Tweede Blad EEN VENDETTA. Vrijdag 22 Februari 1924 <3aï3ÜEilLJI13D „Ds Telegraaf" legen „Het Volk". Wij lezen in „Het Volk": .Toen wij hoofdredactioneel mededee- jing deden over de Tsaristische subsidies tan de „Telegraaf", ging het blad op zijn achterste beenen staan en. berichtte den tuigende» dag dat „Het Volk" in rechten (gou worden aangesproken, „teneinde door ide justitie te laten uitmaken, of het geoor loofd is dergelijke brute beleedigingen te puhliceeren, zonder vooraf bij ons dege lijke informaties in te winnen". Do „Telegraaf" heeft zich echter blijk baar bedacht, Niet tegen het hoofdredac- tioneolo artikeltje waarover zij aanstonds zoo verontwaardigd deed, hoeft zij een gerechlelijko actie ingesteld, maar tegen een Imitenlandsch overzicht van „Het Tolk", dat verscheen op hetzelfde uur, waarin de „Telegraaf" haar verontwaar diging publiceerde en waarvan zij op het oogenblik barer verontwaardiging dus nog gc-en kennis kon dragen. En in plaats Tan do Justitie te doen uitmaken of be leedigingen- zonder - informatio geoorloofd zijn, stelt de „Telegraaf" tegen „Het JTolk" een actie tot schadevergoeding in. Bij de „Telegraaf" schijnt alles zich op 'i& lossen in een geldkwestie; zoowel het vraagstuk der Russische bijvoegsels als liaar verontwaardiging over onze „belee digingen". "Wij begrijpen nu pas goed, waarom het blad niets wilde weten van don Eereraad, waarover de „Haagsche Dost" repte. De „Telegraaf' stelt nu, dat sommige barer abonnees wegens onze „beschuldi gingen en insinuaties" hunne abonnemen ten opzeggen en anderen ervan worden teruggehouden om abonné te worden Voorts stelt zij, dat adverteerders om önzo „beschuldigingen" haar hun adver tenties zullen onthouden en verschillende personen en vooral autoriteiten tegenover baar „een gereserveerde houding zullen gaan innemen, hetgeen op het gebied van artikelen, nieuwstijdingen en advertenties een ongunstigen invloed zal hebben". Deswege vraagt „De Telegraaf' aan de rechtbank ouzo beide hoofdredacteuren te .voroordeelen tot een schadebedrag „nader op (o maken hij staat". Op 4 Maart a.s. zal do zaak dienen voor 'do eerste kamer der arrondissementsrecht bank to Amsterdam. Wij kunnen mededeelen, dat voor „De telegraaf" mr. J. de Vrieze optreedt en dat wij de behartiging der zaak onzerzijds Woon opgedragen aan onzen partijge- nocn mr M. Mend els". STATEM-QEMEBflAL TWEEDE KAMER. Vergaderingvan gisteren. Staaisbenrccting voor 1924. Voortgegaan wordt met de algemeene be schouwingen over de Staatsbegrooting 1924 Mej. Westerman (V. B.)verzoekt bij deze algemeene beschouwingen ook baar op 23 Januari j.l. ingediende motie, ito behandelen. De Voorzitter heeft daartgen geen bezwaar. Mej. Westerman (V. B.) wenscht dan haar motie eenigszins te wijzigen, izoodat zij luidt: Do Kamer, van oordeel, dat het voornemen der Regeering, om behoudens enkele uit zonderingsmaatregelen het huwen der ambtenares op zichzelf aanleiding te doen 'zijn tot ontslag, geen aanbeveling verdient verzoekt de Regeering dit voornemen tiet lot uitvoering te brengen en gaat over tot de orde van den dag. De heer Schouten (A.-R.) bestrijdt vooral den heer DresseUmys, die oen soe poio toepassing van de Arbeidswet vroeg. De heer Dressolhuys (V. B.): Dat heb ik niet gevraagd. Do heer Schouten (A.-R.) leest de betreffende passage uit het Kort Verslag voor, waarin het woord „soepel" wol niet voorkomt, maar waarvan de strekking vol gens spr. precies dezelfde is. Van de'economische reconstructie, dio Mr. Dresselhuys wil, valt niet veel te be speuren in de kringen der werkgevers. Spr. wijst op Twenthe, waar men van het hooggeroemde overleg niet wil weten. Aan woorden hebben wij bij de bezuiniging niets, het komt op daden. aan. ALs we sedert 1918 hadden gedaan, wat de heer Dresselhuys heeft gewild, dan zou liet tekort nog honderd millioen hooger zijn geweest (Rumoer.) Do heer Duymaer van Twist (A.-R.): Een zwarte bladzijde voor den Vrijhoidsbond. (Groot gelach.) Do heer Schouten (A.-R.) zegt, dat, als de sociaal-democraten en de vrijzinnig- democraten hun zin hadden gekregen, het tekort nog weer 100 millioen hooger ware geweest. Do kwestie van een heffing-in-oens was altijd een technischo kwestie, waarin voor- en tegenstanders tegenover elkaar stonden. Men weet dit heel goed en de heffing zou ons niets verder hebben ge bracht, omdat do opbrengst der belastin gen zou zijn verminderd. "Wat de hezuinigingen p de defensie uitgaven betreft, weet ieder dat de heer Golijn een heel andere wijze van bezuini ging wenscht dan de heer Marchant al sloot hij zich ten aanzien van het prin cipe bij hem aan. Op de militaire begroo- tingen, die 130 millioenen bedroegen in 1922, is thans reeds 35 millioen bezuinigd, zoodat het nog slechts 15 millioen minder is dan Mr. Marchant wenscht. Spr. betoogt dat degene, die kritiek wil oefenen op het plan der regeering, ver plicht is een volledig plan daartegenover te stellen waarvoor hij eventueel de ver antwoording op zich wil nemen. Mr. Mar chant kaii wel met sabel en hakmes om gaan, maar opbouwen kan hij niet. Met de verklaring der Regeering dat zij niet zal»toelaten dat de gemeenten de sa larissen handhaven, kan spr. zich vereeni- gen. Deen de gemeenten dat niet, dan schuiven zij feitelijk de kosten op den Staat af. Ten slotte behandelt spr. nog het plan- Wibaut. Dit is nu geworden een poging om een deel van het nationale vermogen in handen van den Staat te brengen. Spr. wacht de andere uitwerking van dit punt met belangstelling af, want do bezwaren die daaraan verbonden zijn, zijn enorm; de economische conflicten b.v., waarin de Staat kan geraken, zijn zeer groot. De heer Van Gijn (V.B.) repliceert. Hij zegt weinig gerust te zijn op de plan nen der Regeering ten aanzien van do ta riefsherziening. Hij vreest het ergste. Mej. Van Dorp (Lib.) verdedigt zich tegen den heer Dresselhuys over diens verwijten dat zij niet op de hoogte is van het program van den Vrijheidsbond. Ver- vo:gens n.. uif zij hot teanclnurit van do Regeering tegenover de huwende ambtena res enghartig. Het tegenwoordige maatschappelijke stelsel acht spr. niet goed, maar, als de heer Dresselhuys een ander stelsel wil, dan moet hij dit precies aanduiden. De heer Marchant (V.D.) had gaar ne het verleden laten rutsen, ware Jiet niet dat de heer Schouten het noodig maakte daaTop terug te komen. Spr. wenscht de zen afgevaardigde te bestrijden, waar deze zegt, dat iedere opposant met een eigen program moet komen. Spr. herhaalt zijn voorstel in zake een heffing-in-eens. Het betoog van de Regeering over de salarissen is spr. niet duidelijk. Spr. heeft altijd gedacht dat de Regeering 20 pet. wilde korten op het totale bedrag, waar van alvast op alle 10 pet. werd genomen. Do tweede 10 pet. kwam dan terecht bij de herziening. De uniforme regeling der salarissen is een fout gebleken en daar door duur. Plaatselijke regelingen acht spr. beter. Do heer Rutgers (A.-R.): Uw partij- genootc-n met het georganiseerd overleg zijn daar tegen. De her Marchant (VD.)Dat kan me niets schelen. Thans art. 40. Dat is een lastig geval. Men had het recht der ambtenaren niet moeien erkennen. Pais ccque doit, hoeft minister Golijn gezegd, maar ccque doit is nimmer centre Ie droit Art. 40 heeft een recht geschapen zoolang liet bestond. Intrekken door een Konink lijk besluit is geoorloofd maar daarmede is het niet uiet, want op deze wijze bestaan er geen rechten meer voor de ambtenaren. Het moeilijk geval van recht mag niet met juridische spitsvondigheden worden on derdrukt. Bij do spoorwegen bestaat een analoog obstakel in art. 36. Daar is het privaat recht aan het woord cn de directie laat ieder lid van het personeel individueel verklaren dat het afstand doet van de rechten van dit artikel. Wie het niet doet, krijgt ontslag. Stemt de Regeering met dit optreden in? Als ze het doet zet zij de kroon op haar onrecht. Meer dan de gave gulden is liet waard dat de overheid baar rechtsbewustzijn gaaf houdt. Mej. JC a t z (G.-H.) verheugt zich cr over dat de Regeering nu klaarheid heeft gerbacht in do kwestie van het ontslag aan de gehuwde ambtenares. Deze raakt een groote beginselzaak, waarin zij liet met de Regeering eens is. De norm is dat de vrouw thuis behoort in haar gezin. Een dubbele taak van moeder en ambtenares acht sur. onmogelijk te vervullen. Spr. is echter tegen het ontslag van do huwende ambtenares, want zij ziet nog niet in dat dit een eisch is van recht vaardigheid. De excessen komen alleen voor bij een groepje feministen. Do arbeid van de gehuwde vrouw is weer oen symp toom. Verzet tegen den maatregel van do Rogeering is te wachten en dat betreurt zij. Moeder-instinct en natuurlijk instinct zullen de zaak wel in liet reine brengen. De overheid moet de vrouw niet stellen voor het conflict van huwelijk en betrekking, is gezegd, maar spr. meent dat de over heid zich daarmede niet moet inlaten. Het is evenzeer waar dat de mail voor een conflict komt te staan of hij zijn vrouw thuis wenscht to zien werken of elders. Spr. wil het aan de Kerk overlaten om leiding te geven bij het conflict. Zij be grijpt niet waarom de Regeering zoo'n haast maakt mot liet ontslag en dat niet liever bij de wet regelt. De heer Van V u u r en (R -K.) zegt verbaasd te zijn over de medèdeeling van minister Colijn dat deze niet op de hoogte was van de plannen van zijn voorganger. Voor een goede continuïteit in de regeering acht hij dit bedenkelijk. De héér Lovink (C.-H.) is niet ge rust gesteld omtrent de plannen dor re geering ten aanzien van de tariefsherzie ning. Hij dringt alsnog aan op nauwkeu riger mededeelingen. Do heer Rutgers (A.-R.) wenscht eenige opmerkingen te maken over art. 40. Hij handhaaft zijn opvatting dat art. 40 niet onaantastbaar was. Wanneer dit werd erkend zou het oen gevaarlijk an tecedent zijn. De intrekking is pijnlijk maar onvermijdelijk. Do vergadering wordt verdaagd tot he- UIT BE. Q8tlgE¥lfgS BODEGRAVEN. Gemeenteraad. Do raad dezer gemeente kwam Maandag 1.1. in openbare vergadering bijeen. Voorzitter: burgemeester le Gouitre. Aanwezig alle leden. De vergadering wordt geopend met ge bed, waarna de voorz. den raadsleden een hartelijk woord van welkom toespreekt. De notulen werden gelezen en onveranderd goedgekeurd. De» heer Hortensius brengt hierna dank aan den voorz. en hoopt dat de prettige samenwerking zal blijven be staan. Daarna is aan do orde ingekomen stuk ken waarbij goedkeuring door Ged. Sta ten van het besluit tot afkoopen van be- rafeniswetten der Ned. Herv. Kerk. De jaarweddo van den gemeente-secretaris is gerangschikt onder klasso V. Dankbetui ging van Job. Blijleven voor de beschik bare gelden voor een nieuwe hit. Dankbe tuiging van het huldigingscomité-Nieuwer brug voor de 100 gulden subsidie. Ver zoek Huldigings-coniifé-Bodegraven voor dekking van liet tekort Tuiin f 300, wat na eenige discussie wordt toegestaan. Een dankbetuiging der bewoners van Buiten kerk voor plaatsing der lantaarns, welke uitstekend voldoen. Daarna verslag Commissie ftot Wering van Schoolverzuim. Do voorz. stelde voor al deze stukken voor kennisgeving aan te nemen; aldus werd besloten. Daarna wordt behandeld ingekomen schrijven van de afd. „Het Groene Kmis" te Nieuwer- brug cm van gemeentewege een groot bord of twee spiegels te plaatson bij den uit loop Brugstraat te Nieuwerbrug om het groote gevaar van auto's en motorfietsen tegen te gaan. Als toelichting werd ver meld dat ook in Woorden op gevaarlijke hoeken spiegels zijn geplaatst. Er wordt door den voorzitter voorgesteld dit adres in handen te stellen van B. en W.; aldus besloten. Aam-raag van subsidie van G. W. Bik en Zn., autobusonderneaning to Gou da. Door den voorzitter wordt meegedeeld, dat ook .Zwammerdam en Reeuwijk en Gouda afwijzend hebben beschikt, waarna hij voorstelt zulks ook te doen; aldus wordt besloten. Een ingekomen schrijven van de Holl. Mij. van Landbouw inzake keurloon voor huisslachtingen wordt voor gesteld aan to houden tot de begrooting; aangenomen. Daarna een ingekomen aan vraag om subsidie Nuts-bcwaarschool. Door den heer Beijen wordt voorgesteld om, ovenals in Alphen en Zwammerdam, subsidie te verleenen per kind en wol 8 gulden per schoolgaand kind in de ge meente en 5 gulden daar buiten, vooral met het oog op het K. B. aangaande het 7e leerjaar. De heer P. Batelaan wilde als minderheid bij stemming hier toch even •ijn standpunt van tegenstemmen uiteen zetten, wat in hoofdzaak hier op neer kwam, dat hij deze school geen algemeen belang kon noemen omdat de uiterste hoeken van Bodegraven zooals de Meije en Nieuwerbrug niet er van profiteeren en de Katholieken hun kinderen naar de be waarschool der zusters in Zwammerdam zenden. Ook was er een groote vergade ring geweest in de Verhoef-Rolman- school om te komen tot oprichting van een Chr. bewaarschool. Daarna zette weth. van de Marei zijn standpunt uiteen van voorstemmer en stelde voor de f200 sub sidie toe te staan. Do heeren Turkenburg en Kelfkens steunden het voorstel-v. d. Marei. Door d©" heer C. Batelaan werd tegengestemd, omdat hij bij het nazien der boeken had gemerkt, dat een post van f 400 subsidie van het hoofdbestuur van het Nut van het Algemeen voor 1924 op f 300 stond en dat voor brandstof 1923 belangrijk verschil bestond met post 1924. Door den lieer B. Batelaan werd voorge steld do zaak hij de begroeting te behan delen. Hij wilde niet zeggen, dat hij er in principe legen was, maar er is gebleken, dat na do gehouden hazar de Nutsbe- waarschool een flink batig saldo had over gehouden. De beer Burggraaf wilde ook aanhouden tot do begrooting. Door den heer Beijen werd aan de heeren Batelaan een uiteenzetting gegeven aangaande het batig saldo, de' hard noodig was voor herstelling. Cok het verschil in de brand stof feürekening wordt duidelijk gemaakt! en eveneens de 100 guldejjt minder van het het hoofdbestuur. Daarna wordt in stemming gebracht voorstel-Batelaan om af te wachten tot de begrooting; het voorstel wordt afgestemd met 74 stemmen. Daarna stemming voorst el-Be ij en wat eenigszins veranderd was door de opmerking van den heer G. Batelaan aangaande da f 5 voor school gaande kinderen builen de gemeente. De heer Beijen wilde do f 5 wel weglaten, maar wenschle geteld te worden als voor stander er van, zoodra een aanvraag daar voor binnen mocht komen. Het voorstel- Beijen was dus f 8 voor ieder school gaand kind, f 320 totaal, welk voorstel werd afgestemd met 65 stemmen. Daarna stemming over het voorstel- v. d. Marei, f 200 subsidie. Dit voorstel werd aangenomen met 74 stemmen, tegen de heeren P. Batelaan, G. Bate laan en Burggraaf. Daarna was aan de orde rapport auto- brandspuit. Er was onderhandeld met de firma's Dekker, Rotterdam; firma v. d. Ploeg, Apeldoorn tin firma Terborg on Mensinga te Appingc-dam, welko laatste firma de autospuit geleverd heeft. Tech nisch adviseur in deze is geweest de heer F. H. Jüngeling. die dan ook als vak man jde autospuit, evenals de commissie, eenparig aanprees. Deze autospuit komt nu, compleet met de vergoeding voor den heer Jüngeling, op f 5950, dus nog f 50 beneden het toege- slat» 'cmliet van IfiOOO. De voorz. daniï de commissie voor haar werkzaamheden m dc-ze. Door den heer v. d. Marei wordt voorgesteld de commissie nog niet to out-.' binden, omdat ^zij nog nuttig weak kan doen inzako reorganisatie brandweer. Daarna wordt behandeld het verzoek om; eervol ontslag van mej. K. de Zwart Bron- j wc-rs als gemeente-verloskundige; wordt1 toegestaan. Daarna indiening van een concopt-xe- glement voor werkloozcn-uitkeering hier i ter plaatse. Dit komt in het kort hierop neer, dat er 10 wachtdagen zullen zijn, j dat men werkloos is, en de uitkeeriiigen aan gehuwden en kostwinners met geen ander inkomen zullen zijn f 10 met 50 cents voor elk kind beneden 16 jaar, en aan kostgangers f 6 en voor georganiseer- den f 1 per week meer. Het zal verplicht zijn om ingeschreven te worden aan do Arbeidsbeurs. Deuitkeering mag den ge wonen norm van verdiensten de 65 pCt. niet te boven gaan en van bijverdiensten wordt 2/3 afgetrokken. Bij aanneming zal liet reglement direct in het werk werden gesteld en duren tot 15 April. Do liesr Ba telaan wilde als laatsten datum stellen 1' Mei. Door den heer v. d. Marei wordt ge zegd, dat hij wel wilde erkennen, dat wij veel te laat zijn met ouzo werkloozenver- zorging. Hij zegt, dat dit nu meer als een proefneming moet worden beschouwd. Het voorstel wordt met alg. stemmen aange nomen. De heer B. Batelaan brengt dank. aan do bestuursleden van den Ghr. Trans portarbeidersbond en van den R.-K. Volks bond, die de commissie bij de samenstel ling van dit concept-reglement hebben bij gestaan. Nu was aan de orde winst en verlies rekening electriciteitsbedrijf. Er is een verlies van f9673.57; do raming wan f 10.000. Daarna kwam aan do beurt be noeming financieele commissie. Door den heer Beijen werd gevraagd er rekening mee te houden, dat bij het benoemen van. commissies zooveel mogelijk rekening wordt gehouden met de verschillende par tijen in den Raad. De lieer G. Batelaan is het volkomen eens niet den heer Beijen en verzoekt hem niet meer to benoemen in de financieele commissie. Bij de stemming werden gekozen B. Batelaan met 9 stem men, D. Turkenburg met 10 st. en Th. Leliveld met 6 stemmen. De heer Beijen stelde voor om op de strook grond over den spoorweg, vanouds bekend als do Go- denput, borden te plaatsen ter verhin dering, dat daar een vuilnisbelt wordt ge maakt. Do voorz. maakte den heer Beijen be kend, dat juist die strook gemeente Zwam merdam was. De heer Beijen verzoekt om dan aan Zwammerdam te verzoeken hier tegen maatregelen te nemen. De heer van Baren stelde voor cm proeven te nemen met een brandkraan to Nieuwerbrug. De voorz. zegde toe, ér met den direc teur over te spreken. De heer B. Batelaan verzocht eien groote maximum-snelh d paal te plaatsen aan het rood© dorp. De lieer Hortensius zou gaarne zien, dat hier aan de hoeken ook spiegels werden aan gebracht voor het autogevaar. De heer JvOiiveiu kiaagao over ae slecnt ontterliou- den grintwegen rondom Bodegraven en geeft als zijn meening te kennc-n, dat het ten eerste ligf aan den keislag. die niat van harde kwaliteit is, en ten tweede dat die leeislag er te laat, lialf November eerst, is opgekomen, zoodat er nu nog gedeelten zijn ir» De Meije waar nog peen keislag ligt. Als derdo oorzaak noemde hii, dat het personeel, dat op den weg werkt, van Bodegraven moet komen en aldus te veel tijd verloopt. Spr. wilde daarvoor nemen, ©en flinken jongeman, in Do Meije woon achtig. Door weth. v. d. Marei werd mede gedeeld. dat de werkman per fiets naar zijn werk hoorde te gaan en in De Meije zijn brood eten. Wat den keislag betreft: helt is van te voren uit de monsters moeilijk na te gaan of de keislag zal vol doen. De voorz. zegt, dat hij met het da- gelijksch bestuur zal overwegen wat er aan te doen is en sluit bierna de vergadering. Uitvoering. De Damestooneelafdecling van den R. K. Vrouwenbond, gaf Dinsdag avond in liet Patronaatsgebouw haar eerste uitvoering voor leden en donateurs. Opve- voerd werd ..Haar Offer" oorspronkelijk fa miliedrama in 4 bedrijven door Pater Seiv vatius van Enschedé. Waren de verwachtin gen der talrijke aanwezigen vrij* hoog ge spannen. wij kunnen constateeren, dat deze verwachtingen ten voile bevredigd ja zelfs overtroffen werden. Het spelpeil der da- FEUILLETON 12) (Naar hel Itafiaansch). Anita ig zoo spaarzaam; zij sneed ■haar twee lango haarvlechten af, oen inc iter lang, krap berekend, kamde zo uit en hing zo aan het altaar van de Madonna op maar het hielp allemaal niet. I-k meende dat zij boos was en niet wilde cn loon zijt gij gekomen, zij heeft u ge stuurd, de zoete Madonna. O, hoe zal ik 'haar en u zegenen en prijzen, ik en Anita. Lot toch op mijn rijdier, zei Paula, 3c laat het maar dicht bij den rand van tea weg gaan, zonder op de afgronden te letten. Hij schoen haar vrees niet te begrijpen; Ivoor hem was or geen gevaar. „Hoogorop wordt het nog erger", zei hij trouwhartig Hat is ook een mooie troost. Nu wil niet moer met je praten, let op den ezel mier kan je mij nog wat van Anita ver tellen. Marco had gelijk, de weg werd slechter koe hooger zij kwamen. Op sommige plekken was er hcelemaal geen spoor van een weg te vinden, allerlei Md door elkaar gegroeid struikgewas vul de de openingen. Als zij aan zulk oen hin- ernis kwamen hield Zevaco zijn paard hl en de anderen volgden dan zijn voor- oeld, En dan moesten zij loopen, zich por de struiken heen worstelen, terwijl 3 een vreesachtigen blik wierpen naar .^nderen kant, waar hen oen afgrond gaapte, gereed om zijn slachtoffers in ontvangst te nemen. Diep heneden bruischt© en donderde de Liamon© rivier. Een scherpe hevige wind versterkte nog de kracht van den regen en telkens weer klonk het akelige geloei,.als de storm in de gespleten rotsgevaarten drong; dat was de wind, die op gestelde uren over het eiland komt waaien en alles met oen ijs- kouden adem beroert. Vanwaar hij komt, mag God weten. Paula was onvermoeibaar; zij liep over de rotsblokken, hield dan een oogenblik stil leunde tegen baar gezelschapsdame, doodsbleek en sidderend om adem to lialen keek naar haar voetjes en laebte Zevaco toe; zij weigerde echter zijn arm, dien hij haar herhaaldelijk* aanbood en zette haar weg voortzij dacht aan baar broeder Marco volgde haar als een trouwe hond; de anderen waren er voor-hem heelemaal^ niet. Bij iedere steile, glibberige glooiing' ging bij naast haar, bij eiken misstap voelde zij zich ondersteund door oen hand vast en sterk als ijzer, die haar zeer deed en zeker zijn sporen achterliet op haar blanken arm en teeren schouder, maar het was oen trouwe zekere hand, waar zij zich op verlaten kon. HOOFDSTUK X. Toen Paula en haar gezelschap de vlakte van Nino bereikten," zagen zij bij oen rotsblok een gezadeld paard staan, dat met do teugels aan een boom was vast gebonden. Uit een naburige grot drong de roode weerschijn van een vuur, een toeken dat die plek op dat oogenblik bewoond was. Een valsch, gillend gezang, oen aria uit Verdi's Rigoletto, versterkte dat ver moeden. Toen de belletjes van de muil dieren weerklonken, zweeg de zanger plot seling; men hoorde een geluid alsof ©en laadstok in een geweer gleed en onmid dellijk daarop kwam een onaangenaam, loerend gelaat to voorschijn, waarin al len Ange Marie herkenden. Hij trok snel het geweer weg, kwam uit het hol en spreidde do heide armen uit. We est zoo good naar beneden te komen. Ik beb een flink vuur aangelegd; een beetje warmte zal u bij dit hondenweer goed doen". Zevaco hielp de dame-s uit het zadel, Paula's voeten wankelden, zij was nauwe lijks in staat om tot bij het vuur te ko men, waar Marco haar een zitplaats ge reed maakte. Hebt gij gedaan, wat ik u bevolen had, vroeg Zevaco aan Ange Marie. Zeker mijnheer Santandra, hier mag ik zijn naam wel noemen, verwacht u Hebt gij mijn broeder gezien, vroeg Paula antwoord toch hoe gaat het hem? Nu ja, het gaat hem heel goed, ant woordde Ange Marie, op dien onverschil ligsten toon der wereld, hij lijdt geen krimp, die jongo lieer. Den heelen lieven dag ligt hij in ©en gemakkelijk bed ©n hij wordt verpleegd. Alle donders. Forellen uit Nino ©n fruit uit Sagone. Als die ]>©- roerde regen maar wilde ophouden. Ik moet naar Vico om lood en fruit te koo- pen voor den ouden heer Santandra. Als (mijnheer Zevaco mij niet kan ontbeeren, geef ik natuurlijk de reis naar Vico op. Ga maar je éjgen gang, ik heb je niet noodig. Hij bood Marco de gevulde kallebas aan en deze dronk. De regen stroomde nog altijd van den hemel en Zevaco sloeg voor om te wach ten, maar Paula wilde de-reis voortzetten. Zij zag er zwak en vermoeid uit, toen zij weer in het zadel werd geholpen. Marco schudde het hoofd ©n keek Zevaco aan; 'hij durfde echter niets te zaggen. Do reis werd nog een uur langer voort gezet, misschien nog een beetje langer, tQen kwam Marco naar Zevaco en zei zachtjes: „Er gebeurt nog ©en ongeluk. Do gravin kan zich niet meer recht op in het zadel houden, zij houdt het niet lan ger uit. Hier onder in het dal is een dorp, als gij wilt kunt gij daar in het missie huis overnachten. Zevaco steeg af en ging naar Paula. Het weer is te slecht, zei, hij mot zacht© welluidende stem, zooals zij nog niet van" hem gehoord had. Laat ons hier onze reis onderbreken en morgen verder gaan. Zij was bleek als een doodo en het scheen haar moeite te kosten oen woord te uiten; zij schudde het hoofd. Hier 'voor ons liggen ©enige huizen, zij zien er wel niet aanlokkelijk uit, maar daar kunnen wij ons ten minste beschut ten voor het onweer. O neen, smeekte zij, laat ons vorder gaan. Of zijt gij misschien vermoeid'? Dan is het natuurlijk wat anders. Gij ziet er ook niet uit, alsof gij u lekker gcvoeldet en liet water loopt u uit de kleeren. Ja, vandaag kunnen wij hier geen rijtuig vinden antwoordde hij goedig, nu worden wij alle twee nat- «-• U kunt nog altijd onze eerste ontmoe ting niet vergeten. Gij zijt toch ©en echte Corsikaan. Zij probeerde te lachen, maar het lukte niet. Zij wees voorwaarts met de zweep. Laten wij verder gaan, fluister de zij nauwelijk hoorbaar, verder, verder herhaalde zij, terwijl zij het hoofd boog, de oogen sloot en inéén zonk. Zevaco ondersteunde haar. Zij lag be wusteloos in zijn armen. Juffrouw Fleu- ron gaf ©en gil ©n liet zich van hot paard glijden. 1 Mijn arme, ongehikkgie gravin? riep zij uit, terwijl zij naar haar flacon zocht, hoe kunt gij dan ook denken, mijnheer Zevaco, dat die kleine teero damo in staat zou zijn zulk reno reis uit te hou den? Wat moeten wij toch beginnen? Voor alles moeten wij haar loten rusten, antwoordde Zevaco. 1 Ga achter haar in het zadel zitten, Marco ©n ondersteun de gravin. Wilt gij dan uw bediende zeggen, dat bij de teu gels neemt; dan rijden wij nog ©en eind tot aan gindsche hutten en overnachten daarZij kan niet verder. De rustplaats, die Marco den naam van dorp had gegeven, bestond uit ongeveer tien kleine huisjes, of eerder tien hoopen gespleten rotsblokken, de zonder ideo van loodrecht of waterpas op elkaar waren gestapeld en met hetzelfde materiaal wa-i ren bedekt, waaruit de wanden hestonden. Een vierkant gat diende als ingang. 1 Van deuren was geen sprake, eveni.n van' .yens tors.

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3