mogelijk en wijst er op. dat in Rotterdam een onderzoek in die richting gaande is. Vele lokalen zullen daardoor gemeenschap pelijk gebruikt kunnen worden. De heer Ketelaar (V. D.) betoogt, dat de technische herziening van de sala risregeling bij hot Nijverheidsonderwijs niet tot het technische is beperkt gebleven Geklaagd wordt, dat de practici to veel worden achtergesteld bij do theoretici. De salarisvermindering, die alle onder gingen, is van veel belang geweest en spr. betreurt dat daarover geen overleg is ge pleegd. Vervolgens vraagt spr. hoe bet toch gaat met de bezuinigingsinspecteurs. Werken zij zelfstandig en gaat hun werk buiten den Minister van Onderwijs om? Kan de Minister niet eens volledige opgave ver strekken omtrent den omvang van bet nijverheidsonderwijs. Mevr. Bronsvel d—V i t r i n ga R- K.) sluit zich aan bij den beer Duymaer fan Twist in zake het nijverheidsonder wijs voor kinderen der Zuiderzee-visschers Zij acht de bevordering in deze aange legenheid van veel gewicht. De heer Kersten (St. Ger. Partij) klaagt er over, dat het diploma van de handelsscholen zoo weinig waarde heeft. Verschillende bevoegdheden zijn daaraan steeds ontnomen. Spr. betreurt dit en meent, dat dit diploma in vele opzichten gelijk staat met dat van de 5-jarige H. B. S. De beer v. d. Molen (A.-R.) dringt aan op groote voorzichtigheid bij bet op- beffen van scholen, dio niet gemist kun ne neer ±11 anus - --- stelling van een sekool-examen aan de Huishoudscholen én om bezuinigings- redenen én om technische redenen. De heer Henk els (A.-R.) acht her ziening der subsidieer ingsv oorwaarden noodig, omdat de scholen dikwijls de dupe van de regeling worden. De Minister van Onderwijs, de heer D e Visser, zegt, dat de -regeling van nijver heids-onderwijs voor do kinder der.Zuider zee-visschers in voorbereiding is. Thans is de zaak aanbangig bij den Zuiderzee-Raad De leeftijdsgrens voor het diploma wenscht de Minister te handhaven. Hij acht 'l een onmogelijk stelsel, dat iemand het diploma heeft maar moet wachten tot hij 21 jaar wordt vóór hij onderwijs mag geven. Voor de meisjes is de leeftijd al terug gebracht van 2a op 21 jaar, maar verder kan de Minister niet gaan. In het algemeen is spr. bezig het Nijver heidsonderwijs te vereenvoudigen en nog meer aan te passen bij do practijk. Wat do bezuiniging betreft, wijst spr. er op, dat bet Rijk nauwkeurig wil nagaan waaraan de gelden worden besteed, nu bet 70 pCt. betaalt van alle kosten. Vandaar de vele circulaires, die onvermijdelijk zijn Het onderzoek te Rotterdam naar be perking van bet drietal soorten huishoud en industrie-scholen volgt spr. met belang stelling en bij wacht de resultaten daar van af. De salarisregeling voor 't personeel der huishoudscholen is behandeld in de com missie van georganiseerd overleg. Belang hebbenden hebben zich voor bet geven van advies niet aangemeld. Het optreden van den bezuinigings inspecteur beeft spr. ernstig afgekeurd. Het komt niet te pas, dat een inspecteur zich inlaat met technische aangelegenhe den, waarover bet departement heeft te beslissen. Spr. heeft zich onmiddellijk tot het departement van Financiën gewend en den eisch gesteld, dat dergelijke dingen niet mochten voorkomen. De minister van Fi nanciën was het geheel met spr. eens. Gervaagd is het landbouw-liuishoudon- derwijs naar Binnenlandscbe Zaken over te brengen. Daarvoor is een wetswijziging noodig. In landbouwkringen wenscht men dit echter niet. Bij art. 150 verdedigt de beer Duy maer van Twist (A.-R.) een amende ment om dezen post met f 10.000 te ver minderen, met de bedoeling de Rietvlecht- sehool te Giethoorn op te heffen. Deze school is slechts werkverschaffing en niet als school bedoeld. Van de 150 diploma- houders doen slechts 20 aan het rietvlech- ten. Er zijn nu maar 7 leerlingen op de dagschool. Dat is alles te zamen geen f 10.000 's jaars waard. De heer A1 b a r d a (S.-D.) herinnert er aan, dat de burgemeester van Giethoorn tracht zijn zin door to zetten en bet sub sidie in to trekken. In werkelijkheid geeft liet Rijk f 6300 subsidie, terwijl aan de avondschool vele leerlingen zijn. Op het oogenblik kwijnt de rietvlechtni^verheid. maar bij eventueelen bloei zal de school ook weer gaan bloeien. Voor Giethoorn is do school van voel belang en spr. is dus zeer tegen het amendement. De M i n i s t e r geeft in overweging bet amendement in lo trekken, omdat het de- parlement bezig is een onderzoek in te stellen naar het nut van deze school. Spr. wil het resultaat daarvan afwachten. Hij neigt tot afschaffing van de dagschool, die slecht bezocht is. Met de avondschool is het beter gesteld en die wil spr. wel hand haven. Bovendien kan bet subsidie niet midden in den cursus worden ingetrokken. De heer Duymaer van Twist (A.- R.) trekt na deze verklaring van den Mi ni zijn amendement in. Thans is aan de orde de afdeeling Lager Onderwijs. Afej. Wester man (V.-B.) komt op tegen de ondoordachte en onrustwekkende daden van het departement van onderwijs ten aanzien van hot lager onderwijs, nu het bezuinigen wik Het staat voor spr. vast, dat de L.-O.- wet, zooals zij thans is, niet is te hand haven. Tegc-n de voorldurend-woekerendo splijtzwam dient men eindelijk zich te ver zetten. Allerlei klei no scholen verrijzen en de openbare wordt ook zeer klein in vele dorpen. Uitbreiding van het aantal school- tjes is zeer duur. De uitgaven van vele gemeenten voor het onderwijs zijn zeer gestegen. Spr. wil geen splitsing van scho len meer; daarnaast wil zij concentratie der ulo-scholen, beperking van leermidde len, meer eenheid in leerplan, decentrali satie van regeling der onderwijszaken. De vergadering wordt verdaagd tot des avonds 8 uur. Avondvergadering, Hoofdstuk IX (Waterstaat). Minister van Swaay zegt o.m., dat de opmerkingen van den beer Hiem- stra inzake de opneming vair minimum- loonen in de bestekken hem niet de over tuiging kunnen bijbrengen, dat de ten deae door het Departement van Waterstaat ge volgde lijn onjuist is. Ten aanzien van de ontwatering zou van het Rijksbureau voor ontwatering meer leiding kunnen uitgaan. De heer Brautigam achtte het een eisch van veiligheid, om een wettelijke voorzie ning te treffen ten opzichte van de auto- busdiensten. Spr. meent echter, dat bij nadero beschouwing deze kwestie niet zoo dringend is. Aan het bezwaar, dat een her keuring der wagens niet mogelijk is, zal, evenals aan dat van overbelasting, binnen kort worden tegemoet gekomen door een wijziging van den algemeenen maatregel van bestuur. Wat de eischen van bekwaamheid voor de chauffeurs der autobussen betreft kan worden gewacht tot de behandeling van 't voorstel tot wijziging van de Motor- en Rijwielwet. Het vraagstuk der ongebreidel de concurrentie' van autobussen met spoor- en tramwegen moet worden opgelost door de Vervoercommissie-Patijn. De beer Hiemstra (S.D.) dient een motie in om te verklaren, dat opneming van minimum-loonen in do bestekken van werken, die voor het Rijk worden uitge voerd, wenschelijk is. De heer Brautigam (S.D.) vindt het antwoord ten aanzien van de autobussen zeer weinig zeggend. De beer Bongaerts (R.-K.) meent, dat in de toekomst minimum-loonen in de bestekken niet zoozeer noodig zullen zijn, omdat er zijn sterke vakorganisaties, die wel zullen waken tegen te lage looneii. Van den overgangstijd van thans, waar in de loonen nog aan allerlei schomme- ligen onderhevig zijn, is weder opname van minimum loonen niet gewenscht en daarom zal bij rijn stem niet aan de mo tie geven. Over de molic-Hiemslra zou lieden om 1 uur worden gestemd. Bij artikel 8 (kosten van commission, met inbegrip van het drukken van ver slagen en van reiskosten f 50.000) maakt de heer Iv r ij ger (G.-H.) de opmerking, dat deze post te hoog is. De Minister deelt mede, dat dit een gevolg is van het' vele werk der comniis- sie-Nolens. Bij art. 19 (toelagen aan een ingenieur van den Rijkswaterstaat, belast met de keuring van bestra iingsmateriaal ten be hoeve van de Rijkswegen f3000) zegt de heer Van Voorst tot Voorst (R.- K.) deze toelage afkeurenswaardig te vin den. De Minister acht deze uitgaaf in 't belang van het. Rijk zeer productief. Bij art. 29 (reis-, bureel- en verplaat singskosten. onderhoud,huur enz. f250.000) bepleit d'e heer Krijger (G.-H.) inlcrim- ping. De Minister zal dit overwegen. Bij art. 120 '(verbetering van de haven te Vlissingen f100.000) deelt de Minis ter mede, voornemens te zijn binn'en kor ten tijd bij den ministerraad een voorstel aanhangig te maken om zoo noodig bij supple t oir e begrooting gelden uit te trek ken voor den aanleg van een kaaimuur. Bij art. 121 (aanleg van een weg voor gewoon verkeer van 's-Gravenhage via Delft naar Rotterdam f 250.000) zegt de heer Bier erna (V.-B.) dat hij in de stukken niets heeft kunnen vinden van den uitslag van het overleg met de belangheb benden over een bijdrage van dezen, zoo als aanvankelijk in bet voornemen lag. Hij is tot de conclusie gekomen dat het Rijk de kosten van aanleg geheel zal dragen. Een bijdrage van alle belanghebbenden is zeer gewenscht. Do beer Brautigam (S.D.) wijst op de dringende noodzakelijkheid van een zeer spoedige verbetering van den verbin dingsweg tusschen den Haag en Rotter dam. De Minister meent dat dit een Rijks weg moet worden, en als zoodanig geen bij dragen van provincie en gemeenten kun nen worden aanvaard. Op dezen weg moet het Rijk alle vrijheid behouden. Bij de afdeeling C (Luchtvaart) acht de heer Bierema (V.B.) het bedenkelijk, dat f 20.000 wordt gevraagd voor nieuwe ambtenaren en spr. vreest, dat de Lucht vaartdienst bij Waterstaat zich te ver zal uitbreiden. De Minister merkt op, dat het bur gerlijk luchtverkeer verreweg overwegend zal zijn, en het niet aangaat, dit verkeer in handen te geven van militaire autori teiten. Do vergadering wordt te 12 uur ver daagd tot heden 1 uur. EERSTE KAMER. Vergadering van gisteren. Indische belasting-ontwerpen. Met 24 tegen 14 stemmen heeft de Eer ste Kamer gistermiddag haar fiat gegeven aan het wetsvoorstel tot verlenging van de productenbelastingen voor 1923 en in voering van een aardoliebelasting voor dat jaar. Het Voorloopig Verslag was al niet vriendelijk en de beraadslagingen beloof den aanvankelijk ook niet veel voor den minister, zoodat de stemming ons loch ten slotte nog is meegevalleu. Tegen slemden de drie aanwezige Vrij heidsbond ers, vijf Ghristelijk-historischen (alleen do heer Slotemaker de Bruine slem de voor), vijf Katholieken en de anti-revo lutionair Do Vlugt. Voorstemmers waren de 9 aanwezige sociaal-democraten, 8 Katholieken, 2 vrijzinnig-democraten. 4 anti-revolutionairen en do heer Slotemaker de Bruine. De Kamer is weder voor eenigen tijd uiteengegaan. ST&OSHSIETOS 3 OCTOBER. IV. Louis de Boisot. Wanneer men spreekt van het ontzet van Leiden; en' de voorbereiding daarvan, ko men er als van zelf tweo namen op den voorgrond: die van Prins Willem zelf en die van den admiraal van Holland en Zeeland, Louis do Boisot. Het aandeel van den eerste behouden wij voor een laatste artikel, dat van den laatste wordt hier behandeld, Louis de Boisot (plus minus 15301576) was een Brabantsch edelman uit een van oorsprong Bourgondisch geslacht in dienst van de landvoogdes Margaret ha van Oos tenrijk. Hij was waarschijnlijk geen lid geweest, van het Verbond der Edelen, bleef aanvankelijk tenminste voor bet oog ka tholiek en kon zich zoodoende ook onder Alva nog hier to lande ophouden tot ver in 1570. Toch stond hij reeds in 1567 met prins Willem in geheime verbinding en bezocht d'ezoii (Jan. 1568) in Dillenburg, ja. bleef een jaar lang buitenslands. Terugge keerd. was bij in December 1570 op bet door Jlerman de Ruyter verraste Loeve- Btein, waar zijn tante Maria do vrouw was gewest van den gedocden bevelhebber van bet kasteel, ten einde die tante met zijn raad bij te staan. Daarna verliezen wij hem uit bet oog, totdat hij in 1572 met prins Willem op diens tweeden veldtocht Brabant binnentrok. Hij was toen Calvi nist geworden. Na de mislukking van dien veldtocht te Mézières op zijn reis naar Frankrijk gevat door den Franschen gou verneur dier vesting, werd hij te Parijs gevangen gezet en ontkwam eerst in 1573, waarop hij in Mei over Engeland naar Hol land reisde om den Prins te belpen. Berooid en „sobre int habyt" zijn goederen waren door Alva verbeurd ver klaard trad hij in 's Prinsen dienst en werd d-oor dezen eind Juli tot diens lui tenant-admiraal voor Holland en Zeeland benoemd. Als zoodanig bewees hij belang rijke diensten bij den strijd in Zeeland aan het hoofd der Watergeuzen en andere ,,Zecawscho wolven." Hij wist, beleidvol en onversaagd krijgsman, die wilde zeelie den te organiseeren tob een geregelde scheepsmacht, die bij het langdurige be leg van Middelburg onder zijn leiding me nige poging tot ontzet der stad verijdelde en haar steeds nauwer hielp insluiten. Be roemd is vooral do slag bij Reimerswaal (29 Jan. 1574), waar hij do nieuwe Spaan- sche ontzetvloot vernielde en in het ver bitterde gevecht, dat het lot van Middel burg besliste, een oog verloor. Op 30 Mei vernielde bij op do Schelde een tweede groote Spaansehe vlooV, dio Zeeland had moeten veroveren. Ook verder streed bij vooral in Zeeland, totdat do Prins en de Staten hem eind Augustus met de leiding van liet ontzet van Leiden belastten. Den 4den September kwam hij daartoe uit Zeeland naar Rotterdam en verzamel de er 200 platboomde vaartuigen, bemand, behalve met ongeveer 3000 roeiers, met 13 Zeeuwsehe en Hollandseho matrozen en 1200 Fransehe musketiers onder Kolonel La Garde. Over de reeds onder water 6taande landen voer hij daarmede den volgenden dag naar de nog aan het water weerstand biedende „landscheiding", den zwaren dijk bij Zoetermecr. Van nu af zien wij hem aanhoudend, bezig met bet doorgraven der nog tus schen Leiden en zijn vloot gelegen dijken, met fello aanvallen op den vijand, met het aanvoeren van zwaar geschut tegen de vijandelijke schansen om Leiden heen. Maar het gelukte hem niet den vijand terug te drijven en Yaldez hield hem eerst aan de Zoetermeersche brug, daarna bij Benthuizen met succes tegen en bracht hem zware verliezen toe. Wol trachtte hij d© Leidenaars door kanonvuur en seinen, door de hem uit Leiden gezonden postdui- ven, d'e briefjes van onder bare vleu gels zijn nog bewaard te bemoedigen maar het water wilde niet voldoende was sen, ja vloeide uit den omtrek van Leiden terug. Den 22sten was Boisot nog eerst bij de Noordaa, wachtende, tot do voorspelde springvloed van 29 Sept. liet water zou opjagen. Inderdaad kwam die springvloed eni een stijvo zuid-westenwind dreef het water een paar voet hoog over dijken en landen naar Leiden. Ook Boisot kon toen doorzeilen naar den Kerkweg en veroverde op 2 Oct. Zoeterwoude. Alcen do 6terke schans van Lammen (bij Groenestein) bleef door hopman Borgia bezet tusschen hem en1 Leidien. Maar de stad kon bet geen dag meer houden, al wapperden do Oranje vlaggen nog lustig van torens en molens. Boisot trachtte die laatst© schans nu af te snijden van do stad, tóen in den vroe gen morgen van 3 October een paar Leid- flclie burgers (niet de weesjongens) uit de schans zelve, mot een polsstok over de on diepten gekomen, hem meldden, dat de bezetting naar Voorschoten was afgetrok ken. Reeds om 8 uur kwam Boisot met de eerste galeien de stad aan de Vlietbinnen. Leiden was onizet. De gelukkige adiniraal bleef nog 10 dagen lang met den Prins in Leiden en keerde daarna naar Zeeland te rug om er den strijd tegen den Spanjaard voort te zetten, ook na zijn huwelijk met de katholieke Louise van Dorp (18 Januari 1575.) Hij verdronk deerlijk 27 Mei 1576 bij het beleg van Zierikzee, teen zijn schip door den vijand beschoten, plotseling om kantelde. Onder zijn groote krijgsdaden is het Ontzet van Leiden zeker do belangrijkste geweest. Ook hem dienen wij daarom op het monument te eeren. P. J. B. UIT DE QKIGEVIëiG NIEUWKOOP. Hulpkeurmcesicr. Als no. 1 op de aanbeveling voor de benoeming van een onbezoldigd hulpkeurmeester dezer 'de- rneente komt voor de beer C. A. dö Koij- ter to Amsterdam. Genoemde beer zal wor den bezoldigd door den keuringsveearts der gemeente, den beer M. Karsemeijer te Nieuwveen. NOORDEN. Lezing 0. L. Schooi. Hel bestuur van de afd. Alphen cn Omstreken van het Ne- derlandsch Onderwijzersgenootschap heeft aan verschillende ingezetenen een uitnoo- ddging gezonden tot het bijwonen van een openbare vergadering op beden, 7 Maart, des 's avonds te half acht, bij de wed. Veenman alhier. Spr. de heer J. F. Ekering, lid. van het Hoofdbestuur. Onderwerp: Do opheffing van do openbare school te Noorden. Gele genheid tot debat. Wat een onderwijzershond met de op heffing van deze school te maken heeft, is ons niet recht duidelijk. VOORHOUT. Stille Omgang. Donderdag j.l. had on der leiding van den Z.Eerw. heer Pastoor P. Schravemade in 't Patronaatsgebouw een vergadering plaats, waar tot definitie ve oprichting werd besloten van een on- aerafdeeling der afdeeling Leiden] van 't Genootschap van den Stillen Omgang. De vergadering was vrij goed bezocht. De Voorz. zette het doel van den Stillen Om gang uiteen. De moeilijkheden, aan 't lid maatschap van do Afd. Hillegom verbon- dien; deden contact met Leiden zoeken. Het Bestuur werd als volgt samengesteld: H. Vcster. Voorzitter; Ant. Floor, Secre taris: H.'v. Dam Cz. Sr., Penningmeester; P. Vlasveld en O. M. Prins. De contribu tie bedraagt f 1.— per jaar, voor personen tusschen 16 en IS jaar f 0.50. Dc reiskos ten bedragen van Voorhout naar Amster dam per retour f 1.70 per persoon; t./m. Zondag a.s. zijn bij secretaris en penning meester de<ze verkrijgbaar; zou men door omstandigheden verhinderd zijn naar Am sterdam te gaan, kunnen de reiskosten ge restitueerd. worden. Voor diegenen, die zulks opgeven, zal 't Bestuur zorg dragen, dat zij a's lid der Afd. Hillegom worden afgevoerd. Op den dag van den omgang (22 Maart e.k.) zal des avonds 10.45 uur. ©en plechtig Lof in de St-. Bartliolomeus- kerk plaats hebben. Daarna gaat men ge zamenlijk naar den trein, die om 11.25 uur van uit Voorhout vertrekt. Do trein vertrekt des Zondagsmorgens om 6.20 uur uit Amsterdam. Do Voorz. hoopt, dab de processie een devoot karakter zal dragen. Het is een mooie voorbereiding voor het Eucharistisch Congres; Hierna sluiting. ZOETER MEER—ZEG WA ART. Uitvoering. De R.-K. Tooneelclub „Ex celsior" alhier gaf Maandag- en Dinsdag avond J.l. haar Vastenavond-uitvoering in de zaal van den heer C. Veelenturf. Beido avonden was de zaal geheel bezet en heeft genoemde Voreeniging weder flink doen genieten, vooral in het stukje „Van je vrienden moet jc 't hebben. Gebr. v. d. Burg deden dikwijls het publiek schater lachen om kim snedige gezegden en typi sche grimassen. Het zangkoor verleende welwillend hare assistentie en gaf een 5-tal nummers ten beste. NOGRDWIJK. Gemeenteraad. De Raad. der gemeente vergaderde gis termiddag te 2 uur. Voorz. burgemeester jhr. van Panhuys. Aanwezig alle leden. Als eerste punt staat op de agenda: be- eediging nieuw-gekozen raadsleden. Dc heeren Gaspers en Balkenende leggen in banden des Voorzitters do voorgeschreven eeden af, waarna zij door den Voorz ge feliciteerd worden, in 't bijzonder de heer Balkenende, die reeds vroeger lid van den Raad was. Hierna deed de Voorz. mededeeling van de ingekomen stukken, waaronder verschil lende door Ged. Staten goedgekeurde Raadsbesluiten. Verder is ingekomen een schrijven van de gasthuismeesters alhier om opname van de wed. van Beelen in het gasthuis. Met alg. stemmen wordt hiertoo besloten. Tenslotte is ingekomen van Konijnen burg e.a., schippers alhier, een schrijven, waarin gewezen wordt op den slechten toe stand van de Woensdagsche Watering, daar het vaarwater te ondiep is en de los plaatsen absoluut onvoldoende zijn. Overeenkomstig liet advies van den ge meente-opzichter stellen B. en W. voor de schoeiing aan dc Westeinder-brug te her stellen en een gedeelte van bet water uit te diepen, terwijl zij de toezegging doen hun aandacht aan de vaarwaterkwestie te zullen blijven schenken. De heeren Meyer en Caspers brengen verschillende klachten der schippers naar voren. Do heer Vink merkt op, dat de schip pers en de gemeente-bouwkundige het eens zijn, over de diepte van het ivafcer. De eersten geven op 136 c.M., do laatste 4 a 4* voet, wat omstreeks 140 c.M. is. Het verschil ligt dus alleen in de opvatting, of die diepte voldoendo is. Volgens den bouw kundige is zulks wel het geval, doch die behoeft er niet door te varen, de schippers achten het onvoldoende, omdat zij er met hun schepen door moeten. De heer Meyer zegt nog, dat er schepen zijn, die niet eens bij de gasfabriek kun nen komen. De Voorz. vraagt of men met het voor stel van B. en W. kan meegaan, doch ver schillende leden zijn daartegen en de heer Meyer stelt voor een grondig plan tot uit dieping op te maken. De Voorz. zegt, dat hiervoor geen geld is uitgetrokken op de begrooting. Dc beer Alkemade zegt, dat als diepte toch minstens wel 1.75 1.80 M. ge wenscht is. waar tegenover weth. Liefferink aanvoert, dat zulks wel bezwaarlijk is in verband met do nauwo vaart. Bovendien zegt bij, dat de grooto schepen Noordwijk toch kunnen naderen, dus is het alleen een kwestie van iets verder rijden. Over het voorstel van B. en W. slaken do stemmen; de heeren Meyer, v. "Wem Vink, Alkemade, Admiraal en Casperi stemmen tegen, v. d. Niet onthield zic-h van stemming, daar hij zich van do kwes tie niet op de hoogte heeft kunnen stellen'' wijl het adres niet bij de ingekomen buk ken ter visie heeft gelegen. Het voorstel wordt dus aangehciuh-n. Tot gemeente-geneesheer over 1024. wordt benoemd de heer J. A. Coenraads Nederveen, drls. Aan verschillende weezen, in gezinnen verpleegd, worden de gebruikeh'jke woes- geklen toegestaan. Do rekening van de gasthuizen over 1923 wordt goedgekeurd. Besloten wordt de overtollige kasgelden te beleggen bij de Bank van Nederland- sche Gemeenten. Aan de Sehattiugscommissie, wordt over bet jaar 1923 bij het honorarium van f t; per zitting een toelage van f 176 toegekend Hierna komt weer aan de orde het schrijven van Ged. Staten inzake de jaar- wedde van den inspecteur van politie be nevens een ingekomen adres over deze kwestie van den Alg. Ned. Politiebond. Men herinnert zich deze oude kwestie' tusschen den burgemeester en de meerder- heid van den Raad. Indertijd, heeft de burgemeester een benoeming van een in. specteur van politie doorgedreven, hoewel de Raad liever een agent van politie wildo De Voorzitter wist toen het pleit to winnen door te verzekeren, dat hij tevreden was met een jongeman op een salaris van f 1000. Nu kwam er later een brief van Ged. Staten, waarin op het lage salarisbedrag aanmerking werd gemaakt en een bedrag van f 2200 werd genoemd. De Voorzitter wilde dat overnemen, doch do Raad ver zet lo zich opnieuw. Er werd teen een commissie uit den Raad benoemd, teneinde Ged. Staten na dere inlichtingen te verstrekken. Do heer v. Nes, lid van de destijds- benoemde commissie om bij Ged. Staten het standpunt van den raad uiteen te zei ten. deelde mede, hoe de commissie door Ged. Staten was ontvangen. Hij verklaarde thans, dat Ged. Staten niet bedoeld hadden dat inderdaad het sa laris op het door hen genoemd bedrag zou worden bepaald, doch dat dit alleen was genoemd om als basis voor een nadere ge- dacbtenwisseling te dienen. Naar aanleiding hiervan stelt do com missie voor, Ged. Staten te berichten, dat zij van oordeel is, te moeten blijven staan op het destijds door don raad ingenomen standpunt onder mededeeling van de motieven die den raad daartoe nopen. Dit voorstel wordt zonder bespreking en zonder hoofdelijke stemming goedgeknird. Hierna heeft de nadere regeling plaats van de dienstbetrekking van J. Verburg als havenmeester, ontsmetter en e mlit"- naar in algemeenen dienst. B. er* "VV. stol len voor hem voor ieder dezer functies apart to beloonen, mede door de procenten der havengelden te verhoogen van 10 tot 15 Dr. v. Nes vindt dit veel te omslacJi)'^, Hij stelt voor den heer Verburg de ge- bruikelijko 10 pCt. voor de havengelden te laten behouden benevens f 14.75 voor 1 algemeenc diensten ook als ontsmetlcr, 1 waarvan de baten dan gewoon in de ge- meentekas zullen vloeien. Dit voorstel wordt z.h.st. aangenomen. B. en W. stellen verder voor over Ie gaan tot vernieuwing der bestrating van 1 den nieuwen Zeeweg, wat volgens raming 1 f 11.532 zal kosten voor aan te schaffen vlamoven-straatklinkers. Door de vrijko mende straatsteenen kunnen echter ver schillende posten voor andere bestrr. 'inrcu verminderd worden tot een gezamenlijk bedrag van f 7933, zoodat de nieuwe be strating f 3609 zal kosten. Na cenige bespreking wordt dit voor-, stel z. h. st aangenomen. Hierna beeft vaststelling plaats van de rooilijn aan den Nic. Barnhoornweg. Geschiedt wijziging der begrooting 1923 B. en W. stellen voor op de aanvrage van het bestuur der R.-K. Meisjesschool, om geldon beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van schoolbanken, goedgun stig te beschikken voor zoover de we! de gemeento verplicht hiertoe bij te dragen. Aldus wordt z. h. st. besloten Hierna gaat de Raad in geheime zit ting ter behandeling der reclames school gelden. N.a heropening der openbare vergadering wordt besloten tot het aanbrengen van elek trische verlichting in liet raadhuis, en verandering van de raadsbesluiten war hui de gemeente medewerking verleende v* liet verleenen van voorschotten a. n bouwvereenigingen J3t. Jeroen" cn Ye meni urn" voor liet bouwen van arbei «c.'s ningen. Verandering daarvan was m omdat de daarmede eorrespondeerenh k<>' ninfklijke besluiten een andere voorwan^ inhielden dan 'bedoelde raadsbesluiten voor het geval t-e ©eniger tijd de bijdragen ml 's rijkskas in bet exploitatietekort zenden komen te vervallen. Bij do rondvraag vestigt Dr. van Nes 0 aandacht op den gevaarlijken tocslanJ de Schoolstraat voor het huis van Dirs Smit. De heeren Vink en van der Niet M 'n over do houding van het gemeentebestuur in zak© werkverschaffing. Aan de moe ring van den Binnenweg zijn gemeen!" "v-:" dors tewerk gesteld in plaats van werkloo' zon cn aan do verbetering van den Dii> weg is nog niet 'begonnen. Bovendien za'er slechts gewerkt worden met een ploeg V' 5 mehsc'henwat sprekers veel te wein'8 vinden. Do Voorzitter antwoordt, dat ^gemcont^ arbeiders aan den Binnenweg zijn teacr' gesteld, omdat daarvoor op een gcSe^ moment geen ander werk was. Wat <■- Duinweg betreft weten do heeren zeJi 2 goed, dat do vorst oorzaak is geweest, daaraan nog niet is kunnen 'begonnen v den. De heeren moeten niet altijd naar kant zien en niet steeds het gemeen ■- stuur lastig vallen over dingen waaraan mancl iota kan doen.

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 4