N. ter eere van St. Joseph 2.gld; N. N. 4 gld.; F. 2.50 gld.; N.N. 1 gld.; N. N. Rijnzaterwoud? 5 gld.; Ge?, v. R. Leiden 1.59 gld.; N.N. 2.50 gld.; L. A. Leiden 250 gld.; L. B. Hillegom 5 gld.; S. B. Alplien aan den Rijn 1 gld.; N. N. Noordwijk 2.50 gld; ontvangen in db Cito te Leiden 10 gld.; N.N. 1 gld.; om door voorspraak van de H. Theresia gun sten te verkrijgen 1 gld.; J. B. Koudekerk 2 gld.; N. N. te Leiden 2.50 gld.; H. J. tc Leiden 2 gld.; P. te Zootcrwoude 25 gld.; v. B. H. Leiden 1 gld.; aks 'tkan een keer, kom ik nog eens weer S. 2 gld.; N N. Lei den 2.50 gld.; J. S. 0.50 gld.; van een ge sjochten jongen f 0.50. Te zamen f 261.50. Wij ontvingen nog van N. N. te Hazers- woude 3 gld. voor de arme Duitsche kin deren. men haar werkelijkd*kwaliteiten over het hoofd. Op dezelfde wi.ize handelt men on billijk, wanneer men de Acneis vergelijkt met Homerus zonder te letten op de kunst, waarin Vergilius groot was, of wanneer men kunstwerken uit don tijd van Augus tus plaatst naast klassieke beelden en daarbij alleen oog heeft voor do zwakhe den van de navolging. De eigenaardige verdiensten van do kunst uit den tijd van Augustus worden duidelijk door een beschouwing van por tretten. Men kan die portretten - - lij ken met beelden van Canona r~ por tretten uit den Hellenïstischen Oan vindt men bij het Hellenistisch het de pathetische opvatting in het ..voorge ven van de werkelijkheid met alle bijzon derheden, terwijl de kunst uit den tijd van Augustus de persoonlijkheid op min der gepassioneerde wijze karakteriseert, en zich meer abstraheert van de natuur. Een prachtig voorbeeld van portretkunst utt dezen tijd bezit het Penningkabinet in Den Haag. Het is, zoo besloot spreker, een gesneden steen met de afbeelding van een ©rinses uit het huis van Augustus. A.s. Vrijdagmiddag zal prof. Byvanck zijn openbaar college vervolgen. Ned. Maatsch. v. Letterkunde. Gisteravond sprak de heer J. W. En schedé in do maandelijkseho vergadering der Mij. van Ned. Letterkunde over goochel kunst in de 17o en 18e eeuw en liet het gesprokene toelichten door den beroeps- goochelaar Giovanni don Bosco (alias J. Bork), jaren geleden assistent bij-- Basch, welke naam de oudere generatie wel he leend in do om-en zal klinken. In het hij zonder werdexx toeren vertoond, die t,us-' schen 1600 en 1300 alom gegeven werden, wat toegelicht werd door allerlei oude do cumenten. Het ontwikkelde publiek kee" met onverstoorde belangstelling naar h aloude vuurblazen, naar het bekerspel, a reeds bij de Romeinen bekend was oude handwerk had, juist omdat het te reiken effect mode afhankelijk "was

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 2