No. 4400 kerknieuws 15e Jaargang. WOENSDAG 5 MAART 1924 3)e Êeicbehe Sou/fcomt PeABONNEMENTSPRIJSbedraagt bl) vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal. Franco per post f 2.95 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ot. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ofc., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentlën 30 cent per rage* Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advarienfiën» van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en vefö huur, koop eu verkoop 10.50. Dit nummar bestaat uit taw "lieden. Met aandacht en eerbied. Op don eersten dag van de Veertigdaag- Êjhe Vasten mogen -wij ons zeker wel ver oorloven, een ernstig woord te spreken. En <Ét ernstig woord is niet het onze, maar een verwijzing naa-r het Vasterim ande- menb, dat dit jaar door de gezamenlijke Bis schoppen van Nederland is uitgevaardigd. Alleen reeds dit bijzondereeen geza menlijke Vastenbrief van alle vijf onze Bisschappen alleen reeds deze afwijking van den regel, dat iedere Bisschop een eigen Vastenbrief uitvaardigt, moet. de heel ernstige aandacht van de Katholieken opeischen. En het onderwerp, dat het Bisschoppelijk Schrijven behandelt, grijpt diep in in het practischa da-gelijks clie leven van den Ka tholiek de Vastenbrief zet voor ons in helder licht verschillende plichten, welke het daadwerkelijke Katholiek-zijn van iederen dag moeten dragen houdt ons voor in klare taal verscheidene beginselen van practisch katholiek-handelen, welke het per soonlijke en maatschappelijke leven van den Katholiek moeten bezielen. De katholieke dagbladen 'hebben den Bis- schoppelijken Brief Maandag in hun kolom men opgenomen. Wij zouden willen aanraden, om, indien men dien Brief, na ze in de kerk te hebben gehoord, nog niet 'n-s heeft- nagelezen, zulks alsnog to doen met aandacht en eerbied. De Vastenbrief bespreekt een kwaad, dat steeds driester den greinzenden duïvelskop opsteekt. Dat ook in ander© landen de Bisschoppen reden hebben om daarover te klagen en er tegen te waarschuwen, blijkt o. a. uit den Vastenbrief van Ierland's primaat, kardi naal Logue, waarin Z.Ern. opkomt tegen de schaamteloos© wijze van kleeding. zoo ge heel afwijkend van de ingetogenheid, waar op liet Iersche volk vroeger fier ging. Dat ook ons Nederland scha Katholieke volk weer zijn trots moge vinden in die echte, ouwerwetsche degelijkheid, die fijn- doorvoelde en zuiver-beleefde ingetogenheid, welke niets heeft, te maken met preutschheid. maar de bloem is van verhe ven godsdienstzin, de uitstraling van hoog heid va n gees t en het kenmerk van karakter- adel. amTEMLaaip België. De kabinetscrisis. Houtart bedankt voor de opdracht. De oplossing van den kabinetscrisis is iog steeds niet in 't zicht. Gisteren confe reerde koning Albert met baron Houtart, den katholieken afgevaardigdo van Door nik, een zeer geachte persoonlijkheid in parlementaire kringen, en lid der eerste experts-commissie (onder Dawes). De koning verzocht Houtart, een nieuw ministerie te vormen, doch deze heeft voor" do opdracht bedankt. Louis Ramaekers teekeningen. Do „Standaard" schrijft: Het is niet de eerste maal, dat de Hollandsche kimsttee- kenaar Louis Bamaekers zich bezondigt aan een hatelijke inmenging in onze bin- ncnlandsche politiek. Thans laat hij in de >,Soir" eene teekening verschijnen onder den titel „politieke zeden" en met de aan tekening „Brand in huis! Laat ons de pompiers heipén". Twee verdachte kerels snijden de slang van de brandspuit ka- 9ot, zooidat de brand niet kan gebluscht worden. De pompier met de brandspuit is ïheunis, de saboteurs zijn Van Gauwelaert Benkin. Hoelang zal men dien liatelijken Hollan der in België toelaten eerlijke mensohen te (Zwadderen?" Duitschlanu. De noodverordeningen. Moeilijkheid van Rijksdag- ontbinding. De rijkskanselier was aanvankelijk van >lau, zich naar Leipzig te begeven, ten ein 3e de opening der jaarbeurs bij te wonen. Hij heeft dat voornemen echter opgegeven, daar belangrijke onderhandelingen hem daartoe geen tijd lieten. Deze onderhandelingen hadden ten doel, leu vergelijking te treffen tusschen de so cialistische zienswijze betreffende de nood- yerordeningen en die van de regeering. Gister zijn die onderhandelingen mis lukt, daar de regeering haar standpunt niet Prijs wil geven. Echter is er nog een ach terdeur opengelaten en zal de fractie he den bijeen komen om de zaak nader onder flet oog te zien. Han men niet tot een overeenkomst ge- dan zal de rijksdag ontbonden wor- Hei Hitler-proces. Het getuigenverhoor begonnen Gnster begon eindelijk het verhoor van de getuigen in de zaak tegen Hitier c.s., welk verhoor aanvankelijk met gesloten deuren plaats had. Deze eerste getuigenverhooren betreffen namelijk de gebeurtenissen in de Krijgs school. Von Kahr zal eerst Vrijdag a.s. worden gehoord. Voordat word begonnen met het verhoor van de officieren der Infanterieschule, eischten de verdedigers voorlezing van de zoogenaamd geheime mededeelmg v. Los- sow, door dezen in 700 exemplaren rond gezonden aan alle 1A0gelijke militaire- en politie-autoriteiten, volgens de verdediging om de getuigen, vooral de officieren le pressen gelijkluidende verklaringen af te leggen. De verdediging wenscht dat dit pamflet wordt voorgelezen, opdat wereld kundig kan worden, hoe de gtuigen bc- invloed zijn en hoe de acte van beschuldi ging grootendeels naar Von Lossow's pam flet gecopieerd is. De rechtbank besliste natuurlijk, dat de voorlezing eerst later zal plaats hebben. Engeland. Nieuwe onderhandelingen me! Frankrijk. De „Matin" zegt uit betrouwbare bron te weten dat de tusschen MacDonald en Poincaré gewisselde brieven de inleiding zijn' tot practisclie en beslissende onderhan delingen inzake de veiligheid, welke in den loop van Maart zullen eindigen in een ac- coord als voorloopr van het oindsucces. Spanje. Nieuwe strijd in Marokko. Een Spaansehe kruiser door een granaat getroffen. Al hoorde men den laatsten tijd weinig uit Marokko, dat is nog geen teeken, dat er rust heerscht en het ontbreken van be richten moet dan ook eerder worden toe geschreven aan het feit, dat onrust in Ma rokko niets buitengewoons is. Thans wordt gemeld, dat de toestand weer ernstiger is geworden. De vijand oefent pressie op de Spaansche troepen uit welke een gedeeltelijk offensief begonnen, doch den vijand nog niet voldoende konden straffen. De Spaansche hooge commissa ris acht het zenden van versterkingstroe pen noodzakelijk. Volgens een ander telegram is in het gebied van Eltero een vijandelijke granaat ontploft op de brug over den kruiser „Ga- talogna". De kapitein en twee matrozen werden gedood, twee officieren en acht manschappen gewond. Het telegram voegt er aan toe, dat de vijand een zekere activi teit toonde in de oostelijke en westelijke zones. De v.erliezen van het Spaansche le ger in den loop van deze laatste gevechten bedroeg vijf dooden en 22 gewonden, Italië Politieke mcord. Naar de „Messagero" uit" Reggio Emil- lia verneemt, is op een kilometer afstand van die stad te Gaudenia het lijk gevonden van den typograaf Piccinini, maximalis- tisch candidaat voor de a.s. verkiezingen. Hij was 's morgens aangesproken door twee personen, die zich tegenover hem voordeden als communisten, en hem daar na op een stille plek met revolverschoten doodden. Servië. Raditsj opnieuw in actio. Wil de regeering ten val brengen. Raditsj, de leider van de Kr.otisohe boe renpartij heeft na zijn onderhandelingen met de oppositiegroepen ë©n verklaring ge publiceerd. waarin bij zegt de noodige stap pen te zullen doen voor het ten val bren gen der regeering zonder evenwel van po litiek te veranderen. Hij zal de parlements zittingen gaan bijwonen om met de andere oppositieleiders de regeering ten val te kunnen brengen. Zooals bekend, wist hij zich verleden jaar door ©en vlucht naar het buitenland aan een vervolging te ont trekken wegens zijn ijveren voor een Kroatische republiek. De Kroatische Nationale Kerk. Geen roemrij k ©inde. De Kroatische nationale kerk heeft geen roemrijk einde gevonden, meldt Kipa. Daar het aan dit kerkgenootschap niet ge lukt is van de regeering te Belgrado de er kenning als staatkundige vereeniging te verkrijgen, hebben de aanhangers van deze beweging zich bij de Duitsche oud- Roomsche kerk aangesloten. Gelijk bekend, streefden de leiders der nationale kerk naar radicale veranderin gen in de discipline der geestelijkked, af schaffing van het celibaat, invoering van de landstaal in de liturgie, onafhankelijk heid van het gezag van den Paus van Ro me. Het Kroatische volk heeft echter niets van een dergelijke beweging willen weten. Turkije. De afschaffing van het kalifaat. De heele familie verbannen. Aangaande het besluit der Nationale Vergadering tot afschaffing van het Kali faat meldt het B. T. A. nog uit Konstan- tinopel, dat de verbanning van den Kalief en zijn familie, twee en dertig prinsen en vijf en dertig prinsessen treft, wien scha deloosstelling zal worden uitgekeerd. Onmiddellijk nadat de Nationale Verga dering te Angora het besluit tot afschaf fing van het kalifaat genomen had, hebben de gouverneur i de hoofdcommissaris van politie te Cons'.antinopel opdracht ont vangen, Men kalief dit besluit mede te dee- len en hem tevens te zeggen, dat hij on middellijk Constanlinopel moest verlaten, Gisternacht is de kalief dan ook, vergezeld van zijn naaste familieleden uit Constan- tinopel vertrokken met bestemming naar Zwitserland. Ongerustheid over d>: gevolgen. In Moliammedaansche kringen in Britsch-Indië is veel ongerustheid gewekt door de afschaffing van liet kalifaat. Het toeval wil, dat zich te Delhi een Turksche deputatie bevindt met bet doel, in Britsch- Indië gelden in te zamelen voor de nood lijdende Turken in Anatolië. Haar taak wordt hierdoor niet zeer vergemakkelijkt. Tal van aanhangers van den Islam in Britsch-Indië noemen het besluit een ern stige politieke fout, welke er toe tan leiden, dat de Turken zich van de Mohammedanen in andere deelen der wereld zullen ver vreemden. De afzetting van dezen kalief acht men minder ernstig, maar men wenscht niet, dat liet kalifaat voor goed wordt afgeschaft. Reeds gaan er in Indië stemmen op voor het bijeenroepen van een conferentie, hetzij in Egypte of te Gonstan- tinopel, waaraan vertegenwoordigers der geheele Moliammerl^ansche wereld zullen deelnomen voor-T.^ eventueel kiezen van een nieuwen kalief. Algemeen wordt verwacht, dat de han delwijze van de regeering te Angora aan leiding zal geven tot veel beroering in de Mohammedaansche wereld. Britsch-Indië De onlusten in Nalpha. Het ministerie voor Indië meldt, dat bij de onlusten in den staat Nalpha op 22 Februari een en twintig dooden en drie en dertig gewonden gevallen zijn.Er werden zevenhonderd personen gearresteerd. De toestand to Jaito is thans kalm, maar er is een tweede Jatha of martelarengroep op weg, welke 14 Maart te Jaito wordt ver wacht. Amerika. Ds immigratie in Amerika. Ook 2de klasse-passagiers naar Ellis-Island. De immigratie-commissaris deelde aan de stoomvaartmaatschappijen mede, dat te beginnen met heden (Woensdag) buiten landers, die tweede klasse aankomen, naar Ellis-eiland moeten gaan, in plaats zooals voorheen aan de pieren te landen. De ver tegenwoordigers der maatschappijen pro- lesteeren tegen de toepassing dezer bepa ling. Nieuwe goudvelden in Noord-Canada. Uit Montreal wordt gemeld, dat er nieuwA rijke goud- en zilvervelden ontdekt zijn ten oosten van het Meer Nipigon in On tario, die zich 45 mijlen in noordweste lijke richting uitstrekken. Het einde van den opstand in Mexico. De reheillen-l eiders erkennen hun nederlaag. De rebellen-leiders in West-Mexico zoe ken een veilig heenkomen over de grens. Zij hebben erkend, dat de opstand mislukt is en him volgelingen aangeraden naar huis terug te keeren en zich van plunde ringen te onthouden. Het Mexicaansche departement van Oor log deelt medo, dat de georganiseerde te genstand in het Noordelijke petroleumge- bied ten einde is. -*** t mjm_ Uit het stucadoorsbedrijf. De onderhandelingen. Op do dezer dagen te Utrecht gehouden algemeen© vergadering van de werkgevers organisatie in het stucadoorsbedrijf is be sloten niet te treden in d» voorstöllen der werknemers voor hernieuwing van het col lectief contract, maar als laatste aanbod van de patroons voor te stellen een uurloon, dat zcoals steeds in het vak gebruikelijk is geweest 2 of 3 cent uitgaat ixwen het loon van de andere arbeiders in het bouw bedrijf. Aanvaarden dé werknemers dit niet. dan zal van patroonazijde geen poging meer worden gedaan om inplaats van 'het op 31 Maart afgedoopene, een nieuw collectief contract tot stand te brengen. Uit het meubelmakersbedrijf. De onderhandelingen. ïri de jongste conferentie van vertegen woordigers van patroons- en ge zeilen orga nisaties in 't meubelmakers- en behangers- bedrijf zijn nogmaals langdurige besprekin gen gevoerd over het standpunt, dat beider zijds ten opzichte van de contractwijzi gingen ingenomen werd. Zooals men zich herinnert hadden de werkgevers in laatste instantie him voor stel gehandhaafd, waarin de overuren met 10 pCt. extra loon zouden worden betaald en een verlaging van alle uurloonen met 5 ets. werd aangeboden. De besturen der arbeidersorganisaties hebben deze voorstellen afgewezen en op contiiiucering van de op 8 Maart eindigende overeenkomst aangedrongen. Nadat de werkgevers afzonderlijk hadden 'beraad slaagd werd den arbeidersvertegenwoordi gers medegedeeld, dat continueering van de overeenkomst, mogelijk was, met dien ver stande dat alle loonen met 2 ets. per uur verlaagd zouden worden. Waar dit voorstel moet worden beschouwd als het uiterste dat langs den weg van onderhandeling kan worden verkregen besloten de besturen der arbeidersorganisaties, de beslissing hier over ten spoedigste aan de leden van hun bonden voor te leggen. ,Uit het Houtbedrijf Do onderhandelingen. De werkgevers hebben zich, volgens „Het Volk" bereid verklaard er bii hun leden op aan te dringen genoegen le ne men met een 1 o ons veria ging van f40 op f38 en van f36 op f34.25, terugneming van do vermindering van den toeslag" op over uren, invoering van den ouden toestand aangaande do ziektegeld-uitkeering (O we ken voor onafgebroken ziekt© en 13 weken maximum per jaar) en afsluiting van een collectief contract tot 15 Maart 1925. Do arbeiders zullen deze voorstellen in hun ledenvergadering bespreken. Leger-ccinmissie. Het lid van de Eerste Kame-r, de beer Blomjous is benoemd tot licl van de Leger- commissie. Het conflict in Twente. Op de vergadering van het uitgebreid Dag. Bestuur van den Ned. R.-K. Textiel- arbeidersbond ..St. Lambertus", gehouden op Maandag 3 Maart j.L te Utrecht, werd o.m. besproken een voorstel van den Alg. Ned. Bond van Textielarbeiders ,.De Een dracht" om ge-zamel ijle in een of meer plaatsen van Twente een demonstratie van uitgestotenen en stakers te houden. In verband met dit voorstel werd ook be sproken een persbericht, waaruit blijkt, dat reeds een h es torenvergadering van af- deelingen van ..De Eendracht" heeft plaats gehad, in welke vergadering besloten werd, een de monstra tie te houden en daartoe alle uitgestotenen en stakers op te roepen ongeacht of ..St. Lambertus" en „Unitas" aan die demonstratie zullen meedoen. Ook vormden een onderwerp van be spreking, de in den laatsten tijd in de socialistische pers gelanceerde hatelijke en •ontactische, een goede samenwerking in den weg staande, uitlatingen van den voorzitter van het N.V.V. aan het adres der katholieke vakbeweging in verband met het Twentsehe conflict. Mede op grond van het volgende feit, waarvoor men de andere bonden plaatst, is het voor eene zichzelf respecteerende, organisatie onmogelijk gemaakt aan be doeld© demonstratie mede t© werken. Door „St. Lambertus" werd besloten, thans uitvoering te geven aan bet reeds eerder besproken plan, om zelfstandig een meeting te organise eren, met het doel. als Katholiek© vakbeweging haar standpunt in het econom-iseli bedrijfsleven, mede in ver band met het Twentsehe conflict, te be lichten. De Zomertijd. Memorie van Antwoord. Aan de Memorie van Antwoord nopens het voorstel van wet van de hoeren Braab en de Boer tot intrekking van de wet. van 23 Maart 1918 tot tijdelijke afwijking van do wet van 23 Juli 1908 tot invoering van ccn wettelijken tijd wordt het volgend© ontleend: Dat dit voorstel van wet zonder eenige toelichting is, kan niet serieus worden op geval. Mei is de toelichting kort, doch laat aan duidelijkheid niets te wenschen over. Vorige jaren is een uitgebreide toelichting gegeven, terwijl verschillende leden het ontwerp warm hebben verdedigd. Men be hoeft niet in herhalingen te treden. Er rest na allo besprekingen niets meer dan ©enerzijds ..genot en plezier", ander zijds „schade en ongerief." Van misbruik maken van parlementair initiatief is den voorstellers niets bekend. MET VOORNAAMSTE NIEUWS^ BUITENLAND. De Duitsche regeering kan met de sok ciaal-democraten niet tot overeenstemming konlen omtrent de noodverordeningen-ik kwestie. - - Nieuwe strijd in Marokko." De kallef heeft Konstantinopel verlaten 7 en is naar Zwitserland vertrokken. Men vreest ernstige gevolgen van zijn afzetting, j De strijd in Mexico is ten einde. De leUj ders gevlucht. BINNENLAND. De Onderwijsbegroting in de Tweede Kamer. De Studiebeurzen worden niet verminderd. Minister De Visser kondigt een nieuwe regeling aan in de subsidisering van het voorbereidend H. O. en het M. O. wat betreft de verhouding tusschen de bui-ri tengemeenten en de centrale gemeente,! (Tweede blad). LEIDEN. De Minister van Onderwijs over dei» bouw van het Leidsche Ziekenhuis. GMGEVING. De inwijding van de R.-K. Jongens-1 school ie Zosterwoude. i Dat bet votum der Eerste Kamer behoor de te worden geëerbiedigd, kan volkomen juist zijn, doch dio Kamer beeft sinds ver- J 'eden jaar oen andere samenstelling en' j redelijkerwijze kan gehoopt worden, dat zij thans de belangen der vroeg-op-den.-1 dag werkers zal weten te beschermen. Rekenende op een vaste lijn der leden der Tweode Kamer achten voorstellers het' geoorloofd nogmaals met deze wet te ko- men. Ij Wat betreft de opmerking „dat door den eersten ondergeteekende bij obstructie op do Kamer werd verhaald wat—in.aajnLi oogen de Regeering had misdaan, liet. nu beneden de waardigheid der Kamer zou rijn om' dit wetsvoorstel aan te ncsren" antwoorden de voorstellers, dat dit hun een maat regel lijkt, die goed bekeken niets insluit dan zelf to deen wat men in ande ren afkeurt, dat is onschuldige personen treffen, want daarmee worden de voor stellers minder getroffen dan wel het Ne- derlandsche volk, dat in zijn harden be- staansst-rïjd de lijfstraf en andere -moeilijk heden, voortspruitende uit den zomertijd, heeft te ondergaan. In verband met de circulaire van do Directie der Nederl. Spoorwegen, merken de voorstellers op, dat liet. niet in liet be-1 lang zou zijn het. z.g. bemiddelingsvoorstel Staalman c.s. aan te nemen, omdat dit een cindelcozo verwarring van dicnstregolings- wijzigingen met zich brengen zou. Met liet oog op de spoorwegen zou het beter zijn, dat liun voorstel werd aangeno men, mogelijk volgen dan ook de andere) landen, die op dit gebied nog achterlijk zijn,' dit voorbeeld, zoodat men ook met de spoorwegen alsdan komt in denzelfden toestand als vóór den oorlog, toen men: nimmer iets van moeilijkheden hoorde. Gedeputeerde Staten van Friesland heb ben naar aanleiding van een verzoekschrift van de schippersvereeniging Verbetering is ons Streven bepaald, dat de aangegeven uren, waarop de provinciale bruggen, slui- j zen en kettingen gesloten zijn, geacht wor- den to zijn uren naar den zonnetijd (dus den zomertijd niet volgen.) VASSTEN DISPENS ATI ES. I. VASTENDAGEN zijn: 1. Alle dagen van de veertigdaagscho Vasten, uitgezonderd de Zondagen en. Paasch-Zaterdag na 12 uur 's middags. 2. Do Quatertemper-"WoensdagenVrij dagen en Zaterdagen door liet jaar. 3. De Vigiliedagen van Pinksteren, Ma- ria ten Hemelopneming, Allerheiligen ca Kerstmis, behalve wanneer zij op een Zon dag vallen. Op al deze dagen zijn tot vasten ver plicht, zij, die hun 21ste jaar voleind heb-i ben en bun 60ste jaar nog niet zijn inge treden, en niet om gegronde reden ontsla gen of verontschuldigd zijn. Zij mogen op dio dagen slechts eenmaal daags een vol len maaltijd, 's avonds een zoogenaamd© collatie en 's morgens een stukje brood ge bruiken; het volle maal mogen zij echteï ook 's avonds en do collatie tegen hot mid daguur nemen. II. ONTHOUDIXGSDAGEN zijn: 1. In de veertigdaagsche Vasten: Asch-< Woensdag, allo Vrijdagen, Quatertemper- Woensdag en Zaterdag in de eerste volle week en Paasch-Zaterdag tot 12 uur; s uuuuaga. 2. De Quatertemperdagen door het jaar». 8. De bovengenoemde Vigiliedagen, be^ halve wanneer zij op een Zondag vallen. 4. Allo Vriida&n de* iaarfi.

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1