Lis Leitt Courant" iïweede Blad EEN VENDETTA. [L-- u Dinsdag 4 Maart 1924 Asch-Woensdag. r x Heel veel hoort men in ironischen of schertsenden zin de uitdrukking gebruiken, dat ..iemand in zak en asch zit''. Toch is deze zegswijze, die zoowel in Frankrijk ca Duitschland als in Nederland algemeen is. de herinnering aan hoogst ernstige om standigheden. Herhaaldelijk komt zo voor in 't Oude Testament, wanneer cr groote rouwe was onder de Israëlieten, wanneer zij in smart en wanhoop neerzaten. Verge leken bij den Alpiachtigen en Oneindigen God was de natuurlijke mensch niet meer dan stof en asch. Was er dus een ernstige reden, om zich voor God te verootmoedi gen, dan hulde men ziek in 't boetekleed, een ruw haren kleed zonder mouwen, dat als een zak om 't lichaam hing, en men bestrooide zich met asch, het verachtelijke immers, dat weggeworpen wordt en van geen dienst meer is. Wij herinneren o.a. aan do geschiedenis van koningin Esther, toen de Joden in ballingschap leefden on der Perzische overheerscbing. Haman. de kanselier, zullen we maar zeggen, van ko ning Ahasveros, had geheime edicten uit gevaardigd, om op een bepaalden tijd alle Joden uit »(o roeien. Desniettemin kwam dit bericht ter ooro van Mordochaï, Es ther's voogd. „Hij verscheurde zijn klee- jderen, hulde zieh in rouwgewaad en as- scbe, ging zijn huis uit, de stad door, bit ter krijtende. Insgelijks was in alle provin ciën groote rouw onder de Joden, velen spreidden zich zak en asch als leger". Zoo lezen we. Als do Trof eten van het Oude Verbond 'do Joden wegens hun afval verse a-rikken met de voorzegging van Gods straf gerich- ten, geven zij meermalen den raad, zich in zak en asch te hullen. Zoo dreigt Jeremias dat een volk zal komen uit het Noorden ora Israël to tuchtigen. En hij zegt: „Dochter Sïons, oangoïd u met een Tonwkleed, En bestrooi u met asch; j Want plotseling valt do verdelger op ons" En nog in 't Nieuwe Testament verwijt de Zaligmaker de steden, waar Hij won deren gedaan heeft, zonder dat zij zich bekeerden: „Wee u, Gorozaïn, wee u Beth- saïda, want zoo in Tyrus en Sidon de wonderen waren geschied, die in u ge schied zijn, dan zouden zij voorlang in* zak en assche boete hebben gedaan". Zoo is een uitdrukking in cle levende volkstaal overgehouden, die echter ver vreemd '«e van haar oorspronkelijke belee- lenis. blaar de Katholieke Kerk heeft de ïestrooiing met asch opgenomen in het verband barer liturgie en maakt zoo ernst met de oude betsekenis. Het is geen wonder, dat de liturgie, die ten deele oude Joodsche gebruiken over nam en transformeerde bij 't licht van het Christendom, de gewijde asch gebruikte om de afhankelijkheid en de zondigheid van den mensch tegenover de volmaakt heid en heiligheid van God to syiubolisee- Kn. Oorspronkelijk werden alleen met .asch gestrooid de openbare boetelingen, de cate chumenen, die nog in staat van voorberei ding verkeerden en de Mis der geloovigen 3log niet mochten volgen. Bij het begin van den Vastentijd werden zij -onder deze sym bolische handeling uit de kerk verwijderd, en mochten deze niet meer betreden voor den Witten Donderdag, waarop zij de ab solutie ontvingen, om met Pasehen voor het eerst tot den Tafel des Hoeren te na deren. Langzamerhand raakte deze plech tigheid in onbruik, maar ontvingen meer en meer de geloovigen het a-schkruisje. En Paus Urbanus II schreef in 1091 voor, dat alle geloovigen onder do woorden: „Gedenk mensch, dat gij stof zij'c en tot stof zult wederkeerende gewijde asch zouden ontvangen. En deze asch werd verkregen door het verbranden der palmtakken, welke het vorige jaar op Palmzondag waren gewijd. Alle geloovigen: de keizer zoo goed als de bedelaar, de geloerde zoo goed als het kind, de bisschop zoo goed als de leek. Allen worden er aan herinnerd, dat God eens Adam uit het stof der aarde formeer de en dat het lichaam eens tot het stof der aaide terugkeert. Daarop bestaat geen uitzondering. De Yaslenliturgie, met het teek en van nietigheid en vergankelijkheid ingeleid, leert ons nadrukkelijk de nietigheid van den mensch als natuurlijk wezen. Zij ver maant even nadrukkelijk het heil dor ziel niet hier maar in Gods wil te zoeken. Zij smeekt om erbarming en genade, om ver lossing van den vloek der booze neigingen En aan 't begin wordt 't kruis met asch op 'smenschen voorhoofd geteokend. De asch vermaant tot rouw en boete. Achter het voorhoofd werkt en woelt do gedachte en zetelt de wil. De asch brengt de ge dachte tot inkeer, maar ook tot hoop en vertrouwen. En de hoop stuwt het gebed omhoog dat zich nestelt aan Gods Vader hart,. vertrouwend op diens -eindelooze liefde en barmhartigheid. Asch-Woensdag! Luide deze dag in een tijdperk van groote genaden voor ons aller leven. N. J. H. S. BINNENLAND Kamerlid cn predikant. Reeds meer dan éénmaal kwam de vraag aan de orde in den boezem der Ghr. Geref. Kerk, of men het Kamerlidmaatschap ver- eenigbaar kan acliien met de bediening van het predikantsambt. De gevoelens loopen hierover in die kringen uiteen. Thans is, naar de „N. R. Ct." meldt, op do classis te TJfrecht der Ghr. Geref. Kerk officieel de vraag aan de oide gesteld, on door ds. Berklioff van Utrecht ingeleid: Kan een predikant der Ghr. Geref. Kerk teve-ns Ka merlid zijn? De eindconclusie, na bespre king dezer, classis is geworden: „dat het ambt van dienaar des Woords en Kamer lid onvereenigbaar is." Tevens besloot ge noemde classis deze zaak door te zenden naar de part. en negerale synode der Chr. Ger. Kerk. Zoodat eerlang (de generale synode wordt in 1925 gehouden) een offi- cieele en voor hel geheel bindende beslis sing kan worden verwacht. Koninklijk bezoek aan Zeeland. Betreffende het Kon. bezoek aan Zee land in de week van 3 tot 8 Augustus wordt nader vernomen, dat het aanvanke lijk plan is, da' de Koninklijke familie van Bergen op Zoom naar Tholen zal gaan en na dat eiland te hebben bezocht zal over steken naar Schouwen en Duiveland om vandaar over Katsche Veer Zuid-Beveland te bereiken voor een Jjezoek aan Goes. Van daar gaat de Koningin dan naar Middel burg, waar een provinciale betooging en een openluchtspel wordt voorbereid. De reis van Prins Hendrik. Met den Parijschen trein van 8 uur 33 is gisterochtend Z. K. H. do Prins, verge zeld van Zijne adjudant den kapitein ter zee Yon Miihlen, uit 's-Gravenhage naar Marseille vertrokken, om zich daar over cenige dagen, aan boord te begeven van de „Heemskerck" om vervolgens een ]>ezoek aan Spanje te brengen. De Prins wordt den 27sten of 28slen dezer maand te IJmuiden terug rerwacht. Inkrimping Rijksveidwashi. Naar het „Vad." verneemt worden maat regelen getroffen tot inkrimping van de Rijksveldwaclit, indien de practijk uit wijst, dat door de invoering van de nieuwe jachtwet do veiligheid op het platteland voldoende verzekerd is. De postcheque- en girodienst. Het bestuur van den postcheque- en giro dienst zal deZer dagen aan onderscheidene directeuren een opgaaf doen toekomen van rekeninghouders, die zijn uitgenoodigd hun debet-saldo aan te zuiveren door stor ting op eigen postrekening. Gemengde Berichten. Nekkramp te Arnhem. Donderdagmorgen is te Arnhem een rij dende artillerist van de Willemskazerne in het hospitaal opgenomen, bij wien men Vrij dagnacht constateerde, dat ihij aan nek kramp lijdende is. Gistermorgen zijn. resp,. om half gij f en tien uur weer twee patiënten, aan deze -ziekte lijdend, opgenomen. „Tel." Ingesneeuwd. De sneeuwjacht van 1.1. Vrijdag bemoei lijkte in Apeldoorn, gelijk overal, het ver keer, zoowel per fiets al9 per auto. Veel er ger is het uit den aard der zaak geweest op de Oj uit en wegen naar nabij -gelegen plaatsen, waar de sneeuw en de stonn vrij spél had den, Wie onderweg was, liep groot- gevaar ingesneeuwd te geraken. Dit ds den heer A. L. Vervoort {uit Aueldoorn), die met zijn Turmacwagen op weg was van Harderwijk naar Apeldoorn, overkomen. Op den Molen weg, een hollen weg, nabij ESspeet, gaf de Ford. den strijd tegen de sneeuw op. Dit lag daar z-oo hoog. dat zij tot den radioteur van de auto reikte, en de auto ten slotte noch voor-, noch achteruit- kon. Indien niet een tiental mannen met schoppen te hhlp waren gekomen, dan was do heer V. ingesneeuwd. Met vereende krachten en met behulp van zakken, slaagde men er in den wagen ach teruit- te brengen en nu kon heb den heer V. gelukken langs een omweg El speet te berei ken, waar hij zekerheidshalve bleef logee- ren. Een geheimzinnig schot. Terwijl matrozen van de Schorpioen" aan de Vluchthaven van -liet Merwedekanaa-1 te Gorcum, exerceerden, werd een schot ge lost; een kogel ging rakelings langs een paar matrozen. De politie heeft- een onderzoek ingesteld, doch den dader nog niet ontdekt. Zij ver moedt, dat dit schot van een jager afkom stig is, die aan de andere zijde der rivier aau het stroopen was. De Scheyeimigsche ycchteariij. Zaterdagavond laat lieeft te -Schevenin- gen, zooals wij met een enkel woord reeds meldden, weer eens een ernstige vecht partij plaats gehad. In een café inde Mar- celisstraai zalen cenigo personen, van wie er een zeer lastig was en nogal lawaai maakte. De caféhouder, die geen kans zag, den lawaaimaker met een zacht lijntje weg te krijgen, waarschuwde een agent en vroeg dezen of hij, den lastigen bezoe ker even verwijderen wilde. De agent stapte naar binnen en poogde den lastigen klant naar builen te krijgen. Twee van diens in-ienden, die eveneens onder den invloed van den drank waren, "zeiden legen den agent, dat -zij hun makker zelf wel naar buiten zouden zien te la-ij gen. Daarop ging de agent bet café uit eu wachtte op straat om te zien, of alles goed afliep. "Werkelijk kwamen zij even daarna met hun drieën buiten en daar begon de op schepper, de 27-jarige S. de N. bijge naamd „de Dunne", met zijn kame raden te vechten. Toen kwam de agent tusschen beide en trachtte de vechtend eu te scheiden met het gevolg, dat deze zich nu allen tegen hem wendden. Zijn helm werd afgeslagen en toen hij een der vech tenden beetgreep, pakte een ander zijn sabel af, die hij echter weer wist te be machtigen. Volgens zijn superieuren heeft de agent zich tegen deze overmacht kranig en kalm gedragen. Eerst loste hij eenige schoten in de lucht en toen er steeds meerdere per sonen tegen hem opdrongen schoot, hij -eindelijk op het publiek, echter zonder iemand te treffen. Hij wist zich toen in zooverre uit de vechtenden los te rukken, dat hij zijn sabel kon gebruiken én daar mede gaf hij den belhamel, „de Dunne", eenige slagen op het hoofd, met het ge volg. dat deze ineenzonk. Toen de overigen hun kameraad zagen vallen, namen zij de vlucht. De N. moest na ter plaatse voor- loopig te zijn verbonden, naar het zieken huis worden vervoerd. Zijn toestand, die zich aanvankelijk zeer ernstig liet aan zien, was bed enoch Lend bevredigend. Dadelijk, nadat hij uit het ziekenhuis ontslagen kan worden, wordt hij ter be schikking van den commissaris gesteld. In dienzelfden naclit is nog van zijn bed ge- lieht do 41-jarige J. T., terwijl naar meer dere daders, die hij de politie bekend staan, wordt gezocht. Een moeilijke arrestatie. Zondagmiddag werd door marechaussee van Hengelo naar de omliggend© plaatsen Oldenzaal, Lonnekei*. Delden enz. gemeld, dat eenige boeven te Delden een paard wa-gen gestolen hadden, c:i 2n de richtingi Duitsche grens waren verwenen. Ruim een uur later werden de gezochte bandieten gesignaleerd tnssc'hen Hengelo en den Lon- ïiekerberg. Uit allo richtingen kwam de ge wapende macht opzetten om de rluchtelin- j gen in te sluiten, die op den Lonnekerberg 1 hun achtervolgers op een afstand hielden met. hun rijk geladen mauser-pistolen. Zoo wel op burgers als veldwachters werd ge schoten. Zich van hun achtervolgers bevrijd waneude, lieten zij paaTd en wagen in den steek. Door de politie, marechaussee, -ihili- taiie politie en 'reldwacht met auto's, fietsen en te voet werden de boeven toen omsingeld Het gelnkfco het- tweetal echter met een autobus ongemerkt, door het- cordon heen te breken en in een voor Duitschland (bestemde goederen wagen te kruipen op het- cmplaee- ment to Oldenzaal. Dit- laatste geschiedde evenwel niet on opgemerkt en een der spoorwegambtenaren waarschuwde onmiddelliik den dienstdoen- 'den opperwachtmeester P. A. Bui se. De bandieten, zich ontdekt ziende, slopen weer uit den wagen terwijl de oppp'.wachtmees ter wachten moest voor een juist binnebko- monden trein. Hierdoor kregen do vluchte lingen voorsprong, doch waren nog niet uit het rog verloren. Toen begon andermaal de achtervolging, waaraan ook werd deelgeno- men door een groote massa burgers. Over bekken en sloten vluchtte het tweetal de i Eekte in, de achtervolgers steeds beschie tend. De bandieten zochten e-en toevlucht in het huis van den landbouwer Dage Yen- derink. Onder bedreiging met- den dood\wer- den de bewoners uit het huis verdreven on een vijftal schot-en werd hun nagezonden zonder treffen. De bandieten stelden zich nu in staat van verdediging. Na korten tijd\ was de algeheel© poHtie-maekt uit de om geving ter pl-aatse verschenen. Toen volgde een ware belegering; van weerszijden werd zonder ophouden geschoten. Plotseling werd alles rustig in 'het belegerde hivs dat geheel omsingeld werd, zoodat van ontkomen geen sprake was. De marechaussee's drongen de woning binnen en arresteerden dc bandieten wier ammunitie was opgebruikt. Het- blek: een zeer gevaarlijk tweetal te zijn. d© Hollander Franke uit Enschedé en een Duïtseher. die licht ran 'liet hoofd ge wond bleek. De -marechaussee deed een goede vangst door de arrestatie wan deze lang -gezochte gevaarliike inbrekers, die heel wat op hun kerfstok hebben. Inbraken. Iu den nacht van Zaterdag op Zondag hebben ougewensehte gasten een bezoek ge bracht aau het biikanloor van de Maasbode, aan den Stationsweg ie 's 's-Gravenhage Verrnoedeliik hébben zii zich door middel van een vals eken sleutel ioegA-njg verschaft tot de kantoorlokalen, altha-ns toen Zondag morgen cm 6 uur de expediteur op liet kan toor kwam om de kranten aan de bezorgers uit te reiken, vond hij de buitendeur,' die 's avonds te voren goed afgesloten was ge weid-en, ongesloten. Bij -onderzoek bleken een tweetal schrijf- bureaux opengebroken; een bedrag van on geveer f 35 benevens een verzekeringspolis van een der geëmployeerde waren daaruit verdwenen. Ook wordt 'p schrijfmachine merk ..Triumph" vermist. De politie heeft een on derzoek ingesteld. Ingebroken is t en huize van v. H.. in de van Brakelsi-raat te 's-Gravenhage. De da ders ziin binnengekomen via een leegstaand belendend huis. In de slaapkamer A?as een linnenkast opengebroken en voorts waren velo andere kasten doorzocht. Vermist wor den twee spaarbankboekjes, waarop f 1200 te zamen, twee certificaten van de West- landsche Stoomtram Mij. en een boekje Ned, Werkelijke Schuld van f 1000. Inbreker gevat, In den nacht van Vrijdag op Zaterdag jl. is te Horsf een zekere O. de L. door den wachtmeester der uiavéchaussee aldaar met een revolverschot in de rechterzijde getrof fen. De man was geboortig uit Horst- en maakte te Venlo dagelijks goeden sier, zoo- dat de politie zich reeds meermalen af vroeg, hoe hij aan de benoodigde gelden kwam. Ongeveer een maand geleden werd er te Horst ingebroken bij den winkelier Rullens en een partij manufacturen ontvreemd. De verdenking viel op De L. en gedurende- een geheeio maand Ivelden de marechaussees het huis van De L. in het oog. In den voornoem den nacht mocht heb hun gelukken De L. ■op hoe tor daad te betrappen, toen hij Rute ten's -huis verliet met medeneming van 8 rol len manufacturen. Op Het halt-geroep der marechaussees vluchtte hij en wierp de be wuste manufacturen weg. Na herhaaldelijk» sommatie om halt te houden, loste de wachtmeester een schot met bovenvermeld gevolg. De L. werd naar Tcnlo vervoerd, waar een geneesheer den 'kogel verwijderde. Won der boven wonder waren geen edel» Hchaamsdeelen geraakt, zoodiat De L. on middellijk geboeid naar Horst werd over gebracht. Een buitenkansje. Een spoorwegemploye te Issoudim, een zekere Miizger, heeft de nalatenschap op- geeischt van zijn overgrootvader, die een 15 jaren geleden in Nederland zou zijn overleden en een kapitaaltje van 30 mil- lioen fra. moet hebben nagelaten. Metzger wacht i met de grootste kalmte het afdoen van de verschillende formali teiten af. Hij zal echter niets aan zijn tegenwoordig teven veranderen. Metzger heeft een Fransch blad ver klaard, dat de Nederlandsche staat en do advocaat, die de rechten van den spoor wegemployé moet rerdedigen, wel het noo- digo van de millioenen zullen absorbeeren, doch zoo besloot de toekomstige millionair er zal mij nog genoeg over blijven, om van de rente te kunnen leven zonder dat ik aan mijn pensioen van de maat schappij behoef te koinen. KERKNIEUWS Pater Bonaventura K-rultWanen. „De Katholieke Pers", het orgaan van de Nederlandsche R.-K, Journalistenver- eeniging, .schrijft naar aanleiding van het zilveren priesterfeest van haar geestelijken adviseur, pater Bonaventura Kruitwagen: Van een viering wil liij niets weten. Hel zij zoo, maar dit belet ens niet, met twee woorden te zéggen, dat onze verceniging in dezen zoon van St. Franciscxis een uit stekend raadsman, man van groote erudi tie, fijn vernuft on sprankelenden geest heeft gevonden, die in de journalistiek en de journalisten, in al wat ons bedrijf be treft levendig belang stelt en, kenner schier zonder weerga van de oude geschriften, zich interesseert voor alles wat de persen van lieden verlaat. Pater Kruitwagen is een universeel man. daarbij oen prettig causeur en iemand,- die een andere meening even goed kan verdra gen als hijzelf gereed is een eigen meeiiing voor te slaan en. zooals dal ondeT journalis ten voorkomt, bijna tot aan de grenzen van het paradoxale te verdedigen. Heeft pater Kruitwagen alle eerbetoon op z'n feestdag afgeweerd en afgewimpeld, hij kan toch niet verhinderen en hij zal liet ook niet willen dat wij op deze plaats van onze hoogachting, waardeer in g en sympathie voor hem getuigen en de egoïstische hoop uitspreken, dal wij hem nog lang als onzen geëerhiedigden en gaar ne aanhoorden adviseur zullen joogen be houden. Op zijn zilveren priesterfeest zullen we ook in het gebed aan hem denken. SPORT VOETBAL. Roode Duivels—Zwaluwen. Naar wij vernemen, gaat de voetbalwed strijd tusschen de .Roode Duivels''" en „De Zwaluwen" vandaag in Brussel in elk geval cloor. In het elftal der Zwaluwen is» de rechtsback Denis (H.B.S.) wegens ziek te vervangen cteor Yerwey (H.F.C.) NederlandDuitschland. Het Duitsche elftal. Het Duitsche nationale elftal, dat 21 April (2den Paaschdag) in het Stadion te gen Nederland komt .spelen is bereids al dus samengesteld: Stuhlfauth (IP.G. Niirnberg) doel: Ku- gler (I.F.G. Niirnberg), H. Müller (Yibto- ria Hamburg) achter; Riegel (I.F.G. Nürn berg), Kalb (IF.C. Niirnberg), Hagen (Spr Vergg. Fiirth) midden: Sutor (LF.C. Nürn berg), AscherL Seidere, Franz, Auei (allen van de Spr. Vergg. Fürlh) voor. FEUILLETON (Naar het Italiaanscb). Neen, ik ben niet ziek, antwoordde de pator zachtjes, en gij hebt niet het redt om over mij te vspotten. Ik kom met een bede tot u, namelijk mij in mijn be diening, in de zaak, die mij hierheen heeft geleid, te ondersteunen. Wij beiden zijn ongeveer van denzelfden leeftijd, wij lebben beiden grijze haren cn waarschijn lijk hebben wij geen van heiden meer ^ange jaren voor ons, zou het dan niet beter zijn het leven met een goede daad te besluiten en in vrede van hier te gaan mplaats a an in strijd en twist te leven, lot de deksel van onze kist gesloten wordt? om u heen, ellende en ongeluk Jieer- schen overal, de doodsklok luidt bijna da delijks in het arme dorp, de huizen Avor- den in brand gestoken, de bronnen ver dopt, hot veld ligt verwoest, het volk lijdt 'longer en de aarde dampt van liet bloed. an .een gelieele familie is nog slechts een dochter in leven. Vader en broeders zijn allen gedood. Als ik naar den oorsprong Tari a| dien nood vraag, antwoordt men mij: Santondra, Santandra. Altijd en im- mer denzelfden naam, darom kom ik tot 11 mijnheer Santandra, frons nu niet het voorhoofd, maar help mij, nu het nog'mo- eelijk is. zt.g j3j mijnheer Santandra en wees niet boos op mij, omdat ik het ge daagd heb hier te komen. Gij zijt de mach hge, ik ben maar een arme man, maar ik *öu 'och gaarne willen, dat ik het mijne er toe kon bijdragen, opdat -alles hier he ter worde. Reikt elkander de hand ter verzoening. Gij zult zien, hoe gelukkig gij u zult voelen, als gij Aveer in vrede en rust u kinderen van een God zult mogen noemen die aan Zijn vijanden vergaf en op het kruis voor hen stierf. Santandra's voorhoofd was eerst wat glad geworden, maar toen de priester ein digde trokken de rimpels te zaam, alsof er een onweer in aantocht was. Nicolino voorkAvam hem, hij ontblootte het hoofd voor den priester cn zei: Waarom wendt gij u tot mijn vader, eerwaarde, als wil- det gij liem aansprakelijk maken voor al de ellende en nood? Hij heeft toch enkel zijn vogelvrijen zoon beschermd en be waakt, van mij alleen is al 'het onheil ge komen. Kom hier in do schaduw van dezen boom en laat ous tezamen spreken. De treurige uitdrukking van des pries ters gelaat verdween, zijn trekken klaarden op en een gelukkig lachje kwam te voor schijn. Ja, herhaalde Niolino, ik alleen hen schuldig aan alles, wat daar in het onge lukkige dorp voorvalt en gij kunt niet begrijpen, eeiwaarde pater, hoezeer die gedachte mij pijnigt en kwelt Kon ik het goed maken, kon ik maar vrede verkrijgen ik zou graag op de knieën naar 'Tartaroli kruipen en hem do hand reiken. Wie bedelt om vrede? riep' Sautandra heftig en sliet met de kolf van zijn geweer op den grond. Is het een Corsikaan. die zich door anderen laat hoonen? Is 't een zoon, die zijn moeder vergeet? Hij, die mijn moeder beleedigde, ligt in zijn graf, omdat wij ons op andere wijze niet recht hebben kunnen verschaf fen. Is datechter een reden, om als wilde dieren op elkander in te gaan, op de loer te liggen en menschen te vervolgen eu te dooden, die niets niet de heele zaak te maken hebben? Neen, riep Santandra razend van woede, er zal geen vrede gesloten woTden. Diegene, die den strijd heeft begonnen, moet een knieval doen en om genade smeeken; doet hij dat niet, dan gaan wij voort, zoolang wij nog een kogel hebben, do gevolgen moeten zij dragenWat zegt gij daarover Zevaco? Laat mijn broeder spreken. Ik heb niet veel meer te zeggen. Bin nen een week ben ik vrij man, twintig lange jaren heb ik mijn schuld hier hoven geboet en bijna even zoolang er berouw over gevoeld. Ik ga de lint verlaten en mijn eerste gang zal zijn naar Tartaroli om hem de hand toe te reiken, ten min ste als hij haar wil aannemen. Je gaat niet, riep Santandra en zijn stem beefde; zoodat men nauwelijks zijn woorden kon verstaan. Je zult dat laten, Niolino, anders ken ik je niet meer, dan ben jo mijn zoon niet meer, en zal ik den dag vervloeken, waarop je geboren bent. Niolino bleef een oogenblik zwijgend staan en keek strak voor zich uit. Dan zal ik niet tot hem gaan vader, zei hij met zachte weeke stem; maar dan hebt gij voor eeuwig een scheidsmuur tusschen ons opgericht. Dan verlaat ik Corsika en kom nooit weer terug. Wil je A'erlrckken van hier, wil je mij verlaten, die om jou mijn huis en erf verkocht heb. dag en nacht je bewaakt en beschermd hebt? Zou je dat werkelijk wil len doen, Niolino? Gij dwingt mij daartoe. Als die be klagenswaardige' lieden daar in het dorp geen vrede mogen hebben, dan wil dk ten minste niet getuige zijn van al die ellende Als het geoorioofd is een woordje mee te spreken, zei nu Ange Marie, meen ik dat de Tartarolis zeker venvachten, dat mijnheer de dokter tot hem zal gaan. Zij spreken er van, dat wij hang voor hen zijn omdat Avij hun aanhangers in het huis op nemen en ze genezen, zooals dat met Zen» gebeurd is. Houd je mond, ezel en loop naar den duivel, schreeuAvde Santandra. Je hebt geen woord hier mee te sprekenWat zeg je er van, Zevaco?Wij vreezen hen niet, wij nietZij lachen ons uit en je broer nul vrede met hen sluiten of mij verlaten. Ik geloof, dat Niolino gelijk heeft Als gij hem dwingt te vertrekken, ga ik met lieni mee. Wat, jij ook? riep de oude man met een stem, waarin duidelijk smart en wan hoop waren uitgedrukt, gaat gij beide dan weg, mijn zonen, wilt gij mij dan verla tenzal ik dan een kindorlooze vader zijn? Zevaco legde zijn hand op den schouder van zijn vader, hij was diep ontroerd door de wanhoop en hulpeloosheid, die dcao niet kon verbergen. Laat mij alleen, zei Santandra, maar gaat niet ie ver Aveg, jongens, hoort gij....? Ik kom terstond. Hij keerde zich om en liet zich op een rotsblok zinken, waar hij bleef zitten met het gelaat in de handen verborgen. De anderen gingen achter elkander het voet pad naar beneden. Paula was diep aange daan door alles, wat zij beleefd had; zij liep achter Zevaco, maar waagde het niet liem aaD te spreken. Toen zij omzag, zat Santandra nog op den steen, vooroverge bogen en als ineen gezonken, het gelaat in do handen verborgen. HOOFDSTUK XVI Op zekeren dag bracht Paula Zevaco aan liet plekje, waar zij liet liefste ver toefde en zei: Tnsschen deze boomen. mankeert alleen maar een hangmat, dan zou juffrouw Fleuron mij kunnen schom melen. Ja, werkelijk, hier mankeert een hangmat, antwoordde Zevaco. Dat was alles, wat hij zei, maai- enkele dagen later had hij reeds Marco heimelijk naar Ajaccio gezonden om een hangmat te halen, die hij tusschen de oude pijuboo- men bevestigde. Op den dag na het bezoek aan Niolino's schuilplaats lag zij op haar gemak in de hangmat. Juffrouw Fleuron had hoofd pijn en Zevaco had haar plaats ingeno men; bij hield een eind van het koord vast cn liet Paula schommelen. Zij keek telkens naar hem, maar zijn oogen ont moetten de hare niet, zij Avaren voortdu rend ter aarde gericht. Eerst zou die on opmerkzaamheid haar zeker mishaagd hébben, zijn onafgebroken- stilzwijgen zou haar zijn voorgekomen als een bcleedi- ging, maar Zevaco was in haar oogen langzamerhand_een andere man geworden, het was alsof een nevelsluier zich had ver spreid over een schoone, romantisch» streek. (Wordt vMYolgd). j

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3