15a Jaargano. DISNEMG 4 MAART 1924 No. 4399 DeABONNEMENTSPRIJSbedraegt bl| vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal. Bij orize Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal. Franco per post I 2.95 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de AbonnPs ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling.. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen ,1. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertontiën 30 cent per regeb Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Klöino adverfentiën, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver* buur, koop en verkoop 2 0.50. Dit nummer' bestaat uit tares bladen. V Van afgrond lot afgrond. De Jansenistische bisschop H. T. J. van Vlijmen, was vorige week te gast bij de Evangelische Maatschappij te Haarlem en sprak er de vergadering der anti-papisti- eciio vereeniging toe. Diezelfde Jansenistische bisschop heeft gister ook te Rotterdam in de Protestant- f.cho Koninginnekerk het woord gevoerd, waarbij hij werd ingeleid door de bcken- den Rome-bestrijder dr. Krop, die in zijn strijd niet lijdt aan scrupulen bij het zoe ken naar middelen en het uilen van be schuldigingen togen de Katholieke Kerk. Dio verbroedering tussehen de Janse nisten en die Protestanten is wel typeerend! „De Protestanten zijn niet meer ge kant tegen het Jezuïtisme dan mijn kerk", aldus de bisschop Van Vlijmen. „De oud-Katholieken zijn evenzeer in wezen Protestantsch, als wij Protestanten in wezen Katholiek", aldus dominé Krop, gisteravond. Die verbroedering is het natuurlijke ge volg, dat sinds jaar en dag voorspeld is. Eenmaal op de steile helling, valt men van den cenen afgrond in den anderen; dat is nu eenmaal natuurwet Mogen intusschen daardoor de oogen worden geopend van eenvoudige, goed-wil- lende Jansenisten, die op een dwaalspoor worden voorfgeleid door hunne herders. bihtem-amp Duitschland. Het Hitler-proces. Aangedrongen op arrestatie van Von Kahr en Von Lossow. In de zitting van gistermorgen werden gehoord de beklaagden Oberloutnant Wag ner cn de stiefzoon van Lndendorff, luite nant Pernet. De verdediger van Ludendorff deelde mede, van een Beiersch officier de mêde- deeling te hebben gekregen, omtrent een uitgevaardigd bevel, betreffende het ge bruik van de wapenen in do Putsch-week( Volgens dit bevel waren Von Kahr, Von Lossow en Seissner verantwoordelijk voor liet gebeurde op het Odeonplatz. Hij cischte daarop de onmiddellijke ar restatie van Von Kahr, Von Lossow en Seisher. De ambtenaar van het O.M. antwoordde, dat de gebeurtenissen, welke tijdens den putsch hebben plaats gehad, het onderwerp uitmaken van een nader onderzoek en dat hij met zijn geweten te rade zal gaan of op grond daarvan arrestaties moeten plaats hebben. Luder.dorff en de Kathrjisken. Een oordeel van de „G er m a ni a" Do „Germania", het orgaan van het katholieke Centrum, zegt in bespreking van Ludendorff's verdedigingsrede, dat- de groote patriot zich te Munchen ontpopt heeft als de typische vertegenwoordiger van dat bekrompen Oost-ED)isck-Protes- tantsche Pruisendom, hetwelk elke kijk op de werkelijke levensbehoeften van het Duitsche volk ontbreekt en welks kenmer- kendo karaktereigenschap en diepe haat tegen do katholieken is. Hierin ligt, vol gens liet katholieke orgaan, de juiste ver klaring voor de hatelijke aanvallen, welke generaal Ludendorff op centrum en katho licisme deed. „De generaal 'heeft wellicht gedacht ons met zijn onthullingen te ver nietigen, maar hij heeft ons alleen maar i gewaarschuwd en wij verzekeren hem deze waarschuwing ter harte te zullen nemen". i Ludendorff en het Vaticaan. i v Het „Hbld." deelt mede; Freiherr von Cramer Kielt, die met het Valikaan intieme relaties onderhoudt, schrijft in de „Bayerischer Kurier", dat kardinaal Gasparri hean persoonlijk mee deelde, dat Paus Benedictus XIV en Gas parri in den herfst van 1919 en dien win ter van 1920 idoor onvermoeibaar aan- dringen bereikten, dat Italië afzag om deel (e nemen aan den eisch tot uitlevering van oorlogsmateriaal, waarop Japan ziöh bij Italië aansloot, zoodat Frankrijk ge dwongen werd van dit plan af te zien. Ook Ludendorff, die thans zoo op het Vatikaan scheldt, dankt dus zijn vrijheid daaraan. Een Duitsche dag te Jona. j Botsingen en gewonden. -?.c Met goedkeuring der Thurlngsche re- 8>eeriiig had Zondag de „Jungsturm" een - iA?U^SC^en ^ena georganiseerd. Als sprekers waren Hindenburg, Macken- sen en Von der Goltz aangekondigd. Alleen on der Goltz verscheen, die door een af- deeling der landspolltie aan het station *erd ontvangen. De communistei; hadden. groote tegeu-demonslraties voorbereid, die niettegenstaande de tegenmaatregelen der politie op verschillende plaatsen der stad tot ernstige botsingen leidden, waarbij aan beide zijden'gewonden vielen. Een groot aantal communisten werd door de politie gearresteerd en ontwapend, o.a. ook ihet communistische Rijksdaglid Zimrnermann, die echter spoedig weer werd vrijgelaten, daar hij zich op zijn immuniteit beriep. Een Duitsch-Turksch vriendschapsverdrag. Binnenkort is de onderteekening van een vriendschapsverdrag tussehen Puilschland en Turkije te verwachten. Het betreft hier een voorloopigverdrag waarbij de hervat ting der officieele betrekkingen tussehen Duitschland en Turkije wordt geregeld, ge lijk deze reeds if geregeld met de andere staten die niet tot de onderteekenaars van 't verdrag van Lausanne hehooren. Voorts ligt het in de bedoeling, spoedig bijzon dere onderhandelingen te openen over de hervatting der handelsbetrekkingen. Een speciale commissie wordt tot dat doel uit Berlijn te Constantinopel verwacht. De Herstelkwestie. Staatsmonopolies in Duitschland? Uit Parijs worden nieuwe beslissingen gemeld van de eerste expertcommissie, die onder leiding van Dawes staat. Het heet, dat zij zich eenstemmig heeft uitgesproken vóór de instelling van staatsmonopolies in Duitschland, waarvan do opbrengst zou gestort worden in een schadevergoedings fonds. Engeland. De beperking der bewapening. V o o r 1 o op ig geen nieuwe, s t a p p e n. In het Lagerhuis werd-tot den premier Mac Donald de vraag gericht of hij bereid was onmiddellijk stappen te doen tot bij eenroeping van een internationale confe rentie voor de beperking der bewapeningen De premier antwoordde, dat deze kwes tie door den Volkenbond is besproken. Spr achtte het huidige moment niet gunstig voor een afzonderlijken stap van dien aard. Hij wilde eerst de ontwikkeling van den toestand afwachten. Rusland. Anti-Sovjet-onlusten. Een Orient-lelegram uit Riga meldt: Uit Rusland wordt bericht, dat in het Syzren-district (gouvernement Svmhirsk) ernstige wanordelijkheden zijn uitgebroken tegen "de sovjet-regeerihg, doordat de be volking overstelpt is door ellende tenge volge van do invoering van belastingwet ten en het gebrek aan graan en levensmid delen. Men laat troepen komen om de wanorde lijkheden to onderdrukken. Een revolutie-poging buiten Rusland? Een Oriënt-telegram uit Riga meldt, dat volgens documenten, aan het Esllandsche ministerie van buitenlandsche zaken door den vertegenwoordiger van een groote buitenlandsche mogendheid verstrekt, de derde internationale, met financicelen steun van do sovjets, de revolutie poogde te ver wekken in Estland, Letland en Duitsch land. De politie der Baltische landen kon de beweging bijtijds stuiten door de spoedige arrestatie der voornaamste communisli- sclio agenten, die bekenden, dat liet geld, dat zij "in hun bezit hadden, van de sovjets afkomstig was. Men constateert, dat talrijke agenten, voorzien van groote sommen, voortdurend nog zich via Danzig naar Duitschland be- gevtn. Tsjecho-Slowakije, De ofiicieren-arrestatie. Een nieuwe corrupti©-affaire. Met een enkel woord is reeds melding gemaakt van de plotselinge arrestatie van officieren in het departement van oorlog. De Praagsche correspondent van de „Frankf. Zt." meldt, dat het hier een cor ruptie-affaire betreft in verband met le veranties van benzine aan het leger. Vijf hooge stafofficieren o.w, een generaal, zijn gearresteerd, benevens drie burgers, o. w. de hoofdredacteur van de Tsjecho-Slowaak- sche staatscourant. Uit mededeelingen van het politieblad blijkt, dat de militaire over heid groote onregelmatigheden heeft vast gesteld bij het vergeven van de benzine leveringen. Verschillende ambtenaren zijn omgekocht, waardoor de leveranciers van hun kant meenden minderwaardige ben zine te kunnen leveren. Nieuwe arrestaties worden verwacht. Egypte. Communistische agitatie. Arrestaties en huiszoekingen. In verband met ds communistische troe belen, welko do vorige week hebben plaats gehad, hoeft de politie gisteren to Cairo, Aloxandrië en eon aantal kleine provincie plaatsen, een inval in de huizen van ver schillende inwoners gedaan. Deze worden or van verdacht lid te zijn van de Egyp tische communistische' partij. Eenige per sonen werden gearresteerd een een aantal documenten in beslag genomen. lapan Prins Matsoeka weer levend. Eenige dagen geloden is het overlijden gemeld van prins Matsoeka, evenwel ten onrechte, want de prins behoort weetr tot het land der levenden.'Toch was het bericht geenszins een staaltje van journalistische voorbarigheid, want inderdaad werd het overlijden van den prins dóór de doctoren officieel vastgesteld. Ademhaling en hartslag hadden volgens het onderzoek der geneesheeren opgehou den. Spoedig daarna vertoonde de reeds dood gewaande man echter teekenen van leven en Zondagmorgen nam de 84-jarige grijsaard cenig voedsel tot zich en viel ver volgens in slaap. Het geval, dat door de doctoren voor een half mirakel woTdt gehouden, is vooral merkwaardig wegens den hoogen leeftijd van prins Matsoeka, wien bovendien no? bij de jongste aardbeving ëen ongeluk was overkomen. Slam. Een veeie tussehen land- en zeemacht. Uitgovochten voor het koninklijk paleis. Te Bangkok hebben cadetten en adel borsten een veete uitgevochten op 't plein voor het koninklijk paleis, waarbij mes sen, steen-en, flessclien en boksbeugels als wapens werden gebruikt. Een hoofdinspec teur van de zeepolitic, die de vechtenden wilde scheiden, liep een messteek op, die den dood'tengevolge had. Ook een schild wacht van de koninklijke paleiswacht zou het hebben moeten ontgelden, wanneer hij niet tijdig <lo had. kunnen nemen naar do wacht, waar do wachthebbenden de opgewonden jongelieden met de gevelde bajonet terughielden. Politieke bcteekenis is aan dit. alles vreemd, vernam de „Straits Times". Amerika. Hst Teapof-schandaal, Daugherty dreigt met sensatioi)(eeld onthullingen. De Senaat heeft met groote meerderheid een resolutie aangenomen, waarin een on derzoek wordt gelast naar het beheer van den Attorney-general Daugherty. Daugher ty dreigt scnsationeele verklaringen af te zullen leggen over zekere senatoren. HET INVOERRECHT OP BIER EN THEE. Het recht op thee verlaagd tot f 75. per 100 K.G. Zéér uitgebreide fraude in zake gedistilleerd. De Memorie van Antwoord op het verslag der Tweede Kaïner betreffende de wet tot verhooging van den accijns op bier en van het invoerrecht op bier en thee, zegt o.a., dat aanneming van het wetsontwerp een dringende eisóh i9 geworden, die niet ikan wachten tot "een inkrimping der Staatsbe moeiing van voldoende beteekenis, op welk gebied dan ook, zal zijn tot stand gebracht, daar deze slechts geleidelijk mogelijk is en inmiddels de vlottende schuld snel aan groeit. De meening, dat het gebruik van thee veel meer algemeen is dan het gebruik van bier en die bier en thee tot levensbehoeften rekent, maakt minister Oolijn niet tot de zijne. Er zijn streken van ons land, waar thee -weinig, bier daarentegen veel wordt verbruikt-, en in ieder geval zijn bier en thee geen eigenlijke, voeding»-, maar genotmid delen;. Dat het hooger belasten van de thee het gebruik van sterken drank zou bevorderen, schijnt 'hem wat gezocht, waar thee meer in den huiselijken kring, sterke drank meer daar buiten pleegt te worden genuttigd en bovendien tal van goedkoope alcoholvrije dranken ter beschikking blijven. Voor hem wiens inkomsten meer zijn ge-' daaldi dan in overeenstemming is niet de vermindering der kosten van levensonder houd, brengt de belasting althans deze goe de zijde mede dat men, door het gebruik te beperken, zidh aan den druk der belas ting kan onttrekken. Geleidelijke invoering der verhoogingen zou den handel in het brouwbedrijf in on rust- houden. Dë dubbele invloed van vërhooging van het recht tot f 100 per 100 Kg. en van stij ging der groothandelsprijzen zou inderdaad lot grooter beperking van het verbruik 'kun nen leiden dan hij zich aanvankelijk heeft oorgesteld Cn hij heeft daarom het invoer recht teruggebracht tot f 75 per 100 Kg. De heffing van een invoerrecht op koffie is nog in het stadium Van overweging. Een nauwezet voorafgaand onderzoek is hier noodzakelijk, omdat de koffie, welke tot dusver niet door een invoerrecht wordt ge troffen, bijna geheel in het vrije verkeer wordt verhandeld en zoo noodig de vereischte bewerkingen ondergaat. Do minister verwacht», dat de -voorgestel de verhooging van den bieraccijns het ver bruik van bier eenigermate zal doen afne men, d-och men behoeft zich van die afne ming geen groote voorstelling te maken. "Wat de fraud o betreft cocr clandestiene toevoeging van veraccijnsde suiker, acht de minister zich voorloopig genoegzaam gewa pend door art 19 der bestaande wet. Wel ®ai liet vermoedelijk noodig zijn, de voor waarden te herzien, waaronder suiker in een bierbrouwerij of de daarmede gemeen- soliap hebbende panden voorhanden mag zijn doch daartoe is blijkens art. 19 der wet de Minister van Financiën ook thans reeds bevoegd. De daling van het aantal kleine brouwe rijen, pp wier belangen bij de uitvoering der wet ter dege is gelet, is aan geheel andere oorzaken toe te schrijven, dan aan de ac cijns wet. De moeilijkheden in den distributietijd. gepaard aan de zeer hooge prijzen die tege lijkertijd voor koperen ketels werden gebo den, zijn oorzaak geweest dat menige kleine brouwerij is gesleept, en de prijzenpolitiek der groote brouwerijen is oorzaak geweest, dat andere kleinbedrijven cijn doodgecon- curreerd. Vermeerdering van het gebruik va.n ge distilleerd als -gevolg van de vërhooging van den bieraccijns zou stellig te vreezen zijn, ware het niet dat do gedistilleerdaccijns reeds e-erdeT.in zeer belangrijke mate is ver hoogd. Progressie is bij een verteringsbelasting niet op haar plaat-s. De Minister behoudt zich zijn oordeel over verhooging van den wijnaccijns op dit ©ogenblik voor. Vcrhocging van clen gedistilleerdaccdjn^ is niet mogelijk. zoolang geen middelen zijn gevonden, om de thans zeer uitgebreide fraude den kop in te drukken, en is ook niet nocdig ter voorkoming van verschuiving van het verbruik van bier naar dat- van jenever. TEGEN BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Wetsontwerp met nieuwe voorzieningen. Een wetsontwerp is ingediend, houden de voorzieningen legen besmettelijke ziek ten. Het voorschrift, dat aan iedoro woning, waar een geval van een besmettelijke ziek te voorkomt, een kenteeken moet worden gehecht, wordt als zeer onvoldoende be schouwd. Dit kenteeken geeft geen enkele zeker heid, dat in het huis de noodige maatrege len worden genomen, do geproduceerde ziektekiemen onschadelijk te maken. Bij de wet dient te worden vastgelegd, dat lijders aan pest, cholera, vlektyphus en pokken terstond dienen te worden a f- gozonderd. Ontsmetting en vernietiging van goede ren heeft- dikwijls veel te onoordeelkundig plaats, zoodat er dan veel te veel geld aan wordt besteed. Voor vervoer van lijders en lijken zijn voorschriften noodig, doch zij kunnen veel eenvoudiger zijn dan de bestaande. De voorschriften nopens vaccinatie be hoeven niet te worden gewijzigd, behoudens een poging om tegemoet te komen aan eer lijk© gewetensbezwaren. Do epidemische verklaring moet ook als verouderd worden beschouwd. Zij brengt onrust ouder de bevolking en verhoogt door vrees de vatbaarheid. In het onderhavig© wetsontwerp worden de inspecteurs van de volksgezondheid als deskundigen aangewezen op het gebied der epidemiologie. Ten aanzien van kinderbewaarplaatsen worden afzonderlijke bepalingen vastge steld. Hier n daar zijn zij niet meer dan kinderpakhuizen en kweekplaatsen van besmettelijke ziekten. De inentingskwestie wordt ook aan den inspecteur in handen gesteld. Het gewetensbezwaar tegen inenting is een gevolg van een godsèienstige over tuiging. Aan den wetgever komt daarom, zoo wordt gezegd, een oordeel niet toe. De burgemeester kan een bewijs van be zwaar tegen vaccinatie geven, dat recht geeft tot schoolbezoek zonder inenting, zoo lang dit niet op grond van ziektegevallen bedenkelijk moet worden geacht. Art. 6 van het Ontwerp bepaalt, dat de burgemeester op advies van den inspec teur verbieden kan, dat een persoon, van wien door onderzoek is komen vast te staan, dat hij gevaar oplevert voor ver spreiding van een besmettelijke ziekte, werkzaam is of blijft in een beroep of be drijf, dat bevorderlijk is aan de versprei ding van dio ziekte. De burgemeester geeft in geval van vertrek naar een andere ge meente van het verbod kennis aan den burgemeester van die gemeente. Het wordt 1 opgeheven op advies van den inspecteur HET VOORNAAMSTE NOEUWS. BUITENLAND. Ludendcrff en de Katholieken. Uit Rusland worden weer anti-seyjst- onlusten gemeld. Twee vliegongelukken in Engeland. Vier dooden. (Luchtvaart). BINNENLAND. De memorie van antwoord op het voor loopig verslag van de Tweede Kamer no pens het wetsontwerp tot verhooging van den accijns op bier en van het invoerrecht cp bier en op thee. Het voorstel toi vërhoo ging van het invoerrecht op thee terugge bracht van f109 op f75 per 100 K.G. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, houdende voorzieningen tegen besmettelijke ziekten. Grossiers en slagers vragen invoering van een rundvleeschbelasting met uniform tarief in de plaats van de bestaande wet op de accijns op het geslacht. De onderhandelingen tussehen werkge ver en werknemer in de bouwvakken. Een besmettelijke veeziekte in Drente. (Land- en Tuinbouw). binnen wiens ambtsgebied de persoon woont. Het artikel zegt de Memorie van Toe lichting zal voorzien in een leemte, die do laatste jaren sterk wordt gevoeld. Een m eikslij ter, typhusbacillendragor met eenige leden van zijn gezin, bleek oorzaak to zijn van ettelijke typbusgeyallen te Amsterdam. Diphteriè bleek eenige malen in een school uitgebroken, doch daar was onderwijzer of onderwijzeres drager van clipheterielarittenIn dergelijke gevallen moet op wettenlijken grondslag kunnen worden ingegrepen. De Nederlar.dsche gulden. Een adres aan den Minister. Dö Vereeniging van Handelaren in Bom* materialen in Nederland heeft de aandacht van den minister van Financiën gevestigd op het door Duitsche concerns van fabri kanten van bouwmaterialen noleeren van hun prijzen in dollars. Waar het bestuur der Vereeniging meent, door mee te gaan met dit gebruik, wij zelf zouden medewerken aan een in discrediet brengen van den Ncderlandschen gulden, heeft het zijn leden geadviseerd geen offer ten in dollars te accepteeren en het heeft den minister van Financiën verzocht, in het algemeen een dergelijk advies to geven Uit de bouwvakken. De onderhandelingen. De besturen van den Alg. Ned. Bouw- arbeidersbond, den Ned. Ghristelijken Bouwarbeidersbond, den Ned. R.-K. Bouw vakarbeidersbond, den Christ. Nat. Bouw vakarbeidersbond en de Landelijk© Fede ratie van Bouwvakarbeiders hebben heden het volgende schri'ven tot de besturen van den Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Nederland en den Ned. R.-K. Bond voor Bouwpatroons gericht. „Namens de besturen van bovenstaande houden hebben vi; de eer u te berichten, dat onze bondsinstanües zonder uitzonde ring uw voorstellen hebben afgewezen. Wij hebben den indruk, dat, daar waar de eindbeslissing bij de leden berust, deze uitspraken ongetwijfeld zullen worden ge sanctioneerd. Op de door u aangeboden voorwaarden is dan ook geen overeenstem ming mogelijk. Deze uitspraak sluit in tusschen niet in, dat de arbeidersorganisa ties zich daarmede op bet standpimt ge plaatst hebben, dat overeenstemming nu alleen mogelijk is, indien liet laatste aan bod, hetwelk zij gedaan hebben, ln een nieuwe overeenkomst wordt belichaamd. Onze besturen hebben machtiging verkre gen om op een nieuwe conferentie belang rijk verder gedane stappen tot toenade ring te doen, indien thans ook van uw kant toenadering mag worden verwacht. Wij verzoeken u derhalve tenspoedigste een nieuwe conferentie te willen uit schrijven. Het conflict in de textielnijverheid. Naar do ..Stand." verneemt, hebben de anti-rev. Tweede Kamerleden V. H. Rut gers cn 0. Smeenk, in verband met het conflict in de textielnijverheid, een bezoek aan Twente gebracht, om zich persoonlijk van den stand van zaken op de hoogte to stellen. Nederlandsche Boerenbdnd. In een onlangs gehouden vergadering van het bestuur van den Nederl. Boeren bond is een ontwerp-request aan do Twee de Kameiv waarin op voortzetting van steun en aanmoediging van de p a a r d e n- fokkerij wordt aangedrongen, goedge- keurd. Afgewezen werd een verzoek van don a.

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1